Kabinet zet vaart achter korter werk rijksoverheid Walesa eist gesprek met Poolse leiders frankrijk voert versterkingen op in Tsjaad Bij de hand BON: ABP-directeur: Geen chantage, wel druk -remiedruk hoeft olgend jaar iet verder omhoog Stroomverbruik plotseling sterk omhoog Te weinig animo voor demonstratie tegen kernwapens «5* Cetdoc Courant Dinsdag 16 augustus 1983,74e jaargang no. 226SS DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wes'erpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. VLeiden. Directeurhoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitslauf .betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f Te land, ter zee en in de lucht met het spectaculaire achter uitrijden op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.30 uur TROS Ak- tua tv met interview minister Korthals Altes over rechtelijke macht. Ned. II om 20.50 uur Help! De computers komen om 21.35 uur T School. HET WEER Perioden met zon en later op de dag mogelijk een bui. Mini mumtemperatuur onstreems 14, middagtemperatuur onge veer 22 graden. Matige zuid westenwind. Zon op: 06.26, onder: 21.01; hoog water Schev.: 10.34 en 23.06; laag w.: 05.59, 18.35. - CIALE VERZEKERINGSRAAD: >J HAAG De sociale-premiedruk (alle sociale kan nies bij elkaar) hoeft in 1984 niet omhoog. Dit is te ken aan twee factoren, aldus een vandaag uitge- :ht rapport van de Sociale Verzekeringsraad. De Bij tK ite factor houdt in dat jverheid thans vrijwel Rijksbijdragen aan de dsen heeft terugge- ken. Premiestijgingen het wegvallen van inkomstenstroom te ipenseren zijn dus niet >r nodig. De tweede or is een gunstige ont- keling van de werk- heidsverzekering. I piswaar komen er nog werklozen bij, maar aantal dat na zes inden de WW verlaat naar de uit de algeme- middelen gefinancier- WWV overgaat) zal Igend jaar het aantal uwkomers overtreffen. t :ht het stelsel van de socia- ekerheid ongewijzigd blij- dan wordt een ongewo- premiedruk (alle premies jl. oijelkaar opgeteld) van 40,98 :ent verwacht over 1984, 41,62 procent thans. Wij- het kabinet het stelsel, zo de bedoeling is, dan zal het miebeeld in 1984 afwijken, us het SVR-rapport dat een kenning behelst van de fi dele ontwikkeling van de ale-verzekeringsfondsen in b. en 1984. De raad zal de kenning donderdag vast- :haf#|en. Fondsen houden over geld over Vondeling aangetroffen in toiletruimte UTRECHT Een jongetje van een of twee da gen oud is gisteren in het Utrechtse winkelcen trum Hoog Catharijne te vondeling gelegd. Het kind, naar zijn vindplaats 'Godebald' genoemd, is voor onderzoek naar een ziekenhuis overge bracht. Een bewaker van de toiletten bij het Stiltecentrum in Hoog Catharijne hoorde gister middag kindergehuil in een van de toiletten. Even tevoren waren een man en een vrouw uit het toilet gekomen. De bewaker ontdekte in het toilet het kind, dat in een handdoek was gewik keld. Het jongetje is voorlopig in een ziekenhuis ondergebracht. De Utrechtse politie hoopt de man en de vrouw die uit het toilet kwamen aan de hand van een signalement te kunnen opspo- Nijpels: Herrenberg desnoods vervangen DEN HAAG Indien men op het minis terie van Buitenlandse Zaken van mening is dat de Surinaamse ambassadeur Her renberg zich in ons land niet gedraagt vol gens diplomatiek gebruikelijke gedragsre gels en Herrenberg niet bereid blijkt zijn gedrag te wijzigen, dient minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) de rege ring in Suriname in overweging te geven Herrenberg te vervangen. Deze stelling heeft VVD-fractieleider Nijpels ingeno men in schriftelijke vragen over het ge drag van Herrenberg aan Van den Broek. Nijpels wil met name weten of er een jus titieel onderzoek gestart is naar het al dan niet met vergunning dragen van wapens door begeleiders van Herrenberg op 7 au gustus bij een voetbalwedstrijd. Vakantietoeslag mag lager van minister DEN HAAG De vakantie toeslag moet in cao's lager kunnen worden vastgesteld dan het huidige wettelijke mi nimum van 7,5%. Minister De Koning (Sociale Zaken) wil die mogelijkheid via een wetswij- zing openen. Zelfs moet het volgens hem mogelijk worden de vakantietoeslag helemaal in het loon te verrekenen. De Koning wil dat de mogelijk heid, die hij schept, niet geldt voor mensen met een indivi duele arbeidsovereenkomst. Vooral voor de lager betaalde niet-cao-werknemers zou dat tot slechtere arbeidsvoorwaar den kunnen leiden, meent hij. ARNHEM Het elektriciteitsverbruik in ons land is de afgelopen vier weken 3,5 procent hoger geweest dan in dezelfde periode vorig jaar. Dit is gisteren meegedeeld door de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN). Vorig jaar voor spelde de VEEN voor 1983 nog een forse daling van het stroomver bruik voordat dat verbruik de komende tien jaar weer met ongeveer één procent zou stijgen. Aan de daling van het elektriciteitsverbruik in 1981 met 0,5 procent en in 1982 met 2,4 procent kwam afge lopen februari voor het eerst in vier jaar een einde. De veranderde trend lijkt in verband te moeten worden gebracht met een weer toe nemende industriële bedrijvigheid. Deskundigen achten het echter nog te vroeg om definitieve conclusies te trekken. Pag 7: Stroom ietsje duurder. la =405 Britse agent ipfficiële" iubbelganger ëfyan de paus IVEBPOOL Toen lus Johannes Paulus II )rig jaar zomer voor zijn }zoek aan Groot-Brittan- ië landde op de luchtha- <n van Liverpool, drong •t voor het eerst tot poli- ?-agent Bill Bird door dat ij opmerkelijke gelijkenis rtoonde met de paus. Er werden die dag steeds van me gemaakt. -^--foen ik een voorbijganger voeg waarom hij dat ?ed, vertelde hij dat ik twee druppels water op paus leek". overtuigd katholiek ond Bird dat hij zijn ui- <rlijk moest aanwenden oor een goed doel. Hij 'hreef naar de paus en roeg hem, of hij van de iterlijke gelijkenis ge- ruik mocht maken. Drie Saanden later kreeg Bird f zijn grote verbazing brief van het Vati- lan, waarin stond dat hij oortaan de officiële dub- van de paus oor Noordwest-Engeland >e 50-jarige Bird die reeds oor talloze processies en stiviteiten is uitgeno- Iigd, wil na zijn pensione- ing over vier jaar een be- oek aan Rome brengen m daar de echte paus te n tmoeten. iet bermbrand DEN De brandweer ist ook gisteren in actie ko- om een eind te maken een bermbrandje. Op de >rdijk achter de Vondel- i verbrandde 50 meter. Er en zich geen persoonlijke elukken. De oorzaak van brand is niet bekend. De ïdweer was het vuur snel ster. DEN HAAG Van alle vrijkomende en nieuwe banen bij de rijksoverheid moet voortaan worden na gegaan of zij geschikt zijn te worden opgesplitst in deeltijdbanen. Die mogen dan niet meer dan 32 uur per week bedragen. Die instructie heeft minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) aan alle departe menten gegeven. Hij geeft daarmee uitvoering het stimulerend beleid voor deeltijdarbeid en werktijdver korting, dat in het regeerak koord van CDA en VVD werd aangekondigd. De minister wil dat zo snel mogelijk 30 procent van de 40-uursbanen bij de overheid wordt omgezet in ba nen van hoogstens 32 uur. Voor de kwartaire, door de overheid gesubsidieerde sector streeft het kabinet een soort gelijke situatie na. In principe moet volgens Riet kerk elke baan waarvoor geen bijzondere ervaring is vereist in aanmerking komen voor opsplitsing ten behoeve van part-timers. Het opleidingsni veau dat voor het werk is ver eist doet niet ter zake. Het eindoordeel over welke baan wel en niet wordt gesplist ligt bij de ministeries zelf. Ook de huidige ambtenaar kan als hij dat wil veel korter gaan wer ken, maar moet daarvoor wel speciale toestemming krijgen. Uiteindelijk doel van minister Rietkerk is de helft van de be staande 150.000 banen bij de overheid om te zetten in ar beidsplaatsen van ten hoogste 32 uur. Hij wil van de departe menten medio volgend jaar horen hoeveel nieuwe banen door deze maatregel zijn ge schapen. Eenden onder controle Op een wedstrijd voor honden in de Londense voorstad Wembley mocht een Engelse collie, genaamd Floyd, zijn kunstjes vertonen met een aantal eenden. Ook al lieten de eenden met hun veren bij tijd en wijle merken zijn aanwezigheid niet in dank af te ne men, de collie wist de eenden feilloos onder controle te houden. DEN HAAG Hoofddi recteur Van der Dussen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds vindt het woord chantage, in verband met het optre den van onroerend-goed- handelaar W. Meijer te genover ABP-directeur Masson, niet op z'n plaats. „Meijer heeft druk uitge oefend om transacties tot stand te brengen die we als ABP anders niet zou den hebben gedaan. Voor die druk zijn we niet be zweken, we hebben geen enkele zaak met hem ge daan", zei hij gisteren in KRO's Brandpunt. Van der Dussen noemde Meij- ers aantijgingen het aanne men van steekpenningen door Masson onzin. Ze zijn trou wens later ook ingetrokken, zo zei de ABP-topman. Juist van wege die onzin werd geen ac tie tegen Meijer ondernomen, zo vervolgde hij desgevraagd, alleen werd Meijer gesom meerd zich verder te onthou den van aantijgingen. De con tacten met Meijer werden niet verbroken, maar zaken zouden niet meer zijn gedaan. Van der Dussen zag geen enkele aan leiding Meijers beschuldigin gen te onderzoeken. Niettemin, zo werd Van der Dussen voorgehouden, was Meijer betrokken bij een aan koop van winkelcentra door het ABP. De hoofddirecteur van het fonds zei daarop, dat het voor de ABP-top een vol komen verrassing was, dat de Westland Utrecht Hypotheek bank, van wie het ABP de centra kocht, tevoren de objec ten van Meijer had overgeno men. Maar zoiets zou niet weer gebeuren, beloofde Van der Dussen. Over het verwijt, dat het ABP met royale provisies zou strooien, met name bij de aan koop van het Utrechtse cen trum Hoog Catharijne, zei Van der Dussen dat het ABP voor zo'n uniek project (kosten 700 miljoen, provisie 7 miljoen), wel deskundigheid van buiten móést aantrekken voor onaf hankelijke adviezen. En daar voor moet je betalen, zo zei hij, eraan toevoegend dat de pro visie niet te hoog was. Pagina 7; Zakenman Meijer Dode bij botsing Bij een frontale autobotsing op de weg HoogeveenEmmen is vanmorgen een man om het leven gekomen. De bestuurders van beide bij het ongeluk betrokken auto's raakten zwaar gewond. Van de wagens bleef niet meer dan schroot over. GDANSK/WARSCHAU Lech Walesa heeft gis teren tijdens een protest bijeenkomst voor de Le- ninwerf in Gdansk de Poolse autoriteiten ge waarschuwd dat er met ingang van volgende week langzaam-aan-acties komen als ze geen bespre kingen beginnen met het door het parlement ont bonden vakverbond Soli dariteit. De protestbijeenkomst werd gehouden na opkomst van de middagploeg bij de Leninwerf. Het was voor het eerst sinds hij afgelopen november na elf maanden internering werd vrijgelaten dat Walesa in het openbaar een rede afstak. Hij sprak een paar minuten. De betogers, ruim 500 in getal, gingen uiteen na waarschu wingen van de politie. Walesa verliet de werf aan het hoofd van zijn collega's van de och tendploeg en legde bloefnen bij de drie huizenhoge kruisen voor de werf die het symbool zijn geworden voor Solidari- teits strijd. De ondergrondse leiding van Solidariteit had eerder tot acties opgeroepen ter gelegeheid van de derde verjaardag van het vakver bond op 31 augustus. Walesa verklaarde vorige week dat hij deze oproep steunt. „Tot op heden hebben de autoriteiten geen antwoord gegeven, we wachten tot 22 augustus". Na een waarschuwing van de po litie vroeg hij: „Laten we vreedzaam naar huis gaan, tot op de 22ste". Het partijblad Tribuna Ludu noemde maan dag de oproep van de onder grondse vakbondsleiders „uit zichtloos". (Van onze correspondent) Zij zijn naar twee plaatsen gezonden die vlak liggen bij het front, naar Salal, 350 km. ten noorden van de hoofdstad N'Dja- IRIJS Frankrijk heeft gisteren opnieuw militaire ™cna naar BUtine. Zaterdag hadden al 180 parachutisten in tmrtpurs naar TsiaaH f»P/onrfen Hun aantal be- de strategisch belangrijke plaats Abeche postgevat. Een en ander tmcteurs naar igaaa gezonden. rlun aantal De om de Libiers duidelijk te maken „tot hier en niet verder iagt nu 700, maar kan opgevoerd worden tot moge- officieel beperken de parachutisten zich ertoe de troepen van duizend. president Habré vertrouwd te maken met het door Parijs in het f S kader van de overeenkomst van 1976 geleverde militaire uitrus ting, maar zij zullen reageren als zij aangevallen of gebombar deerd worden. President Hissene Habré dringt met groeiende nadruk aan op actieve inzet van Franse troepen en vliegtuigen. DEN HAAG De men sen worden moe van het vele actievoeren en dat leidt ertoe dat het „Komi- tee Kernwapens Nee" veel te weinig vrijwilli gers kan 'vinden om van de grote anti-kernwapen- demonstratie op 29 okto ber in Den Haag een suc ces te maken. Dat constateert de Haagse af deling van de PPR in haar maandblad Radikaal Aktief. De PPR stelt dat „ook linkse mensen" door de veelheid aan acties en demonstraties de bo men en het bos niet meer van elkaar kunnen onderscheiden. Een even belangrijke oorzaak van de geringe interesse voor acties is „de hardnekkige ver deeldheid van het progressieve actiewezen en van links. Dit in tegenstelling tot de eensge zindheid bij rechts", waarbij er vooral op wordt gewezen dat het CDA wat dat betreft een hecht blok vormt. „De strijd voor een betere (socialistische) samenleving is nog altijd zeer verdeeld over tientallen poli tieke partijen, actie- en belan gengroepen", aldus de PPR die hoopt dat de Haagse anti-kern- wapendemonstratie massaler zal zijn dan die in Amsterdam, maar vreest dat die hoop ijdel is. De Leidse Courant, altijd bij de hand. In heel i laUu—j De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijbli jvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidae Courant, J I, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1