GekUigt op straat /fUJICHROME diafilm heeft nu dezelfde -dh. - Dahlia-export rukt op naar 50 miljoen stuks LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT IN EN OM DE KAS verbazingwekkende klasse x ils de sensationele FUJICOIOR HR nepatieffilm:v haarscherp en bijzonder mooie kleuren Hans Tönjann favoriet op Leidse Hout öfittvr 1 Overal verkrijgbaar, 36 opnamen in 50, TOO en 400 ASA Na depressie schijnt zon weer in bloemenhandel LEIDSE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1! Ondanks het zonnige weer was afgelopen week de toestand in de bloemenhandel zonniger dan in voorgaande weken het ge val was, ook al lijkt het hier op een tegenspraak. Maar de zonnige weersomstandigheden zijn veelal van kwade invloed op de bloemenhandel, zodat hier wel min of meer van een uitzondering kan worden gesproken. Ondanks de zon dus was de aanvoer aan de veilingen niet buitengewoon groot en kon er van een redelijke gang van zaken worden gesproken. In de voorgaande weken viel het allemaal zwaar tegen en vielen prijzen en omzet niet onaanzienlijk terug. Ook de exporteurs zaten met de handen in hun haar vanwege de afzetproble- De toestand is inmiddels aardig verbeterd en begin van deze week trokken de prijzen weer aan. Van bepaalde bloemen, zoals de troschrysanten met ruim 6 miljoen, lag de gemiddel de prijs desondanks 42 cent een dubbeltje hoger dan vorig jaar in deze tijd, hoewel de aanvoer een miljoen lager lag. Bij- 113 t 9()'lj0en trosanjers waren iets lager in prijs dan vorig jaar Het prijspeil lag nu in het algemeen wat vaster dan vorige week en het ziet er naar uit dat met een naderend eind van de vakantie de handel het beter gaat doen. De kooplieden- banken zijn trouwens ook weer beter gevuld en ook dat is van belang. De binnenlandse handel leeft wat op nu de va kantiegangers bloemen vragen om het huis wat op te knap pen. Opvallend is dat eveneens het geval in de potplanten, waarvan de aanvoer aan de Bloemenveiling Westland nu weer boven het miljoen lag. Vooral de bloeiende planten zijn in trek en verwacht kan worden dat de prijs, die de laatste weken nogal inzakte, zich gaat herstellen. De Honselersdijkse veiling had afgelopen week een aanvoer 38.120.877 bos of stuks en een omzetbedrag van 12.054.822,59 tegen vorig jaar aanvoer van 35.472.239 bos of stuks en een omzet van f 10.073.707,44. Er was dus wel een grotere aanvoer, maar de omzet lag dan ook plm. 2 miljoen gulden- hoger. De totale aanvoer sinds 1 januari van dit jaar tot en met 5 augustus bedroeg 1.274.308.340 bos of stuks met een omzetbe drag van 550.271.209,69 tegen vorig jaar aan aanvoer 1.264.885.921 bos of stuks en een omzetbedrag van f 506.513.486 bos. Het omzetbedrag ligt dit jaar dus aardig wat hoger dan vorig jaar. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar waren afgelopen week: alstroemeria 27 (20), amarillys 18 (31), Am. anjers 22 (24), trosanjers 20 (23), anthurium 130 (108), asp. plumoses 16 (9), bouvardia 24 (22), troschrysanten jc. 42 (32), idem geplozen jc. 62 (49), idem nc. 122 (39), fresia 18 (19), ger- bera 48 (32), gladiolen off. 14 (8), idem colf nam 13 (9), irissen 13 (13), leliekelk 45 (40), idem takken 34 (64), nerine 104 (82), cymbidium 96 (63), idem kleine tak 266 (220), grote rozen 18 (13), idem klein 15 (11), gypsophilia 55 (28), streletzia 410 (281). West-Duitsland heeft het de afgelopen weken er ook nogal bij laten zitten en dat was ook van sterke invloed op de gang van zaken in de exportwereld. Mede als gevolg van de wisselende omstandigheden schommelen op sommige dagen de prijzen nogal. Vorig jaar om deze tijd ging het ook niet te vlot als gevolg van de warme vakantiedagen. Niettemin blijft er vol doende activiteiten in de bloemenhandel. Zo zal de Honselers dijkse veiling op donderdag 1 september voor de tiende maal een beurs houden, waarbij de potplanten in het centrum van de belangstelling zullen staan. Ter gelegenheid hiervan zijn vijftig Nederlandse landbouwattachés die in verschillende landen werkzaam zjn, tot een bezoek worden uitgenodigd aan deze beurt om op die manier te worden ingelicht welke mo gelijkheden onze bloemen- en plantenkwekers hebben en wat zij kunnen leveren. Vooral gezien de uitbreiding van het as sortiment is een en ander van groot belang. LEIDEN Hans Tönjann kan zich deze week tijdens het toernooi van de Leidse Hout revancheren voor de zwakke prestaties, die hij vorige week tijdens het toernooi van Nieuw-Vennep leverde. Als eerste geplaatst in drie onder delen, wist hij geen enkele keer die plaatsing ook waar te maken. Het zal moeilijk wor- Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets.Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 24.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt ji gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten. Prijzen zijn incl. 4% btw. Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvolgende dagen laat plaatsen, hoeft u maar voor 2 x te betalen. Bij 6 achtereen volgende dagen worden slechts 3 plaatsingen in rekening gebracht. Hoeveel stekken hebben de dahliakwekers dit jaar in de grond gezet? Zijn het er meer of minder dan in 1982? En met welke verschuivingen in het assortiment zullen de han delaren dit jaar worden ge confronteerd? Allemaal vra gen die vandaag in de dahlia- sector in alle toonaarden wor den gesteld. Op de antwoor den zal men niet lang behoe ven te wachten. Uit wiens ge heime inlichtingenbron het bericht stamt, doet hier min der ter zake, maar het staat in elk geval vast dat de statistiek van de beplante dahlia-opper vlakte, waarnaar door handel, export en kwekerij met be langstelling wordt uitgezien, op maandag 22 augustus wordt gepubliceerd. In de bloembollenwereld is de dahlia vele jaren een soort on dergeschoven kind geweest. Teelt en export hadden niet zoveel om het lijf en het aan tal kwekers kon men op de vingers van twee handen tel len. Daar is de laatste decen nia veel in veranderd. Schom melde twintig jaar geleden De dahlia is een knolgewas dat het vooral van de export moet hebben. In het buiten land is de dahlia als snijbloem meer populair dan hier. De geringe houdbaarheid van veruit de meeste cultivars maakte-,dat in Holland dit siergewas geen opgang maak te als snijbloem voor de vei ling. In het buitenland ligt dat wat anders. Daar kent men bloemenveilingen vaak alleen maar van het-horen-zeggen. Bovendien komt over de grenzen het verschijnsel dat bloemkwekers op hun kwe kerij direct aan particulieren verkopen, veelvuldig voor. Bloemen zó van de plant en zó in de vaas houden het ui teraard veel langer uit dan wanneer ze eerst bij een kwe ker worden geoogst, vervol gens naar de veiling worden gebracht, daar ingepakt en in een auto geladen om dan ein delijk op weg te gaan winkelier. Voor de con„„.. de dahlia-bloemen in de kan zetten is het beste er wel van af. Stijgende lijn Een stijgende lijn zit er vooral in de dahliaverkopen aan lan den rond de Middellandse Zee. Spanje nam het afgelo pen jaar 780.000 knollen af, Griekenland importeerde er 392.000 en Italië kocht, on danks kabinetscrises en deva luaties van de lire aan de lo pende band, vrolijk drie mil joen Nederlandse dahliaknol len. Wonderlijke cijfers laat de export van dahlia's naar Joego-Slavië zien. Drie jaar geleden was dat land nog goed voor 185.000 knollen, een jaar later volstond men met 96.000 stuks, weer een jaar later viel de export terug naar 43.000 stuks en nu naar... 6000 stuks. Het gaat ook in Joego-Slavië met de niet naar wens. Beste klant De allerbeste dahlia-klant blijft West-Duitsland, dat vo rig jaar niet minder dan 16 miljoen knollen kocht en Frankrijk mocht er met 10 miljoen ook best zijn. Op de derde plaats komt Engeland met 5 miljoen stuks en in de Top-Tien van de dahliakopers staan de Verenigde Staten op de vierde plaats met 4 miljoen maatstaf neemt, nog altijd Zwitserland met 2 miljoen stuks en direct daarop volgt Oostenrijk met 1 1/2 miljoen stuks. In de Scandinavische landen is de belangstelling voor dah lia's niet groot. Klimatologi sche omstandigheden spelen hier een grote rol. De dahlia, van huis uit een Mexicaans gewas, houdt van zon en warmte en dat zijn zaken die in Finland en Noorwegen niet uit voorraad leverbaar zijn. Zweden dat althans in het zuiden een wat vriendelijker klimaat kent, koopt er wat meer, al hield dat met één miljoen knollen ook op. In het afgelopen seizoen werden in totaal 48 miljoen dahlia-knol len geëxporteerd. Veredeling daan. Al is het merkwaardig v te weten dat de veredeling d van dahlia's voor een niet ge- e ring gedeelte het werk van... liefhebbers. Menige dahlia die door grote beroeps- kwekers wordt gepousseerd, wordt oorspronkelijk gewon nen op een volkstuintje of lapje grond achter een rijtjes huis. Die liefhebbers hebbende vaak een plaatselijke of regionale vereniging, toonstellingen Omdat die liefhebbers hun licht niet onder een koren maat plaatsen, weten de pro fessional kwekers hier ook'? vrij gemakkelijk hun weg vinden. Al zijn er natuurlijkl ook wel beroepskwekers die aan veredelen doen. Maar geen enkel bol- of knolgewas speelt de liefhebber bij de veredeling zo mee als bij de dahlia' Deze advertentie De rekening sturen i Naam plaatsen op_ Brigitte van der Maarel is tijdens het toernooi van de Leidse Hout de voornaamste kanshebster op de toernooioverwinning in het damesenkelspel C. Elegante semi- cactus dahlia's. een plek op de plaatsingslijst gevonden. Belangrijk voor de stand in het Leidse Courant circuit is of Marcel van Rijn de kwartfinales weet te bereiken. De Leidse Hout-tennistrainer heeft daarvoor een overwin ning op Dick Bouman nodig. Bij een zege wacht Van Rijn een beslissingsduel met Jos Koemans om een plaats bij de laatste acht. Bij de dames gaat Tine Lange- veld als favoriete van start. Marijke Guyt, Henny Fehling en Nancy Toole nemen even eens beschermde posities in op het slechts elf speelsters tellen de deelneemsterslijstje. Wan neer Henny Fehling één ronde wint heeft zij zich voor de Leidse Courant-Masters ge plaatst. Het herenenkelspel C is sterk bezet. Van de top acht van het tenniscircuit geven maar liefst vijf man acte de présence. Mi chael van der Berg is als eerste genoteerd voor - in deze volg orde - Michael van der Berg, Dick Zaadnoordijk, René Car- dinaal en Olaf ten Bosch. Ruud Warmerdam neemt de vijfde positie in. Bij de dames in C staat Brigitte van der Maarel het hoogst aangeschreven. Hetty Bosch, Tiny van Velzen en Evelien Krul mogen slechts hopen op een misstap van de Hazers- woudse. In het veteranentoernooi ligt eenzelfde finale als tijdens de „Open Leidse" in het ver schiet. Alleen zal dan Adrie van Leeuwen als favoriet en Ronald Blommendaal als un derdog van start gaan. Bij de dames moet het toernooi vol gens planning uitmonden in een finale tussen twee De Munnik-speelsters. Truus Tön jann en Janny Goudsmit zijn de twee kanshebsters. PostcodeW oonplaatsT elef oon brieven onder nummer (f.3,48 extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezonden bewijsnummer toezenden f.2,76 extra) (aankruisen wat van toepassing is) Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: O I 4J» Leidse Courant, Antwoordnr. 10070, 2300 VB Leiden. JvCiCtóC den voor de Leiderdorper, want in de eerste ronde van het herenenkelspel B had hij al alle moeite tegen Martijn Drijver. Bij de stand 6-4, 4-4 vond hij het juiste ritme en stootte door naar de 6-4, 6-0 overwinning. Anemoon- bloemige dahlia's: een sieraad voor elke tuin. Na Tönjann hebben Freek van der Capellen, Herman van der Capellen en Bub van der Zee

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12