Vallen en opstaan Gerard Nijboer erug naar af arathonloopsters moeten oeg op in Los Angeles Verenigde Staten geeft wraakgedachte te weinig gestalte MAANDAG IS AUGUSTUS 1983 SINKI De dames, die bij de Olympische Spelen Los Angeles meedoen aan de marathon, zullen eg op moeten staan. De organisatoren hebben beslo- de damesmarathon al om 6.00 uur in de échtend te n beginnen. De loopsters zullen dan nog geen last >en van de warmte en de luchtvervuiling. Het plei- om het programma van de atletes bij belangrijke dementen uit te breiden met een 10.000 meter heeft :es gehad. Bij de World Cup 1985 in Canberra (Aus) en de dames voor het eerst starten op de tien kilo- er. Het programma in Canberra is tevens uitgebreid een marathon voor dames en heren. Bij de tweede eldkampioenschappen atletiek in 1987 in Rome zal 0.000 meter voor dames ook een officieel nummer Robert de Wit in schaduw Thompson naar Zomerspelen HELSINKI Zonder dat het wereldrecord van Jür- gen Hingsen in gevaar kwam, heeft Daley Thompson tijdens de tien kamp bewezen over de sterkste mentaliteit te be schikken. Uiteindelijk be naderde hij de beste pres tatie van zijn grootste con current met 8.666 punten nog tot op 77 punten. De Westduitser kon zijn te leurstelling over de ne derlaag nauwelijks ver bergen. Thompson heeft meermalen verklaard het succes te dan ken te hebben aan zijn harde jeugd. Op 8-jarige leeftijd scheidden zijn ouders, een Ni- geriaanse vader en een Schot se moeder, en werd hij ge dwongen al vroeg op eigen be nen te staan. Op 18-jarige leef tijd debuteerde hij tijdens de Spelen in Montreal, waar hij 18e werd. Thompson sloeg in Helsinki vooral toe op de 100 meter, waar hij met 10,60 sec. tegen 10,95 sec. van Hingsen een prima basis legde voor het vervolg. Toen bovendien Thompson het hoogspringen tegen de verwachting in van Hingsen won (2,03 meter om 2,00 meter) gaf de Westduitser later toe, dat hij zich toen als in feite kansloos wist. In de schaduw van het ko ningskoppel werkte Robert de Wit zijn tienkamp af. Hij deed dat zo goed, dat hij, geholpen door het wegvallen van de Fin Harry Sundell en de blessure van de Rus Konstantin Ak- hapkin, uiteindelijk twaalfde werd. Waarmee hij een start bewijs voor Los Angeles ver diende. Uitgesproken zwak was zijn verrichting op het ko gelstoten, met 12,73 meter, on geveer twee meter onder zijn kunnen. Deze zwakke verrich tingen verhinderden hem vooral in de buurt te komen van zijn nationale record (7932 punten), waarvan hij met 7769 punten, nog slechter dan zijn- beste prestatie van vorig jaar, ver verwijderd bleef. De Wit kon er zich niet druk om ma ken, blij als hij was de Olym pische kwalificatie te hebben verdiend. LSINKI Het eerste jeldkampioenschap at- ;k was er één van val- en opstaan. Alberto |itorena, Evelyn Ash- Candy Young en •y Marsh; zomaar een uit de lijst van atle- die de eindstreep niet veel te laat haalden, lat ze niet op de been den blijven. Willie th, Zamira Zaitseva en tti Vainio schaarden gisteren ook in dat De Fin deed dat be- t, in een geslaagde po- om via een snoek- de bronzen medaille Ide 5000 meter veilig te len. mil Itry Dmitriev trok er in de ronde heel moedig tussen in een poging snelle spur- als Schildhauer (DDR) en ipees kampioen Wessing- (West-Duitsland) te ver ijl. De Ier Eamonn Cogh- idie zijn vaderland vrijwel nziet omdat hij in de Vere- e Staten studeert en loopt, terde Dmitriev lachend en een gebalde rechtervuist as voor niemand meer te rhalen. Ook voor Werner Idhauer niet, die zo lang- ;rhand een abonnement het zilver heeft, want ook fsta^g Jaar 'n Athene bezorgde der. z'Jn tweede plaatsen de 5.000 en 10.000 meter, pio leek, evenals op de (DO meter in het zicht van [haven te stranden, maar foiled op de laatste meters ten te van enkele schaafwon- letterlijk en figuurlijk een ing naar het erepodium, j de Russin Zaitseva dook (zontaal over de finish, op in een poging om de hidabele Mary Decker op 1500 meter van haar twee vouden plak te beroven. dat was niet de bedoe- maar ik raakte uit mijn hwicht omdat de Ameri- rrr^ise toch nog naast me ■jm". Mary Decker dicteer- ..Jevenals op de 3000 meter, .-tempo ook op de helft van .Jafstand, die gisteren op het itltramma vermeld stond. HB nu volgden de Russinn- Zaitseva, Podkopaeva en ^^Ètdinova in hun spoor, ——Jr volgde op het laatste ■■te eind de aanval, die ^Beva zelfs voorbij Decker ^Bht. maar ook ditmaal had 1200 de pittige Amerikaanse („Mijn weg werd afgesneden door de Russin") de energie om er een extra sprintje uit te persen. Dramatisch Uitgesproken dramatisch was de val van Willie Smith tij dens de 4 x 400 meter. De Amerikaan probeerde vlak voor het laatste rechte eind Nikolaj Chernetsky in te ha len. Hij raakte de Rus echter, liet het stokje vallen en alle Amerikaanse aspiraties op een tweede gouden plak op een es tafette-nummer waren vervlo gen. Die hoogste tree op het erepodium was trouwens ver rassend weggelegd voor de Sovjet-Unie en niet voor het sterke kwartet uit West-Duits- land. Steven Cram én niet diens landgenoot Steve Ovett maak te zich meester van het goud op de 1500 meter. De Marok kaan Said Aouta, die in het vorig seizoen onder meer in Lausanne opzien had gebaard met een aantal tot de verbeel ding sprekende prestaties, viel aan, maar Cram passeerde hem bij het ingaan van de laatste bocht en was voor nie mand bereikbaar, ook voor de Amerikaan Steve Scott en de gedesillusioneerde Ovett niet, wiens vorm duidelijk heeft ge leden onder de blessure, die hem vorig jaar van de wed- strijdbaan hield. Op de valreep zorgden de Rus sen voor een dubbele overwin ning op het polsstokhoogsprin gen, waar Sergei Bubka, die zijn persoonlijk record op 5.70 m bracht, en Konstantin Vol- kov aantoonden dat springen in een bomvol stadion wat an ders is dan in de eigen ver trouwde omgeving^, waartoe de Franse acrobaten met het glas fiber, zoals Pierre Quinon, Pa trick Abada en niet te verge ten Thierry Vigneron uitslui tend in staat lijken te zijn. „Maar bij onze zuiderburen springen ze alleen als de lat aan de stellage is vastgeplakt", luidde het commentaar van een Belgische verslaggever. Feestvieren De Finnen hadden zaterdag avond eindelijk reden tot feestvieren, nadat ze het gehe le toernooi halsreikend naar een succes hadden uitgezien. Hordenloper Arto Bryggare was trouwens gezien zijn uitla tingen na afloop niet eens zo blij met de zilveren plak op de 110 meter, hoewel hij wel een ereronde liep terwille van het Duik naar erepodium in Helsinki zoveel atleten vielen en soms zelfs niet meer uit eigen beweging konden opstaan. Haar snoekduik bracht haar De Amerikaanse Mary Decker (links) wint na de 3000 meter wel op het erepodium, want ze werd tweede. De Fin Vainio zou ook de 1500 meter dank zij een fenomenale eindsprint. De later het voorbeeld volgen en met een vertwijfelde snoekduik Russin Zamira Zaitseva duikelt uitgeput over de finish, zoals er het brons op de 5000 meter veroveren. enthousiaste, maar beslist niet chauvinistische Finse publiek. Bryggare diende echter als een opwarmer voor wereldrecord- houdster speerwerpen Tiina Lillak, die vorig jaar in Athe ne met een vierde plaats haar faam niet had kunnen waar maken, maar ditmaal met steun van het publiek wèl slaagde. Dat had ze trouwens haar zesde en laatste poging voor nodig, omdat de Britse Fatima Whitbread zich in haar eerste worp heel verrassend aan de kop van het klassement had genesteld. Lillak, die een zeer goede reeks produceerde, overschreed met haar laatste worp eindelijk de 70-meter- grens (70,82 meter), hetgeen ze als recordhoudster met 74,76 meter ook aan haar stand ver plicht was. Gennady Avdeenko zorgde bij het hoogspringen voor een complete sensatie. Niemand had ooit gehoord van deze blonde 19-jarige Rus, die vlak voor het toernooi was aange wezen na tijdens een wedstrijd in Boedapest de hoogte van 2,28 meter te hebben over brugd. Tot dan toe had de 2,01 meter lange Avdeenko een weinig indrukwekkende pres- tatielijst kunnen overleggen. Vorig jaar was zijn naam pas op de 16e plaats van de Russi sche ranglijst terug te vinden met 2,22 meter en dit seizoen was er aanvankelijk nauwe lijks progressie waarneembaar, gezien zijn zesde plaats tijdens de Spartakiade, waar vijf land genoten hem voorgingen en Valeri Sereda het nationaal re cord op 2,35 meter bracht. Av deenko sprong daar slechts 2,23 meter en kwam naar Hel sinki met een bescheiden 2,25 meter als beste seizoenpresta tie. Hij noteerde zaterdag een foutsprohg op 2,29 meter, maar wipte vervolgens in zijn eerste poging soepel over 2,32 meter. Achteraf een gouden sprong, want weliswaar haalde de Amerikaan Tyke Peacock de zelfde hoogte, maar die had daar drie pogingen voor nodig. HES LAGRAND 14 Van onze verslaggever) LSINKI Wat voor Ierland het hoogtepunt het wereldkampioen- p atletiek moest wor- liep gisteren in Hel- d op een desillusie uit. 'ard Nijboer, van wie wacht werd dat hij tij de marathon een se ize bedreiging voor de itralische geweldenaar winnaar) Robert de tella zou vormen, im in het stuk niet r en eindigde op een f. nloze 29e plaats in een van 2 uur, 16 minuten 59 seconden. Waarmee irlands succesvolste je-afstandsloper aller ■n weer in feite van en af aan moet begin- hij, nu dat eenmaal met Nederlandse Olympisch ité is afgesproken, weer een overigens nog vast te en limiettijd moeten vol- h voor de Spelen van Los [eles? Of krijgt de KNAU voor elkaar een voor sbehandeling toe te pas- zoals dat voor de Europese ipioenschappen van Athe- 'orig jaar en ook voor Hei- het geval was? Nijboer zal in ieder geval zo spoedig mogelijk met persoonlijk trai ner Arend Karenbeld en met bondscoach Wim Verhoorn rond de tafel gaan zitten om te zien wat mogelijk is. Ook de regerend Europees kampioen beseft, nu dit sei zoen met twee zwakke mara thons als verloren kan worden beschouwd, er weinig van de instanties valt te verwachten. Aan de andere kant weet hij dat het voor hem onbegonnen werk is om meer dan éénmaal op de beoogde limiet te gaan jagen. Nijboers constitutie laat nu eenmaal niet toe om, zoals andere atleten, vier of meer dere marathons per jaar af te werken, omdat dit de kans op blessures, zoals in het na- Olympisch jaar 1981 onder vond, vergroot. Hij zal op nieuw kiezen voor een rustige, gedegen voorbereiding, waar bij alles gericht is op de Olym pische Spelen in Los Angeles, waar de temperatuur in ieder geval aanzienlijk hoger ligt dan in Helsinki. Kou Zonder nu te beweren dat de kou een aanslag op het spie renstelsel van de Nederlander gepleegd heeft als gevolg waarvan hij stroef draaide, gaf hij na afloop wel toe dat de weersomstandigheden - nau welijks vijftien graden, met een strakke wind - bepaald niet in zijn voordeel werkten. Hoewel zijn voorbereiding op het gebeuren naar zijn zeggen perfect was, heeft hij alleen gedurende de eerste dertien kilometer van de race deel uit gemaakt van de. kopgroep, die toen zo'n veertig atleten telde. Nijboer: „Ik voelde dat de hamstrings van beide benen vrij gespannen waren. Eigen lijk dezelfde problemen die ik in Rotterdam had. Ik had ge hoopt dat die stijfheid na tien kilometer, als ik aan het pitti ge aanvangstempo was ge wend, zou verdwijnen, maar dat was niet het geval. Vreemd was dat ik heuvel op geen problemen kende, maar juist tijdens de afdaling in de dertiende kilometer moest los sen. Toen besefte ik al dat het met me gebeurd was. En dat klopte naderhand, want ik ben niet echt meer in de race ge weest". „De spieren waren geen pro bleem, maar de constant zwaar gespannen hamstrings lieten niet toe dat ik kon versnellen. Ik kan wel vertellen, dat ik stevig liep te balen. Ik vroeg me af of ik er moest uitstap pen omdat er toch geen enkele eer meer te behalen. Ik heb toch voor uitlopen gekozen, in de stille hoop dat ik me mis schien in de loop van de wed strijd zou kunnen herstellen en een plaats bij de eerste vijf tien, goed voor kwalificatie Robert de Castella komt de lauwerkrans toe als winnaar van de marathon. voor de Spelen, zou kunnen halen. Dat zat er echter niet in. Ik heb me daarna maar be perkt tot uitlopen. Het gekke was, dat ik tijdens het lopen en bij het finishen het gevoel had alsof ik een lange duurloop had gedaan. Ik was na afloop dan ook niet echt moe". Glimlachend Nijboer, die glimlachend de eindstreep overschreed, hoe wel hij zich die poze later niet meer kon herinneren, merkte op dat de teleurstelling pas na enkele dagen tot hem zal door dringen, wanneer hij zich zal terugtrekken in zijn eigen ka mer. De Drentenaar kennen de, zal hij vervolgens tot in den treure gaan uitzoeken wat er allemaal precies is misge gaan. Aan de voorbereiding, zo stel de hij gisteren vast, kan het niet hebben gelegen. De aan loopperiode, bestaande uit en aantal straten races variërend van vijf tot vijftien kilometer, gaven hem het noodzakelijke ritme en snelheid en de 30 ki lometer-loop van 16 juli in Dordrecht. Daar vond hij voor zichzelf het bewijs dat hij ook het grote werk aankon. Wim Verhoorn analyseerde de de ceptie als volgt: „Het is met Gerard Nijboer als met een huis dat je net geschilderd hebt en naderhand blijkt dat het met waterverf is gebeurd. Was hij nou maar bij de eerste vijftien geëindigd, dan had je niet zo'n katterig gevoel aan deze wedstrijd overgehouden". Letsel Ook Rudi Verriet was weinig geluk beschoren, want al in de achtste kilometer, toen hij al het contact met de kopgroep had verloren, trapte er een collega op zijn hak, waardoor hij kwam te vallen. Verriet toonde na afloop van de race zijn letsel, bestaande uit enke le fors uitgevallen schaafwon den aan knie en schouder, die hem vooral in de daaropvol gende tien kilometer parten speelde. Naderhand herstelde de Nijmegenaar zich, maar ook hij finishte in de grauwe mid denmoot van het veld. Om precies te zijn op de 45e plaats in 2.22.07; een tijd, waarvoor zelfs veteraan Piet van Alphen zijn hand niet omdraait. De ontknoping volgde na 35 kilometer, ongeveer de afstand waarop De Castella, de trotse winnaar van de marathon van Rotterdam, pleegt aan te val len. Hoewel hij niet zo indruk wekkend liep als in de haven stad, was zijn demarrage te veel voor de Ethiopiër Kebede Balcha, die hem als enige had kunnen volgen. De Casttella (26 jaar) ijlde naar de finish, om ten slotte in 2.10.03 te ein digen. HELSINKI Sportief gezien heeft het wereldkampioen schap atletiek toch niet ge bracht wat men ervan ver wacht had. Deels lag dat aan de weersomstandigheden, die met uizondering van het met Zuideuropese temperaturen gezegende begin, te wensen overlieten. Deels lag het aan de baan, die drie maanden na aanleg te zacht was om een overvloed aan wereldrecords mogelijk te maken. Het neemt niet weg, dat het uitblijven van een recordregen ook het gevolg was van het feit, dat di verse atleten (nog) niet in top vorm verkeerden waardoor een aantal onderdelen op een anti-climax uitliep. Met name op technische on derdelen lag het prestatieni veau verhoudingsgewijs laag, maar dat zou wel eens te ma ken kunnen hebben met de dopingcontrole, waardoor de voornamelijk uit Oost-Europa afkomstige specialisten ge dwongen waren zich te ont houden van verboden stoffen, die in de laboratoria zouden kunnen worden ontdekt. Het is trouwens een publiek ge heim, dat er nog tal van stimu lerende middelen bestaan die tot dusverre niet in het mense lijk lichaam kunnen worden ontdekt. Deze wereldkampioenschap pen stonden vooral in het te ken van de revanche-gevoe- lens bij Amerikanen, die kost wat kost duidelijk wilden ma ken dat zij tijdens de Olympi sche Spelen van volgend jaar in Los Angeles pas goed toe willen slaan. Sinds Montreal '76 hadden de drie grootmach ten, Oost-Duitsland, de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie elkaar op de niet van veel ge wicht zijnde strijd om de World Cup na, elkaar niet meer ontmoet. Daarom werd dit wereldkampioenschap met zoveel spanning tegemoet ge zien. De ploeg van de Verenigde Staten heeft echter niet de kracht gehad die men ervan verwacht had, gezien de ex plosie van tot de verbeelding sprekende resultaten tijdens het voorseizoen. Carl Lewis nam alleen al drie van de acht gouden Amerikaanse medail les voor zijn rekening hoewel het eremetaal van die kleur op de disciplines die hij uitoefen de, ook wel in handen van landgenoten zouden zijn geval len als hij niet van de partij was geweest. Andere kansheb bers als Evelyn Ashford, Hen ry Marsh, Tom Petranoff, Dave Laut, Steve Scott en Doug Padilla waren om uit eenlopende redenen gedwon gen een stap terug te doen. De Amerikanen moesten dan ook evenals in Montreal hun meerdere erkennen in de DDR, dat in sprinter Frank Emmelmann, kogelstootster Ilona Slupianek en haar man nelijke collega Udo Beyer ook tegenvallers kende. De Oost duitsers stabiliseerden echter hun positie ten opzichte van Montreal met tien gouden me dailles. Niet vorstelijk Anders lag het met de Sovjet- Unie, dat in Helsinki bepaald niet vorstelijk presteerde. Op het hoogspring-fenomeen Gennady Avdeenko en de dubbele Russische triomfen op de 400 meter horden dames en het poolstokhoogspringen na, deden de Russen nauwelijks van zich spreken. Frappant was de ineenstorting van het rode bastion bij de driesprong waar zeggen en schrijven één Rus, Gennady Valiukevic, zich voor de finale kwalificeerde en daar bovendien matig pres teerde. Terwijl liefst vijftien landgenoten tot de beste dertig ter wereld behoren, van wie elf de zeventien-metergrens hadden gehaald. In het verleden presteerde de Sovjet-Unie het wel meer om atleten met een vormcrisis op een titelstrijd los te laten, maar zo bont als tijdens deze WK heeft dit land het nog niet ge maakt. Zeker niet als je de uit slagen van de Spartakiade van eind juni onder de loep neemt, waar tal van Russen aantoon den wel in een voortreffelijk vorm te verkeren. Van de gouden delvers van Moskou '80 was weinig meer over. Mary Decker en Jarmila Kra- tochvilova sloten de Russische overheersing op de midden lange afstand af, sprintkonin gin Lydia Kondratsjeva mocht alleen op de estafette uitko men, Olympisch kampioen Viktor Markin haalde niet eens de finale 400 meter, op de meerkamp viel geen enkele eer te behalen en wereldre cordhoudster discuswerpen Sawinkova had net zo goed thuis kunnen blijven. Bescheiden Ook de Cubaanse leider Fidel Castro zal vermoedelijk de hulp van zijn vrienden uit het Oostblok weer moeten inroe pen, want zijn discipelen bak ten er in Helsinki weinig van. Op discuswerper Louis Delis na, die Castro straks een zil- veren medaille mag aanbie den. Daarentegen sloegen de Tjechen, aangevoerd door de gespierde Jarmila Kratochvi- lova met vier maal goud, drie maal zilver en tweemaal brons flink toe. Van de Westerse landen moesten West-Duits- land en Groot-Brittannië zich ditmaal bescheiden opstellen met elk twee gouden plakken. De Duitse hoogspringtop moest haar dominerende posi tie van Athene afstaan aan de Russen. Voor Nederland was er in dit gezelschap uiteraard een be scheiden rol weggelegd. Feite lijk vormde alleen een falen van Gerard Nijboer een tegen valler, want de vroegtijdige eliminatie van Els Vader op de 100 meter had iedereen, gezien haar ziekte in juli wel zien aankomen. Positief was de sti mulans die van het verdienen van tickets voor de Olympi sche Spelen uitging. Daardoor staan de namen van vier Los Angeles-gangers reeds vast: Ria Stalman, Tineke Hidding, Robert de Wit en Rob Drup- pers, van wie in de toekomst een wervende kracht voor de atletieksport in ons land moet uitgaan na zijn fraaie zilveren medaille op de 800 meter. HES LAGRAND Medaillekast HELSINKI De medailleverdeling van de WK atletiek in Helsinki is: goud zilver brons totaal Oost-Duitsland 10 7 5 22 Verenigde Staten 8 9 7 24 Sovjet-Unie 6 6 11 23 Tsjeeho-Slowakije 4 3 2 9 West-Duitsland 2 5 1 8 Groot-Brittannië 2 2 3 7 Polen 2 114 1 3 Italië Finland Jamaica Ierland 10 0 1 Australië 10 0 1 Noorwegen 10 0 1 Mexico 10 0 1 Nederland 0 10 1 Ethiopië 0 10 1 Spanje 0 10 1 Roemenië 0 10 1 Cuba 0 10 1 Bulgarije 0 0 3 3 Brazilië 0 0 1 1 Nigeria 0 0 1 1 Griekenland 0 0 1 1 China 0 0 1 1 Marokko 0 0 1 1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9