Brief van Russische jongen zet diplomatiek Washington op stelten HUISHUUR OMHOOG? SKALA-HVR OMLAAG! Examengerichte mondelinge informatica-opleidingen AMBI Tamils willen toch overleg met regering van Sri Lanka Amerikaans filmbezit verpulvert Oorlog dreigt door optreden van VS in Midden-Amerika *2 Verfijning rechtspositie gewetensbezwaarden UW TOEKOMST IN DE •V Coupon BINNENLAND/BUITENLAND CctdócSowiant MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 PAGINi t-D „IK HAAT MUN LAND, IK WIL HIER BLIJVEN" WASHINTON Wat lijkt op een poging van de 16-jarige zoon van een Russische diplomaat in Washington om naar het Westen over te lopen, heeft geleid tot koortsach tige diplomatieke activi teit op hoog niveau in de Amerikaanse hoofdstad. De zaak begon woensdag, toen de Russische ambassade het State Department ervan op de hoogte stelde dat Andrei Be- rezjkov, de zoon van de twee de-secretaris van de Russische ambassade in Washington, die ochtend met de auto van zijn vader was verdwenen. De ou ders van Andrei wisten niet dat hun zoon, die in Moskou op school zit en op vakantie was in de VS, kon autorijden. De volgende morgen bleek de jongen naar huis te zijn terug gekeerd. Diezelfde donderdag kreeg de New York Times een brief, die afkomstig was van Andrei. Toen het State De partment daar lucht van kreeg, nam de zaak diploma tieke proporties aan. In die brief schreef de jongen name lijk: „Ik ben een Russisch kind. Mijn vader is de eerste- -secretaris. Ik haat mijn land en zijn regels en ik houd van Uw land en wil hier blijven. Ik heb geschreven aan mr. President en ik hoop dat hij mij zal helpen. Ik ben bang dat als mijn ouders erachter ko men zij mij naar Siberië stu ren. Daarom vlucht ik... Wij kinderen worden hier als ge vangenen behandeld". Vrijdag publiceerde de New York Ti mes deze brief. De Amerikaanse regering vroeg om een gesprek met de jongen, om erachter te komen wat hij wilde. Maar aan dat verzoek wilde de ambassade niet voldoen. Een van de Rus sische diplomaten bestempelde de brief als een vervalsing en een „zeer doorzichtige provo catie". De Amerikaanse regering liet dit niet op zich zitten. Het kwam tot een uitwisseling van officiële diplomatieke nota's en zelfs minister van buiten landse zaken Shultz werd hierbij ingeschakeld. „Ons vasthouden aan het gesprek wortelt in de Amerikaanse wet", aldus een regerings woordvoerder. „Wij willen met hem praten, voor hij naar de Sovjet-Unie terugkeert". Maar volgens de omroepmaat- schappij ABC is de regering niet in die opzet geslaagd. An drei zou het afgelopen week einde uit de extra zwaar be waakte ambassade naar een vliegtuig van Aeroflot zijn ge bracht. Via Parijs is hij naar Moskou gevlogen in gezel schap van een vrouw, moge lijk zijn moeder. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken wilde hier niet verder op reageren. Het incident rond Andrei lijkt op dat in 1980 van de 12-jarige Walter Polovtsjak, die wegliep uit het huis van zijn ouders in Chicago omdat zij als „spijtop tanten" van plan waren terug te keren naar de Sovjet-Unie. Hierover is nog een rechtszaak gaande. Luchthaven Beiroet blijft gesloten BEIROET De luchthaven van Beiroet, het enige burger- vliegveld van Libanon, is het gehele weekeind gesloten ge bleven. De Libanese regering liet weten dat het vliegveld dat afgelopen woensdag na be schietingen dicht ging, niet zal worden heropend zonder „wa terdichte garanties dat het niet opnieuw zal worden bescho ten". De hierdoor ontstane si tuatie betekent dat ongeveer anderhalf miljoen inwoners van de hoofstad bijna een jaar na het einde van de Israëlische belegering weer gedeeltelijk van de buitenwereld zijn afge sloten. Israëlische of Syrische troepen beheersen alle gebie den ten noorden, oosten en zuiden van Beiroet. Intussen proberen honderden mensen per boot het land te verlaten, naar Cyprus of een andere be stemming in het Middelland- se-zeegebied. RUITENHEER Betoging voor Solidariteit in Gdansk GDANSK Een grote groep oproerpolitie in gevechtsuit rusting heeft gisteren in Gdansk een einde gemaakt aan een betoging van onge veer tweeduizend aanhangers van de ondergrondse vakbe weging Solidariteit zonder dat het tot ongeregeldheden kwam. De demonstranten wil den na een kerkdienst een mars houden naar de Lenin- scheepswerf, waar drie jaar geleden de onafhankelijke vakbeweging ontstond. Een tiental demonstranten werd door de politie opgepakt. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, woonde wel de mis bij, maar vertrok daarna ijlings zijnsweegs en deed niet aan de mars mee. Het was de eerste keer sinds op 22 juli de oorlog stoestand werd opgeheven dat de Polen weer een betoging hielden tegen de regering-Ja- ruzelski. De twee presidenten, Reagan (I) en De Madrid (r) schud den elkaar voor de fotografen vriendschappelijk de hand. In het gesprek uitte de Mexicaanse president ech ter felle kritiek op de politiek van zijn Amerikaanse ambtgenoot. MEXICAANSE PRESIDENT DE MADRID: LA PAZ (MEXICO) President Miguel de la Madrid van Mexico heeft president Reagan van de Verenigde Staten gezegd dat in Centraal-Amerika een groot con flict kan uitbreken, tenzij „demonstraties van macht" plaats maken voor een politieke dialoog tussen de Ver enigde Staten en Cuba en Nicaragua. De Madrid zei dit in La Paz, in het zuiden van het Mexicaanse schiereiland Zuid-Californië, waar hij gisteren drie uur heeft ge sproken met zijn ambtgenoot Reagan. Deze is inmiddels naar de VS teruggekeerd. De Mexicaanse president heeft openlijke kritiek geoefend op de grote Amerikaanse oefeningen in Midden-Amerika. Hij riep Reagan op tot extra-inspanningen om een eind te maken aan armoede en sociale ongerechtigheid, welke factoren naar zijn mening de echte oorzaken zijn van onvoldoende stabiliteit in Latijns-Amerika. Tijdens een persconferentie gaf Reagan er echter geen enkele blijk van, dat hij zijn politiek wil wijzigen. Behalve over Midden-Amerika spraken de presidenten ook over de onderlinge betrekkingen tussen Mexico en de VS. LVE tleid in t ders. San wat NIEUW DELHI Het Tamil Verenigde Bevrij dingsfront (TULF), de partij van de op Sri Lanka vervolgde Tamil-minder- heid, zal toch met de rege ring van Sri Lanka onder handelen. Dat heeft een van de leiders van de TULF in Nieuw Delhi verklaard na besprekin gen met de Indiase pre mier Indira Gandhi. De Indiase regeringsleidster Pr' en i 1 tkeli probeert te bemiddelen tusser de Tamils, die begin d< maand het slachtoffer van hevige onlusten, en gering in Colombo. De bewf* ging van de Tamils i ning veranderd ovei loog met Colombo, n ring van Sri Lanka heeft latfator weten tot aanzienlijke conc« g er sies bereid te zijn, als de 1 ^ecc mils hun streven naar een a zonderlijkse staat op Sri Ln opgeven. Volgens van TULF „is de situatie i anderd". iriar d tleid 5 »fdb, iters irdat DEN HAAG Een voorge stelde wijziging van de wet ge wetensbezwaren militaire dienst maakt het mogelijk dat gewetensbezwaarden straks in beroep gaan tegen opgelegde tuchtstraffen. De ministers De Koning (sociale zaken) en Korthals Althes (justitie) heb- proje ir die mg e it bij ben gezamenlijk een wetsoi^ai werp bij de Tweede Kamer i gediend om de verandering bewerkstelligen. Volgens ontwerp zal er een speciale k mer worden ingesteld bij i rechtbank in Den Haag, b nj| staande uit twee rechters i één leek. Rus vlucht van Spitsbergen naar Noorwegen OSLO Een Russische des kundige op het eiland Spits bergen (Svalbard) in de Noor delijke IJszee heeft politiek asiel in Noorwegen gevraagd. De man, een geoloog, behoor de tot een wetenschappelijke expeditie die een jaar door bracht in de Sovjet-kolenmijn in Barentszburg. Spitsbergen is sinds 1925 Noors gebied, maar de Sovjet-Unie mag de kolen mijn in Barentszburg blijven gebruiken. Vorige week smokkelde de ge oloog een boodschap in han den van een Noorse bezoeker. Daarin vroeg hij per helikop ter te worden opgehaald. Er werd op Spitsbergen geen po ging gedaan hem tegen te hou den. Het is niet duidelijk of de Russen wel beseften wat er gaande was. De gevluchte geo loog werd vanmorgen door de Noorse veiligheidspolitie ver hoord. India zet prikkeldraad op grens met Bangladesj NIEUW DELHI India gaat de 4.000 kilometer lange grens met Bangladesj helemaal met prikkeldaad afsluiten. Op die manier wil het illegale grens overschrijdingen voorkomen. De grens tussen Bangladesj en de Indiase deelstaat Assam moet binnen twee jaar geheel versperd zijn. Het afsluiten van de gehele grens zal vijf jaar duren. Het besluit is geno men na onlusten in Assam, waar de bevolking zich er drijk bed ipeld idig r beklaagt dat illegale Be(dere 1 gaalse immigranten hun la M; i hun banen i bruari kwam het in Assam £ke heftige ongeregeldheden de autochtone bevolkifc r Bengaalse immigrante if Daarbij kwamen 3.000 mens gt. i het leven. De regering i de deelstaat Assam had voolf dó gesteld een muur aan de grei Igerr te bouwen. De Indiase regedus ring besloot tot een verspezijn ring van prikkeldraad, omdchikl dit goedkoper is. gelijl H. Volkering overleden DEN HAAG In de ouderdom van 62 jaar is gisteren plotseling over leden de heer H. Volke ring, oud-chef van de kunstredactie van onze krant. In december vo rig jaar nam hij als zo danig afscheid wegens het bereiken van de vut-leeftiid. De heer Volkering, wiens gezondheid vooral het laat ste jaar te wensen overliet, is sinds de oprichting in mei 1945 verbonden geweest aan de redactie van dagblad „Het Binnenhof". In de bij na veertig jaar die volgden heeft hij de krant op diver se redactionele posten ge diend, waarbij moeten wor den genoemd de opmaakre- dactie, de radio- en televi sieredactie en ook vele ja ren lang de kunstredactie. In deze laatste functie heb ben ook de lezers van de „Leidse Courant" hem sinds maart 1965 leren kennen. Op al de hem toevertrouw de posten heeft jiïj zich met groot enthousiasme, nauw gezetheid en plichtsbetrach ting voor de krant gegeven. Hij bezat een uitermate kri tische en vooral ook onaf hankelijke geest, die bij voorbeeld aan zijn tv-be- sprekingen een prikkelend karakter gaf en menig lezer tot reactie verplichtte. In de verdediging van zijn standpunten toonde hij een grote strijdvaardigheid en onverzettelijkheid, die hem er echter, dank zij ook zijn beminnelijkheid en vermo gen tot relativeren, nooit toe brachten zijn tegenstan der te kwetsen. In zijn hoedanigheid van chef kunstredactie behartig de hij zelf de afdeling beel dende kunst, waaraan hij zijn hart had verpand en waarover hij in vele artike len, beschouwingen en be oordelingen met grote liefde en zorgvuldigheid verslag deed. Bij zijn afscheid vorig jaar december hebben velen blijk gegeven van hun er kentelijkheid voor zijn werk, dat hij het laatste jaar als gevolg van zijn gezond heidstoestand niet meer zo intensief kon uitoefenen als hij graag had gewild. een gezongen uitvaart mis donderdag om 11 uur in de kerk van O.L.Vr. He melvaart aan de Loosduinse Hoofdstraat, die wordt gece lebreerd door pater B. Stu- kart, vindt de teraardebe stelling plaats om 12.30 uur op de begraafplaats St. Bar bara aan de Binckhorstlaan. HOLLYWOOD Amerika's filmbezit duizenden speel films die in de voorbije 80 jaar zijn gemaakt is grotendeels verpulverd en verpulvert nog dagelijks. Meer dan de helft van de films die vóór 1950 werden gemaakt zullen nooit meer gezien kunnen worden. Eenderde van de films en tele visieshows gemaakt sinds 1950 is voor altijd verloren. Van de 11.000 speelfilms die vóór 1930 werden gemaakt, zijn er maar vijf aan brand of verval ontkomen. Velen in Hollywood zijn van -mening dat films, zoals boeken, schil derijen en beeldhouwwerk, voor komende generaties ge schiedenis, levens èn periodes weerspiegelen. Onder klassieke films die ver loren zijn, zijn „Angel of Con tention" (1914) met Lillian Gish, „The Aryan" uit 1916 met William S. Hart, „Cleopa tra" uit 1917 met Theda Bara en „The Young Rajah" uit 1922- met Rudolf Valentino. Honderden opmerkelijke spel- prestaties van o.a. W.C. Fields, Charlie Chaplin, Lon Chaney, Emil Jannings, John Barrymo- re en Laurel en Hardy, zullen nooit meer gezien worden. Omdat film vluchtig en onbe stendig is zet het verval in bij na zo gauW als een produkt wordt opgeslagen. Zelfs de meest recente films worden bedreigd door ernstige ver vlakking van de kleuren. Nu is in Hollywood een groep be zorgde mensen geld gaan inza melen voor het redden en con serveren van zoveel mogelijk nog te redden films. Onder lei ding van het American Film Institute, RKO Pictures en het filmarchief van de Universi teit van Californie in Los An geles (UCLA), is de campagne gestart onder het hoofd: „The Decade of Preservation, 1983-93". Resultaat Reeds is resultaat merkbaar ongeveer 18.000 films met een waarde van 17 miljoen dollar is door het AFI geconserveerd en ondergebracht in de Libra ry of Congress, waaronder klassieken als „Citizen Kane" en „Lost Horizon". Maar het conserveren van één enkele film als „Gone with the Wind" of „The Wizard of Oz", kost tussen de 25.000 en 45.000 dol lar. „Het is daarom nodig dat alle Amerikanen, niet alleen de filmindustrie, aan het conser veringsproject bijdragen", zei Jean Firstenberg, directeur van het AFI, aan het oprich tingsdiner met Bette Davis, Jessica Lange en James Caan als gastvrouwen en gastheer. Na vertoning van tien scènes uit klassieke Bette-Davis-films aan het diner, zei de actrice dat er geen twijfel over kon bestaan dat film de boeiendste kunstvorm was en dat ieder een erop moest toezien dat oude films bewaard bleven voor kinderen en kleinkinde- James Caan klaagde dat oude films zijn „weggegooid als de krant van gisteren. Het nega tief van Stage Coach, de grote film van John Wayne, is ver loren, maar het AFI heeft ge lukkig onlangs een behoorlijke kopie gevonden en een dupli caat-negatief gemaakt. Dit werk moet voortgang vinden". Technieken Jessica Lange waarschuwde dat films als Annie Hall en Star Wars eraan zouden gaan als oudere films als men niets ondernam. Robert Manby van RKO Pictures maakte bekend dat zijn studio meer deed dan oude films restaureren: „Wij reconstitueren ze door het stu deren op nieuwe technieken". Manby's woord werd door de daad geschraagd met verto ning van een fragment uit „Becky Sharp", de eerste speelfilm in technicolor, ge maakt in 1935 met Miriam Hopkins in de hoofdrol. Eerst werd het fragment getoond als een vaag geworden, bekraste kleurenafdruk. Toen als gere- constitueerd fragment van haarscherpe duidelijkheid en zuiverheid van kleur, alsof het gisteren was opgenomen. Het was een indrukwekkend voor beeld van wat er gedaan kan worden om de filmkunst van de 20ste eeuw te kunnen door geven aan de generaties vap Geen krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 uur, z terdags tussen 14.00 en 15.1- uur, telefoonnr. 071-122248 it uw krant wordt nog dezelfo avond nabezorgd. UU •- 1 2 3 4 1 2 3 4 pm MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te w ingevuld, waardoor zowel horiz -nei :6uueu 6 !)jnjpu| z Informatica opleidingen Dirksen start in september a.s. in een zestal plaatsen met mondelinge avondcursussen voor een aantal AMBI-modulen. Opgeleid wordt voor rijkserkende examens. Bij de opleidingen wordt gebruik gemaakt van eigen lesmateriaal en van microcomputers. De docenten zijn specialisten op het vakgebied der informatica. De opleidingen van Dirksen worden door bedrijfsleven en overheid hoog aangeslagen; het percentage geslaagden ligt ruim boven het landelijk gemiddelde. Uw eerste stap Uw eerste stap zet u door het aanvragen van meer informatie over de mondelinge AMBI- opleidingen van Dirksen: Basiskennis Informatica 1 en 2, Basiskennis Bestandsorganisatie, Cobol, Basiskennis Wiskunde, Organisatie en Informatieverzorging en Systeemonderzoek. Andere modulen in voorbereiding. Cursusplaatsen: Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Zwolle. Informatica opleidingen Dirksen Postcode/Plaats: Telefoon. mondelinge cursus(sen): elop, zonder postzegel, z opleidingen Oirl Unhem Of bel 085-451641. i id (antwoordapparaat). Augustus. Extra aktiemaand. Wegens overweldigend sukses betaalt u bij Skala ook nog in de maand augustus 'n verrassend lage huurprijs vooi een grootbeeld kleuren-TV - jj| (67 cm). Of een VHS videorecorder. Apart voor ongelooflijk lage prijzen. Samen met een extra korting. Kom dus deze maand nog even langs of bel voor de dichtstbijzijn - de vestiging: .030-611846. DE ZEKERHEID VAN 365 DAGEN SERVICE PER JAAR.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6