In feite heb je voor Ike lantaarnpaal en bouwvergunning nodig 12k :«U Vooï Pietje Precies. Ia 18" Ceidóc Souomvt AANTAL BEZWAAR SCHRIFTEN TEGENKLEINE BOUWPLANNEN GROEITGESTAAG Vertraging door afsluiting Lammebrug IDEN/REGIO CcidócSoiwatit MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 (oodlichtcamera ernield IDEN Een 26-jarige Leidenaar is van- ht aangehouden wegens het vernielen i een roodlichteamera. De politie werd inacht gewaarschuwd, dat een man op i laddertje stond bij de roodlichteamera de hoek van de Plesmanlaan en de Von- laan. Toen de man de politie zag nade- ging hij er vandoor, maar hij kon bij auto worden aangehouden. De Leide- ir had de beschermkast opengebroken hij had de film eruit gehaald. De politie »ft een huishoudtrapje en een stuk ijzer beslag genomen. Vermoedelijk was de n met zijn auto door het rode licht gere- en wilde hij de bewijzen daarvan ver- tigen. tlo, ijke :loos! ardi Fietsen uit schuur gestolen LEIDEN Uit schu- ren van woningen aan de Lavendeltuin in de Merenwijk zijn in de nacht van zaterdag op zondag in totaal vijf fietsen gestolen. Eén schuur werd opengebroken, een an dere was niet op slot en bij de de derde werd vermoedelijk van een valse sleutel gebruik gemaakt. Crossen veroorzaakt geluidsoverlast LEIDEN Het oorverdovend lawaai dat door een aantal crossmotoren werd veroorzaakt, heeft er toegeleid dat de politie twee crossmotoren mee naar het bureau heeft genomen voor technisch onderzoek. Zondag werd er door om wonenden geklaagd dat er door moto ren erg veel lawaai werd veroorzaakt in de buurt van de Stadspolderweg. Toen de politie ter plekke arriveerde, waren de motorrijders al verdwenen, maar even later zette zij hun crossacti viteiten weer voort. Bij een tweede be zoek van de politie aan de Stadspolder weg werden twee motoren aangetrof fen. De berijders waren al verdwenen. Auto in brand gestoken LEIDEN De auto van een 35-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag volledig uitge brand. De auto stond ge parkeerd aan de Schagen- steeg. De gevel van een schoenenmagazijn werd door de brand beschadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Aan de auto werden braaksporen aangetroffen. Volgens de politie is de brand vermoedelijk aange stoken. De brandweer heeft de brand geblust. Plakkers aangehouden LEIDEN De politie heeft dit weekeinde twaalf studenten be trapt op het illegaal opplakken van affi ches. Zo'n honderd vijftig affiches en plakmiddelen werden in beslag genomen. De studenten werden in de binnenstad betrapt. Op de affiches werd reclame gemaakt voor een aantal studenten verenigingen. Van daag is de introductie week voor nieuwe stu denten begonnen. Gras vernield bij pieren steken LEIDEN Twee jongens van 16 en 19 jaar oud en een meisje van 16 jaar zijn zaterdagavond aangehouden wegens het ver nielen van een stuk gras van 14 bij 1 meter. De politie werd gewaarschuwd dat er in het Plantsoen met behulp van een schop gras werd omgespit. Toen de politie ter plekke ar riveerde, ging het drietal er vandoor, maar ze konden later worden aangehouden. Ze zei den tot het spitten te zijn over gegaan, omdat ze op zoek wa ren naar wormen. e-Ba IIDEN „Het aantal :waarschriften tegen "F* (ine bouwplannen is tk toegenomen." Dit 't de heer J.J. van de chte, hoofd van de Ju- sc ische en Administratie afdeling van Bouw en uit mingtoezicht. Steeds ltlg er personen zijn bereid een zogenaamde lOB-procedure te star- ïden i om de geplande bouw 1 V1J' n bijvoorbeeld een dak- ihoop - twei van riet Jlpel of een duivenhok 1 en te gaan. Deze proce- re kan zeer lang duren; wanneer de Raad |State wordt ingescha ald, is er sprake van v j2 chttijden van zo'n twee wat wil bouwen heeft oor een bouwvergunning 'ig. Tussen de bouw van complex van 252 wonin- en het plaatsen van een tting in de achtertuin be lt wat dat betreft geen ver- jil. Iemand die een bouw- _;unning wil hebben, kan ormatie krijgen bij Bouw en ningtoezicht. Daar kan i ook een aanvraagformu- krijgen. Ook hier is geen schil; voor de schutting en complex woningen geldt zelfde aanvraagformulier. ,en de praktijk wordt daar ech- |e niet zo streng de hand aan j)e louden. „Die aanvraagfor- )tst j lieren zijn zo uitgebreid en orde BW'kkeld, dat voor een ipn in bouwplan een briefje die roduhtenne lgt 4 een |kunt het zo gek niet opnoe- :mt én of er is een bouwvergun- zuidig nodig. Een antenne die ordejger is dan drie meter, mag lagejt zonder toestemming wor- t noi geplaatst. Zelfs voor het r henzetten van een flink mpertistwerk is een bouwver- ongfcning nodig. Dit geldt ook ieertfen als duivenhokken, dak- 'llen, schuurtjes schoorste- I. Maar ook interne verbou- i h« igen moeten officieel wor- ig. 1 goedgekeurd. Wie zijn ;ten kamer wil uitbreiden, de iken bij de woonkamèr wil ekken, of een extra wand- il metselen, mag dat niet aar. „Overdreven gesteld, je zeggen dat er voor elke taarnpaal een vergunning ig is," merkt Van de Guch- ip. Mensen die zonder ver- Da bouw van een duivenhok wekt vaak erg veel weerstand op. gunning gaan bouwen, wor den, als de gemeente dat in de gaten krijgt, op de vingers ge tikt. De bouw moet dan ook worden stilgelegd. De eerste instantie die de inge komen bouwaanvraag aan een nader onderzoek onderwerpt, is de welstandscommissie. Die beoordeelt of het bouwplan qua welstand voldoet aan arti kel 34 van de bouwverorde ning. Nadat de welstandscom missie de zaak heeft onder zocht, wordt advies uitge bracht aan B en W. Als de welstandscommissie een posi tief advies heeft uitgebracht, buigen de bouwinspecteur en juridische zaken zich over het bouwplan. De twee belangrijk ste toetsingscriteria zijn het bestemmingsplan en de bouw verordening van de gemeente Leiden. In deze verordening, een zeer dik boekwerk, zijn 400 artike len opgenomen, die alles rege len ten aanzien van nieuw bouw en bestaande boifwwer- ken. Zijn juridische zaken en de bouwinspecteur van me ning dat het bouwplan in orde is, dan wordt dat B en W ge meld. Het college verleent de .bouwvergunning en publiceert dat in de gemeentelijke adver tentie, die elke vrijdag in deze krant staat. In sommige geval len is de procedure uitgebrei der, het bouwplan heeft dan betrekking op een beschermd monument. Bezwaar In de gemeentelijke adverten tie, waarin de verleende bouwvergunning wordt aange kondigd, staat tevens dat tegen de vergunning bezwaar kan worden aangetekend. Men moet dat binnen een maand doen. Vroeger was dit een niet zo eenvoudige procedure, men kon toen alleen bij de Kroon vragen om vernietiging van de bouwvergunning. Sinds de in voering van de AROB-wet (administratieve rechtspraak overheids beschikkingen) is het indienen van bezwaren een hele simpele zaak. De AROB-wet houdt in, dat tegen elke beschikking van de over heid bezwaar kan worden ge maakt. Het bezwaarschrift moet bij B en W worden ingediend. Deze laten de behandeling van de zaak over aan de commissie voor de beroep- en bezwaar- fi krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, foonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. schriften. Deze commissie hoort de betrokken partijen en geeft advies aan het college. B en W bepalen of het beroep gegrond of ongegrond moet worden verklaard. Is de indie ner van het bezwaarschrift niet tevreden met deze uit spraak, dan kan hij in beroep gaan bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Overigens, als B en W een bouwvergunning hebben ver leend, dan mag de aanvrager gaan bouwen. Het maakt niet uit of er een bezwaarschrift is ingediend. „Wij adviseren de mensen een maand te wachten met bouwen, dat kan een hoop geld schelen. Het kan namelijk zijn, dat een beroep gegrond wordt verklaard en dan moet de bouw worden stilgelegd," zegt Van de Guchte. Ook wanneer de zaak door de Raad van State wordt behan deld, mag er worden gebouwd. De enige mogelijkheid om de bouw in die periode tegen te houden is om schorsing van de bouwvergunning te vragen bij de voorzitter van de Raad van State. „Aan de reactie van de Raad van State kun je vaak zien hoe de zaak zal aflopen," zegt Van de Guchte. „Wijzen ze het verzoek om schorsing af, dan krijgt de indiener van het beroep meestal geen gelijk. Gaat de Raad van State wel akkoord met het schorsings- verzoek, dan wordt de klager vaak wel in het gelijk gesteld." Schorsingsverzoeken worden meestal gedaan, omdat de za ken bij de Raad van State erg lang op behandeling moeten wachten. Een wachttijd van Procedure twee jaar is geen uitzondering. Hij noemt enkele voorbeelden van bezwaren. In een woning wilde men een lift aanleggen voor een bewoner die erg slecht ter been is. Daar werd bezwaar tegen gemaakt omdat de lift teveel lawaai zou ma ken. Iemand wilde dakkapel len bouwen, behalve de twee buren had niemand in de straat er bezwaar tegen. Ook tegen de bouw van duiven hokken wordt vaak geprotes teerd, omwonenden zijn bang voor de overlast die de duiven zouden kunnen veroorzaken. Vanwege de vele bezwaar schriften tegen kleine bouw vergunningen worden de plannen erg goed bekeken, voordat er een vergunning wordt afgegeven, zegt Van de Guchte: „We moeten alles zeer zorgvuldig onderzoeken, doe je dat niet, dan sta je later voor het blok." Ook praten met be langhebbenden is erg belang rijk. „Dat wordt de laatste tijd veel meer gedaan, op deze ma nier kun je erg veel bezwaren ondervangen," zegt Van de Guchte. Mensen die een aanvraag voor een vergunning indienen, kla gen vaak dat ze zo lang moe ten wachten, voordat hij wordt toegekend. „Vaak krijgen we plannen, waarbij geen goede tekening zit. Dan duurt de be handeling wel wat langer. De kleine plannen worden gemid deld in twee maanden afge handeld, voor de grotere bouwplannen is meer tijd no dig," aldus Van de Guchte, die zegt dat de gemeente de han den vol heeft aan alle aanvra gen. Bouwplan De veronderstelling is, dat te gen het ontwerp van een groot bouwwerk eerder een be zwaarschrift wordt ingediend, dan tegen een klein bouwplan. In de praktijk is dat echter niet het geval. „Het zijn toch eerder de kleine zaken die be zwaren oproepen," meldt Van de Guchte. „Grote bouwplan nen zijn van tevoren erg goed doorgesproken. Buurtvereni gingen en andere belangheb benden hebben de plannen ge zien. Veel problemen zijn dan al ondervangen. Kleine bouw werken vallen vaak pas op als de vergunning is verleend en ze in de gemeentelijke adver tentie staan vermeld," aldus Van de Guchte. Wanneer de gemeente wil bouwen, dan geldt dezelfde procedure. Vroeger was dat anders, toen hadden de ge meentes geen vergunning no dig. Als de gemeente zichzelf een bouwvergunning heeft verleend, dan kan daar van zelfsprekend bezwaar tegen worden aangetekend. De ge meentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften behandelt die bezwaren. Op de geuite verondersteling, dat deze commissie al deze bezwa ren toch afwijst, zegt Van de Guchte: „Nee, de commissie kijkt alles puur juridisch en weigert ook de gemeente bouwvergunningen. De uit spraak van de commissie moet goed zijn, want anders zet men zichzelf voor de Raad van Sta te te kijk." KEES VAN HERPEN Auto in brand NOORDWIJK Een 22-iari- ge inwoner van Noordwijker- hout reed gistermiddag op de Van de Mortelstraat in Noord- wijk toen de motor van zijn auto plotseling in brand vloog. De man verliet daarop ijlings de wagen. Een patrouille van de Noordwijkse politie doofde de brand met een schuimblus- ser, maar kon niet voorkomen dat de voorkant volledig uit brandde. De auto werd naar een ventweg gesleept en is nu rijp voor de sloop. Flora's kleurenpracht Voor de 29e maal trok afgelo pen zaterdag het bloemencor so Flora's kleurenpracht aan Zee" door de Katwijkse stra ten. Een corso dat, met drie praalwagens, zes muziekkorp sen en éénendertig luxe wa gens, duidelijk minder allure had dan voorgaande jaren maar dat zich toch in een flinke publieke belangstelling mocht verheugen. Zowel tijdens de middagroute reed, trok de kleurige stoet duizenden toe schouwers. Kamerorkest Het Nederlands Kamerorkest geeft zaterdag 20 augus tus een concert in de Stadsgehoorzaal. K&O lanceert daarmee een nieuw initiatief om behalve de gebruike lijke zomerorgelconcerten ook symfonische concerten tijdens de zomermaanden in Leiden te organiseren. Di rigent is de Roemeen Horia Andreescu. Als solist treedt de Nederlandse fluitist Raymond Delnoye op. Het programma vermeldt werken van Cons tan tinescu, Hoffmeister en van Mozart. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten kosten twaalf gulden vijftig of een tientje en zijn bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoonnummer 141141, te koop. Het Nederlands Kamerorkest. Opera (1) gramma sloot op 1 augustus, maar K&O biedt nu de gele genheid om voor een andere opera-serie in te schrijven. Het gaat om een serie van vier opera 's die in het Circus theater in Scheveningen worden opgevoerd. De eerste voorstelling wordt zondag 9 oktober gegeven. Offenbach's „Hoffmans Erzëhlungen" wordt dan op de planken gezet door een aantal solisten en door het Utrechts Symfonie Or kest en het Nederlands Operakoor met als dirigent Anton Kersjes. Op 3 december wordt de opera Die lustigen Wei- ber van Windsor" opgevoerd. Onder leiding van Bruce Ferden staan het Omroeporkest en het Nederlands Opera- koor de vocalisten terzijde. Opera (2) „Manon Lescaut" van Puccini wordt 18 februari voor het voetlicht gebracht. Bohumil Gregor dirigeert het Utrechts Symfonie Orkest en het Nederlands Opera- koor en één van de solisten is Henk Smit Verdi's be kende opera „La Traviata" wordt op 8 mei gespeeld door het Amsterdams Philharmisch Orkest, het Neder lands Operakoor en de solisten Roberta Alexander. Neil Rosenheim en John Bröcheler. Dirigent is dit keer Hans Vonk. Bij voldoende belangstelling rijden er speciale bussen naar Scheveningen. Nadere inlich tingen over de opera-serie zijn bij K&O, telefoonnum mer 141141, verkrijgbaar. Abonnementen kunnen tot 1 september worden besteld. LEIDEN De afsluiting van de Lammebrug de brug tussen het Lammenschansplein en de Europaweg naar de A4 heeft vanmorgen tot vertraging op de Hoge Rijndijk geleid. Vooral in de richting van de A4 ontstond lichte vertraging. De politie was bij de afslag van A4 aan de Hoge Rijndijk en bij Hoogmade aan wezig om het verkeer in goede banen te leiden. Op de Persant Snoepweg in Leiderdorp ontstond een lange file, maar sinds de de verkeerslichten bij de Leiderdorpsebrug niet meer werken, is dat wel vaker het geval. Autobanden gestolen ALHEN AAN DEN RIJN Vanuit een autobandenzaak aan de Prinses Margrietlaan zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag, twee pirelli-autoban- den gestolen. De inbrekers zijn de zaak bin nengekomen door een metalen plaat van één van de kantel- deuren te forceren. De twee autobanden vertegenwoordi gen een waarde van 1300 gul den. Ook werd een geldkistje ontvreemd, maar daar zat slechts 15 gulden in. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MH INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar* Naam Adres Plaats/Postcode» Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3