„ABP- directeur nam steekpenningen aan" mr r Beste nieuws ransen legeren =ach bij 5ront in Tsjaad BON n RAPPORT GRUIJTERS: BLOEMKOOL EN GEHAKT Aap bijt kind &eicUe 6oma/nt Uitgave Weslerpers, behorende lot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312DDLeiden, Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 Maandag 15 augustus 1983,74e jaargang no. 22654 Brandpunt praat' met Luis Percovich Roca, minister van binnenlandse zaken van Peru over Nederland en de Peru aanse guerrillabeweging op Ned. I om 21.20 uur. Om 21.45 uur Sport op Maandag met te rugblik WK atletiek. Ned. II om 19.50 uur Euro Country Music Festival. HET WEER Zonnig en droog. Middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Tot matig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Zon op: 6.24 uur, zond onder: 21.03 uur. Hoogwater Scheveningen: 9.18 en 21.49 uur, laagwater: 5.02 en 17.26 uur. aus eroordeelt ervolgingen )URDES Paus Jo- nnes Paulus II heeft teren bij zijn bezoek Lourdes een felle ïval gedaan op de prak- van godsdienstvervol- j. Zijn opmerkingen, ongewoon scherp van in waren, werden naar mening van kerkelijke jarnemers ten dele in- .geven door de toestand n de katholieke kerk in elstn st-Europa. jnkaf nduizenaen gelovigen die 'set* nen waren gestroomd na r9eieiprocessie met fakkels, e: op:hten en klapten terwijl de w" is sprak. Hij zag af van een 1(€ ideling nadat vrijdag in de 4»rt van de basiliek een aan was gepleegd en er nieu- bedreigingen met anti-cle- '|*1 ile strekking waren geuit, bijk kele uren voor zijn aan- sinst was in Toulouse brand ticht in het gebouw van het iX "9bUis-katholieke blad „La ,eek" iix du midi". ^y.^ialve voor hen die om hun yattingen worden vervolgd mg de paus er bij de pel- jns op aan te bidden voor PüSFn te ^j^en hebben van L|| ilitiek of ander terrorisme, de onschuldigen zonder izien des persoons treft". 2: Strenge veiligheids- afregelen domper op en- erkeersfout straft met oging tot jodslag [erdam -- De Rotterdamse ie heeft dit weekeinde een rrige automobilist uit de sstad aangehouden, nadat had geprobeerd een 15-ja- meisje en haar moeder op stoep te overrijden. Daar- had de Rotterdammer herdershond tegen het •etal opgehitst. De Rotter- imer was buiten zijn zin geraakt omdat het meisje verkeersfout zou hebben aakt. Hij werd aangehou- onder verdenking van po- tot doodslag. Mn ifWi ach'nJ Den Kauwgum uit een tube Twee Amerikaanse bedrijven hebben de wat uitgekauw de bubble-gum- markt een injectie gegegeven met hun nieuwste produkt: kauwgum uit een tube. Een tube be vat de hoeveelheid van 23 reepjes kauwgum en kost in de Verenigde Staten (omgere kend) een kleine twee gulden. Of en zo ja wanneer Ne- Drie Hagenaars omgekomen bij ongeval in DDR BERLIJN Bij een auto-ongeluk op de Au tobahn HelmstedtBerlijn ter hoogte van het Oostduitse Barleben zijn vrijdagavond drie Hagenaars om het leven gekomen. Het zijn de 72-jarige C. M. Herben, zijn 61-jarige echt genote E. Herben-Zwadlo en hun 11-jarige kleinzoon R. Herben. De personenauto waar in zij zaten, botste frontaal op een Duitse te genligger die door onbekende oorzaak van de eigen weghelft was geraakt. In de Nederland se auto bevonden zich ook de, eveneens uit Den Haag afkomstige, ouders van de klein zoon. Dit ouderpaar is zwaar gewond opgeno men in een ziekenhuis in Magdeburg. Ook de uit West-Berlijn afkomstige bestuurster van de tegenligger is met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Bedrijf op Taiwan verkoopt huiden van reuzenpanda's LONDEN Een bedrijf op Taiwan handelt in huiden van reuzenpanda's, een van de zeldzaam ste en geliefdste dieren ter wereld. Er zijn op de hele wereld nog maar ongeveer 1.000 van deze dieren in leven. Pogingen ze in dierentuinen te la ten voorplanten hebben tot nu toe weinig succes. Dit meldde gisteren de Britse Sunday Times. Een verslaggever deed zich voor als koper, bezocht Taipeh en kreeg twee huiden te zien. Een functio naris van de Taiwanese onderneming zei dat hij niet alleen nieuwe huiden kon leveren, maar ook een levende panda. Niet duidelijk is hoe het be drijf aan de dieren komt. China, het land waar de meeste reuzenpanda's leven, heeft de handel in deze dieren al 21 jaar geleden verboden. MHnnnHi DEN HAAG ABP-di- recteur mr. drs. A.J.M. Masson, verantwoorde lijk voor de beleggingen van het burgerlijk pen sioenfonds, heeft steek penningen aangeno men. Dat blijkt uit de rapportage van ABP- advokaat mr. Wouters over de affaires bij het fonds. Volgens drs. Gruijters, die over de gang van zaken bij het ABP aan minister Riet kerk rapporteerde, be lopen de steekpennin gen een bedrag van minstens vijf cijfers voor de komma. De steekpenningen werden betaald door directeur-eige naar Poot van het bedrijf Sport en Spel dat onder meer tennishallen exploi teerde. In ruil daarvoor zorgde Masson voor de fi nanciering van Poots pro jecten met ABP-geld. Toen Poot op een bepaald mo ment weigerde de ABP-di- recteur nog verder voor zijn diensten te belonen, lokte deze uit wraak het faillisse ment van Poots bedrijf uit. Uit de dit weekend uitge lekte rapporten over de gang van zaken bij het ABP blijkt dat de onroerend goedhandelaar W. Meijer van het geven van deze steekpenningen op de hoog te was en heeft geprobeerd ABP-directeur Masson hier mee te chanteren. Meijer heeft Masson hier van op 13 december 1982 in het bijzijn van ABP-advo- kaat Wouters beschuldigd. De huisadvokaat van het ABP adviseerde zowel Mas son als hoofd-directeur Van der Dussen daarop alle kon takten met Meijer te ver breken, maar Masson blijkt dit stelselmatig te hebben geweigerd. In plaats daarvan werd er op initiatief van Masson juist een drukke handel in onroerend goed met Meijer opgezet, waarvan deze ma kelaar bepaald niet slechter is geworden. Zo streek hij een half miljoen gulden op bij de verkoop van projec ten in Oegstgeest en Spijke- nisse. Masson beweerde niet te hebben geweten dat Meijer hier achter zat, maar wei gerde een door advokaat Wouters geadviseerd onder zoek en sloeg opnieuw de raad geen zaken meer met Meijer te doen in de wind. Meijer trad dan ook even later gewoon op als make laar bij de aankoop van het Amsterdamse Carlton Ho tel, waarvoor hij provisie opstreek. Lelystads burgemeester Gruijters, die minister Riet kerk rapporteerde over de gang van zaken bij het ABP noemt de houding en het optreden van directeur Masson „onbegrijpelijk". Volgens Gruijters riekt deze hele affaire wel degelijk naar chantage. Hij noemt de betrekkingen tussen Meijer en Masson in elk geval „ongeoorloofd". Ook hoofddirecteur Van der Dussen treft volgens Gruijters blaam, omdat hij met Masson herhaalde ma len gemotiveerde adviezen om met Meijer te breken naast zich neer heeft gelegd. Pagina 5:Uitlekken rap- port-Gruijters wekt grote beroering lat -IS) I *1 5ELM J sDJAMENA Frank- heeft gisteren een el van zijn 500 man tel- ïde troepen in Tsjaad :hter naar het front ge ilden waar het rege- igsleger van president ssene Habré strijdt met door Libië gesteunde itandelingen van de ormalige president •ukouni Oueddei. eenheid van 150 anse militairen heeft in oostelijke stad Abeche n de grens met Soedan rh* n trainingsbasis inge- ht. De Fransen zijn armee 600 kilometer ordwaarts opgerukt in richting van het gebied d. lar de Tsjadische op- 0 indelingen actief zijn. een Franse woord- :rder zullen de Fransen zich sluitend bezig houden met het opleiden van Tsjadische troepen. Het spreekt volgens hem voor zich dat zij zich bij een aanval wel zullen verdedi gen. Dè aanvoer van Frans militair materieel gaat onver minderd door. Gisteren arri veerde in Tsjaad de voornaam ste adviseur voor Afrikaanse aangelegenheden van presi dent Mitterrand, Guy Penne, om overleg te plegen met pre sident Habré over de militaire situatie. De troepen van Habré hebben zich dit weekeinde na het ver lies van de stad Faya Largeau teruggetrokken tot buiten het bereik van de Libische jacht bommenwerpers. In het afge lopen weekeinde werd het plaatsje Koro-Toro bestookt door Libische vliegtuigen en later aan de opstandelingen prijs gegeven. Door de terug trekking van Habré's troepen uit moeilijk verdedigbare Koro-Toro is het land in feite in twee ongeveer even grote delen opgesplitst. De oost- -westlijn die loopt van Abéché Omringd door Franse soldaten poseert een Tsjadische jongen In de hoofdstad N'Dja mena met op zijn t-shirt een portret van Hissene Habré die tot nu toe vergeefs heeft geprobeerd de opstandelingen tegen te houden. naar Salal moet nu de opmars In regeringskringen werd ge- land te behouden. Na de terug van de opstandelingen onder zegd dat Habré er alles aan ge- trekking van de regeringstroe- leiding van Goukouni Wed- legen is om na het verlies van pen uit het noorden was het deye naar de hoofdstad N'Dja- Faya-Largeau in ieder geval dit weekeinde relatief rustig mena verhinderen. de zuidelijke helft van het aan het front. ngers afgezaagd HAAG Het zagen van houten plaat heeft de 19-ja- N. den Duik uit Rijswijk twee vingers gekost. De gen was bij een houtbedrijf de Waldorpstraat bezig met houten plaat. Op een gege- moment schoot hij uit. ee vingers van de Imker ij id kwamen hierbij tussen de kelzaag. Het slachtoffer oothir(j eerst naar het ziekenhuis yenburg overgebracht en volgens direct naar het Rot- damse Dijkzigtziekenhuis neub tuurd. In dit ziekenhuis is :ialiseerd in micro- lel (tèfrurgie- De vingers zijn er Hoer keurig aangenaaid. De plant gen maakt het goed. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, 1 ~7C per stuk X./ O Gehakt, 500 kilo 500 g 5^84.48 yQg 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Val maakt eind aan carrière van schildpad NEW YORK Door een val van zes hoog is een einde ge komen aan de glanzende car rière als fotomodel van „Hoff man", een 15 jaar oude schild pad. Het dier poseerde met zijn fraaie schild in symmetrisch zwart-geel patroon, groene po ten en groen-zwarte kop als model bij sieraden en krui kachtige houders voor kranten en tijdschriften. Zijn tarief be droeg 50 dollar per uur. Hoffman viel vorige week van het dakterras van het huis van zijn bazin, het 26-jarige foto model Catherine Riggs-Berge- sen. Hij kwam op zijn rug te recht, waarna zijn hele schild aan diggelen lag. In een die renkliniek kreeg Hoffman een schild van kunststof. Volgens BIJ Utxt KrlANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, TOEATEF, RECREATE, EXPOSITIES Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avong nabezorgd. zijn bazin heeft hij alleen nog wat last van zijn achterpoten. Maar poseren is er voor Hoff man niet meer bij. Politie Wassenaar houdt inbrekers aan WASSENAAR De Wasse- naarse politie heeft zaterdag middag twee mannen en een vrouw aangehouden op ver denking van inbraak in een Wassenaarse villa, waarbij voor zo'n 120.000 gulden aan sieraden en zilverwerk werd gestolen. De politie kreeg een tip van een bewoner van de Papeweg, bij wie was aange beld door een vrouw die om werk vroeg. De man, door dat verzoek argwanend geworden, gaf daarop het signalement van de auto waarin de vrouw reed door aan de politie. Toen deze de wagen later aanhield vond ze daarin voor zo'n 10.000 gulden aan zilverwerk. De inzittenden, twee Joegosla- ven zonder bekende verblijf plaats en een 21-jarige Haagse vrouw, zijn aangehouden. Een Wassenaarse vrouw .die zon dagmorgen aangifte deed van inbraak, herkende het zilver werk als het hare. Van de 110.000 gulden aan sieraden die bij die inbraak werd gesto len, is nog geen spoor gevon den. In de woning van de 21- jarige Haagse aan de Wagen straat is later huiszoeking ver richt, waarbij gestolen zilver werk èn een filmcamera wer den gevonden. Haar 22-jarige man werd .later aangehouden op verdenking van heling. Postzegel met Abba STOCKHOLM De Zweedse popgroep Abba wordt in de herfst geëerd met een postze gel van 1,80 kronen. De direc tie van Abba-uitgeverij Polar Music heeft volgens de kran ten van vrijdag al een grote hoeveelheid besteld om er nog jarenlang propaganda mee te kunnen maken. Tenniscrack Björn Borg en slalomskier Ingemar Sten- mark twee andere lievelin gen van het Zweedse publiek zijn al geruime tijd terug te vinden op postzegels. Feyenoord eerste in Amsterdam 708 DEN HAAG De laatste wapenschouw in het betaal de voetbal heeft afgelopen weekeinde opmerkelijke re sultaten te zien gegeven. Feyenoord schreef het Am sterdam 708-toernooi op zijn naam door AS Roma na het nemen van strafschoppen te verslaan en Ajax eiste de de^de plaats op door een zege van 1-0 op Manchester United. PSV verloor in de finale van het eigen toer nooi met liefst 5-0 van Club Brugge. FC Den Haag is nu ook een có-sponsor rijk. Na de steun van reisgigant Hotelplan wordt de eerste-divisionist nu ook de helpende hand geboden door chartermaat schappij Transavia. De eerste wereldkampioen schappen atletiek zijn voor Nederland geëindigd met een teleurstellende 29e plaats van Gerard Nijboer op de marathon. De Euro pees kampioen speelde nim mer een rol van betekenis in de wedstrijd die door de onaantastbare Australiër Robert de Castella werd ge wonnen. Nijboer slaagde er tevens niet in zich recht streeks te plaatsen voor de Olympische Spelen van vol gend jaar in Los Angeles. Wel zeker daarvan zijn nu al zilveren-medaillewinnar Rob Druppers, Ria Stalman, Robert de Wit en Tineke Hidding. De WK in Helsinki stonden in het teken van een hele reeks valpartijen. Juantore- na was vorige week het eer ste slachtoffer, de favoriete Amerikaanse estafetteploeg op de 4x400 meter gisteren de laatste, waardoor er niet meer dan de zesde plaats in zat voor de op dit onderdeel favoriete formatie. Verder was er een groot aantal on verwachte winnaars, maar de Amerikaan Carl Lewis en de Oostduitse Marita Koch maakten met ieder drie gouden medailles hun reputaties volledig waar. Johan Cruijff kon gisteren niet zo gezichtsbepalend zijn bij Feyenoord in de finale tegen AS Roma, maar Feyenoord won wel het toernooi. Verder onder meer in Sporttribune: Vallen en opstaan in Helsinki Jan Sörensen wil iets goed maken1 Eerherstel voor Ajax en Feyenoord Prost heeft optie op wereldtitel Quick Boys vindt vorm tegen Craiova Schapers wil nog veel leren ROTTERDAM Een inwo ner van Rotterdam heeft van de politie een proces verbaal gekregen, nadat hij zijn twee apen in de Maasstad had vast gebonden aan een lantaarn paal en vervolgens een café was binnengegaan. Terwijl de man een consumptie nuttigde beet een van de twee achter gebleven apen een 3-jarig jon getje in de arm. Het kind moest naar een ziekenhuis voor een tetanus-injectie. Neem ook de Leidse Courant dat is fijn en u zult van het beste nieuws voorzien zijn. Aldus abonnee C.J. van Veen-Bervoets. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend I In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Commit

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1