r* Tweehonderd jaar ballonvaart. Of tweeduizend? Aan eerste ballonvaart zat een luchtje Weder geboorte hetelucht ballon Nederlanders wagen sprong over Atlantische Oceaan ZATERDAG 13 AUGUSTUS 198: B« DEN HAAG Tweeduizend jaar ballonvaart, of tweehon derd Het scheelt maar één nulletje, maar de vraag blijft interessant nu de internatio nale ballonvaart druk doende is met de herdenking van het feit, dat het dit jaar precies tweehonderd jaar geleden is, dat vanuit het Bois de Boulog ne bij Parijs een door de ge broeders Montgolfier vervaar digde heteluchtballon het luchtruim koos, daarmee de eerste aanzet gevend tot de moderne luchtvaart. De mens ontsteeg de aarde, verkende de ruimte en zou uiteindelijk de eerste stappen zetten op een andere planeet, de maan. De Russen zouden de Russen niet zijn als zij de eer niet voor zich zou den opeisen. Zij claimen reeds eind 1600, begin 1700 aan het aardse tra nendal te zijn ontsnapt. En volgens archieven van hét Vaticaan zou ene pater Bartelomeu Lourenco de Gusmau op 8 augustus 1709 aan het hof van de Portugese koning een kleine ballon hebben gedemon streerd die opsteeg op warme lucht van een houtvuurtje. Hij zou later zelfs met zo'n ballon boven Lissa bon hebben gevlogen. Dat leverde de arme man overigens wel een vervolging op wegens hekserij. Archeologisch raadsel Maar goed, stel dat de Russen de geschiedenis niet hebben vervalst, dan komt hen volgens bepaalde wetenschappers nog niet de eer toe van de eerste ballonvaarders. Vol gens hen zouden we terug moeten naar, inderdaad, tweeduizend jaar geleden, naar de Zuidamerikaanse indianen, de Nazca-indianen, die midden in de dorre, droge woestijn op de Nazcavlakte in Peru dat gro te raadselachtige archeologische bouwsel hebben achtergelaten. Dat wonderlijke lijnenspel, met geome trische precisie door het landschap getrokken, dwars over heuvels en door dalen, met gigantische figuren van mensen en dieren, rechthoe ken, driehoeken, spiralen. Ook we gen. En die leiden dan naar de bal lonvaart. Naar 2000 jaar ballon vaart De Nazcavlakte was in die tijd voor de bewoners van die streek letter lijk een gigantische tekentafel. Maar het wonderlijke is, dat al die figuren, in de woestijnbodem ge graveerd door het oppervlaktege steente te verwijderen zodat de lichtere ondergrond zichtbaar werd. alleen waarneembaar zijn vanuit de lucht. Hoe kunnen deze Nazca-artiesten met feilloze preci sie de kilometerslange lijnen heb ben getrokken, de gigantische figu ren hebben getekend zonder dat zij zicht hadden op het resultaat er- Ruimtewezens De officiële wetenschap blijft het antwoord nog schuldig. Voor pseu- do-wetenschappers daarentegen is het allemaal zo klaar als een klon tje. De meest bekende is de Oosten rijkse amateur-archeoloog Erich von Dëniken. Zijn theorie luidt, dat in het grijze verleden ruimtelijke wezens naar de aarde zijn gekomen en daar naar hun beeld uit en kele uitverkoren apen de mens hebben geschapen. Von Dëniken gaat er verder vanuit, dat onze voorouders te weinig ontwikkeld waren om de indrukwekkende mo numenten te creëren die de oud van Nazca tientallen jaren onder zocht en het op een gigantische as tronomische kalender houdt. Maar ook geen afdoend antwoord heeft op de vraag, hoe die vanaf de grond niet zichtbare lijnen en figu ren, zo geniaal zijn getekend. Rookballonnen heid ons heeft nagelaten. Het is het werk van prehistorische astronau ten. Zijn boeken, waaronder het meest bekende „Waren de goden kosmonauten werden in miljoe nenoplagen over de hele wereld ge lezen. Begrijpelijk dat Von Dani- ken ook hét antwoord heeft op het Nazcavlakte-fenomeen: ontworpen door buitenaardse wezens. En de op wegen gelijkende lijnen op de Naz- ca-vlakte waren volgens hem lan- Terug naar de officiële weten schappers, zoals de Duitse wiskun dige Maria Reiche, die het raadsel Terug naar de ballonvaart. Dan be landen we bij de in Miami gevestig de International Explorers Society. Aan de hand van onder andere scherven Nazcaans aardewerk met afbeeldingen die overeenkomen met een heteluchtzak, kwam daar in de jaren zeventig de gedachte op, dat de Nazca-indianen de ballon reeds kenden en dat de artiesten mogelijk met behulp van hete luchtballonnen in staat waren de tekeningen van bovenaf te zien. Ballonvaarders zouden aanwijzigen hebben kunnen geven bij het feil loos ontwerpen van de figuren. Ook in de archieven van de uni versiteit van Coimbra in Portugal komen stukken voor die erop wij zen dat de indianen van Zuid-Ame- rika al rookballonnen in gebruik hadden, voordat de ballon in Euro pa zijn intrede deed. (Had die pater Bartelomeu Lourenco de Gusmau daar zijn idee vandaan Inca-le genden maken melding van konin gen en goden die, nadat zij hun ar beid op aarde hadden volbracht, te rugkeerden naar de zon. Met be hulp van een heteluchtballon Twee leden van de International Explorers Society (IES) namen de uitdaging aan. Evenals tweehon derd jaar geleden de gebroeders Montgolfier het principe van de ballon ontdekten toen zij enkele papiersnippers boven vuur omhoog zagen kringelen, zo kunnen ook de Nazca-indianen het principe heb ben begrepen, alleen door te kijker hoe de rook van een kampvuur oprund stijgt in de lucht, zo redeneerdeiD0J"z' zij. Als ze de rook zouden kunnef3' (- vangen, zou deze een mens i lucht in kunnen voeren. Op oud !n begraafplaatsen'in Nazca werdei aats' fijn geweven stoffen ontdekt dii blijkens laboratoriumonderzoelel een ideale bekleding zouden heb'!1 c ben kunnen vormen voor dergelijk m ke ballonnen. Aangezien de weel !en techniek verloren is gegaan, weri1 de stof machinaal nagemaakt Daarvan werd een tien verdiepin gen hoge ballon gemaakt. Bolivi aanse indianen aan het Titicaca meer, die al duizenden jaren vol gens dezelfde werkwijzen bote; bouwen uit gevlochten riet, maak ten eën kano-vormige gondel. Vaj inheemse vezels werden touwej gemaakt, waarmee de gondel de ballon werd bevestigd. Met rookvuur werd de ballon gevuld. Boeiend alternatief Dit alles speelde zich af in novc ber 1975, op de Nazca-vlakte. twee IES-onderzoekers, de Brits ballonvaarder Julian Nott en Woodman uit Miami, stegen volgens tot een hoogte van 180 ter. Voor hen was net bewijs gelei verd dat de Nazcanen konden vlie| gen. Tweeduizend jaar geledef reeds. De officiële wetenschap ter ziet het experiment meer een boeiend alternatief voor theorie van de ruimtegoden Von Daniken. En dus houdt bijna iedereen het t maar op, dat eerst tweehonderd jaar geleden de ballonvaart, eindelijk de lucht- en ruimtevaar! werd geboren. In Frankrijk. Van n daar ook op deze pagina aandach,r voor 200 jaar ballonvaart. HAN HEEZIU! ]g] ,pmer Feest programma Het 200-jarig bestaan van de ballonvaart wordt wereld wijd gevierd. In Nederland gebeurt dat onder meer met het Holland Ballon Festival in Raamsdonkveer, van woensdag 17 tot en met zon dag 21 augustus. De organisa toren omschrijven het als het grootste ballonvaartevene- ment van Europa. Voor deze unieke manifestatie komen honderd bemanningen van heteluchtballonnen, afkom stig uit zestien landen, naar Brabant. De honderd ballon nen zullen van donderdag tot en met donderdag dagelijks twee massa-opstijgingen ma ken, een 's morgens van 6.30 tot 9.30 uur en een in de na middag van 17.00 tot 19.00 uur. Zaterdag 20 en zondag 21 augustus wordt het festijn opgeluisterd door een grote vüegshow, van 15.00 tot 17.00 uur, met medewerking van de Koninklijke Luchtmacht en Fokker. De heteluchtballon van de gebroeders Montgolfier is, zij het in wat gewijzigde vorm, weer helemaal terug, sinds de Amerikanen (Nasa) in de jaren vijftig een ballon ont wikkelden, bestaande uit vlamdovend nylon met een polyurethaan coating. Voor deel van de nieuwe hete luchtballon boven de gasbal- lon is, dat hij binnen twintig minuten startklaar is. Het vullen van een gasballon vergt al gauw enkele uren en kost een paar duizend gul den. Er komt een tankauto aan te pas mpt uiterst brand baar waterstofgas. De brand stofkosten van een hete luchtballon (propaangas) be dragen ongeveer 200 gulden. Voordelen van een gasballon zijn weer de relatief grotere draagkracht, waardoor meer passagiers meekunnen, de langere vluchtduur en dus grotere actieradius en het feit dat er geen branders aan boord zijn, zodat de vlucht in stilte verloopt, hetgeen een van de grootste charmes van deze vorm van ballonvaart Bij een moderne hetelucht ballon zitten de twee bran ders (een reserve) in de rie ten mand onder de ballon. Door een brander, met een vermogen van 1.200 vier-pits gasfornuizen, te ontsteken en dus de lucht in de ballon te verwarmen, ontstaat de stijg- kracht. Tijdens de vlucht wordt de brander om de der tig seconden aangezet, om de lucht op de gewenste tempe ratuur te houden. Grote opwinding in het Frankrijk in de jaren tachtig van de 18e eeuw. Heel Parijs, zoals dat heet, was uitgelopen om getuige te zijn van het grote spektakel: twee edel lieden, Francois Pilatre de Rozier en markies d'Arlandes maakten vanuit het Bois de Boulogne met een door de gebroeders Joseph en Etienne Montgolfier ontworpen he teluchtballon (een papieren ballon met een diameter van 30 meter, overtrokken met linnen) in 25 mi nuten een vaart van circa 9 kilo meter en bereikten een hoogte van 1.800 meter. Het huzarenstukje wordt be schouwd als het eerste uitstijgen van de mens van de aarde, als de eerste bemande vaart in de ge schiedenis, kortom als de geboorte van de moderne lucht- en ruimte vaart. Naar goed menselijk gebruik had den een maand tevoren, op 19 sep tember, dieren het pad geëffend. Een schaap, een haan en een eend maakten toen in Versailles de eer- steballonvaart met levende wezens. Volgens niet minder menselijke traditie werden de dieren, nadat zij na een vlucht van twee kiometer ongeschonden op aarde waren te ruggekeerd, onmiddellijk geslacht en stonden zij even later op het menu van de feestdis. Zoals zo vaak ligt ook aan de bal lonvaart een simpel feit ten grond slag. De gebroeders Montgolfier, papierfabrikanten in Annonay, ten zuiden van Lyon, werden aan het denken gezet toen ze boven een vuur stukjes papier omhoog zagen kringelen. Met hun kennis van pa piermaken slaagden zij erin kleine proefballons te maken, die gevuld met warme lucht van een vuur, op stegen. De werkelijke oorzaak van het opstijgen bleef gedurende vele jaren onbekend. De Montgolfiers dachten, dat zoiets gebeurde dank zij de rook die vrijkomt uit het vuur onder de ballon. De Franse natuurkundige De Daussure kwam later met de juiste verklaring: een ballon stijgt als gevolg van de Ver- Koemest De Montgolfiers zal het een zorg zijn geweest. Zij moesten het heb ben van de rook en verstookten al les wat los en vast zat. Vooral grote hoeveelheden koemest bleken goed te werken. Aan de eerste ballon vaarten zat dan ook duidelijk een luchtje. Na de eerste dierproef, rees natuur lijk de vraag wie dan wel de eerste dappere menselijke proefkonijnen zouden moeten zijn. Koning Lode- wijk XVI stelde voor twee tot le venslang veroordeelde misdadigers aan te wijzen. Brachten zij het er levend af, dan zouden zij gratie krijgen. Hevig protest van de zijde van de twee eerdergenoemde ede len, die verbolgen waren dat mis dadigers de eer te beurt zou vallen als eerste mensen van de aarde op te stijgen. Grote teleurstelling on getwijfeld bij de twee misdadigers, die de muffe lucht van de cel weer opsnoven. Pilatre de Rozier, inmiddels een fervent ballonvaarder, zou twee jaar later om het leven komen; tij dens een vaart vatte de ballon vlam en stortte brandend ter aarde. Naast de eerste vaart, heeft De Ro zier dus ook het eerste geregistreer de luchtvaartongeluk op zijn naam staan. Gasballon Parijzenaars in een nieuwe verba zing. De Franse natuurkundige Jacques Charles, die experimen teerde met „ontvlambare lucht" waterstofgas als ballonvulling, steeg op 1 december persoonlijk vanaf de Tuillerieën op met een gasballon, en klopte de Montgol fiers op alle fronten. Hij bleef twee uur in de lucht, legde 40 km af en brak nog dezelfde dag bij een twee de opstijging het hoogterecord: 3.000 meter. De dan uitbrekende concurrentiestrijd tussen de Mont- golfières (heteluchtballonnen) en Charlières (gasballonnen) werd uit eindelijk door de laatste gewonnen. Zij beheersten het luchtruim tot de jaren vijftig van deze eeuw, toen de vinding van de gebroeders Mont golfier dankzij een Amerikaanse ontdekking een wedergeboorte on derging. De heteluchtballon was weer terug en heeft intussen over de hele wereld een ware rage doen ontstaan. De ballon is nooit een echt ver voermiddel geworden. Daarvoor volgde te snel de ontwikkeling van het vliegtuig. Dewereld maakte nog wel de geboorte van de Zeppe lin mee, maar toen een der laatste exemplaren compleet met dans zaal, rooksalon en bar in 1937 brandend uit de hemel kwam val len, betekende dat het einde. De ballonvaart is niet altijd een vredelievende aangelegenheid ge weest. In de vorige eeuw begon men de militaire betekenis ervan te onderkennen. De Oostenrijkers ge bruikten onbemande ballons om in 1849 het belegerde Venetië te bom barderen. Tijdens het beleg van Pa rijs in 1870 maakten de Fransen er gebruik van om boodschappen over te brengen en mensen Vit de stad te laten ontsnappen. Verankerd aan kabels, de kabelballon, vormde de ballonmand een unieke waarne mingspost. Het militaire gebruik Deze oude prent laat zien hoe twee eeuwen geleden een papieren heteluchtballon het luchtruim koos. ervan ging teloor door de ontwik keling van het vliegtuig. Maar tij dens de Tweede Wereldoorlog wer den ze weer met succes ingezet als wapen tegen laagvliegende vlieg tuigen en tegen het einde ook tegen V-wapens. De Boesmans als daarbuiten, heeft het Haagse echtpaar Jo en Nina Boesman gele verd. Als student raakte Jo Boes man vóór de oorlog al in de ban van de ballonvaart, Nina zag hem eens opstijgen op het Haagse Malie veld („Dat lijkt mij ook wel wat"), leerde hem nader kennen en maakte met de oprichter van de Haagse Ballonclub de huwelijksreis in een ballon. Het echtpaar liet zich op de wind meevoeren naar vele landen en maakte (nood)landingei in de meest vreemdsoortige gebie[jei* den (eenmaal in de Noordzee, mr.j^ Godfried Bomans aan boord). N de dood van haar man in 1976 zett rrn. Nina, met vele honderden vaartei n' op haar naam, de ballonvaartproj;3*! motie voort en leidde een helf nieuwe generatie ballonvaarders11" op. Nederland telt thans 15 gebref k c "F- "cucwallu lclt 6CL"C.0( vetteerde (staatsexamen) vaarderP heteluchtballonen. Pe ek Drie Nederlandse ballonvaarders, waaronder een vrouw, gaan zomer volgend jaar een poging wagen de Atlantische Oceaan non-stop per luchtballon over te steken. In de loop van twee eeuwen ballonvaart zijn meerdere vergeefse pogingen gedaan; eerst in 1981 slaagden drie Amerikanen erin de bijna 5.000 ki lometer lange plas in ruim 137 uur te overwinnen. Als het Nederland se drietal succes heeft, zal het de tweede oversteek in de geschiede nis worden. Het team van de, hoe kan het ook anders, Flying Dutchman, zal be staan uit captain Henk Brink (38), ballonvaarder, parachutespringer, vlieginstructeur, zijn vrouw Eve lien (27), ballonvaarster en zweef- vliegster, en Evert Louwman (42), president-directeur van Toyota-im- porteur Louwman en Parqui. Met man en macht wordt intussen gewerkt aan ontwerp en construc tie van ballon en bemanningscap sule, terwijl de bemanningsleden een zware pilotentraining wacht. The Flying Dutchman wordt een gecombineerde gas/heteluchtbal lon. Nadeel van het uitsluitend ge bruik van een gasballon is immers, dat de ballon s nachts sterk af koelt. waardoor het gasvolume krimpt en het draagvermogen daalt. Om dit probleem te onder vangen wordt om de gasballon een vrijwel evengrofe heteluchtballon dubbele branders VHF-radio antenne HF-radlo antenne video., en 35 mm camera keuken radar hoogtemeter zuurstofcilinders Een ontwerp van de bemanningscapsule die onder een gecombineerde gas/heteluchtballon komt te hangen. aangebracht, zodat via branders de lucht in de heteluchtballon kan worden verwarmd en zodoende ook de gasballon op temperatuur kan worden gehouden. Aan het juiste ontwerp van de be manningscapsule wordt nog hard gesleuteld. De constructie moet zo danig zijn, dat bij een onverhoopte landing op de Oceaan de ballon zich automatisch van de capsule scheidt en de capsule 'nog zeker 15 tot 18 dagen blijft dobberen. Aan gezien een groot gedeelte van de vaart op een hoogte van 3.000 me ter en nog meer zal worden afge legd (maximaal toegestaan 8.000 meter) zal de bemanning met zuur stofmaskers moeten leren leven. De capsule zal met de modernste navigatie- en communicatiemidde len worden uitgerust. De beman ning zal gedurende de hele vlucht in contact staan met het vluchtlei- dingscentrum, dat in het Autodóme te Raamsdonkveer wordt ingericht. De bedoeling is te starten vanuit Presque Isle in de Amerikaanse staat Maine en indien ook maar enigszins mogelijk in Nederland te landen. Ter gelegenheid van deze vlucht zullen speciale gelegenheidsenve loppen worden uitgebracht. Verza melaars kunnen deze voor f 18,50 kopen tijdens het Holland Ballon Festival van 17 tot en met 21 au gustus in Raamsdonkveer. Andere hoogtepunten 7 januari 1785 eerste ballon vaart over het Kanaal door de Fransman Jean-Pierre Blanchard en de Engelse dr John Jeffries. Na pogingen van meer dan een eeuw lukt het in 1978 de Atlantische Oceaan over te steken. Na een vlucht van 137 uur over 3.120 zeemijlen komen de Amerikanen Abruzzo, Anderson en New man veilig uit Amerika via Engeland naar Frankrijk. In 1981 volgt de eerste suc cesvolle oversteek van de Grote Oceaan. Wederom zijn Abruzzo en Anderson van de partij, ditmaal met hun land genoot Clark en een Japan ner. De vaart van Japan naar Californië, over 5.070 zeemijlen, duurt negentig uur. De zo succesvolle Anderson moet zijn passie voor de bal- lonsport uiteindelijk met de dood bekopen. Op 27 juni dit jaar, tijdens de daags tevoren in Parijs gestarte ballonrace richting Praag, raakte door nog onopgehelderde oorzaak boven Duitsland de mand los van de ballon. Samen met zijn collega Don Ida vond hij de dood.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18