Naar de fraaie Flevolanden Zuid-Koreanen bouwden in ijltempo sportief prestige-object van twee miljard 54 fr U LEO THURII KLEINE KRONIEK VAN ZUID-KOREA DOOR LEOTHURING ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1? SEOEL Het is in de loop van de tijd een traditie gewor den, dat in landen, waar de Olympische Spelen worden gehouden, tot enkele minuten voor de openingsceremonie met man en macht wordt ge ploeterd aan de afwerking van nagelnieuwe stadions, zwembassins, atletiekbanen en flats voor de duizenden deelnemers en officials. Op het moment dat herauten de bazuinen steken en de eeuwi ge vlam achter een golvend mozaïek van vlaggen in de arena zichtbaar wordt, dragen terrazzowerkers dan ook doorgaans in de catacomben hun laatste steentjes bij ter af ronding van de dames- en he rentoiletten. Op de tribunes ontdekken enkele duizenden toeschouwers op dat mo- ment pas. dat de verf op hun ge- rieflijke klapstoelen nog in het -smeuïge, mededeelzame stadium Verkeert en inmiddels hun broeken en japonnen met een feestelijk fan tasiedessin heeft getatoeëerd. En in de vakken B, D en E heeft de be- tenvlechter kennelijk geruime tijd zitten suffen. Want anders is het onverklaarbaar, dat reeds een uur na opening van de toegangspoorten Vierenveertig al te gretige sportlief hebbers bij hun klim naar de gere serveerde zitplaatsen zijn gestrui keld over roestende stukken ijzer, die her en der als geknakte riet pluimen uit de betonnen vloer ste ken. Met gecompliceerde kneuzin gen en ontvellingen aan armen en benen zijn ze door rappe EHBO'ers afgevoerd naar het hospitaal, waar de dienstdoende doktoren al dagen reikhalzend uitkijken naar de be loofde ziekenhuisbedden. Troffel vol specie Het schijnt nu eenmaal onvermij delijk te zijn. dat het organiseren van spectaculaire evenementen al tijd gepaard moet gaan met chaoti sche situaties en indrukwekkende misrekeningen. Plannen, die jaren lang zorgvuldig gesmeed zijn, val len op het laatste moment moeite loos in duigen. En aannemers, die indertijd met de hand op het hart hebben verzekerd, dat ze het aan genomen karwei ruimschoots bin nen de overeengekomen tijdslimiet zouden opleveren, lopen uiteinde lijk zelf hijgend met een troffel vol specie vlak voor de eerste mara thonloper uit, die zojuist met opge heven handen het stadion is bin nengekomen. Op zeker Dat vertrouwde beeld van paniek voetbal op het beslissende moment zal echter geheel ontbreken tijdens de Olympische Spelen van 1988, die in de miljoenenstad Seoel zullen worden gehouden. De Zuid-Korea nen, die in dat jaar als gastheren van dit superspektakel zullen fun geren, hebben namelijk van meet af aan royaal op zeker gespeeld en hun olympisch dorp met alles d'r op en d'r aan in vliegende haast uit de grond gestampt. Nauwelijks was beslist, dat Zuid- Korea de eer te beurt was gevallen om de Spelen van 1988 te organise ren of er rukte reeds een heirleger Als u eens een daagje comfortabel, moeiteloos, de Vlamingen zouden zeggen: „plezant", wilt vissen, dan raad ik u het Nieuwe Land aan. De IJsselmeerpolders. En dan met name Oostelijk Flevoland; wat mij betreft (nog) in mindere mate Zui delijk Flevoland. Wat u er voor wateren zult vinden? Brede, tientallen kilometers lange, behoorlijk diepe (zeg maar: mini maal twee meter) vaarten, die overwegend kaarsrecht, slechts nu en dan met een sierlijke trage bocht, het Nieuwe Land doorsnij den. Schóón water bovendien, met een over het algemeen voortreffe lijk visbestand waarbij de vier B's de hoofdmoot vormen: blankvoorn, brasem, bliek en baars. En hoe u de juiste stekken vindt in dat geweldige, uitgestrekte land, dat een zo groot stuk van de vroe gere Zuiderzeebodem beslaat? Wel, dank zij prijzenswaardige activitei ten van de Rijksdienst voor de IJs selmeerpolders. Want ten eerste heeft die Rijksdienst in de beide Flevolanden (dus in lengterichting: van Almere via Lelystad tot de Ke- telbrug en in dwarsrichting: van Markermeer tot het Veluwemeer) een groot aantal behaaglijke vis- plaatsen laten aanleggen. Veel meer dan twee dozijn. Hoe u die vindt? Door goed uit uw doppen te kijken als u de wegen door de pol ders berijdt; de visplaatsen zijn aangegeven met borden waarop een mannetje met een hengel on der dé blauwe P zit. Elke visplaats heeft parkeerruimten, en wel zo dat, indien u slecht ter been bent (dan wel gewoon liever lui dan moe, wat van mij ook best mag) u het rijdend blik tot zowat aan de waterkant kunt rijden. En die wa terkanten zijn dan bij de visplaat sen over het algemeen kaden, waar een mens behaaglijk zijn kanis of klapstoeltje kan neerzetten en een voertje kan plaatsen en zelfs al met een niet zo gek lange hengel op een knappe diepte vissen kan. Hoe lang? Nu, een vaste stok van acht het schitterende, overdekte bad, dat 12.000 zitplaatsen teil reeds een jaar in vol gebruik i het baseball-stadion, waar 5( i tegelijk onder dak kun zijn en op de wielerbaan met I zitplaatsen. Voor de zeilwedstri zal worden uitgeweken zuidelijke havenstad Pusa zullen enkele voetbalv strijden plaats vinden in de pro ciesteden Taejon, Taegu en gu Het gemeentebestuur van dat zijn olympisohe droom r mljard guteL heeft verzilverd, hoopt een i ,ngf «ar. deze gespendeerde duiten te verdienen tijdens de Az sche Spelen, die in 1986 evene de Zuidkoreaanse hoofdstad plaats vinden. Op dit oosters deronsje verwachten de organis {lig ren 5000 deelnemers, 2300 joui„ listen, 50.000 buitenlandse be n kers en daarnaast nog i het buitenland wonende Ko§« iMS' De schuldenlast, die daarna ijf tt resteert in de huishoudknip var msti burgervader hoopt hij twee jaar AR, ter tijdens de Olympische Sp< e vlot te vereffenen met de uitf rerd i reeksen postzegels, de ver! i entreebiljettei de opbrengst van televisie-?, f radiorechten. En als dat mocht lukken is er nog geen overboord. Want zo'n 1 baar visitekaartje is immers eer vestering, waar het land nog j; plezier van kan hebben. dat is volgestort met sportaccom modaties van reuzenformaat. Kwang Su Kim heeft je tevoren aan de hand van een plattegrond wegwijs proberen te maken in deze doolhof, waar over vijf jaar 12000 atleten, 11.000 journalisten, 5000 vertegenwoordigers van internatio nale sportorganisaties en 350.000 toeschouwers, onder wie 150.000 in het buitenland wonende Zuid-Ko reanen, voor weken wortel zullen schieten. Ambtenaar der Eerste Klasse Kwang Su Kim is door de burge meester van Seoel voor een periode van vijf jaar uitgeleend aan het Olympisch Comité van Zuid-Korea en neemt nu als public relations of ficer namens zijn broodheer de honneurs waar. Die uitverkiezing heeft hij waarschijnlijk te danken aan zijn onthutsende talenknobbel, die een Engels dialect produceert, dat zelfs met een woordenboek bij de hand niet te ontwarren is. Aan dachtig luisterend naar de woor denschat, die hij krampachtig over zijn onderlip duwt, krijg je aanvan kelijk de indruk, dat hij niet onver dienstelijk een verstopte gootsteen imiteert. Maar als hij wat langer aan het woord is neig je toch meer naar de veronderstelling, dat hij een zak met knikkers in de holte van zijn beide wangzakken heeft leeggestort en nu doende is om ze stuk voor stuk in te slikken. Als hij eindelijk uitgesproken is en zijn aanwijsstok op tafel heeft ge legd, valt er een aangrijpende stilte in het zaaltje. Kwang kijkt zijn bui tenlandse gasten één voor één aan en uit zijn smekende blik meen je te moeten afleiden, dat hij nu een reeks puntige vragen verwacht, die zijn betoog ongetwijfeld heeft opge roepen. Helaas is daar geen beginnen aan. Want je hebt niet het flauwste idee, waar hij het zojuist over heeft ge had. Het kan zowel zijn moeder be treffen als het onderwijs aan kleu ters. Om maar eens een willekeuri ge dwarsstraat op te noemen. Maar even voor de hand ligt de veron niet mag, waar u vergunningen kunt krijgen enz. (Bent u lid van hengelsportclub, dan is alles, zoals ze in Rotterdam zeggen, voor u kat-in-'t-bakkie; in verreweg de meeste grote wateren hier kunt u dan uw gang gaan). Hoe u aan dat kaartje met gegevens komt? Een briefkaartje naar de af deling voorlichting van de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders, postbus 600, 8200 AP Lelystad, irin u vraagt naar het Vouw blad Vissen in Flevoland en het komt subiet tot u, gelijk me is ver zekerd. Als u daar gaat vissen, vergeet dan vooral niet een flink schepnet met n lange steel mee te nemen, want zitten hier knullen van brasems, i daarmee bedoel ik dan jongelui in 50 cm en langer. De twee hoofdvaarten, eenvoudigweg gehe- de Hoge Vaart (die door het oostelijk deel van de polders loopt) de Lage Vaart (die het westelij ke deel doorsnijdt) ontlopen elkaar r zover mijn ervaringen strek ken, in visfijkdom, niet zo veel. Maar ik vis er slechts nu en dan; er zullen stellig specialisten uit de re gio zijn die grote verschillen tussen ene en de andere stek, mis schien wel tussen de ene en de an dere Vaart aanduiden. Vraag het gerust aan lui die hier zitten te vis- n, ik vind de mensen in de IJs selmeerpolders over 't algemeen heel behulpzaam en vriendelijk. Zijn nu alleen die met borden aan gegeven visplaatsen echt goed? Na tuurlijk niet! Een van de aange naamste en visrijkste plekken die ?r ken (daar zit grote brasem en kanppe baars, dat heb ik van zélf pakken, en ook dikke snoekbaars, ïaar dat heb ik van horen zeggen) de haven (nu ja, havenzeg maar kade) van 't piepkleine dorp Biddinghuizen. En van de wél aan gegeven plaatsen is mijn voorkeur die op de weg van Biddinghuizen naar Swifterbant, net voorbij de kruising met de Dronterweg aan de rechterhand. Een magnifieke stek waar knoeperds van blankvoorn zitten. Twee handbreedten boven de bodem, flink voeren, als aas een grote vlok. Ook zijn deze wateren redelijk tot zeer schoon en dat maakt ze bijzonder geschikt voor het vissen met de (terecht snel po pulair wordende) swingtiphengel. Ik heb de elegante Kunnan-swing- tip, die ik zeer prima vind, hier ge bruikt om er een vijfentwintig me ter uit de kant met een 5 grams schuifloodje, een worm te depone ren. Buit: baars. Niet te weinig, niet te klein. Ook aan de randen van Flevoland zijn heerlijke vismogelijkheden. Kijk maar op de kaart. Als u via Nijkerk of Harderwijk de Flevo landen binnenrijdt ziet u de rand meren, het -Nijkerkernauw, het Nuldernauw, het Wolderwijd, het Veluwemeer. Prachtig viswater, le gio mogelijkheden. Verreweg de meeste hengelaars, dat blijkt uit alle onderzoek dat er naar is verricht, hebben maar en kele visstekken, waar ze steeds weer heentrekken. Niks op tegen! Maar wie eens wat anders wil, wie een keer de kriebels krijgt van die vaste stek dicht bij huis, die vindt hier in het hart van 't land, en uit alle hoeken en gaten des vader lands niet al te moeilijk te berei ken, een machtig aanbod van vis wateren met goed tot prima visbe stand. Nee-nee-nee, niks vangstga rantie! Sofdagen komen overal voor. Zelfs in de fraaie Flevolan den. A. C. W. VAN DER VET Onverbiddelijke blikvanger in het olympische dorp in Seoel Is het giganti sche hoofdstadion, waarin over vijf jaar 100.000 sportliefhebbers vanaf hun gerieflijke zitplaatsen atletiek-, voetbal- en hockeywedstrijden kunnen volgen. van 40.000 hoog gekwalificeerde arbeiders in geforceerd tempo op langs de rechteroever van de oker gele Han-rivier, die als een trage slang door het hart van Seoel kron kelt. En op de aanwijzingen van Koreaanse architecten, die als vol leerde goochelaars het ene ontwerp na het andere uit de hoge hoed to verden, bouwden zij vervolgens in ijltempo de tempels, waarin over ruim vijf jaar nieuwe superkampi oenen uit alle windstreken die nu nog met klei en poppen spe len oude records als brosse spe culaas zullen verkruimelen. Verbijsterd dwaal je op een zonnige ochtend over het gigantische ter rein van 545.000 vierkante meter, Sang Keup Lee, de ondoorgrondelijke vice-president van de nationale toeristenorganisatie van Korea ver wacht, dat de Olympische Spelen van I988 het toeris me naar zijn land een krachtige impuls zullen geven. meter (de Europa 2000 bijvoor beeld) voldoet al. „Slecht ter been", staat hier boven. Dat brengt me er toe te melden dat er, even buiten Lelystad en een paar kilometer buiten Biddinghui zen, ook visplaatsen zijn met voor zieningen voor minder-validen. Van mensen die. in een rolstoel ge zeten, daarvan gebruik maken heb ik gehoord dat ze zeer wel voldoen. En jawel hoor: ook uw visbootje- op-trailer kunt u desgewenst in dit gebied te water laten. Althans in Oostelijk Flevoland zijn, her en der verspreid, zes trailerhellingen. In Zuidelijk Flevoland nog niet. maar gunst, dat is nog zo'n piepjong ge bied, daar zijn maar heel weinig vissteigers. Bovendien is het land daar nog zo kaal; Oostelijk Flevo land wordt al een beetje volwasse- ner, daar groeien al hoge bomen, daar zijn plekken zat waar een mens heerlijk in de schaduw kan Op de meeste van die visstekken, of liever gezegd, op alle die ik ken. is er voor niet-vissende familiele den alle gelegenheid om zeer hori zontaal op welig gras te liggen. Een tweede prijzenswaardige acti viteit van die Rijksdienst (welja, welzeker, zo zie je tenslotte nog eens waar je belastinggeld blrjft) is dat de dienst een kaartje heeft uit gegeven waarop al die visplaatsen netjes en duidelijk staan afgebeeld, en waarop u aan de keerzijde dan alles kunt lezen wat u er wel en De Olympische Spelen in Los Angeles moeten over krap een jaar nog begin nen, maar dat heeft de Zuid-Koreanen er niet van weerhouden om vast 'in ijltempo aan de oever van de Han-rivier in hun hoofdstad Seoel a raison van twee miljard gulden een hypermodern olym pisch dorp te bouwen, dat nu reeds nagenoeg voltooid is. derstelling, dat hij de laatste twaalf minuten alleen maar heeft staan gorgelen. Invasie Gelukkig deelt hij vervolgens bro chures uit, die wél opheldering verschaffen over het olympisch dorp in Seoel. Met het grootste ge mak blijken er 100.000 toeschou wers te gaan in het nagenoeg vol tooide hoofdstadion, waar straks onder meer de onderdelen atletiek, voetbal en hockey zullen worden afgewerkt. De rest vindt een riante zitplaats in de sporthal met een ca paciteit van 20.000 toeschouwers; in Werksilo Wie er in elk geval een stuk wijal ja van hoopt te worden is Sang Kweker Lee, de ondoorgrondelijke vit C president van de nationale toefen tenorganisatie van Korea. In jchil stemmige werkkamer halfweg mei en aarde in een torenhbat e werksilo in Seoel, rekent hij lerin gasten monkelend voor, dat de [lsof telcapaciteit in en om de stad,,bp z; momenteel nog 11.000 kamers nen draagt, tot 1988 met 2000 karajersK per jaar zal worden uitgebr» Daarnaast worden in diezelfde irogr riode jaarlijks 5000 appartemerijd n gebouwd, die eerst bewoond s worden door de deelnemers a Aziatische en Olympische Spt en daarna verkocht zullen aan woningzoekenden in Seoel, ruim in hun slappe was zitt« „Beide sportevenementen" wacht Sang Keup Lee, die v< rend de indruk wekt, dat hijl moment in slaap kan vallen, ,1 len een krachtige impuls geven fcodc het toerisme naar Zuid-Korea. f jaar komen er naar schat^ 1.114.000 buitenlanders, gelijking met 1982 een stijging b kent van veertien procent. Al daarbij bedenkt", zegt hij, „dat»1 totale omzet in ons land in dieztf de periode slechts met vijf proe0*1'.).1 is gestegen, wordt het duidelijk,)100' het toerisme voor Zuid-Korea bron van inkomsten is, die v< tot jaar belangrijker wordt, zal dat het geval zijn in verwachten wij twee en miljoen toeristen, onder tigduizend uit Europa". Hamvraag Op de hamvraag of de Zuidk aanse verlichte dictator Chungie Olympische Spelen van schouwt als een welkom prestiÉ object, waarmee hij met nanr Noordkoreaanse buren op wijze de ogen zal uitsteken, bit hij discreet het antwoord schul® Met een wijze mandarijnen-g' lach monstert hij geruime tijd gasten. Dan zegt hij langzai. „Mag ik u iets te roken aanbiedt Ik heb sigaretten met en zonderL ter". De zitting blijkt daarmee gesld OLYMPISCH DORP IN SEOEL IS KANTEN KLAAR VOOR SPELEN VAN 1988 Ambtenaar der Eerste Klasse Kwang Su Kim, die als public relations offi cer in het zo goed als voltooide olympische dorp namens de burgemeester van Seoel de honneurs waarneemt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16