Schapers wil nog veel leren, maar niet meer van de bond Zeiltitels bij Hobieca tnog open SPORTTRIBUME Karpov blijft winner Boxbergers weer sterk op Duindigt Verrassingen in dubbelspel Ehrens wint in Deurne DEURNE Rob Ehrens uit Echt won gisteren het hoofdn mer van het concours hippique in Deurne. Hij was de sn< foutloze ruiter in het springconcours over twee manches. Surprice kwam hij de tweede manche (doorslaggevend voor de tijd betreft) in 61,88 seconden rond. De vroeger met een tenrijkse licentie rijdende Henk Hulsebosch werd tweede en han Laseur eindigde als derde. llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HANNOVER Wereld kampioen schaken Anato li Karpov gaat na acht ronden aan de leiding in de strijd om de internatio nale titel van West-Duits- i land. De Russchische grootmeester behaalde te gen de Westduitser Glien- ke zijn vierde achtereen volgende zege. Karpov, die in de zevende ronde Eugenio Torre van het bord had geveegd, heeft zes uit acht, een half punt meer dan zijn landgenoot Georgadse, die evenwel nog een hangpartij achter zijn naam heeft. Geor- gades moest in de zevende ronde een remise toestaan aan de Nederlander Genna Soson- ko, die gisteren zijn eerste behaalde. Met wit versloe| de Tunesiër Slim Boi Door die overwinning heel Amsterdammer 3,5 punt partijen, waarmee hij Amerikaanse grootmi Kavalek de gedeelde laats inneemt. De Westduitser Budde i zaterdag in Dieren open derlands schaakkampioen de slotronde brak Budde verzet van de Nederlai Peelen na 62 zetten. Zijn te belagers Hans Kuijf i Westduitser Fritz haddei zeer snel tot remise besl en waren zodoende afhai lijk geworden van de pres van Budde, die zijn la kans waarnam en de opvo werd van Rini Kuijf. MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 rijl len ^arde J >ie WASSENAAR In de klassieke Clingendaalren tweejarigen volbloeds kwamen gistermiddag op D digt zes paarden aan de start. Drie daarvan, het a dom van de heer Nuy uit Wezep en in training bij di Ryan in Engeland, beheersten de strijd. Boxberger boekte met Philip Robinson haar tweede overwinr t op Nederlandse bodem voor Boxberger Nancy (Ti ;Sel Cain). Jan Luyten hield met Zwavo's Surprise Boxl gj ger Nancy (Kevin Davies) van de derde plaats af. nej 'In de Sceptre-prijs een semie-klassieke ren gingen zeven pzen den over een afstand van 2100 meter van start. Carmona, ti etter de in de Derby, nam onder Terry Cain de leiding en stom kop niet meer af. Eigenaar en fokker, de Limburger Harry gen: „De merrie is op het ogenblik veel beter dan in de D< ttr Carmona is sterker geworden. Dit is toch een uitstekende tatie tegen oudere paarden. In de St.Leger over veertien c willen wij het weer proberen tegen Wouter Raaphorst". Boxberger Beauty (Philip Robinson), ook in Engeland in ning, werd tweede voor Rose of Raby en Miomo. In de s trio-ren kwamen vier paarden niet aan de start. Nariva, Ballet, Madammeke en Cheli bleven op stal. Sacha zegevi du met Henk van der Kraats voor de verrassende tweede Libemo Belle. Voor de derde en vierde plaats kwamen de paarden livoi Out en Duke een dead heat overeen. De omzet van de supeodn van rond de f 88.000,- is een nieuw dieptepunt bij de totalisor d< Voor drafeigenaar Gerrie Veldhuisen was het gisteren weljn zi goede dag op Duindigt. Jan van Dooyeweerd won verrast de voor hem met Utri.Uo en diens zoon Jantje bracht zoals vervend, i in de Leander Blue Chip-prijs Utahbon winnend over de filek I Op het matig bezochte Duindigt werd het internationale hakig nummer een prooi voor Star Laguna met Piet Solleveld. Ik ho eindstrijd sloeg de zevenjarige ruin hard toe en won voor |>ie Hollyrood en Sola van Alphen. Favoriet Rick Hanover spiar v in de eerste bocht weg en werd even later terecht uitgeschalL— SUPERTRIO In supertrio 21 van komende zondag op de baan van Gronir komen veertien paarden aan de start. Vlimmen en Urosa M1 hebben uitstekende verrichtingen achter hun naam staan wonnen beide vier keer achtereen. De draverij gaat over afstand van 2800 meter. Onze favorieten: Vlimmen, Urosa 1 re, Uplicate Ashton. Onze outsiders: Unsere Meidel, Vip D rica Wilkes. ARTHUR VAN RIJSW Verkoop paarden stal De Postduif WASSENAAR De in beslag duisterde de boekhouder genomen paarden van Stal De deze Stichting geld bij ai Postduif, die op het ogenblik werkgever en bouwde d_ j! op de Nederlandse koersbanen mee een draf- en rensta j lopen onder de naam van Stal onder de naam van De I j Sequester, komen op maandag duif. De stichting laat de p 3 oktober onder de hamer van den lopen om de benodige een veilingmeester in Pesse. den te verdienen. Maar ,i Het is de bedoeling dat de lukt op dit ogenblik niet.vj meer dan twintig paarden dan meeste paarden zijn uit v alle worden verkocht, onge- en het is daarom te verwl acht het bedrag dat ze opleve- ten dat de paarden koma ren. Op het ogenblik lopen de week uit training gaan paarden voor de Stichting Me- afwachting van de vi dische Jeugddagverblijven in worden overgebracht na; Rotterdam. Zoals bekend ver- Fortuna Hoeve in Pesse. SCHEVENINGEN De 22-jarige Yolande van der Harst (De Metselaars/Scheveningen) en de 19-jarige Manon Bollegraf (Assen) hebben zater dag verrassend de Nederlandse titel in het da mesdubbelspel veroverd. Het gelegenheidsduo won van het geroutineerde dubbel Elly Vessies- ,/Tine Zwaan met 6-3, 6-3. Ton Sie en Martin Koek legden beslag op de titel in het herendub belspel door met 0-6, 6-3, 6-3, 6-0 het gerenom meerde dubbel Rolf Thung/Theo Gorter te ver slaan. Marcella Mesker en Huub van Boeckel' prolongeerden hun titel in het gemengddubbel- spel. De Haagse combinatie van Metselaars/Thor RW versloeg in de eindstrijd het jeugdige duo Si- mone Schilder/Johan Vekemans met 6-2, 6-3. Lendl wint in Canada MONTREAL In de finale van de open Cana dese tenniskampioenschappen heeft Anders Jar- ryd geen vat gekregen op het spel van Ivan Lendl. De Tsjechoslowaak zegevierde in 68 mi nuten met de sprekende cijfers van 6-2, 6-2. Lendl verdiende met zijn zege ruim zes Neder landse minimum-jaarsalarissen oftewel een dik ke 180.000 gulden. De Zweed Jarryd, 83e op de wereldranglijst, toucheerde de helft van dit be drag. Jarryd had in de halve eindstrijd John McEnroe verrassend geklopt met 6-3, 7-6. Lendl hade finale bereikt na een zege van 6-1, 6-3 op Jimmy Connors. Voor het eerst sinds 1976 zal de Sovjet-Unie dit jaar weer vertegenwoordigd zijn bij de strijd om de open Amerikaanse tenniskampioenschappen. Twee dames, Lana Szetlanasjerneva en Larissa Savsjenko, staan ingeschreven voor het kwalifi catietoernooi van Flushing Meadow. SCHEVENINGEN Mi- chiel Schapers is een ten nisser die zeker niet aan zelfonderschatting lijdt, maar ook iemand die zelf kritiek niet mijdt. Zo meldde de lange Rotter dammer gisteren, nadat hij in Scheveningen Huub van Boeckel met redelijk gemak (6-2, 7-6, 7-5) had onttroond als Nederlands kampioen, dat hij tegen zijn topvorm had aangeze ten, maar dat zijn service voor iemand van zijn lengte nog ver beneden de maat is. „Ook mijn korte, aanvallende fore hand, is gebrekkig", meldde Schapers, die blij was officieel te hebben aangetoond er echt bij te horen, zodat volgende ti tels niet meer per se hoe ven. Wat hij wel graag wil, is dat de tennisbond meer naar hem luistert, hem ook om advies vraagt. Want hij zelf heeft als nummer 100 van de wereld niet veel meer te leren van de KNLTB en verkiest zijn eigen weg te gaan. Het verschil tussen Michiel Schapers (23) en de nieuwe kampioene bij de dames. Na nette Schutte (21), die in een jagende forehand reeds een af doende wapen bezat om met 4- 6, 6-2, 6-0 van een kleurloos tennissende Karin Moos te winnen, is dat Schapers al lang in het Nederlands heren- team speelt en Schutte dit jaar (nog) geen deel uitmaakte van de matig presterende dames- ploeg. Schapers zei gisteren: „Ik verdedig de Nederlandse kleuren graag, maar na de ne derlaag tegen Zwitserland, waarin ik tegen Stadler alles probeerde maar gewoon ver loor omdat hij beter was, waagde de bond te schrijven dat ik me beschamend slecht had ingespannen. Zoiets vind ik onbegrijpelijk. Tennis je nota bene bij 35 graden, ver lies je ondanks alle inspanning en dan zo'n oordeel". Schapers en de bond hebben elkaar al vaak in {le haren ge zeten, maar voor de nieuwe buitenkampioen zijn grote ac ties tegen de bond afgelopen. Die halen toch niets uit. Wel wil hij voor elke landenwed- strijd een gesprek hebben om de zaken goed door te praten. Wat hij tot nog toe niet voor elkaar heeft gekregen is zijn privétrainer Martin Simek meenemen naar interlands. „Voor hem heb ik respect, Martin kan wat. Maar ik vind dat bij een prestatie vaak te veel naar de bond of naar de trainer wordt gekeken. Je moet het als tennisser toch he lemaal zelf doen. Maar een an der punt: als wij samen trai nen komt nooit iemand kijken. Niemand vraagt ons iets waar van ze iets kunnen leren. Dat verbaast me ook bij de spelers onderling. Zij zouden elkaar aanwijzingen moeten geven. Ik zie niemand als mijn con current. Als ik een speler aan wijzingen geef, waardoor hij beter gaat tennissen, moet ik ook beter gaan spelen als we elkaar ontmoeten. En daar door trek je allebei het tennis- niveau omhoog. Dat van el kaar leren, dat is het leukste en is voor het tennis ontzet tend belangrijk. Zaterdag won ik in de halve finale van Men- no Oosting. Dat was een ver velend duel. Hij is vrij onvast en dan krijg je geen lekkere rally's zoals vandaag tegen Huub van Boeckel. Toch heb ik van Oosting wat opgesto ken, de manier waarop hij ser veert en sommige forehands slaat En dat heb ik in de fina le direct met succes toegepast". Schapers serveerde inderdaad iets beter dan tegen Oosting (6-4, 6-4, 6-1), toen hij de ope ningsset in zijn voordeel be sliste door als eerste een op slagbeurt te winnen. Beste {inale Verliezer Huub van Boeckel noemde de eindstrijd de beste van de laatste jaren en ver weet zichzelf alleen dat hij aan het slot van de derde set niet was blijven „beuken". „M'n complimenten voor Michiel, dat hij zo kalm bleef en me vaak perfect passeerde met z'n backhand. Veel aanvallen le vert fouten op, maar meestal gaan m'n tegenstanders er uit eindelijk onderdoor. Michiel echter niet. Hij en ik steken misschien niet met kop en schouders boven de rest uit, we zijn wel de twee enige ten nissers in Nederland die echt professioneel bezig zijn", meende de 23-jarige Hagenaar, die zaterdag met 6-0, 1-6, 6-1, 6-3 een prutsende Marc Albert had geëlimineerd. Van Boeckel en Schapers had den al twee jaar niet tegen el kaar gespeeld. De hernieuwde „kennismaking" van gisteren beviel beiden echter prima en ze ontmoeten elkaar nog twee keer in de clubcompetitie die komend weekeinde van start gaat en waarin alleen Marcella Mesker een aantal dagen zal missen doordat zij op Flushing Meadow (Vst) zal uitkomen. Omgekeerd ruilt Astrid Suur- beek, de Nederlands kampioe ne van vorig jaar, morgen de Verenigde Staten in voor Ne derland juist om de competitie (met Leeuwenbergh 1) mee te kunnen maken. In deze club strijd verdedigt Metselaars- /Thor RW (met Marcella Mes ker, Huub van Boeckel, Karin Moos, Marian Laudin en Yo lande van der Harst) zijn na tionale titel. HERMAN JANSEN Nederlands tenniskampioen Michiel Schapers dankt veel van zijn overwinning op Huub van Boeckel aan zijn (backhand-)passeers- lagen. j»r jOfc WASSENAAR Pas héél laat kon de beslis sing worden genomen. Een bepaald niet vroege binnenkomst van de bo ten én een uitvoerige behandeling van diverse protesten maakten het voor de organisatoren van de Open Nederland se kampioenschappen Hobiecat niet bepaald gemakkelijk. Op het za terdag té grillige en gis teren té rustige stukje Noordzee voor de Was- senaarse slag was het moeilijk zeilen. Daarom konden de definitieve ti tels ook nog niet bekend worden gemaakt. Door de wisselvallige weers omstandigheden werd het vereiste aantal races van drie namelijk niet bereikt, en daarom zal aanstaande zaterdag de strijd op de zelfde plaats worden voortgezet. Wél is duidelijk dat in de 14- klasse, waar de eenmansbo- ten elkaar bestrijden, Schim- berg de beste papieren heeft na twee races. Bij de popu laire 16-klasse gaat de Hage- Tony van Oeveren aan de leiding en bij de 18-klas- de zwaarste tweemans categorie, heeft de Westduit ser Tzwiekel de kop geno- Het wès de bedoeling er een mooi zeilgebeuren van te maken. Zaterdag kunnen de deelnemers zich echter niet door de branding heen wor stelen, de golven zijn bar hoog en de wind bereikt soms een kracht van zes. Een dag later wordt het pas écht mooi. De zon heeft nét zijn hoogste punt aan de nog lichtelijk bewolkte hemel bereikt. De organisatie had de eventuele belangstellen den gewaarschuwd vooral vroeg aanwezig te zijn in verband met de verwachte drukte. Het parkeerterrein is echter verrassend leeg. Op het strand aangekomen blijkt dat alle Hobiecats op het strand, in plaats van in het water, positie hebben ge kozen. Vinden er dan geen kampi oenschappen voor die zo fleurige vaartuigen plaats, moeten de belangstellende strandwandelaars en opti mistische zonaanbidders zich bij die aanblik op dat fraaie stukje Wassenaarse strand hebben afgevraagd. „Ik wil wel zeilen, meneer", vertelt een jongeman, die met een sip gezicht op zijn kostbare vaartuig neerkijkt. „Maar gisteren was het niet te doen, en vanochtend hebben we een beetje liggen dobbe len. Veel protesten en een eerste race, die waarschijn lijk ongeldig wordt ver klaard. Zal dus wel volgende week worden". Wat is er aan de hand? Wel nu, de zee blijkt zo gladjes als een net opgemaakt bed. Waardoor de 87 deelnemers in die zo vroeg begonnen eerste officiële race eigenlijk helemaal niets konden be ginnen. De 14-klasse werd al snel afgevlagd en de andere categorieën mochten - op aandrang van de wedstrijd leiding op het startschip en tegen de zin in van de pro test-commissie aan de wal- wél hun gang gaan. Het ge volg was de eerder gemelde dobber-vertoning, waarin volgens heel wat deelnemers nogal wat onrechtmatighe den als bijvoobeeld peddelen hadden plaatsgevonden. Rustiger Terwijl de zee er alleen maar rustiger op wordt, zit de organisatie met de han den in het haar. Zal het ver eiste aantal van drie races nog kunnen worden ge haald? Besloten wordt in elk geval toch een tweede ont moeting - voor 15.00 uur - uit te schrijven. Ondertussen vindt echter een geweldige discussie plaats, over de gevolgde pro cedure in de eerste race. De wedstrijdleiding liet de bo ten finishen, maar velen meenden dat van een krachtmeting - ook door de onrechtmatigheden - geen sprake was geweest. Daar- wmÊÊmm—ÊÊimÊÊÊmÊaam door werd de protest door enkele deelne mers in werking gesteld. Die heren blijken echter moei lijk tot een akkoord te kun nen komen. Een verbale krachtmeting, met de regle menten in de hand, brengt bepaald niet snel uitkomst. Pas als ook de derde race achter de rug is, kan men het eens geworden. De com missie van protest heeft zo wel de protesterende zeilers en de wedstrijdleiding ge hoord. Het advies van de commissie van protest aan de wedstrijdleiding is de eer ste race tóch te schrappen. „En het is toch wel de ge woonte", zegt Ruud Molen broek, organisator en voor zitter van de Nederlandse Hobiecat Klasse Associatie, „dat een dergelijk advies wordt geaccepteerd. Nie mand heeft echt de eindver antwoordelijkheid. Bij dit soort gevallen steekt een aantal terzake kundige he ren de koppen bij elkaar. De discussie bestond vooral uit het feit of het nu wel of niet billijk was die eerste race als een echte wedstrijd te be schouwen. De commissie van protest vond in eerste instantie al van niet, de wedstrijdleiding dus wel, maar later bleek die toch ook overtuigd". Waarbij dus maar weer eens blijkt dat de beste stuurlui toch aan wal zitten. DENNIS MULKENS De Hobiecats doen het kalm aan op het rustige stukje Noordzee, voor de kust van Wassenaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14