ijzen aan kust vallen best mee Dodental Chili stijgt tot 19 sjaad wil nterventie an VS en rankrijk ABP: vertrouwen in onderzoek recherche Twijfel BON: Bedelstaf voor bestolen toerist Zaterdag 13 augustus 1983,74e jaargang no. 22653 Uitgave Westerpere. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi|k34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 120.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,25. jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Zaterdag: speelfilm Cartouche met Jean-Paul Belmondo en Claudia Cardinale op Ned. II om 22.45 uur. Duitsland 1 om 22.10 uur Bananas met Woody Allen. Zondag Ned. I om 12.55 uur Studio Sport met WK At letiek en om 20.15 uur opera Die Walküre. Ned. II om 19.30 uur Story of the Merseybeat. HET WEER Droog weer en af en toe zon. Middagtemperatuur van 18 in het Waddengebied tot 23 in het zuidoosten van het land. Zondag zonniger en warmer. Zon op: 06.21, onder: 21.07; hoog water Schev.: 07.37 en 20.05; laag w.: 03.42 en 15.45. S e tegen hondsdolheid in Turkije !re lid van een Turks gezondheidszorgteam schiet in Istanboel een straathond dood met het doel de Isdoiheid uit te roeien. In Turkije is grote angst I laan voor hondsdolheid, nadat bekend was ge- len dat deze week al vijf mensen aan deze ziekte 'overleden. Een functionaris van de Turkse ge- Iheidsdient zei dat vorige maand in istanboel 6000 len en katten zijn doodgeschoten, maar dat er in- Iels weer evenveel zijn bijgekomen. 'JJAMENA/NEW YORK De Tsjadische lering van president Habré heeft gister- ijlnd opgeroepen tot „onmiddellijke en itstreekse interventie" door Amerikaanse Franse troepen. ;1 president" Reagan als STE^ident Mitterrand hebben 3s? llier deze week al laten we- u.: dat zij niets voelen voor directe betrokkenheid van B0U| militairen in Tsjaad. a' c'" "egering van Tsjaad was •avond in spoedzitting bij- jekomen om zich te bera- over de militaire situatie le verovering Faya Lar- Deze strategisch belang- oase-stad in Noord- id is donderdag door op- lelingen, onder leiding )ud-president Oueddei, en •.che troepen ingenomen. Tsjadische minister van l^j dichting verklaarde dat de sche luchtmacht gisteren- ,ortjend „bijzonder intensieve ïerdi bardementen" op Chaloe- Koro Toro heeft uitge- Deze steden vormen de twee bolwerken van geringsleger in het noor van Tsjaad. terse diplomaten in de iische hoofdstad N'Djame- ^«jeiden dat het Libische le isteren in een „constante n" troepen en wapens Faya Largeau stuurden, fens de diplomaten zou Li- een nieuw offensief voor- liden op regeringsbolwer- iten zuiden van Faya Lar- De berichten van de Ierse diplomaten konden worden gecontroleerd, lat er geen buitenlandse nalisten tot het front wor- toegelaten. I Russische VN-ambassa- r, Ovinnikov, heeft giste- in de Veiligheidsraad laten tn, dat de VS en Frankrijk :eer gevaarlijke" wijze in- iniëren in de interne aan- ;enheden van Tsjaad, inikov hekelde met name jmerking van Reagan, dat id niet in de Amerikaanse in Franse invloedssfeer Ovinnikov noemde Rea- uitspraak „een directe iging aan alle niet-gebon- landen". 6 prej< >nn legt zing valstoffen banden |N Westduitse be.drij- ogen na 1984 geen giftig ijzerzout (ijzersulfaa- ttahydraat) meer in de 'zee lozen. Vanaf de le helft van de jaren ik een lozingsverbod van it worden voor verdunde i. Dit heeft staatssecreta- lfred Bayer gisteren in bekend gemaakt verklaring komt na de ac van de milieu-organisatie :npeace tegen de lozing lichte zuren in de Duitse it voor Helgoland afgelo- woensdag. Bayer bena- te dat de Westduitse rege- met deze gefaseerde redu- van zuurlozingen in zee 'oortrekkersrol speelt bin- Ide EG. ie jvo 1de Steekpartij in Spanje: Nederlanders aangehouden BLANES Twee jonge va kantiegangers uit Eindho ven zijn gistermiddag aan gehouden in de Spaanse stad Blanes, omdat zij betrokken waren bij een vechtpartij in die plaats, waarbij een dode viel. Een van de Eindhove- naren, de 22-jarige M.V., wordt ervan verdacht een dodelijke messteek te heb ben toegebracht aan een 17-jarige Spaanse jongen. V. was in gezelschap van een 21-jarige plaatsgenoot, die eveneens werd aangehouden. Bliksem treft Egyptische obelisk ROME De Egypti sche obelisk op de Pi azza del Popoio in Rome is gisteren door de bliksen getroffen. Zes auto's werden bescgadigd door rond vliegende brokstuk ken. De obelisk staat, ondanks grote bescha digingen, nog over eind. De 24 meter hoge obelisk werd in de tweede eeuw voor Christus naar Rome gebracht. Anonieme dief betaalt zijn schuld ROSMALEN Een tot nu toe onbekend gebleven man heeft gisteren een envelop met duizend gulden bij het bureau van de rijkspolitie in Rosmalen in de brievenbus gestopt. In een brief schrijft de anonieme man dat hij de laatste tijd twee supermark ten in Rosmalen heeft over vallen en daarvan bijzonder veel spijt heeft. Hij vraagt de commissaris van de rijkspo litie de beide bedrijfsleiders van de supermarkten elk vijfhonderd gulden ter hand te stellen om op die manier zijn schuld te voldoen. Engelse arts: Sla stervenden dood na atoomaanval CHIPPENHAM Een Engelse huisarts heeft het advies van de regering in Londen opgevolgd en voor zijn patiënten een handleiding samengesteld wat zij moeten doen na een nucleaire aanval. Een van de adviezen is stervenden met een grote steen op het hoofd dood te slaan. De arts, de 44-jarige Barney Williams uit Chip penham, zei gisteren dat veel van zijn patiënten hem dankbaar zijn voor het tien punten tellende overlevingsplan. „Omdat we geen voorraden me dicamenten voor de bevolking hebben, lijkt het me het beste dat stervenden met een grote steen worden doodgeslagen". Williams ontkende dat het een macabere grap was. Dat verweet hij juist het ministerie van binnenlandse zaken dat mensen aanraadde na een kernbomaanval een kruiden- kuur te nemen. DEN HAAG wel mee met de nogal Nederlandse badplaatsen, eens gehoorde klacht dat de horeca en de midden stand in de kuststreek het korte hoogseizoen met hoge prijzen zoveel moge lijk proberen uit te buiten. Hoge prijzen komen el ders in het land net zo veel voor als aan de kust. Dat constateert de Consu mentenbond uit een in juli Het valt gehouden prijspeiling in weer duur in de dagelijkse tien procent. Dat komt doordat boodschappen. De hoogste le- daar geen filialen staan van de venmiddelenprijzen nam de „grootkruideniers", zoals langs bond waar op Walcheren, de Noord- en Zuidhollandse Wat volgens de bond opvalt is Schouwen en de Zuidholland- kust wel het geval is. 1 i i se eilanden. Wat de consumpties betreft loopt de prijs van een kopje koffie uiteen van gemiddeld 1,50 in Callantsoog. tot 1,95 in Scheveningen en die van pils voort, worden hoge prijzen ge- het land zijn de winkeliers van 1,50 tot 2,50. Grote ver- vraagd voor kleine consump- langs de Noord- en Zuidhol- ties op de terrassen. Badplaat- landse kust vijf procent duur- dat geen enkele badplaats c het geheel genomen goedkoop is. In badplaatsen waar veel De kampwinkels zijn langs de dagjesmensen komen als Sche- hele kust prijzig. Vergeleken veningen, Kijkduin en Zand- met de voordeligste winkels in sen met voornamelijk gasten der. Op de Zeeuwse en Zuid die er langer verblijven, zijn hollandse eilanden zelfs vijf- schillen constateert de Consu mentenbond in de verhuur prijs van fietsen: van vier tot negen gulden per dag. Hoewel de rust gisteren in Santiago te rugkeerde bleef de toe stand gespan nen. Patrouil lerende militai ren zijn erop voorbereid om te schieten op burgers, die protesteren te gen de Chi leense dicta tuur. AARTSBISSCHOP VAN SANTIAGO VEROORDEELT MILITAIR GEWELD SANTIAGO Het do dental van de vierde dag van nationaal protest in Chili is gisteren volgens goedingelichte kringen gestegen tot negentien. Na een nacht van geweld, waarin de politie zeer hard optrad tegen bur gers, keerde gisteren in de loop van de dag de rust weer terug in de Chileen se hoofdstad Santiago. De aartsbisschop van Santiago de Chile, Francisco Fresno, heeft er gisteren op aange drongen om een escalatie van het geweld te voorkomen. Hij noemde de gewelddadigheden van donderdagnacht temeer triest, omdat ze het gevolg wa ren van een protest ter verde diging van de burgerrechten en recht op meningsuiting die iedereen moet genieten. De belangrijkste oppositielei der in Santiago, Gabriël Val- des, beschuldigde het régime- Pinochet ervan dat Chileense militairen onnodig veel ge weld hadden gebruikt, toen zij woningen van burgers in San tiago beschoten. Tijdens deze beschietingen zijn de meeste doden gevallen. De regering- Reagan betreurde dat er slachtoffers waren gevallen tijdens de protesten tegen de dictatuur in Chili. Chileense nieuwsmedia meld den gisteren dat donderdag tenminste 900 mensen zijn ge arresteerd. Onder de arrestan ten bevinden zich hoofdzake lijk jongeren. De Chileense po litie ging over tot massale ar restaties, nadat het uitgaans verbod werd overtreden door Chilenen, die op straat uiting gaven aan hun ongenoegen over de dictatuur in hun land. Overlijden statenlid kost CDA senaatszetel DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat het CDA bij de ver kiezingen van de Eerste Ka mer (door de provinciale sta ten) op 31 augustus niet de verwachte 27 zetels in de wacht zal slepen, maar slechts 26. Dat komt doordat de CDA- -fractie in provinciale staten van Noord-Holland op de ver kiezingsdag door het recente overlijden van een lid van de fractie niet op volle sterkte zal zijn. Voorzitter Rozen van de CDA-fractie in de Noordhol landse Staten toonde zich gis teren somber over de moge lijkheid om nog voor 31 augus tus een extra Statenvergade ring bijeen te krijgen om de opvolger van het overleden statenlid te benoemen. Com missaris der koningin De Wit heeft geweigerd een extra sta tenvergadering bijeen te roe pen. De zetel in de Eerste Ka mer die nu aan de neus van het CDA voorbijgaat zal gaan naar de drie kleine linkse par tijen die een lijstverbinding zijn aangegaan. De zetel zal ten goede komen aan de PPR, die ais gevolg daarvan twee le den in de Eerste Kamer zal krijgen. Valse briefjes van 25 in Emmen EMMEN Bij de'gemeente politie van Emmen zijn deze week vijftien valse biljetten van 25 gulden ingeleverd. De politie acht het waarschijnlijk dat er meer zullen volgen. Het gaat om goede falsificaties. De valse biljetten bnderscheiden zich van echte doordat de ach terkant lichter gekleurd is. Ook zijn de zogeheten blin- denstippen niet of nauwelijks voelbaar. HEERLEN De directie van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) ziet het onderzoek van de rijksrecherche naar eventuele laakbare handelingen met vertrou wen tegemoet. Zij zegt dat in de eerste reactie sinds de publikaties daarover. „Zoals al uit de beant woording van kamervra gen door minister Riet kerk van binnenlandse zaken is gebleken liggen vele zaken anders dan uit publikaties en met name het anonieme rapport over het ABP naar voren is gekomen", aldus de di rectie. De directie zegt de beschuldi ging van de in Engeland wo nende Nederlandse zakenman Willem Meijer tegen ABP-di- recteur Masson, dat deze een eigenaar van tenishallen om andere dan zakelijke redenen failliet had laten verklaren waaraan Meijer voorstellen koppelde om van hem onroe rend goed te kopen, onmiddel lijk in handen te hebben gege ven van de ABP-advocaat. Meijer heeft tegenover de ad vocaat later bekend dat hij zijn beschuldigingen niet kon waarmaken. In e e n geval is een transactie gesloten waarbij de naam van Meijer bleek op te duiken, zegt de directie. Het ging hierbij om twee winkelcentra in Spij- kenisse en Oegstgeest, waarbij de Westland-Utrecht-Hypo- theekbank zich reeds tot aan koop had verplicht. „Wij kon den dus niet meer terug zon der de WUH te schaden". Op zichzelf genomen betrof het hier een volkomen verant woorde transactie. De ABP-directie is het maar zeer ten dele eens met het ver wijt van de ministers Rietkerk en Ruding dat zij aan de Cen trale Beleggingsraad onvol doende informatie heeft ver strekt. De directie van ABP benadrukt voorts dat het ge middelde totale rendement op de ABP-beleggingen in 1982 is gestegen. De linkse partijen in de Twee de Kamer hebben de samen stelling en werkwijze van de centrale beleggingsraad ter discussie gesteld. Zij menen namelijk, dat in die raad, die beleggingsplannen moet goed keuren, de financiële deskun digheid oververtegenwoordigd is en de deskundigheid op het gebied van onroerend goed on dervertegenwoordigd. De partijen blijven het ook vreemd vinden, dat makelaar Van Zadelhof in een bepaalde transactie als taxateur en als onderhandelaar voor het ABP optrad. Die vermenging van funkties vinden de Kamerle den onjuist. Zij blijven een ho norarium voor Van Zadelhof van zeven miljoen gulden op de bewuste transactie van ruim 700 miljoen hoog vinden. Het gebeurde in het treintje van Haputale naar Kandy in Sri Lanka, even voor de onlusten van de laatste weken. Een geslaagde greep naar een rugzak in het bagagerek, een sprong uit de rijdende trein en foetsie is de onverlaat, de duisternis in en de anonimiteit tegemoet. Een gebeuren, dat overal elders kan plaats vinden en ook dan zeer waar schijnlijk dezelfde gevolgen voor de toerist zal hebben als in Sri Lanka. Slachtoffer van de diefstal: onze verslaggever Paul Koop man, die plotseling ridder te voet is. Slechts wat hij aan heeft, rest hem. Over de lijdensweg die daarna volgt ver haalt hij op de voorpagina van onze bijlage Finale. Het komt erop neer, dat hij tevergeefs aanklopt bij de Ne derlandse ambassade in Colombo. Commentaar daar: „Als u dit risico niet wilt lopen, moet u in Nederland blijven". Discussie gesloten Waarmee de bestolen toerist van het ene op het andere moment tot be delaar wordt gedegradeerd. En dan te bedenken dat het in dit geval ging om een bedrag van slechts vijfendertig gul den, dat men weigerde voor te schieten voor een „laissez passer", waarop hij het land zou kunnen verlaten. Zijn vliegticket lag veilig in een safe van het hotel. Commentaar van Buitenlandse Zaken: „Uw geval is een uitzondering". Maar intussen blijkt de stelregel waar men aan vast houdt: „Als je een probleem hebt, moet je dat zelf kunnen oplos sen. De ambassade is er alleen voor echte noodgevallen". VERDER IN FINALE: Heddy Lester stapte van Mallemolen over in het rad van avontuur. Medische rubriek: mense lijke insuline, niet ster ker, niet beter. Zuid-Koreanen bouwden in ijltempo sportief prestige-ob ject van twee miljard. Visrubriek: naar de prachtige Flevolanden. Tweehonderd jaar ballonvaart. Of tweeduizend? Eens de Black-Powerman met de gebalde vuist: „Ik ben John Carlos, ik blijf mezelf". Levensgevaarlijke files op steile alpenwanden. Zwitserse reddingsvliegdienst helpt iedereen, altijd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teletoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. In de Middeleeuwen waren de kloosters bijna de enige plaaten waar geschreven en gelezen werd. Pas door de boekdrukkunst werd het geschreven woord toegankelijk voor een groter publiek. Twijfel bestaat of we het aan Gutenberg of aan Coster te danken hebben dat we nu de Leidse Courant kunnen lezen. Aldus abonnee T. Loos. I De Leidse Courant wü ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat. ken een renoek _j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1