ICeicUe 6oma/rttfli Eerste pijlervoet trefzeker geplaatst ABP EN GRUUTERS DEDEN SAMEN ZAKEN Leienaars BON: AT 568 KLEUREN beschietingen op Beiroet na ontvoering ministers angeren ;vreden iet eigen 5 ven -AUTOWARENHUIS Donderdag 11 augustus 1983, 74e jaargang no. 22651 a Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholt Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeurhooidredacteur: JJ.Hallewas.Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)l 0,58 per mm, kleintjes 10,40 per mm. Abonnementen: (incl. BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aul.betaling),kwartaal 161,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag l/m vri]dag van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers 10,80. Bij de NCRV in „Hier en Nu" op Ned. I om 21.15 uur voor- en tegenstanders van de doodstraf. In „Panorama" op België BRT 1 om 21.00 uur een documentaire over de Nigeri- aanse zanger Fela Kuti. Duits land 3 heeft de Amerikaanse film „The count of Monte Christo" uit 1934 met Robert Donat en Elissa Landi. HET WEER Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks 14, middagtemperatuur van 20 aan zee tot 25 in het binnenland. Matige noordoos tenwind. In het weekeinde: vrij warm. Zon op: 06.18, on der: 22.11; hoog water Schev.: 06.12 en 18.55; laag water: 02.20 en 14.24. 1 lussische kernonderzeeër Stille Oceaan vergaan" .SHINGTON In juni is in het noor van de Stille Oceaan een Russische nonderzeeèr met een bemanning van 'jeveer 90 koppen vergaan. Dit is giste- bericht door de Amerikaanse omroep i. Volgens CBS is de onderzeeër kort or de"p ïden door Russische bergingsschepen cht. Vermoedt wordt dat de meeste be- iningsledsen om het leven zijn geko- De omroep baseert zijn verhaal onder •r op verklaringen van functionarissen Amerikaanse veiligheidsdiensten. ;r de oorzaak van het ongeluk is niets end. Er zijn geen aanwijzingen dat er ling is vrijgekomen. Volgens CBS is het lies van de onderzeeër voor de Sovjet- :ine een „eerste-klas-calamiteit". ien? De Amerikaanse sprint-estafetteploeg is dolgelukkig met het gelopen wereldrecord. V.l.n.r. Carl Lewis, Emmit King, Willie Gault en Calvin Smith. v L Wereldrecords in Helsinki HELSINKI Het kon bij de wereldkampioenschappen at letiek in Helsinki gewoon niet misgaan voor Carl Lewis, Em mit King, Willie Gault en Cal vin Smith. De supersprinters uit de Verenigde Staten snel den gisteren op de 4 x 100 me ter estafette naar een onver mijdelijk wereldrecord. Met 37.86 dook het viertal voor de eerste keer onder de 38-secon- dengrens. Jarmila Kratochvi- lova, de weinig vrouwelijke mannetjesputter uit Tsjecho- Slowakije, won de 400 meter in een mondiale recordtijd van 47.99 seconden. Nachtploeg werkte slapend BRISTOL De nachtploeg van een fa briek voor micro-chips in Engeland die verantwoordelijk was voor temperatuur, vochtigheid en hygiëne in de fabriek, heeft minstens zestien jaar geslapen in plaats van te werken. Daartoe hadden de arbeiders zelfs vier slaapkamers gebouwd die zorgvuldig waren verborgen tussen het plafond en de eenheden van de air conditioning. Een en ander kwam aan het licht toen een onderhoudsmonteur kabels zag lopen die ogenschijnlijk nergens toe dienden. De directie van de fabriek be sloot na het ontdekken van de geheime slaapkamers de voormannen van de nachtploeg te ontslaan. Die tekenden daar echter gisteren beroep tegen aan. Franse „wegpiraten' schrik van toeristen AVIGNON Een bende „wegpiraten" maakt al twee maanden de wegen van de departementen Vaucluse en Gard in Zuid-Frankrijk onveilig. Tien tallen buitenlandse toeristen, onder wie ook Neder landers, die in hun auto of kampeerwagen op rust plaatsen langs de weg overnachtten, zijn door de bende overvallen en beroofd. Volgens getuigenver klaringen bestaan de benden uit drie a vier jongeren, die rondrijden in gestolen BMW's. De handelswijze van de rovers is steeds dezelfde. Zij naderen omzich tig een kampeerwagen of caravan, slaan de ruiten in en gaan er, na bedreiging met messen, knuppels en ijzeren staven, met pi het geld, de bagage en waarde volle voorwerpen vandoor. De Franse politie heeft nu eigen kampeerwagens op de rustplaatsen gestald. Zodra die worden overvallen, hoopt men de „wegpi raten" te kunnen arresteren. De 14.000 ton zware pijler (zie witte pijl) is afgezonken en staat precies op de plaats waar hij terecht moest komen. De bemanning van de Ostrea heeft zijn eerste werk geklaard. BURGHSLUIS De dernacht werd op het hef- plaatsing van de eerste schip Ostrea het sein ge- pijler van de stormvloed- geven „Hij staat!". Vol kering in de Oosterschei- gens Rijkswaterstaat is de "I de is vannacht perfect eerste betonnen kolos met staat precies in het lood I verlopen. Even na mid- een gewicht van 14.000 ton op vijf centimeter nauwkeurig op zijn plaats gezet. De pijler, met een voet van 25 x 50 meter Kort voor het neerlaten van de pijler leek het er even op, dat het mis zou gaan. Een van de sleeptrossen kwam door een plotseling aanzettende ge- tijdenstroom onder zo hoge druk te staan, dat de kabel dreigde te breken. Het team Vanmorgen begint Rijkswater- 66 pijlers in de monding van van 15 bemanningsleden van staat met het storten van grind de Oosterschelde neerlaten, de Ostrea wist evenwel binnen op de pijlervoet. Het hefschip een half uur de spanning op de Ostrea is al onderweg naar zijn kabel te verminderen door de nieuwe lokatie, waar morgen scheepsschroeven aan te zetten de tweede pijler wordt neerge- Pag.7: „Dit is het mooiste en zo tegendruk te geven. zet. Totaal zal Rijkswaterstaat project in de wereld" Benauwde rit in kofferbak HENGELO Twee Turkse man nen van 19 en 22 jaar moeten gister avond doodsangsten hebben uitgestaan toen een Westduit ser hen in de kof ferbak van zijn auto de grens oversmok- kelde. De douane in het grensplaatsje De Poppe had de man gevraagd de koffer bak open te maken, waarna deze vol gas doorreed. In Henge lo stond de politie klaar om hem op te vangen, maar dat resulteerde slechts in een wilde achter volging. Er moest een politiewagen dwars op de weg gaan staan om de Westduitser via een fikse botsing tot stoppen te dwingen. Toen de politie de man arresteerde, bleek dat hij wat had gedronken. In de kofferbak wer den de twee Turkse mannen aangetrof fen, die momenteel samen met de West duitser nog voor ondervraging wor den vastgehouden. Te volle vuilnis zak: naam in de krant BERGEN OP ZOOM De ge meente Bergen op Zoom is van plan mensen die onzorg vuldig hun huisvuil buiten zetten pu bliekelijk aan de schandpaal te nage len. Zij lopen de kans dat hun naam wordt gepubliceerd in de krant. Wie ondeugdelijke of te volle plastic zakken aan de stoep zet. loopt voortaan het wordt uitgeschre ven door speciale ambtenaren van de reinigingsdienst. ;,il ROET De al tien maan- I sluimerende burgeroorlog rechtse christenen en 1 druzen is gisteren met >eschieting van het vlieg- 1 van Beiroet en de ontvoe- van drie Libanese minis- f tot een open strijd gewor- Vanochtend is voor de de achtereenvolgende dag vliegveld met granaten be- "pkt. De beschietingen zijn 'j werk van druzische guer- Jstrijders, die hun belang- ]ste eis aftreding van de regering in ruil voor vrijlating Van de gegijzelde ministers kracht willen bij- De beschietingen van vanoch tend volgden na de bekendma king door de regering-Gemay- el, dat het vliegveld van Bei roet weer was opengesteld voor het internationale lucht verkeer. Bij de verkeerstoren en op landingsbanen sloegen even later diverse granaten in. De sluiting van het vliegveld is een zware slag voor de rege- ring-Gemayel, omdat zij daar mee een belangrijk contact met de buitenwereld heeft verloren. De Libanese staatsradio maak te vanochtend bekend dat de drie gegijzelde ministers wor den vastgehouden in het paleis van oppositieleider Walid Joemblatt in de stad Moekhta- ra, dat midden in het overwe gend door druzen bewoonde Shoefgebergte ligt. De drie mi nisters zouden „in goede licha melijke conditie" verkeren. De ministers zijn de maroniet Khoeri (Openbare Werken), de druus Hamiyeh (Financiën) en de shi'iet Mroweh (Gezond heidszorg en Arbeid). Vanochtend heeft president Gemayel spoed overleg ge voerd met zijn premier Waz- zan over de eisen van de ont voerders. Behalve het aftreden van het tien leden tellende ka binet, willen de linkse druzen ook dat het Libanese leger zich terugtrekt uit het Shoef gebergte, waar rechtse chris ten en druzen een verbitterde strijd uitvechten. Tevens eisen de ontvoerders dat er waar borgen worden gegeven voor de gelijkberechtiging van allt religieuze groeperingen in Li banon en dat Libanon zijn „Arabische identieit" behoudt Deze laatste eis is een verkap te kritiek op het in mei geslo ten Libanees-Israëlische ver drag. Pag 8: Beschieting vliegveld verhindert ontmoeting McFarlane-Gemay el 782 N HAAG De meeste jon en (87 zijn tevreden met l leven dat zij leiden, maar ider dan de helft (44 is met de maatschappij waar- rfvij leven. Het meest voor- bende maatschappelijke bleem voor de jeugd is de aging van kernbommen, I'apening en oorlog; 57 pro- t maakt zich daar zorgen r. Dat blijkt uit een >-onderzoek naar de leefsi- ;ie van de Nederlandse ;d in 1979, waarbij 3831 ;digen van 13 tot en met 24 zijn ondervraagd. Meisjes n 19 en 24 jaar gaan het t naar de huisarts of spe en gebruiken vaker of kalmerende midde- Ruim acht van de tien eren die werken, zijn te- tot zeer tevreden met huidige werk. Slijk der aarde overspoelt Las Vegas Het slijk der aarde was gisteren let terlijk en figuurlijk aanwezig in de gokstad Las Vegas in de Amerikaans staat Nevada, toen een springvloed de wegen in ware modderpoelen ver anderde. Terwijl het water tegen het casino klotste en auto's op het parkeerterrein ronddobberden, deponeerden on geveer vijfhonderd op de vlucht gesla gen gokkers en- kelhoge klodders modder in hun ho telkamers. Het was de ergste springvloed in acht jaar. Op de foto: David Grimble, chauffeur van een in de modder stroom vastgelo pen vuilniswagen, wordt met een he likopter uit zijn be narde positie be vrijd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Opnieuw doodstraf voor hond in VS NORFOLK Max, de 3-jarige hond van politieagent Tom Atkinson uit Nor folk in de Amerikaanse staat Virginia, is door een rechter ter dood veroor deeld. Buren van Atkinson hadden ge klaagd dat Max. wanneer zijn baas niet thuis is, soms wel anderhalf uur achter elkaar blaft. De rechter oordeelde eerst dat Atkinson zijn huisdier weg moest doen. Toen de agent dat weigerde, gaf de rechter de hond de doodstraf. Libië en rebellen veroveren oase-stad in Noord-Tsjaad N'DJAMENA Opstandige Tsjadische troepen, ge steund door Libische vliegtuigen en tanks, hebben de noordelijke oasestad Faya Largeau veroverd op het re geringsleger van president Habré. Het regeringsleger moest gisteravond uit Faya Largeau terugtrekken, toen een laatste tegenaanval op de posities van de rebellen geen succes had opleverd. Libische vliegtuigen achtervolgden en beschoten de terugtrek kende troepen van president Habré tot aan de waterputten van Chicha, zo'n 175 kilometer ten zuidoosten van Faya Largeau. Over aantallen slachtoffers is niets bekend. Uit andere berichten is duidelijk geworden dat het luchtruim boven de gevallen oase- stad volledig wordt beheerst door Libische vliegtuigen, zo'n vijf tig in getal. Tegenover het verlies van Faya Largeau stond een succes voor de regeringstroepen bij de strijd om de stad Oem-Chaloeba, op 350 kilometer ten zuidoosten van Faya Largeau. Daar werden volgens de Tsjadische radio de opstandelingen verdreven. Bij deze gevechten zouden honderden doden zijn gevallen en hon derden opstandelingen krijgsgevangen gemaakt. In de Tsjadische hoofdstad N'Djamena zijn gisteren de eerste 300 Franse paracommando's gearriveerd, die de troepen van presi dent Habré zullen adviseren in de strijd. Pag.8: Egypte voelt niets voor bemiddelingsrol in Tsjaad 99 YSTAD/HEERLEN emeester Gruijters van stad heeft met hulp van Algemeen Burgerlijk Pen- fonds een project opgezet, rmee mogelijk al is begon- voordat het ABP de beleg- raad had geïnformeerd, gaat om het in aanbouw e gemeentekantoor, een ct van 85 miljoen gulden het ABP gefinancierd, rvoor in juni '81 officieus nder daar ruchtbaarheid te geven de eerste paal Een welingelichte bron bij het ABP heeft bevestigd dat de beleggingsraad, die ingevolge de wet de beleggingsprojecten van het ABP moet controle ren, de financiering door het ABP van het nieuwe kantoor gebouw pas in december 1981 heeft goedgekeurd. Nog op 17 mei 1979 (Gruijters werd pas in 1980 burgemeester van Lelystad) heeft de toen malige staatssecretaris van binnenlandse zaken, Koning, zijn goedkeuring voor de bouw van het nieuwe stadskantoor opgeschort. Dat deed hij in afwachting van een nader onderzoek naar de bestuurlijke ontwikkeling van Lelystad en mogelijk vrijko mende kantoorruimte in het gebouw van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. De gemeenteraad van Lelystad vond het project aanvankelijk te duur. Toen Gruijters burgmeester werd kwam het project snel van de grond. Aan de borrelta fel beroemde de ex-minister zich er volgens ingewijden op, dat hij had klaar gespeeld waar Binnenlandse Zaken eer der geen toestemming voor gaf. Gruijters weigerde gister avond elk commentaar over de ABP-affaire en zijn moge lijke rol in deze zaak. Minister Rietkerk van binnen landse zaken heeft vandaag met de ambtenarenbonden en de Kamercommissies voor ambtenarenzaken en financiën over de ABP-affaire overleg gepleegd. Kamer en bonden hebben openbaarmaking van het rapport-Gruijters geëist. Gruijters heeft als lid van de Centrale Beleggingsraad van het ABP een onderzoek inge steld naar mogelijk dubieuze beleggingspraktijken van het ABP. Ook loopt er een justi tieel onderzoek naar de handel en wandel van de ABP-direc- tie. De hoofddirecteur van het ABP, Van der Dussen, heeft in een memorandum aan de Raad van Toezicht toegegeven, dat de ABP-directie zich nogal eens te buiten is gegaan aan feestjes en etentjes met aanne mers. Het memorandum was opgesteld naar aanleiding van een anomiem zwartboek, waarin personeelsleden van het ABP klachten hadden ge uit. Dat heeft Het Parool gisteren gemeld. De krant schrijft ook, dat de ABP-directie het be staan en de inhoud van het memorandum bevestigd heeft. De directie van het ABP heeft vanmorgen geen commentaar willen geven op de berichten in Het Parool. ADVERTENTIE Lakstiften en spuitbussen voor elk merk auto! RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEL. 071-1 Alle echte Leienaars, zullen de Leidse Courant willen lezen... Aldus abonnee R. van Moorsel-Schilte. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Grabs en geheel vnjblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1