Belgische dorpje zal raketten met open armen ontvangen t Italiaanse politie maakt bescheiden vorderingen in strijd tegen maffia Guatemala na staatsgreep meer op lijn van de VS Zware Libische delegatie praat met Sovjet-leiders „Libanon wil akkoord met Israël opschorten" Vliegveld Beiroet opnieuw beschoten Ulster weer onrustig na doodschieten katholiek BUITENLAND Ccidóc Sou/iant WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 PAGINA 8 Tyfus in Grieks hotel afkomstig van kelner ATHENE De tyfus, die een aantal toeristen, onder wie twee Nederlandse vrouwen, heeft opgelopen op het Griek se eiland Kos, is afkomstig van een kel ner. Dat heeft het Griekse ministerie van volksgezondheid gisteren bekend gemaakt. Na onderzoek bleek dat een kelner de bacteriedrager was en de ty fus heeft verspreid. Kort nadat Enge land de Griekse autoriteiten twee we ken geleden attent maakte op het uit breken van de tyfus bleek al dat de kel ner de verspreider was van de ziekte. De man werd direct ontslagen, maar de Griekse autoriteiten wilden hierover niets bekendmaken zolang hun bevin dingen niet waren gecontroleerd. Franse kok Jean Troisgros overleden PARIJS Jean Troisgros, een van de bekendste Franse koks, is tijdens een tenniswedstrijd op 57-jari- ge leeftijd overleden. Sa men met zijn broer had Troisgros een restaurant in Roanne waar hij wereld- bekendheid verwierf met de „nouvelle cuisine fran- Qaise". Met deze keuken, die bestaat uit kort ge kookte en zuur aange maakte verse produkten, stonden de gebroeders bo ven aan de lijsten van de gastronomische gidsen. Nieuwe arrestaties in ontvoeringszaak Van der Valk KONSTANZ In de zaak van de ontvoering van mevrouw A. van der Valk-Van der Capelle zijn in de Zuidduitse stad Konstanz twee vrouwen, een 31-jarige Italiaanse en een 32-jarige Westduitse, in staat van beschuldiging gesteld. De Italiaanse zou aan de ontvoe ring van mevrouw Van der Valk op 27 november 1982 in Nuland hebben deelgenomen en de West duitse verdachte zou haar daarbij hebben geholpen. Donderdag be gint voor de rechtbank in Den Bosch het proces tegen vier ver dachten in de ontvoeringszaak. Epilepsie- lijder loopt 4500 km De aan epilepsie lijdende Amerikaan Patrick War ren heeft 3000 mijl (zo'n 4500 kilometer) door het hele land gelopen en houdt in Philadelphia la chend z'n loopstok om hoog om aan te geven dat z'n ziekte voor hem geen onoverkomelijke handicap is. Nigeriaanse president vrijwel zeker herkozen LAGOS De 57-jarige president van Nigeria, Shagari, gaat hoogst waarschijnlijk de presi dentsverkiezingen van afgelopen zaterdag win nen. Nadat de stemmen in 11 van de 19 staten waren geteld lag Shagari bijna gelijk met zijn grootste concurrent Awolowo. Maar de staten die nog met hun uitslag moeten komen, is de aanhang onder Shagari erg groot. Nicaragua bedreiging voor hele continent AARDIGE TOERISTISCHE ATTRACTIE' (Van onze correspondent Aad Jongbloed) VRESSE Even ten zuiden van het Dinant, aan een bochtige, glooi ende weg met enkele heuse haarspeldbochten, ligt het dorp Vresse-sur- -Semoi. Een Ardennen- dorp met een kerkje uit 1837, een kapelletje, een hoofdstraat met een slin ger van hotels, restau rants, café's en terrassen. Je kunt er kamers en ka no's huren en op de voortkabbelende Semoi wordt gevist. Toeristen zitten op klapstoeltjes aan het water of trekken vreemd uitgedost de bergpaden op. Rustiger en vreedzamer kan het nauwelijks. Toch heeft dit dorpje in de Belgische provincie Luxem burg zich in het nieuws ge drongen door voor te stellen de 48 eventueel door België te plaatsen kruisraketten op zijn grondgebied te installe ren. Wat bezielt een gemeentebe stuur en een gemeenteraad van elf leden om de omstre den raketten in huis te wil len halen? Welk voordeel zien de 2.880 inwoners van het dorp, met zijn 25 hotels, acht officiële en enkele „wil de" campings in het opstellen van wapentuig, dat door tien tallen Belgische gemeenten al bij voorbaat en ongevraagd geweigerd is? Het antwoord van burge meester U. Maldaguer luidt: „Uit ongerustheid over onze werkloosheid". Maldaguer heeft zich in 1965, na een carrière van 36 jaar in het voormalig Belgisch Kongo, in Vresse gevestigd. Sinds drie jaar is hij er burgemeester. Werklozen „Wij hebben in ons dorp 107 werklozen, zo'n dertien pro cent van de actieve bevol king. Dat is veel, heel veel. Bovendien werken 160 men sen op het hier gelegen NA- VO-munitiedepot. Daar dreigt echter een catastrofe. Er gaan geruchten dat de Duitsers, die het depot behe ren, naar elders gaan." De bejaarde burgemeester krijgt van niemand bevesti ging van dat gerucht. „De majoor, die daar de leiding heeft, heeft me niet wijzer kunnen maken. Burgemees ter, zei hij, dat is een zaak van Bonn, ik weet er niets van. Op brieven aan instan ties heb ik geen antwoord ge kregen. We vrezen dat de ge ruchten juist zijn". Vandaar dat b en w van Vresse de noodklok hebben geluid. „We hebben willen tonen dat het verdwijnen van het wa pendepot zo'n ernstige ramp zou zijn, dat het plaatsen van de raketten onze enige uit komst is". De gemeenteraad schaarde zich bij meerder heid achter het plan van b en w. Is er dan geen oppositie? „Natuurlijk", zegt burgemee- ter Maldaguer. „In de ge meenteraad is niet iedereen er gelukkig mee, maar we hebben het geluk dat nie mand van ons verbonden is aan een politieke partij. Ook ik niet. Ik sta ter beschikking van mijn gemeente, maar ik wil politiek vrij zijn. Nu we het besluit genomen hebben, hebben we nog niets van de vredesbeweging gehoord. In het dorp zijn wel wat mensen tegen, maar ook daar hor ik weinig van. Sommige toeris ten spreken mij er over aan. Meestal in bemoedigende zin. Van het ministerie van de fensie, aan wie we de motie toegestuurd hebben, heb ik ook nog niets gehoord. Maar er is ook nog geen officieel besluit dat de raketten op de basis Florennes komen". Toch is ook in Vresse nog geen definitief oordeel over de mogelijke komt van de kruisraketten geveld. Het dorp heeft in een motie zijn bereidheid vastgelegd. Als het serieus wordt, zal er een referendum worden gehou den. Burgemeester Malda guer: „Jazeker. Voor er een defitieve beslissing wordt ge nomen, houden we een refe rendum. Dat is in het verle den wel vaker gebeurd. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik op de uitslag niet zou durven wedden". De majoor van het depot heeft op het hele verhaal over de mogelijke komst van raketten „Geen commen- Eem nieuwsgierige inwoner zegt, wijzend op mijn In het toeristendorp afwijkende keurige pak: „U komt zeker op de raketten af. Ik hoop dat ze er komen. Dat bete kent werk aan de winkel, man. Het betekent dat 1.200 Amerikaanse militairen met hun aanhang hier naartoe komen. We leven nu van het toerisme zo'n 12.000 toe risten per jaar en van de landbouw. Dan is er nog een houtzagerijtje, een werk plaats en een schildersbe drijfje. Maar dat is onvol doende om alle 107 werklo zen aan een baan te helpen. Als de raketten komen zijn we onder de pannen". „Laat ze maar komen" Op een van de acht campings in Vresse zit een Nederlands echtpaar te kaarten. Ze heb ben er van gehoord dat hun favoriete vakantiestek ze komen er al acht jaar de raketten wil hebben. Ze zijn het alle vier met elkaar eens: „Laat maar komen, hoor, zo lang ze ze niet op deze cam ping zetten vinden we het best. Bovendien is het nog een aardige toeristische at tractie ook". De stamgasten in hotel Clyci- ne, waar een doorlopende ex positie is van schilders die in het voor- en najaar in Vresse komen werken, vinden het prima dat de raketten ko men. „De gemeente heeft in jaren niet zo'n goed idee ge had", vindt een dorstige klant uit het dorp. Het oude dametje, dat met de rozekrans om de vingers uit het kapelletje stapt. Heeft zij ook voor de vrede gebeden? „Ik heb inderdaad al eens ge beden dat de raketten ko men", zegt ze, „want dan hebben we werk en vrede in ééen klap. Nee, de pastoor heeft zich nog niet laten ho ren. Die preekt wel van de vrede, maar ik heb hem nog niet over de raketten ge hoord". Aan het gemeentehuis han gen nog wat vergeelde be kendmakingen, waaronder die van de inmiddels be roemde motie. Er hangt ook een fel gekleurd affiche. Drie keer per week, staat er op, treedt er voor de toeristen een clown op. Gratis. De Libische piloot Charfadine verlaat geboeid het Congrespaleis in N'Djamena na de persconferen tie die hij op last van de Tsjadische regering moest afleggen. Tsjaad zegt de piloot te hebben gevangenen genomen, nadat vorige week vrijdag zijn Libisch toestel boven Tsjaad werd neerge schoten. Libië ontkent dit en beweert dat Charfadine twee jaar geleden al is gevangen genomen. MOSKOU De vanoch tend in Moskou begonnen besprekingen tussen Sov jet-autoriteiten en een zware Libische militaire delegatie lijken een voor zichtige bemoeienis van dé Sovjet-Unie met het conflict in Tsjaad in te lui den. Dit hebben waarne mers in Moskou laten we ten. De gisteren in Moskou gearri veerde Libische delegatie staat onder leiding van de minister van landbouw, Zodorda. Hij wordt vergeld door de Libi sche stafchefs van de lucht macht en de marine. De dele gatie zal tot donderdag in Mos kou blijven. De Libische leider Khadaffi liet onlangs in een brief aan de VN-Veiligheidsraad weten, dat „Libië klaar staat om zich te verdedigen" tegen de dreiging die volgens hem uitgaat van „de stationering van Ameri kaanse troepen op het grond gebied van Egypte, Soedan, Somalië en Oman". In een re cente verklaring van het Rus sische persbureau TASS heeft het Kremlin Libië openlijk verdedigd. Libië onderhoud al enkele jaren zeer hechte be trekkingen met de Sovjet-Unie en is voor wat betreft wapen leveranties geheel afhankelijk van Moskou. de^~ GUATEMALA-STAD Guatemala zit na staatsgreep van eergiste- ren, waarbij minister van defensie generaal Oscar i Mejia Victores de macht I greep, meer op de lijn van de Verenigde Staten dan onder de vorige president, generaal Rios Montt. Al- dus diplomaten in Guate- mala-stad, die daarbij on der meer wezen op deu« verklaring van generaal Victores gistermiddag opL een persconferentie, dat het Midden-Amerikabe- leid van de regering Reagan „op maat gesne den" is. L Tijdens dezelfde persconferen- P11 tie zei de nieuwe machthebber ps dat het linkse Sandinistischen bewind in Nicaragua een be-[) dreiging vormt voor het helear Amerikaanse continent. „Het Sandinisme brengt heel Ame-J J rika in groot gevaar". tf De Amerikaanse regeringel heeft gisteren haar steun gege-ior ven aan het bewind van gene-ats raai Mejia Victores. Tegelijker-c tijd werden de berichten te-Lij gengesproken, als zouden de VS vooraf van de coup op de!n' hoogte zijn geweest. De dag*°r voor de machtsovername was generaal Mijia Victores nog an aan boord geweest van het Amerikaanse vliegdekschip. „Ranger", dat voor de Midden-,. amerikaanse kust kruist. Maar1 J volgens Washington had dit|et bezoek niets te maken met de> gebeurtenissen die maandags volgden. De nieuwe machthebber inf Guatemala die overigensfj geen president genoemd wilP worden omdat het volk hem te" niet heeft gekozen heeftet" gisteren een eind gemaakt aan15- de staat van beleg, die eindme juni door zijn voorganger was?,f uitgeroepen. Ook schafte hijlrtr de veel bekritiseerde „geheime! 1 rechtbanken" af, die in het le-n11 ven waren geroepen om linkser1 guerrillastrijders te veroorde-,yc len. Verder gaf hij de verzeke-Jjgt ring dat Guatemala zal door-s gaan op de weg die moet lei-^r den tot een terugkeer naar deLa democratie. Lej De nieuwe militaire macht- L hebber in Guatemala stond [,0( gisteren de pers te woord. u enj BSS Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. p( BEIROET De Amerikaanse afgezant voor het Midden Oosten Robert McFarlane is gisteren weer in Beiroet aangekomen, ter wijl geruchten de ronde doen dat Libanon het met Israël bereik te akkoord voor troepenterugtrekking zou willen opschorten. De „Stem van Libanon", de radiozender van de Libanese christelij ke Falange-partij, meldde dat de regering van president Amin Gemayel overweegt het op 17 mei gesloten op te schorten, „be houdens zijn veiligheidsclaususules". De regering-Gemayel is boos over het plan van Israël om zich uit het centrale gebergte naar Zuid-Libanon terug te trekken zonder een tijdschema voor een volledige aftocht uit Libanon aan te geven. Koning Fahd van Saoedi-Arabië heeft een nieuw Amerikaans voorstel voor een gedeeltelijke terugtrekking van de Israëlische troeen in Li banon verworpen. BEIROET Het vliegveld van Beiroet is vanochtend opnieuw zwaar beschoten. Tot nu toe zijn al zeker drie Libanes eburgers omgekomen en raakten zvene personen, waaronder een Ameri kaanse marinier, gewond. Het luchtverkeer is tijdelijk stilgelegd. Het bombardement op de luchthaven van Beiroet valt samen met de komst naar Libanon van de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, McFarlane. Hij zal met de Libanese autori teiten praten over de terugtrekking van buitenlandse troepen uit Libanon. Het vliegeveld, waar zich een basis van het Libane se leger bevindt, was ruim twee weken geleden ook al het doel wit van hevige beschietingen. Hiervoor stelde zich de linkse druzische leider Joumblatt verantwoordelijk. RUITENHEER DT (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse politie is bij het onderzoek naar de moord op rechter Chinnici en zijn escorte, nu tien dagen geleden in Palermo, opnieuw gestuit op de familie Greco. Deze beruchte maffia-clan wordt ook verantwoorde lijk gehouden voor de moord op anti-maffia-ge- neraal Dalla Chiesa, vorig jaar september. De justitie heeft al arrestatie bevelen uitgevaardigd tegen de drie „padroni" van de fami lie Greco: Salvadore sr., Salva- dore jr. en Michèle. Hen wordt opdracht tot het verrichten van een bloedbad ten laste ge legd, en dat is een paar graden erger dan simpele moord. Zij die vermoedelijk het vuile werk voor de Greco's hebben opgeknapt, zijn inmiddels ge arresteerd. Het zijn twee aan de familie Greco nauw ge- liëerde ondernemers uit Paler mo en een Libanees, een goede bekende van Interpol vanwe ge zijn rol in de internationale drugshandel. De Libanees is ook een expert in explosieven, en vandaar dat men ervan uit gaat dat hij de bom heeft ge monteerd aan de auto, die ver volgens voor het huis van de rechter werd geparkeerd en in de lucht vloog toen het slacht offer passeerde. De Libanees is gepakt in een strandhotel bij Palermo, en de vrouw die zich in zijn gezelschap bevond, een Griekse, is eveneens ingere kend. Deze spectaculaire en verras sende vordering in het onder zoek hebben toch nog ruimte voor enige scepsis gelaten. De maffia is zoals telkens blijkt een meester in het opwekken van rookgordijnen en het ach terlaten van dwaalsporen. In het onderzoek naar de moord op Dalla Chiesa volgde de jus titie maandenlang een spoor dat later volstrekt onjuist bleek te zijn. Ook nu zijn er vraagtekens, want iemand die zo'n bloedbad aanricht, als de Libanees nu zou hebben ge pleegd, gaat normaal niet op het strand liggen, op enkele kilometers van de plaats van het misdrijf, maar probeert Si cilië zo snel mogelijk te verla ten. Maar de justitie van Palermo is ervan overtuigd het bij het rechte eind te hebben. Er is met de vier arrestaties „een goede slag geslagen", ook al zijn de mannen achter de schermen, de Greco's, nog op vrije voeten. Deze Greco's vormen een ver haal apart in de Italiaanse mis daad. Salvadore sr., bijge naamd de „ingenieur", was dertig jaar geleden een van de eerste maffia-bonzen die zich op de internationale handel in verdovende middelen stortte, met connecties in het Verre Oosten, Amerika en Noord- -Afrika. De politie zoekt hem al meer dan 20 jaar, maar is nooit achter zijn verblijfplaats kunnen komen. VermoecJ wordt dat de „ingenieur" in Libanon woont en vandaaruit een belangrijke rol speelt in de internationale drugswereld. De Italiaanse zaken worden zolang geregeld door zijn fami lie, die een van de machtigste is in Sicilië met bezittingen ter waarde van meer dan een mil jard gulden. Zijn neven Salvadore jr. en Michèle zijn sinds vorig jaar juni voortvluchtig, toen bleek dat ook zij op de zwarte lijst van generaal Dalla Chiesa voorkwamen. De generaal had de bewijzen van de rol van de Greco-clan in de maffia, en dat werd kort daarop zijn dood. Rechter Chinnici op zijn beurt was erin geslaagd de Greco's als moordenaars van de generaal te ontmaskeren, en ook hij heeft dat dus niet overleefd. De volgende persoon op de do denlijst van de maffia is rech ter Falcone, die nu juist de agent van de Greco-clan in Thailand heeft laten arreste ren en naar Italië heeft laten overbrengen. Rechter Falcone wordt extra zwaar bewaakt, maar toch hebben de buren in het flatgbouw waar hij woont, hem al gevraagd zo spoedig mogelijk naar een andere be huizing uit te zien. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK, THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA BELFAST In Noord-Ierland is het gisteren voor de derde achtereenvolgende dag tot onlusten gekomen nadat een Britse militair een 22-jarige inwoner van het katholieke west-Belfast had doodgeschoten bij rellen tussen katholieken en veiligheids troepen. De militair is op beschuldiging van moord gearresteerd. Katholieke activisten gingen uit woede over „de moord" de straat op, Zij staken bussen en auto's in brand en de agenten kregen het zwaar te verduren onder een regen van benzinebom men en stenen. De politie schoot met rubberkogels om de katho lieken te verspreiden, maar de onlusten hielden tot diep in de nacht aan. De legale politieke afdeling van het verboden IRA heeft de Britse troepen scherp veroordeeld voor „de laffe moord". Volgens óoggetuigen was de doodgeschoten katholiek ongewapend. De smeulende restanten van een in brand gestoken con- J tainer en enkele auto's.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8