J J,Als Herrenberg zo jpoorgaat moet hij weg Ook Nijpels gunt kabinet Lubbers tweede periode Voorbereidend werk plaatsing eerste pijler vlekkeloos Koopprijs huizen keldert in 4 jaar met 40.000 iLamer wil protest ïgen wantoestanden Turkse gevangenis De Koning maakt trendvolgers van ziekenfondsen en b.v. 's Muziek tegen kernwapens" met speciale compositie pagiINNENLAND CeidócSoutant woensdag 10 augustus 1983 pagina 7 litenlandse un voor „Utrecht'' RECHT Meer dan ze- itig buitenlandse hooglera- i instituten en ruim 1500 Jlerlandse tandartsen heb- i gepleit voor het voortbe- de subfaculteit tand heelkunde van de Rijksuni versiteit Utrecht. Zonder uit- o!oo(dering toonden ze zich ver- j gjterd over het voornemen i minister Deetman (Onder- js en Wetenschappen) om 4,'sol hypermoderne instituut te 3.sojten. Deetman wil Utrecht *°°teffen en de twee Amster- A) laten fuseren faculteit om zo 25,7 gulden te bezuinigen. Margaret Thatcher komt naar ons land DEN HAAG De Britse premier Margaret Thatcher brengt naar alle waarschijnlijk heid volgende maand een officieel bezoek aan Nederland. Premier Lubbers had That cher uitgenodigd, toen hij eerder dit jaar Londen bezocht Belangrijke gespreksonder werpen tussen Nederland en Groot-Brittan- nië zijn de plaatsing van kruisraketten en de Britse bijdrage aan de Europese Gemeen schap. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wilde het bezoek overigens niet volledig bevesti gen. Hij volstond met te zeggen dat er „con tacten" waren over de mogelijkheid van een bezoek van Thatcher. In de regel worden zover van tevoren geen mededelingen ge daan over zo'n aangelegenheid, vooral met het oog op de kans dat er op het laatste mo ment een kink in de kabel komt. Minderheden meer kans bij publieke functies DEN HAAG Minister Rietkerk van bin nenlandse zaken wil dat gemeentebesturen bij werving en selectie van personeel extra aandacht gaan besteden aan kandidaten uit etnische minderheidsgroepen. In een brief aan de gemeentebesturen wijst de bewinds man op met name functies met een publieke werking, waarvoor bij werving die extra aandacht moet gelden. Want het benoemen van leden van minderheidsgroepen in juist die functies, waarbij veel contact met der den plaats vindt, kan volgens de bewinds man een belangrijke bijdrage leveren aan de integratie van minderheden in de Neder landse samenleving. Volgens Rietkerk valt te denken aan functies bij het onderwijs, de politie, de rechterlijke macht, loketfuncties en aan functies bij de gezondheidszorg en in de maatschappelijke dienstverlening. Simone Veil bepleit technische studie voor vrouwen GRONINGEN Volgens Simone Veil, oud- voorzitter van het Europees Parlement, is meer en langer onderwijs niet voldoende voor vrou wen om hun gelijkwaardige positie in de maat schappij te krijgen. Zij zei dat gisteren in Gro ningen, tijdens de conferentie van de Internatio nale Federatie van Vrouwen met een Academi sche Opleiding (IFUW). „Nog steeds volgen de meeste vrouwen opleidingen in talen, verzorgen de en administratieve beroepen. Dat zijn oplei dingen waarmee heel moeilijk werk te krijgen is. Juist nu is het voor vrouwen nodig om techni sche vakken te leren. Vrouwen zouden pioniers moeten worden van de derde industriële revolu tie", aldus mevrouw Veil. Werkloosheid boven 800.000 DEN HAAG De werkloos heid in ons land is in juli ge stegen met 17.700 tot boven de 800.000. 810.400 Mensen ston den eind juli als werkloos bij de arbeidsbureaus ingeschre ven. De stijging bij de mannen bedroeg 10.400 en bij de vrou wen 7.300. Gecorrigeerd voor het seizoen is er sprake van een lichte daling, met 3.200 tot 807.200. Bij de mannen be droeg de daling 900 en bij de vrouwen 2.300. Het aantal va catures daalde eind juli met 1.200 en kwam op 8.900. Ook de gecorrigeerde vraag nam af, met 600. Geen oorlogsuitkering voor vervolgde homo's DEN HAAG Homofielen die in de Tweede We reldoorlog door de Duitse bezetter gevangen zijn gehouden op grond van hun geaardheid komen niet in aanmerking voor een uitkering in het ka der van de Wet Uitkeringen Vervolgingsslachtof fers 1940-1945. Dat heeft Neelie Smit-Kroes als plaatsvervangend minister van onderwijs en we tenschappen geantwoord op vragen van de VVD. De VVD had gevraagd vervolgde homo's onder de werkingssfeer van de WUV te brengen. De minis ter meent echter dat homofielen tijdens de oor logsjaren niet hebben blootgestaan aan vervolging zoals die in de wet is omschreven. Karakteristiek element daarin is „het oogmerk om de persoon uit de maatschappij te elimineren". Smit-Kroes noemt het optreden van de Duitsers tegen homofielen wel discriminerend, maar op grond van verorde ningen konden de Duitsers homo's alleen vrij heidsstraffen opleggen. ÏUPELS: «f8*n haag VVD-lei- 22]ior Nijpels meent dat de Msiorinaamse ambassadeur 6|?o«rrenberg het momen- 424.00 >1 „zo bont" maakt in 11070B land, dat hij bij voort- g-ojiring van dit gedrag i59!oo jar zou moeten worden Jo.'^gewezen. Nijpels wees 178*501 ve^e uitlatingen van a.sofrrenberg in het open- 228.6oiar. die bedreigend of 247oo 'evend zijn voor Neder- 76!oo nd(ers). Ook vindt hij het niet door de beugel kunnen dat de Suri naamse ambassadeur een voet balwedstrijd bezoekt, „verge zeld van enige zichtbaar gewa pende wachten". De Amster damse politie onderzoekt of Herrenberg zich zondag in het openbaar door één of meer ge wapende lijfwachten heeft la ten vergezellen. Zichtbaar een wapen dragen betekent een overtreding van de vuurwapenwet, ook al heeft de betrokkene een ver gunning voor een wapen. Di plomaten hebben niet het recht gewapende lijfwachten aan te stellen. De politie heeft er overigens van afgezien ter plaatse op te treden, omdat het op het voetbalveld nogal on rustig was en de gemoederen dan wellicht nog meer verhit zouden raken. Dat het onrustig was op het veld kwam door Herrenberg, die de prijsuitreiking verzorg de en de aanwezigen op een toespraak met een politiek ka rakter tracteerde. Over de toe spraak ontstond duidelijk op winding. De Surinaamse am bassade wil overigens weer geen enkel commentaar op het gebeurde geven. Nijpels zal minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) van zijn mening in deze kwes tie op de hoogte brengen. Hij noemde het verder „ongeloof lijk" wat Waldi Breedveld, voorzitter van het Bouterse- gezinde Surinaamse Patriot tisch Front, zich momenteel in het openbaar permitteert". De VVD-voorman vindt de af faire-Valk, „als het waar is wat de kranten schrijven", een „buitengewoon droevige zaak". Volgens Nijpels moet vooral ook worden uitgezocht hoe het mogelijk is dat een rapport over de betrokkenheid van de Nederlandse Missie bij de staatsgreep van Bouterse, nooit de verantwoordelijke be windslieden heeft bereikt. „Het is te gek als dat dit wer kelijk is achtergehouden". „HET GAAT GOED TUSSEN CDA EN VVD" SCHIPHOL VVD-lei- der Ed Nijpels is het eens met de opvatting dat het huidige kabinet, als het dit beleid voortzet, in be ginsel een tweede periode verdient. Onlangs hadden VVD-voorzitter Jan Kam- minga en het Tweede-Ka merlid Rudolf de Korte iets dergelijks gezegd. Volgens Nijpels wordt daar mee niet de deur naar de PvdA geheel dichtgesmeten. „Maar bij de huidige opvattin gen van de PvdA is het niet zo waarschijnlijk dat een coalitie met die partij er snel komt". Ook Nijpels meent dat er wei nig schort aan de verhoudin gen met de huidige coalitie partner, het CDA. Recente aanvallen van politici als Eversdijk en Weijers, beiden lid van de Tweede Kamer, op de VVD-fractie(leider) kwali- ficeerde hij als „onverstandig", vooral omdat de coalitie voor de moeilijke taak staat de be groting voor 1984 door de sa menleving aanvaard te krij gen. Nijpels verklaarde de uitlatin gen van Eversdijk en Weijers daaruit „dat men in het CDA nog altijd niet weet hoe men met deze VVD moet omgaan". De fractieleider doelde erop dat zijn partij nu qua omvang niet zo veel meer onderdoet voor het CDA. Daaruit vloeit volgens hem voort dat de VVD zijn eigen geluid laat ho ren. „En daar zullen wij mee doorgaan. Maar wel blijven wii tot compromissen bereid, al zullen we er steeds bij zeggen dat het compromissen zijn. Dat zijn wij aan onze kiezers ver plicht" Dat de verhouding tussen de beide regeringspartijen goed is. moge volgens Nijpels blijken uit het feit dat zij het vrij ge makkelijk eens zijn geworden over de hoofdlijnen van de be groting voor 1984. Ook wees hij erop dat de VVD had toe gestemd in uitstel van beslis singen over moeilijke kwesties als het abortus- en het media beleid. Dat alles is volgens Nij pels het gevolg van goed over leg met CDA-fractieleider De Vries en premier Lubbers. JfcN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt oi minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken bij de rkse regering protest moet aantekenen tegen wantoestanden 0: zich volgens de Kamer voordoen in de militaire gevangenis ojtris in Istanboel. Het zou daarbij gaan om folteringen, het 0tigeren van bezoek door familie of advocaat en het weigeren o h frisse lucht aan de gevangenen. i kamerleden wijzen erop dat er van 4 juli tot 4 augustus tegen o ie situatie geprotesteerd is door middel van een hongersta- )g, waaraan door zeker tweeduizend gevangenen van de Me- k-gevangenis werd deelgenomen. Als reactie op deze honger- ïcing hebben de Turkse autoriteiten hun repressie-nog ver- fkt, aldus de Kamerleden. Bedden en kleren van gevangenen ingenomen en aan een groot aantal gevangenen dat in een slechte gezondheidstoestand verkeert, is medische verzor- l geweigerd. zestig leden van diverse Turkse en Koerdische orga- ons land, zijn in een buurthuis in Amsterdam in hon- (staking gegaan uit solidariteit met de hongerstakers in de rkse militaire gevangenissen. Volgens het Solidariteitskomi- f Hongerstakers in Turkije en Turks Koerdistan verslechtert positie van de politieke gevangenen in de militaire gevange- sen met de dag. Vastgekoppeld aan het werkponton „Macoma" ligt het hefschip „Ostrea" op de plaats waar vanavond de eer ste pijler voor de stormvloedkering In de Oosterschel- de zal worden neergelaten. BURGHSLUIS De ver wachting dat vanavond rond elf uur de eerste pij ler van de stormvloedke ring in de Oostschelde daadwerkelijk kan wor den geplaatst, was van morgen gunstig. Zowel de tot nu toe uitgevoerde werkzaamheden als de weersverwachtingen ge ven alle aanleiding voor dit optimisme, zo zei een woordvoerder van Rijks waterstaat in Burghsluis. Het speciaal voor de pijler plaatsing gebouwde hefschip „Ostrea' ligt al boven de plaats verankerd waar de pij ler ijioet worden neergelaten. Momenteel verricht een ander speciaal vaartuig, het aan de Ostra vastgekoppelde werk ponton Macoma, metingen. Een „onderwater-stofzuiger" van de Macoma maakt de fun dering van pijler zandvrij. Deze werkzaamheden verlo pen volgens Rijkswaterstaat volgens plan. De Ostrea heeft maandagoch tend al de 14.000 ton zware pij ler uit zijn bouwdok bij het •werkeiland Neeltje Jans opge tild. In de nacht van maandag op dinsdag werd koers gezet naar de vaargeul Hammen, vlak onder de kust van Schou wen, waar de betonnen kolos uiteindelijk neergelaten zal worden. Wat er vanmiddag rond drie uur nog moest gebeuren was het laten zakken van de pijler tot 2,5 meter boven de bodem, die verstevigd is met zware 40 meter brede funderingsmat- ten. De daadwerkelijke plaat sing zal worden bestuurd door een computer, die het karwei tot op de centimeter nauwkeu rig uitrekent. Tijdens de plaat sing worden de werkzaamhe den onder water begeleid en gadegeslagen door het onder water-inspectievaartuig Portu- De komende maanden worden totaal 60 pijlers in de vaargeul geplaatst. De zwaarste pijler weegt 18.000 ton en krijgt vol gende week woensdag zijn plaats van bestemming. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De koopprijs van het gemiddelde parti culiere huis is de laatste vier jaar met 40.000 gekel derd, van 159.500 in 1978 tot 118.400 in 1982. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Kadaster, de dienst in het ministerie van volkshuisvesting, die de registratie van het on roerend goed onder zijn hoede heeft. In Den Haag en Rotterdam zijn de prijzen minder sterk gekelderd dan in de rést van het land. In Den Haag bleef de daling beperkt tot gemiddeld /3L000 van 137.704 in '78 tot f 105.787 in r82. Die koopprijs heeft betrekking op het koopwoningbestand, dat tussen de 40.000 en f 400.000 moet opbrengen. De koopprijs is berekend aan de hand van een steekproef in 129 gebieden in Gelderland, Utrecht. Noord- en Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Lim burg. De gemiddelde koopprijs van f 118.400 in '82 is overigens niet de laagst genoteerde. Het dieptepunt deed zich voor in november 1981, toen de ge middelde koopprijs tot 110.024 was gezakt. Een steekproef onder de wat grotere steden wijst verder uit dat het aantal gedwongen ver kopen van onroerend goed vo rig jaar flink is gestegen in vergelijking met 1981: van 3.630 naar 5.517, een stijging van 52%. Het aantal verleende hypothe ken vertoont nog altijd een da lende lijn. in 1978 werden ruim 415.000 hypotheken inge schreven, in 1982 is dat aantal tot 193.000 teruggezakt. '7!oo (Van onze sociaal- economische redactie) 5$ EN HAAG Minister i Koning van Sociale 4^90 iken heeft het personeel J2J n de ziekenfondsen i'to )oo personen) en de met 4^60 uitvoering van de soci- wetten belaste be- fjfsverenigingen (19.000 onen, inclusief GAK, GMD en sociale fondsen) tot trendvolgers ver klaard. Dat betekent, dat de arbeidsvoorwaarden bij de instellingen in de pas moeten lopen met die bij de overheid. De Konings besluit is een soort straf maatregel omdat de in stellingen ondanks het ministeriële verzoek zich niet vrijwillig hebben ge matigd. Eerder werd ook het omroeppersoneel tot trendvolger uitgeroepen. De zwaarstwegende reden van De Koning om de ziekenfond sen en bedrijfsverenigingen te laten vallen onder de „Tijdelij ke wet arbeidsvoorwaarden collectieve sector" was de hoogte van het vakantiegeld: tiegeld van 7,5 pet met een an 5600 gulden, in de instellingen is 1983 en 8 pet voor r geen dezer jaren overeengeko men. De instellingen moeten de regeling terugdraaien tot het overheidsniveau maar als het vakantiegeld voor 1983 al is uitbetaald hoeft dat niet wat de maximering betreft. Een andere grief van de mi nister is, dat de ingeleverde prijscompensatie (2,6 pet) ge heel wordt gebruikt voor ar beidstijdverkorting, terwijl de overheid zelf daarvan slechts 1,3 pet voor atv gebruikt en de rest ten goede laat komen aan de verlaging van de collectieve lasten. Wat dit betreft hoeven de instellingen de zaak niet te rug te draaien, maar hun is wel aangezegd dat zij bij vol gende atv in de pas moeten lo pen met de collectieve sector. De Dienstenbond FNV heeft zich „ontsteld" getoond over het ministeriële besluit omdat er nauwelijks een relatie is tussen de ziekenfondsen en bedrijfsverenigingen met de collectieve sector. „Er is geen enkel argument aan te voeren voor overheidsbemoeienis in deze sector", aldus de Diens tenbond, die zich overvallen voelt omdat er geen vooraf gaand overleg is geweest. De bond overweegt een procedure tegen de minister aan te span nen bij de Raad van State. Ook de Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen (VNZ) acht het onbegrijpelijk dat het be sluit fn de Staatscourant is op genomen zonder enig overleg met de betrokkenen. MEMELS DEN HAAG Onder het motto „Zing en speel mee, kruisraketten nee" zullen naar verwachting tientallen ama teur muziekgezelschappen deelnemen aan de grote de- van kruisraketten, 29 oktober in Den Haag. In opdracht van het comité „Muziek tegen kernwapens" muziekstuk door Gilius van Bergeyk monstratie tegen de plaatsing het Koninklijk Conservatori um. Dit stuk, getiteld Vredes lied, wordt momenteel ver spreid onder de vele muziek- speciaal gezelschappen. De ensembles gecomponeerd kunnen arrangementen krij gen naar eigen behoefte. Jules de Corte, Jaap van der Merwe een Theun de Vries zullen zangteksten schrijven. Het co mité regelt ook de opvang van de orkesten en koren tiidens de demonstratie en deelt de plaatsen in. De grote vredesde monstratie zal het Binnenhof overigens niet aandoen Geldig t'm 17 augustus 1983

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7