Oude Zeeweg krijgt easfalteerd wegdek net fietsstrook 'ommelmarkt [ubilate brengt fuim 50 mille op Reacties op huisvestingsplannen in Oegstgeest fieuwe buitenbak Ruitercentrum Mini Peter Werner in Madurodam Expositie voor bedjes in Benin Ministers sporen gemeenten aan tot energiebesparing IA Ccidóc Sowo/nt 1IDEN/REGIO £gidóc Qounant WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 PAGINA 5 jakantieprogramma in Valkenburg .KENBURG Ook dit jaar heeft werkgroep Jivak weer een leuk ramma in elkaar gezet voor de Valkenburgse jeugd. Het ligt in de Teling dat de kinderen in de week van 15 t/m 19 augustus worden Kgehouden onder het motto „Tonnetje". alleen in De Terp wordt een programma afgewerkt. Op de speelwei de Mar. Poststraat kunnen door de kinderen hutten worden ge weer een spuitwedstrijd onder leiding van de Vrij age Brandweer van Valkenburg op het programma. Deelnemertjes ?'nen zich aanmelden bij mevrouw Aty de Vries, Lambrechtsveld 15, 'wijke, 12332. Maandag, de eerste dag dus, wordt er weer een burgemeeste- J" van de Jeugdvakantieweek gekozen. Burgemeester Van 't Wout zal .collega" de ambtketen omhangen. Noon op htyd. Ook drie jterrei ndag veren t teru vrijdag 26 augustus komt Theater Poppenkeet met „Donkere Sjaan" kinderen vanaf 7 t/m 14 jaar naar Valkenburg. De voorstelling, die dt gegeven in de Terp, begint om twee uur. 30 P daar aadsco:1 jorstel 1 r dive berel ouden g ge ij aid ?ÏL, e i Brand in berm Schiphollijn SASSENHEIM Een paar honderd meter berm van de Schiphollijn bij Sassenheim is gistermiddag totaal ver brand. Hoe de brand is ont staan, is niet bekend. De brandweer heeft ongeveer drie kwartier nodig gehad om met twee bluswagens de brand meester te worden. Het treinverkeer heeft tij dens de brand nauwelijks vertraging opgelopen. Wel werd de machinisten ver zocht wegens de rookont wikkeling iets langzamer te rijden. Katwijkse fietsvierdaagse van start KATWIJK Meer dan vierhonderd deelnemers zijn van start gegaan in de eerste Katwijkse avondfietsvierdaagse. De eerste fietsers vertrokken gisteravond rond zes uur voor een tocht van ongeveer dertig kilometer nadat wet houder J. Bergman het officiële startsein had gegeven. De eerste avondfietsvierdaagse is op touw gezet door wijk- vereniging Hoornes/Rijnsoever in samenwerking met de gemeente. De organisatie is voor de wijkvereniging bijzonder aan trekkelijk omdat de gemeente een eventueel negatief sal do volledig vergoedt, terwijl een mogelijke winst in de kas van de vereniging vloeit. „En daar hadden wij wel oren naar," vertelde voorzitter J. Halfwerk voor de start van de eerste fietsavond. De wijkvereniging zou uit de kosten zijn bij een deelname van driehonderd fietsers en nu men dus ruim honderd man boven deze grens zit, is het vrijwel zeker dat het evenement in de komende jaren een vervolg zal krijgen. De 1ORDWIJK et lan erderheid van de dscommissie voor nbare werken heeft gisteravond uitge- oken voor asfaltering de Oude Zeeweg, de >rnaamste entree naar badplaats ten zuiden :1 het dorp. De klinker- vitrating van deze druk- eden toegangsweg ver- ert in een zeer slechte at. Het wegdek heeft aanzien van een deTfy^H^Hd^hap, vol bul- en kuilen. Vooral voor 3P hedksers en ander lang- pm verkeer is het be- geen pretje om van route naar zee ge- ik te maken, e Oude Zeeweg dringend reconstructie toe was, ver was iedereen het Waarover men in ge- ïntelijke kringen van me- Ig verschilde, was de aard van het wegdek en de daar mee verband houdende kos ten. Verder was men het on eens met de plannen van ge meentewerken om in het wegtracé enkele veranderin gen aan te brengen. Een ervan was het opheffen van de ge scheiden op en afgang op de kruising Prins Hendriksweg- Oude Zeeweg, tegenover hotel „Panorama". Een ander om streden punt was de afsluiting van de afslag naar het Pické- plein, waar nu de wachtplaats is van de autobussen van de NZHVM. Aan het totstand- brengen van de huidige wegsi- tuatie is nog niet zo lang gele den kapitalen besteed. Zelfs de bank en het beeld van Pické, de stichter van de badplaats, moest daartoe worden verzet. Volgens de plannenmakers zouden deze en andere door hen gewenste wijzigingen in het tracé van de Oude Zeeweg slechts weinige meerkosten met zich meebrengen, maar de leden van de raadscommissie zetten daar de nodige vraagte kens bij. Zij vonden de veran deringen volkomen overbodig. Bovendien gaat daarmee weer een stukje vertrouwd beeld van de badplaats verdwijnen. Wel ging de raadscommissie akkoord met de herinrichting van de kruising Oude Zeeweg- Rudolf Tappenbeckweg-Huis ter Duinstraat. Centraal in de discussie stond echter de aard van het wegdek in de recon structieplannen. Moest dat as falt worden, een gewone klin kerbestrating of een bestrating van betonstenen op een gefun deerde onderlaag. Aan elk van deze materialen bleken voor- en nadelen verbonden. Asfalt zou betrekkelijk weinig onder houd vergen (eens in de tien jaar een andere deklaag), een wegdek van klinkers vraagt vaker ccn arbeidsintensieve onderhoudsbeurt, terwijl be- tonklinkers op een solide fun dering in het totaal van de ge middelde kosten per jaar slechts weinig verschillen met de kosten van een geasfalteerd wegdek. Het is de bedoeling dat de ge meenteraad deze maand nog een beslissing over de toe komst van de Oude Zeeweg neemt. De VVD en het CDA- lid Wijnands spraken zich gis teravond zonder meer voor as faltering uit. Dessing (CDA) volgde, zij het wat schoorvoe tend. Doorslaggevend argu ment voor hem was dat ge- luids- en trilhinder voorko men kan worden. Het is de bedoeling op de as- faltlaag een fietsstrook aan te brengen. Bos (PvdA) en Ver- wey (PPR) deelden tijdens de discussie mede, dat zij de voor keur gaven aan een klinkerbe strating. Deze zou meer per spectief bieden voor de werk gelegenheid en beter passen in het entree naar de badplaats. Bovendien vreesde men hoge snelheden op een geasfalteerde Oude Zeeweg met een grotere kans op verkeersongevallen. „Ik vind het hoogst onverant woord", aldus Bos. Hij voorzag een racebaan vanaf de Beek laan tot boven aan de Grent. Met de reconstructie van de Oude Zeeweg is een bedrag van ruim 700.000,- gemoeid. SE/STREEK De |ters van de P.C. Poele- L.R. St. Hubertus ken zondag feest in oand met de opleve- van de nieuwe bui- bak voor de viervoe- en hun berijders. De uwe bak stelt de rui- in staat om zowel in I's zomers als 's winters J trainen. De bak was odnodig omdat de bui- ipiste aan de Roovers- broekdijk op een klei-ach- tige ondergrond staat. In de zomer veroorzaakt dat zandstormen door de droogte en 's winters modderbaden omdat het water er niet kan weglo pen. Tot op heden werd tweemaal per jaar de oude bak losgetrok ken en opgeknapt. In de win termaanden echter moesten de ruiters voor de training en de lessen naar omliggende ge werd het dus bak aan te leggen, om aldus de vereniging bijeen te houden. Een dure zaak en de vereni ging heeft daarom de handen uit de mouwen gestoken door de oude bak zelf af te breken, een vezelmat en drainage aan te leggen en schelpen en zand te storten. De gereedkoming van de bak wordt zondag uitgebreid ge vierd met tal van demonstra ties. Om twaalf uur vertrekt een stoet vanaf het ruitercen- drs. J. Meulemans (wethouder van sport en cultuur) op te halen. De stoet bestaat uit paarden, pony's en bazuinblazers. Een uur later zal de wethouder het feest officieel openen waarna een kleine parade wordt gege ven. Tevens staan er demon straties met paarden en pony's, knock-out springen, Tally Ho, voltigeren, dressuur en een hoogtesprong op het program ma. Om kwart voor vier volgt de grote parade met alle deel nemers. De toegang tot het terrein is gratis. Ravage na aanrijding LISSE Op de Gasstraat is gisteravond een kleine rava ge ontstaan na een botsing tussen een auto en een brom fiets. De bestuurder van de bromfiets, een inwoner van Hillegom, moest daarna met een gebroken onderbeen, lichte hersenschudding en schaafwonden opgenomen worden in het Diaconessen- huis in Heemstede. Hij kwam op de Gasstraat uit een uitrit en botste op een auto, bestuurd door een in woner van Lisse. Deze kon de bromfietser niet meer ontwijken. Bij de botsing raakte de autobestuurder volgens de politie vermoede lijk van de kaart, want in plaats van de rem in te trap pen, duwde hij het gaspedaal in. Hij botste rechts van de weg op een lantaarnpaal, vervolgens links van de weg op een geparkeerde auto, die weer op een andere gepar keerde auto schoof en ten slotte belandde de Lisser met zijn aüto in een hek. Zijn auto en één van de gepar keerde auto's zijn totaal ver nield, net als de lantaarn paal. Het hek en de tweede geparkeerde auto zijn zwaar beschadigd. Bloedproeven na botsingen LEIDERDORP/WOUBRUG- GE Twee autobestuurders zijn gisteren na aanrijdingen meegenomen naar het politie bureau om de bloedproef te ondergaan. In Leiderdorp ge beurde dat gistermiddag met een inwoner van Leiderdorp, die op de Rietschans reed en geen voorrang verleende aan een auto die op het Engelen- daal reed. Een inzittende uit de laatste auto werd na de bot sing ter observatie opgenomen in het St. Elisabethziekenhuis 'in Leiderdorp. In Woubrugge werd om kwart voor één vannacht een auto mobilist uit die plaats meege nomen naar het bureau. De man botste om een onbekende reden tegen drie geparkeerd staande auto's op de Witte Klaver. Alle auto's raakten daarbij beschadigd. Peter Werner kondigt zijn record-poging aan. NOORDWIJK Peter Wer ner uit Noordwijk, die eens per rolstoel van Barcelona naar Noordwijk reed, krijgt zaterdag een ereplaats in het miniatuurstadje Madurodam in Den Haag. Zijn beeld, 1/25ste van zijn ware grootte zal daar zaterdag worden neergezet als herinnering aan de ORA-actie voor een gehandicapten-hotel. Tijdens deze happening zullen rond twee uur ook de nieuwe prijswinnaars van de actie worden bekend gemaakt. Werner zelf zal daarbij aanwe zig zijn. Iedereen kan voor een tientje met hem worden gefo tografeerd. De opbrengst hier van komt ook weer ten goede aan de ORA-actie. Peter Wer ner gaat vervolgens, op 18 au gustus, proberen het wereldre cord 100 kilometer per rolstoel te verbeteren als sluitstuk van de ORA-actie. Deze poging wordt van 's morgens zeven tot 's avonds zes uur door de Tros-radio op Hilversum 3 ge volgd. Nog 3 sep- KATWIJK tember wordt e stellingsruimte aan de Am- bachtsweg 19 een verkoopex positie gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor de afdeling Katwijk van Terre des Hommes. Een aantal kuns tenaars heeft voor deze exposi tie geheel belangeloos een ver zameling schilderijen beschik baar gesteld. Er is onder meer werk te zien van Piet Gilles, Herman van Tongeren, Hiske Booy, Jan Willem Post en Paul M. Koning. Verder wor den er ook reproducties van wereldbekende schilderijen verkocht. De landelijke organisatie van Terre des Homme beschikt over een depót waar een groot aantal beschikbaar gestelde schilderijen ligt Plaatselijke organisaties kun nen uit deze verzameling put ten bij het organiseren van verkoopexposities waarvan de opbrengst wordt aangewend op het moment bezig is. In Katwijk probeert mi menteel een bedrag v gulden in te zamelen aanschaf van een aantal bedjes voor twee poliklinieken in het Afrikaanse Benin. „Een klein 2900 project", aldus mevrouw Van der Plas van Terre des Hom mes, „omdat we daar als klei ne afdeling meer heil in zien. Wanneer we moeten gaan werken met acties die 30.000 of 40.000 gulden moeten op brengen, is de zaak voor ons niet meer te overzien. Wan neer we nu kleine projecten op ons nemen kunnen we elk sei zoen een actie afsluiten". Kat wijkse kunstenaars die nog werk voor de verkoopexpositie beschikbaar willen stellen, kunnen contact opnemen met mevrouw Van der Plas, Meeu wenlaan 4, telefoon 16367. DEN HAAG De gemeenten moeten meer gaan doen aan energiebesparing. Zij kunnen dit doen door voorschriften en maatregelen op te nemen in bestemmingsplannen en bouwverordeningen. Voorts ligt er een mogelijkheid in het beleid bij de uitgifte van grond. Tenslotte kunnen ge meenten energiebewuste bege leiding geven bij uitvoering van werken. Dit staat in de toelichting, die de ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en Win- semius (VROM) geven op een aandachtspuntenlijst energie besparing. De lijst met toelich ting is aan alle gemeenten ge zonden. In de aandachtspun tenlijst wordt een inventarisa tie gegeven van de relaties tus sen energiebesparing en ruim telijke ordening. In de lijst iTWIJK Een groot aantal bezoekers, met name in ochtend- en avonduren heeft voor een enorme op- ?ngst van de rommelmarkt van mannenkoor Jubila- gezorgd. De Princestraat onderging gisteren zijn rlijkse gedaanteverwisseling. Leden van het man- nkoor losten in alle vroegte niet minder dan zeven- n vrachtwagens gevuld met koopwaar voor wat op- ?uw een grotere uitvoering vair*de traditionele rom- enïlmarkt zou betekenen. de periode van half vijf tot acht uur in de morgen werden vele kraampjes gevuld met snuisterijen ordenikstellen, wandmeubelen, radio- en tv-apparatuur, ijskas- t een bedden enkele tientallen meters trottoir in beslag, reeks at in de avond kon de balans worden opgemaakt en bere nde de financiële commissie van het koor dat de bruto- dwijk^renëst van de rommelmarkt ongeveer 51.000 gulden be- t*1" door de leden van Jubilate al vanaf februari van loden Jaar aan de voorbereidingen van deze rommelmarkt ge- de Het geld dat mede met nevenacties als bijvoorbeeld wege1 verloting is bijeengebracht zal worden gebruikt voor de h-ing van het dertigjarig jubileum van het koor. De bedoe- dat ter gelegenheid van dit feit een concert zal worden vermoedelijk, één van de betere zalen i ver- s hel t een I Al- 'd- Het al op a niel 3eide otaal klap. rden verzorgd. van het Katwijkse publiek zal dan gratis Een beeld van de drukte op de rommelmarkt. 1GSTGEEST Het volks- isvestingsplan 1983-1987 en structuurschets voor Haas- de gemeente Oegst- DOrd-est hebben t beeld mist in de plannen een mogelijkheid voor het schep-* pen van gemeenschappelijke woonvormen. De bewoners dergelijke inder gemaakt bij instellingen uit hebben bijvoorbeeld hun eigen an af. iden en Oegstgeest. De twee slaapvertrekken en eten geza menlijk in een gemeenschap pelijke ruimte. „Wij zijn best bereid onze medewerking aan een plan voor een gemeen schappelijke woonvorm te ver lenen, zij het niet in de vorm van subsidie", stelt de heer Hagenaars van de afdeling volkshuisvesting van de ge iden en Oegstgeest. De twee van ta's hebben twee maanden inzage gelegen en de ter- jn waarbinnen men kon re- ■erde eren »s nu afgelopen. een '<e instelling pleit vanzelf- ,je fekend voor het eigen spe- lisme. De Vereniging Cen- al Wonen Leiden bijvoor- meente. „Maar we gaan niet zoiets neerzetten en maar af wachten of er iemand in wil gaan wonen. Ons is overigens niet gebleken dat de woning zoekenden behoefte hebben aan een dergelijke woonvorm. Er bestaat vooral behoefte aan kleine ééngezinswoningen, en daar spelen we dan ook op in". Hetzelfde tegenargument kan worden gehanteerd op de re actie van de Oegstgeestse stuurgroep huisvesting alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. De stuurgroep is van mening dat er veel meer ge bouwd zou moeten worden voor de kleine huishoudens in de komende tien tot twintig jaar. Daarbij wordt ook een re cent onderzoek aangehaald waaruit die behoefte zou blij ken. „Het is gevaarlijk om al te zeef rekening te houden met dat soort voorspellingen op de lange termijn. Die. kun nen van jaar tot jaar verschil len. Bovendien is het niet zo dat alle kleine huishoudens ook een woning willen hebben die precies groot genoeg is. Sommigen willen ook wel een iets grotere woning hebben, en daarin kunnen we dan eerder stelt de heer Hage- denwoningen die in Haaswijk worden gebouwd voorlopig aardig gered zijn. Later kun- Bejaarden De jonge werkgroep Oegst- De Stichting Welzijn Bejaar- geest zonder Obstakels heeft den kijkt eveneens naar het de plannen bekeken op toe- jaar 2000 en voorspelt in haar gankelijkheid voor gehandi- reactie dat er, gezien de ver- capten en een reeks van aan- grijzing van Oegstgeest, niet bevelingen gedaan die Haas voldoende bejaardenwoningen wijk beter begaanbaar moeten /an onze parlementaire redaktie) worden mogelijkheden voor energiebesparing aangegeven, die de gemeenten in het eigen bestemmingsplan kunnen ver werken. De regering acht het van groot belang dat al bij de voorbereiding van ruimtelijke plannen aandacht wordt gege ven aan mogelijkheden om energie te besparen. De ministers geven een aantal gerichte maatregelen aan. Zo wordt gesteld dat gemeenten bewust kunnen gaan bouwen in de buurt van plaatsen waar afvalwarmte vrijkomt, die ge bruikt kan worden. Ook zou gebouwd kunnen worden bij installaties die warmte en kracht tegelijk opwekken, of op plaatsen waar grondwater gebruikt kan worden voor warmte dan wel waar biogas vrijkomt. Door deze mogelijk heden zou duizend tot vijftien honderd kubieke meter gas per woning bespaard kunnen worden, aldus de ministers. Elders wordt gesteld dat door de woningdichtheid in de buurt te vergroten en wonin gen anders in te delen, energie bespaard kan worden. Ook zou windluw gebouwd kunnen worden door de aanleg van windsingels, schermen, gelei delijker overgangen in bouw hoogten en woningen af te ke ren van heersende koude- windrichtingen. Op deze ma nier zou 100 tot 150 kubieke meter gas per woning be spaard kunnen worden. Door een gericht beleid voor het bouwen van windmolens kan, afhankelijk van de groot te van de windmolens, 450 tot 1500 kubieke meter gas be spaard worden. Door wonin gen te bouwen in de richting van de zon en schaduwwer king tegen te gaan, zou tussen 150 en 1500 kubieke meter gas per woning bespaard kunnen worden. Door het gericht ont sluiten van wijken via rond wegen en wijken goede open baar vervoerverbindingen te geven, kan de energie, die aan verplaatsing wordt besteed, verminderd worden. Ook kan het gebruik van openbaar ver voer gestimuleerd worden. Hoe groot de besparingen hier van zijn, valt niet te zeggen. In de nota wordt opgemerkt, dat veel maatregelen in feite gra tis zijn, zoals oriëntatie van woningen op het zuiden of de aanleg van een bosje aan die kant van de wijk of woningen, waar de meeste koude wind vandaan komt. Andere maat regelen vragen geld, zoals het bouwen van wijken op bepaal de plaatsen. Of dit lonend is hangt af van de kosten-baten analyses die gemaakt moeten worden. Het gebruik van wind- en zonneënergie vraagt gerichte investeringen, die tot bijna 1 miljoen kunnen oplo pen (een grote windmolen). ADVERTENTIE Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. Postcode/Plaats Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschnjving v bank /girorekening ,nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ _Telefoon_ Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 Vu Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om eer abonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5