Leidse Bloedbank heeft lringend donors nodig André Moedig acht zich kansloos voor eindzege in Bloemenmarathon •IDENi CeidoeSoutont Auto van ÜIM 2000 VRIJWILLIGERS GEVRAAGD WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 jdeorecorder auto [stolen I JDEN Uit een bestelau to |ie stond geparkeerd aan Aalmarkt is gistermiddag videorecorder gestolen, auto is eigendom van een euwsjkel in radio- en televisie slecferatuur. Personeel was verkig met het lossen van de ag tef De videorecorder, die n def" de winkel werd ge- n hetP1 om te worden gerepa- rd, moet in een onbe- ikt ogenblik uit de open- Tide auto zijn gehaald. :ers e de weg LEIDEN Een 33-jarige Katwijker is gisteravond met zijn auto op het Levendaal ter hoogte van de Rijnstraat van de weg geraakt. Hij kwam tegen een paal tot stilstand en liep daarbij een hoofdwond en een wondje aan de lip op. De Katwijker verklaarde dat hij een klap band kreeg en daardoor de macht over het stuur verloor. Inbraak in woning LEIDEN Terwijl de 70-jarige bewoonster lag te slapen is er in de nacht van maandag op dinsdag uit haar woning aan de Medu sastraat een portemon nee met 70 gulden en een aantal foto's gesto len. De portemonnee lag in kamer, waarin de vrouw in bed lag. De vrouw ontdekte de diefstal toen zij mid den in de nacht wak ker werd en de bui tendeur open bleek te staan. Vinger afgerukt LEIDEN Een Amsterdammer, die aan het werk was in de Stevenshofjes- polder is gistermiddag een wijsvinger kwijtgeraakt toen hij met zijn hand in een pomp raakte. Een collega bracht de man naar het Diaconessen ziekenhuis. Andere collega's gingen inmiddels op zoek naar de vinger. De vinger werd gevonden en een 39-jarige man uit Badhoevedorp ging ook op weg naar ziekenhuis, met de vinger in een plas ticzakje. maar in de binnenstad raakte hij de weg kwijt. Een toevallige voor bijkomende politie-auto bracht de man weer op het goede spoor. Of het aanzet ten van de vinger is gelukt, is onduide lijk. Het Diaconessen ziekenhuis wil daar geen mededelingen over doen. Gemeentereiniging: Botulisme valt mee LEIDEN Het botulisme heeft tot dusver in Leiden aan 250 a 300 eenden het leven gekost. Dat is minder dan in voorgaande jaren. Volgens een woordvoerder van de gemeentereiniging zijn er sinds 1 juni door heel Leiden 400 dode eenden uit het water gehaald. Honderd a honderdvijftig eenden zouden niet zijn over leden aan botulisme maar aan andere oorzaken zoals gebrek aan voedsel en zuurstof of aan verwondingen. Met botulisme be smette dode eenden zijn onder meer aan de Maredijk en in de Leidse Hout aangetroffen. Volgens de eigenaar van een jachtha ven aan de Roomburgerweg zouden er in zijn jachthaven vele tientallen dode eenden zijn aangetroffen, maar bij de gemeente- reiniging hecht men weinig geloof aan die mededeling. Kees Hesseling, de man van de gemeentereiniging die door de stad rijdt om de dode eenden uit het water te halen, zegt niet meer dan enkele gesneuvelde eenden uit de jachthaven gehaald te hebben. Bij het botulisme in Leiden zou het om de voor de mens ongevaarlijke variant C gaan. Zf zijn i. gf er k|DEN De Leidse angejedbank heeft een oor tpt tekort aan donors, len zijde aan het Academisch vervfcenhuis verbonden akkejedbank staan momen- zovej 13.450 bloedgevers in- >dani|chreven. Om uit de rendblemen te komen, et dat aantal worden gebreid tot ruim 15.000. ?zet i rneer menselijk inggjed nodig, omdat de be an dffte aan stoffen, waar- iebbe^et bloed is samenge- at d#d, toeneemt. Deze stof- belarf (componenten ge- amd) zijn nodig bij bij- orbeeld hartoperaties, »r- en beenmergtrans- !S0eosl ntaties en voor de be- lan(jndeling van kankerpa- end nten en mensen die he- tuur ifilie hebben. Stijgt het ital donors niet, dan f nnen bepaalde pro- lfe imma's in gevaar ko- sn e n. i J Al! i bov Leidse Bloedbank is een rukg de kleinere, regionale lan^dbanken van Nederland. Rotterdam bijvoorbeeld len per jaar bij 45.000 do- uim 72.000 afnames ge- In Leiden gaat het om V0li aantal van 22.000 afnames. r*?r de bloedbank (officieel 'MI, thting Rode Kruis Bloed- ^rijdjk Leiden genaamd) beho- -onnj- het AZL, het Diacones- 5 eejhuis, het Sint Elisabeth zie- onahuis in Leiderdorp en het jhense Rijnoord ziekenhuis. 9S ei)eddonors kunnen echter in al deze ziekenhuizen t. Mtcht. Alleen op het AZL en er ztioord, waar een dependan- zeekiivan je Bloedbank is, kan grji bloed geven. 94 's een Pr°bleemge- 24 zegt mevrouw dr. A. md, waarnemend directeur meJ de Leidse Bloedbank. 'eers«nwege het AZL is Leiden van Ifeite meer dan een regio. j hebben hartchirurgie en Italik. en beenmergtransplanta- e|, daar alleen al is erg veel dagMed voor nodig." Een gevolg Sr4rvan is dan ook dat tachtig iet zfcent van het aanbod van de bui-edbank wordt gebruikt z®e tv het AZL. Voor de overige rade^enhuizen blijft dus maar metintig procent van het afge- iweejjg bloed over. Mij>mponenten ^rafect nadat het bloed bij de Min u or is afgetaPh wordt het tamper middel van centrifugeren „Helaas is bij ons het bloed aftappen min of meer een op routine lijkende procedure geworden.' verdeeld in vier componenten. Het gaat om de bestanddelen erythrocyten (rode bloedli chaampjes die het transport van zuurstof voor hun reke ning nemen), bloedplaatjes, factor 8 (stollingsfactor) en plasma (eiwitten). Het eerste bestanddeel, eryth rocyten. wordt gebruikt voor transfusies bij operaties en voor patiënten die bloedar moede hebben. De bloedplaatjes worden toe gediend aan kankerpatiënten. Deze patiënten worden met medicijnen behandeld, die de aanmaak van goed bloed on derdrukken. Leukemie is een ziekte aan het beenmerg, waar het bloed wordt gemaakt. Be halve door het toedienen van bloedplaatjes probeert men in het AZL leukemie te genezen door beenmerg van gezonde donors in de leukemie-patiën- ten te transplanteren. Factor 8, de stollingsfactor, is bestemd voor mensen die he mofilie hebben. Hemofilie, be ter bekend als bloederziekte, is een erfelijke kwaal die door vrouwen wordt overgebracht, maar zich alleen bij mannen openbaart. Bij hemofilie-pa- tiënten ontbreekt dat bestand deel aan het bloed dat voor de stolling zorgt als er verwon dingen optreden. Er kunnen ernstige inwendige bloedingen spontaan optreden. Door het toedienen van factor 8 kan dit worden voorkomen. Patiënten die worden behandeld met factor 8 en bloedplaatjes heb ben relatief erg veel van deze stoffen nodig. Het bloedplasma tot slot bevat eiwitten. Het wordt onder meer toegediend aan slachtof fers van verkeersongevallen en het wordt gebruikt bij grote operaties. Kunstbloed Door verschillende onderzoe kers wordt getracht kunstma tig bloed te fabriceren. Anders gezegd, men probeert de vier genoemde componenten in het laboratorium na te maken. Er worden pogingen gedaan om de hemoglobine (de kleurstof van de rode bloedlichaampjes) te zuiveren. Zo wil men berei ken, dat het vervoer van zuur stof niet meer gebonden is aan het bloed. Een voordeel van dit kunst- bloed is dus, dat het geen bloedgroepen heeft. Volgens mevrouw Brand is het meren deel van deze onderzoekingen het „proefdierstadium" nog niet gepasseerd. Ook wordt er erg hard aan gewerkt om de factor 8 kunstmatig te maken. De fabricage van bloedplaatjes is voorlopig nog een onmoge lijke zaak. Werving Het.aantal donors is in de af gelopen vijf jaar hetzelfde ge bleven. Er is volgens mevrouw Brand door de Leidse Bloed bank te weinig aan werving gedaan. Personen die zich wil len aanmelden als donor kun nen de Bloedtransfusiedienst bellen, telefoon (071 >-262768. Een kandidaat moet tussen de 18 en 65 jaar oud zijn en moet een goede gezondheid hebben. Een kandidaat-donor wordt uitgebreid gekeurd, daarna volgt voor elke bloeddonatie een kleine keuring. Mannen mogen drie keer per jaar bloed geven, vrouwen twee maal. Per keer wordt een halve liter bloed afgetapt. Een veelgehoorde klacht is, dat de keuringen gepaard gaan met zeer lange wachttijden. Volgens mevrouw Brand wordt daar wat aan gedaan. Men kan nu ook overdag wor den gekeurd en de avondkeu ringen zijn aangepast. Die keuringen worden nu tussen half zeven en half negen ge houden. Net zoals in de meeste Europe se landen krijgt de donor in Nederland geen financiële vergoeding voor zijn bloed. In die situatie zal geen verande ring komen, rrn idt mevrouw Brand. „Door betaling haal je hengeven van bloed wel uit de liefdadige sfeer en mogelijk krijg je °ok meer donors. Het nadeel van betaalde donors kun je zien in de Verenigde Staten, daar geven junks bloed omdat ze er voor worden be taald." In Amerika leidt dat tot vreemde situaties, vertelt mevrouw Brand. Daar worden door familieleden van patiën ten nieuwe bloedbanken opge richt omdat ze bang zijn voor het bloed van de bestaande bloedbanken. Dit is een gevolg van de ziekte AIDS. Mevrouw Brand noemt dit een „onwen selijke situatie." AIDS AIDS is een infectieziekte, die vooral onder homosexuele mannen slachtoffers eist. Aan iemand is niet te zien of hij AIDS heeft. Het is mogelijk dat AIDS door bloed of bloed- produkten wordt verspreid. Voor de Bloedbank is dit ove rigens geen reden om homo fiele donors rigoreus te weige ren. Bij de Bloedbank zijn fol ders verkrijgbaar over AIDS. „Als iemand denkt dat hij tot de risicogroep behoort, dan kan hij met ons daarover een vertrouwelijk gesprek hebben, zegt mevrouw Brand." De groter wordende angst voor AIDS betekent volgens de waarnemend directeur van de Bloedbank, dat er op natio naal niveau een toename van de produktie van factor 8 op treedt. De Bloedbank heeft in overleg met de vereniging voor hemofilie-patiënten be sloten alleen nog maar Neder lands bloed te gebruiken voor het maken van factor 8. Cognac Vroeger was het gebruikelijk dat donors na het aftappen van hun halve liter bloed een hartversterking in de vorm van een glaasje cognac kregen aangeboden. Dat is er niet meer bij. Door de bekende maatregel van de verkeerspo litie is een dergelijke alcoholi sche versnapering uit den boze. De donors moeten het nu doen met een kopje koffie of thee. „Helaas is bij ons het bloed aftappen min of meer een op routine lijkende proce dure geworden. In de kleinere dorpen hebben ze speciale bij eenkomsten waarop bloed wordt gegeven. Daar maken ze een avondje lol," aldus me vrouw Brand. KEES VAN HERPEN Glasbak (1) Mooi groen is niet lelijk, zo meent de gemeente, want alle kanariegele glasbakken hebben plotseling een rus tiek groen verfje gekregen. Niet het groen van de tele fooncellen. want dat vonden de gemeenteraadsleden minstens zo'n vies kleurtje als het geel van de glasbak ken. Nee, de nieuwe bak is meer appelgroen, een soort vierkante Granny Smith dus. De 45 glasbakken, die Leiden rijk is, vormen nu een meer discreet onderdeel van het stadsgezicht, zo menen de kleurgevoelige poli tici in Leiden. Glasbak (2) Per gebied van ongeveer 2000 inwoners wordt een glasbak zo centraal mogelijk opgesteld. Eén keer in de week wordt de bak geleegd, maar bij zo'n 12 stuks in de stad is dat va ker omdat het aanbod daar erg groot is. "Er wordt over het algemeen goed gebruik gemaakt van de glasbak. Maar het kan beter", vindt de heer M. Tol. voorlichter bij de ge meentereiniging. Van de 29 miljoen ton huisvuil per jaar bestaat '14 procent uit glas. Slechts één derde daarvan be landt in de glasbak. Dat zou dus meer kunnen zijn aldus Tol. Klachten over geluidsoverlast door personen, die dichtbij de plaats, waar zo'n glasbak staat, wonen, komen nauwelijks voor. Maar het blijft gewenst om na zeven uur 's avonds niet meer te dumpen. Glasbak (3) Men moet het nut van de glasbak inzien. Waarom is een glasbak een goed groen ding? Voorlichter Tol: „Door het glas in te zamelen kan enorm worden be spaard op de grondstoffen. Er is dus minder zand, soda en kalk nodig als het bestaande glas weer zo gesmol ten kan worden. Behalve op de grondstoffen wordt er ook zo'n 35 procent energie bespaard. Glas smelten kan met veel lagere temperaturen dan voor grondstof fen nodig zijn". De kwaliteit van het glas gaat echter wat achteruit en dat komt vooral omdat men behalve flessen ook wel aardewerk in de glasbak gooit. Ook de metalen doppen verontreinigen het glas. Glasbak (4) Die doppen en het aardewerk worden daarom vaak uit de glasscherven verwijderd. Dat gebeurt meestal met de hand. Er zijn maar weinig bedrijven die daar een machine voor hebben. Door middel van voorlichting en een binnenkort te houden landelijke aktie voor het goede gebruik van de glasbak, worden de mensen erop gewezen dat deze alleen voor glas is. Een hele lading glasscherven kan onbruikbaar worden door te veel verontreinigingen. Glasbak (5) De glasbak is dus een mooi milieuvriendelijk ding in een milieuvriendelijke kleur. De gemeente heeft echter nog meer milieuvriendelijke plannen. Zo wordt dit na jaar begonnen met de aktie GIPA. Het wordt dan de bedoeling dat men het afval dat schadelijk is voor het milieu apart houdt en ook weer inlevert. Deze stoffen zorgen bij normale verbranding voor een schadelijk chemische uitstoot van gassen. Voor de opvang van deze milieuvervuilende troep komen echter geen gif groene bakken in de stad te staan. Deze schadelijke stoffen, zoals medicijnen, batterijen, verfresten. ver- dunnings- en afbijtmiddelen, afgewerkte olie, bestrij dingsmiddelen, fotografische baden en tl-buizen, kun nen dan op verschillende plaatsen ingeleverd worden. Waar dat allemaal zal zijn, wordt tegen die tijd nog bekend gemaakt. Er wordt vooral in de weekeinden en na feestdagen heel wat glas in de bakken gedumpt. ZEELST/LEIDEN Jo- han Reekers uit Enschede blijft aan kop van het al gemeen klassement van de tweede Bloemenmara thon. De derde etappe werd gisteren in Zeelst beslist in een eindsprint. Rolstoelatleet Nelisse ging als eerste over de streep in een tijd van 12 minuten en 25 seconden. Mede koplopers Pieterse, Bij- lard, Van de Donk en Reekers noteerden dezelf de tijd als de winnaar, zo dat er weinig veranderde in het algemeen klasse ment. André Moedig uit Leiden raakte opnieuw verder achterop, hij staat nu zesde. De 40 kilometer lange etappe van gisteren vergde vanwege het zeer warme weer erg veel van de rolstoelatleten. De renners namen na de start een verkeerde route. Waarschijnlijk deden ze dat natieve trajec.. lag een fris- drankenfabriek. Daar wer den de dorstige atleten voor zien van verkoelende dran ken. Gedurende de rit van Weert naar Zeelst werd de kara vaan begeleid door politie. Dit keer kon iedereen goed meekomen. Van de Bosch uit Hillegom was zijn inzinking van de laatste dagen blijk baar te boven, want het tem po was ook voor hem niet te hoog. André Moedig is nog steeds op zoek naar zijn vorm. Dé Leidenaar heeft de hoop op een eindoverwin ning overigens al opigegeven. In de aankomstplaats Zeelst moesten op een parcours 6 rondes van 800 meter wor den afgelegd. De ontvangst in deze plaats was overweldi gend. In het dorp is het mo menteel kermis en daarom was de belangstelling voor de rolstoelers, die over het ker misterrein reden, zeer groot. Wilbert Cappetijn uit Breda de kop, zijn rolstoel werd daarbij onherstelbaar bescha digd. Cappetijn kan echter blijven meedoen, vandaag kreeg hij een rolstoel van Van der Linden, die vorig jaar aan de marathon mee deed. De verschillen tussen de koplopers bleven ook giste ren weer erg klein. De orga nisatie overweegt daarom om bonificatie-sprints in de wed strijd op te nemen, zodat de spanning wordt vergroot. Die spanning was zeker aan wezig in de eindsprint, die werd gewonnen door Nelisse. Vandaag zijn de renners vertrokken voor de vierde etappe van Oirschot naar Waalwijk. De karavaan wordt, evenals afgelopen zondag, gevolgd door een camera-ploeg van de Duitse televisie. Derde etappe (LIAM, Maassluis) z.V, 3. Han Bijlard (LIAM, Zwolle) z.t.; 4 Jos van de Donk (Beek, Nieuwegein) z.t.; 5. Jo- han Reekers (Beek, Enschede) z.t.; 6. André Moedig (Bondsspaarbank. Lei den) 13.30; 7 Seine Weessies (Bonds spaarbank, Nieuwegein) 13.50. 8 Cees Keus (Flora, Den Haag) 14 30; 9. Wim de Ronde (Bondsspaarbank. Le Zoelmond) 14.57; 10 F. Lozeman (LIAM, Hengelo) 15.14; 16. Cees van Zaal (LIAM, Ter Aar) 2000; 19 W van de Bosch (Flora, Hillegom) 20.00. Algemeen klassement 1. Johan Reekers (Beek, Enschede) l.uur 00 min. 39 sec.; 2. Eddie Pieter se (LIAM. Maassluis) 1.00.57. 3 Huub Nelisse (Flora, Vlaardingen) 102 18, 4 Jos van de Donk (Beek. Nieuwe gein) 1.02.51. 5 Han Bijlard (LIAM, Zwolle) 1.04.16. 6. André Moedig (Bondsspaarbank. Leiden) 1 05 01, 7 Seine Weessies (Bondsspaarbank. Nieuwegein) 1 10.51 8. Cees Keus (Flora. Den Haag) 1.1536. 19 Cees van Zaal (LIAM. Ter Aar) 1.31.39; 20. W van de Bosch (Flora, Hillegom) 1.58.00. Puntenklassement Ploegenklassement

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3