Rekening van gifopruiming gaat naar vervuilers Franse adviseurs in Tsjaad Leger neemt risico heidebrand bij schietoefeningen voor lief Alle markten IesT BON: Mogelijk een tweede zonnestelsel in Melkweg echter maakt uit of pseudo- ulette een geluksspel is Revanche Druppers ijpels: geen bezwaar gen levering meer nderzeeërs aan Taiwan DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD LeidenPostbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f Woensdag 10 augustus 1983,74e jaargang no. 22650 „Seventeen", eerste van een documentaire-reeks over le ven in Amerikaans stadje Ned. I om 20.55 uur. Om 19.21 uur „Kenmerk" met interview lei der verboden Chileense com munistische partij. Ned. II om 16.45 en 19.12 uur W.K. atle tiek Helsinki, om 20.00 uur tv- film „Het Henderson Monster" HET WEER Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur onge veer 10 graden. Middagtempe- ratuur van 20 graden in het Waddengebied tot 25 graden in het binnenland. Matige noorden wind. Zon op: 06.16, onder: 21.13; hoog water Schev: 05.27 en 18.12; laag water: 1.30 en 13.39. HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. ■holt, moet uitmaken of het bij het roulette-achtige „vierentwinti- vooral aankomt op behendigheid of op geluk. In het eerste geval ien de liefhebbers van het spel niets te vrezen. Maar mocht het kwestie van geluk blijken, dan zal justitie tegen de exploitanten :den. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van een kort ge- van twee Brabantse clubeigenenaren (die geen kansspelvergun- hebben) tegen de staat. De advocaten van de Vereniging Carrau- n Goirle en Monty in Rijen eisen dat de officier van justitie in a afziet van invallen in de clubs. Bij het spel wordt net als bij te een balletje in een speelveld gebracht, Omdat het balletje machinale weg altijd met dezelfde kracht in zijn baan komt en geen obstakels ontmoet, zou na enige oefening zijn te voorspel- welk nummer het ding terecht komt, aldus de advocaat van de eigenaren. Dat zou dan betekenen het geen geluksspel betreft. n u Kla a erj j ip V Zweepslagen voor whisky-handelaren LONDEN In Saoedi-Arabië zijn vier Britten veroordeeld van 240 tot 600 zweepslagen wegens handel in whisky. Daarnaast zijn nog eens ge vangenisstraffen van anderhalf tot vier jaar uitgesproken. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Londen werd het viertal, dat voor de Britse maatschappij Aerospace werk te, op 23 april opgepakt. Het viertal wilde 720 kisten met in totaal 8.640 flessen Schotse whisky in Saoedi-Ara bië verkopen. Het drinken van alco hol is in Saoedi-Arabië verboden. Vol gens het Britse ministerie van buiten landse zaken is hoger beroep moge lijk. Rob Druppers heeft zich gis teren in Helsinki tijdens de wereldtitelstrijd atletiek knap gerevancheerd voor de matige halve finale op de 800 meter van maandag. In de eindstrijd behaalde de atleet uit Utrecht het zilver na een zeer sterke eind sprint. waardoor voor Joa- quim Cruz (rechts) uit Brazi lië slechts het brons restte. Willi Wülbeck (midden) uit West-Duitsland toonde zijn klasse door.de eindstreep als eerste te passeren. ytemeens ^zin emt 12! ar de sjijheid 8.r 'Jannes- m| IG Een "meens gezin is Mozambi- zwemmend Zuid-Afrika lucht. Na een aarlijke zwem- it van 15 kilo- ,er in ruwe zee imen de Roe- r en twee zo- - op een I bij Kosi- net over de met Zuid- [ika, aan land. gaat om een imeense vee die als onder- jel van zijn plan ar het Westen te ichten werk had socht in Mozam- ue. Tijdens een antie in Pontc Oura, aan de met Zuid- ka, besloot het n de vlucht te *en. De Zuida- aanse autori- en bevestigden de Roemenen verblijfsver- ning hebben 1, maar verder s zeggen. STAAT DAAGT SHELL VOOR DE RECHTER DEN HAAG De chemi- sche industrie in Neder land hangt het zwaard van Damocles boven het hoofd, nu de staat de kos ten die zijn gemoeid met het opruimen van een groot aantal gifbelten op de vervuilers wil gaan verhalen. Tegen Shell is een eerste rechtzaak aangspannen, in verband met de 25 jaar oude vervuiling van de grond in het Zuidhollandse Gouderak. Uit eindelijk kunnen de bedrijven een rekening gepresenteerd krijgen van totaal enkele hon derden miljoenen guldens, al dus een woordvoerder van het ministerie van milieubeheer (VROM). Adjunct-directeur E. Vies van de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie toonde zich vanmorgen zeer bezorgd over de nieuwe ont wikkelingen. Hij wees er op dat de chemische industrie de laatste jaren sterk te lijden heeft gehad van de internatio nale recessie. Vies: „We zijn momenteel aan een interne sa nering bezig. Deze maatregel komt op een slecht moment". De vereniging stelt zich vol- zei vanmorgen dat de multina tional zich noch moreel, noch financieel verantwoordelijk gens de adjunct-directeur op acht voor de vervuiling in het standpunt dat bedrijven de Gouderak, waarvan de oprui- kosten van vervuiling zullen ming zo'n 50 miljoen gulden moeten betalen als sprake is gaat kosten. Volgens de van een onwettige storting, woordvoerder is de storting Het is aan de rechter om uit te geheel in overeenstemming maken of dat inderdaad het met de toenmalige wetgeving geschied en bovendien niet door Shell zelf, maar door een „Shell zal zich niet zomaar bij een eventuele negatieve uit spraak van de civiele rechter neerleggen", aldus de woord voerder. „Wij verwachten dat dit een langdurige procedure gaat worden, ook al omdat er nog geen jurisprudentie over dergelijke zaken is". „Elektroshock moet blijven voor extreme gevallen" UTRECHT Toepassing van de elek- roshocktherapie is slechts toelaatbaar bij de behandeling van patiënten met een zeer ernstige vitale depressie, en dan al leen nog als aan strenge voorwaarden is voldaan. Dat zegt een commissie van de Gezondheidsraad in een advies aan het ministerie van Volksgezondheid (WVC). Volgens de commissie moeten die voor waarden garanderen dat de behandeling slechts plaatsvindt als laatste en/of ui terst middel. De voorwaarden hebben betrekking op de bewaking van de li chamelijke toestand van de patiënt tij dens de behandeling en op de versla glegging aan de inspecteur van de gees telijke volksgezondheid. De commissie meent dat behandeling met ECT, onder inachtneming van deze voorwaarden, op dit moment niet kan worden gemist. JVan onze parlementaire redactie) ÜPHOL VVD-lei- Ed Nijpels meent dat ille reden is de betrek gen met Taiwan zoveel gelijk te normaliseren, heeft geen bezwaar te- wat) de levering van nog Zo Ijer militair materieel dit land. Als de twee geijlerzeeboten, die nu in land voor de Taiwa- e marine worden ge- iwd, vlot worden af ge werd, is de regering in peh genegen nog „één neer" van dit soort bo te bestellen en wel- it ook een oppervlakte- - logsschip. iels kwam gisteren met zijn ftgenote op Schiphol terug een (huwelijks)reis naar Verre en Midden-Oosten Lanka, Thailand, Hong g, China, Taiwan en 1 pte). Dat Nederland Tai- niet erkent als onafhan- jke staat, behoeft zijns in- f is geen belemmering te zijn .r de levering van oorlogs- ipen. „Er zijn geen span- fjgen tussen Taiwan en Td-China en die zijn, ook te verwachten". Nijpels s vooral op de verklaring de Chinese leider Deng Taiwan, als het de supre- ie van Peking zou erken- een eigen leger zou mo- behouden. Ook is er geen :n waarom de Verenigde en, die het eiland evenmin tiek erkennen, wel militair irieel zouden mogen leve- „en wij niet". ;s voor represailles van na behoeft Nederland niet lebben, althans niet waar de economie betreft. „Het zoj 'aar dat wij nu geen ambas- eur meer hebben in Peking as* aar de export naar China is laatste jaar wel met 247 jyjfcent gestegen!". Ook voer de VVD-leider als argu- Het echtpaar Nijpels giste ren bij aankomst op Schiphol na de huwelijks reis door het Verre en Midden-Oosten. ment aan dat Nederland de morele plicht heeft Taiwan, „dat toch een soort democratie is" te steunen tegen het „dicta toriale communistisch China". Een verblijf van negen dagen in Taiwan, op uitnodiging van „Taipeh" had de VVD-voor- man tot de overtuiging ge bracht dat er ook op niet-mili- tair terrein voor het Neder landse bedrijfsleven uitsteken de kansen liggen in dit land. Hij sprak vooral over de plan nen voor de bouw van een on dergrondse in Taipeh. De re gering zou er daarom zijns in ziens goed aan doen alles wat de handelsrelaties met dat land belemmert overboord te zetten. Nijpels wil er bij Van den Broek op aandringen dat Taiwanezen gemakkelijker een visum krijgen en dat de KLM onder eigen vlag op Tai wan gaat vliegen. Het verlies van landingsrechten in China zou volgens Nijpels geen ramp zijn. Pagina 7: „Als Herrenberg zo doorgaat, moet hij weg" „Het gaat goed tussen CDA en VVD" Twee van de in totaal zestien brandweerwagens blussen de al grotendeels afgebrande hectaren heide bij 't Harde. 'T HARDE/HEEZE Ongeveer twee vierkante kilometer heide bij 't Har de en zo'n vijftien hecta ren natuurgebied tussen Heeze en Someren zijn gisteren door brand ver nield. De brand in de le gerplaats op de Veluwe is zeer waarschijnlijk ont staan als gevolg van schietoefeningen waabij hete scherven in de kurk droge heide terecht kwa men. De veel kleinere brand in Brabant houdt verband met werkzaam heden van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD), die daar al enige tijd bezig is oorlogstuig uit de Twee de Wereldoorlog onscha delijk te maken. Bij een explosie zijn vermoedelijk restanten in droge heide terechtgekomen. De brand in 't Harde roept herinneringen op aan de veel grotere brand uit 1970, die over rijksweg 28 sloeg en vele hectaren bossen en enkele hui zen in de as legde. Toen werd ook al vermoed, dat schietoe feningen de oorzaak waren. „Dat is nu eenmaal het risico", aldus een woordvoerder van de legervoorlichtingsdienst. „Voor de artillerie is maar één baan beschikbaar en dat is die in 't Harde. Gezien de hoe veelheid militairen en de tijd die ze hebben om te oefenen, kan het schieten niet worden stilgelegd, ook niet bij grote droogte. Bij dergelijke oefenin gen onstaat af en toe wat vuur, maar dat is meestal zo klein, dat het zichzelf dooft of door de brandweer van de kazerne eenvoudig kan worden ge blust". Vanwege het verhoogde risico is gisteren geschoten met bri- santgranaten, die minder brandgevaarlijk heten te zijn dan de munitie die doorgaans bij schietoefeningen wordt ge bruikt. Niettemin waren er ook gisterochtend al wat klei ne brandjes ontstaan. Om streeks 1 uur werd het duide lijk dat de brandweer van het schietkamp een zichop ver schillende plaatsen uitgebro ken heidebrand niet meer aan kon met zijn vier bluswagens. De brand greep als gevolg van een steeds draaiënde wind snel om zich heen en moest worden bestreden door twaalf brand weercorpsen uit de regio, die zestien bluswagens inzetten en het vuur rond half zeven meester waren. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. PASADENA Amerikaan se astronomen hebben met behulp van de deels ook Nederlandse satelliet IRAS een direct bewijs ge vonden voor het mogelijke bestaan van een tweede zonnestelsel in onze Melk weg. De sterrekundige Don Bane van het observatorium in Pasadena (Californië) heeft gisteren meegedeeld dat de Infrarode Astronomi sche Satelliet IRAS rondom Vega, een van de vijf helder ste sterren aan de hemel, op een afstand van slechts 26 lichtjaren, een ring van deel tjes heeft ontdekt die in grootte zouden kunnen va riëren van hagel tot een pla neet. „De stof zou een zonne stelsel kunnen zijn in een an der ontwikkelingsstadium dan dat van de zon", zei Bane. „Gezien Vega's betrek kelijke jeugd (nog geen mil jard jaar, vergeleken met de 4,6 van onze zon) kan de stof er omheen niet hetzelfde sta dium van evolutie hebben bereikt als in ons zonnestel sel. De ontdekking verschaft ons niettemin het eerste rechtstreekse bewijs dat om vangrijke vaste voorwerpen bestaan rondom een andere ster dan de zon", aldus Bane. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De eerste 180 man schappen van een Franse troe peneenheid zijn vanochtend vroeg in N'Djamena, de hoofd stad van de Tsjaad, aangeko men. Andere eenheden zullen spoedig volgen, waarmee het aantal Franse troepen in Tsjaad op 300 wordt gebracht. Woordvoerders van het Fran se ministerie van defensie hebben laten weten dat de Franse troepen niet direct aan de strijd in Tsjaad zullen deel nemen. De naar Tsjaad gezonden Franse troepeneenheid bestaat uit instructiemanschappen, die gestationeerd was in de Cen traal Afrikaanse Republiek, een voormalige kolonie van frankrijk. De 180 soldaten zul len als instructeurs optreden voor het leger van de Tsjadi- sche president Hissène. Het Tsjadische regeringsleger is in zware strijd verwikkeld met troepen van de voormalige president Oueddei, die door Libië wordt gesteund. De Franse minister van defen sie, Hernu, heeft gisteren ver klaard dat niet Parijs maar Li bië de verantwoordelijkheid voor de internationalisering van de strijd in Tsjaad draagt. Wat Libië doet, doen wij ook, zo zei Hernu. Hij voegde eraan toe dat Frankrijk in tegenstel ling tot Libië afziet van het uitoefenen van bombardemen ten. Volgens berichten uit de N'Djamena hebben Libische vliegt uigen de afgelopen da gen opnieuw bombardementen uitgevoerd op Faya-Largeau, een strategisch belangrijke stad in het noorden van Tsjaad. Een eventuele verove ring van Faya-Largeau door de Tsjadische opstandelingen betekent dat Oueddei en dus ook Libië vrijwel ge heel Noord-Tsjaad onder con trole heeft. Parijs heeft altijd geweigerd troepen te sturen naar Tsjaad en verwees hierbij naar de Frans-Tsjadische militaire overeenkomst van 1976. In dat verdrag staat dat een Franse inmenging slechts in „bijzon dere omstandigheden" wordt toegestaan. Nu Franse troepen dan toch naar Tsjaad zijn ge zonden heeft Parijs voor het eerst Libië officieel beschul digd direct betrokken te zijn bij de strijd in Tsjaad. Pagina 8: Zware Libische de legatie in Moskou De Leidse Courant van alle markten thuis. Moet bij iedereen in huis! Aldus abonnee C.C. van Marwijk-Van der Kleij. C'ZGLFS> P€ swrr erin j 1 De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop ronder postxegel opsturen naar: /ourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. wS*Ccid6C0ouoant l t

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1