^uppers komt aktisch tekort i«fe 1 Amerikaanse droom wreed verstoord .onder loen Pond zakgeld voor Britten iGNA PORT CetdaeCou/uvrii DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 HELSINKI De 41 mannen en de 27 vrouwen, die de actieve Britse afvaardiging naar de wereld kampioenschappen atletiek in Helsinki vormen, hebben heibel gekregen met de bondsofficials. Ten eerste vinden ze hun zakgeld van één pond sterling (4,50 gulden) per dag te weinig. Ten twee de zijn ze ontevreden over het logement. Verschil lende kamers moeten door drie atleten gedeeld worden. Bovendien is er weinig wasgelegenheid: één douche voor drie kamers. De aangesproken begeleiders konden in eerste instantie geen betere slaap- en wasgelegenheden vinden. Bij de Finse organisatie kregen de Britten te horen dat de pro blemen waren ontstaan doordat 300 atleten meei dan voorzien werden ingeschreven. ?lijk i pa 5LSINKI Er was enig kenwerk voor nodig om te maken of Rob •uppers zich gisteren al in niet voor de finale op meter van de we- igde .f^vajldkampioenschap rat N^lsinki had geplaatst, n vocëgen de verwachting in eniê4agde hij er namelijk °e tjet in zich ,,op plaats" te ^beerpdrï*061'611- ^ad ec^' n salaT het geluk in de snelste hts 3in de drie halve finales it te komen, waardoor ïlfs zijn vierde plaats vol- bende was om zich even- Is vorig jaar tijdens de Iluropese kampioenscha- en in Athene onder de jerksten te scharen. Of in Ie eindstrijd voor Drup- ers meer zal zijn wegge- igd dan een positie in de chterhoede valt te be twijfelen gezien de in- d-oelpann|ngen die hij zich hiel|®teren moest getroosten. 7S aff. tischpn enigszins terneergeslagen ditmaal wel comentaar le- 3ndafren^e Druppers, die een dag iteiüpder nog van zelfvertrou wen had geblaakt, stelde vast er voor hem nog veel werk de winkel is. „Je kunt dan j stellen dat ik tot de we- 'vele?^to^ behoor, maar in een irschikkelijke race als deze jrde halve finale kom ik in itisch opzicht veel te kort. Daar moet gedurende de win termaanden flink op getraind worden. Dit was een wedstrijd vol met versnellingen gevolgd door vertragingen. En die wis selingen in tempo braken me in de laatste 100 meter op." In de atletiek kunnen de za ken blijkbaar snel een andere wending nemen. Tijdens de nationale kampioenschappen in Vught had Druppers genoeg esprit om 600 meter lang voor het veld uit te lopen en nog op een indrukwekkende 1.45.03 te finishen. In de serie van zondag in Helsinki zette hij de race vrij gemakkelijk naar zijn hand, maar gisteren voelde hij zich te vermoeid om een rol van betekenis te kunnen spe len. Hij liep ook te veel meters in een poging om op 250 meter van de finish het initiatief naar zich toe te trekken. Daar bij trof Druppers het in zover re niet dat hij veruit de meeste tegenstand trof, iets wat ach teraf gezien nog goed voor hem uitpakte. Schrale troost was dat de Athene-finalisten Detlef Wagenknecht (DDR) en de Fin Jorma Harkönen, nota- bene de bronzen medaille winnaar van vorig jaar, zelfs uitgeschakeld werden. Daar entegen stelde de slimme Eu ropese kampioen Hans Peter Ferner, die dit seizoen al eens door Druppers verslagen was, zijn kandidatuur voor de we reldtitel door zuinig lopend langs de betonnen rand op het juiste moment te demarreren. Druppers leek na een redelijke openingsronde van 50,7 secon den niets te kunnen gebeuren, omdat hij bij het ingaan van de laatste bocht in tweede po sitie lag na er overigens het nodige duw- en trekwerk voor te hebben moeten verrichten. „De laatste 100 meter was ech ter pure ellende. Ik was ont zettend moe en ben daarom al leen dolblij dat ik het gered heb. Nee, als het zo moet gaan zie ik het niet meer zitten." Anderen in het Nederlandse kamp zien de zaken niet zo somber in, zoals bondstrainer Bram Wassenaar en trainings coördinator Herman Buuts, die terecht stelden dat er voor een pupillen niets meer te winnen of te verliezen valt nu het be oogde doel is bereikt. „Natuur lijk hadden ook wij niet ge dacht dat het zo moeilijk zou gaan", aldus Buuts. „Maar let maar op, de finale wordt een totaal andere race en daarin zie ik voor Rob op grond van zijn ontegenzeggelijke capaci teiten beslist mogelijkheden." Om een indruk te geven hoe snel de derde halve finale ver liep bewijst het feit dat Detlef Wagenknecht als de nummer 5 van de derde reeks nog ruim zestiende seconde rapper was dat Philippe Dupont, derde in de eerste omloop. Rob Drup pers realiseerde met 1.45.55 overigens helemaal geen be roerde prestatie, was bijvoor beeld sneller dan Joaquim Cruz en Willi Wülbeck de triomfators van de beide ove rige halve finales. Een ander Nederlands succesje was het optreden van Tineke mmk «spilt® m 11 dti lijkt on "^fchlge anloop af stevenen E tlJ(b een Ne- jrlands icord. Hidding in de meerkamp. De Deventer atlete, die in Am sterdam een avondstudie volgt, besloot de eerste dag van de zevenkamp met 3550 punten en dat aantal lag boven het schema van het nationale record van 6061 punten dat ze dit voorjaar in het Oostenrijk se Götzis had gevestigd. Het had overigens weinig ge scheeld of Tineke Hidding had niet eens aan de zevenkamp deelgenomen. Al een jaar lang sukkelt ze met een schouder- blessure, die vlak voor de na tionale titelstrijd in Vught door een verkoudheid en een knieblessure werden gevolgd. Om zich zo optimaal op dit evenement te kunnen voorbe reiden reisde Tineke Hidding in gezelschap van trainer Wil Westphal reeds op 31 juli naar Helsinki af. Een verheviging van de kniekwetsuur belette haar echter vorige week don derdag ook maar een stap te verzetten en een jaar van voorbereiding leek voor niets te zijn geweest. Twee dagen la ter verdween de pijn weer maar zondag moest ze de hele dag vanwege hevige migraine het bed houden. „Het zijn dan ook drie waanzinnige weken geweest met onzettend veel te genslag", verzuchtte Westphal gisteravond laat in de cata comben van het stadion. „Daarom sta ik er versteld van over hoeveel reserves die meid nog beschikt. De 100 meter horden en de 200 meter gingen voortreffelijk. Ja, het kogelsto ten weer niet. Ze bleef met 12,22 meter ver onder haar kunnen omdat ze normaal over de 13 meter stoot. Een kwestie van een verkeerde armbeweging, terwijl we daar juist een groot deel van de af gelopen maanden op hebben getraind. De strijd in de zevenkamp dreigt weer uit te lopen op een Oostduits onderonsje nadat de exotisch uitgedoste Engelse Judy Li vermore het klasse ment na vier onderdelen nog had aangevoerd. Wereldre cordhoudster Ramona Neubert gevolgd door haar vazallen Anke Vater en Sabine Patz nemen dankzij vooral sterke verrichtingen bij het kogelsto ten momenteel de ereplaatsen in. HES LAGRAND (Zie voor uitslagen volgende sportpagina) HELSINKI De drie voudige Amerikaanse triomf op de honderd me ter heren verzoette veel maar niet alle leed, dat de Verenigde Staten op de damessprint was aange daan. De tweede dag van de wereldkampioenschap pen atletiek had immers tot „An American dream" kunnen uitgroeien, maar eerst gooide de Poolse outsider Zdzislav Hoffman bij het hinkstap-springen roet in het eten. Door de lieveling van het publiek, de ook in Nederland po pulaire Willie Banks, in de laatste sprong van de it) Jé gl tel ^'„Schumacher is een idool. "JS'tZijn woord een evangelie £ftllvoor de fan. Zijn bedoeling ^eWas om de trainer en het be- V(nëjstuur duidelijk te maken, dat nweler binnen de groep veel on- nwa|rust en onvrede bestond over Jde trainingswijze en wed- ?f°° strijdbegeleiding van de trai- J1®/3 ner. Te veel autoriteit, te hard 'n£e trainen en te veel onder druk. is Deejs had hij nog gelijk ook. eene^aar is er voor een trainer een andere weg mogelijk, als ihij werkt en leeft met de groep, die wat zijn reputatie .j, betreft aan de top mee moet r* doen, wat middenveldbezet- i ting betreft evenwel slechts ide beschikking heeft over een grauwe middelmaat en bo vendien achter de ontwikke ling tot een viermanslinie aanloopt. Ik heb uit deze ploeg gehaald wat er inzat. Schumacher is de eerste om dat toe te geven. (Trainer Rinus Michels in het Algemeen Dagblad) ..Ik ben erg ontevreden over de verdeling van de gelden tijdens Olympische Spelen. Het geld wordt pondsgewijs over de 21 of 22 federaties verdeeld. Alle bonden krijgen 4,5 procent. Dat scheelt ons een paar miljoen dollar. In Montreal zorgde de IAAF voor 43 procent van de totale inkomsten, terwijl de 'hand boogschutters, maar voor 0,8 procent inbrachten. Aan het einde van de rit krijgen beide bonden echter evenveel geld. Daar zit een grote onbillijk- .heid in". (Atletiekbestuurder Ir. Ad Paulen in Trouw) „Het enige tussen mij en het wereldrecord is mijn aanloop. Ik weet, dat ik de snelheid heb en ik weet hoe mijn idea le sprong eruit ziet. Het gaat soms om enorme kleinighe den, maar het moeilijkst is de snelheid perfect te kunnen gebruiken en dus onder con trole te hebben. Mijn snelheid is vaak zo hoog, dat ik de laat ste pas moet inkorten. Het was toeval, dat ik het hetzelf de jaar atletiek ging doen als Beamon zijn wereldrecord sprong, maar ik heb die Mexi- co-sprong nooit als de vol maakte sprong gezien. Noch Beamon als de volmaakte mens. Hij kende het aantal passen niet eens en zette zelfs soms met het verkeerde been af. Anderen werden door die 8.90 ontmoedigd, ik werd er door uitgedaagd. Ja, toen ik die 8.90 op de tv zag, meteen naar buiten holde om die af stand uit te zetten en zag dat het twee Cadillacs ver was, toen dacht ik: iets bovenmen selijks. Maar dat is lang gele den". (Atleet Carl Lewis in de Volkskrant) „Als aanvalsspits van het Ne derlands elftal voel ik me (nog) niet bedreigd. Hidde Kruize heeft talent, maar is nog erg jong, hoewel hij toch al terecht in onze nationale kerngroep zit. Internationaal optreden als centrumspits is fysiek en mentaal vreselijk zwaar. Verdedigers hangen bovenop je en laten niets na om je mentaal te slopen. Het duurt jaren voordat je daar goed tegen gewapend bent en jezelf toch prettig blijft voe len". (Hockeyer Roderik Bouw man in het NRC Handels blad) „De duurste speler die wij hebben, is Van Kooten. Voor hem hebben wij vorig jaar aan Go Ahead drie ton be taald. Hij is echt de duurste van de drie. En let op hè, ook de salarissen van de andere twee zijn aan de reële kant gebleven. Kijk, op een gege ven moment komt er via FC Groningen in de krant, dat Piet Schrijvers een miljoen moet opbrengen. Geleuter al lemaal. En dan Rep. Echt, ik begrijp niet, dat geen enkele andere club zich voor hem heeft gemeld. Ik denk dat ze zich allemaal hebben verke ken op het half miljoen dat ooit door Johnnie is genoemd. Maar neem maar van mij aan, dat ik dat niet voor hem het betaald. IK zal trouwens nooit voor één speler 1.4 miljoen gulden uittrekken. Integen deel, daar heb ik er liever vier of vijf voor". (Bestuurder Marten Eibrink van PEC/Zwolle in de Haagsche Courant) „Het is een belachelijk sy steem. Je krijgt de gekste din gen. Wanneer ik ergens een talent van 8 jaar zie voetbal len en ik wil dat jongewtje bij mijn club hebben kan zijn club een vergoeding vragen. Dat gebeurt dan ook. Meestal huren we zo'n jongen eerst voor één seizoen. Een talent volle pupil een seizoen huren kost normaal gesproken 3.000 gulden. Na dat seizoen moet zo'n jongetje weer terug naar zijn club. Wanneer je als prof club vier jaar achtereen een jongetje huurt mag je hem ko pen, daar staat een bedrag voor. Het komt in Belgie voor dat jongens van 8 jaar al ver kocht worden. Er zijn clubs die belachelijke bedragen voor een kind vragen, daar kan een vader van zo'n jonge tje niets aan veranderen. Het wordt zelfs heel vervelend wanneer kleine clubs hun ta lenten willen houden, terwijl zo'n jongetje graag naar een grote club wil". (Voetballer Jan Boskamp van Lierse SK in Voetbal International) wedstrijd via een prima 17 meter en 42 centimeter als zekere wereldkampioen te onttronen en vervolgens zag wereldrecordhoudster Evelyn Ashford geen kans om een wig te drijven in de Oostduitse tandem be staande uit Marlies Göhr en Marita Koch door hal verwege de race krim pend van de pijn de baan uit te stappen. De consternatie in het Ameri kaanse kamp was groot en de bondsarts dr. Daley zag zich genoodzaakt via de perschef een verklaring te laten voorle zen, dat Ashford getroffen was door een scheuring in het rechterdijbeen. Deze blessure kwelt haar al sedert 1979 en speelde haar in de halve finale opnieuw parten. Ashford, die tien weken lang rust moest ne men, wilde echter toch starten en wellicht heeft die verbeten heid iets te maken met de ri valiteit tussen haar en de Oostduitse krachtmachine Marlies Göhr. De afgelopen maanden liet Evelyn Ashfod in tal van in terviews merken dat zij het niet zo begrepen had op de sprintschool van de DDR. Ze schilderde haar grootste con currente af als een opgefokte tante, die zij smalend „the bio- nic Göhr" noemde, daarmee suggerend dat er in het vijan delijke kamp van niet-natuur- lijke middelen gebruik wordt gemaakt om topprestaties te verwezenlijken. Daarmee zag ze gemakshalve over het hoofd dat ook de Amerikanen niet vies zijn van het gebruik van doping. De beroemde hor deloper Edwin Moses raakte onlangs een gevoelige snaar door te verklaren dat zo'n 90 procent van de toppers uit zijn land ook in contact zijn geko men met anabole steroïden. En hoewel deze opmerking hem bepaald niet in dank werd af genomen durfde eigenlijk nie mand de beschuldiging te weerleggen. Uit de weg Ashford was tevens zo belust op de overwinning omdat haar min of meer werd verweten in 1980 en 1981 de confrontatie met Marlies Göhr uit te weg te zijn gegaan. In belangrijke ontmoetingen zoals de strijd om de World Cup ging de winst in 1977 naar de Oost duitse, maar in de beide daar op volgende duels snelde de Amerikaanse gazelle als eerste over de lijn. Bij de Olympische Spelen bleef een directe con frontatie uit, maar toen stak de Russische Lydia Kondrats- jeva een spaak in het Oostduit se wiel. De interland tussen beide atletiekgrootmachten van de afgelopen maand in het Olympische Colosseum zag ie dereen dan ook met belang stelling tegemoet. Het was voor Ashford een hard gelag toen zij nota bene in eigen huis haar meerdere in de Oostduit se krachtloopster moest erken nen. Om het geschonden pres tige te kunnen opvijzelen werd kort daarop in Colorado Springs onder ideale omstan digheden een race georgani seerd, die prompt twee we reldrecords opleverde. Ash ford raffelde de honderd me ter af in 10.79 seconden en zij onttroonde derhalve haar aartsrivale, die juist de 10,88 van Dresden '77 had laten vol gen door 10,81. Het was tekenend voor de ri valiteit tussen beide loopsters dat Göhr de blessure van Ash ford gisteren afdeed met: „Dat is haar probleem, niet het mij ne. Ik ben nu de snelste." Er zal nog maandenlang gefiloso feerd worden over de vraag of Ashford de begeerde wereldti tel had kunnen veroveren. Feit was wel dat de Ameri kaanse op het moment van de blessure samen met Göhr in tweede positie lag achter Mari ta Koch, die in Helsinki de 400 meter liet schieten, omdat ze zich daarvoor niet fit genoeg achtte. Ze start daarentegen wel op de 200 meter en op de estafette en kan met mogelijk twee gouden medailles toch nog tevreden naar haar woon plaats Rostock afreizen. Gevoelig De Verenigde Staten brachten de DDR op het herennummer een gevoelige nederlaag toe. Dat pak slaag werd trouwens al in de halve finale toege diend, omdat Europees kam pioen Frank Emmelmann en zijn metgezel Thomas Schro der buiten de eindstrijd wer den gehouden. Daarmee veref fenden de Amerikanen en dan speciaal het negroïde deel van de natie, een rekening met de rest van de wereld. Zij moes ten immers tot 1968 teruggaan om in Jim Hines te laatste ver tegenwoordiger op de hoogste tree van het erepodium te hebben. Immers, de ongenaak bare Valerie Borsov was in München '72 iedereen te rap af en Jim Crawford uit Trini dad logenstrafte in Montreal '76 alle voorspellingen. Ook vier jaar later grepen de Vere nigde Staten naast het meest begeerde eremetaal, maar dat kwam omdat de toenmalige president Jimmy Carter zijn sportvrienden op het nut van een boycot tegen de Sovjet- Unie had gewezen. Rechtzetten Er viel dus in de Finse hoofd stad het een en ander recht te zetten voor Carl Lewis en zijn vrienden, die trouwens na de race niet verzuimden van de daken te schreeuwen dat al leen zij recht hadden op de wereldtitel. Afgaande op de wereldranglijst was dat geen foute bewering als men weet dat bij de beste 20 de namen van liefst vijftien Amerikaan se negersprinters op voorko- Aanvankelijk was alle hoop gevestigd op Carl Lewis, van wie men verwacht dat hij bin nen afzienbare tijd een ge slaagde aanval zal doen op het magische wereldrecord ver springen (8,90 meter) dat se dert de Spelen van 1968 op naam staat van Bob Beamon. Hoewel Carl Lewis dit seizoen met 9,97 seconden opnieuw de magische tien-seconden-grens doorbrak, vestigde Carl Calvin Smith dit seizoen de meeste aandacht op zich door op de hooglandbaan van Colorado Springs met 9,93 tweehonderd ste van een seconden af te knabbelen van het vijftien jaar oude wereldrecord van de fa meuze Jim Hines. Carl Lewis bewees in Helsinki met gezien de tegenwinst een niet onver dienstelijke tijd van 10,06 dat hij echter terecht 's werelds snelste sprinter genoemd mag worden. Bescheidenheid is trouwens niet het voornaamste deel van Lewis'karakter. Hij liet vooraf weten: „Als ik niet win, ligt dat aan technische fouten. Eigenlijk waren de Amerikaanse kampioenschap pen een groter probleem voor mij dan het lopen in Helsinki." Om direct na afloop te verkla ren dat nu overduidelijk be wezen was dat Amerika over de sprinters ter wereld be schikt. Calvin Smith en Em- mit King zorgden ervoor dat Olympisch kampioen Allan Wells een overigens geslaagde rentree temidden van de we reldtop niet met tenminste brons kon afsluiten. HES LAGRAND

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9