Om zeven uur sluiten te zwaar voor winkeliers' jEwilli stahle gewond -bu parachutesprong Melkprijs gaat tijdelijk omlaag 'f Vliegend Hert" zal nog meer geheimen prijsgeven Eis 3 Vi jaar voor overboord zetten van verstekeling Geen liberalisering winkelsluitingstijden S EEN DAGJE ROTTERDAM spido Brinkman blijft vaag over sociaal-cultureel werk Onbezorgd op vakantie? Dan eerst alles goed regelen bij de Rabobank. Rabobank CS CaidócSotiacwt DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 j^JJEUGEDe luchtvaartpoli- is eei onderzoek begonnen 13 »ar he ongeluk van twee pa- 1| chutuen boven het vlieg- i5^ld Ttige, waarbij zondaga vond deoud-wereldkampioene s aterslsen Willy Stahle (29) t Wesbroek en H. Keiler uit 30; ilversm gewond raakten. hlly Sshle, die evenals haar 291 >llega beller aanvankelijk in Diet Apldoornse Julianazie- enhuiswerd opgenomen, is niimiddes overgebracht naar Acdemisch Ziekenhuis van Utrecht. Zij liep bij de bot sing ernstig rugletsel op en Keiler een gecompliceerde beenbreuk. Over de juiste toedracht van het ongeval lopen de lezingen uiteen. Vast staat dat Willy Stahle, die niet in levensgevar verkeert, bij een vrije-valoefe- ning in de lucht in botsing is gekomen met de Hilversum mer, die door de klap het be wustzijn verloor. Volgens coördinator E. Wissink van het parachutistencentrum Teuge liepen beide para's hun verwondingen op tijdens de botsing. Daarna zou er sprake zijn geweest van een gewone, zij het wat harde landing. Evenmin staat nog vast dat de lijnen van de valschermen verward zijn geweest. Bij de vrije val waren in totaal twaalf para's betrokken, die vermoedelijk te snel naar el- kaar toe zijn gesprongen. Toeristen met tyfus knappen op ALKMAAR De twee vrouwen, die vorige week na terugkeer van vakantie op het Griekse eiland Kos met tyfus- -verschijnselen in het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar zijn opgeno men, gaan goed vooruit. De ziekte verloopt „vol gens het boekje" en de vrouwen zullen, als alles goed blijft gaan, binnen twee weken het zieken huis kunnen verlaten. Die twee weken worden ze nog wel op een streng geïsoleerde afdeling ver pleegd. Onderzoek naar affaire- Valk nog niet begonnen DEN HAAG Het onderzoek naar de af faire-Valk zal pas medio augustus echt van start gaan. Minister De Ruiter (Defensie) zal dan ook aan de Tweede-Kamercommissie voor Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten uiteenzetten welke vorm het onderzoek zal aannemen. Volgens een woordvoerder van het ministerie kan er momenteel weinig on derzocht worden, omdat er veel mensen op vakantie zijn. Minister De Ruiter, die vol gende week van vakantie terugkomt, had aanvankelijk de indruk gewekt dat hij mid den deze maand al verslag zou uitbrengen aan de genoemde Kamercommissie. Kapi tein K. Briaire, één van de omstreden leden van de Militaire Missie in Paramaribo, sprak er in een krante-interview zijn verba zing over uit dat er nog „niemand uit Den Haag" bij hem was geweest. 46fte 249 625 >0 620 >EN IAAG/LEIDEN wiikeliers krijgen het alle opzichten veel te waar als de gemeenten en opeggen om pas om 7 ur 's avonds de deuren sluien. Het personeel at laiger in de winkel iitaat ii onbetaalbaar, het nog naar de vraag of er dal extra uur meer Sllantei komen en het |ordt zowel voor de de- 'ffcillistm als voor de klan- eei chaos als elke ge- ient< zijn eigen slui- ijjngstijlen bepaalt. Dat is z lthan: de mening van de Jienstnbond FNV en de inderremersorganisaties "NOV en NCOV. Als het dee bonden ligt gaat iet pinnetje van staatse- •retars Van Zeil van eco- ïomishe zaken dan ook liet dor. iltfie' let „.V ide Van Zeil is om ge beente en winkelcentra zelf latei uitmaken of de win- els al dan niet later zullen uiten. Gebeurt dat wel dan uilen ce winkels 's morgens ook een uur later open moeten gaan. Het is namelijk niet de bedoeling om het aantal uren per week dat de winkels open zijn (52) te verhogen. Maar volgens de Dienstenbond FNV zal dat in de praktijk wel ge beuren. „Het is nu al zo dat sommige winkeliers 's maan dags al om half 11 's ochtends open gaan. Er valt weinig meer te controleren als iedere plaats dat zelf gaat bepalen, en binnen de kortste keren zijn de winkels open van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's a- vonds", zegt bestuurder Guus Betten van de Dienstenbond. Betten heeft bovendien zijn twijfels over het succes van variabele openingstijden. „Op koopavonden is er tussen 6 en 7 niets te doen. Veel winkels gaan om half 6 maar vast dicht. De mensen hebben ken nelijk genoeg tijd om bood schappen te doen". Het argu ment van Van Zeil dat er steeds meer werkende vrou wen komen die moeite hebben om alle boodschappen na hun werk nog binnen te halen, wijst Betten van de hand. Dat zijn er volgens hem lang niet genoeg om de winkels op te la ten draaien. DEN HAAG De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, voelt er niets voor om met voor stellen tot liberalisering of harmonisering te komen voor de winkelsluitingstijden. Dit wordt gezegd in ant woord op vragen van het Duitse christendemocratische lid van het Europees parlement, Renate Charlotte Rab- bethge, die denkt dat meer vrijheid het particulier ini tiatief en het midden- en kleinbedrijf zal bevorderen. De ondernemers hebben de zelfde bezwaren, vooral waar het de zwaardere belasting van de winkeliers betreft. Woordvoerder C.W.M. Les- temhouwer van het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) wijst er op dat personeel dat „buiten de gebruikelijke tijden" werkt, 25 procent meer loon uitbetaald moet krijgen. „Het is maar de vraag of tot 7 uur werken nog een gebruikelijke tijd genoemd kan worden. Het personeel hoeft het niet te pikken". Lestemhouwer ziet verder nog. andere kosten opdoemen: 's winters moet de verwar ming langer aan en blijft de verliching langer branden. Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond heeft wel een alternatief. Secretaris C.M.A. Bosman denkt aan vrijstellingen, zoals die ook in de recreatiesector verleend worden. Daarbij zal een win kel die tussen 6 en 7 uur wel verzekerd is van klanten vrij gesteld moeten worden van de vaste sluitingstijden. Beide ondernemersbonden vinden, met de FNV, dat er geen noodzaak is om later te sluiten ook niet voor werken de vrouwen of werkende al leenstaanden. Ook al zou het voor die groepen consumenten handig zijn, die doen nu toch ook op een of andere manier hun boodschappen, dus meer klanten zitten er voor de win kels niet in. De Consumentenbond is altijd een voorstander geweest van soepele openingstijden en is dat nu nog. Noch de voorstan ders noch de tegenstanders hebben ooit onderzocht hoe groot de behoefte is aan win kels die later sluiten, maar marktonderzoeker P.van Ros se van de Consumentenbond meent te weten dat die behoef te er wel degelijk is. Vooral winkels die gevestigd zijn in de buurt van kantoren zouden volgens hem kunnen profite ren van het tijdgebrek van werkende mensen, die ook voor een huishouding moeten zorgen. Een vreemde vorm van con currentie tussen gemeenten of winkelcentra onderling ziet Van Rosse niet zo gauw ont staan. „Op de zaterdagmiddag zie je nu ook verschillen. Op sommige plaatsen sluiten de winkels om 4 uur, elders om 5 uur. Hetzelfde geldt vor de va kanties. De winkeliers zorgen zelf meestal wel dat als de een weg is, de ander open blijft". Avondwinkels Eind vorig jaar, toen staatsse cretaris Van Zeil voor zijn plannen met de winkelslui tingswet overal nul op het re kest had gekregen, pleitte hij voor avondwinkels om op die manier toch aan te sluiten bij de veranderingen in de maat schappij. Over die avondwin kels zijn zowel de onderne mers als de Dienstenbond FNV beter te spreken. De avondwinkels, die de grote steden al hebben, draaien in het algemeen zonder perso neel, dat wil zeggen dat alleen de ondernemer zelf in de win kel staat en dus geen extra loonkosten kwijt is voor avondwerk. Dergelijke win kels zijn echter alleen renda bel in de grote steden. De Consumentenbond ziet hier juist weer niets in. „Het assor timent dat avondwinkels voe ren is altijd maar een heel kleine greep uit wat normale levensmiddelenzaken hebben. Dat is dus geen alternatief", aldus Van Rosse. CAMPAGNE OM TERUGGELOPEN CONSUMPTIE OP TE KRIKKEN VINKEVEEN Onder het motto „Melk. De Witte Motor", start het Nederlands Zuivelbureau 15 augustus een campagne om de consumptie van melk in ons land te stimuleren. De campagne gaat enkele jaren duren en kost alleen al dit jaar vijf miljoen. Onderdeel van de campagne in de beginfase is een tijdelijke verla ging van de prijs van volle en halfvolle melk. Directeur Scholvinck van het Nederlands Zuivelbureau heeft dit vandaag bekendgemaakt. Uitgangspunt voor de campagne is volgens Scholvinck de slagzin „Melk is een voedzame drank, die op een lekkere en gezonde manier energie geeft en verkwikt". De verpakking van melkprodukten. dozen en flessen, wordt op gesierd met de slogan „Melk. De Witte Motor". „Melk moet een drank worden die bruist van activiteit, melk is lekker, melk is het eerste waar je aan denkt als je dorst hebt, als een moeilijk karwei verricht moet worden, lichamelijk of gees telijk. Melk past in de gezondere levensstijl van nu, waarin meer getrimd wordt dan ooit te voren en aerobic dancing een rage is". De campagne richt zich op mensen van 15 tot 40 jaar, omdat is gebleken dat in deze groep de consumptie van melk het sterkst afneemt, nadat de mensen in hun jeugd nog wel een flinke hoe veelheid melk drinken. In de eerste plaats wordt de campagne gevoerd in de massa-media. Ook worden activiteiten opgezet om „het produkt" goed te laten aansluiten bij de wensen van de consument. Melk zal daar aan wezig zijn waar het mag worden verwacht. Het gaat hierbij on der andere om de horeca, kantines van bedrijven en sportvere nigingen en grote manifestaties zoals festivals. In ons land is sprake van een dramatische teruggang van het melkverbruik sinds 1950. In dat jaar dronken we per hoofd van de bevolking 193 liter. Nu is dat nog maar 86 liter. De melkpro ducenten zitten met forse overschotten. Het aandeel van melk in de drankenmarkt is nog verder afge nomen, omdat we „per hoofd" meer zijn gaan drinken. Koffie en thee groeiden mee, en bier, vruchtesappen en bronwater zijn naar verhouding nóg sterker gestegen. Oorzaken voor die ontwikkeling zijn volgens Scholvinck: Een daling van het aantal jongeren onder de 15 jaar, de verandering in voedingsgewoonten (steeds meer Nederlanders laten het ont bijt en de broodmaaltijd achterwege), de concurrentie van ande re dranken en het drinken van karnemelk, chocomelk of drink- yoghurt in plaats van melk. Kiesraad schrapt Friese kandidaten Eerste Kamer DEN HAAGVier van de vijf kandidaten van de Friese Nationale Partij (FNP) voor de Eerste-Kamerverkiezingen van 31 augustus, zijn gisteren tijdens de openbare zitting van de Kiesraad, optredend als Centraal Stembureau, afgewezen omdat hun woonplaatsen op de kandidatenlijst in het Fries waren ge steld. De motivatie van de Kiesraad was dat deze plaatsnamen niet bestaan en de kandidaten derhalve niet voldeden aan de vereisten vermeld in de Kieswet. De FNP-kandidaat uit Drach ten werd wel geaccepteerd. De spelling van zijn woonplaats is in het Fries hetzelfde als in het Nederlands. De FNP heeft twee dagen om bij de Raad van State in beroep te gaan tegen de be slissing van het Centraal Stembureau. Het is voor de eerste keer dat de FNP een kandidatenlijst heeft ingediend voor de Eerste- -Kamerverkiezingen. bovenstebest uitgaansidee: parkhaven tel. 363436 waar dieren thuis en dierenvrienden uit zijn diergaarde biijdorp tel. 654333 Rotterdam zien betekent rondvaren afvaart ponton willemsplein tel. 135400 inlichtingen VVV-Rotterdar tel. 136000 Brinkman DEN HAAG Minister Brinkman kan het sociaal- cultureel werk geen ze kerheid verschaffen over de omvang van de finan ciële middelen die daar voor de komende jaren beschikbaar komen. De benarde situatie van 's Rijks financiën laat dat volgens de bewindsman eenvoudig niet toe. Dit blijkt uit het ontwerp- Rijksplan sociaal-cultureel werk, dat gisteren voor commentaar aan de instel lingen en organisaties is toegezonden. In het plan wordt slechts zeer globaal het beleid tot 1986 aan gegeven. Het ontwerp blijft ui terst vaag over de vraag welke maatregelen in dat beleid ver wacht kunnen worden. Ook wordt niet duidelijk of en hoe veel de komende jaren op het sociaal-cultureel bezuinigd zal worden. Minister Brinkman beperkt het perspectief voor de ko mende jaren tot de mededeling dat de aandacht voor achter standssituaties, de werkgele- genheidsproblematiek en de emancipatie voorrang zullen krijgen in het beleid. Het voornemen bestaat om twee honderd arbeidsprojecten tot stand te brengen. Verder geeft Brinkman aan dat het sociaal- cultureel werk meer zal wor den opengesteld voor vrou wen, zowel voor vrijwilligers en als beroepskrachten. „Woonwagenkamp kan huis in waarde doen dalen"" DEN HAAG De vestiging van een woonwagenkamp in de buurt kan de waarde van een eigen huis voor de belas tingen doen dalen. Of dit het geval is bepaalt de inspecteur der belastingen, maar er be staan geen algemeen geldende regels voor. Uitgangspunt is de waarde van de woning in het economisch verkeer. Dit heeft staatssecretaris Koning (Fi nanciën) de Kamerleden Van Ooijen en Kombrink (beiden PvdA) laten weten in ant woord op hun schriftelijke vragen daarover. FFIEMELS VLISSINGEN Het wrak van het VOC-schip ,,t' Vliegent Hert", waarin vorige maand een unieke kist met gouden en zilver en munten is gevonden, is nog maar .voor een derde afgezocht. De rest van het wrak herbergt waar schijnlijk nog een grote hoeveelheid oudheidkun dige schatten, die in de toekomst ongetwijfeld ge borgen kunnen worden. De al gevonden kist met ongeveer 10.000 gouden en zilveren munten zal niettemin zeker een hoog tepunt blijven in de totale berging van de lading. Deze optimistische geluiden zijn afkomstig van de 28-jarige Jerzy Gawronski uit Amster dam, die als aanstaand archeo loog de afgelopen twee duik- seizoenen als duiker intensief betrokken is geweest bij de be studering en berging van het wrak en lading van deze in 1735 ter hoogte van Walcheren onder de golven verdwenen Oost-Indiëvaarder. Hij vertel de, dat tot nu toe over een op pervlakte van tien bij vijf me ter ongeveer anderhalve me ter bodem is verwijderd. „Dan moet je bedenken dat die bo dem nog wel drie tot vijf me ter verder kan worden afge graven, waarbij we werkelijk van alles kunnen tegenko men". Gawronski wijst op de unieke ligging van het wrak, waar door sommige vondsten zo perfect bewaard zijn gebleven. „De 42 meter lange Oost-In diëvaarder ligt op de bodem ingebed in een zachte klei- soort, waardoor er vrijwel geen zuurstof bij de resten kan komen. Daardoor is verrotting vrijwel uitgebleven". Over de berging van de inmiddels be faamde kist met gouden mun ten vertelde hij, dat al begin juli een hoek van de kist zicht baar was in het stuk bodem dat hij met andere duikers aan het afgraven was. „Bij het ver der afgraven werd het duide lijk dat het om een losstaand object ging dat nog goed intact was." Uiteindelijk kwamen vier zak ken met klompen zilveren munten tevoorschijn, waar tussen de zak met gouden munten lag. „Als archeoloog maakte ik me op dat moment echter de meeste zorgen om de kist en hoe we die konden conserveren, alhoewel de hoe veelheid munten wel een in drukwekkend gezicht vorm de". De munten werden uit de kist gehaald en naar het Rijks- penningenkabinet in Den Haag gebracht. De kist zelf werd voorzichtig uit elkaar gehaald en behan deld tegen uitdroging. Deze week nog wordt de' kist in stukken naar het Rijksmu seum in Amsterdam gebracht voor verdere behandeling. De vondst van de schat, waarvan de historische waarde zeer groot is en de financiële waar de nog onduidelijk, is volgens Gawronski in ieder geval een fantastische afsluiting gewor den van een project waaraan ongeveer veertig Nederlandse vrijwilligers hun energie en kracht hebben besteed. ARNHEM De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof mr. C. Bleichrodt heeft gisteren een ge vangenisstraf van 3Vi jaar geëist tegen de 39-jarige ka pitein Th. de B. uit Meppel. Deze ervan wordt verdacht als bevelvoerder van de Nederlandse coaster „Emily" in oktober 1979 opdracht te hebben gegeven tot het overboord zetten van een Ghanese verstekeling voor de kust van Nigeria. Hoewel het lijk nooit is gevonden moet volgens de procureur worden aangenomen dat de Ghanees is verdronken. De man kon niet zwemmen en ooggetuigen hebben hem in de golven zien verdwijnen. Tegen de stuurman van de „Emily", de 29-jari- ge A.B. uit 's Gravendeel, eiste Bleichrott Wï jaar cel. A.B. wordt ervan verdacht het bevel van de kapitein om de verstekeling overboord te zetten met twee matrozen te hebben uitgevoerd. „Opvolging van het bevel had ondergeschikt gemaakt moeten worden aan het mensenleven dat op het spel stond". De kapitein en de stuurman hebben de verstekeling geen reddingsboei of zwemvest nagegooid toen zij zagen dat de man niet kon zwem men. „De verstekeling is zonder pardon de dood ingedreven". Eén van de redenen waarom de zaak al jaren lang loopt en door het gerechtshof in Arnhem in april van dit jaar nog eens voor een nader onderzoek werd aangehouden is een verklaring van een Ghanees, die door een Nederlands geïllustreerd weekblad naar ons land werd gehaald. Die vertelde dat hij de verstekeling was. Door lang spartelen zou hij er na uren tenslotte in zijn geslaagd de wal te bereiken. „Maar de verklaringen van die „verstekeling" wijken te veel af van de bevindingen van de rijksrecherche", aldus de procureur, die de verstekeling een „grote fantast" noemde, „die alleen op geld uit is". Uit een zwemproef bleek ook dat de man zich slechts met de grootste moeite enige minuten drijvende kon houden. ADVERTENTIE Voor mijn vakantie heb ik alles prima geregeld. Bij mijn eigen Rabobank. Peseta's voor mijn ver blijf in Spanje, wat franse francs voor de doorreis en reischeques als reserve. En niet te vergeten 'n goede reisverzekering. /r- Bovendien past de Rabo- bank, voor 'n kleine vergoeding, op waardevolle spulletjes, die ik niet graag kwijt raak. Doe daarom zoals ik en regel alle vakantiezaken bij de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7