,Een boom in je eigen tuin omhakken gaat zomaar niet iekenboeggroep zegt „ja" egen deel Hartevelteomplex aan :iden. Reekers vergroot voorsprong in Bloemenmara thon CcidieSowant DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 frarood-onderzoek naar rtplaatseji in Zuid-Holland HAAG De provincie Zuid-Holland gaat morgen er met het zogenaamde remote-sensing-onderzoek, rbij door middel van infraroodfotografie vanuit de t illegale stortplaatsen worden opgespoord. Eerder dit maakte het bedrijf Eurosense BV in opdracht van de incie opnamen van het gebied tussen Hazerswoude, :'rden. Alphen aan den Rijn en Waddinxveen. In dat ge- e van 150 vierkante kilometer werden toen ongeveer 700 g( namelijk illegale stortplaatsen aangetroffen. De kos- 0van het onderzoek dat morgen begint worden geschat op ^honderdduizend gulden. De provincie wilde niet zeggen in welke gebieden het onderzoek dit keer wordt uitge- d, om te voorkomen dat stortplaatsen aan het oog wor- onttrokken. De eerste resultaten zullen overigens pas Ie maanden na de vluchten bekend zijn. ken de sichz »t dee nalij •r wt dat iddei zijn iale meer sze u anvr; org. dend zo m ïdenef hte eeft. nie Duizenden guldens schade bij inbraak LEIDEN Bij een inbraak in een wo ning aan de Prinsenstraat is voor dui zenden guldens aan goederen gestolen. De dieven gingen er vandoor met een kleurentelevisie, een tuner, een ver sterker, een cassettedeck, ruim 150 cas settebandjes, enkele tientallen elpee's, een wekker, twee wekkerradio's en een elektrische grilloven. De spullen werden uit de zolderetage van de wo ning gestolen. Uit een andere kamer in hetzelfde pand werd geluidsapparatuur, een radio en wat klein geld gestolen. De dieven kwamen het pand binnen door en ruit in te slaan. De hele woning werd doorzocht. De inbraak in de zol der werd begin deze maand gepleegd terwijl de bewoner een paar dagen weg was. 15 Kilo kroepoek gestolen LEIDEN Uit een schuur van een wo ning aan de Brahms- laan is in de nacht van zondag op maan dag vijftien kilo kroepoek gestolen. De inbrekers namen verder een kratje bier, een krat met flessen bronwater en vijf kilo prei mee. De inbrekers kwa men het pand binnen door het slot van de deur open te breken. TIJDENS AFSLUITING LAMMEBRUG Pontje voor voetgangers over Vliet LEIDEN In verband met de afsluiting van de Lammebrug over de Vliet in Leiden van maandag 15 augustus tot vrijdag 2 september, wordt voor fietsers, bromfietsers en voetgangers een veerpont ingezet. Deze pont vaart gratis in de eerste week van de afsluiting dagelijks van half zeven 's morgens tot twaalf uur 's nachts. Vanaf 20 augustus kan de pont alleen van half zeven tot zes uur worden gebruikt. Buiten deze uren wordt de brug voor voetgangers en bromfietsers provisorisch opengesteld. Reizigers die per bus vanuit de richting Rotterdam/Zoetermeer- /Stompwijk/Zoeterwoude (v.v.) naar Leiden gaan, moeten even eens gebruik maken van de pontveer, om vervolgens over te stappen op een andere bus, die aan de overzijde van de Vliet gereed staat. Motorvoertuigen kunnen geen gebruik maken van de pont. Zij moeten alternatieve in- en uitvalswegen kiezen. Deze routes worden met behulp van oranje omleidingsborden aangegeven. de JEER BEVOEGDHEDEN VOOR GEMEENTE IN NIEUWE KAPVERORDENING IDEN „In theorie je tot 300 gulden boe- twee maanden -P genisstraf worden ver- n eeideeld, wanneer je als ticulier zonder een ;unning een boom om- t. Ook al staat die ?n grfm in je eigen tuin, is iuper 'rond eigendom, heb je ls gaf boom zelf geplant, ja- wëlijjlang verzorgd maar err sreert boom toch assjjt meer in zo'n beste n gekt, de gemeente moet en ojop een paar wettelijke ze Sonderingen na, die Leiden betreft niet zo zitter en flangrijk zijn eerst i hijptemming geven om de i daajg erin te zetten. Een 'estrpm in je eigen tuin om- ma%ken gaat zomaar niet. J"sJleen kan ik me niet d) Jrinneren dat er in Lei- •t huffi ooit iemand voor de ;en phter is gesleept wegens diï onrechtmatig kappen -ft een boom. In de prak tij komt het bijna nooit mejer en eigenlijk is dat f niet zozeer de bedoe- JRQc". het woord is René Ver- ■Hkcke, werkzaam op de af- ■Big stadsontwikkeling en ^^nbare werken van de ge- BHnte Leiden en in die hoe- ^^ïgheid betrokken geweest de opstelling van een nieu- gemeentelijke „kapveror- ng". De kapverordening aat uit een aantal regels rmee wordt bepaald, wie neer het recht heeft om en en struiken te kappen s verwijderen, welke rech- de gemeente heeft om de ;er aan te pakken die niet zijn verplichtingen op dit t miied voldoet, maar ook de devergoedin'g die de ge- nte in sommmige gevallen alt, is erin geregeld. On- j|T v s stelde de gemeenteraad nieuwe kapverordening nadat bleek dat de oude j 1969 niet meer voldeed. De ukg<we verordening wordt omt noedelijk op 1 oktober of 1 lger -mber van kracht. oude en de nieuwe veror- I n8 verschillen op een aan- 5te j punten aanzienlijk. Uit de biming blijkt al dat de re- vanuit een andere gedach- ht bfrerden gemaakt. De oude il djirdening heette nog „Ver ging op het vellen van schi Renè Verplancke: ,,Een struik mag iedereen wel zelf uit de grond halen, zolang het tenminste om struiken in je eigen tuin gaat. Als Je dat ook aan een vergunning zou binden, ga je als gemeente een beetje te ver...". nka houtopstanden", de nieuwe gaat officieel door het leven onder de benaming „Verorde ning op het behouden van houtopstanden". Véïplancke: „Het verschil is het uitgangs punt. In de oude verordening lag meer de nadruk op het kappen van bomen, in de nieuwe ligt de nadruk meer op het behoud van groen. Milieu overwegingen en milieu-be houd hebben nu meer belang stelling dan in de jaren zestig. Dat hebben we in de nieuwe verordening tot uiting willen brengen". In de nieuwe veror dening krijgt de gemeente meer criteria om het kappen van bomen door particulieren aan te toetsen, meer mogelijk heden om in te grijpen wan neer er toch wordt gekapt en er is een schadevergoedingsre geling ingebouwd. Visuele aspecten Volgens de oude verordening werd bij een aanvraag voor een kapvergunning alleen be keken, of een boom zodanig „esthetisch" verantwoord was, dat weghalen niet zou kunnen. Alleen de visuele aspecten werden bekeken. In de nieu we verordening kan de „recre atieve waarde" van een boom een reden zijn om een kapver gunning te weigeren. De plaats van de boom, is de boom erg oud, de invloed op de bodem gesteldheid, de mogelijkheid dat dieren er zich nestelen, de luchtzuiverende kwaliteiten van een boom, allemaal zaken die er toe kunnen leiden, dat de gemeente een vergunning weigert. Verplancke erkent dat dit ta melijk subjectief te hanteren criteria zijn, „maar het wordt beoordeeld door mensen die er verstand van hebben en als gemeente moet je een weige ring goed onderbouwen want bij een eventuele beroepszaak moet je je kunnen verdedi gen". Verder heeft de gemeen te nu de mogelijkheid om ie mand te verplichten verwaar loosde bomen weg te halen en er nieuwe voor neer te zetten, dan wel voor beter onderhoud te zorgen. Ook na brand, blik seminslag of vergiftiging kan de gemeente nu een nieuwe boom eisen. De gemeente kan nu ook bepalen dat een kap vergunning wordt geweigerd. maar dat omdat de desbe treffende boom of bomen toch een beetje in de weg staan een eenmalig bedrag wordt uitgekeerd. Dat dit vaak zal gebeuren is, volgens Verplanc ke, echter niet waarschijnlijk. Over het algemeen worden kapvergunningen gevraagd, wanneer bomen teveel licht wegnemen, de wortels schade aanrichten of een boom in de weg staat bij nieuwbouw. Regeltjes Is dat nou echt nodig, regeltjes voor het kappen van een boom in de voortuin van tien vier kante meter Waarom mag ie dereen dat niet zelf bepalen Een boom of een struik meer of minder doet er toch niet zo veel toe Niemand gaat toch een boom omhakken, waar hij geen of nauwelijks last van heeft? Is de bureaucratie niet al groot genoeg Verplancke ziet het allemaal wat vrolijker: „Je moet deze nieuwe verordening die trouwens aan de hand van een voorbeeld van de VNG (Vere niging van Nederlandse Ge meenten) is gemaakt meer zien als een stok achter de deur. Meestal wordt een kap vergunning inderdaad ver leend, maar dat is ook niet zo vreemd. Bijna niemand vraagt een vergunning voor het kap pen van een boom, terwijl het niet echt nodig is. De verorde ning is in de praktijk alleen nodig voor mensen die een aantal maal in de fout gaan. Vooral de mogelijkheid voor de gemeente om iemand te verplichten nieuwe bomen aan te brengen als er zonder ver gunning is gekapt, zorgt er voor dat de gemeente genoeg mogelijkheden heeft om het milieu te beschermen. Jaar lijks worden er zo'n zestig a zeventig vergunningen gege ven. Weigeren gebeurt niet zo vaak, misschien in vijf procent van de gevallen. We proberen de verordening vrij soepel te hanteren. Als iemand een kap vergunning vraagt, gaat er ie mand van ons bekijken of het terecht is. Soms adviseren we tot het uitdunnen van een boom, soms neemt de gemeen te een boom over en plaats hem ergens anders. Met over leg komen we er vaak wel uit". Illegaal kappen, wordt zo'n tien maal per jaar ont dekt. „We krijgen wel eens te lefoontjes, in de trant van 'ze zijn bij mij in de straat bomen aan het omzagen.' We gaan dan kijken en er wordt wel eens wat ontdekt. Juist in zo'n geval kan een herplantings- plicht handig zijn. Wanneer het om het behoud van het mi lieu gaat, worden wij er niet wijzer van wanneer een illega le kapper wordt veroordeeld tot een paar honderd gulden boete". Precedent Wie er niet uitkomt en toch le- een boom uit zijn tuin weg wil halen, kan altijd tegen de weigering van de gemeente om een kapvergunning te ver lenen in beroep bij de Kroon gaan. Zo nu dan gebeurt dat ook. Bijvoorbeeld, iemand uit Borne die een boom uit zijn tuin wilde verzagen tot plan ken om de zolder te verbou wen. Dat mocht niet van de gemeente en ook bij de Kroon kreeg de doe-'t-zelver geen ge lijk. Zijn financieel voordeel woog niet op tegen het alge meen belang van het behoud van de boom. Of een inwoner van de gemeente Avereest, die vijftig eiken van zijn erf wilde weghalen. Een melktankwa gen zou het erf niet meer op kunnen. Twee eiken kappen vond de Kroon wel genoeg. Ie mand uit Purmerend wilde een berkeboom weghalen, om dat de bomen en de insekten en vogels erin zijn auto teveel zouden vervuilen. Er staan toch vijftig berkebomen bij mij de in straat, ééntje meer of minder doet er niet toe, kre gen gemeente en de Kroon te horen. Niets mee te maken, was het gelijkluidende ant woord van beide instanties. Het stadsschoon wordt teveel beschadigd als die boom weg gaat en u kunt uw auto ook nog in de garage zetten. Verplancke: „Juist om dat soort langdurige beroepszaken te voorkomen, want het kost de gemeenschap toch weer geld, proberen we door over leg tot overstemming te ko men, uit te leggen wat wel kan en wat niet en in negen van de tien gevallen lukt dat ook pri ma. En juist omdat er vaak een tiende geval is van iemand die niet bereid is om een beetje redelijk met het groen om te gaan, is deze verordening met al zijn regeltjes, hoe pietluttig ze ook mogen lijken, een goe- 6 Z3ak MARCEL GELAUFF Zwem vierdaagse De nationale zwemvierdaagse wordt vanaf maandag 29 augustus tot en met vrijdag 2 september in het zwembad De Vliet en het zwembad De Zijl gehouden. Het is de bedoeling dat over vier avonden men telkens 500 meter zwemt in eigen tempo. In totaal dus 2 kilo meter. Deze vier avonden kan men verdelen over de vijf beschikbare zwemavonden. Er kan gestart worden tussen zeven uur en half negen. Deelnemerskaarten a zes gulden zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de kassa 's van de beide zwembaden. Zwembad De Vliet ligt aan de Voorschoterweg, tel. 765925 en zwembad De Zijl is gelegen aan de Paramaribostraat, tel. 120476. De orga nisatie is in handen van de Leidse zwemverenigingen in samenwerking met de directie Sport en Recreatie. Lezing Dr. Th. Leyenaar houdt maandagavond 10 oktober de le zing „Dagen der Doden" in het Museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1. De lezing beschrijft de manier waarop in Mexico de doden worden herdacht. De lezing wordt met dia's toegelicht. De lezing begint om acht uur, leden van de Vereniging van Vrienden van het Rijksmu seum hebben gratis toegang, niet-leden betalen twee gul den. WEERT/LEIDEN Jo- han Reekers uit Enschede blijft ook na de tweede etappe van de bloemen- marathon aan kop van het algemeen klassement. De rolstoelatleet heeft zijn voorsprong op Eddie Pie- terse uit Maassluis giste ren met zeventien secon den uitgebreid. Na de eer ste etappe bedroeg de af stand tussen de twee slechts één seconde. Lei- denaar André Moedig blijft tegenvallende pres taties leveren. De veertig kilometer lange etappe voerde de twintig rol stoelatleten van Berg naar Weert. In deze route werd een individuele tijdrit over 4,5 kilometer ingelast. Ree kers was met 13 minuten en 58 seconden de snelste, Pie- terse werd met 14.24 tweede. André Moedig kwam niet verder dan een vijfde plaats. Dit terwijl het parcours (gladde betonwegen) hem op het lijf geschreven leek. Op het parcours in Weert werd om de punten geknokt. De renners moesten onder grote belangstelling twaalf rondjes van vierhonderd me ter afleggen. Nelisse, Pieter- se, Van de Donk, Moedig en Reekers vormden al direct een kopgroep. In de vierde ronde plaatste Moedig een demarrage, maar het ontbrak h?m aan kracht om zijn vier concurrenten voor te blijven. Reekers vloog vlak voor de finish uit de bocht, maar hij kwam sterk terug en verloor nauwelijks tijd op concurrent Pieterse. De etappe werd be slist in een eindsprint, die werd gewonnen door Nelisse. Pieterse werd tweede, Van de Donk derde. Moedig legde beslag op de vierde plaats en Reekers kwam op kleine achterstand op de vijfde posi tie binnen. Van de Bosch uit Hillegom maakt moeilijke tijden door. Hij kan het tempo nauwe lijks bijbenen. De 52-jarige Duitser Klein deed het bij zonder goed en klom op naar de zevende plaats in het al gemeen klassement. De Duister Koeberle dwingt ook respect af. Deze atleet, die wegens verlamde vingers de wielen met zijn polsen moet ronddraaien, kan goed mee komen. Vanmiddag zijn de renners vertrokken voor de 40 kilo meter lange etappe van Weert naar Zeelst. Tijdrit 4,5 km. 1. Johan Reekers (Beek, Enschede) 13 min. 58 sec.; 2. Eddie Pieterse (LIAM. Maassluis) 14.24; 3. Jos van de Donk (Beek Nieuwegein) 14.49; 5. André Moedig (Bondsspaarbank, Leiden) 15.10; 13. Cees Keus (Flora, Den Haag) 17.38; 17. Cees van Zaal (LIAM. Ter Aar) 20.20; 20. W. van de Bosch (Flora, Hillegom) 29.47; Tweede Etappe 1. Nelisse 17 min. 10 sec.; 2. Pieterse 17.11; 3. Van de Donk; 4. Moedig 17.13; 5. Reekers 17.20; 10. Cees Keus 22.07 18. Van Zaal 25.58; Van de Bosch 29.10. Algemeen klassement 1. Johan Reekers (Beek, Enschede) 48 min. 14 sec; 2. Eddie Pieterse (LIAM, Maassluis) 48.32; 3. Huub Nelisse (Flora, Vlaardingen) 49.53; 4. Jos van de Donk (Beek Nieuwegein) 50.27; 5. André Moedig (Bondsspaarbank, Lei den) 51.31; 6. Han Bijlard (LIAM, Zwolle) 52.51; 7. Johan Klein (Zuivel- bureau, Duitsland) 56.23; 8. Wim Cappetijn (Beek, Breda) 56.27; 9. Sei ne Weessies (Bondsspaarbank, Nieu wegein) 57.07; 10, Wim de Ronde (Bondsspaarbank, Le Zoelmond) 1.00.45; 11. Cees Keus (Flora, Den Haag) 18, Cees van Zaal (LIAM, Ter Aar) 1.11.39; 20. W. van de Bosch (Flora, Hillegom) 1.26.10; Puntenklassement Ploegenklassement Jtuu g, rijDEN De initiatief- ip Ziekenboeg heeft gezegd tegen een deel het Harteveltcom- Een deel, omdat het Hartevelteomplex na reken- en vergader- k toch niet helemaal e vullen zou zijn door werkers in de Zieken- g. De initiatiefgroep verder nog een meer failleerde invulling van het plan van de leente. In dat defini- 'e plan zouden name- enkele belangrijke 'llerdelen, zoals voorzie- ;en voor gas, water en it, aan- en afvoerpun- volgens de initiatief- ep, ontbreken of hts globaal zijn ge- fmd. Voorzieningen die ?ens de initiatiefgroep in de vergaderingen de gemeente bespro ken zijn. Het „ja, maar...." van de Ziekenboeggroep is een reactie op het door de gemeente gestelde ulti matum, waarbij de groep met slecht „ja" of „nee" op het definitieve plan kon reageren. Twee van de woordvoerders van de initiatiefgroep, Antoon Ruigrok en Paul van Velsen: „Na verschillende vergaderin gen met de mensen hier, is ge bleken dat toch niet iedereen de sprong naar zo'n „echte" werkruimte durft te maken. Er zitten natuurlijk veel jonge ren bij, die van een uitkering van zo'n 700 gulden moeten rondkomen. Van dat geld zou den ze dan naast gewone ka merhuur, eten en hun materi aalkosten ook nog de huur in het Hartevelt moeten betalen. Een minderheid van de Zie kenboeg kan dat niet betalen of durft het nog niet aan. Je begint tenslotte aan iets nieuws, iets serieus". Het achterste deel van het Hartevelteomplex, zo'n 600 vierkante meter zou voldoen de zijn volgens de initiatief groep. De drie voormalige pakhuizen aan de Langegracht zouden dan eventueel aan an deren verhuurd kunnen wor den. Verder wil de groep dat de door de gemeente gemaakte plannen duidelijker worden. Lastig „Het lijkt natuurlijk wel of we heel lastig zijn, maar ik weet niet hoe ruw of precies die plannen zijn. Als er werkelijk geen waterleidingen en voor zieningen voor gas en licht en dergelijke in het plan komen, betekent het, dat we dat straks zelf nog moeten gaan aanleg gen. Nu willen we best wat doen, maar dergelijke zaken als waterleidingen en zo kos ten erg veel geld. Voor ons tenminste wel. Ook de aanleg van ramen is maar heel sum mier in het rapport aange kaart. Allemaal belangrijke za ken, die we al eerder naar vo ren brachten en waar wel vaag over is gepraat, maar waarvan niet veel is terug te vinden in het rapport. We wil len graag dat het precieser wordt, zodat we niet voor ver rassingen komen te staan straks", aldus Antoon Ruigrok en Paul van Velsen. Wethouder C. Waal noemt het „gunstig" dat de initiatiefgroep het project „meer realistisch" is gaan benaderen. „Het leek mij ook wel wat veel om die 1200 vierkante meter te kun nen vullen". De wethouder moet nog overleggen met de overige leden van het college van B en W over het antwoord van de initiatiefgroep en in hoeverre de groep nog echt es- sentiele wijzigingen van het plan kunnen aanbrengen. „We zullen nog een keer met de initiatiefgroep moeten overleg gen en ik hoop dat we de zaak dan voor het eind van deze maand rond kunnen hebben. LEIDEN Overleden: E. J. Ros kam, geb. 31-3-1944, man; H M. van Velsen, geb. 2-8-1919, vrl., echtg. van I. Hartingsveld; J. N. Pekel. geb. 28- 5-1929, man; A. P. van Strater, geb. 18-4-1907, man; W. A. Kipp, geb. 12- 4-1914. man; C. J. de Bruin, geb. 8-10- 1933, vrl., echtg. van J. J. M. Berbee; H. Mulder, geb. 10-3-1910, man; P. B. T. Hoes, geb. 17-5-1896. vrl., geh. gew. met C. W. Barten; M. Klupper, geb. 6-5-1912, vrl., geh. gew. met P. D. Starre; J. van Meteren, geb. 11-5- 1902, man; F. Labordus, geb. 12-2- 1902, man; J. Kulk, geb. 16-9-1897, man; A. Kos, geb 9-4-1972, vrl.; J. H. te Pass. geb. 14-3-1910, man; D Tu- renhout, geb. 6-5-1908, vrl.; H. J. Keij, geb. 5-8-1916, r son, geb. 3-9-1916, i geb. 16-11-1902, ma geb. 6-3-1971, man geb. 14-12-1894, vrl., geh. gew. i Paauwe; J. I. Eradus, geb. 1-10-1916, man; J. den Hoed, geb. 22-9-1899, vrl., geh. gew. met A. van den Bo gaard; C. L. Jongenburger, geb. 28-6- 1922, man; A. Bink, geb. 24-8-1903, man; M. J. van Weeren, geb. 7-3- 1887, vrl., geh. gew. met J. Laterveer; t Iter- in; N. Padmos, in; A. J. M. Vos. Koulil. Bommelding op station LEIDEN De politie is van morgen op zoek gegaan naar een bom die zou zijn geplaatst in de hal van de station. Na een anonieme melding heeft de politie zonder de hal te ont ruimen, gekeken of er zich verdachte voorwerpen in de hal bevonden. Er werd niets gevonden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3