Robert Oppenheimer leed onder het vaderschap van de atoomhom PAG'^)IO/TFT .EVT.STF. CeidocSoiviatit digt alleen omdat hij de i één ren '^om uitvond, maar in de wjjiinder om zijn gewe- n 14.00 uupagen, alsmede de flight en v^tmakingen rond en venusersoon, maken de fy- /uirix k „Robert Oppenheimer n figuur die de aan- jno w en blijft trekken Het King en sjpen van de eerste eüng): Urjoen op Hiroshima en ïemite en de paddestoelen )ij in totaal 170.000 oio, Umiefen dood vonden, gekleurd gezien Een ijssalon als „gezicht" van de AVRO 'ïderlandse programma's De S,r''d om bel be" PROGRAMMA-OVERZICHT Buitenlandse programma's DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 PAGINA 11 Supreme, selen door straling le"j ferden, schokten ,ng artdiep. Hierbij voegt Violine ertiet feit, dat hij ook verdacht werd van sympathieën, het- sen (fina^em 'n *^53 voor de meter, 2.tscommissie bracht, >nlegb!vs?t taa^ ^ad commu- N)n.i3<) te ontmaskeren en 7 Bakosi,ij een fnuikende n gekwaü'njac^^ ontketende. iBC vond dit leven 7552,'V^d genoeg om er een ouiguerovjilleton aan te wij- /di) 74.46 De TROS neemt dit 7. Steuk j ?r delen over en be- IV (Sov) 7^r vanavond mee op n) 74 28,"5! om 20.29 uur, met ilgen op 12, 15 en 16 itus, telkens onge- kwali" Hij stierf als 62-jarige een" na tuurlijke dood. maar leefde in zijn laatste levensjaren verge ten, ook al omdat hij werd uit- verdere weten schappelijke onderzoekingen. Er gingen in die jaren stem men op hem de Nobelprijs voor natuurkunde toe te ken nen. Het eerbiedwaardige ge nootschap, dat daarover heeft te beslissen, vond dit toch een te vergaande stap, gezien de gevolgen van de ontdekking van de atoombom. In de verslagen vap de hoor zittingen van de Amerikaanse senaat vindt men stof genoeg om er het wedervaren van Oppenheimer uit te distelle ren, maar men krijgt dan te maken met een grote eenzij digheid. Dit wordt veroorzaakt door de aard van de verdacht makingen, waaraan Oppenhei mer eigenlijk heel zijn werk zaam leven bloot heeft ge staan. De Amerikaanse gehei me diensten hielden het er U Shelden als Kitty de vrouw van Robei voor, dat Oppenheimer com munistische contacten onder hield en schaduwden hem al jaren, ook al uit vrees, dat zijn vindingen op het gebied van de splitsing van uraniumato men in andere handen en lan den terecht zouden komen. Hij was verdacht, omdat deze bril jante zoon van joodse emigran ten enige linkse vrienden had en voor te weinig vaderlands lievend werd gehouden. Hij dacht veeleer in menselijke maat. Juist hij was het die de ver woestende .consequenties van kernexplosies vooraf onder kende, zeker na een proefex plosie in de Nevada-woestijn. Hij kreeg gelijk na de bommen op Japan. Hij heeft voorzien, dat nog jaren nadien stralings getroffenen op het randje van de dood bleven leven en dat ook nieuw leven onderhevig raakte aan de gevolgen van straling. Gewetensvragen Die kennis stelde Oppenhei mer voor ernstige gewetens vragen en het zijn juist deze, waarop in dit biografische tv- feuilleton de nadruk is komen liggen. Maker Peter Prince liep daarvoor de vrienden, kennissen en familie van Op penheimer af om met de den- kwijse van deze atoomgeleerde vertrouwd te raken. Direct al in de eerste beelden monden wetenschappelijke discussies aan de Berkeley- universiteit in Californië uit in politieke stellingnamen en vervolgens in de vraag of men kennis mag misbruiken om er dood mee te zaaien. Die vraag werd voor hem een levens vraag, waar hij zich nooit meer van los heeft kunnen maken. In het spoor van Oppenheimer gingen die discussies nadien over de hele wereld. Oppen heimer had ook zijn weten schappelijke vermoedens over de effecten van atoomsplitsing en -fusie, met name de ket tingreactie. De splitsing van een kern zou zoveel kracht kunnen losmaken, dat daar door ook andere kernen zou den kunnen worden getroffen en tot splijting aangezet. Daar door zou de wereld in brand kunnen raken. De zogeheten „vader van de atoombom" had hier zoveel gewetenskwesties over, dat hij met het voorstel heeft rondge- Sam Waterston in de rol van Robert Oppen heimer. lopen om die kennis te depo neren bij een internationaal wetenschappelijk gezelschap, zodat aizonderlijke landen dit niet zouden kunnen gebruiken om elkaar te vernietigen. Dit werd Oppenheimer aangewre ven als een on-Amerikaanse activiteit. En ook dit leidde tot zijn uitsluiting uit verdere on derzoekingen op dit gebied. Persoonlijk leven Het persoonlijk leven,van Op penheimer geniet in dit feuil leton veel zorg. Om meer dan één reden. Ten eerste kreeg had van de rancune van stu diegenoten en collega's, die niet konden tippen aan zijn helder inzicht in de geheimen der fysica. Door zijn opvallen de meer-kennis kwam hij nog al eens arrogant bij zijn vrien den over. Wie hem dit kwalijk Hij blijft in die hoorzittingen wel overeind, maar niet verge ten mag worden, dat hij toen al mentaal leed onder de ver woesting aan mensenlevens in Japan, waarvoor hij zich als uitvinder en ontwerper van de atoombom verantwoordelijk te merken. Toen men hem nodig had om de oorlog in de Pacific te win nen werd hij toegevoegd aan kolonel Leslie Groves (Man ning Redwood), ofschoon de FBI hem toen al staatsgevaar lijk achtte. Groves kan echter het openbare leven van deze njet buiten Oppenheimer en man veel aandacht tijdens de hoorzittingen, die openbaar waren en waarvan in de kran ten lange verslagen versche nen. Ten tweede legde Oppen heimer tal van eigen voorkeu ren aan de dag, die nauw te maken hebben met zijn ge moedsleven. Zijn mislukte liefde met de links geheten Jean Tatlock (Kate Harper) wordt gevolgd door zijn huwe- contacten, die door de Ameri kaanse geheime dienst als ver dacht werden aangemerkt. Via zijn vrouw kreeg hij te maken met dergelijke relaties. Die werden Oppenheimer ernstig kwalijk genomen, ook al was het veeleer zo, dat deze eerder op zijn weg kwamen dan dat hij deze persé zocht. Uit dit gereconstrueerde le vensverhaal blijkt bovendien, dat Oppenheimer ook te lijden namen aarzelden zelfs niet voelde. Uit liefhebberij hield hem als een Sovjet-spion aan hij zich ook bezig met filosofi sche studies, waarbij hij ook kwam te denken over zaken als persoonlijke en collectieve schuld. In Leiden, waar hij in zijn jonge jaren nog eens enke le weken om studieredenen verbleef, gaf hij op zeker mo ment dissertaties weg in vlek keloos Nederlands, handelend over zowel natuurkundige als wijsgerige onderwerpen. Hij wist dat door zijn toedoen niet meer goed te maken rampspoed over vele mensen was gebracht, waartegenover in Amerika de militaire visie stond, dat dankzij de atoom bom de levens van vele Ame rikaanse soldaten gespaard konden blijven. Al die eiland jes daar die veroverd hadden moeten worden met evenzove- le invasies door landingstroe pen. negeert de adviezen om hem door een ander te vervangen. Oppenheimer wordt zelfs di recteur van het speciaal ge stichte atoombomlaboratorium in Los Alamos. Amerika werd tot spoed gedreven, aangezien bekend was, dat ook in Duits land op dit gebied grote activi teiten werden ontplooid. In de oorlogsspanningen van die da gen en het halve weten van el- kaars vorderingen speelde we derzijds de angst voor wereld hegemonie mee. In de laatste aflevering op 16 augustus krijgen de hoorzittin gen in 1953 alle ruimte. Op penheimer moet zich tegen grievende beschuldigingen Wel ontving hij in 1963 uit handen van de president van Amerika de Fermi-prijs we gens uitzonderlijke verdien sten voor zijn vaderland. Op- verweren. Hem werd bij die penheimer heeft dat niet als gelegenheid en bij wijze vonnis de verdere toegang ontzegd tot de atoomgeheimen, een rechtvaardiging ervaren, nog minder als een genoegdoe ning voor de schuld, die hij aan de ontraadseling waarvan meende op zich te hebben hij voordien zijn leven had rijd. TON OLIEMULLER Je kunt natuurlijk eindeloos blijven filosoferen over hoe de AVRO straks het „gat van Mies" gaat opvullen, nu de be faamde praatshow-ster het voor gezien houdt. In wandelgan gen en krantekolommen valt nogal eens de naam van Ruud ter Weijden, de voormalige sportpresentator, die met een korte serie praatprogramma's onder de titel „Coupe Ter Weijden" in deze warme zomer de kans krijgt te laten zien wat hij kan op dit gebied. Bij het aanschouwen van Ter Weijdens verrichtingen kun je echter niet veel meer doen dan berustend constateren, dat het ongetwijfeld een heel aardige jongeman is, die Ruud, maar het fungeren als de centrale figuur in een praatshow van iets langere adem, voor hem wel niet zal zijn weggelegd. Zondagavond had hij het met een aantal gasten over het the ma „macht". Op zichzelf een interessant gegeven. De keuze van de gasten was ook niet onverstandig (een scheidsrechter, een burgemeester, een directrice, een judo-kampioen, een re- gissseuse, een professor, een agent), en het geheel speelde zich in ongedwongen stijl af. Maar toch: inclusief het geheel in Viva-stijl opgetrokken de cor, was er totaal niks origineels te bekennen, iets dat Ter Weijden voldoende identiteit (of „personality", zoals dat in die kringen heet) geeft om de dragende figuur te kunnen zijn in de show met echte allure. Laat staan dat hij de opvolger zou kunnen worden van Mies Bouman, op wie zonder enige twijfel een heleboel kritiek mogelijk is, maar die (eveneens zonder enige twijfel) wel beschikt over de benodigde uitstra ling om centraal te kunnen staan in een belangrijk praatpro gramma. Enige verbijstering is ook op haar plaats ten aanzien van de opmerkelijke gedachte de show te laten spelen in een zoge naamde ijssalon. Dat is in de dagelijkse praktijk niet een plaats waar zich spontane gesprekken op behoorlijk niveau ontwikkelen. Maar dat is tot daar aan toe. Irritanter is het gegeven dat erg veel aandacht wordt besteed (in beelden ten minste) aan de juffrouw die de sorbets samenstelt, achter de markante gestalte van de presentator, en aan in het publiek zittende stoeipoezen die dergelijke ijsjes elegant zitten te con sumeren. Kijk, dat is natuurlijk een aanpak die bij Veronica niet misstaat, maar bij een toch min of meer serieus gesprek over gebruik en misbruik van macht niet thuis hoort. Zo zie je ook de AVRO buigen voor de invloed die de snelle jongens van Rob Out uitoefenen, en dingen uitzenden waar in elk geval Mies Bouman niet voor bezweken zou zijn. Ruud ter Weijden, kortom, heeft kennelijk zelf niet genoeg „macht" om binnen de AVRO een programma te maken, dat het gezicht van Ter Weijden laat zien. Of: Ruud hééft ge woon niet genoeg eigen gezicht en moet daarom terugvallen op programma-onderdelen, die allang elders zijn getoond of die niets te maken hebben met de inhoud van het te voeren gesprek, en een programmatische en een visuele aanpak heb ben, die gespeend is van enige creativiteit. Ter Weijden is zodoende de maker van een weliswaar on schadelijk te noemen praatshow, maar dient zich zeker niet aan als de man die de AVRO uit de nood moet redden. Of het zou zó moeten zijn (en misschien treffen we dan de spij ker op de kop) dat de creatieve anonimiteit van Ruud ter Weijden juist het gezicht van de AVRO gestalte geeft. In dat geval zou zijn kostje gekocht zijn, en zijn wij als kij kers opgescheept met weer een langlopende praatserie vol gens het vaste stramien: praatje, liedje, praatje, liedje... enzo voort. RENE DE COCQ Dassier dl) 15.411 7 (nat. "°Derland 1 1. VerS Wa* 9een °°9 heeft ge- (Sov)58Een van de godsdiensten wereld, waarvan de in- toeneemt, is de Islam. v (Sov) 2jeven(je cjggi van de we- yest-Duil^o'k'HQ gelooft in de ene .57.40; 3. God en de volledige on- erping aan zijn wil, zoals oran dat gebiedt. In de di- I landen, waar deze gods- ei Kinhtj worcjt beleden, bestaan :hter grote verschillen in ïleving ervan. In de afleve- te uitslayan vanmiddag bezochten takers van het programma i Poj?e' met nam® de grote i Wind9ee van 'bn Tulun en de r. 3. Lo< universiteit van El Azhar, n der Spentrum van de orthodoxe fan Veij Optimi' eeke, 3. ^VeensT De b'jna een uur duren" ans; Fipcumentaire „De strijd om istra; Sa)estaan" van de EO geeft Wyberoverzicht van de rijke ver- ekmann(jen^ejd van de fauna in gberts' p-Amerika, Afrika en Au- i,3. De *6- Als leidraad loopt Baas. 3. deze film de vraag hoe n der Zp overleven. Ynglin elles; 31 Kok; 2\ 3. Boei Leven van het afval van 2. Vanre mensen komt overal in V 1 A'^reld voor, maar de situa- ïstra E9yPte is waarschijnlijk Ter Bet- Huisvuil wordt daar niet :n, 2. Rijhaald. Hele families wo- Dp het niet meer bruikbare 'uil van hun stadsgenoten, foberen door het sorteren in 2.15,oorverkopen van wat nog op 5 s(baar is een bestaan op te Lubbe EO-Metterdaad- opU45 sj1 verzorgde een reportage dit leven. akkamp3 Armin Mehling. „Beel den van een overlevende" is de. ondertitel van deze gefilm de documentaire over de Duit se kunstenaar Armin Mehling. Als zestienjarige werd Mehling in 1940 opgeroepen om zijn dienstplicht te vervullen. Na moeilijkheden met de leger- tucht, moest hij als jachtvlieger naar het Oostfront, waar hij ze ven keer werd neergeschoten. Dit verklaart de ondertitel. Mehling die aanvankelijk na de oorlog apotheker was, houdt zich bezig met schilderen en tekenen. 22.05 Omnibus. In deze zo merse aflevering van de kunst kroniek „Omnibus" aandacht voor Art Limited, de makers van prentbriefkaarten met af beeldingen van moderne kunst. Ook zijn er beelden van de zomertheaterkermis, die in de noordelijke provincies wordt verzorgd door De Voor ziening en Genesis. Chase Gioberti (Robert Fox- worth) krijgt eindelijk hulp van sheriff Robbins in ver band met Richard Channing. Ned. I om 22.40 uur. Start4° 2endt een reportage uit over de krill, een klein garnaal- pi v/'9© diertje dat vanwege zijn hoge eiwitgehalte interessant 9, 3. Bikunnen zijn voor een bijdrage in de oplossing van het we- voedsel probleem. Ned. II om 20.48 uur. Televisie vandaag nederland 1 22.05 22.40 23.30 Wat geen oog heeft ge zien. Serie over gods diensten. Elfde afl.: Geen godheid dan de Ene God. Smokkelaar. Engelse avonturenserie. Zeven de aflevering. Europa Kwis. Van avond: België. Journaal. Oppenheimer. Engelse serie van Barry Davis over de „vader van de atoombom". Eerste deel, ingeleid door TROS Aktua. TROS Aktua tv. Actuali teiten. Falcon Crest. Ameri kaanse wijnboerenserie. TROS Sport extra. Sa menvatting hockey-in- terland Nederland- -Frankrijk. Journaal. Met: Nieuws voor doven en slechtho renden. nederland 2 18.40 19.00 EO 19.12 20.25 20.48 Studio sport extra. WK Atletiek. Nieuws voor doven en slechthorenden. Sesamstraat. Journaal. De strijd om het be staan. Amerikaanse die- rendocumentaire. Leven van andermans vuil. Documentaire van EO- Metterdaad. Graag gehoord. Koor zangprogramma. Kril: voedsel van de toekomst?. Documen tair programma. Armin Mehling. Gefilm de documentaire over de kunstenaar. Omnibus bericht. Kunstkroniek. Journaal. Studio sport extra. WK Atletiek. Nieuws voor doven en slechthorenden. duitsland 1 17.50 Journaal. 18.00 Actualiteiten. Streeknieuws. i8.15 Mordillo. Varia ties op het thema sport. 19.50 WWF. Show en informatie. 20.00 Journaal. 20.15 WK Atletiek. Samenvatting. 21.00 Report. Actualiteiten. 21.45 Quincy. Amerikaanse detectiveserie 22.30 Achtergrondinformatie. 23.00 ARD-Talkshow. Fuchsberger praat met Marianne Hoppe. 23.45 Journaal. duitsland 2 16.25 Vakantiekalender. 16.45 De Smurfen. Tekenfilmserie. 17.00 Mo zaïek. Seniorenmagazine. 17.30 Journaal. Aansluitend: Nieuws uit de deelstaten. 17.45 Tele-magazine. Tips en informatie. 18.25 Raden maar met Rosenthal. Spel voor schrandere mensen 18.57 ZDF-uw programma. 19 00 Journaal. 19.30 Oscar is het zat (Le grand restaurant). Franse komedie van Jacques Besnard (1966). 21.00 Actualiteiten. 21.20 De 10 van Europa. Documentaire. 22.05 Onze kosmos. Amerikaanse populair- we tenschappelijke serie. 22.45 Het veer tiende gezang. Tv-film naar Murki Wehr. 23.30 Journaal. duitsland 3 WDR 18.00 Marco. Tekenfilmserie. 18.30 Sesamstraat. 19.00 Het actue le uurtje. 20.00 Journaal. 20.15 Beel den van Duitse steden: Halle. 21.00 ARD-hitparade. 21.45 Design: por tret van industrieel ontwerper Ri chard Sapper. 22.40 Veertig jaar ge leden. Oude weekjournaals. 23.10 Journaal. 23.15 Soap of Gezellig thuis (19). Amerikaanse serie. belgie brt 1 18.00 Appie. Tekenfilmserie. 18.05 Sesamstraat. 18.20 Lefty. Film over de eenarmige turnster Carol John ston. 19.05 Maedelei-la-Breche. Kor te film. 19.25 Tijdrover: Bier uit ei gen vat (2). 19.35 Kijk uitl Verkeers- tips. 19.40 Mededelingen. Overzicht programma's en lotto. 19.45 Journaal en sportberichten. 20.10 Kunstza ken. Kunst- en cultuuractualiteiten. 20.15 Benny Hill show. Programma rond de Engelse komiek. 20.45 Op zoek naar Adam. Serie over paleon tologie. Negende afl.: Een nieuwe tijd 21.35 Centraal Station. Tv-serie van Hans Keuls. Afl.: De barones. 22.25 Journaal. 22.35 WK Atletiek te Hel sinki. Samenvatting. 23.00 Coda: belgie frans 1 17.10 ONEM. Informatie voor werk zoekenden. 17.25 Cine-vacances. Vakantieprogramma voor de jeugd. 18.25 Lollipop. Kinderprogramma. 18 50 En Wallonië et a Bruxelles en couleurs. Spelprogramma. 19.08 Ce soir. Actualiteiten. 19.30 Journaal. 20.00 Le9 sentiers du monde. Afl.: China (1). 21.05 Le tourbillon des jours (3). Tv-serie. 22.05 L'aventure de l'art moderne (10). Documentaire serie. 23.00 Journaal. belgie frans 2 engeland bbc 1 19.10 Journaal. 19.30 Southeast at six. 19.50 WK Atletiek. 20.45 The Freddie Starr showcase. 21.30 Only fools and horses. Komische serie. 22.00 Nieuws. 22.25 Mind over can cer. 23.35 Flamingo Road. Ameri kaanse serie. 00.23 Nieuws. 00.25 WK Atletiek. engeland bbc 2 17.45 Battle of the planets. 18.05 John Craven's newsround. 18.10 Animal magic. 18.35 SOS coastgu ard. Serie. 18 55 Over the garden wall. 19.25 Vikings. Serie. 19 55 Six fifty five. 20.25 Journaal. 20.30 Open space. Nationale gezondheid (2) 21.00 Arthur Negus enjoys. 21.30 Scruples. Amerikaanse tv-film. 23.05 Top Crown Pairs. 23.50 Newsnight. 00 41 Continuing education. 01.05 Maths. engeland itv 17.35 Moschops. 17,40 Victor and Maria. 17.55 Hold tight. 18.20 Atle tiek in Helsinki. 19.15 Nieuws. 19.30 About Anglia. 20.00 Video entertai ners. 20.30 Bring them back alive. 21.30 Don't rock the boat. 22.00 Sto ry Board (thriller). 23.00 News at ten 23.20 Anglia late news. 23.30 Band of the year. 00.30 The mysteries of Edgar Wallace, 01.40 Tuesday To pic. Televisie morgen nederland 1 NOS 09.30 Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. TROS 15.30 Die fascinerende vogels. Duit se documentaire over vliegen. 16.50 Hoe maak je een musical? De reali satie van „Dancing with Kings". 16.50 Pop videoshow (3). Serie promo- nederland 2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.45 Studio sport extra. WK Atletiek. duitsland 1 10.00 Journaal en achtergrondinfor matie. 10.23 Overal is wonderland. Herhaling. 11 20 Onze kosmos. Serie. 12.10 Report. 12.55 Persoverzicht. 13.00 Journaal. 13.15 Videotekst voor iedereen. 14 40 Videotekst voor iedereen. 14.55 Onze kleine farm. Amerikaanse familieserie. 15.45 WK Atletiek. duitsland 2 10.00 Zie Duitsland 1. 15.15 ZDF-Uw programma. 15.17 Journaal. 15.20 Captain Future. SF-serie. 15.45 De koning van Narnia (1). Tekenfilm. 16.30 Vakantiekalender. 16.50 Mork van Ork. Komische SF-serle. 17.15 Enorm in vorm. Aerobic-oefeningen. 17.30 Journaal. Aansluitend: Nieuws uit de deelstaten. 17.45 Tele-magazi- ne. Aansluitend: Journaal. duitsland 3 belgie brt 1 belgie brt 2 belgie frans 1 17.19 ONEM. Informatie voor werk zoekenden. 17.25 Cine-vacance9. Vakantieprogramma voor de jeugd. belgie frans 2 engeland bbc1 07.30 Breakfast time. 10.00 Blue Pe ter. 10.25 Jackanory. 10.40 Why don't you. 14.00 Journaal en finan cieel nieuws. 14.30 King Rollo. Kleu terprogramma 14.35 Bric-a-brac. 14.45 Songs of praise. Liederen uit Coverack. 15.30 Jeugdprogramma. 15.45 WK Atletiek. engeland bbc 2 07.05 Tv-cursussen. 11.05 Gharbar. 11.30 Play school. 13.30 Tv-cursus- sen. 17.20 Play school. 17.45 Boss engeland itv 07.20 Daybreak. 08.00 Good mor ning Britain. 10.30 Schooltelevisie. 13.00 Button moon. 13.10 Rainbow. 13.30 The Electric Theatre Show. 14.00 News at One. 14.20 Anglia News. 14.30 Emmerdale Farm. 15.00 A plus. 15.30 A country practice. 16.30 Atletiek in Helsinki. Radio vandaag HILVERSUM 1 - 16.30 Vakantie op Stillness - 17.52 Per saldo - 18 06 WK Atletiek - 18.09 Radiojournaal - 18.25 Toppers van toen - 19.02 Pim Jacobs' platenscala - 20.03 Het Metropole Orkest - 21.02 De ondergang (6). Hoorspelserie naar Emll Zola - 21.37 Lichte grammofoon- muziek - 22.02 Sportpanorama Eretri bune - 23.07 (NOS) Met het oog op morgen - 0.02 (VARA) Elpee-tuin - 2.02 Groot licht - 5.02 Truck. HILVERSUM 2 - 16.00 (TROS) Week in week uit - 17.00 Aktua - 18.10 De woeste hoog te (6). Hoorspelserie - 18.30 Humanis tisch Verbond - 19.00 Tros-klanten- service - 20.30 Onder de mensen: een reis met Kees Brusse - 21.00 Ru briek over literatuur en schrijvers - 21.30 Teleac - 22.40 Finale. HILVERSUM 3 - 18 04 (NOS) De avondspits - 19.02 (VARA) Overlast - 21.02 Moondogs. HILVERSUM 4 - 16.00 De Hobbit (5). Hoorspel naar Tolkien - 16.35 Entr'acte - 16.45 Overdenking - 16.45 Overdenking - 17.00 Overname Hilversum 2 - 20.00 (NCRV) Werken voor koor en orkest, Brahms (3) - 20 45 De vier symfo- niëen van Schumann (2) - 21.30 Lite- rama - 22.25 Orgelconcert door Rene Saorgin. Radio morgen HILVERSUM 1 - 7.02 (VOO) Ook goeiemorgen - 9.03 Muziek terwijl u werkt - 10.30 Klets kop - 12.03 Will wil wel - 14.03 De ju kebox - 15.03 Toeters en bellen - 17.02 Ronduit extra. HILVERSUM 2 - 7.10 (NOS) Ochtendgymnastiek - 7.20 (VARA) De wekkerradio - 8.40 Consumenteninformatie - 9.05 Gym nastiek voor de vrouw - 9.15 De werkbank - 9.24 Waterstanden - 9.33 Teleac -n 10.03 Voorbeelden van lo kale radio - 10.23 Vrouwen-agenda - 10.33 Hoor haar! - 11 33 Leef-tijd ge noeg - 12.16 Overheidsvoorlichting - 12.36 Actualiteiten - 13.10 Kinderen een kwartje? - 14.00 De schuurpapier - 14.33 (NOS) Radiovolksuniversiteit - 15.03 Zo kan het ook - 15.32 NOS- -wereldwijzer - 16.00 Wat een taal - 16.32 (NCRV) Studio 55 - 17.36 Actu aliteiten. HILVERSUM 3 - 7.02 (KRO) Manneke Pop - 8.34 Pa raplu - 10.34 Weg met de genera tie-kloof - 12.34 Vraag en antwoord - 13.30 Weeshuis van de hits - 14.34 K-rock. HILVERSUM 4 - 7.02 (NCRV) Het levende woord - 7 10 Preludium - 8.05 Platennieuws - 8 45 Muslca Sacra - 9 15 Onder de hoogtezon - 10.00 McGibbon Ensem ble - 10.30 Colin Davis dirigeert Ber lioz (4) - 12.10 Symfonieën van Mo zart (13) - 12.40 Promenade Orkest - 13.05 Orgelconcerwerken van Beet hoven - 13.30 (AVRO) Muziek van Beethoven - 14.30 Franse kamermu ziek - 15.15 Messa da requiem, Verdi - 16.45 Gedichtenprogramma - 17.00 Overname Hilversum 2. NIEUWSBERICHTEN Nieuwsuitzendingen zijn op Hilversum 1 elk heel uur. 24 uur per dag. Op Hil versum 2 op elk half uur van 7.30 uur tot 17.30 uur. voorts om 7.00, 8.00, 13 00, 18 00, 20 00, 22,30 en 23.55 uur. Op Hilversum 3 op elk heel uur van 7,00 tot 24 00 uur en Hilversum 4 om 7.00, 8 00 en 13.00 uur. Actrice Marianne Hoppe is te gast bij Joachim Fuchsberger. Duitsland 1 om 23.00 uur. duitsland 1 21.45 Quincy. Lawrence Bridges is een prominente politicus In Los Ange les. Daarom is de hele stad in gep en roer als zijn lijk wordt gevonden. Naar het schijnt is hij van de trap gevallen. Dr Quincy onderbreekt zijn vakantie, omdat de zaak hem interesseert. Zijn attractieve collega, dr. Gerry McCrac- ken, die voor hem invalt, vindt dat aanvankelijk helemaal niet prettig. 23.00 ARD-talkshow. De „grand old lady" van het Duitse theater, Marian ne Hoppe, heeft zich vanavond door Joachim Fuchsberger laten strikken voor een gezellig babbeltje over haar leven en carrière. Marianne, dochter van een landheer, besloot op zeven tienjarige leeftijd toneelspeelster te worden. In 1928 trad ze toe tot het Ensemble des Deutschen Theaters, hetgeen het begin betekende van een schitterende carrière, die nog steeds niet afgelopen Is. duitsland 2 19.30 Oscar is het zat. Deze Louis de Funes-film, waarvan de oorspronke lijk titel „Le grand restaurant" luidt, vormt een combinatie van komedlo en misdaadverhaal. De eigenzinnige monsieur Septime, eigenaar van een exclusie» restaurant, is een moeilijk man. hij kijkt zijn personeel voortdu rend op de vingers. Septime raakt buiten zichzelf van woede als de pre sident van een Zuidamerikaanse staat uitgerekend in zijn zaak ontvoerd wordt. Aangezien de regering en de politie met hun handen in het haar zitten wat betreft deze affaire, biedt Septime zich als bemiddelaar en tus senpersoon aan. Een serie doldwaze scenes is het gevolg. belgie brt 1 18 20 Lefty. Een aantal maanden ge leden hebben we op Nederland ken nis gemaakt met de eenarmige Ame rikaanse turnster Carol Johnston. Thans vertoont de BRT deze film uit de serie Disney's Wonderful World" over het dagelijks leven van de onge looflijke moedige Carol, die zoveel pech in haar leven kent en na iedere klap weer onverdroten verder gaat

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11