Libië klaar voor invasie in Geladen atmosfeer in Tripoli na bomontploffing bij moskee Nieuw wetsontwerp treft ongehuwde tweeverdieners Beloning BON: Andrei Nikolajev meesterclown Scherpe daling werkloosheid in YS «§*£eklóc Gou/tcwt £eidóc 6owa/ni Zaterdag 6 augustus 1983, 74e jaargang no. 22647 Uilgave Westerpers, behorende tot Si)thof( Pers. Apothekersdi|k 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes! 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uilsl^ut.betaling), kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers t Nachtfilm „De bankiers" op Ned. I om 23.10 uur. Op Ned. II om 20.40 uur speelfilm „De kantwerkster". Morgen op Ned. I om 21.30 uur in „Coupe ter Weijden" discus sie over macht en op Ned. II om 21.00 uur speelfilm „Khar toum". Op België 1 om 21.10 uur van avond film „Miss America". Wolkenvelden en vooral in het westen van het land ook perioden met zon. Op de mees te plaatsen droog. Middagtem- peratuur ongeveer 21 graden. Matige noordelijke wind. Zondag zon op: 06.09. Zon on der: 21.21. Hoog water Scheve- ningen: 02.07 en 14.57. Laag water: 10.18 en 22.55. Fwjgij Ziekteverzuim blijft dalen DEN HAAG Het ziekte verzuim blijft verder dalen. Na een piek te hebben be reikt in de jaren 1978-'79 is het percentage ziektever zuim nu terug op het niveau van 1972. In het tweede kwartaal van dit jaar lag het verzuim onder mannen op 7 pet., bij vrouwen op 9,1 pet. Het verzuim zakt sneller bij vrouwen dan bij mannen. In vergelijking met het eerste kwartaal van dit jaar lag het verzuim bij de vrouwen de afgelopen periode een pro cent lager, bij de mannen 0,7 pet. Prijslijst voor aanslagen op Israëlische militairen TEL AVIV De meeste aanvallen die worden gepleegd op Israëlische solda ten in Libanon, zijn het werk van Liba nese guerrillastrijders. Zij worden daar voor betaald door Syrië en de PLO. Dat schreef gisteren het Israëlische dagblad Yedioth Aharonoth. Een Israëlische soldaat in een hinderlaag beschieten zou ongeveer 2.100 gulden opleveren. Bovenaan de prijslijst staat het ontvoe ren van een Israëlische militair. Daar voor krijgt de dader bijna 110.000 gul den, aldus Yedioth Ahanoroth, dat zegt dat de Libanese guerrilla's verantwoor delijk zijn voor het merendeel van de 263 aanslagen in Libanon, die het afge lopen jaar aan 32 Israëliërs het leven hebben gekost. Etna komt tot rust CATANIA De vulkaan de Etna op Sicilië heeft er, na 130 dagen werken, de brui aan gegeven. Gistermiddag staakte de vulkaan de uit stoot van lava en as. Volgens metingen zijn de afgelopen maanden 120 miljoen ton lava uit de kraters van de Etna geslingerd. De schade die daardoor is aangericht en alle kosten die men heeft gemaakt om de lavastroom overigens zonder suc ces de baas te worden, lo pen bij elkaar in de tiental len miljoenen guldens. ;ers terroriseren ies in India Tijg' dorpj NIEUW DELHI Het plan van India ter be vordering van het tijgerbestand lijkt op een re gelrechte ramp uit te lopen. Niet omdat het pro gramma is mislukt, integendeel. In sommige de len van India heeft men nu namelijk een teveel aan tijgers. Voor de bewoners van de duizenden dorpjes aan de rand van bosgebieden en nationa le parken betekent dit dood en armoede. De tij gers verwoesten hun toch al magere oogsten en doden vee en mens. Alleen al in het afgelopen jaar zijn 150 mensen en meer dan 10.000 stuks vee aan de tijgers ten prooi gevallen. Bij gebrek aan voldoende ruimte doden de tijgers ook el kaar. Dorpelingen vertellen dat de tijgergevech ten soms de hele nacht duren. De regering heeft nu een programma aangekondigd om het aantal tijgers weer tot een aanvaardbaar aantal terug te brengen. KAIRO Het gevaar van een uitgebreid militair conflict in Noord-Afrika lijkt gisteren vergroot. Enkele uren nadat in Bo- ven-Volta een op Libië gerichte groep militairen door middel van een staatsgreep de macht had overgenomen, kondigde de regering van Libië een algehele mobilisatie van de strijdkrachten af. Vol gens waarnemers wijst deze maatregel op een groeiende betrokkenheid van Libië bij de strijd in Tsjaad. Sommigen menen dat Libië klaar staat voor een grote invasie in Tsjaad. De Libische machthebbers maakten gisteren bekend, dat met onmiddellijke ingang alle militaire verloven werden in getrokken. Studenten en on derwijzers kregen opdracht zich bij de kazernes te melden. Alle voertuigen op vier wielen die in gebruik zijn bij over heidsinstanties, werden gevor- De Libische regering ver klaarde dat tot de mobilisatie is besloten omdat het land wordt bedreigd door een aan val van Franse en Amerikaan se troepen. Zoals bekend heb ben beide landen hun militaire hulp aan Tsjaad opgevoerd en stoomt de Amerikaanse zesde vloot op naar de Noordafri- kaanse kust. Diplomaten in Noord- en Mid- den-Afrika denken echter, dat de mobilisatie alles te maken heeft met de tegenslagen die de door Libië gesteunde op standelingen in tsjaad te ver werken hebben gekregen. Li bië zou daarom na de eigen luchtmacht nu ook eigen grondtroepen willen inzetten om opstandelingenleider Wed- deye, die kort geleden nog een groot deel van Noord- en Oost- -Tsjaad in handen had, te hel pen. Pagina 5: VS zeer bezorgd over optreden Libië Een beeld van de verwoesting die gisteren door een bom werd aangericht in Tripoli. 19 DODEN, TIENTALLEN GEWONDEN EN ENORME SCHADE TRIPOLI In de Noordli- banese stad Tripoli hing gis teravond een geladen atmo sfeer, nadat eerder op de dag bij een zware aanslag in de buurt van een moskee 19 mensen om het leven waren gekomen en zeker veertig mensen werden gewond, on der wie veel kinderen. De materiële schade is enorm. Over de daders is niets be kend. De bom was verborgen in een auto die in de buurt stond van de Haret-al-Baqqarmoskee, waar net het vrijdaggebed was gehouden. Volgens de politie werden de ex plosieven van afstand tot ontplof fing gebracht. Door de kracht van de explosie werd de moskee voor bijna de helft vernield. Van veel huizen zakten de gevels in. Auto's veranderden in brandende wrakstukken. Reddingswerkers waren twee uur na de aanslag nog bezig slachtoffers, van wie sommigen zwaar verminkt, on der het puin vandaan te halen. De moskee ligt in een sloppen wijk, die geldt als bolwerk van de pro-Syrische fundamentalisti sche „Beweging van islamtische eenheid", een van de vele mili ties die in Tripoli actief zijn. De genoemde beweging beheerst de wijk,» nadat Syrië zich op 28 juli onverwacht gedeeltelijk uit Tri poli terugtrok. In Beiroet is een Libanese werk nemers van de Amerikaanse am bassade aangehouden, in verband met de zware explosie die in april van dit jaar de ambassade ver woestte. Bij die aanslag kwamen ruim zestig mensen om het leven. DEN HAAG Het kabinet zal het wetsontwerp inzake belastingen voor gehuwde twee-verdieners intrekken. In plaats hiervan komt er, aldus betrouwbare bronnen, per 1 januari een nieuwe maatregel die van toepassing zal zijn op zowel gehuwde als ongehuwde, samenwo nende, tweeverdieners. De opzet van het nieuwe plan is gelijk aan het vorige: belas tingverlaging voor de wer kende man en belastingver hoging voor de werkende vrouw, waarbij per saldo meer belasting wordt be taald. Het wetsontwerp gehuwde twee verdieners werd aangekondigd in het regeerakkoord van het kabi net Lubbers. Als ingangsdatum werd 1 januari 1983 genoemd. Later bleken er problemen over de invulling van het voornemen te ontstaan zodat de invoerings datum werd uitgesteld. Met de extra belastingheffing voor ge huwde twee-verdieners, die al leen zou gelden indien de vrouw meer dan 7000 gulden per jaar verdiende, wilde het kabinet per jaar 225 miljoen gulden binnen halen. Dit geld wilde men ge bruiken voor een éénmalige uit kering aan de echte zo hun koopkracht overeind te houden. Nog voor de zomervakantie uitte de Raad van State felle kritiek op het wetsontwerp. Dit met name omdat gehuwde twee-verdieners wel onder de belasting zouden vallen en niet gehuwde twee verdieners niet. Ook vanuit de Kamer kwam veel oppositie. Bloedbad leidt tot strengere bewaking in Franse hotels PARIJS Na de overval op hotel La Balance in Avignon waarbij zeven mensen om het leven kwamen, zijn de hotel bonden in Frankrijk onmid dellijk begonnen met het ver beteren van de veiligheids maatregelen in de grote hotels van het land. Het hotelwezen heeft gisteren onmiddellijk een spoedbijeen- komst in Parijs belegd. De na tionale vereniging van restau rant- en hotelhouders (CNHR), de belangrijkste bond van gro te hotels, heeft van de minister van binnenlandse zaken de verzekering gekregen dat de politie meer aandacht aan de bewaking van hotels zal beste- Politiecommissaris Yves Ber- trand meent dat de moordpar tij, waarbij ook de 23-jarige re ceptioniste Nicole van Buren uit Bergen op Zoom en de 28- jarige portier René Pool uit Amstelveen om het leven kwamen, een „regelrechte executie" is geweest. Pagina 5: Gangsters wilden alle getuigen uit de weg rui men Zeeuwse busrit wèl gratis bij FNV-, maar niet bij CNV-chauffeur DEN HAAG De Vervoers- bond CNV doet niet mee aan de FN V-acties in het openbaar vervoer op Voorne-Putten en Rozenburg, die erop neerko men dat het buspersoneel van af morgen het publiek gratis laat reizen. Hierdoor is de situ atie ontstaan dat het vak bondslidmaatschap van de chauffeur bepalend is voor de vraag of men al dan niet moet betalen voor een busritje op Voorne-Putten: een FNV- chauffeur vraagt wel geld, een CNV-chauffeur niet. CNV-bestuurder Ad Smit noemde de FN V-actie gisteren een onjuist pressiemiddel, ze ker in de onderhavige situatie. Het publiek wordt aangezet tot wetsovertreding, en de chauffeurs tot overtreding van hun CAO-bepalingen", aldus Smit. i Met de actie „gratis vervoer" van de FNV komt de staking van de buschauffeurs in zuid west Nederland te vervallen. De acties zijn een protest tegen experimenten met particuliere bustaxi's die volgens de chauf feurs een bedreiging inhouden van de werkgelegenheid bij de grote busmaatschappijen. De FNV-voormannen hebben be sloten de protestacties een lan delijk karakter te geven in dien de experimenten met bustaxi's niet worden beëin digd. Als Andrei Nikolajev, de Russische meesterclown, in op perste verrukking een ballon de zaal in laat zweven, aar zelt een dreumes op de eerste rij geen seconde en sturen zijn trefzekere knuistjes de ballon per kerende post terug. Ook voor dit kind van drie turven hoog is de hulpeloze figuur in de piste een makkertje, met wie je fijn kunt spe len. Het is de grote kracht van Andrei. Hij kruipt in de huid van een kind en kijkt om zich heen met naïeve ogen, die maar niet kunnen bevatten, waar de grote mensen mee be zig zijn. Dat blijkt bij iedereen aan te slaan. De volwasse nen vertedert hij met zijn gestuntel en de kinderen be schouwen hem als een vriendje van hun eigen leeftijd. Op de voorpagina van onze bijlage Finale Leo Thuring in gesprek met de melancholieke clown, die elke voorstelling weer een zwerftocht maakt door een zelf verzonnen rijk, waarin hij opnieuw betoverend fraaie bellen zal blazen voor alle mensen, die evenals hijzelf, het geluk hebben dat ze kind zijn gebleven. VERDER IN FINALE: De lach van een Kore aanse vrouw is een zak vol tranen. Dream One: Franse fan tasiewereld in een lucht bel. Gerard Nijboer grootste Nederlandse troef in Helsinki. Veel zwartvissers kiezen voor papieren. Honderd jaar Horeca: jubileumgeschenk voor de Henry Dunant en een gesprek met Jan Blok. wiens familie al 200 jaar een hotel-restaurant runt in Wapserveen, van vader op zoon. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Het economisch herstel dat zich in de Vere nigde Staten sedert begin dit jaar voltrekt, begint nu ook positief uit te werken op de werkgelegenheid. In de afgelopen maand juli is de voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheid in Ameri ka gedaald van 10,1 naar 9,5 procent. Dat betekent dat 660.000 werkzoekers in juli een baan vonden. In totaal zijn nu nog 10,5 miljoen Amerikanen zonder werk. In december 1982 waren dat er nog 12 miljoen. Een daling van de werkloosheid met 0,6 procent in een maand is uitzonderlijk groot en in de Amerikaanse economie niet voorge komen sedert 1959. Economen in de VS zijn het er over eens dat de huidige groei van de werkgelegenheid rechtstreeks gevolg is van de economische expansie die zich inmiddels in vrijwel alle sectoren van de Amerikaanse economie voordoet. Steeds maar weer een nieuw tekstje verzinnen, dat valt niet mee. De een vindt dit leuk de ander zegt „nee!". Het is uiteindelijk om u te doen, dus vul in die bon en u krijgt van mij een zoen! Aldus abonnee mevr. Veldkamp. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Ineenopenem Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een versxk om' een proelabonnemenl worden geweigend. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1