an gelast onderzoek hongersnood in YS naar Europese droom voor veel Amerikanen nachtmerrie □.PRESIDENT LAATSTE AMERIKAAN DIE PROBLEEM ONTDEKT ill Solidariteit B kondigt 88 opnieuw acties aan Justitie moet orde brengen in chaos op vliegveld Rome CeidaeSomoni DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 Oeroude put Een archeologe meet de diepte van de oudste waterput van Nederland, waarvan kortgeleden de restanten in het Friese plaatsje Kolhorn werden blootgelegd. De put blijkt ongeveer 4500 jaar oud. Üp Jongen krijgt 2 donorharten KAAPSTAD Een Zuidafrikaans operatie- team heeft bij een 16-ja- rige jongen een tweede donorhart ingeplant. De jongen had al enkele ja ren een donorhart, om dat zijn hart niet goed werkte en het kort gele den zelfs opgaf. Het eer ste donorhart hield hem toen in leven. Het twee de donorhart is afkom stig van een 13-jarig meisje. Een operatie aan het rechteroog van de Britse premier Thatcher is gisteren suc cesvol verlopen. Thatcher had problemen met het netvlies van haar rechteroog. Een eerdere be handeling met la serstralen, die overigens geheim werd gehouden, bleek niet af doende. Doodstraf voor verkopen land aan Israël AMMAN Een speciale mili taire rechtbank heeft 15 Jor- daniërs ter dood veroordeeld omdat zij land hebben ver kocht aan Israëliërs op de be zette westelijke Jordaanoever. De beklaagden werden overi gens bij verstek veroordeeld. Sinds de oprichting van de mi litaire rechtbank zijn al 25 mensen ter dood veroordeeld. Ceen van de vonnissen kon echter ten uitvoer worden ge bracht. omdat de verdachten voor hun rechtszaak uit Jorda nië zijn gevlucht. Craxi eerste socialistische premier Italië ROME De Italiaanse socialistische leider Bettino Craxi is er in geslaagd Italië een nieuwe regering te geven en wordt vandaag 's lands eerste socialisti sche premier. De 44e regering sinds de Tweede Wereldoorlog wordt gevormd door vijf partijen, waarvan de christen democraten de meeste ministers leve ren: 15 van de 30. De overige zijn ver deeld over socialisten, republikeinen, sociaal-democraten en liberalen. In de regering-Craxi komen vijf oud-pre miers: de christen-democraten Aminto- re Fanfani. Giulio Andreotti. Arnaldo Forlani en Emilio Colombo, alsmede de republikein Giovanni Spadolini. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren verklaard dat hij [.perplex" staat van be richten in de nieuwsme dia, dat veel mensen in de Verenigde Staten honger lijden. De Amerikaanse president heeft plotseling zijn voorstellen ingetrok ken om volgend jaar nog meer te bezuinigen op voedselhulp aan de ar men. Bovendien benoem de hij een „strijdmacht" (commissie) die binnen negentig dagen rapport moet hebben uitgebracht over oorzaken van en op lossingen voor het hon- gerprobleem in de VS. ..Het zou een nationale trage die zijn als ook maar een Ame rikaans kind 's avonds honge rig naar bed zou moeten, of een bejaarde de waardigheid van toereikende voeding moet ontberen". Tegelijkertijd heeft president Reagan zijn minister van land bouw. John Block, opdracht gegeven om de reusachtige voedselvoorraden die alom in Amerika in overheidsdepots liggen opgeslagen, te vermin deren en de produkten (met name droge melk, boter, meel en honing) in grotere hoeveel heden te distribueren naar de centra voor voedselhulp in de steden. Minister Block zelf sluit vandaag een week af waarin hij. zijn vrouw en een vriend hebben gegeten van 58 dollar. Dat komt overeen met wat 22 miljoen Amerikanen, die van de overheid voedsel bonnen ontvangen, aan eten te besteden hebben. Block heeft al toegegeven dat het „niet ge makkelijk is om op die manier gezond te blijven". Leden van de oppositie (De mocratische Partij en sociale hulpverleners in de VS) zijn blij met de op handen zijnde leniging van de ergste nood. Maar in bittere commentaren wijzen ze erop dat de president van de Verenigde Staten blijk baar de laatste Amerikaan is die heeft ontdekt dat er hon ger in Amerika bestaat. ..Sinds Reagan aan het bewind is zijn de dagelijkse rijen voor de gaarkeukens en de uitdeel centra voortdurend gegroeid, terwijl er steeds minder voed sel ter beschikking kwam. Te gelijkertijd werden de maat staven om voor voedselbonnen in aanmerking te komen als maar verscherpt. Al meer dan twee jaar slaan ze alarm. We zien hier moeders met onder voede kinderen, mensen die een paar maanden geleden nog in goede doen waren maar hun baan en hun inkomen zijn verloren. Ziekenhuisopnamen wegens honger komen regel matig voor. De regering is steeds blijven weigeren om het probleem te administreren, ten einde het bij gebrek aan gege vens niet onder ogen te hoe ven zien", aldus Nancy Ama- deo. leidster van een „voedsel- en hongerwerkgroep" in de hoofdstad Washington. De plotselinge aandacht van president Reagan voor het hongerprobleem in eigen land maakt duidelijk deel uit van de ..herverkiezingsstrategie" die hij met zijn Witte-Huisstaf heeft ontworpen en gang ge zet. Nu Reagan dankzij zijn economische herstelbeleid („Reaganomics") en zijn bewa peningspolitiek bij zijn conser vatieve achterban geen kwaad meer kan doen, gaat hij zijn aandacht richten op die groe pen die hij volgens de opposi tie stelselmatig heeft verwaar loosd: armen, werklozen, vrouwen, zwarten en Spaans sprekenden. Overigens heeft Reagan nog steeds niet offi cieel bekend gemaakt, of hij naar een tweede ambtstermijn zal dingen. De presidentsver kiezingen zijn volgend jaar no vember. Toevalligerwijs kwamen giste ren ook de jongste officiële ar- moedecijfers van het Ameri kaanse bureau voor de statis tiek beschikbaar. Het aantal Amerikanen dat officieel als „arm" wordt erkend, was eind vorig jaar gestegen tot 34,4 miljoen, oftewel 15 procent van de bevolking. In 1979 was 11 procent van de Amerika nen arm. De armoedegrens ligt Vooral in Amerikaanse steden als New York, Chicago en Detroit doen zich hongerproblemen voor. De afgelopen winter stonden in deze laatste stad lange rijen mensen te wachten op de verstrekking van gratis melk. kaas en eieren. nu op een inkomen van 9.862 dollar per jaar voor een gezin van vier personen, terwijl het modale inkomen 23.433 dollar bedraagt. Overigens heeft de hoge buitenlandse waarde van de dollar binnenlands nauwe lijks effekt. De koopkracht van een dollar komt thans in Amerika nagenoeg overeen met wat men in Nederland met 1,50 kan doen. Wie in Amerika officieel .arm" is, wordt geacht niet in alle minimumbehoeften aan voedsel, medische verzorging, kleding en onderdak te kun nen voorzien en komt in aan merking voor sociale bijstand in de vorm van huursubsidie. voedselbonnen en gratis dok tershulp. De armoede is het sterkst on der de negerbevolking en on der alleenstaande vrouwen met kinderen. Waar die twee categorieën samenvallen (zwarte alleenstaande vrou wen met kinderen) beloopt de armoede zelfs 70 procent. '5.00 '9.00 15,00 13.00 19.90 14.20 WARSCHAU De verboden Poolse vakbond Solidariteit "■■^heeft gisteren elk bestand met Ide autoriteiten verworpen. Te- ^^Jgelijkertijd heeft zij opgeroe- |pen om eind augustus het tot- openbaar vervoer te boycotten en protestdemonstraties in het gehele land te houden. De ge plande acties vallen samen met de derde verjaardag van jde Akkoorden van Gdansk, die het ontstaan van Solidari teit mogelijk maakte. Met deze acties wil Solidariteit aantonen dat zij niet is versla gen. „Wij bestaan en wij vech ten". aldus de ondergrondse leiders in een eerste uitvoerig commentaar op het opheffen van de noodtoestand twee we ken geleden. Volgens hen is de opheffing van de staat van be leg slechts bedoeld om een wij ziging van de Poolse schulden regeling en het opheffen van sancties door het Westen te b verkrijgen. Dat is alleen maar i een propagandagebaar en een poging om de Poolse samenle- veing in de internationale pu blieke opinie te misleiden, al dus de ondergrondse tijdelijke coördinatiecommissie in een verklaring die aan westelijke correspondenten is verstrekt. Jacek Kuron. een van de lei ders van het Comité ter Ver dediging van de Arbeiders (KOR) die gevangen zit. is niet ingegaan op het aanbod van de autoriteiten om met zijn gezin Polen te verlaten. Het aanbod zou enkele weken gelden aan Ku ron zijn gedaan. WASHINGTON De eerste Amerikanen zijn weer terug van vakantie in Europa. Dankzij de formidabele - koopkracht van hun dollar kunnen deze zomer zo'n 4,5 mil joen VS-burgers zich een droomreis veroorloven naar hun werelddeel van herkomst. Welnu, wat ik al had zien aankomen is gebeurd. Voor de meeste Amerikaanse Europagan- gers die inmiddels weer thuis zijn, blijkt de droom een nachtmerrie te zijn geworden. De reisverslagen waar van de Amerikaanse kranten en tijdschriften uitpuilen, zijn ware gru welverhalen en ook van mijn in Washington in tussen verworven ken nissen die de sprong naar het oude continent heb ben gewaagd, krijg ik af grijselijke berichten. Shocktoestand Amerikanen mogen dan in Europa vaak geassocieerd worden met knokfilms ol met pakweg de politiek van hun president in Midden-A- merika. maar gelooft u mij, 99 procent van de bewoners van de Nieuwe Wereld is in Het leven van alledag abso luut niet gewend aan on vriendelijkheid of ruw ge drag en plegen zich bij een ontmoeting met een landge noot of een vreemdeling uit te putten in belangstelling en dienstbetoon. Mijn buurvrouw hier ver keert sedert haar terugkeer uit Europa dan ook nog steeds in een soort shocktoes tand. Niet alleen omdat in Italië zoals te verwachten was haar handtas met alle denkbare financiële en reis documenten werd geroofd, maar meer nog vanwege het geen ze daarna tijdens haar pogingen om nog iets van de vakantiegenoegens te redden, aan onbehouwenheid en de sinteresse heeft moeten in casseren. De directie van haar eigen vooruitbetaalde hotel „kon er niet aan beginnen" haar wat lires te lenen voor een taxi. Ze is gedurende drie dagen door zielloze loketbeambten in postkantoren en bankge bouwen naar een opperste staat van wanhoop gevoerd. Stapte dankzij algehele afwe zigheid van perronwachters in de verkeerde trein naar een Amerikaans consulaat en moest aan een onvermurw bare conducteur nog een ex tra bedrag voor de extra ge noten kilometers betalen Op zijn beurt vertrouwde een Amerikaanse collega me toe dat hij en zijn vrouw na twee weken reiservaring in Euro pa het voornemen hadden opgegeven om alle ellende nog van de folkloristische kant te bekijken. In Amster dam was de spiegel van zijn gehuurde auto afgerukt en had de politieagent die toe vallig juist was komen langs- wandelen op zijn klacht ge antwoord: „That is then a pity". In Parijs hadden acht op de tien obers hem ronduit vijan dig geserveerd en was in het Louvre zijn Zilveren aanste ker gerold. Het meest ver Voor veel Amerikaanse Europagangers is de droom een nachtmerrie geworden. Italië is het beruchtste land wat betreft diefstallen. Toeristen die met de tas over de schouder verdiept zijn in een gidsje over het Forum Romanum zijn een geliefde prooi van tasjesrovers. schrikkelijk was de dagelijk se zoektocht geweest naar ho- en motels, die veelal ver dekt bleken te zijn opgesteld, meestal vol waren en par keerruimte ontbeerden en een nog vacant matras, waarvan het personeel nooit Reisverhalen in de Washing- de moeite nam om hen op ton Post en in het weekblad het spoor te zetten naar een Time barsten ook van de concurrerende herberg met rampspoed. Tal van Ameri kaanse vakantiegangers kla gen met een mengeling van bitterheid en ongeloof over wat ze hebben doorstaan. Over chaotische vliegvelden in Spanje en Griekenland, over de ongelooflijke snelhe den waarmee automobilisten over de wegen in Duitsland en België jakkeren, over ste den vol vuilnis en bekladde muren, over gereserveerde treinplaaisen die bezet ble ken. over tijdrovende forma liteiten aan de grenzen en al die verschillende geldsoorten in al die verschillende land jes. Over openbare telefoons die lang onvindbaar en ver volgens steeds vernield zijn, over nachtelijk geschreeuw op straat, keiharde tv- en ra diogeluiden in aangrenzende hotelkamers en dronken ge zang op de campings. En over de winkels in Ko penhagen. de musea in Italië en de pubs in Londen waar van op de gekste momenten de deuren gesloten zijn. Gele genheden waarover ze in Amerika toch zoveel hadden gehoord, waarvoor ze hele maal de oceaan over waren komen vliegen en waarvoor ze de volgende dag geen tijd meer hadden omdat ze dan weer naar een ander deel van ..lovely Europe" door moesten reizen. Louter vriendelijkheid Tja. ik moet bekennen dat het me allemaal niet geheel onbekend voorkomt en dat ik de buurvrouw en de colle ga niet veel repliek te bieden heb. Zeker niet nu ik zelf net thuis ben van een vakantie reis van vier weken door het „Wilde Westen" van de VS. Van de honderden mensen die ik meer en minder vluch tig heb ontmoet was er zegge en schrijve één. een serveer ster in San Francisco, niet al lerhartelijkst. Maar haar ge zicht was dan ook (al?) ge sierd met een blauw oog. De overige Amerikanen die mijn pad kruisten wilden telkens weer weten waar ik vandaan kwam en hoe ik hun land vond en zij droegen allerlei reistips aan. In de altijd plaatsbiedende motels, waarmee alle Ameri kaanse steden en dorpen zijn omzwermd, heb ik nooit een nachtelijk burengerucht ver nomen. Van de tientallen ge bruikte publieke telefoons (die in Amerika overal bin nen handbereik zijnwas er niet een kapot en ontbrak zelfs geen hoekje van een bladzijde uit het bijbehorende boek. De auto 's die me tijdens mijn 8.000 afgelegde kilome ters met meer dan 100 kilo meter per uur zijn gepasseerd (de maximumsnelheid is overal in de VS 89 kilometer per uur) kan ik op twee han den tellen Op stranden, in binnensteden en zelfs in overvol Disneyland zat alles wat in een vuilnisbak be hoorde in een vuilnisbak. Sommigen zeggen dal al die vriendelijkheid en netheid van de Amerikanen maar op pervlakkig is. Wei. that is then a pity Maar ik heb er voorlopig een ingewikkelde vakantiereis zonder een or ganisatorisch probleem of een ergernis aan overgehou den. Zodat ik dus weer vol doende ben uitgerust om het Amerikaanse volk en zijn lei ders. met -een even kritisch en sceptisch pennetje als al tijd. achter de broek te zitten MARC DE KONINCK SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER WANHOPIGE PASSAGIERS SCHERING EN INSLAG OP FIUMICINO (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het is weer he lemaal mis met Fiumicino, Rome's internationale luchthaven en verplichte „sluis" voor de miljoenen toeristen die jaarlijks naar Italië komen. Criminali teit, slechte dienstverle ning en chaos hebben bij vele buitenlanders het verblijf in dit land al be dorven voordat het goed en wel begonnen was., Maar de Romeinse justitie gaat nu ingrijpen, en be reidt een grote schoon maak van Fiumicino voor. Terwijl de Italiaanse overheid het de buitenlandse gasten naar de zin te maken, doet de belangrijkste luchthaven van het land alles om hen weg te jagen. Vooral in deze tijd, wanneer de luchtvaartmaat schappijen in Rome wat meer „volk afleveren dan normaal, loopt de situatie in de aan komst- en vertrekhallen van Fiumicino geheel uit de hand Vertrekkende passagiers heb ben hun vliegtuig gemist om dat ze niet op tijd kunnen wor den ingecheckt. Oorzaak: ge brek aan baliepersoneel. Al Italia kan niet meer check-in- -balies openen dan ze perso neel heefL Maar wat Fiumicino de slecht ste reputatie bezorgt en het meest de ergernis en het ver driet bij de buitenlandse toe- rikten wekt. is de abominabele komende vliegtuigen. Europe se passagiers moeten net zo lang op hun koffer wachten als hun vlucht naar Rome heeft geduurd. Twee, drie en soms vier uren verstrijken voordat de tot het uiterst ge tergde reizigers hun vertrouw de valies op de bagageband kunnen zien verschijnen. Als dit al gebeurt, want de chaos is af en toe zo groot dat koffers en pakjes in net niets blijken te zijn verdwenen. Diefstallen zijn aan de orde van de dag, en regelmatig worden pakjes opengebroken om uit de in houd de kostbaarheden te ver wijderen. Klachten en protes ten helpen niets omdat ook de instanties bij wie gereclameerd moet worden machteloos zijn. Wanhopige passagiers en over h"n toeren geraakte reislei- déhs hebben de afgelopen da- taferelen gezorgd in de aan komsthallen van Fiumicino. Gelukkig is daar in de Ro meinse pers uitgebreid over bericht, want het zijn juist deze verhalen die de Romeinse justitie nu aan het werk heb ben gezet. Een groot onder zoek is gestart naar, onder meer, de reden waarom de ba gagebehandeling op Fiumicino niet functioneert. Niemand verwacht echter dat hei optreden van de justitie Fi umicino tot een goed georgani seerde en goed draaiende luchthaven zal maken. Daar voor is een verandering van mentaliteit, van arbeidsmoraal nodig bij alle werknemers van de Romeinse luchthaven. Vele buitenlandse luchtvaartmaat schappijen die machteloos zijn hooden het op Fiumicino dan schapph neeft het voortouw geno..„.a en weigert nog lan ger voor de slechte diensten te betalen. Anderen wijken uit naar elders in Italië of in Eu ropa. Vooral vrachtvluchten trachten Rome te mijden. De situatie op de tweede lucht haven van Rome. Ciampino. is niet minder chaotisch. Maar hier landen uitsluitend char tervluchten. de zg. goedkope vluchten, waarvan de reizigers in de regel meer ongemakken zullen accepteren dan hun business class-collega's op Fiu micino. Ciampino is ook een stuk kleiner, zodat je daar bij wijze van spreken je koffer niet uit het oog hoeft te verlie zen voordat die op de band verschijnt Behalve dan afge lopen zaterdagmiddag. Toen was de hele band kapot en moesten de passagiers hun

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9