TAFEL Wereldraad gaat kernwapenwedloop ondubbelzinnig veroordelen fïïïïTl Hoge werkloosheid aantrekkelijk voor Amerikaanse beleggers HP QJDë CcidócSomarir f £«idó« Soman! Westduitse kerk nodigt ANC uit BRAZILIAANSE RELIGIEUZEN KLAGEN OVER DISCRIMINATIE VAN NEGERS EN VROUWEN DE TIJD Acties bij streekvervoer brieven van lezers ACHTERGROND DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 PAG1N De wereldraad van kerken heeft in een ontwerpverkla- ring de lidkerken gevraagd de produktie. de plaatsing en het gebruik van kernwapens on dubbelzinnig te veroordelen als een misdaad tegen de menselijkheid. Verder zal de wereldraad verklaren, dat christenen moeten weigeren deel te nemen aan een con flict, dat met massa-vernieti gingswapens wordt beslecht. De zesde algemene vergade ring van de wereldraad te Vancouver zal begin volgende week de definitieve tekst vaststellen van deze verkla ring over vrede en veiligheid. De verklaring sluit aan bij de uitspraak van de hoorzitting over de kernwapenwedloop, die de wereldraad in novem ber 1981 in Amsterdam hield. Een oorlog met kernwapens kan onder geen omstandighe den worden gerechtvaardigd, zo luidde de eerste conclusie. Een kernwapenoorlog zal nooit beperkt blijven. Daarom zijn de plannen voor een be perkte nucleaire oorlog af te wijzen. De hoorzitting riep verder alle staten op uit te spreken nooit als eerste land kernwapens te gebruiken. Het verband tussen vrede en gerechtigheid krijgt in de ont- werpverklaring veel nadruk. „Vrede kan niet worden ge baseerd op onrechtvaardige verhoudingen". Daarom pleit de verklaring voor een nieu we internationale orde voor en in alle landen. Vrede is, zo leerde de profeet Jesaja, de vrucht van gerechtigheid. Herhaaldelijk heeft de we reldraad de aandacht geves tigd op de economische facto ren, die een bedreiging voor vrede vormen. De economi sche crisis heeft geleid tot groter onrecht voor de derde wereld. Het mislukken van de UNCTAD-conferentie heeft een zinvolle dialoog tussen Noord en Zuid verijdeld. De huidige situatie wordt ge kenmerkt door de stijgende kans op een kernwapenoor log. Dagelijks lijden vele mil joenen als gevolg van honger of doordat ze worden onder drukt. Het racisme neemt toe. Mensen die tegen systema tisch geweld strijden grijpen als laatste mogelijkheid naar de wapens. De Oost-West en Noord-Zuid conflicten hebben geleid tot groter onrecht en systematische schending van de rechten van de mens. Sinds de vorige algemene ver gadering van de wereldraad, in 1975 in Nairobi, zijn de de fensieuitgaven over de hele wereld verdrievoudigd. Het afgelopen jaar werd geken merkt door een hoogtepunt in de confrontatie tussen de NAVO en het Warschaupakt. Als de onderhandelingen in Geneve tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie geen resultaat hebben, bestaat er een grote kans dat in de komende jaren het aantal kernwapens dramatisch zal toenemen. De wereldraad vraagt tenslotte speciale aan dacht voor het internationale jaar van de vrede, dat de Ver enigde Naties voor 1986 heb ben uitgeroepen. Waarnemers Vaticaan geruisloos aanwezig De waarnemers, die voor het Vaticaan de assemblee van de wereldraad bijwonen houden zich opvallend op de achter grond. De (r.-k.) secretaris van de Raad van Kerken in Ne derland. dr. H. A. M. Fiolet liet zich naar aanleiding daarvan dezer dagen tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse deelnemers ontvallen, dat d^ geruisloze aanwezigheid van de waarnemers hem bijzonder hinderde. Eerder had Fiolet zich al afgevraagd, of de betrekkingen tussen het Vaticaan en de wereldraad zich op een dieptepunt bevonden. De ongeveer twintig waarnemers van de rooms-katholieke kerk staan in Vancouver onder leiding van pater P. Duprey. secretaris van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van de christenen. Daar de rooms-katholieke kerk niet in volle gemeenschap met de lidkerken van de wereldraad leeft, namen de waarnemers van het Vaticaan niet deel aan de oe cumenische avondmaalviering, afgelopen zondag. Ook de vertegenwoordiger van de r.-k. kerk in Nederland, dr. R. G. W. Huysmans, had om die reden niet aan de avondmaalvie ring (eucharistie) deelgenomen. De waarnemers van het Vati caan dragen elke dag zelf de mis op. De rooms-katholieke theoloog dr. Jean Tillard (Canada) zei op een bijeenkomst over de verhouding tussen de wereldraad en de rooms-katholieke kerk. dat de oecumenische avond maalviering van afgelopen zondag „volslagen katholiek" was. Geen enkel onderdeel daarvan was in strijd met de rooms-ka tholieke opvattingen, aldus Tillard. Hij waardeerde de manier waarop de katholieke kerk de overeenkomst over doop, avondmaal en ambt (de zogenaamde Lima-teksten) had ont vangen. Het Vaticaan zal binnenkort de teksten naar de bis schoppenconferenties zenden. De commissie van de wereldraad voor Geloof en Kerkorde, die behalve vertegenwoordigers van de 330 lidkerken, ook vertegenwoordigers van de rooms-katholieke kerk, van con servatieve lutheranen in de VS, van de „Southern Baptists" in de VS, van de adventisten en van de Pinksterbeweging telt, bereikte vorig jaar te Lima, de hoofdstad van Peru. over eenstemming over doop. avondmaal en ambt, drie onderwer- pen, die de christelijke kerken al eeuwenlang verdeeld hou den. Het is de bedoeling dat in 1987, 1200 jaar na het laatste oecu menische concilie, er een wereldconferentie over geloof en kerkorde wordt gehouden. Dan kan het streven naar eenheid van de kerken het stadium van de kerkscheiding passeren, aldus de Amerikaanse lutheraan dr. W. H. Lazareth, die tot eind dit jaar directeur is van de afdeling voor Geloof en Ker korde van de Wereldraad van Kerken. De leider van de Zuidafri- kaanse bevrijdingsbeweging ANC. Oliver Tambo. wordt binnenkort door de Evangeli sche kerk van West-Duitsland (EKD) ontvangen. Dit heeft dr. H. J. Held. hoofd van het bureau buitenland van de EKD. gisteren in Vancouver tegenover Nederlandse jour nalisten gezegd. In het kader van contacten met alle partijen in Zuid-Afri- ka voert de Westduitse kerk, die 26 miljoen leden telt, reeds enige tijd informele ge sprekken met de bevrijdings beweging. Het ANC had om een meer representatieve ont moeting gevraagd. Het ge sprek zal in de loop van sep tember. te Hildesheim bij Hannover worden gevoerd. Vanavond spreekt een ANC- -delegatie te Vancouver met vertegenwoordigers van de Nederlandse hervormde en de gereformeerde kerken. De uitnodiging voor de AN- C-leider betekent geen poli tieke erkenning door de Westduitse kerk, aldus Held. Dit ligt naar zijn mening bui ten de bevoegdheden van een kerk. Held verwacht dat. naar aanleiding van deze ontmoe ting. „er wel weer een storm zal opsteken". Vooral over het gebruik van geweld door het ANC zijn in West-Duitsland de meningen verdeeld. Dit ligt in Nederland makkelij ker. zo zei hij. „Tenslotte heeft in de Tweede Wereld oorlog het verzet in uw land ook wapens gebruikt". Ook „Open Kerk" teleurgesteld over benoeming mgr. Simonis In een open brief aan de bis schoppen en hulpbisschoppen heeft nu ook „Open Kerk West Nederland" zijn „diepe teleurstelling" uitgesproken over de benoeming van mgr. Simonis tot aartsbisschop- coadjutor van Utrecht. De teleurstelling betreft zo wel de procedure als de per soon van mgr. Simonis, die gezien de omvang en de zwaarte van de taak, volgens Open Kerk, hiertoe onvol doende de kracht en de visie bezit. In de brief wordt ge zegd. dat de bisschop er in de periode van zijn episcopaat in Rotterdam niet in is geslaagd het vertrouwen van een groot deel van priesters en gelovigen te winnen. Omstre den maatregelen en benoe mingen riepen telkens weer protest en teleurstelling op. De frustraties in het Priester- beraad en de Diocesane Pas torale Raad zijn vaak naar buiten gekomen. Vandaar, aldus Open Kerk, dat deze bisschop steeds ver der in een geïsoleerde positie is geraakt. Door de benoe ming worden positieve ont wikkelingen in de kerk afge remd. „Open Kerk West Nederland" vraagt tenslotte dringend, dat bij de benoe ming van de toekomstige bis schop van Rotterdam ernstig rekening wordt gehouden met de voordracht van het Rotterdams kapittel. De discriminatie van de ne gers en van de vrouwen bin nen de kerkelijke structuren alsmede de te grote afhanke lijkheid van de Europese kloosterorden, dat zijn de be langrijkste klachten van de vijftigduizend leden van reli gieuze orden en congregaties in Brazilië. Vorige week hiel den vijfhonderd vertegen woordigers van hen een be sloten congres in Rio de Ja neiro. Als gunstigste ontwik keling werd genoemd de ster ke groei van het aantal roe pingen. Deze verdubbelden in de periode 1975 tot 1983. De crisis in de roepingen, die in de jaren '60 en '70 zeer sterk de Braziliaanse kerk trof, wordt nu als overwonnen be schouwd. Een onderzoek heeft duidelijk gemaakt, dat de meeste nieu we priesters niet langer uit de middenklasse maar uit de volkswijken voortkomen. In wat mindere mate groeit ook het aantal roepingen op het platteland. Opvallend is de conclusie van de religieuzen, dat het katholieke onderwijs, in tegenstelling tot in het ver leden. nu bijna geen invloed meer heeft op het aantal roe pingen. Overigens valt de groei van de roepingen uit sluitend bij mannen te signa leren. De Braziliaanse vrou wen voelen zich steeds min der aangetrokken tot een keuze voor een leven als reli gieuze. Als oorzaak hiervoor werd op het congres aange voerd. dat de bevrijding en emancipatie van de vrouw binnen de kloostermuren niet op gang is gekomen. In vele kloosters, met name in het zuiden van Brazilië, heer sen nog strenge, conservatieve gedragscodes. Verscheidene vertegenwoordigsters klaag den erover, dat vaak niet de moeder-oversten, maar de bis schoppen in de kloosters de feitelijke macht uitoefenen en dat vele kerkelijke leiders het principe van gelijkheid tussen man en vrouw nog niet accep teren. Gemeld werd. dat ook vele zogeheten vooruitstre vende geestelijken op dit punt zeer conservatief zijn. Ook werd kritiek geuit op de Europese hoofdzetels van de kloosterorden en religieuze congregaties, die vaak niets begrijpen van de sociale en economische realiteit in Bra zilië. Volgens een deel van de religieuzen moeten in de toe komst de pastorale richtlijnen van het Braziliaanse episco paat worden gevolgd en niet langer die welke uit het bui tenland kortten. De theoloog pater Antonio Aparecido waarschuwde tijdens het con gres. dat niet te hard gehold kan worden. „De traditionele structuren zijn sterk. Het is een utopie om snel de noodza kelijke veranderingen te wil len doorvoeren" Hij oefende kritiek uit op de achterstelling van zwarte geestelijken binnen de r.-k. kerk van het land. Volgens hem zijn er op de twaalfdui zend priesters in Brazilië (on der wie vijfduizend buitenlan ders) slechts 280 van zwarte huidkleur, ofwel iets meer dan twee procent. Het percen tage donkere bisschoppen is nog minder, namelijk nog niet één procent. Hier staat tegen over. dat het aantal zwarte Brazilianen twintig tot dertig procent van de bevolking uit maakt. Scholfilet met gemengde groenten en aardappelkoek vla met rumbiscuits Voor twee personen heeft u nodig: 300 g scholfilet, zout, ei, paneermeel, dille, olie, knoflook; ui, 1 lepel olie, 200 g was- peen, 1 paprika, 2 tomaten, zout, peper; 0,5 1 kg gekookte aard appelen, 100 g ontbijtspek, olie, ui, peper; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 lange vin gers. paar lepels rum of water met rumessence. Spoel de fiiets af met koud water, zout ze en laat ze vijf minuten in een vergiet uitlek ken. Haal de vis door met één lepel water losgeklopt ei, door paneermeel dat gemengd is met fijngeknipte dille en dan nog een keer door ei en pa neermeel. Fruit in een laagje olie een paar minuten een hele teen knoflook, haal die er uit en bak in de olie de vis bruin en gaar Dat duurt circa 6 mi nuten. Leg de filets in een rui me schotel en houd die warm. Fruit de fijngesneden ui in de olie goudgeel. Bak even de in schijfjes gesneden waspeen mee en doe er dan heel weinig water bij. Kook de groenten ongeveer tien minuten. Voeg de kleingesneden paprika toe en de ontvelde en in flinke stukken verdeelde tomaat. Maak de groenten af met zout en peper en leg ze om de vis. Bak het kleingesneden Spek gaar in iets olie, warm even de gesnipperde ui mee zonder dat die bruin wordt en schep dit mengsel met wat peper door de grofgeraspte aardappelen. Doe weinig olie in een koeke- pan. druk er het aardappel- mengsel zo'n drie centimeter dik in en bak de koek op een kleine pit bruin. Keer hem met behulp van een deksel of direkt op een bord (dan is hij slechts aan één kant gebak ken, maar dat is „veiliger"). JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De Haagse Post over het aan deel van Nederlandse militai ren in de machtsgreep van Bouterse: „Op zichzelf is het niet ongebruikelijk als mili tairen uit het moederland nog een poosje hun neus in de zaken van hun vroegere kolonie proberen te steken. Het is allemaal post-kolr iiale folklore, blijkbaar onvermij delijk. maar hinderlijk". Elders de vraag waarom Amerikanen uitgerekend nu in Nederland willen beleg gen. „Door het sluiten van bedrijfsonderdelen groeien de winsten heel snel. Wii za gen dat aankomen. Wij had den dat eerder met Engeland zien gebeuren. Bovendien heeft de hoge werkloosheid de machtsbasis van de vak bonden uitgehold". Het omslagartikel gaat over witwerken met een uitke ring. Standpunt van de vak beweging: „Er is sprake van een collectieve verstandsver bijstering. Rechts en links werken eendrachtig samen. We zijn weer terug bij het voluntarisme van de jaren dertig". Een betrokkene ech ter. „Wat moeten we dan? Niets doen? Wachten tot we verzuipen in de vandalisme-, alcohol- en drugsproblema tiek? Den Uyl riep al dat het werk verdeeld moest wor den". Elseviers Magazine consta teert dat vakantie in eigen land een dure grap is. „Een, riks of drie gulden voor een zwakke pils in Wijk aan Zee of Zandvoort, terwijl men op een Grieks eiland 1,50 be taalt voor een halve liter koele, onvervalste Amstel". Over de betrokkenheid van Nederlandse militairen bij de staatsgreep in Suriname zegt het blad: „Minister De Ruiter heeft een diepgaand onder zoek aangekondigd. Hierin zal niemand mogen worden gespaard. De deksel dient nu geheel van deze beerput te worden verwijderd. Wij vre- Socioloog Prof. Zijderveld in De Tijd: „Wij moeten onze verzorgingsstaat terugbren gen tot wat hij bedoeld ia te zijn: Een algemene vloer van voorzieningen. Wij hebben van die vloer een plafond van aspiraties naar welzijn en geluk gemaakt. Dat don dert nu in". zen dat er half augustus zeer kwalijk riekende geuren uit zullen opstijgen". Het omslagartikel schildert „Het fiasco van de welvaart staat". Veel Europeanen ho pen. dat een herstel van de economie de druk op de schatkist zal verlichten. Maar veel politici en deskundigen menen, dat het sociale sy steem zo log en zo uit de hand is gelopen, dat alleen een wezenlijke herstructure ring van de verzorgingsstaat een uitweg kan bieden". EM loopt vooruit op een eventueel bezoek van de paus aan Nederland. „Blij kens een enquête staan zelfs behoudende katholieken niet te popelen. Een reactie: „Hij komt overal als een vorst, strooit wat waarheden uit over massa's mensen zonder met hen in discussie te gaan, reist veel en kijkt overal wel, maar ziet niets. Algemeen heerst de vrees voor een toe neming van de polarisatie". Vrij Nederland stelt vast, dat er meer dwarsverbindingen zijn tussen de Centrumpartij en de Nederlandse Volksunie dan verondersteld wordt. Er is een soepel grensverkeer tussen openlijke Hitler-be- wonderaars. runen-fetisjisten en de aanhangers van Jan maat". Het blad beschrijft wat er zal gebeuren als abonnee-televi sie in Nederland een feit wordt. „De slag die op de te levisiebeurzen zal losbarsten om de Dallas-, de Dynasty en andere series zal vreselijk zijn. Wanneer de rookwolken zijn opgetrokken, zal blijken dat de omroepen hun Water loo gevonden hebben. Het is volstrekt onvermijdelijk dat de omroepen de slag om de series zullen verliezen". In VN een gesprek met frak- tiemedewerkster Marianne Braun van de CPN. „De meeste Kamerleden beschik ken over wéinig eruditie. Ik vind het peil vrij laag. Er zijn er bij die bij wijze van spre ken niet eens het alfabet kennen. Van de meest simpe le handelingen hebben ze geen kaas gegeten. Ze dein zen er niet voor terug om vijf lege zinnen achter elkaar te produceren". Een interview ten slotte met de succesvolle toneelregis seur Gerardjan Rijnders. „Nederland is het resultaat van Veronica, Corrie Ko- nings, Vader Abraham en Ajax. Wansmaak en domheid alom. Dat is wat er speelt en dat wil ik laten zien' De Tijd beschrijft de opkomst van de red-jezelf-cultuur. De Tilburgse socioloog prof. Zij derveld is er blij mee. „Men sen moeten zelf hun leven nemingen op patiënten. „Als je kiest voor vooruitgang in de kankerbestrijding, zul je het ooit eens bij mensen moe ten gaan uitproberen. We kunnen dat moeilijke werk niet altijd maar aan anderen, aan Amerikaanse patiënten dus. overlaten". Toneelregisseur Gerardjan Rijnders in Vrij Nederland: „Nederland is het resultaat van Veronica, Corrie Ko- nings, Vader Abraham en Ajax. Wansmaak en dom heid alom. Dat is wat er speelt en dat wil ik laten zien". kunnen inrichten. Het is een soort Amerikanisering. Wij moeten onze verzorgingsstaat terugbrengen tot wat hij be doeld is te zijn: Een algemene vloer van voorzieningen. Wij hebben van die vloer een plafond van aspiraties naar welzijn en geluk gemaakt. Dat dondert nu in". Een ander artikel gaat over de angst van Armeniërs in Nederland na de recente ter reurdaden. „Ook al heb je er niets mee te maken, het heeft toch invloed op je. Een Ne derlander heeft me al uitge maakt voor bommenlegger". Verder praat De Tijd met een handelaar in valse schilderij en. „De slachtoffers die ik maakte, waren allemaal be zeten van hebzucht. De meeste waren galeriehouders. Het ging er hen niet om of ze het mooi vonden, maar of ze er zaken mee konden doen. Ik heb sterk de indruk dat sommigen wel degelijk ver moedden dat het vals was". De serie over kanker behan delt het vraagstuk van proef- Hervormd Nederland wijt de ramp met de ontplofte mijn in de kazerne van Olden- broek aan een bureaucratie die onwezenlijk aandoet. „Hoe maken we iets heel eenvoudigs zo ingewikkeld mogelijk, lijkt de leidraad te zijn geweest van hen, die de procedure van het oefenma teriaal hebben ontworpen". Een gesprek ook met Ko Bergh. die als waarnemend burgemeester van Dode- waard het hoofd moest bie den aan de rellen rond de kerncentrale. „Ik geloof dat onze politieke structuur ver ouderd is. Het politieke sy steem zit krampachtig in el kaar. Het werkt moeizaam, tot schade van de democra tie". Een ander artikel gaat over de landbouwpolitiek die steeds meer slachtoffers maakt. „De jacht naar steeds meer moet ophouden. Maar de banken jutten je steeds weer op. Als je redelijk draait, komen ze zeggen dat je wel weer kunt uitbreiden. En voor je het weet, zit je voor nieuwe rentes en aflos singen. Het blad publiceert de rede, die de Duitse theologe Doro- thee Sölle in Vancouver voor de Wereldraad van Kerken heeft gehouden. „Kernwa pens zijn bedoeld om God te doden. Het militarisme is de grootste poging van de mens om van God af te komen". We moeten terugkeren tot de naoorlogse jaren om te nen spreken van een zichzelf bedruipend openbaar vervf g Met de explosieve groei van de eigen auto, de tijd dat ieipmi een vond dat ook de gewone man over een eigen vervl d middel moest kunnen beschikken, begon de patient de ziekteverschijnselen te vertonen en moest de overheid |aa springen om de overlevingskansen te verzekeren. Geen ti bleem. Het was de tijd dat alles kon. Enerzijds werden gigeu. tische bedragen op tafel gelegd om de eigen auto de ruimtjn i geven, anderzijds werd het openbaar vervoer kunstmatig de been gehouden. rw-i K-J De tijden zijn veranderd. Er moet meer op de centjes ui den gelet. Nu tracht de overheid zij het nog steeds tev geefs de auto terug te dringen, anderzijds probeert zij scheef gegroeide verhoudingen in het openbaar verv recht te trekken. Dit jaar moet de Staat al voor 2,8 mili bijspringen; als er geen maatregelen worden getroffen zal bijstand in 1987 zijn opgelopen tot 3,35 miljard. TERECHT wordt gesteld dat het openbaar vervoer maatschappelijke basisvoorziening is, zoals bijvoorbeeld i onderwijs, de gezondheidszorg. Maar dan wel een voorj ning, die, zoals meerdere andere, onder invloed van een g| stige conjunctuur, in een erg ruim jasje is komen te zitl Om zuiver budgetaire redenen moet daar nu wat aan wor(^ gedaan. Het profijtbeginsel komt terug: de burger moet IjH nen redelijke grenzen zelf betalen. Daarin passen tariefyl hogingen, eigen bijdragen en dergelijke. Niet leuk, maar H vermijdelijk. r In het bezuinigingskader het rechttrekken van scheef jj-jj groeide verhoudingen kan bijvoorbeeld ook het afsta v van onrendabele zaken vallen. Vertaald naar het openble-j vervoer: het opheffen van onrendabele lijnen. Tegen d|aj. achtergrond moet men het experiment in Zeeuws Vlaani^ ren zien een onrendabele buslijn over te laten nemen dLf een particuliere taxibus. De vervoersbond FNV het C.< ziet daartoe geen aanleiding heeft al met een staking U tanden laten zien. dreigt nu zelfs met landelijke acties in Le] streekvervoer. Gevreesd wordt voor ontslagen, voor eenz«QI! de lot voor andere onrendabele lijnen. Gevreesd wordt L( de dienstverlening achteruit gaat. (Wel een merkwaardigb_j gument: door de staking staat de op het openbaar vervL^ aangewezen burger momenteel in de kou). L MINISTER Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, Lri steund door een Kamermeerderheid, is niet van plan het he periment, dat een half jaar gaat duren, onder druk van acf'e te staken. Waarom ook niet eerst het resultaat afgewacl^ Dan weet men beter waarover men praat. Openbaar vervj moge dan een maatschappelijke basisvoorziening zijn, er tegenwoordig budgetaire grenzen. i i Brieven graag korl en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Aartsbisdom Een honderdtal pastores uit de mijn inziens 365 parochies van het aartsbisdom Utrecht vre zen, zo lees ik in deze krant, dat het beleid van Mgr. Simo nis zal afwijken van dat van kardinaal Willebrands. Waar om die vrees? Beiden hebben toch de besluiten van de Bij zondere Synode met hun handtekeningen bekrachtigd, waardoor de taken van de pas torale werkers(sters) worden begrensd. Omdat verschillende besluiten nu na drie jaar nog niet volledig in daden zijn om gezet. vooral niet in het aarts bisdom Utrecht laten we aannemen door overbelasting van werk van kardinaal Wil lebrands moet dit dus door diens opvolger alsnog geschie den. De honderd pastores zijn zo sterk voor openheid. Mogen wij nog vernemen, hoe die honderd zijn samengesteld: hoeveel celibataire priesters, hoeveel uit het ambt getreden gehuwde priesters, hoeveel an dere pastorale werkers(sters)? Mej.. M.G.G.Arnoldus, DEN HAAG Protest De naaktstranden in Scheve- ningen en Kijkduin worden uitgebreid. Terwijl naturisten- kampen meestal nog zijn om heind. kan men met de strand taferelen dikwijls ongewild worden geconfronteerd, omdat ze zeer onopvallend zijn aan gegeven. Madurodam heeft het nodig gevonden bij dit ver schijnsel niet achter te blijven. Dat zou er eigenlijk toe moe ten leiden, dat de wens van de directeur van het miniatuur- stadje. ook dit jaar de miljoen ste bezoeker te ontvangen, met in vervulling gaat. Overigens: ook buiten de naaktstranden kan men nauwelijks nog met goed fatsoen aan zee vertoe ven, zeker niet met kinderen. Waarom wordt er niet meer geprotesteerd tegen dit zede lijk verval, een zaak die van zoveel meer belang is dan al lerlei andere zaken, waar men wél luidkeels tegen protes teert? Waar blijft weer de zwijgende meerderheid"' M. van Loon. DEN HAAG. Suriname Ais trouwe lezer van uw blad, moet het mij van het hart dat ik zeer geschokt ben door uw verhaal over Peter Meyer van maandag 1 augustus. Als alles juist is weergegeven, waarvan ik uit ga, schaam ik mij steeds meer Nederlander te zijn. Ik wil niet op alles ingaan maar het meest heeft mij getroffen dat de „overheid" een rijkpsy- Pr chiater heeft gezonden om ij n ter in het geheim terug te len. Immers de heer J.C \yei meulen van de Koninkli-iu Landmacht ontkende pqal nent dat hij zou terugkon^ei Het ergste van alles vindI n dat hij werd opgewacht dfces een aantal artsen en een *ei: bulance met de bedoeling hier als krankzinnig af te voen0r We zijn als Nederlandje Izij gauw bereid te wijzen op Jen voorbeeld Rusland, en tereflv; waar dissidenten verdwijij g in psychiatrische inrichtingHh maar waar verlaagd o|nt overheid zich toe? Ik hebht maken gehad met de „cl! a van medici. Ook hier hebki i zich blijkbaar artsen in die|er gesteld ter bescherming ijH de „clan" topofficieren metj slachtoffer een gewone jong als Peter Meyer. Schand^er dat zoiets onder verantwa delijkheid van de door ons I kozen overheid kan geschir den. J.Th. Essers, DEN HAik ibr ZONNIGE ie PERIODEN f" DE BILT-KNMI - Mori wordt het weer bepaald dp een uitloper van het Azori hogedrukgebied, die zich 1 de Britse Eilanden uitstrekt*54 boven Noorwegen. Met i matige noordwestelijke wij kracht 4. wordt lucht aar voerd, waarin de middagti peratuur ongeveer 20 grai wordt. Perioden met zon w den afgewisseld door enkj wolkenvelden en het is Op wat langere termijn lagedrukgebied, dat v£ gen boven het noorden \lt: Polen lag. van belang. Boij Scandinavië ontstaat L krachtig hogedrukgebied, f het lagedrukgebied van Por in onze richting stuurt. ZomP en maandag wordt het w(i. onbestendig en de neersljr kansen nemen dan flink totrj t is drol lijn is <L vanmM Amsterdam geh.bew. 20 Oe Bilt geh.bew. 20 Oeelen zwbew 20 Eelde regen .20 Eindhoven zwbew. 20 Oen Helder regen 19 Ih. R'dam zw bew 20 Twente zwbew 90 Vllsslrtgen 4r bew. 19 10 0 26 19 0 17 12 9 23 12 0 Klagen furt rw'bew Kopenhagen zw bew. Lissabon on bew 27 15 0 Luxemburg h.bew. 29 23 0 29 18 0 ftl Stockholm geh bew. Wenen regen Zurich zw bew. Casablanca zwbew. Istanbul onbew. Las Palmas h.bew. 0 Is 0 L 32 22 15

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2