Els Vader verwacht finale te bereiken sportuitslagen Fiets plus rondleiding voor winnaars Tourprijsvraag mtm Eerste aanzet tot WK door Adriaan Paulen Goede zeildag voor De Kaag Coe denkt aan stoppen SPORT C&idaeCouuwt DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 PAGINA Rijkaard zes weken uitgeschakeld AMSTERDAM Ajacied Frank Rijkaard zal het begin van de voetbalcompetitie mis sen. De 20-jarige middenvel der van de landskampioen scheurde dinsdagavond tijdens een oefenwedstrijd tegen de reserves de buitenbanden van de rechterenkel. Hij is gisteren in het Lucas-ziekenhuis geope reerd. De verwachting is dat Rijkaard, die eerder al aan zijn linkerenkel moest worden ge opereerd. over zes weken de training kan hervatten. Frank Rijkaard is opnieuw geblesseerd aan een enkel. Bernard Hinault uit ziekenhuis LANNION Bernard Hi nault is vandaag uit het zie kenhuis van Lannion ontsla gen. De oud-wereldkampioen wielrennen onderging dinsdag een operatie aan zijn gebles seerde knie. Thuis moet Hi nault drie weken rust houden. Daarna mag hij de training hervatten. Zijn lijfarts dokter Megret verklaarde nogmaals dat de operatie een succes was geworden. „Vooraf was ik erg ongerust. Achteraf ben ik er van overtuigd geraakt dat hij. nu de peesschede is schoonge maakt, de knie binnenkort weer kan belasten". Schapers en Mesker favorieten NK tennis SCHEVENINGEN Michiel Schapers is als eerste geplaatst voor de Nederlandse tenniskam pioenschappen, die van 8 tot en met 14 augustus op de Metsbanen in Scheveningen worden gehou den. Huub van Boeckel. die de ti tel verdedigt, staat als tweede ge noteerd. Eric Wilborts is op de derde plaats gezet, gevolgd door Menno Oosting. Bij de dames is Marcella Mesker favoriet. De 36-jarige Astrid Suurbeek. die vorig jaar verrassend de finale won. zal ditmaal niet voor de na tionale kampioenschappen uit Florida overkomen. Wereldrecord voor zwemmer Rick Carey CLOVIS De Amen- kaan Rick Carey heeft in Clovis tijdens de strijd om de nationale zwemkampi- oenschappen van de Vere nigde Staten het wereldre cord op de 200 meter rug- slag verbeterd. Carey kwam in zijn serie uit op 1.58,93. Het oude record stond sinds 24 juli 1976 (Olympische Spelen te Montreal) op naam van zijn landgenoot John Na- ber met 1.59,19. Ongekende uitslag bij voetbalduel in India NEW DELHI Twee voet- balwedstrijden in de derde divisie van de competitie in India kregen op de laatste wedstrijddag ongekende uit slagen: 114-0 en 80-0. De te genstanders van de winnen de ploegen werkten hard mee om de score op te voe ren. Enkele jaren geleden eindigde een wedstrijd in 90-0. De voetbalbond schors te destijds de spelers van beide ploegen voor het op voeren van die farce voor vijf jaar. WARMOND Tijdens de 63e Kaagweek gingen de belang-fedi rijkste prijzen op de laatste dag naar de teams van de organise- aai rende watersportvereniging De Kaag. Bij de jeugdboten wonje het jeugdteam van Kaag/Reeuwijk (Frank van Kempen, ge-fyaJ broeders Schutte, Mark Gijswijt, Reinoud van Leeuwen, Wilco. de Vreeze) het duel met Rotterdam door vier dagoverwinnin-p gen. Ook in de teamwedstrijden voor Laser-boten tussen Kaagp en Zeeland ging de eindoverwinning naar een Kaagteam. Ge- ers rard Biesot, Peter Bijlard en Erik Meijerink zeilden de winnen-Let de boten. Bij de twaalfvoetsjollen wist Hans de Waard ondanksjanl zijn zevende plaats in de laatste wedstrijd de zilveren twaalf-unr voetsjol te bemachtigen. Zijn naaste concurrenten verzuimden r gebruik te maken van de zwakke dag. In alle andere klassen behielden de nummers één van de tussenstand na drie wed-r J strijden op de laatste dag hun eerste positie. fotl DEN HAAG Zelfs een gratis Tour de France race-fiets krijg je niet zo maar De 22 winnaars van de dagelijkse Tour de France prijsvraag in deze krant waren gister avond allen (met familie) te gast in het hoofdgebouw van Sijthoff Pers in Rijswijk. Zij kregen daar van fabrikant Gazelle een dermate uitgebreide keuze uit het enorme Pietje Pelle-assortiment voorgeschoteld, dat zij eerst schriftelijk hun wensen kenbaar moesten maken. Geen mens is even groot en dus is de maat belangrijk willen de fietsbenen ook nogt af en toe contact hebben met de grond. Rijwielhandelaar Claassen stond de prijsvraag- winnaars met raad en daad terzijde, want een fiets moet voor iedereen op maat worden afgesteld. De één wil een rijwiel lager of hoger dan gemiddeld, met handremmen of met terugtraprem, met drie. vijf dan wel tien versnel lingen. groen, blauw of champagne-kleurig, enzovoorts. De gelukkige, aanstaande eigenaren van een fonkelnieu we top fiets werden gisteravond ook nog rondgeleid door het krantenbedrijf. waarbij zij van redactieleden tekst en uitleg kregen gaven over de lange weg die een krant elke dag aflegt, van boom tot brievenbus. De gezellige sa menkomst werd afgesloten met een kleine receptie tij dens welke de winnaars onder het genot van een drankje en hapje nieuwsgierig vragen bleven stellen over de krant, maar vooral over hun fiets. HELSINKI Van de Zeeuwse sprintster Els Vader is vooral de uit spraak bekend geworden, dat zij louter atletiek be drijft voor zichzelf en voor niemand anders. ,,En dan is het niet zo moeilijk om door te gaan", voegt ze er aan de vooravond van de wereldkampioenschap pen in Helsinki aan toe. Hoewel de 24-jarige fysio therapeute in de loop der jaren met tal van teleur stellingen is geconfron teerd geweest. De viervoudige nationale kampioene op zowel de 100 als 200 meter, die twee weken ge leden haar lustrum in Vught vanwege ziekte niet kon vie ren, liep haar eerste geestelijke optater op tijdens de Olympi sche Spelen in Moskou, waar zij in conflict kwam met John Derks, de toenmalige voorzit ter van de sektie wedstrijd sport van de KNAU en chef d'equipe van de atletiekploeg. Derks verweet Vader een on volwassen instelling, terwijl ze zichzelf vanwege ziekte niet in staat achtte optimaal te preste- Twee jaar later hield de bond haar buiten de afvaardiging voor de Europese kampioen schappen in Athene, omdat de vorm niet toereikend zou zijn. Toch hervond Els Vader de kracht om door te gaan, hoe wel haar prestatiecurve voort durend doorkruist werd door blessures en ook ziektes. „Ik ben gewoon infectie-gevoelig", stelt het sprintstertje vast, na dat ze herstellende is van een lichte longaandoening. die haar drie weken lang belette om voluit te trainen. Els Vader haakte begin juli na weinig bevredigende verrich tingen tijdens internationale wedstrijden in Aken af en moest vervolgens afzien van deelname aan de FBK-games in Hengelo en de nationale kampioenschappen in Vught. Zij vierde onlangs1 in West- Duitsland haar rentree op de atletiekbaan met een niet im ponerende 11.73 seconde op de honderd meter, nadat ze in de serie eenhonderdste van een seconde harder was gegaan. Een resultaat, dat in Helsinki niet eens een plaats in de hal ve finale zou opleveren, gezien de seizoentijden, maar Els Va der hoopt volgende week haar beste seizoentijd te kunnen be naderen, die van 11 juni da teert toen ze tijdens een inter land in het Belgische Wille broek een tijd van 11.32 sec. liet registreren. Hoewel ze nog niet de vorm van de beide voorgaande jaren heeft kunnen bereiken, wat volgens haar een gevolg is ge wéést van een blessure aan de hamstrings gedurende het voorjaar, gelooft ze, dank zij de opgedane internationale er varing, zeker de series te kun nen overleven en mogelijk de finale te kunnen bereiken. Het doet haar niets meer, dat ze te midden van de wereldsterren aan de start moet verschijnen, zoals dat in Moskou, waar de stringente veiligheidsmaatre gelen in en om het stadion toch wel afschrikten, wel het geval was. Wereldtop Per slot van rekening hand haafde ze zich op 8 juni in Flo rence temidden van de we reldtop. Weliswaar moest ze de f"jgggr f i aJ Amerikaanse wereldrecord- houdster Evelyn Ashford (11.19 sec.) voorrang verlenen, maar Els Vader hield de Euro pese nummer 3 Aimee Bacoul uit Frankrijk met 11.44 tegen 11.50 sec. van de tweede plaats af. Ze schat trouwens Ashford ondanks haar wereldrecord niet zo hoog in als de Oostduit- se Marlies Göhr. Els Vader: „Ashford liep haar record op de hooggelegen baan in Colorado Springs en de tij den van Mexico in het verle den hebben bewezen, dat die prestaties zeer geflatteerd zijn. Ze zeggen dan wel dat Ash ford op souplesse loopt en Göhr op kracht, maar zo een voudig ligt dat niet. Je moet in de sprint een mix van beide eigenschappen hebben. Wat dat betreft is Marita Koch een lichtend voorbeeld voor me. Zij heeft alles gewonnen wat er te winnen viel en ze ziet er nog mooi uit ook". Hoewel de carrière van Els Vader gekenmerkt wordt door talrijke tegenslagen, piekert ze er niet over te stoppen, zeker niet met de Olympische Spe len te Los Angeles in het voor uitzicht. „Maar dan moet ik wel een progessie in mijn pres taties constateren, want als ik het gevoel heb dat ik niet hard kan, stop ik er mee. En dat ik harder ga zit er zeker in, voor al als ik de gelegenheid blijf krijgen om me met de concur renten te meten. Daar leer je veel van. Ik merk dat mijn start bijvoorbeeld nog steeds voor verbetering vatbaar is. HES LAGRAND \lle deelnemers aan de Tourprijsvraag van deze krant, die een prachtige Gazelle-racefiets hebben gewonnen, hier in de redactie-zaal met familie vereeuwigd rond iun prijzen. Foto: Cees Verkerk PAARDESPORT Koersen, Duindigt: EERSTE KOERS. 2040 meter: 1. Wil lie Snel (M. van Leeuwen) 1.23,6; 2. Walkure du Nord; 3. Woerden Niet gestart: Wilma, Notice. Winn. f. 7,50, PI. f. 1,40 1,60 1,40, Kopp. f. 15,30, Trio f. 83,40. TWEEDE KOERS. 2100 meter: 1, Walter Neyenrode (W.C.M. Duiven voorden) 1.20,6; 2. Winston Hazelaar; 3. Velita Lentrod. Winn. f. 1,80, PI. f. 1,10 1,40, Kopp. f. 3,20, Trio f. 22.30. DERDE KOERS, 2040 meter: 1. Well Done (J.P.O. Oosthuysen) 1.21,9; 2. Wattaqueur; 3. Wangura du Bois. Winn. f. 6,10, PI. f. 1,90 3,30 5,20, Kopp. f. 33,50, Trio f. 377.60. VIERDE KOERS. 1200 meter: 1. Sun day Night (K. Davies) 1.15,8; 2. Dawn; 3. Aktora. Winn. f. 4,40. PI. t. 1.50 1,20 2,00, Kopp. f. 4.00. Trio f. 114,60. VIJFDE KOERS. 2040 m: 1. Verapok du Bois (T. Kooyman) 1.22.1, 2. Vita Nova. 3. Volanda. Winn.: f. 2.60, PI. t. 1 30. f. 1.90, 1. 1.30, Kopp: f. 14.60 - Trio: 1. 47.10. ZESDE KOERS, 2040 m: 1. Voila Bos- zorg (Mw M. de Rijk) 1.20.7, 2. Sultan Fortuna. 3. Uno Prise. Winn: f. 3.70, PI f. 1.90. f. 1.20, t. 12.80. Kopp 8.20, Trio: f. 429.00. ZEVENDE KOERS. 2100 m. 1 Solid Lass (P.. Cheese) 2.16.7, 2. Golfstar, 3. Loika. Winn: f. 46.20, PI. f. 6.90, f 2.50. f. 7.90, Kopp f 111.40, Trio: t. 790" 60. ACHTSTE KOERS. 1609 m: 1. Unita Ossewaard (C. Roodenrijs) 1.18.1. 2. Urdy Dartel, 3. Vivianne Star. Winn: 3.70, PI. f. 1.30, 3.80, f. 2.30, Kopp. f. 40.30, Trio: f. 473.60. NEGENDE KOERS. 2040 m: 1. The Black Arden (L. Dooper) 1.19.9, 2. Terry Buitenzorg, 3. Usta Oldeson. Winn. 2.00, PI. f 5.20, f. 4.00, f. 3.50, Kopp. f. 16.50, Trio f. 302.00. Niet gestart: Unieke L. TIENDE KOERS, 2600 m: 1. Tony the Butler 1.20.8, 2. Tim Hanover. 3. Um- berto K. Winn f 4.60, PI. f 1 40. 1.60. f. 1.30. Kopp. f. 10.00. Trio 34.70 ELFDE KOERS. 2040 m. 1 Utahbon (J van Dooyeweerd) 1.20.2, 2. Ursa Major, 3. Usefull Prince. Winn. f. 1.50, PI f. 1.20, f. 1.70, 1.60, Kopp f 4.30. OMZET TOTALISATOR: f. 430.318,00. SCHAKEN Open NK Eerste ronde: Hans Kuijf-Nieuwen- huis 1-0, Kohlmeier (WDI)-Grooten 1-0. Fritz-Smit 1-0, Carlier-Kuiper (WDI) 1-0, Balzer (WDI>-Peelen 0-1, Timmerman-Budde 0-1. Hoekse- ma-Knoppert 0,5-0,5, Jansen-Belle 0,5-0,5, Dickel (WDI)-Egmond 0,5-0,5, Voormans-Roggeveen afg., Noomen- -Boersma alg., Caessens-Peek afg. ZEILEN Kaagweek Vijfde dag: Laser A: Race: 1. Bob Smolders; 2. Gerard Biesot; 3. Dolt Peet; 4. Peter Bijlard; 5. Jeroen van Eijck Totaal: 1. Smolders. Laser M: Race: 1. Nikki Wubben. To taal: 1. Wubben. Europe: Race: 1. Co Bergeijk; 2. Man fred van Munster. Totaal: 1. Van Munster. Pampus: Race: 1. Arnold van Galen; 2. henk Schram; 3. Marco Blok. To taal 1. Van Galen. 420: Race: 1. Van Gorkom; 2. Frank Müller. Totaal: 1. Van Gorkom. Olympiajol: Race: 1. Rini Kagchelland; 2. Fred Moerman; 3. Hans van der Kooy. Totaal: 1. Kagchelland. Jeugdboot: Race: 1. Schutte; 2. Frank van Kempen; 3. Pieter van Reeuwijk. Totaal: 1. Schutte. Optimist: Race: 1. Sjoerd Schram. Totaal: 1. Schram. Cadet: Race: 1. Robert Drontmann; 2. Stefan Nieuwenhuys; 3. Mike Kok. Totaal: 1. Drontmann. Solo: 3e race: 1. Jan-Jaap van De venter; 2. Robert Homburger; 3. Leen van Goeverden. 4e race: 1. Van Goe- verden; 2. Van Deventer; 3. Hombur ger Totaal: 1. Van Deventer. Randmeer: Race: 1. Mathijs Knegtel Totaal: 1. Knegtel. 16m2: Race: 1. Wouter Hagoort; 2. Leo Willemsen; 3. Siebe van der Zee. Totaal: 1. Hagoort. Yngling: Race: 1 Frans Sluyters; 2. kees Hoek; 3. Jacques verberne. To taal: 1. Hoek. Valken: Race: 1. Karei Schut. Totaal: 1. Schut. 12-voetsjollen: Race: 1. Peter Jonker; 2. Eddy Rietveld; 3. Tom Reijers. To taal: 1. Hans de Waard. Teamwedstrijd Kaag-Zeeland: 1. Kaag-team (Bijlard, Biesot en Meije rink). Teamwedstrijd jeugdboot Kaag- /Reeuwijk-Rotterdam: 1. Kaag/Reeu wijk 97 pnt; 2. Rotterdam 126 pnt. WIELRENNEN Ronde van Maasland, amateurs: 1. Axel Hermans (Den Haag) 102 km in 2.17,14, 2. A. Ottevanger (Vught), 3. A. Hassink (Neede), 4. N. Verhoeven (Berkel-Enschot), 5. C. Koppert (Poel dijk), 6. P. Koppert (Rotterdam), 7. G. Rutten (Den Bosch), 8. G. Ratterman (Mijdrecht). 9. H. de Boer (Hilversum), 10. J. Meijer (Vlaardingen), 11 R.- Lugten (Lage Zwaluwe). 12. P Kuijs (Vlaardingen), 13. P. de Groot (Ha- zerswoude), 14. B. van Est (Dintel- oord. 15. J. van Dalen (Don Haag). LEIDSCHENDAM A-toernooi Leeu wen bergh. Rolf Thung-Ton Luyck 3-6, 7-5, 6-2. J.W.van Dop-Theo Gorter 3- 5, 6-3, 6-3. Louk Sanders-Maik Oos terveen 6-1,4-6, 6-1. Renè Moos-Nick Fleury 7-5, 6-3. Martin Koek-Rick Zandvliet 6-0, 6-2. Frank lapró -Rob Krullaarts 4-6, 6-3, 6-2. Ruud Thijs- sen -Fried Schmitz 6-4, 2-6, 4-2 [Schmitz stapt van de baan) Roomburg-toernooi in Leiden. Michiel Schapers-Joost van derr Maarel 6-3, 6-0, Robben Jan Bierens - Wijand van der Boom 6-2, 2-6, 6-4. VOETBAL Franse competitie: Lens-Monaco 3-1, Nancy-Sochaux 0-0, Nantes-Pa- ris SG 3-1, Toulouse-Auxerre 0-2, Rouen-Lille 3-1, Bordeaux-Nimes 4-0, Toulon-Metz 0-0, Strasbourg-Rennes 1-1, Laval-Bastia 1-0, Brest-St. ETienne 3-2. Stand: 1 Lens 3-6. 2. Sochaux 3-5. 3. Rouen 3-5, 4. Bor deaux 3-4, 5. Auxerre 3-4. Els Vader is nog niet tevreden over haar start. (Van onze verslaggever) HELSINKI De tachtig jarige ingenieur Adriaan Paulen kan zich erom be roemen de aanzet te heb ben gegeven tot de eerste wereldkampioenschappen atletiek, die van zondag 7 tot en zondag 14 augustus in Helsinki worden ge houden. Van 1976 tot 1981 bekleedde hij het voorzit terschap van de IAAF, de internationale atletiekfe- deratie, en in die hoeda nigheid gaf hij meerdere malen te kennen dat er in zijn geliefde sport geen wereldtitels te verdienen waren. Tot dusverre golden de Olym pische Spelen als officieuze wereldkampioenschappen, maar vanwege allerlei politie ke verwikkelingen ontbraken er in Montreal '76 voorname lijk Afrikaanse landen als ge volg van de deelname van Nieuw-Zeeland en in Moskou '80 veel westelijke landen in clusief de Verenigde Staten, naar aanleiding van de Russi sche inval in Afghanistan. Het ziet er dus naar uit, dat alle atletieknaties voor het eerst sinds de Spelen van München (1972) vertegen woordigd zijn. Dank zij de be moeienissen van Paulen, die Adriaan Paulen als een ware ambassadeur tij dens zijn ambtsperiode vrijwel elk plekje van deze aardbol bezocht, groeide het aantal lid staten gestadig. Telde de IAAF in '72 nog 121 landen, nu is dat aantal opgelopen tot 161, die in totaal zo'n 1.500 atleten naar de Finse hoofdstad sturen. Adriaan Paulen zal ongetwij feld ook in Helsinki aanwezig zijn als lid van de technische commissie, die de afgelopen ja ren nauw samenwerkte met het Finse organisatiecomité. De IAAF zal geen spijt hebben van het initiatief van de Ne derlander, want de atletiekor- ganisatie zal naar verwachting zo'n slordige 15 miljoen gulden aan het evenement overhou den. UIT HELSINKI Veel belangstelling De belangstelling voor de eerste wereldkampioen schappen atletiek in Hel sinki is bijzonder groot. De organisatoren kunnen nauwelijks voldoen aan de vraag paar toegangskaar ten. De verwachting is dat het Olympisch stadion, dat plaats biedt aan ongeveer 50.000 toeschouwers zeven dagen lang zal zijn uitver kocht. Voor de laatste twee wedstrijddagen is geen kaartje meer te koop. Kogelslingeren Wanneer dinsdag 9 augus tus om 20.30 uur (plaatse lijke tijd, in Nederland is het een uur vroeger) in het Olympisch stadion in Helsinki de finale van het kogelslingeren begint, zal het publiek geconfron teerd worden met een pri meur. Om de toeschou wers beter in staat te stel len de baan van het 7.25 kilogram wegende projec tiel te volgen, is de kogel voorzien van lichtgevende verf. Tunnel vrees Deelnemers aan de we- reldkampioenschappen met angst voor opgesloten zitten in kleine ruimten, kunnen Helsinki beter mijden. De organisatoren van de titelstrijd hebben voor een ongestoorde gang van het inloopterrein naar het stadion, een tunnel van 300 meter laten aan leggen. LONDEN De Britse atleet Sebastian Coe, die wegens een aandoening van een lymfklier moest afzeggen voor de we reldkampioenschappen in Hel sinki, zei gisteren in een inter view met de Londen Times, dat de ziekte wel eens een eind zou kunnen maken aan zijn loopbaan. „Ik wil eerst de zekerheid hebben, dat ik een heel sèizoen zonder problemen doorkom, voordat ik me weer op de atletiek stort". Coe, die de wereldrecords op de 800 en 1000 meter en de Engelse mijl bezit, voegde er nog aan toe, dat hij nooit meer in wedstrijden zal uitkomen over 800 meter. „De bedoeling was om in Helsinki voor het laatst op die afstand te starten. S Ik ben gedwongen dit onder- J deel te laten vallen, waarin ik f voor m'n gevoel de top nog niet had bereikt". De 26-jarige atleet, die enkele J dagen in het ziekenhuis ligt L voor onderzoek, werd de afge- lopen maanden vier keer ver- I, slagen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12