Boycot van schakers Kasparov en Smyslov Bub van der Zee futloos Opnieuw bloemen voor Axel Hermans Eisen honkbalploeg ingewilligd S '79 wenst f [ïieuw stadion EES JAN SCHUILENBURG OP DREEF TIJDENS NATIONALE SSparta te fris voor Quick Boys Sportwereld SPORT CetdóG Soman! DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 PAGINA 11 Opnieuw surfwinst voor Van den Berg LONG BEACH De Nederlandse >lankzeiler Stephan van den Berg jeeft de vierde wedstrijd van de voor- Hallo, bJymPische zeilweek in Long Beach nee?", (ewonnen. In het algemeen klasse- t overrent, dat vandaag pas officieel be- blijkend wordt gemaakt, nadert hij na af- stempk van het slechtste resultaat zijn bben".'taliaanse concurrent Klaus Maran tot tv-coifP drie punten. Onno Tellier staat of- van |icieus derde. Een tweede Nederlands Iracht jucces boekte Willie van Bladel in de Batirtornado-klasse. Met bemanningslid gistere?uuh Lambriex kwam hij als tweede le diejoor de finishlijn. Winnaar werd de >n. „"Amerikaanse combinatie Randy :onclu|mXth/Jay Glaser. Peter Peet vooraan bij NK laser-klasse HOORN Na drie races in de strijd om het Nederlands zeilkampioen- schap in de Laser-klasse voert de Ha genaar Peter Peet de ranglijst aan. Peet won gisteren op het IJsselmeer bij Hoorn de tweede race van de na tionale titelstrijd, 's Middags eindigde Peet als derde in de door Oscar Pau- lich gewonnen derde wedstrijd. Van de Nederlandse plankzeilers bij de Europese titelstrijd in de Windsur fer-klasse is de meest opvallende rol voor de dames. Heidi Schaake won in Zweden de derde race voor Jolanda de Jong, die de vierde proef op haar naam schreef. Bij de heren bezet Fred Hastman bij de lichtgewichten de tweede positie in de tussenstand. Zoetemelk slaat toe in Linne LINNE Joop Zoetemelk heeft gisteren de „Nacht van Linne" gewonnen. De 36-ja- rige Nederlander versloeg met ruim verschil Robert Millar in de eindsprint, die door de Schot al ruim voor de meet als verloren werd beschouwd. Ruim 30.000 toe schouwers zagen de derde zege van Zoetemelk in een criterium in Nederland na de Ronde van Frankrijk. Achter het Nederlands- /Schotse duo sprintte Ad Wijnands naar de derde plaats, twintig seconden ach ter winnaar Zoetemelk. Ruime score Sparta KATWIJK Sparta heeft met een ruime score het oefenduel met de zaterdag eersteklasser Quick Boys afgesloten. De Rotterdammers wonnen met 8-1 en hadden in Hol- verda hun topscorer met drie tref- Go Ahead Eagles versloeg Vitesse op eigen veld met 5-0. Excelsior was met 6-0 te sterk voor Grenswachters uit Putte. FC Den Bosch leed een nederlaag van 2-1 tegen Anderlecht. SC Heracles was met 7-1 beter dan een B-ploeg van het Belgische RWDM. Willem II boekte tegen De Meeu wen een monsterscore. Van Gils trof driemaal doel. Go Ahead Eagles mag Maaskant niet ontslaan DEVENTER Go Ahead Eagles mag manager Bob Maaskant niet ontslaan. De direkteur van het gewestelijk ar beidsbureau in Deventer, die autonoom beslissingsrecht heeft, heeft geoordeeld dat de ontslaggronden, die de eredivisie club heeft aangevoerd, ondeugdelijk zijn dan wel door Maaskant zijn weerlegd. Go Ahead Eagles heeft nu nog een moge lijkheid om alsnog van Maaskant „af te komen" door de kantonrechter in te schakelen. Formeel heeft het bestuur daarover nog geen beslissing genomen, maar het ligt voor de hand dat deze mo gelijkheid wordt aangegrepen. Groot is dan de kans dat tot een financiële rege ling wordt over gegaan. DORDRECHT Eredivisie club DS '79 zal het komend eizoen alles in het werk stel en de aanzet te geven tot de louw van een nieuw stadion. !>it plan voor het project, dat aar schatting vijf miljoen gul len gaat kosten, bracht voor- itter Ames gisteren ter tafel, Jn principe kan het er vol- jend jaar staan. Er zijn ge- chikte plaatsen voor een comPlex- De gemeente er ook wel oren naar, """"■naar mist het geld. Toch kan Ie stad ons op andere manie- én steunen. Ook het bedrijsle- <en heeft weer interesse ge- pond in het betaald voetbal in lordrecht. De stad en de regio Jerdient een stadion waar 5.000 a 20.000 mensen een laats kunnen vinden". Internationaal jeugdhonkbal bij ADO DEN HAAG ADO houdt taterdag en zondag een honk- baltoernooi voor de jeugd. Be halve ADO maken aan de De- demsvaartweg ook Haarlem loordfhcols. Minnesota Little Gop hers (Vst). Storks en Pirates wahun opwachting. Er wordt za- lerzoderdag om 10.00 uur en zondag lp vaom 10.30 uur begonnen. De fi- Valpale is om 15.00 uur. e di MOSKOU De Sovjet- -Unie heeft besloten om de halve finales van het kandidaten-schaaktoer nooi, dat uiteindelijk de uitdager van wereldkam pioen Anatoli Karpov moet aanwijzen, te boycot ten. Dat maakte Nikolaj Krogius, de voor de schaaksport verantwoor delijke man van het mi nisterie van sportzaken, gisteren in Moskou be kend. De tweekampen zouden morgen in Pasade na en Abu Dabi beginnen. De Russische schaakbond had grote moeite met de keuze van deze plaatsen en had dat al duidelijk gemaakt aan Floren- Kasparov zal niet tegen Kortsjnoj uitkomen. cio Campomanes, de voorzitter van de FIDE (de internationa le 'schaakbond). Garry Kaspa rov zou in Pasadena (VSt) twaalf partijen afwerken tegen zijn ex-landgenoot Viktor Kortsjnoj, terwijl Vassili Smys lov in Abu Dhabi (Verenigde Arabische Emeriaten) zou aan treden tegen de Hongaar Zol- tan Ribli. Beide schakers uit de Sovjet-Unie kunnen nu thuisblijven. Krogius: „We zul len daar niet spelen. De rech ten van onze schakers zijn door die plaatsen te kiezen be lachelijk gemaakt". De kans is daardoor groot dat de tegenwoordig in Zwitser land wonende Kortsjnoj voor de derde keer mag gaan pro beren Karpov van de troon te stoten. In 1978 en 1981 misluk te dat. Kortsjnoi heeft overi gens in een eerder stadium al de mening geventileerd dat er meer stak achter een dreigen de boycot dan onvrede met de aangewezen plaatsen alleen. Hij kwam met een eigen ver klaring: „Karpov is bepaald geen vriendje van Kasparov. De Russische bond is bang dat Kasparov in staat is hun be schermeling te verslaan. Kar pov is namelijk hun grote held, die nooit moeilijk doet. Misschien hebben ze dan ook liever Kortsjnoj als uitdager, dan Kasparov" Florencio Campomanes heeft verklaard dat de FIDE zijn op stelling in de keuze van de wedstrijdplaatsen handhaaft. Campomanes wenste niet in te gaan op de terugtrekking van de Kasparov en Smyslov. „Of ficieel weet ik niet anders dan dat het tweetal in de halve fi nales van het kandidatentoer nooi zal spelen", aldus Campo manes, die bevestigde dat bij het wegblijven van Kasparov en Smyslov hun tegenstanders Kortsjnoj en Ribli automatisch overgaan naar de finale van het kandidatentoernooi. dei est d< stantij ookfiEIDEN Districtskam- rleenjioen Bub van der Zee is ^ts de achtste finale van de ieerTfOPen Leidse Kampioen- |g ^thappen" uitgeschakeld, nd gpe lange Roomburger had lr in zijn partij tegen René ht. )skam helemaal geen zin n. Tijdens het toernooi 1 éjan zijn eigen club had hij partij op een dichter >ij het centrecourt gele ien baan willen afwer- ten. Toen hij even later le volgens Van der Zee en onrechte hoger ge- /cyjlaatste Herman van der .apellen, die dit seizoen Iriemaal van Bub van der verloor, baan twee op lag stappen, raakte de HEEfoom^ur^er dermate 6e" irriteerd, dat hij er niet _jieer in slaagde zich te __'oncentreren en werd hij jewillig door Oskam naar Je slachtbank geleid: 6-0, i-2. W m lacquelien van Wijk begon J(^het een andere instelling aan le partij tegen de als zevende jeplaatste Conny Lugt. De ^oorschotense kondigde tevo- len al aan „goed op tik" te zijn |n maakte deze optimistische vaPoort*en °°k vohedig waar. In ^en hoog tempo spelend gunde lij haar opponente geen enkele tans: 6-1, 6-1. Behalve Conny Lugt raakte het dames B-toer- #ooi meer geplaatste speelsters ar rrfwijt. Xandra Weller werd ftocBan de kant gezet door Anne- ïgenjnarie Luderus, die tijdens de tweemaal van Inge- mal'se Driehuis verloor: 6-1, 7-6. IsrPok Mariëlle Smit werd uitge- ankij" Bub van der Zee was niet gedisponeerd tegen René Oskam en verloor met 6-0,6-2, schakeld, zij verloor van Vero- nique Pardoel. Babette Pluim was de vierde geplaatste speel ster die het veld moest rui men. Saskia Korsten was na drie sets de sterkste: 4-6, 6-3, 6-2. Jos Koemans is nog ver van zijn oude vorm verwijderd. Tegen de Amsterdammer Bert Collé leek hij zelfs naar een kansloze nederlaag te worden gespeeld. Koemans kreeg de naar de backhand van zijn te genstander gespeelde ballen keurig slice op zijn zwakke backhandzijde terug en maak te zo teveel fouten: 2-6. Toen Herman van der Capellen de Voorschotenaar van achter het hek toefluisterde, dat de fore hand van Collé meer bestookt moest worden, liep Koemans vlot naar de overwinning: 6-2, 6-2. Herman van der Capellen en Marcel van Rijn gingen door naar de volgende ronde. Van der Capellen kwam anders dan de uitslag doet vermoeden nauwelijks in de problemen tegen Frits Luijk: 6-2, 7-6. Van Rijn was veel te sterk voor Ruud Simons: 6-3, 6-0. In het A-toernooi kwam Mi- chiel Schapers voor de eerste maal in actie. Het werd een rustige warming-up voor de lange Rotterdammer, omdat zijn tegenstander Joost van der Maarel er niet aan te pas kwam: 6-3, 6-0. Strijd werd er wel geleverd door Robbert- Jan Bierens en Wijnand van der Boom. Na twee uur stapte Bierens als overwinnaar van de baan: 6-2, 2-6, 6-4. Paul van Geuns had het gemakkelijk te gen Joop Riethoven, die van wege een handblessure de drie games, die hij nog voor de boeg had niet uit kon spelen: 6-4, 3-0 ret. Bas Vletter redde het niet tegen de in B als tweede geplaatste Jeroen Schuur: 2-6, 6-2, 6-3. In C schakelde Mark Ekker de als achtste geplaatste speler uit en zorgde voor wat minder schrijfwerk voor de wedstrijd leiding, omdat Frederick Mo- nod de Froideville zijn tegen stander was: 6-4, 6-2. Rob van Marwijk kwam gemakkelijk verder door de onder nog niet door de tennisbond goedge keurde schuilnaam spelende W. de Beer met 6-3, 6-2 te kloppen. Bij de dames vond Uonka van Riet haar Waterloo tegen de Zoeterwoudse Tiny van Velzen: 6-4, 7-6. Brigit van der Marei haalde gemakkelijk de volgende ronde door een overwinning op Doris Knott: 6-1, 6-0. Ariane Renaud speel de een versnelling te laag te gen Margot van den Ouden rijn: 6-4, 6-1. In de veteranencategorie gaf Adrie van Leeuwen zijn visi tekaartje af. Na de 6-0, 6-1 kon tegenstander Ton Grimbergen r:et anders dan mompelen: „Onbegrijpelijk, dat die man niet op de Nationale speelt. Hij haalt daar zonder meer de hal ve finale". Piet van Paridon kwalificeerde zich voor de volgende ronde door J. Jansen met 6-0, 6-4 te kloppen. Nationale Jeugdkampioenschappen Kees Jan Schuilenburg neeft voor de meest opvallende re sultaten gezorgd tijdens de in Maastricht af te werken NK jeugd. De elfjarige Leiderdor per leverde zijn beste prestatie door in de eerste ronde de nummer drie van Nederland in de klasse t/m 12 jaar Rolf Fouchier met 6-3, 7-5 te klop pen. In de kwarteindstrijd sneuvelde de De Munnik-spe- ler tegen Nico Appel na een ronde tevoren tegen Ronald Severens na drie uur en twin tig minuten als winnaar van de baan te zijn gestapt: 6-3, 6-7 (6-8), 7-6 (12-10). Ingelise Driehuis reikte even eens tot de kwartfinales. Daar stuitte zij echter op Hellas ter Riet en dat bleek een onbe gonnen karwei: 6-2, 6-2. Eer der won de Lissese van Nicole Simon en Janneke Garos. Michael van der Berg en Mar got van Overloop haalde het hoofdtoernooi niet. Heieen van der Berg was rechtstreeks toegelaten, maar zij ging in eerste ronde onderuit. Kees Heemskerk overleefde één ronde - winst op Roger War- merhoven - om vervolgens op Mark Vekemans te stuiten 2-6, 6-4. WILLEM SPIERDIJK 6-2; DEB: M. de Groot - S. Kwaaitaal 6-1, 6-0; B. Pardoel - L. Ang 6-3, 6-4; A. Luderus - X. Weller 6-1, 7-6; J. Veldt - A. Simons 7-5, 6-1; I. Boumans - L. Pools 6-1, 6-1. E van der Vegte - A. Vermeulen 6-3, 6-0; HEC: B van Amstel - B. Krans 6-4, 6-3; F. Tanis - R. Vreeken 6-0, 6-0; O. ten Bosch - J. Nieuwenburg 6-1, 6-3; J. van Duyn - S. de Ruyter 6-1, 6-3; HEV: A. Pessemier - R. de Boer 6-3, 6-1; A. Kopelle - B. Dietrich 6-7, 6-3, 6-2; DEV: S. Kwaaitaal - J. Goudsmit 6-3, 6-3; A. Snellenberg - S. Huiskamp 6- 3. 7-5. ze tl e" glcATWIJK AAN ZEE. ïondfoarta had gisteravond maar je geinig medelijden met het te- hotelen zichzelf spelende Quick ?n kpoys. Na een alleszins accepta- werMe start van de Katwijkers amljoonde de fris opererende Rot- hebjerdammers, dat er door de lurs'huisploeg bepaald nog ge it isNrkt dient te worden om het jfopamateurniveau te bereiken. [i nd Dat er zich kwaliteit onder de bevindt, werd in hrijfiet begin bewezen met enkele mltaaltjes fraai aanvalsspel. En hijtoch liet met maar liefst 1-8 en. het professionele keurkorps oetfran trainer Bert Jacobs (met Holverda in de gelede- i, mren) de verse Quick Boys-oe- jfenmeester Martin van Vianen sanwuidelijk zien waar het nog aan schort bij de kustformatie; conditiegebrek en het nog niet compleet zijn, zijn de enige aanvaardbare oorzaken. De 'lange' Van Vianen schoof die oorzaken dan ook naar vo ren als grond voor de zwakke prestatie. Na de snelle 0-1 voorsprong kwamen de blauwwitten met enkele ver bluffende combinaties door. Minder scherp schieten van Martin van der Plas bracht de partijen nog niet op gelijke hoogte. Opvallend was het op treden van de jeugdspeler Floor van Duyn. die de show stal met zijn snelle en nuttige acties op het middenveld. De debutant was zonder twijfel de uitblinker bij de amateurs. Het zou de blonde Van der Plas zijn, die de gelijkmaker voor zijn rekening nam. Met een Platini-achtige vrije trap ver dween de bal schitterend in de uiterste bovenhoek. Na die eerste 20 minuten was het voorbij met de voetbalpret voor de „snelle jongens". Spar ta, dat druk bewoog in de voorste lijnen, kreeg met name de achterhoede van Quick Boys gemakkelijk op de knie ën. De aanvalslijn werd nau welijks meer bereikt. De Leid- se professional Wout Holver da, die zelf nog niet op de hoogte was gesteld van het af vallen van Haarlem als moge lijke nieuwe werkgever, kopte zijn club naar 1-2. Edwin Olde Riekerink maakte vervolgens twee uitstekende doelpunten. De onzeker spelende Katwijk goalie Benno Wiggers ging niet vrij uit bij alle treffers. Ron van de Berg kopte de ruststand naar 1-5. Een straf schop stelde de enige overge bleven routinier van Sparta, Louis van Gaal. in de gelegen heid voor de zesde maal te sco ren. waarna Holverda 1-7 liet aantekenen. Enkele minuten voor tijd toonde dezelfde Lei- denaar nog maar eens aan, waarom hij de door Sparta voorgestelde salarisverlaging weigert te accepteren en daar om zijn contract nog altijd niet heeft verlengd. Hoog aange speeld hield de spits de bal daar, draaide om zijn as en haalde vernietigend uit. De bal raasde in de uiterste boven hoek tegen het net: 1-8. TJEERD SCHEFFER Scoreverloop: 3 Lenkeek 0-1. 23 Mar tin van der Plas 1-1, 24. Holverda 1-2, 28 Olde Riekerink 1-3, 31 Olde Rie kerink 1-4, 41 Van de Berg 1-5. 50 Van Gaal 1-6. 61 Holverda 1-7, 86 Holverda 1-8. Opstelling Quick Boys: Wiggers. Teun van der Plas. Ouwersloot. Van Beelen. Haasnoot (Wim van der Plas). Hogewoning. Rienks. Van Duyn, De Rooy (De Koning), Boers, Martin van der Plas. Opstelling Sparta: Van Noortwijk, Blind. De Wolf. Andnessen. Ver beek. Olde Riekerink. Van de Berg. Van Gaal. Eijer. Lengkeek. Holver- HAMBURG In de West- duitse lotto zijn gisteren de volgende winnende getallen getrokken: 6-9-25-27-32-35-36. Reservegetal: 26. NIJMEGEN De Haagse at leet Chris van Leeuwenburgh van Sparta heeft in Nijmegen een goede prestatie geleverd door bij het polsstokhoogsprin gen een hoogte van vijf meter te overbruggen. SAO PAULO De Sovjet- -Unie heeft zich in Sao Paulo geplaatst voor de finale van het wereldkampioenschap bas- ketbal voor dames. ADVERTENTIE Prins Bernard was één van de deelnemers aan de voor wedstrijd van het open Nederlands golfkampioenschap. De Prins volgt hier het spel van zijn opponenten. MAASLAND De zesde ronde van Maasland is gister avond gewonnen door de in Den Haag woonachtige Axel Hermans van de ploeg De Markthof. Hij won de massaspurt voor Arie Ottevanger uit Vught en Arie Hassink uit Neede. Harry de Boer blijft de leider in het Westland-klassement. Jan van Dalen kwam in aan merking voor de leidersprijs en de prijs van de strijd- lustigste renner. Meer dan honderd renners kwamen in Maasland aan de start. De koers was een klein uur oud, toen Nico Verhoeven aan een solo begon. Maar het peloton haalde, onder aanvoering van René de Boer, de eenling weer terug. Met nog 29 van de 85 ron den te gaan, vormde zich een kopgroep bestaande uit Jos Al berts, Jan van Dalen, Janes Slendenbroek, Piet de Groot, (Dolle) Dries van Wijhe en Kees den Hartig. Dit zestal nam een voor sprong van een halve minuut. Uit het peloton sprongen nog zes renners weg, onder wie nationaal kampioen Gerrit Sollevëld. Met nog dertien ronden te gaan, was het peloton echter weer compleet. Met nog tien ronden te gaan, deed Jan van Dalen nog een po- nom weg te komen, iets dat ook Harrie de Boer probeerde, e massaspurt kreeg de jury het erg moeilijk. Maar Axel Her mans was de overige renners te snel af. Hij won zijn tweede Westlandse Ronde, na de rit in 's-Gravenzande. Ook nu mocht hij weer de bloemen in ontvangst nemen van de Ronde Miss. die bij toeval zijn eigen vriendin is. Misschien daarom alleen wist Axel Hermans zo snel de eindstreep te vinden. Opmerkelijk was dat na drie jaar Piet Liefaard uit 's-Graven- deel terug was in het peloton. Hij was enkele jaren geleden één van de grote jeugdige talenten en maakte ook deel uit van de Amstelploeg. Wegens ziekte moest hij toen met de wedstrijd sport stoppen. Inmiddels met slechts een nier, vecht Piet Lief- aard hard terug bij de amateurs. In Maasland ging het echter nog te hard voor hem en stapte hij met nog zo'n twintig ronden te gaan af. Voor het Westland-klassement wachten de renners nog twee ronden. Op 17 augustus in De Lier en op 24 augustus in Naald wijk. Leider Harrie de Boer: „Het moet gek gaan als ze mij nog uit de leiderstrui rijden". ARTHUR VAN RIJSWIJK Oud - wereldkampioen Freundt op Duindigt WASSENAAR Oud-we reldkampioen bij de pikeurs, de Duitser Eddy Freundt, kwam gistermiddag onver wacht op de Wassenaarse baan Duindigt in actie. Hij deed dat met de vierjarige merrie Vic- trix R. Oostenrijkers hebben Slannen om dit paard van de 'ederlandse eigenaar Van Schaik aan te kopen en stuur den Eddy Freundt even naar Duindigt om het paard in de slotdraverij om Duindigt over de finish te sturen. Met Victrix R bleef de Duitser echter bui ten het geld. Evenals afgelo pen zondag bij het supertrio in Groningen zegevierde Utah- bon met Jantje van Dooye- weerd en ook nu werd Ursa Major tweede. Useful Prince moest genoegen nemen met een derde plaats voor Tina Gold. Voor Luut Dooper was het gisteren een goede middag. Hij won zowel met The Black Arden, voor de vijfde keer achtereen, als met Tony The Butler. GROSSETO De Italiaanse honkbalfederatie heeft gisteren alle eisen van Nederland ingewilligd. Een dag eerder dreigde Oranje, bij monde van delegatieleider Guus van der Heijden, het Europees kampioenschap in Grosseto verder voor gezien te hou den, wanneer niet voor een ander hotel zou worden gezorgd en verder maaltijden, transport en informatie goed geregeld zouden zijn. De Italiaanse bond, die in spoedvergadering bijeenkwam, schrok duidelijk van het Nederlandse standpunt en besloot de eigen ploeg uit het hotel in Grosseto te zetten teneinde plaats te maken voor Nederland. Dat is echter allemaal niet doorgegaan, omdat met name manager Jim Stoeckel een dergelijke maatre gel te ver vond gaan. Hij vond het onjuist de Italiaanse ploeg te straffen voor fouten van de organisatie. Nederland besloot daarom toch maar gewoon te blijven in het vakantie-oord in Castiglione della Pescaia, nadat een bondsoffi- cial permanent aan de ploeg was toegevoegd, die zorg dient te dragen voor de maaltijden, het vervoer en andere zaken, die noodzakelijk zijn de ploeg zo goed mogelijk voor te bereiden op de belangrijke serie wedstrijden van morgen en dit weekeinde tegen de Italianen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11