Onderzoek gifgrond Leidse gasfabriek Drugs oorzaak mysterieuze dood Nederlanders inVerona [MINGA TEVREDEN OVER lMENWERKING CDA EN WD fS-vliegtuigen verjagen Libische jagers „Monsterachtige" telefoonrekening Kunstboom met dennelucht en de geur van plastic rozen Uniek document BON Woensdag 3 augustus 1983,74e jaargang no. 22644 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel071 122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: LI.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties- (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl aut.betahng),kwartaal f 61,25. jaar f 233,50. 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Losse nummPrs f Onrust in Sri Lanka en We reldraad van Kerken in „Ken merk" op Ned. I om 19.21 uur. Om 20.28 uur opera „Das Rheingold". Op Ned. II om 20.00 uur Britse tv-film „Harry's spel" en om 22.10 uur Amadeuskwartet met Schubert. Op Duitsland 1 om 20.15 uur tv-spel „Bittere honing". Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige westelijke wind. Zon op: 06.05 onder: 21.26; hoog water Schev.: 11.23 en 23.52; laag w.: 6.45 en 19.21. HAAG VVD-voorzitter Jan nminga is uitermate tevreden over de jjeringssamenwerking tussen CDA en fD. Gemor uit de CDA-hoek over een rtroebelde sfeer en gebrek aan overleg 1st hij resoluut van de hand. Wat hem eft maakt het kabinet-Lubbers zijn re- prperiode tot 1986 vol en als het even i mag er daarna direct een tweede ka- jet-Lubbers komen. Een coalitie van dA en VVD zit er voorlopig niet in en ligt beslist niet alleen aan de diep ende verschillen van opvatting over de kruisraketten, zo meent de VVD-bestuur- der. Kamminga doet deze uitspraken in een interview met onze parlementaire re dacteuren Dick van Rietschoten en Rik in 't Hout. De afgelopen weken publiceerden wij ook gesprekken met CDA-voorzitter Piet Bukman en PvdA-voorzitter Max van den Berg. In tegenstelling tot deze twee „beroepsbestuurders" bekleedt Kam minga zijn voorzitterschap part-time en onbezoldigd. In het dagelijks leven is de 36-jarige blonde, jongensachtige Gronin ger makelaar in onroerend goed. jina 10: VVD-voorritter Kamminga: „Het CDA moet nog een beetje wennen f n onze open-vizier-politiek". Modelvliegtuig of luchtdoelraket? JOHANNESBURG Wat is het verschil tus sen een luchtdoelraket en een modelvlieg tuig? Dat was het probleem waarmee een in woner uit Durban zich geconfronteerd zag aan de grens tussen Zuid-Afrika en het thuis land Transkei. Mike Humphries kocht on langs in Kaapstad een extra groot model vliegtuig en bond hem op het dak van zijn auto. Hij omwikkelde het geheel met een de ken, neus en staart staken uit. Aan de grens met Transkei werd Humphries door de vei ligheidspolitie gearresteerd op beschuldiging van „het vervoeren van een luchtdoelraket". Na een uitvoerige uitleg mocht hij zijn reis vervolgen. Bij een volgende controlepost werd Humphries weer aangehouden en gear resteerd. Op dezelfde beschuldiging. Hij werd uiteindelijk toch vrijgelaten. Mannen in een damesblad LONDEN Een domi nerende man die twee oorringen en een haar stukje) draagt hoeft niet aan te komen bij de leze ressen van het Britse weekblad „Woman". Volgens een rondvraag van het blad maakt 92 procent van de lezeressen bezwaar tegen ringen in de oren van een man. Maar 5 procent gedoogt een pruik en nog minder, 1 procent, is ingenomen met een dominerende man. DEN HAAG/LEIDEN Op 59 plaatsen in de provincie Zuid-Holland is zoveel vergiftigde grond aangetroffen, dat volgens het provinciaal bestuur nader onder zoek noodzakelijk is. Op een groot aantal plaat sen staan woningen in de buurt van de ver vuilde grond of op de vervuilde grond zelf. Sommige plaatsen lig gen zelfs in waterwin gebieden, zoals onder meer in Wassenaar. Concentraties van de giftige stoffen benzeen, lood, cya nide en tolueen zijn aange troffen op onder meer het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Lange- gracht in Leiden. Datzelfde is het geval op 18 terreinen elders in Zuid-Holland waar gasfabrieken hebben ge staan, onder meer in Lisse, Leidschendam en Den Haag. In een eerste reactie zegt de woordvoerder van de ge meente Leiden dat nog on duidelijk is of de vervuiling zeer plaatselijk is of dat het gaat om vervuiling op grote schaal. De gemeente heeft het Hoogheemraadschap Rijnland inmiddels verzocht het water en het slib van de Maresingel te onderzoeken. Gevaar voor de volksge zondheid is er volgens de gemeente niet. Ook volgens de provincie is gebleken dat onmiddellijk ingrijpen ner gens nodig is. In Koudekerk is nader on derzoek nodig aan de Hoog- ewaard, waar onder meer trichloorethaan is gevonden en aan de Lagewaard bij het terrein van Van Zwie- ten. In Katwijk is de bodem ver vuild op het terrein van Vliegkamp Paridon en ook hier heeft de gasfabriek voor vervuiling gezorgd. In Leidschendam gaat het om een terrein aan het Laantje van Beek, de gasfa- EN NOG 58 ANDERE TERREINEN briek en om de fabriek van Titanine aan de Oostvliet- weg. In Sassenheim is op meer dere plaatsen zoveel ver vuilde grond aangetroffen dat nader onderzoek nood zakelijk is: aan het einde van de Menneweg, aan de Industriekade op het terrein van chemisch bedrijf Van der Zee en aan de Hoofd straat achter pand nummer 179. Nog niet is vastgesteld of ook het terrein aan de Molenstraat is onderzocht. \merika's mooisten het Amerikaanse blad Harper heeft een lijst opgesteld van de tien mooiste vrouwen in de Verenigde Staten, die overigens niet allen Amerikaanse zijn. Bovenaan staat Victoria „Dallas" - Principal, gevolgd door onder anderen Jennifer „Flashdance" Beals, fotomodel-actrice Twiggy,' filmster Jane Seymour en Shari Belafonte, de dochter van Hary Belafonte (van rechts naar Einks). Op de lijst prijken verder de namen van de zangeres Crystal Gale. Joan „Dynasty" Col- ins. Karen Allen, Jaclyn Smith en Rachel Ward. fASHINGTON/N'DJAME- jJA Twee Amerikaanse ge- chtsvliegtuigen, die deel uit haken van het op de Middel- ndse Zee kruisende vlieg- fckschip Eisenhower, zijn gis- Iren voor de Libische kust Ijna slaags geraakt met twee Gbische straaljagers van het MIG-23. Volgens een ordvoerder van het Penta- l>n zijn de twee Libische toe- jellen een treffen uit de weg- |gaan. Jet incident deed zich voor in e Golf van Sirte, die door Li bië wordt opgeëist als territori aal water. De VS leggen de Li bische aanspraken naast zich neer en beschouwen de Golf van Sirte als internationaal water. In augustus 1981 deed zich een soortgelijk incident voor. Toen echter werden twee Libische MIG-toestellen neergeschoten. Het vliegdekschip de Eisenho wer kreeg begin deze week opdracht op te stomen naar de Libische wateren. De VS wil len hiermee druk uitoefenen op Libië om de bombardemen ten op de Noordtsjadische stad Faya Largeau te staken. Giste ren werden de aanvallen op deze belangrijke stad weer hervat. De radiozender van de door Libië gesteunde opstan delingen. die onder leiding staan van de voormalige Tsja- dische president Oueddei, meldde gisteravond de val van Faya Largeau. Door Tsjadische regering heeft dit bericht van nacht echter tegengesproken. Pag 7: Khadaffi: „Geen rol voor Frankrijk in Tsjaad". Wereldrecord slangenzitten SCHLADEN Een 41-ja- rige Westduitsers heeft gisteren het wereldrecord slangenzitten gebracht op 90 dagen. Jürgen Hergert, eigenaar van een reptie lenboerderij in Schladen, heeft drie maanden in een glazen bak van ongeveer twee bij twee meter geze ten met vijf pofadders, tien cobra's, vier gewone adders, vijf ratelslangen, een tank met piranha's en een kaaiman. een krant ontvangen? Bel issen 18.00 en 19.00 uur, za- trdags tussen 14.00 en 15.00 ur, telefoonnr. 071-122248 en w krant wordt nog dezelfde vond nabezorgd. Zweden arresteren Zoetermeerder voor spionage STOCKHOLM/ZOETER- MEER Een 20-jarige stu dent uit Zoetermeer is bij het Zweedse plaatsje Karlskrona op verdenking van spionage gearresteerd. De Zweedse con tra-spionagedienst heeft hem aangehouden nadat hij foto's had gemaakt van een vlootoe- fening, waaraan ook Neder landse oorlogsbodems deelna men. In dit gebied heeft zich ook de affaire met de myste rieuze Russische duikboten voorgedaan. De Nederlandse ambassade in Stockholm hield het vanmor gen op een „storm in een glas water". MIAMI In juni stal iemand de telefoonbetaalkaart van zakenvrouw Bernice McKenny uit Miami. Nauwelijks een maand later kreeg zij de zeer forse telefoon )rekening ge presenteerd: 204.227,85 dollar, gespecificeerd op 1.853 blad zijden. „Een monsterachtige rekening", zei Don Mathis van de telefoonmaatschappij. „We hadden hier nog nooit zoiets gezien". De meeste op rekening van Bernice McKenny ge voerde telefoongesprekken gingen tussen New York en Haïti. ARNHEM Een plastic roos kan ruiken als een echte, een plas tic kerstboom kan een heuse dennelucht verspreiden en de vuil nisophalers hoeven niet meer een door hond of kat beplaste vuilniszak te grijpen, als de zak een geurtje heeft meegekregen dat de dieren op afstand houdt. Dat alles is mogelijk geworden dankzij Enka, waar in samenwerking met anderen een methode is ontwikkeld om kunststoffen te voorzien van een blijvend geurtje. Natuurlijk heeft deze methode commerciële kanten. Een woord voerder van Enka zei dat het ook mogelijk is vacuum-verpak- kingen van levensmiddelen licht naar de inhoud te laten geu ren. Daardoor wordt de associatie met bijvoorbeeld koffie, tabak of fruit verhoogd, zodat ze sneller verkocht zullen worden. De nieuw ontwikkelde methode komt erop neer dat kunststof korrels met vluchtige reukstof worden gevuld. Die korrels ver smelten tijdens de produktie van de verschillende soorten kunststof met het materiaal, waardoor de geur zich kan ver spreiden. Gebleken is dat de stukjes kunststof van slechts enkele millimeters dik na ruim een jaar nog volop kunnen geuren. De toevoeging van reukstof heeft geen gevolgen voor de kwaliteit van de kunststof. Uit onderzoek is inmiddels ook gebleken dat veel medicijnen op dezelfde manier als geurstoffen in kunststofmaterialen kunnen worden verwerkt. Daardoor wordt het bijvoorbeeld mogelijk die medicijnen via de huid toe te dienen met een pleister waarin de medicamenten zijn verwerkt. De dosering is dan gelijkmatig en slikken of onder de tong laten smelten van tabletten is er niet meer bij. Volgens Enka blijkt ongeveer dertig procent van alle medicijnen op die manier te kunnen worden toegediend. Wanhopige strijd tegen de vlammen Zes gewonde brandweerlieden' duizenden hectaren verbrand bos en tweeduizend geë vacueerde kampeerders is de voorlopige ba lans, die de Franse politie heeft opgemaakt van drie hevige bosbranden in de omgeving van Frejus (ten westen van Cannes) aan de Franse Rivièra. De branden ontstonden gis termiddag op drie verschillende plaatsen rond Frejus, werden aangewakkerd door de Mistral en waren vanmorgen nog niet be dwongen. Terwijl de brandweerlieden een wanhopige strijd vochten tegen de oprukkende vlammen (foto boven) werden in allerijl drie campings ontruimd. Volgens de alarmcentrale van de ANWB bevinden zich onder de tweeduizend geëvacueerde toeristen geen Nederlanders. Op de foto links is te zien hoe een van de brandweerlieden een gewonde collega te hulp schiet. Van de zes gewonde brandweer lieden verkeren er twee in levensgevaar. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ROME De dood van de twee Nederlanders, ge vonden op een camping bij de Noorditaliaanse stad Verona, is waarschijnlijk toch niet het gevolg van een misdrijf. De Italiaanse justitie zal het resultaat van de autopsie, die giste ren op de twee stoffelijke overschotten is verricht, wegens vakantie pas over twee maanden vrijgeven. Maar de voorlopige con clusie wijst in de richting van een ongeluk bij het gebruik van verdovende middelen. Beide Nederlanders, de Utrechtse universiteitsdocent Tieke (35) en zijn metgezel Coffy (25) zouden zijn overle den als gevolg van het gebruik van verdovende middelen van zeer slechte kwaliteit. Overi- fens kan de preciese oorzaak innenkort ook in Nederland worden vastgesteld, omdat 'de ANWB vandaag al voor ver- Italiaanse agenten waren gisteren druk doende de tent op te bre ken, waarin zondag de twee Nederlanders dood werden aange troffen. voer van de twee lijken naar bleek een diepe borstwond in Nederland zal zorgdragen. de omgeving van zijn hart te De twee Nederlanders werden hebben, terwijl het lijk van zondag dood aangetroffen in Coffy geen enkel spoor van een tent op de camping. Tieke geweld vertoonde. In de tent werden injectiespuiten en me dicijnflesjes van verdachte in houd gevonden. Het vermoe den ontstond dan ook dat de een de ander had gedood alvo rens éen eind aan zijn eigen leven te maken, al of niet on der invloed van verdovende middelen. Van de derde man, van wie de papieren werden gevonden, staat vast dat hij in Nederland is gebleven. Waar om Tieke wel zijn paspoort bij zich had, is nog een raadsel. Politieonderzoek heeft uitge wezen dat Tieke zijn bors twond al had toen hij eind vo rige week op de camping arri veerde. Hij heeft toen gezegd dat hij de wond had opgelopen bij een auto-ongeluk op weg naar Verona. Dat verklaart dan ook de schade aan zijn auto. Geen opheldering is verschaft over de aard van de verdoven de middelen die zij gebruikt hebben en over het verschil van enkele uren tussen het tijdstip waarop Tieke is over leden (zaterdagavond) en dat waarop Coffy is heengegaan (zondagochtend). In die zaak kan de sectie die in Nederland zal worden verricht misschien meer duidelijkheid brengen. Het enige wat U nu heeft toen oen over Ti jfentwintig jaar een uniek document in handen te hebben is een abonnement nemen op de Leidse Courant. Elke avond bergt u, uiteraard na lezing, de bant netjes op in een speciale doos. Doos na doos moet u vullen. U zult zien wat een uniek gedocumenteerd en uitgebreid jaarboek u over vijfentwintig jaar in uw bezit heeft. Aldus abonnee A.M. van Deuraen-Van Werkhoven. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1