zin of onzin? Wereldrecord voor Oostduitse atletes AZ 67 toont zich sterk Opnieuw nederlaag coe op soo „Dopingzaak" Koopmans wellicht voor rechter MAANDAG 1 AUGUSTUS 1983 an Raamsdonk i het gips flSTERDAM Pedro van Raams- nk. de Nederlandse amateurkampioen ksen in het middengewicht, blijkt een ,-stige handblessure te hebben. De «sterdammer, die eind juni in Athene Acropolis-toernooi bij de middenge- jrhten op zijn naam bracht, heeft tij- ïis die wedstrijden zijn rechterhand iplesseerd. Aanvankelijk verkeerde hij I de mening, dat de hand gekneusd is. Toen hij vrijdagavond de training tf-vatte, kreeg Van Raamsdonk ploste- hevige pijn. Bij een onderzoek in Amsterdams ziekenhuis bleek een Jinter van een bot te zijn gesprongen |un Raamsdonk hand zal tenminste drie |ken in het gips moeten. LONDEN Wilfried Sauerland, de manager van de Westduitse profbokser Manfred Jass- mann die op 9 juli in een partij om het Euro pees kampioenschap tegen Rudi Koopmans in Frankfort door knock-out in de achtste ronde verloor, dreigt met gerechtelijke stappen tegen de Europese Boks Unie (EBU). Elf dagen na het gevecht bleek in Keulen, na een onderzoek door de Westduitse professor Manfred Donike, dat Koopmans de hormoon preparaten nortestosteron en testosteron had gebruikt. Deze preparaten komen op de lijst van verboden middelen van de EBU echter niet voor, zodat Koopmans vrij uit ging. Sauer land. die in Londen overleg heeft gepleegd met zijn partner, de Engelse organisator en promo tor Micky Duff, wil, via een Zwitserse advocaat de EBU een proces aandoen. „In artikel 19 van het reglement van de EBU staat, dat het een bokser verboden is enig pres tatie bevorderend middel te gebruiken," aldus Sauerland. „Van een specifieke lijst van verbo den middelen is daarin geen sprake". Op grond hiervan wil Sauerland zijn nieuwe initiatief uitwerken. Volgens professor Donike werken de middelen die Koopmans heeft gebruikt „fy siek stimulerend". Ook deze uitspraak wil Sau erland in zijn stappen tegen de EBU gebruiken. Arrestaties in Argentinië en vernielzucht in Rusland BUENOS AIRES Vijftien personen zijn zaterdag in Buenos Aires tijdens en na een voetbalwedstrijd voor de tweede divisie gearresteerd. De politie greep in toen de supporters van beide clubs elkaar met stokken en kettin gen te lijf gingen. Soortgelijke incidenten doen zich de laatste tijd vrijwel wekelijks voor. De autoriteiten lijken zich geen raad te weten en hebben tot matiging opgeroe pen. Ook uit de Sovjet-Unie komen steeds meer geluiden over ongeregeldheden. De vernielzucht van supporters in trei nen, die zich vooral in de omgeving van Moskou uit, kost jaarlijks miljoenen, schrijft het blad voor de jeugd van de Communistische partij Komsomolskaja Pravda. Het blad suggereert een verscherping van de controle in de trei nen, vooral bij het vervoer van voetbalsupporters 's avonds en wil de vandalen verplichten tot strafarbeid in de reparatiewerkplaatsen om de schade te herstellen. laatsj J f chem -*■ es^XVERSTONE Over Jmuiff m vir,-iia«ni.r«T<niiiunniimffliwn— ^LVERSTONE Over j zin en onzin van snel- zijn al veel iger dan vandaag dis- ssies gevoerd, maar na t afgelopen weekeinde tarin liefst vier motor- ureurs om het leven /amen, zullen ze hefti- r zijn dan ooit. De ichtoffers waren de iese grasbaancoureur itus Meinders (30), de Ja- 'QOf»nner Kunio Katsumata |*rn 1), de Noordier Norman rown en de Zwitser Pe r Huber. Ze verongeluk- °P een moment dat jgenio Lazzarini het zie- ;nhuis verliet na vrijdag jdens een training te zijn pp^vallen, de Nederlandse üWosser Klomp nog altijd Ai coma ligt en de herin- )^fc*ring aan het ongeluk oW jdens de TT in Assen van inmiddels redelijk her leide Franco Uncini nog Irs is. Nederlander Titus Mein- )rs overleed aan de gevolgen kn een ongeluk tijdens gras- kanraces in Emmeloord. Bij jn inhaalmanouvre kwam hij j botsing met een tegenstan- fer. waarna Meinders de acht over het stuur verloor. Is gevolg daarvan knalde hij gen een houten omheining, mdat Meinders' toestand invankelijk niet zo ernstig ^Lek, besloten de organisatoren een uur de wedstrijden ~"7>ort te zetten. Japanner Kunio Katsuma- de vierde coureur die dit eekeinde omkwam, maakte m fatale stuurfout tijdens de papier-uursrace in het Japanse 26, fiizuka. In een bocht reed de 'As 21-jarige Katsumata recht- por. e meest spraakmakende ge- purtenis was het ongeluk tij- ens de 500 cc-klasse op het ngelse circuit van Silversto- p. Het gebeurde bij het uitko- len van de Stowe-bocht. Town kreeg daar te maken 13. jet een vastloper en werd aan pide kanten voorbijgestoven. Huber slaagde er even- dpel niet in zijn stalgenoot van a^iUMiZuki te ontwijken. De chaos egojas onbeschrijfelijk. De Bide|oordier was op slag dood en e Zwitser, die werd overge- i. Hdogen naar een ziekenhuis in Gjxford, overleed enige tijd la- >taa*r aan zijn verwondingen, v'eejaar die gebeurtenis zorgde voor een dusdanige aan- ierslik, dat de Engelse televisie n Pasloot vanuit esthetische '""herwegingen geen verdere iaceelden van het ongeluk uit te Dertien Met het overlijden van Huber kwam het aantal motorcou reurs dat dit seizoen om het le ven is gekomen op dertien. Het weerhield anderen er niet van gewoon door te rijden en te strijden om een titel. Het Nederlandse zijspanduo Egbert Streuer-Bert Schnieders deed dat zelfs zeer opmerkelijk. Het Asser duo won de Grote Prijs van Engeland. Streuer had een slechte start en kwam na één ronde als dertiende door. Bi- land reed met Waltisperg in het zijspan als gewoonlijk op kop, maar kreeg problemen met de machine. De Fransman Michel nam de eerste plaats over, maar zag zeven ronden voor het einde de Nederlandse troef voorbij schieten. Hoewel de coureurs uit Assen vrees den voor een vastloper, bleef ongemak uit en werd de twee de seizoenzege een feit. Ook de strijd in de halve liter klasse werd ondanks het af schuwelijke ongeluk weer voortgezet. De Westduitser Anton Mang had als eerste ge reageerd door zijn machine in de pits te stallen en de organi satie van de toestand op de hoogte te stellen. Daarop werd besloten de race te onderbre ken en deze in manches te verdelen, één van vijf en één van 23 ronden. Die herstart zorgde er waarschijnlijk voor, dat Freddie Spencer eerste bleef in het algemeen klasse ment van het wereldkampi oenschap. „Fast Freddy" kon in de eerste rondgang nog in het spoor blijven van zijn ri vaal Roberts, maar slaagde in de tweede manche niet in die opzet. Zijn landgenoten Eddie Lawson en Randy Mamola kropen voor, waardoor Spen cer slechts vierde werd. Grootse vorm Bij het opmaken van de balans en het uitrekenen van de to taaltijden, kwam Spencer ech ter toch op de tweede plaats terecht en verzamelde hij vol doende punten om Roberts net voor te blijven in de algemene rangschikking. De spanning is echter te snijden met nog twee confrontaties voor de boeg. Ze ker als Roberts de grootse vorm van de laatste wedstrij den kan handhaven. De Nederlandse inbreng in de Koningsklasse kwam ditmaal van Boet van Duimen. Jack Middelburg, die in het korte gedeelte van de wedstrijd erg goed voor de dag kwam en als zevende werd afgevlagd, kwam in het vervolg aan de kant te staan. Een vastloper dwong hem tot opgeven. Van Duimen, die de grootheden nog niet kon bijhouden, lever de echter een spannend ge vecht met de Brit Barry Shee- ne. Het verschil op de eind streep was slechts eenhon derdste van een seconde in het voordeel van de Nederlander, die achtste werd. Rob Punt werd twintigste op ruim twee minuten van de winnaar. De wedstrijden voor motoren met kleiner cilinderinhoud, brachten een vroege ontkno ping van het seizoen. In de 125-cc categorie maakte Angel Nieto dankbaar gebruik van de afwezigheid van zijn grote concurrent Lazzarini. De Ita liaan liep wel met een hersen schudding op het circuit rond, maar was niet in staat op de motor te klimmen. Nieto won de Grote Prijs van Engeland en zijn twaalfde wereldtitel. Henk van Kessel leverde een goede prestatie. Hij werd acht ste. Straver werd veertiende en Heykoop twintigste. In de kwartliterklasse reed Peter Looyestein als figurant mee. Zijn Waddon bracht hem niet verder dan de 28e positie. Kilometers achter winnaar Bolle. Carlos Lavado maakte zich niet bijzonder druk om de dagprijs. Zijn vierde plaats be tekende ook genoeg voor het wereldkampioenschap. SALZBURG AZ '67 heeft het internationale voet baltoernooi van Salzburg gewonnen. De Alkmaarse eredivisieclub speelde in de finale gelijk (1-1) tegen Rapid Wien. Beide ploegen kwamen door dat resultaat op drie punten; AZ kon door een beter doelsaldo de hoofdprijs mee naar huis nemen. Het eerste succes van AZ kwam al in de eerste helft tot stand. Nadat het betere Rapid verzuimde zijn kansen te benutten, toon de Roelf-Jan Tiktak in de 22e minuut zijn slagvaardigheid met een schot in de kruising: 1-0. Even later kon de Tsjechoslowaak Antonin Panenka na een handsbal van Martin Haar uit een strafschop voor Rapid Wien raak schieten. FC Twente is winnaar geworden van groep 1 van het intertoto- toernooi. Zaterdagavond werd in Winterswijk de bundesligaclub Fortuna Düsseldorf met 1-0 verslagen. Piasmans maakte na een kwartier het winnende doelpunt, waardoor FC Twente zeker was van de hoofdprijs van 21.000 gulden. Scheidsrechter Corver gaf in zijn laatste wedstrijd als actief scheidsrechter aan drie spelers de gele kaart. Feyenoord Feyenoord trad in Udenhout voor 6.000 toeschouwers amateur- vierdeklasser SSS tegemoet: 16-0. Mario Been (5), Jeliazkov (3), Hoekstra (3), Houtman (3), Cruijff en Van Til zorgden voor de Rotterdamse doelpunten. FC Utrecht leed thuis een nederlaag van 2-1 tegen PEC Zwolle. Rep gaf de gasten de leiding, voordat Adelaar voor het Utrecht se doelpunt zorgde. Van Kooten was verantwoordelijk voor de Zwolse zege. Sparta versloeg de derdeklasser VV Dongen met 14-0. Topscorer was Lengkeek met vier treffers, maar ook Stevens was met drie doelpunten succesvol. FC Groningen was gisteren voor de derdeklasser Urk met 9-0 te sterk. Jans was met drie treffers topscorer. Zaterdag won de noordelijke club met 6-1 van een selectie van Texel. Roda JC verloor thuis van de Belgische club KV Mechelen: 2-1. Bayern München was te sterk voor Bohemians Praag: 2-0. De doelpunten kwamen van Lerby en Rummenigge. FC VVV rekende met 4-1 af met de Limburgse hoofdklasser EHC. Brandts (2) en Damans (2) zorgden met de doelpunten. SVV wees een selectie van Schouwen met 6-1 terug. Kroos doel puntte driemaal en ook Mark Wotte (ex-FC Den Haag) trof doel. SC Veendam sloeg tegen de regionale amateurs van Oost-Stel lingwerf toe: 9-2. SC Cambuur-Sparta Praag eindigde in een overwinning van 1-0 voor de gastploeg. MVV was met 2-0 de meerdere van AA Gent 2-0 dank zij twee doelpunten van Van Staveren. Telstar leed op eigen veld een nederlaag van 1-0 tegen Willem II. toST-BERLIJN Een lostduitse ploeg bestaan- e uit Silke Gladisch, Ma- ita Koch, Ingrid Auers- ne/ald en Marlies Göhr 'jn'eeft gisteren, een week 2 J oor het begin van de we at- etiek in Helsinki, in )ost-Berlijn het wereldre- ord op de 4x100 meter erbeterd en gebracht op E 1,53 seconden. Het oude tai ecord stond sedert de )lympische Spelen van met 41,60 secon- an en reeds op naam van iiti )ost-Duitsland. El Iet wereldrecord van de Oost- uitse dames kwam niet ge- eel onverwacht. Zeker niet, eiadat in de individuele 100 ra( ïeter snel was gelopen. Mar es Göhr won de korte sprint ti 10,91 seconden voor Silke - lladisch -(11,08) en Ingrid I tuerswald (11.12). Jitstekende tijden werden ook I ip de 400 meter horden bij de lames gelopen. Petra Pfaff no- eerde een tijd van 55,16 se- I onden. Bij de heren kwam de >este prestatie op naam van ïünther Rodehau, die bij het togelsingeren een afstand van 7,68 meter haalde. Ook andere Oostduitse troe ven toonden in topvorm te zijn. Europees recordhouder speerwerpen, Detlef Michel, kwam tot een afstand van 95,66 meter, waarmee hij slechts 1,06 meter van zijn top prestatie verwijderd bleef. Ma- rita Koch onderstreepte haar favoriete rol op de 200 meter met een tijd van 22,02 secon den. Olympisch kampioene Baerbel Wöckel werd tweede in 22,83 seconden. Ulrike Bruns zorgde met 8.44,88 voor een nieuw Oostduits record op de 3000 meter. Ook de 2.15.15 van Andreas Busse op de 1000 meter betekende een nieuw Oostduits record. Het was te vens de beste wereldseizoen- prestatie op dit nummer. Hans-Jörg Kunze kan op de 5000 meter in Helsinki een ge vaarlijke outsider zijn. Hij won de drie kilometer in 7.44,05. Gateshead Wereldrecordhouder Sebastian Coe heeft op de 800 meter op nieuw een nederlaag moeten incasseren. Bij de internationa le wedstrijden in Gateshead kwam de 26-jarige Engelsman niet verder dan de vierde plaats. Honderd meter voor de finish bleek Coe weer niet over de eindsprint te beschik ken, waarmee hij in het verle den indruk maakte. Bij het Steve Cramm (no 6) op weg naar de winst op de 800 meter. Sebastian Coe (10) is wederom geklopt. uitkomen van de laatste bocht deed Coe een aanval'op de van kop af leidende William Wuy- ke uit Venezuela. In het spoor van Coe kwamen de Engelsen Steve Cramm en Peter Elliot mee. Alleen Cram slaagde erin Wuyke te achterhalen. De Brit, die bij de wereldkampi oenschappen op de 1500 meter uitkomt, zegevierde in 1.45.03, Wuyke werd tweede in 1.45.07 en Elliot derde in 1.45.25. Voor Coe werd 1.45.31 afgedrukt. Steve Ovett, de wereldrecord houder op de 1500 meter, legde wel een geslaagde laatste test af. Ovett, die in Helsinki op de 1500 meter uitkomt, won een race over 1000 meter op supe rieure wijze in 2.19.08 voor de Amerikaan Don Paige (2.19.29). Mary Decker blijkt in top vorm. De 24-jarige Ameri kaanse, die afgelopen woens dag in Stockholm haar natio nale record op de 1500 meter op 3.57.12 (beste wereldsei- zoenprestatie) bracht, kreeg ook het Amerikaanse record op de 800 meter in handen met een tijd van 157,60. Decker loopt in Helsinki de 1500 en 3000 meter. De Amerikaan Mei Lattany heeft op de zelden gelopen af stand van 300 meter een nieuw officieus wereldrecord gevestigd met een tijd van 32,15 seconden. De Italiaanse Marlies Göhr, Ingrid Auerswald, Marita Koch en Silke Gladisch (vlnr) zijn blij met het wereldrecord op de 4x100 meter. wereldrecordhouder op de 200 meter, Pietro Mennea. was tot nu de snelste op de 300 meter met een tijd van 32,23 secon den. Klaas Lok van Phoenix uit Utrecht heeft op het circuit van Zandvoort een internatio nale loop óver 5000 meter ge wonnen in 14 minuten en 23,53 seconden. Martin ten Kate (Fortis, Enschede) bezet te de tweede plaats op ander halve seconde. Europees mara thonkampioen Gerard Nijboer eindigde als vierde met ruim elf seconden achterstand op Lok. Bianca Citteur heeft bij de na tionale kampioenschappen meerkamp voor de jeugd in Lisse de limiet op de zeven kamp voor de Europese jeugd- titelstrijd (eind augustus in Wenen) gehaald. De Zwolse behaalde een totaal van 5331 punten, de limiet staat op 5300 punten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9