Hoe een loyale ambtenaar werd fijngemalen tussen de raderen van onze diplomatie HERRENBERG OVERWEEGT STAPPEN TEGEN ALGEMEEN DAGBLAD BINNENLAND/BUITENLAND CeidaeSourtMit MAANDAG 1 AUGUSTUS 1983 PAGINA 6 Al AD-verslaggever op Zeedijk beroofd AMSTERDAM Verslaggever Karei Bagijn van het Algemeen Dagblad is zaterdagavond op de Zeedijk in Amsterdam door twee man nen bedreigd en beroofd van 1800 gulden. Enkele uren na de beroving kreeg het AD te lefonisch van een anoniem persoon de mede deling dat de beroving het werk was van het ..Commando Herrenberg" in verband met de artikelen die Bagijn over Suriname heeft ge schreven. Het AD meldt al verscheidene tele fonische dreigementen gehad te hebben, waarin wordt gezegd dat Bagijn moet ophou den over Herrenberg (de Surinaamse ambas sadeur in Nederland) te schrijven. Herren berg heeft zaterdag bij zijn terugkeer uit Su riname verklaard dat hij overweegt gerechte lijke stappen tegen het blad te nemen in ver band met de gewraakte artikelen van Bagijn. SCHIPHOL De Surinaamse am bassadeur in ons land. Henk Her renberg. overweegt gerechtelijke stappen tegen het Algemeen Dag blad. Dit heeft de ambassadeur za terdagmorgen op Schiphol ver klaard na zijn aankomst uit Para maribo. Deze stappen zijn gericht tegen arti kelen van de journalist Karei Ba gijn. waarin meerdere keren mel ding wordt gemaakt dat Herrenberg in Algerije in de gevangenis zou hebben gezeten, omdat hij optrad als agent van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA. Publicaties daar over hebben in het Rotterdams och tendblad gestaan eind juni en begin juli. In een reactie op de uitlatingen van ambassadeur Herrenberg zegt Ba gijn niet te hebben geschreven dat Herrenberg als CIA-agent in Alge rije heeft gefunctioneerd. „Ik heb gechreven dat de Algerijnse rege ring Herrenberg enige tijd heeft vastgehouden omdat zij hem ervan verdachten CIA-agent te zijn". Het Algemeen Dagblad zou de tweede Nederlandse krant worden waartegen ambassadeur Herrenberg gerechtelijke stappen onderneemt inzake berichtgeving over zijn per- Vorige week maandag stelde de president van de rechtbank in Am sterdam de Surinaamse ambassa deur in het gelijk in het kort geding dat Herrenberg tegen de Amster damse krant Het Parool had aange spannen. De ambassadeur had het geding aangespannen, omdat deze Amsterdamse krant had geschreven dat hij contacten zou hebben gelegd tussen cocaïnehandelaren in Colom bia en de Surinaamse autoriteiten, in verband met een lening aan Suri name tegen zeer lage rente. Het Pa rool heeft een rectificatie moeten plaatsen. Het dagblad heeft dit weekeinde besloten tegen deze uit spraak in hoger beroep te gaan. EX-OFFICIER SURINAAMSE LEGER: Kolonel Valk benaderde mij over machtsovername^ DEN HAAG Kolonel Valk heeft in zijn functie als hoofd van de Nederlandse militaire missie in Suriname kort voor fe bruari 1980 de Surinaamse luite nant R. Bottse benaderd met het voorstel „de macht over te ne men". Daarbij uitte Valk de waarschuwing dat indien Bottse en andere officieren het niet zouden doen. de onderofficieren in het Surinaamse leger het wel zouden doen. Korte tijd later was de coup van Bouterse c.s. een feit. Bottse verklaarde dit zaterdag voor de AVRO-tv. Hij zei verder dat hij enkele maanden na de staatsgreep van 25 februari 1980 zijn informatie heeft doorgespeeld aan de Ne derlandse inlichtingendienst. Bij die gesprekken waren ook politi ci aanwezig, aldus Bottse. „Ik be grijp dat dit een belastende zaak is die ik naar voren breng. Ik hoop dat het hier niet bij zal blij ven". De verklaring van Bottse werd onder meer gesteund door die van luitenant-kolonel b.d. De Jong, die in Suriname gestatio neerd was in het kader van de technische hulpverlening. De Jong verklaarde gezien te heb, ben dat Valk gesprekken hao met onder-officieren uit het Su rinaamse leger over onderwer pen die kennelijk het daglichi niet konden verdragen. Hij liel ook weten nooit begrepen t< hebben hoe minister Van der Broek (Buitenlandse Zaken) ir de Kamer kon verklaren dat ei geen enkele Nederlandse be trokkenheid was bij de staats greep van Bouterse in 1980. „D« adviseurs van de minister warer, kennelijk onvoldoende op dt hoogte". De Jong zei verder zijn kennis ook te hebben doorge speeld aan Tweede Kamerleden gebeurtenissen heeft gesproi ken met Peter: „Met de komst van Van Tussenbroek kwam er opeens een heel ander be leid. Met de richtlijn „afstantj houden" tot het Nationale Le^ ,ger van Suriname was het ge daan. De nieuwe beleidsvisie luidde: andermaal trachten goede contacten op te bouwen en daardoor trachten invloed - uit te oefenen zijn. Centrale contactman in het Nationale Leger was daarbij kapitein A Clements die inmiddels toe stemming had gekregen om de Nederlandse krijgsmacht te verlaten en dienst te nemen onder Bouterse. Men kan hier over denken zoals men wil, maar mijn broer Peter kreeg niet eens de gelegenheid om zich aan dit nieuwe beleid aan te passen. Hij werd. door zijn vroegere loyaliteit kennelijk onbruikbaar geworden, van de ene op de andere dag als oude wagon op een zijspoor geran geerd". Het briefje waaruit Peter Mey-, ers gedwongen verlof blijkt, is gedateerd 15 oktober 1981. dat wil zeggen drie weken na de komst van kolonel Van Tus senbroek. Op twee weken na, in juni vorig jaar. is de ad junct-commies A nooit meer aan de slag geweest. Zijn ge dwongen verlof mondde uit in de toestand „vrij van dienst'l/l en dat is tot zijn dood zo gebleJ ven. Rijkspsychiater Volgens het weekblad Vrij Ne-||^ derland zou Peter zich. nadat hij op non-actief was gesteld.|B| in een aantal opzichten niet^B correct hebben gedragen enl^ zou dit de aanleiding of het^E voorwendsel zijn geweest omp® hem op 20 december 1981 on-|^ der begeleiding van de rijks-i pychiater dr. Versluys naar^Éj Nederland terug te halen-Uil Hans Meyer is van onoirbaarj gedrag niets bekend. Hij: „Pe-1 ter heeft daarover nooit ietsl losgelaten. Ik weet alleen datfl Defensie geprobeerd heefti hem stiekum ons land binnenfl te smokkelen. Van PetersB vriend Eddie McDonalds wis-| ten we precies de tijd en hetl vluchtnummer van zijn aan-l komst op Schiphol. We hebbenl dat gecheckt bij Defensie. Vanl de heer J.C. Vermeulen. per-| soneelsfunctionaris van de Ko-I ninklijke Landmacht kregen^, we een pertinente ontkenning! te horen. We zijn die 21-ste de-. s cember toch naar Schiphol ge-na gaan. En ja hoor. hij was erBP wel degelijk. Evenals een regi ment artsen plus een ambulan-u(j| ce. Alleen doordat Peter zelf* 2; zich zo snel als hij kon in ons gezelschap voegde, is hij aan^—- die ambulance weten te ont-|EI snappen". M De. volgens Hans. op de aan-» «1 komst van een krankzinnige!' berekende ontvangst, nam niet]? weg dat Peter op 2 februari 1982 door bedrijfsarts C. Ho-~ ning van de Rijksgeneeskundig ge dienst, alweer „gezond"LE werd verklaard. ,en Telefoon afgetapt Hoe is het mogelijk dat de ad-ptd junct-commies A sindsdien be-^t- taald werkloos is gebleven ?S 1 Broer Hans heeft er geen ant-lar woord op: ..De baan waarin hij kt twee weken heeft gewerktJal' een functie als le medewerker ru( subbureau behoefte bepalingen van het bureau uitrustings-Ser stukken MVA-3. is door Peter®© uiteindelijk geweigerd omdatltkc hij bang was daarmee in een'-4- val te lopen. Dat heeft Defen-®nc sie geaccepteerd, maar alle an-8k! dere pogingen om aan de slag® ti te komen zijn mislukt. We we-®kc ten het gewoon niet. Wat wepts wel weten is dat Peters tele-°n< foon werd afgetapt en dat hijkuv regelmatig geschaduwd werd. [8 Dat laatste heb ik met eigen ogen gezien. "We lachten er"n maar om. Peter en ik". hi Op 15 juni jongstleden is Peterfpr Meyer in een flauwe bocht van de provinciale weg tussen K Delft en Rijswijk de macht «al over het stuur kwijt geraakt" en overleden aan de gevolgen boi van een schedelbasisfractuur. "n De Delftse politie is pertinentfan in haar ontkenning dat er van»nl sabotage sprake kan ziin ge-* weest. Hans Meyer: „Ik kan||£ tien manieren bedenken waar-k op Peter in het verkeer om hetL leven had kunnen komen, r Maar niet deze". e WILLEM SCHEER! r'M >2 Familie van verongelukte Peter Meyer: onderzoek defensie moet ook zijn rol in affaire-Valk aan het licht brengen zen om Nederland voor het blok te zetten. Maar goed, mis schien ziet men dan in Neder land wat u al zo lang heeft ge zegd en waar men zo makke lijk overheen is gestapt". Eenzame positie Intussen was positie van de adjunct Commies-A bij het posten van dit. yoor het thuis front toch onmiskenbaar in formatieve schrijven, een heel eenzame geworden. De mili taire missie was opgeheven, zijn baas was gerepatrieerd en de vervanger van kolonel Maarseveen was nog niet ge- rarriveerd. Die zou pas in sep tember 1981 komen. Al die tijd beheerde Peter Meyer de Ne derlandse militaire winkel in Suriname in zijn dooie eentje. Op 3 juli 1981 kreeg hij een speciale volmacht om dit, op zijn functie in het geheel niet toegesneden werk. te kunnen doen. Een essentieel aspect van dit werk hield in de majoor Koen- ders van de militaire Contra Inlichtingen Dienst bij te staan. Inmiddels was er van de nu door kolonel Valk zo heftig ontkende bemoeienissen met de staatsgreep toch het een en ander doorgedrongen bij De fensie. Via naar Nederland ge vluchte Surinaamse militairen, maar ook via tal van andere bronnen als bijvoorbeeld Peter Meyer zelf. Majoor Koenders had de opdracht hierover een rapport samen te stellen. Het rapport dat vorige week via het weekblad Vrij Nederland in de publiciteit kwam en dat volgens het blad de steun aan toont van kolonel Valk aan de Surinaamse staatsgreep. In een handomdraai Het is in de loop van deze na speuringen dat de waarne mend militair attaché Meyer, volgens de stellige bewering van zijn broer Hans op het plan de „Zwarte Tulp" zou zijn gestoten. Van origine een vóór 1975. tijdens het Nederlands koloniaal bewind opgesteld rampenplan voor de evacuatie van alle Nederlanders, was dit plan volgens ingewijden in een handomdraai te transformeren tot een plan voor een staats greep. Hans Meyer beroept zich op mededelingen van zijn overleden broer wanneer ook hij zegt dat dit inderdaad is ge beurd. Zoals in de aanhef ge meld stelt Hans Meyer even eens dat zijn broer op een in het consulaat om onduidelijke redenen achtergebleven exem plaar de hand heeft weten te leggen. Dat hij in dit geval zijn loyaliteit heeft verbroken en de Zwarte Tulp voor zichzelf heeft gehouden, wijt Hans aan de omstandigheid dat zijn broer op dat moment begon te merken dat er ook aan de ver bale welwillendheid waarmee hij tot dan toe vanuit Den Haag was bejegend, een eind kwam. Contacten opbouwen De radicale ommekeer in aperte onwelwillendheid kwam met met de komst in september 1981 van kolonel B. van Tussenbroek als opvolger van kolonel Maarseveen. Hans Meyer, die naar zijn zeg gen talloze avonden over de DEN HAAG DELFT Beschikte Peter Meyer over een exemplaar van de „Zwarte Tulp" Zo ja, houdt dan zijn dood op 15 juni jongstleden hiermee verband En als Meyer inderdaad een exemplaar van dit plan bezat, waar is het nu dan Hans Meyer, de oudste broer van de overledene: „Peter heeft mij gezegd dat hij het document bij toeval had aangetroffen in een van de kasten van het consulaat in Paramaribo. Het consulaat waarin de militaire missie was on dergebracht. Hij heeft mij verteld dat hij, om onder schepping te voorkomen, het rapport destijds vanuit Frans Guyana heeft ver stuurd en in bewaring ge geven aan vrienden. Wie die vrienden zijn, wilde hij niet prijs geven". De ..Zwarte Tulp" is het plan, dat door Nederlandse militai ren zou zijn toegespeeld aan Desi Bouterse en waardoor deze mede in staat zou zijn ge weest de Surinaamse staats greep van 25 februari 1980 te plegen. Peter Meyer is de Haagse jongeman die na de Mulo. een baan bij de Haagse Dienst Gemeentewerken en een vlekkeloze carrière in de buitenlandse dienst van De fensie. in april 1981 naar Para maribo werd overgeplaatst en daar tussen de raderen van een zwenkend beleid werd fijngemalen. Zijn broer Hans: ..Ik wil dat de waarheid over Peter aan het licht wordt ge bracht. Hij was maar een klein tandwieltje in de grote machi ne. De hoge ambtenaren, de hoge militairen hebben ge dacht: nou ja. zo'n klein tand wieltje. dat kunnen we wel verwijderen. Maar Peter was ook een mens. Een vader van een zoon. Alleen al ten behoe ve van die zoon wil ik erken ning van het onrecht dat Peter is aangedaan. Peter is gestraft voor zijn loyaliteit. Het onder zoek dal minister De Ruiter nu laat instellen moet ook dat aspect boven water brengen". Harde werker Pieter Roel Meyer, geboren 29 mei 1950. was een van huis uit vrolijke, maar ook wilskrach tige jongen. Gezellig in de om gang. daarbij niet afkerig van een biertje, maar zonder met alle winden mee te waaien. Rechtschapen, zo zouden in de loop van de tijd meerdere su perieuren benadrukken. En een harde werker. Gewapend met niet meer dan een Mulo diploma. veroverde hij een reeks van aanvullende certifi caten en diploma's die hem uiteindelijk, in het midden van de jaren zeventig in bui tenlandse dienst deden belan den. Warschau was de eerste post en Bonn de tweede. Toen hem in Bonn werd gevraagd of hij naar Paramaribo wilde verhuizen, was de beslissing snel genomen. Een mooi land, een warm klimaat, waarom niet Zoon Roald zou kunnen ravotten in een tuin van onge kende afmetingen. Ook echt genote Sylvia zag het helemaal zitten. Peters functie bleef de zelfde: „burger-secretaris" van de militair attaché. Een kleine promotie zat er intussen wel aan vast: per 1 april 1981 werd Peter Meyer bevorderd van administratief ambtenaar C le klasse tot adjunct commies A. salaris-anciënniteit 8 jaar en 0 maanden. Geen notie van Met op het netvlies het Suri name van nu. lijkt het mis schien wat naïef om zo happig te zijn op een detachering in uitgerekend Paramaribo. Maar dan moet wel in aanmerking worden genomen dat het régi me Bouterse in april '81 nog niet die onberekenbare wreed heid aan de dag had gelegd die zijn climax bereikte in de de- cember-moorden van vorig jaar. Ook moet worden be dacht dat de adjunct commies- A. P. R. Meyer niet in de min ste notie kon hebben van het geen zich achter de schermen afspeelde. Hij dacht een werk kring te zullen krijgen die in houdelijk niet zo bar veel zou afwijken van zijn functies in Warschau en Bonn. De eerste signalen van het te gendeel bereikten „Peet", zo als hij in de wandeling werd genoemd, op 7 april 1981. de dag na aankomst in zijn nieu we woonplaats. In de morgen uren van die 7e april werd hij voorgesteld aan de mensen met wie hij van dan af het nauwst zou moeten samenwer ken: de leden van de Militaire Missie in Paramaribo. In een brief d.d. 7 mei 1981 schreef Peter Meyer over deze ont moeting. die plaats had in het kantoor waarin hij gedurende zeven maanden zou werken: Hans Meyer: „Peter is gestraft feit" fing van de Militaire Missie keerde Maarseveen voorgoed terug naar Nederland. Loyale opstelling Maarseveen wél, maar Peter Meyer niet. Hier begon de schoen te wringen. Meyer im mers had zich. zoals zijn plicht was. van begin af aan loyaal opgesteld ten opzichte van zijn chef Maarseveen. Als het waar is waarschijnlijk is het in ie der geval dat de laatste tij dens zijn diensttijd in Surina me informatie heeft verza meld over het mogelijke wan gedrag van zijn voorganger, zal Peter Meyer hem ook hier bij behulpzaam zijn geweest. Hoe dan ook werd hij gezien als een achtergebleven hand langer van kolonel Maarse veen. Dat Peter inderdaad loyaal bleef aan zijn baas blijkt het best uit de brief die hij op 16 juni 1981 aan de kolonel schreef en waarin hij de ont hullende informatie geeft: „Op een avond had hij (Lor- wa-red) zoveel gedronken dat hij vrijuit ging praten over de „coup" en vertelde dat deze bij Clements (lid v.d. Missie - red.) met medeweten van Valk was afgerond en dat ze bij Clements zijn vertrokken", waarna de toevoeging tussen /oor zijn loyali- te weten waar ze over praten. Ik vind dat men u onrecht aandoet; moet ik dan zeggen: politiek gezien heeft men ge lijk Ik heb mezelf neutraal (zoals u weet) opgesteld en ik heb uitgevonden dat U en al leen U juist bent geweest, waarom moet ik me dan sto ren aan politiek? Wordt er soms het spelletje B.Z. gespeeld zorg dat de an dere ministeries - zoals min. Defensie en CRM of Ec. Zaken afhankelijk blijven met zo min mogelijk macht Een missie zoals die had was nl. veel macht; vooral in een land waar militairen het voor het zeggen hebben. Heeft Min. Def. weer eens aan het kortste eind getrokken Clements gaat in ieder geval in „burger" bij het Nat. Le ger als adviseur voor naar zijn zeggen SF 1200,- hij beweert dit gemeld te hebben en het kost hem Fl. 500 aan pensi oen". „Clements is wederom ver trokken met een brief aan Briaire van het Nat. Leger met het verzoek ook terug te ko men als burgeradviseur. Als het zo gaat als het nu is, zal Nederland het moeilijk krijgen met twee adviseurs die Neder land haten en hun advie- haakjes volgt (U weet wel wie „ze" zijn)". In hetzelfde schrijven gaat Pe ter Meyer in op een gezellig avondje, op vrijdag 22 mei 1981. ter viering van het af scheid van de Missie. Daarbij waren onder anderen van de partij de heren Kooiman (Mili taire Missie). Schermel (het vorige week uitgewezen lid van de Nederlandse Ambassa de) en Fernandez (majoor van de Surinaamse krijgsmacht). Citaat: „Ik weet dat Schermel (apart) met Fernandez heeft gesproken en ook Uw persoon ter sprake heeft gebracht. Ik heb er wel iets van opgevan gen en de feiten liegen er niet om. Fernandez heeft werkelijk nee gezegd, ik heb dit werke lijk zelf vernomen; ik betwijfel of u nog mag terugkomen voor de verhuizing. Ook Kooiman heeft Fernan dez apart genomen en ik weet zeker dat hij ook mijn persoon ter sprake heeft gebracht. Fer nandez heeft het zelf gezegd: wat doet u hier nog: de Kolo nel is toch weg Ik heb geantwoord: als Bouter se in het water springt, doet u dat dan ook Gezellig" onder Valk Het bewuste brieffragment (d.d. 2 juli 1981): „Door zijn (Valks) kwetsbare positie kreeg de rest van de Missie natuurlijk vrij spel en zodoen de had men natuurlijk geen zin om onder een nieuwe Ko lonel te werken en men heeft op allerlei manieren getracht om de Kol. Valk voor hen te behouden (dat is in Ned. wel bekend)". Uit een brief van 16 juni 1981 aan kolonel Maarseveen zelf, toen deze weer terug was in Nederland: „Op 18 mei kwam de familie Lorwa in ons hotel (de heer Lorwa was een van de leden van de Militaire Mis sie red.) en moesten we na tuurlijk weer aanhoren wat voor slecht mens u wel was en hoe „gezellig" en leuk het was (zuipen en financieel) toen Kol. Valk nog hoofd van de Missie was". De afgemeten houding van kolonel Maarseveen ten op zichte van het Bouterse-régi- me viel bij de Surinaamse be velhebber begrijpelijkerwijs in slechte aarde. Deze stuurde dan ook aan op vervanging van Maarseveen. Aanvanke lijk zonder succes. Volgens de interpretatie van Peter Meyer besloot Bouterse vervolgens aan Nederland voor te stellen de Missie in haar geheel op te heffen. Andere „pet" voor de kolonel Uit de brief aan zijn vertrou wenspersoon d.d. 7 mei 1981: en uit bepaalde artikelen in de kranten kan ik lezen dat men eigenlijk alleen de Kolo nel Maarseveen had willen Alles is „politiek" Verderop in de brief: „Clements is tegen het verbod in dagelijks in het legerkamp geweest en heeft tegen „der den" gezegd: „Wie zal me hiervan weerhouden Ik ben natuurlijk maar een domme jongen en X (Peters vertrouwenspersoon) ze meent het werkelijk goed denkt dat ik in paniek raak of niet alles overzie, maar is dat nu werkelijk waar Waarom is overzien of Poli tiek ineens meer waard als waarheid en eerlijkheid Men doet ineens alles af met poltiek en je begrijpt het niet, maar de toelichting ontbreekt aange zien ze het zelf niet weten en erger nog ze nemen alles klak keloos aan en denken nog ook Bouterse: „Kolonel Valk goede vriend van Suriname" DEN HAAG De Surinaam se bevelhebber Bouterse heeft de Nederlandse Kolonel Valk. die ervan wordt beschuldigd steun te hebben verleend aan de staatsgreep van 25 februari 1980. „een goede vriend van Suriname genoemd. Hij deed dat in een telefoongesprek met de Gemeenschappelijke Pers dienst in Den Haag. Bouterse zegt in het interview onder meer over kolonel Valk: „Wij waren goed met elkaar be vriend. Valk heeft begrip ge toond voor de Surinaamse re volutie". Bouterse wilde overi gens „bevestigen noch ontken nen" dat Valk rechtstreeks be trokken zou zijn geweest bij de staatsgreep: „Ik heb dat ge hoord. Ik geef daar geen com mentaar op", aldus Bouterse. Peter Meyer samen met zoon Roald, kort voor het fatale auto-ongeluk. SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER Hoor dit och'UrtlM'1 t 't noml mi milit Hinlm1 „Daar werd mij spoedig duide lijk dat de leden van dè Missie enkel en alleen gekomen wa ren in opdracht van de Kolo nel. dus niet van harte. Naar mij later is gebleken werd (of word) ik als een handlanger van de Kolonel gezien die vanuit Nederland is gestuurd als spion. Tweeledige taak De kolonel aan wie Peter hier refereert is de heer G. Maarse veen. Peters directe baas, aan wie hij als secretaris is toege voegd. De kwaliteit van kolo nel Maarseveen is op dat mo ment tweeledig. Ten eerste is hij als Miltair Attaché verbon den aan de Nederlandse am bassade in Paramaribo en ten tweede is hij hoofd van de Mi litaire Missie. De Militaire Missie was in Paramaribo in het leven geroepen op de dag van de onafhankelijkheid van Suriname. 25 november 1975, met als taak: het jonge Natio nale Leger van Suriname technisch te begeleiden naar volwassenheid. De Missie be stond uit ervaren Nederlandse militairen en werd weer opge heven in mei 1981; dat wil zeg gen een maand na Peters komst. De eerste leider van deze eenheid was kolonel H. Valk en hij is de man tegen wie de inmiddels wel zeer ern stige verdenking bestaat dat hij de Surinaamse staatsgreep van 25 februari 1980 heeft uit gelokt. Twee maanden na de coup. in mei 1980. werd Valk in Paramaribo vervangen door kolonel Maarseveen en ver huisde naar zijn huidige stand plaats Brussel. Kans op chantage Hoewel Peter Meyer in die eerste weken van zijn verblijf in Suriname waarschijnlijk nog geen idee had van de be trokkenheid van Valk bij de staatsgreep, kreeg hij de ach tergrond van de vijandigheid waarmee de leden van de mi litaire missie Valks opvolger kolonel Maarseveen bejegen den. al spoedig in de gaten. Maarseveen wilde niets weten van de overmatig vriend schappelijke omgang met de miltaire leiders in Suriname die onder Valk gewoon was. In een van zijn vertrouwelijke brieven uit die tijd. gericht aan een ambtelijke vertrouwen spersoon in Nederland, wijst Peter Meyer erop dat kolonel Valk door zijn openlijke sym pathie voor bevelhebber Bou terse in een positie was ge raakt waarin hij door zijn on dergeschikten kon worden ge chanteerd. weghebben. Toen Suriname zijn zin niet kreeg om de Ka piteins Clements en Briaire te behouden Bouterse-gezinde leden van de Militaire Missie - red.), toen heeft men gezegd: „dan maar de hele missie". Doch Suriname heeft er niet bij stil gestaan dat de Kolonel alleen maar een andere „pet" hoefde op te zetten om te blij ven; niet als Hoofd Miltaire Missie, doch als Defensie-atta ché. tevens Landmachtatta ché". Kort na het schrijven van deze brief zou Peter Meyer echter blijken dat de truc met de an dere pet gedoemd was te mis lukken. Desi Bouterse wenste kolonel Maarseveen onder geen enkele titel te tolereren in zijn land en mét de ophef-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6