Weet u een plaats waar t niet zo heet is De nieuwe loten liggen klaar. Even de buren bellen of ze ook meedoen. Openbaar vervoer Zeeuws-Vlaanderen plat Nederlandse toeristen uit Sri Lanka teruggekeerd „Antillen huiverig voor discussie over eigen toekomst GSD's onderzoeken recht op eenmalige uitkering -«"A BINNENLAND/BUITENLAND SaidoaQowumt MAANDAG 1 AUGUSTUS 1983 PAGINA S Nieuwe dag van protest tegen bewind-Pinochet SANTIAGO De Chileense oppositie heeft 11 augustus aan gewezen als nieuwe dag van protest tegen het militaire be wind-Pinochet. De protestdag wordt de vierde in even zo vele j maanden. De oppositie wil daar mee bereiken dat de democratie nog voor 1989 weer wordt inge- I voerd. Die datum werd drie jaar geleden vastgesteld tijdens een referendum. De huidige econo mische maleise in Chili en de scherpe daling van de levens- 1 standaard hebben de laatste maanden echter het verzet te gen het bewind van Pinochet nieuw leven ingeblazen. Poolse politie treedt weer op tegen betogers WARSCHAU De Poolse politie is gister avond voor het eerst sinds de opheffing van de staat van beleg weer opgetreden tegen en kele honderden mensen, die zich hadden ver zameld bij het bloemenkruis voor de kerk van de Heilige Anna in Warschau. De menig te. die steeds aangroeide en leuzen riep tegen de regering en voor Solidariteit, werd door de politie verspreid. In het stadsdeel Zoliborz woonden drie- a vierduizend mensen een mis ..Voor het Va derland" bij. Sinds de opheffing van de staat van beleg gebeurt dat elke zondag. In zijn preek zei de celebrant onder bijval van de ge lovigen dat de opheffing niet had geleid tot vermindering van de druk. „Zolang het pu bliek met loze frasen wordt gevoed, blijven wantrouwen en ontgoocheling", zei hij. Ex-directeur Mexicaanse staatsoliemij corrupt MEXICO-STAD De vroegere direc teur van de Mexicaanse staatsoliemaat schappij Pemex. senator Jorge Dias Serrano, moet zich voor het gerecht verantwoorden wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 100 mil joen gulden. Serrano, wiens parlemen taire onschendbaarheid zaterdag werd opgeheven, is overigens spoorloos ver dwenen. Het is zeker dat president Mi guel de la Madrid heeft instemde met de berechting van Serrano, een belang rijke partijgenoot. De Madrid aan vaardde op 1 december van het vorig jaar zijn ambt met de belofte de corrup tie te zullen bestrijden. Westduitse verdacht van drie gifmoorden DÜSSELDORF In de Westduit se plaats Kempen, in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen, is een 67-jarige vrouw aangehouden op verdenking van het uit de weg ruimen van twee van haar echtge noten en een vriend. Volgens de politie heeft de vrouw, wier eerste echtgenoot in de Twee de Wereldoorlog was gesneuveld, bekend in 1976 haar tweede echt genoot, in 1978 een vriend en in december van het vorig jaar haar derde echtgenoot te hebben vergif tigd. Het derde sterfgeval was voor een familielid aanleiding om naar de politie te gaan. Arrestaties bij wandelactie rechtse jongeren ROTTERDAM De politie heeft zater dag bij een wandelactie van naar schat ting 75 rechtse jongeren door het centrum van Rotterdam, twee arrestaties verricht. De deelnemers zeggen dat het om een ac tie ging tegen de aanwezigheid van bui tenlanders in Nederland. De twee arres tanten zijn de 20-jarige S.M. en de 23-jari- ge R.T. uit Den Haag die werden aange houden omdat zij de Hitlergroet uitbrach ten en ..Sieg Heil" riepen. De actie werd afgesloten met een korte toespraak van J. Glimmerveen die onlangs weer voorzitter van de Nederlandse Volks Unie is gewor den. De politie zegt dat zij behalve tegen de twee arrestanten verder niet heeft kunnen ingrijpen, omdat het niet om een demonstratie ging. Opnieuw verdachte aangehouden in ontvoeringszaak Van der Valk DEN BOSCH In zijn woonplaats Amsterdam is za terdagochtend de 30-jarige O. als nieuwe verdachte aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de ontvoeringszaak van de 51-jarige mevrouw Van der Valk uit Nuland, op 27 november vorig jaar. De man heeft volgens de politie contacten onderhouden met de eerder in België aangehouden verdachte R die inmiddels aan ons land is uitgeleverd en de ver dachte C. die in Italiaanse cel verblijft. Ten tijde van de ontvoering woonde hij in Den Bosch. De politie heeft aanwijzingen dat de Amsterdammer heeft bij gedragen aan de voorbereiding van de ontvoering. Van het betaalde losgeld van 12 miljoen komen nog regelmatig biljetten boven water. Dat is opgelopen tot een half miljoen. De ontvoering komt binnenkort voor de Bossche rechtbank. Toeristen hebben genoeg van de warmte DEN HAAG Op de be kende buitenlandse steun- temperatuur punten van de ANWB- g ko- alarmcentrale, waar an- de ders altijd de telefoontjes in nood verkerende dat uu,* toeristen binnenkomen, 'rdag krijgt men nu voortdu- ?n de rend de vraag voorgelegd: n toe Weet u een plaats waar het niet zo warm is Blijkbaar, aldus de ANWB, heeft de vakantie ganger genoeg van de 1 warmte. Op Mallorca was IC het gisteren veertig gra den, op Malaga 36. Tunis noteerde bij een onbe- Ijwolkte hemel 35 graden, espeleen Zurich zelfs 36. ent gt ren lit Ook Frankrijk heeft te kam- haddePen met de hitte. In het zuid- Gees|oosten 's daar ^et afgelopen aat jJwcekcinde een nieuw hoogte- 'punt bereikt met temperatu ren van 43 graden in de scha- jduw. Sedert 1933 is het eind chts vjjuii in Frankrijk niet meer zo eindige heet geweest Parijs heeft se- erde Jjdert 1949 niet meer een zo agens (hete juli-maand gekend; zon- rennel^ag was het er meer dan 35 van dtg,aden Lyon. waar men de I eindij vierde dag van meer dan 40 °ep graden beleefde, had sedert oudel i870 niet meer een dergelijke aflegge b J Vliet d roep b< 1 met 1 gekend Cler mont-Ferrand registreerde zondag 42 graden De uitgebreidste bosbranden die het eiland Corsica gekend heeft, hebben tot dusver meer dan 50.000 hectaren (te verge lijken met evenveel voetbal velden. bos- en struikgewas) in de was gelegd. Een tiental hui zen. nagenoeg evenveel auto mobielen. honderden stuks vee. plantages, tuinen en her dershutten zijn in de vlammen opgegaan. Een persoon is daar bij om het leven gekomen. Terwijl het noodplan afgekon digd werd en het ergste voor bij leek. is het zeker dat het record van 1957 (toen op het eiland 55.000 hectaren bos in de vlammen opgingen) gebro ken wordt. In Dubrovnik (Joegoslavië) hebben gisternacht meet dan tweeduizend brandbestrijders gevochten om een brand die de kustplaats bedreigde, onder controle te krijgen. Volgens functionarissen is het gevaar voor de stad kort na de dage raad afgewend. Het vuur, dat verbreid werd door een sterke noordelijke wind. had enkele villa's in de zuidelijke wijken van de stad tot minder dan 50 meter bereikt toen de wind draaide. Het begin van de vakanties in de Westduitse deelstaat Beie ren en het vakantie-einde in West-Berlijn. Bremen. Hessen, Neder-Saksen en Sleeswijk- -Holstein hebben dit weekein de hier en daar voor vreselijke toestanden op de autonanen gezorgd. Ook in Frankrijk, Italië en Zwitsrland waren er moeilijkheden. De langste „au toslang" meldde de politie van de autobaan-driehoek Biebel- ried bij Würzburg. Daar ging het verkeer na een ongeluk 100 km slechts stapvoets uit. Een file van 30 km was er op de snelweg Bazel- -Karlsruhe en een van 20 km op die van Stuttgart naar München. Voor het laatste tankstation richting Salzburg stonden er zaterdag autocolon nes tot 20 km. Wachttijden de grens met Denemarken. Terwijl het zondag bijna over al op de wegen beter verliep, bleef het in Beieren moeilijk: van Nürnberg tot de Oosten rijkse grens registreerde de po litie dicht, zich moeizaam be wegend tot stilstaand verkeer. Met zonneschijn en zomertem- peraturen tussen 24 graden in het noorden en 35 graden in het zuidwesten van Bondsre publiek nam ook daar juli zon dag afscheid met een record- -hitte waarbij deze maand in het zuiden temperaturen tot bijna 40 graden bracht. Engelsman in shorts(!) LONDEN De Britse man zou zich nog niet in korte broek laten betrap pen wanneer zijn leven er van afhing... dacht men altijd. Maar het hete weer heeft ook de Brit alle re serve uit het oog doen ver liezen en zaken als Marks and Spencer en Simpson's weten niet meer waar ze shorts vandaan moeten halen. ..De inheemse Brit heeft met zijn reserve zijn pantalon uit- en korte broek aangetrokken en maalt er niet meer om ha rige. knokige knieen zelfs op zijn werk te laten zien", schreef de Sunday Obser- ..Ik zit sinds 1943 in het herenkledingvak en heb nog nooit zoiets meege maakt. verklaarde Peter Meredith van Simpson's. We hebben duizenden paren shorts verkocht en weten niet waar we nieu we voorraad kunnen ha- Stapvoets rijden was zaterdag in Westduitsland het parool. Zelfs op deze zesbaans Autobahn tussen München en Salzburg. En dat bij een temperatuur van zo'n veertig graden. Een „oosters tafereel" op het station in Milaan. Een jongeman porbeert via het raam een plaatsje in de vakantietrein te be machtigen. AXEL. Het openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaan- deren ligt sinds vanmor gen vijf uur volledig plat. Het begin van de staking heeft geen problemen op geleverd. Er meldde zich geen enkele werkwillige chauffeur bij de garages van het streekvervoer in Axel en Draaibrug. Het groepsvervoer van en naar bedrijven met bussen van de ZWN (Zuidwest- -Nederland) gaat wel ge woon door. De staking is opgezet uit protest tegen invoering van een taxi-ex periment op de lijn Hulst- -Lamswaarde. De Vervoersbond FNV vreest aantasting van de werkgele genheid bij het streekvervoer als niet tegen invoering van dit soort taxi-experimenten wordt geprotesteerd, omdat er in Nederland tachtig onrenda bele buslijnen zijn die voor een dergelijk taxi-experiment in aanmerking kunnen komen. Dat betekent op lange duur een verlies van 250 arbeids plaatsen bij het streekvervoer. Volgens districtsbestuurster D. van der Heem van de Ver voersbond FNV is de bond niet tegen het inzetten van kleinere taxi-bussen als deze maar door personeel van het streekvervoer worden be mand. Nu de taxi-bussen door een particulier taxi-bedrijf worden gerund, ziet men dit als oneigenlijke concurrentie. Ook de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer is het niet eens met het taxi-experiment. De vereniging vreest dat er achteruitgang van de dienst verlening zal optreden. De staking bij het openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaande ren duurt twee dagen en wordt woensdag uitgebreid tot heel Zuidwest-Nederland. Er bestaat een kans dat het perso neel van het streekvervoer daarna tot een verdere actie besluit als niet voor die tijd een einde is gemaakt aan het taxi-experiment. Bijen maken fietspad onveilig GIETEN De rijkspolitie van Drenthe heeft zaterdagmiddag gédurende enige uren het fietspad van Bonnen naar Gie ten afgesloten omdat het on veilig werd gemaakt door een grote zwerm agressieve bijen. Zeker twaalf voorbijgangers werden door de agressieve die ren aangevallen. Een 14-jarige jongen kreeg ruim veertig ste ken in zijn arm en moest in het Academisch Ziekenhuis in Groningen worden behandeld. Langs het fietspad staan vier bijenkasten. De imker had on langs de honing uit deze kas ten gehaald. De rijkspolitie sommeerde de eigenaar die zelf ook een aantal steken op liep, de bijenkorven te ver plaatsen. Hierna is het fietspad weer vrij gegeven voor het verkeer. ARNHEM/COLOMBO De eerste groep vakantiegangers, die door hun reisorganisatie vooitijdig is teruggehaald van het door onlusten geteisterde Sri Lanka, is vanochtend in ons land gearriveerd. De 19 mensen, die een reis hadden geboekt bij Arke Reizen, heb ben het dringende advies van hun reisorganisatie opgevolgd en hun vakantie voortijdig af gebroken. Ook andere Neder landse reisbureau s hebben be sloten hun vakantiegangers eerder terug te halen. Op Sri Lanka verblijven nu nog on geveer 80 Nederlanders. Hoewel de teruggekeerde toe risten zeggen wel veel vluch telingen te hebben gezien op het strand en in de bossen rond de badplaats Trincoma- laee. hebben zij van de bloedi ge onlusten zelf niets gemerkt „Onderweg hebben we wel veel uitgebrande huizen en au to's gezien, maar eigenlijk heb ben we daar niet beseft hoe ernstig de situatie was", zo zei één van de toeristen in een eerste reactie. Door het eerder terughalen van de negentien toeristen lijdt Arke een schade van 25.000 a 30.000 gulden. De directie heeft nog geen stand punt bepaald over een even tuele vergoeding aan de reizi gers die hun vakantie vroegtij dig hebben moeten afbreken. De regering van Sri Lanka heeft vanochtend voor korte tijd het dag en nacht geldende uitgaansverbod even opgehe ven. Dat verbod dat werd af gelopen vrijdag ingesteld na een week van geweld tussen de twee bevolkingsgroepen op Sri Lanka, de Singhalezen, die een meerderheid vormen en de vervolgde minderheid van Tamils. De regering van Sri Lanka heeft zaterdag verklaard, dat de gevechten tussen Singhale zen en de Tamils, die een ei gen staat nastreven, een goed georganiseerde poging betrof om het bewind omver te wer pen. Volgens de regering is er sprake van een buitenlands complot. Aangenomen wordt dat deze beschuldiging gericht is tegen Moskou. Afgelopen weekeinde werden 150 voor aanstaande linkse persoonlijk heden gearresteerd en werden drie marxistische partijen ver boden. De Indiase premier Gandhi, die de Tamil-minder- heid steunt, heeft er gisteren op aangedrongen de spannin gen op Sri Lanka niet uit de hand te laten lopen. Fatale zwempartij aan Ierse westkust DUBLIN Acht mensen, onder wie drie broers, zijn, naar nu moet worden aange nomen. gisteren verdronken na een zwempartij bij de westkust van Ierland. Het ongeluk gebeurde bij een als gevaarlijk bekend staand gebied bij Doolin. zo n 225 km ten westen van Dublin. Oogge tuigen zeiden dat de groep, die behoorde tot de 40.000 bezoe kers van een pop-festival in Losdoonvarna bij Doolin, naar een zandbank was gezwom men maar door de sterke stro mingen niet in staat was terug te keren. Na hulpgeroep werd alarm geslagen en werd een plaatselijke reddingsboot uit gezonden Drie zwemmers konden worden gered. Van de acht vermisten is inmiddels een lijk geborgen. Tijdens het weekeinde zijn in Japan, waar vakantiegangers de stranden en zwembaden be volkten om aan de hittegolf te ontkomen, zeker 52 onder wie 19 kinderen, dronken. LIBIË BOMBARDEERT STAD IN TSJAAD WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben gister avond in scherpe bewoordin gen Libië veroordeeld voor wat zij noemen de interventie in de burgeroorlog in Tsjaad. Washington liet verder weten dat dat met zijn bondgenoten de mogelijkheden van een te- In een verklaring zei het mi nisterie van buitenlandse za ken dat Libische gevechtsbom menwerpers aanvallen hadden uitgevoerd in en om Faya Lar- luchtmacht aanvallen uitvoer de op Faya Largeau. maar Li bië ontkende dH. Volgens in gelichte kringen vroeg Tsjaad aantal landen. geau aan de noordelijke grens onder de Verenigde Staten 1 1 Tsjaad Ook de Tsjadische regering Frankrijk, om luchtsteun. Een woordvoerder van het State Department wilde het verzoek SCHIPHOL Öe Nederland- se Antillen zijn huiverig ge worden om zich over de toe komstige staatkundige verhou dingen met Nederland te bera den. Dal komt door de zeer slechte economische situatie, in het bijzonder op Curacao, de regeling van de „status aparte" van Aruba en de op vang van de gevolgen daarvan voor de vijf overige eilanden onderling, alsmede de kwestie Suriname en de Falkland- cri sis. Dit heeft minister De Ko ning. belast met Antilliaanse aangelegenheden, meegedeeld zaterdag op Schiphol na zijn aankomst uit de Antillen. De Koning hééft er in ge sprekken met vertegenwoordi gers van de landsregering en de eilanden op aangedrongen dat de discussie over de toe komstige staatkundige verhou dingen tussen Nederland en de Antillen weer op gang komt De Koning heeft met de Antil liaanse minister voor ontwik kelingssamenwerking een voorstel gemaakt voor een fonds om urgente projecten op de kleine eilanden te financie ren. die te omvangrijk zijn om uit de lopende middelen te worden betaald. Op de terug reis heeft De Koning in Miami de Arubaanse MEP-leider Be- tico Croes opgezocht. Croes ligt daar nog steeds in een zieken huis na geruime tijd geleden door politiekogels op Aruba ernstig te zijn Verwond. Dit najaar zou hij naar Aruba kunnen terugkeren. Middenamerikaanse Top uiteen zonder resultaat (Vervolg van de voorpagina) PANAMA-STAD/WASHINGTON Het succes van de Ameri kaanse gezant Stone krijgt door de mislukte topconferentie over Midden-Amerika een extra dimensie. Na drie dagen van onder handelen zijn de ministers van buitenlandse zaken van negen Latijns-Amerikaanse landen er niet in geslaagd een gemeen schappelijke basis te leggen den-Amerika. Het enige de afspraak duurzame vrede in Mid- zij het eens konden worden maand, waarschijnlijk op 16 au gustus. nogeens een topontmoeting te beleggen. In diplomatieke kringen onderstreepte men dat de Contadora- groep (Mexico. Venezuela. Panama en Colombia) er niet in is geslaagd om de vijf Midden-Amerikaanse landen (Costa Rica, Honduras. Nicaragua, Guatemala en El Salvador) te overtuigen van de noodzaak een gemeenschappelijk vredesplan te ontwik kelen. dat onder meer voorziet in de beëindiging van de buiten landse militaire aanwezigheid in dat gebied. De kloof tussen Ni caragua en de Middenamerikaanse bondgenoten van de VS is te breed gebleken en maakte een gezamenlijk standpunt onmoge lijk. De spanning in Midden-Amerika is de afgelopen week lijk toegenomen. Het besluit van Washington om 4.000 1 vechtstroepen voor militaire oefeningen naar Honduras te stu ren en het opstomen van tientallen Amerikaanse marineschepen rond Nicaragua heeft de vrees voor een escalatie van de Nicara- guaans-Hondurese grensgevechten sterk doen toenemen. Deze vrees werd afgelopen vrijdag sterker doordat, volgens Nicara gua. een uit Honduras komend onbekend vliegtuig raketten af vuurde op een doel in de Nicaraguaanse haven Corinto. DEN HAAG De Gemeentelijke Sociale Diensten gaan straks onderzoeken welke bijstandstrekkers komend najaar recht heb ben op een eenmalige uitkering Dat houdt in. dat bijna geen van de bijstandsgerechtigden zelf de uitkering op het postkan toor behoeft aan te vragen. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) komt met dit besluit tegemoet aan de wens van de Twee de Kamer. De GSD's zullen onder meer nagaan of de bijstandgerechtigde evenals andere echte minima het gehele jaar in Nederland heeft gewoond en een eigen huishouding heeft gevoerd. Ook degenen die nevenverdiensten hebben gehad die niet op hun bijstand in mindering rijn gebracht, kunnen voor de uitkering worden af gewezen. als hun totale inkomen boven het minimum ligt. Dege nen die straks wèl zelf de eenmalige uitkering moeten aanvra gen zijn mensen die uitsluitend een bijzondere bijstand ontvan gen. zoals bijvoorbeeld aow'ers en wwv'ers. ADVERTENTIE Ze zijn er weer Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 't halt' miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee"-' Dat kan ook. Be! voor inlichtingen de Staatsloterij. 070-47 74 34. De meeste kans in de Staatsloterij. -♦<

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5