Miljoenen liters warm water in Leidse bodem üilü m m AMBITIEUS PLAN OM ENERGIE TE BESPAREN: Pleinfestijn zit erop niversiteit beloont 'twee goede ideeën LEIDEN De Ideeëncommissie van de Leidse universiteit heeft belonin gen toegekend aan twee medewer kers van de universiteit. De Heer J. van Houte krijgt 775 gulden voor een vinding waarmee massaspectrome- ters geodkoper worden. Dat scheelt de universiteit 11.000 gulden per jaar. L. van der Meer krijgt 1.430 gulden voor een vinding waardoor de ver warming van het gebouwencomplex amservan unjVersiteit aan de Wasse- ering naarseweg goedkoper wordt. Door onvienergiebesparing scheelt dat de uni- v<versiteit 75.000 gulden per jaar. De bespbe'oninSen worden donderdag door genre cornm'ss'e overhandigd, or Wi Duizenden guldens schade na inbraak LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Wal deck Pyrmontstraat in de nacht van vrijdag op zater dag is voor duizenden gul dens schade aangericht. De dieven verdwenen met drie schilderijen, waarvan één een waarde had van 15.000 gulden, een klokkenstel en nog een houten klok. De hele woning werd overhoop gehaald. De bewoners zijn momenteel met vakantie. De inbrekers kwamen het pand binnen door een ruitje van de voordeur open te breken. Autobanden lek gestoken LEIDEN Eén of meer banden van negen auto's die stonden geparkeerd op de Roomburgerlaan zijn in de nacht van zaterdag op zondag lek gestoken. De politie hield in de loop van de nacht een 21-jarige Lei- denaar aan die deel uit zou maken van de groep jon gens. die de vernielingen gepleegd zou hebben, maar de Leidenaar werd later weer vrij gelaten. Hij zou er niets mee te maken hebben. Botulisme in Leiden LEIDEN Ook in Leiden slaat het botulisme nu toe. Gisteren zijn enkele tientallen dode eenden, ganzen en vissen aangetrof fen in onder meer de Rijnsburgersingel, de Stevenshofjespolder, de Korte Mare en de Haarlemmertrekvaart. De gemeentereini ging heeft de dieren opgeruimd. t Leidenaar krijgt klappen LEIDEN Een 16-jarige Leidenaar heeft in de nacht van zater dag op zondag een paar rake klappen gekregen. De jongen liep in de Haarlemmerstraat en zou van een onbekende de klappen hebben gehad. De Leidenaar is voor onderzoek naar het AZL gegaan. Auto uit de bocht LEIDEN Een 39-jarige Leidenaar is gisteravond met zijn auto op de Maresingel uit de bocht gevlogen. Hij kwam tegen een hek van het slachthuis tot stilstand. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed. Hij werd aan de rech terschouder gewond. Auto over de kop LEIDEN Een 25-jarige Haagse is vannacht op de A44 de weg Amster dam-Den Haag met haar auto door een klap band over de kop gesla gen. Ter hoogte van de Plesmanlaan begaf de band het. de vrouw ver loor de macht over het stuur, de auto schoot van de weg en sloeg een paar maal over de kop en kwam weer op de banden terecht. De vrouw kon zonder één schrammetje uitstappen. v» 1< •n - I voor el 'wat is ii, mjgie erg gradf'btoppen mLEIDEN Het principe vjs heel eenvoudig. Je pompt miljoenen liters warm water de grond in en als je dat wa ter nodig hebt, haal je het er weer uit. Doordat de ïse vigrond prima isoleert, nse l koelt het water nauwe- irstel üjks af en is het zelfs vele later nog bruik- te trtbaar om bijvoorbeeld wo- uitganingen te verwarmen. Op- w slag van energie heet dat a te len de kans zit erin, dat in rgt Leiden een dergelijk te v. proefproject gecombi- E1S neerd met de stadsver- warming wordt gestart, d teg In de praktijk moet dan of blijken, dat het niet alleen en zi technisch haalbaar is. merimaar ook financieel inte- iilita>ressant genoeg om een miljoeneninvestering te rechtvaardigen. Het op grote schaal opslaan oor van energie. De laatste jaren mefwordt er intensief gezocht gel'naar mogelijkheden om dat •oor elkaar te krijgen. Want makkelijker dan ener- rgens weg te kunnen stoppen op het moment, dat er bewi te. veel is om het weer te voor- :ersbschijn te halen, als er te weinig ringiis Vooral door de stijging van 20 gfde energieprijzen vanaf het begin van de jaren zeventig, e-wordt er steeds harder ge- zon werkt aan dergelijke plannen, I Een belangrijke rol speelt daarbij het feit dat de behoefte en vl aan elektriciteit van dag tot entydag en van uur tot uur behoor- ir v lijk kan verschillen. In de tot winter is de behoefte aan elek- gelal trtciteit veel hoger dan in de lar 1 zomer, terwijl er 's morgens regtvaak meer wordt gebruikt dan tot 's avonds. De maximale vraag naar elektriciteit ligt in Neder- wisiland rond de 10.000 megawatt per jaar. terwijl er ook mo- r zfmenten zijn dat er in totaal tot1 maar 2.000 megawatt wordt gebruikt. riodl in Juist omdat elektriciteitscen ten i trales alleen maar energie produceren en er geen voorraadje van kunnen aan- derf leggen om moeilijker tijden af weeUe wachten, is het noodzakelijk ca. dat er in Nederland genoeg centrales staan om op een don- /er\'.kere winterdag, tegelijkertijd liddl de straatverlichting te kunnen gradlaten branden, het machine- aje 1 park van het bedrijfsleven op inn< gang te houden en de wasma- chines thuis ook hun werk te laten doen. Dergelijke pieku- ren in de vraag naar elektrici- teit. hebben gigantische inves- iddj teringen tot gevolg, die voor den ccn deel niet nodig zouden zijn lijk I wanneer electriciteit opgesla gen zou kunnen worden. Daar komt bij dat de totale capaci teit van de centrales nog gro- ÜUHafler moet zijn dan op een piek- «Muur echt nodig is: centrales Ui kunnen kapot gaan en onder- os i! houd is ook op zijn tijd nodig. Al die overcapaciteit moet wel on betaald worden en dus is de 0.4 prijs van elektriciteit hoger 2. dan mogelijk zou zijn, wan- 3» neer het opslaan van elektrici- teit technisch wel op grote oj schaal haalbaar zou zijn. In dat oj. geval zouden de centrales ook 3 in de zomer op een hoge eapa- o' citeit kunnen werken en kan de aldus opgewekte energie tot of de winter bewaard worden. Per saldo zijn er dan minder „Stadsverwarming gaat zeker door" LEIDEN Nadat een paar jaar geleden op grote schaal werd gepleit voor stadsver warming, zijn er de laatste maanden steeds meer kriti sche geluiden te horen over deze alternatieve manier van het verwarmen van wo ningen en grote gebouwen. Stadsverwarming zou niet rendabel zijn, het zou alleen maar tot gigantische verlie zen en verhoging van ener gieprijzen leiden. Zo besloot de gemeente Leeuwarden on langs rigoreus een streep te zetten onder een ambitieus stadsverwarmingsproject. De uiteindelijke rekening bedraagt 20 miljoen gulden. De stagnerende woning bouw, kleinere en beter geï soleerde woningen en min der sterk gestegen gasprij- zen, zouden de oorzaken van het debacle zijn. In Leiden gaat men echter onverdroten door. „Er is geen enkele re den om te twijfelen aan de Leidse stadsverwarming", zegt een woordvoerder van het EBR. „In dg Stevenshof wordt volop gebouwd maar de stadsverwarming wordt bijvoorbeeld ook voor het Academisch Ziekenhuis ge bruikt. In Leiden zijn er ge noeg klanten". electriciteitscentrales nodig en dal kan aardig in de financiën schelen. Zo zou een nieuw ge plande centrale in Dordrecht waarvan de bouw overigens uiteindelijk toch niet doorgaat 1.8 miljard gulden gaan kos ten. Hel opslaan van energie mag dus best wat kosten, wan neer daar de bouw en de ex ploitatie van een elektriciteits centrale mee uitgespaard kan worden. Ook het milieu wordt ge spaard. wanneer energie opge slagen kan worden. Zeker ko- lengestookte centrales zijn niet het toppunt van milieuvrien delijkheid. Overigens is ook windenergie meer rendabel te maken, wanneer er mogelijk heden zouden zijn om de ener gie van windmolens op te slaan tot tijden dat het wind stil is. Het zou de haalbaarheid van deze alternatieve vorm van energiewinning kunnen vergroten. Slap M.' Braun. beleidsmedewerker energiezaken bij de provincie Zuid-Holland en in die functie betrokken bij pogingen om in Zuid-Holland energie op te slaan, wijst erop dat de geolo gische gesteldheid van de bo dem één van de belangrijkste factoren is bij het beantwoor den van de vraag of het op slaan van energie in de bodem haalbaar is of niet: „De Neder landse bodem ziet er niet over al hetzelfde uit. Sommigen la gen zijn erg slap en andere be slaan juist uit hard materiaal. Alleen dat kan al tot de con clusie leiden dat opslag niet mogelijk is". Blijft de vraag: hoe kan. in de bodem, een voorraad electrici teit worden aangelegd Daar is een aantal technieken voor ontwikkeld en op zeer be scheiden schaal ook in ge bruik. Duidelijk wordt dat het daarbij niet altijd om ..op slaan" van energie gaat. maar dat er ook methoden zijn om energie uit de bodem op te wekken. Dat gebeurt bijvoor beeld in IJsland, waar de energie van heetwaterbronnen (geisers) wordt gebruikt. Want ook in dit laatste geval neemt de behoefte aan elektriciteits centrales af. Eén van de technieken om energie in de bodem op te slaan is de „pompaccumulatie- centrale". Daarbij wordt zo'n duizend meter onder de grond een waterreservoir aangelegd en boven de grond gebeurt hetzelfde. Het gaat dan om een reservoir met een omvang van een paar hectare. Braun: „Bij dat reservoir onder de grond hoef je niet te denken aan een grote tank. Poreus gesteente, of oude mijngangen in Zuid- Limburg kunnen ook bruik baar zijn. Water blijft daar heel goed in staan". Bij een dergelijke centrale wordt "s nachts water uit de grond naar boven gepompt en over dag wanneer de behoefte aan energie groter is laat men het naar beneden vallen. Met grote kracht valt het wa ter op turbines die diep in de grond staan en electriciteit wordt opgewekt. Een soort kunstmatige waterval dus. In Engeland wordt momenteel aan zo'n installatie gewerkt. In Zuid-Holland zou het tech nisch kunnen in Kijkduin, daar is de bodem geschikt, maar men acht het voorlopig niet rendabel. Bij een andere techniek wordt gebruik gemaakt van pers lucht. Zo zijn in Overijssel zoutkoepels in de grond en daarin zou onder grote druk lucht kunnen worden ge pompt. Wanneer er behoefte aan energie is. laat men de lucht als uit een fietsband ontsnappen en de kracht die daarbij vrijkomt, zou ge bruikt kunnen worden om electricteit op te wekken. Mo menteel wordt onderzocht in hoeverre dit haalbaar is. maar ook hier gaat het om investe ringen van vele miljoenen. Een dergelijke constructie zou ongeveer een miljard kosten. Vergeleken met de conventio nele centrale van Dordrecht, die 1.8 miljard gulden zou kos ten. is een onderzoek naar de haalbaarheid van een pers luchtcentrale dus zeker nuttig. In Zuid-Holland ontbreken zoutkoepels en is deze metho de daarom niet toepasbaar. Koelwater „Wat Zuid-Holland betreft blijft dan maar één mogelijk heid over: warm water in de grond tot op een diepte van maximaal 200meter", zegt energiedeskundige Braun. Al twee jaar geleden is de Rijks Geologische Dienst be gonnen met een geologisch on derzoek van de Leidse bodem. Het rapport hierover is bijna afgerond. Het TNO heeft be gin dit jaar een rapport ge maakt waarin de mogelijkhe den van opslag van energie in de Leidse bodem op een rijtje worden gezet. Dit rapport wordt momenteel bekeken door de KEMA in Arnhem en wanneer de conclusies niet al te ongunstig zijn. wordt er in Leiden een proefproject ge start. FRIEMELS De Stevenshof zou moeten profiteren van de plannen om 's zomers miljoenen liters warm water in de Leidse bodem te pompen. Dit water zou 's winters gebruikt moeten worden om via de stadsverwarming onder meer de nieuwe Leidse wijk te verwarmen. Op de foto is onder aan De Rijn te zien met tussen het water en de nieuwbouwwijk de Rijndijk. Rechtsboven de A44 naar Den Haag. Luchtfoto Wim van Noort. Braun: „Het idee is dat er een combinatie wordt gemaakt met de stadsverwarming. Bij de stadsverwarming wordt koelwater van de electriciteits- centrale. die aan de Lange- gracht moet komen, gebruikt om onder meer de Stevenshof en het AZL te verwarmen. In de zomer wordt dat water, dat een temperatuur van ongeveer 80 graden celsius heeft groten deels geloosd, maar daar gaat erg veel energie mee verloren. Het proefproject houdt in dat het water de bodem wordt in gepompt en daar in de winter wordt uitgehaald om weer in het stadsverwarmingsnet ge bracht te worden. De grond heeft de eigenschap erg isole rend te werken, het water zal misschien tien graden afkoe len maar dat geeft niet. Water weer een paar graden verwar men. kost veel minder dan vele tientallen graden. De aar digheid is dat ook het milieu minder wordt belast, omdat er minder warm water als afval wordt gedumpt en omdat de centrale minder vaak hoeft te draaien om de stadsverwar ming te laten functioneren. Zo is trouwens ook afvalwater van fabrieken goed te gebrui ken. Op dit gebied zijn aan zienlijke besparingen moge- lijk". Mocht het proefproject er in derdaad komen, maar meer kosten dan opleveren dan wordt het verschil niet door berekend in de elektriciteits prijs. belooft Braun. „Vast staat dat eventuele verliezen door het ministerie van Econo mische Zaken worden gedra gen". Het water weer uit de grond halen zou technisch goed mogelijk zijn. Dat zou on der meer in Amerika zijn aan getoond. Klef (1) Theatergroep Klef heeft het programma voor het sei zoen 83/84 bekend gemaakt. Op zondag 27 november 1983 gaat het stuk 'O ja joh!' in première en op 16 janu ari 1984 beleeft het stuk 'Wie ben jij?' zijn vuurdoop. Klef is een theatergroep voor kinderen en bestaat uit Hans Stoop, Mary Roelofsma en Roeland de Wolf. De groep is gevestigd aan de Langestraat 65 en is bereik baar op telefoonnummer 146080. Klef (2) Het stuk 'O ja joh!' laat zien dat je door het gebruik van je eigen talenten veel verder kunt komen, dan door de baas te spelen. De voorstelling, bestemd voor kinderen van 6 tot en met 12 jaat, is een combinatie van toneel, muziek, zang en dans. 'Wie ben jij?' gaat over Jeroen. Jeroen komt met zijn moeder in de Apollostraat wonen. Het eerste contact met Leon tien en Toon, die er al jaren wonen, verloopt stroef. Ze vinden Jeroen maar een slome, maar als ze hem wat,beter leren kennen, blijkt dat wel mee te vallen. Jazzconcert Jazzliefhebbèrs kunnen tot maandag 15 augustus bij K&O aan de Oude Vest 45 (141141) terecht voor het ko pen van een abonnement op een jazzserie. Deze serie bestaat uit zeven concerten, die worden gegeven in de Rotterdamsej Doelen. Op 23 oktober brengen jazz-spe- cialisten een ode aan Louis Armstrong en Benny Goodman. Het Glenn Miller Orchestra is op 20 novem ber aan de beurt. Op 15 januari geeft het Toots Thiele- mans Quartet een optreden. Het Pasadena Roof Or chestra treedt op 19 februari voor het voetlicht. Op 18 maart volgt een concert met Chris Barber. De serie wordt besloten met een Dutch Swinging Festival. Wan neer deze zal plaatshebben, is nog niet bekend. Het proefproject kan volgens Braun tot gevolg hebben dat meer gebouwen in Leiden op de stadsverwarming worden aangesloten. „Een andere mo gelijkheid is dat de nieuwe elektriciteitscentrale in Leiden kleiner wordt en dat scheelt vele miljoenen". Conflict Het Hoogheemraadschap Rijn land en het EBR (Energie Be drijf Rijnland) liggen al maan den met elkaar in de clinch over de nieuwe elektriciteits centrale die aan de Lange- gracht gebouwd zal worden. Het hoogheemraadschap moet het EBR een vergunning ge ven om overtollig koelwater van de centrale in de Maresin gel te dumpen. Het hoogheem raadschap heeft inmiddels een beslissing genomen over de voorwaarden die aan de ver gunning worden verbonden. Zoals verwacht zijn die voor waarden strenger dan de re gels waaraan het EBR wil vol doen. Het EBR wil een maxi mum temperatuur van 30 gra den in de singel, het hoog heemraadschap wil niet ver der gaan dan 25 graden; het EBR wil dat het water in de singel bij het lozingspunt van de centrale maximaal 4 graden hoger mag zijn dan voor de centrale, het hoogheemraad schap stelt als eis niet meer dan 3 graden; het EBR wil ook in de zomer 24 uur per dag kunnen lozen, terwijl het hoogheemraadschap niet ver der wil gaan dan twaalf uur per dag. „De- algengroei zal in de Kaag anders onverant woord toenemen. Wij stellen landelijke eisen", zegt het hoogheemraadschap. „Alleen wij krijgen deze eisen voorge legd". wordt bij het EBR ge zegd. „Het gevolg zal zijn dat we een miljoenen kostende koeltoren moeten bouwen, die maar zelden wordt gebruikt" Braun ziet in het Leids proef project een mogelijkheid om dit conflict het EBR heeft al gedreigd naar de Kroon te slappen op te lossen „Ik re aliseer me. dat methoden om energie in de bodem op te slaan, nog in een ontwikke lingsstadium verkeren, maar als je 's zomers het warme wa ter van de centrale in de grond kan stoppen, voorkom je dat de temperatuur van het oppervlaktewater teveel stijgt. En uiteindelijk is milieube houd het doel. waar het bij al deze projecten om gaat" MARCEL GELAUFF Het traditionele Leids Plein festijn is weer achter de rug. Zaterdag had de laatste hap pening op het Stadhuisplein plaats. Vier zaterdagen lang bood het plein theater, mu ziek en amusement. De opzet was dit jaar wat anders dan tot dusver gebruikelijk. Dit keer werd gekozen voor het optreden van een aantal ech te straatartiesten uit binnen- en buitenland. Het festijn werd dit weekein de besloten met een optre den van de Belgische groep „Cirque du Trottoir". De op zet is met name veranderd, omdat er in het verleden nogal veel klachten waren over geluidsoverlast van pop groepen die op het Stadhuis plein optraden. Marktkooplui en omwonenden bleken niet erg gelukkig met de door de groepen voortgebrachte mu ziek. Om nu liefhebbers van popmuziek aan_ hun trekken te laten komen", wordt jaar lijks in augustus een popfes tival in het Van der Werfpark gehouden. Het is bedoeling dat er vol gend jaar weer een Leids Pleinfestijn komt. Mogelijk wordt dan gebruik gemaakt van het feit dat in Amster dam weer een Festival of Fools wordt gehouden. De organisatie van het Pleinfes tijn wil proberen artiesten, die naar dat festival gaan. te strikken voor een optreden in Leiden. 'C"i|LEIDEN fieidóeGOil/tCMti MAANDAG 1 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3