Weg naar dialoog in El Salvador geopend SPERZIEBONEN EN GEHAKT Rijke oogst Lik heb <ilDS, je geld 3f je leven" Juli evenaart 115 jaar oud zomers record Defensie wist al medio '81 van rol militaire missie in Suriname BON: £eid6C ©omcmtH Uitgave Westerpers, behorende tol Siitholl Pers. Apothekersduk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Giro 103003 BankAmro- bank NV. Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ.Hallewas.Chel-redacteur Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl.BTW)l 0,58 per mm. kleintjes! 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand! 20.41 (uitsLaut.betaling).kwartaal61.25. jaar! 233.50. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. i mmorc j n an Maandag 1 augustus 1983,74e jaargang no. 22642 In „Brandpunt" wordt de Coca Cola Company doorgelicht op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 19.25 uur musi calfilm Funny face" met Audrey Hepburn. Op Duitsland 1 om 23.00 uur Franse speelfilm „De teerling is geworpen" naar script van Jean-Paul Sartre. Overwegend zonnig en droog. In de middag ongeveer 21 gra den. Morgen zon op: 6.00 uur; onder 21.31 uur Morgen hoogw9.12 en 2144 uur. Laag: 4.54 en 17.16 uur. Rocky op vrije poten SEATLLE De hond Rocky, die vorige week ter dood was veroordeeld voor zijn aandeel in een roofo verval. heeft gratie gekregen, is op vrije poten ge steld en voor de rest van zijn leven uit Seattle, de hoofdstad van de staat Washington, verbannen. Rocky zou door middel van een injectie worden af gemaakt. omdat hij tijdens de overval de bevelen van een 18-jarige bordenwasser had opgevolgd en een man die zijn geld niet wilde afgeven in gezicht, benen en armen had gebeten. In binnen- en buiten land was het droeve lot van Rocky aanleiding tot een stroom van protesten Zaterdagavond werd Rocky echter plotseling vrijgelaten uit het dierenasiel waar hij zou sterven, toen zich daar zijn oorspronkelijke eigenaar kwam melden Het asiel liet de hond gaan op voorwaarde dat hij zou worden gecastreerd en nooit meer zijn snuit zal laten zien in Seatlle. Geheimzinnige dood Nederlanders in Italië VERONA De politie van het Noorditali- aanse Verona stelt een onderzoek in naar de geheimzinnige dood van twee Nederlan ders en de mogelijke vedwijning van een derde. Gistermorgen werden in een tent op een camping in de buurt van Verona de lij ken gevonden van een 35-jarige hoogleraar uit Utrecht en een 25-jarige inwoner van Amersfoort. De hoogleraar is volgens de politie zaterdag al overleden aan een mes steek in de borst. De ander man zou giste ren zijn overleden, maar waaraan is nog niet bekend. Hij had geen zichtbaar letsel. Intussen wordt nog gezocht naar een derde kampeerder, van wie de papieren in de tent van het vermoorde tweetal zijn gevonden. De politie wilde hierover geen nadere me dedelingen doen. Plundering Noorse Bank bij toeval voorkomen OSLO De Noorse politie heeft bij toe val de plundering van de Noorse nationa le bank (Rijksbank) kunnen voorkomen. Dat is vooral te danken een de oplettend heid van een controleur van gemeente werken. die in het riool een boot met ge reedschap voor graafwerk zag liggen. On derzoek bracht toen aan het licht dat het riool onder de bank inmiddels was „door getrokken" tot de gewelven waar 's lands goudvoorraad en een deel van de kroonju welen worden bewaard. De politie heeft de inbrekers-in-spe niet kunnen aanhou den. Het is overigens een keer eerder voorgekomen dat de Rijksbank werd be stolen. Dat was in 1836 en het leverde de in Noorwegen legendarische dief Ole Hoi- land 64.000 rijksdaalders op. tocky weer terug bij zijn eigenlijke baas, Joe Sellers In zijn zoontje Jhumar. Walkman in verkeer ran New York verboden I'EIV YORK Fietsers, motorrijders en automobilis ten mogen binnenkort in het verkeer van New York ^ee/i koptelefoon meer dragen om van muziek te ge- Heten Wie zich na 1 september nog met het draag baar afspeelapparaatje f Walkmanin het New Yorkse verkeer stort kan dertig dagen cel en 150 gulden boe- ;e verwachten. De nieuwe verordening geldt niet yoor voetgangers en rolschaatsers, zodat de Walkman weer zijn naam eer gaat aandoen. In een reactie heeft ?en woordvoerster van Verkeer en Waterstaat laten weten dat het invoeren een dergelijke maatregel in Nederland niet overwogen wordt. ..We wachten of bet een probleem wordt. Tot nog toe zijn er geen ver keersongevallen bekend door het dragen van een koptelefoon". Op grond van een wetsartikel dat be stuurders van voertuigen verbiedt zich zo te gedragen S/ar anderen in gevaar komen, mag de politie iedere bestuurder met een Walkman verbaliseren. „Maar dat is nog niet voorgekomen. Tenslotte is de Walk man te vergelijken met het hard spelen van de ste reo-installatie in de auto". SUCCESVOLLE BANKOVERVALLER: [Van onze correspondent Mare de Koninck) NEW YORK Een bank overvaller in New York heeft hiet groot succes de algehele Ingst voor de dodelijke AIDS- ziekte te gelde gemaakt. De lot dusver onopgespoorde man 'ergaarde gedurende de afge lopen twee weken bij vier f anken op Manhattan in totaal a'n 15.000 gulden door aan et loket een briefje af te ge ren met het opschrift: „Ik heb fUDS. Ik heb nog een maand e leven. En ik heb een pistool, leef me al uw 20 dollar-biljet- n alle vier de gevallen voerde iet bankpersoneel de opdracht lit. zonder dat de rover een apen liet zie., of ziektever- hijnselen vertoonde. Een po- tie-woordvoerder in New fork verklaarde: „Dit is jniek Het is duidelijk dat de jnensen achter het loket hem jeloofden en door angst en Jnededogen werden overmand, pc hadden zonder risico achter het zogenaamde bandieten- jcherm kunnen wegduiken en klarm slaan. Maar ze voelden rich in ernstig gevaar. Mis- chien alleen al omdat ze dat iriefje hadden aangeraakt", -en vijfde poging van de on- ickende overvaller mislukte fgelopen vrijdag. Toen bracht Ie onbekende man een gezel nee. wiens mondelinge bijdra-' ;e aan de procedure luidde: Dit is geen grap". Blijkbaar ip een idee gebracht begonnen wee bankbedienden hard te lichen, waarop de rovers met L-ge handen het gebouw uit luchtten. VS-AFGEZANT ONTMOET SALVADORAANSE VERZETSLEIDER BOGOTA De speciale Amerikaanse gezant voor Midden-Amerika, Richard Stone, heeft gisteren in de Colombiaanse hoofdstad Bogota voor het eerst een onderhoud gehad met een leider van het Salvado raanse verzet. De Colom biaanse president Betan- coer trad op als bemidde laar tussen Stone en Ru ben Zamora, de op een na hoogste leider van het De mocratisch Revolutionaire Front (FDR). Het FDR is de politieke mantelorgani satie van vrijwel alle Sal vadoraanse verzetsgroepe ringen. Meteen na diens gesprek met Zamora vertrok Stone naar San Salvador, waar hij ruim een uur overleg voerde met het hoogste beleidsorgaan van de Salvadoraanse regering, de uit negen man bestaande poli tieke commissie. Vandaag wordt Stone in Nicaragua ver wacht. De afgelopen weken heeft Sto ne diverse vergeefs gepro beerd om in contact te treden met het Salvadoraanse verzet. Gisteren slaagde hij hierin, na dat Colombia de weg had vrij gemaakt voor een ontmoeting. De Colombiaanse president liet gisteravond weten dat het ijs tussen het Salvadoraans verzet en de Amerikaanse re gering is gebroken. Het ge sprek tussen Stone en Zamora is. aldus Betancoer. een geheel nieuwe ontwikkeling in het streven naar vrede in Midden- Amerika. Volgens Betancoer kan dit eerste contact leiden tot een ontmoeting tussen de verzetsbeweging en de Salva doraanse regering, waarbij de Amerikaanse gezant Stone dan op zijn beurt op zal treden als bemiddelaar. Zowel Stone als Zamora heb ben aangekondigd, dat zij over de inhoud van hun gesprek niets naar buiten zullen bren gen. Wel wilde Zamora nog kwijt dat „zeer binnenkort" nieuwe ontmoetingen zullen plaatsvinden. Pag 5: Middenamerikaanse Top uiteen zonder resultaat Tussen deze verkoeling zoekende Japanners In, bevindt zich ook nog een beetje water van Korakuen- zembad in Tokio DE BILT De afgelopen julimaand heeft maar liefst twee zomerse records gebroken. Allereerst is het deze eeuw in ons land nog niet zó warm geweest. In De Bilt werd een etmaaltemperatuur gemeten van (gemiddeld) 20,1 graden en een dagtemperatuur van (eveneens ge middeld) 26,4 graden. Juli evenaarde het recordaantal zomerse dagen van 115 jaar geleden. Want-ook in 1868 werden wintig zomerse dagen geteld met een gemid delde temperatuur van 25 graden. oude record dat in bezit is van de Engelsen. Daar zijn de meteo rologen er achter gekomen dat juli de heetste maand was sinds 1659. Exacte metingen worden weliswaar pas sinds zestig jaar verricht, maar uit aantekeningen van boeren en monniken zou zijn gebleken dat ook juli 1659 zo warm was. Ook het Zwitserse ..KNMI" liet weten dat daar nog nooit eerder zulke hoge juli-temperaturen zijn opgetekend. Augustus maand begint overigens aanzienlijk minder zomers dan het de afgelopen maand was. Morgen kan er nog een buitje vallen, en het KNMI verwacht voor de rest van de week een gemiddelde temperatuur van 21 graden. Merkbaar „frisser" dus. Dit 115 jaar oude record legt het echter af tegen het 324 jaar Pag 5: Weet u een plaats waar het niet zo heet is? ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. JÏPv Hollandse sperzie bonen, kilo 1.98 Mager rundergehakt, 500 gLMS6.4811 QQ albert heijn kilo j Ms 15^8 11.C/O t Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG Van de als betrouwbaar bekend staande ambtenaar Peter Meyer kreeg het ministe rie van defensie al op 16 juni 1981 ondubbelzinnige informatie over de be trokkenheid van Neder landse militairen bij de Surinaamse staatsgreep. Dit blijkt uit documenten die de 15 juni jongstleden om het leven gekomen heer Meyer heeft nagela ten en waaruit wij van daag op pag.6 publiceren. De familie van de overle den Hagenaar eist aan dacht voor de onrecht vaardige behandeling die hem als secretaris van de militair attaché in Para maribo is ten deel geval len. Zijn broer Hans: „Pe ter was maar een klein tandwieltje in de grote machine. De hoge ambte naren, de hoge militairen, hebben gedacht: nou ja, zo'n klein tandwieltje, dat kunnen we wel verwijde ren". In tv-uitzending van de AVRO verklaarde dit week einde de ex-officier van het Surinaamse leger. R. Bottse, dat hij nog voor de staatsgreep door Bouterse door het hoofd van de Nederlandse militaire missie in Suriname, kolonel Valk. zou zijn benaderd met het voorstel „de macht over te nemen". In hetzelfde programma ont kende Valk zijn betrokken heid bij de staatsgreep. Hij zei wel bewondering te hebben voor de manier waarop Bou terse te werk is gegaan. „De zaak kon niet op z'n beloop worden gelaten. Dan was het een bloedbad geworden. Erge re dingen zijn nu voorkomen", aldus Valk Zie verder pag.6. Agenten in Baskenland doodgeschoten SAN SEBASTIAN Twee le den van de Spaanse Guardia Civil zijn gisteren in de kust plaats Guetaria, ten westen van San Sebastian, doodge schoten. De aanslag is waar schijnlijk het werk van de Baskisc-he nationalisten van de. ETA. De agenten bewaakten boten waarop gistermorgen smokkelwaar in beslag was ge nomen. Direct na de aanslag reden twee mannen weg in een auto. Eerder op de dag was al een bom ontploft voor een bankgebouw in Bilbao, waardoor twee personen licht werden gewond en zware schade werd aangericht. Drenkeling aangespoeld NOORDWIJK Een tot nu toe onbekende man is zaterdag aangespoeld op het Noordwijk- se strand, tussen kilometerpaal 83.500 en kilometerpaal 83.750. De man was volledig naakt zo dat niets dat in de richting wijst van zijn identiteit. Om streeks kwart voor elf werd hij door een toerist ontdekt. De drenkeling is tussen de 40 en 45 jaar oud. heeft rood haar en een rode snor. Vandaag zal sectie op hem worden verricht in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Vermoedelijk zal één dezer da gen nog een drenkeling aan spoelen op het strand. Gister avond werd omstreeks tien De politie en de Noordwiikse reddingsbrigade rukten in hun boten uit. maar moesten van wege de harde wind terugke ren. De man werd wel gesig naleerd door de bemanningen. Tegen elf uur ging de boot van de Koninklijke Noord-Zuid- Hollandse Reddings Maat schappij te water. Na een uur vergeefs zoeken in het donker, waarbij onder meer gebruik werd gemaakt van vuurpijlen werd de actie gestaakt. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA Motorsport eist weer vier levens DEN HAAG Het afgelo pen weekeinde werd over schaduwd doof een drietal fatale ongevallen in de mo torsport. Daarbij kwamen in totaal vier coureurs om het leven. De Noordier Norman Brown en zijn Zwitserse stalgenoot Peter Huber moesten gistermiddag tij dens de 500 cc-race van de Grote Prijs vhn Engeland op het circuit van Silversto- ne een botsing, met de dood bekopen. In een ziekenhuis te Emmeloord, bezweek za terdagnacht de 30-jarige Ti tus Meinders Uit het Friese Oldeholtpade pan verwon dingen, die hij) enkele uren eerder had opgelopen bij een botsing met een houten omheining tijdens een gras baanrace. Een lange-af- standwedstrijd in het Ja panse Suzukat kostte zater dag het leven aan de 21-ja- rige Kuno Kdtsumata. Het aantal dodelijke slachtoffers van deze snelheidssport dit motorsport-seiioen kwam hierdoor op dertien. Tijdens de Europese kampi oenschappen voor spring-- ruiters in Hickstead verde digde de Westduitser Paul Schockemöhle zijn titel met Succes. Een knappe zesde plaats veroverde de Neder lander Willy van der Ham. De eerste wedstrijden tij dens de Kaagweek lever den. bij weinig wind en dus noodgedwongen veel dob beren. twee overwinningen op voor de Hollandse Re genboog-zeilers. FC Den Haag werkte een tweetal oefenduels af met evenzo- vele overwinningen: liefst 17-0 tegen zaterdag-vier deklasser SV '35 en een knappe 2-0 tegen eredivisio- nist Excelsior. De voor hen fatale botsing op het circuit van Silverstone (Eng) tussen de Noordierse motorcoureur Norman Brown en zijn Zwitserse stalgenoot Peter Huber. Verder onder meer in Sporttribune: Motorsport, zin of onzin Schockemöhle in zetel naar Europese titel Eerste toernooizege voor Tine Langeveld Hollandse Regenbogen heersen in Kaagweek Filmprijs voor Monique v.d. Ven DEN HAAG Monique van de Ven heeft zaterdag op het filmfestival in Taormina op Sicilië de prijs voor de beste acteerprestatie gewonnen voor haar hoofdrol in de film „Ademloos", het regiedebuut van Mady Saks. „Ademloos" was als enige Nederlandse film voor dit festival uitgeno digd. Roeland Kerbosch, producent van de film. heeft dit meegedeeld. Vandaag, maandag 1 augustus, begint de Oogstmaand. Hopelijk haalt óók de Leidse Courant deze maand een rijke oogst binnen. Aldus abonnee E.L.M. Kinker. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ■§*£eidóc Gouto/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1