Hollandse Regenbogen heersen in Kaagweek Kanobond vergokt Olympische Spelen! Stoere namen zeilen sneller P Honkbalteam stoeit met zwakke landen Tweemaal zilver voor roeiploeg Raas houdt Fignon van wielerzege af José Bakker uitgeschakeld MAANDAG 1 AUGUSTUS 1983 Zeiler Van Bladel tweede in Long Beach LONG BEACH De Nederlandse zeiler Willy van Bladel is met zijn maat Huub Lambrieux in de eerste regatta van de voor-Olympische race in de Tornado-klasse bij Long Beach als derde ge ëindigd. De zege ging naar de Brit Robert White voor de Amerikaanse favoriet Randy Smith. Bij de Windgliders, die volgend jaar op het Olym pisch podium debuteren, finishte de Nederlander Onno Tellier als tweede. Alleen de Italiaan Klaus Maram ging sneller over de golven. De Griek Ortolano heeft zaterdag de Europese zeil- titel in de Laser-klasse veroverd. De beste Ne derlander in het Noorse Mandali was Arnoud Hummel. De zeiler uit Baarn werd derde. Bij de dames, waar de Zweedse Marit Söderström de eerste plaats voor zich opeiste, eindigden Marion Steenhuis en Heieen Wolters als respectievelijk vierde en zesde. Waterpolo- jeugd in eindronde WK BARCELONA Het Nederlands team heeft zich geplaatst voor de eindronde van het wa- terpolotoernooi om het jeugdwereldkampioen- schap in Barcelona. Na de overwinning van vrijdag op Australië (10-9), werd zaterdag West Duitsland met 8-7 verslagen. In de derde wedstrijd van de voor ronde won Nederland bovendien met 12-8 van Brazilië. KOPENHAGEN Sjoerd Hoekstra en Joost Adema heb ben tijdens de Deense roeikampioenschappen het nummer twee-zonder-stuurman gewonnen. Nederland was met vrij wel de gehele ploeg voor de wereldkampioenschappen, eind augustus in Duisburg, naar Kopenhagen gegaan om het in ternationale contact te bewaren. Goed was voorts ook de prestatie van Greet en Nicolette Hellemans (De Hunze) met zilver in de dubbel-twee. De lichte-acht van Laga/Orca was op eigen kosten afgereisd. Deze boot. samengesteld uit twee vieren, werd onlangs met grote voorsprong Nederlands kampioen. De snelle gelegenheids-acht werd niet uitgezon den naar de Deense kampioenschappen, hetgeen bok onge veer betekende dat de wereldkampioenschappen vergeten konden worden. Daarom probeerden de roeiers in Kopenha gen een selectie af te dwingen met de derde plaats achter Denemarken en Italië. VENHUIZEN Jan Raas heeft verhinderd dat Tour-winnaar Laurent Fignon zijn eerste optreden in een Nederlands criterium met een overwinning be kroonde Fignon ontsnapte zaterdag in Venhuizen tij dens de laatste kilometers uit een kopgroepje van vijf renners. Jan Raas reageerde attent op de uitval en versloeg de Parijzenaar met banddikte in de sprint. De bijna 30.000 toeschouwers zagen Peter Winnen als derde eindigen. Een kleine 30.000 toeschouwers ke ken gisteren naar de twee criteriums voor beroeps renners. In Schijndel zegevierde voor zo'n 20.000 toe schouwers de Westlander Leo van Vliet. Gerrie van Gerwen werd tweede en de Amerikaan Greg Le- mond eindigde als derde. In Sas van Gent was Adri van der Poel voor 10.000 fans de sterkste. Hij liet Aad van den Hoek en Peter Winnen achter zich. DE KAAG De Hol landse Regenboogzeilers hebben het afgelopen weekeinde „op eigen Kaagwater" de toon aan gegeven in de teamcon frontatie met de Friezen. Zowel zaterdag als giste ren werd Friesland op de moeilijk te bevaren Ka- gerplasseri naar het twee de plan geschoven, zij het dat het verschil gisteren minimaal was (27 tegen 27,75). Zaterdag was de persoonlijke overwinning voor de teamleider van de thuisploeg Luut de Groot, terwijl de zege van giste ren naar de Friezen ging: Jappie Hettinga. Toch blijft voorspellen vol risi co. Immers, het is tijdens de Kaagweek al eerder gebeurd dat de Friezen op de laatste dag de rollen alsnog overtuigend om draaiden. Het was zaterdag de 'Furie' van Luut de Groot, die als eer ste de eindstreep passeerde. Betting Bakker en Martin Hei- neke waren de volgers, zodat de Hollandse hegemonie com pleet was. Met een dagstand van 18,7536 was de start voor de Hollanders beslist hoopvol te noemen. Evenals op zaterdag begon de dag van gisteren bijna windstil en zou de start dus van groot belang worden voor een goede eind klassering. Jappie Hettinga vertrok net als bij de eerste wedstrijd het snelst en wist die voorsprong dit keer te consoli deren. Met drie Hollanders ..op zijn staart" was Hettinga op de eerste dag helemaal door het thuisvarende geweld opge slokt en verwezen naar een vierde plek. Daar had de bebaarde Fries van geleerd. Zonder veel pro blemen stevende hij op de fi nish af. De gevechten konden slechts achter hem worden waargenomen. Hoogendam toonde zich gisteren het meest strijdvaardig door regelmatig Daarbij die molen Wellicht gesti muleerd door de oer-Hol- landse molen op de achter grond zet Luut de Groot van het Hollandse Regenboog team een eindsprint in om de Fries Jappie Hettin ga (voorgrond) te verslaan. De Groot zege vierde zater dag en Hettin ga was giste ren de snelste in de team ontmoeting. Veel wind had den de deel nemers aan de Kaagweek overigens niet. De zeilen ston den maar een klein beetje gebold en het water vetoon- de nauwelijks een rimpeling. behulpzaam te zijn bij het uit de wind houden van één der Friezen, om een Westerse ach terblijver naar voren te lave ren. Mede door zijn werk, ver diende Holland in de achter hoede nog zoveel plaatsen dat de dagzege opnieuw kon wor den begroet. Betting Bakker, Martin Heineke en Peter Frech waren bij de eerste boei nog achterblijvers te noemen. Door goed teamwerk zouden de Friese vaartuigen 'Lady Ann' en 'Sjalom' van Plaatje en Donker toch als laatste ein digen. De meeste ophef werd ge maakt over een manoevre van Luut de Groot. Bij boei D in het Norremeer vroeg de Hol landse aanvoerder reglemen tair om ruimte aan Ulrik Ja ger. de noordelijke hoofdman. Door de boei. volgens de Frie zen. te nauw te nemen, werd Jager geen ruimte meer gela ten en raakte de Fries de 'Eli sabeth' van Bakker. Ondanks driftig overleg achteraf, zou de eindstand geen wijzigingen on dergaan. Toch werd door met name Jappie Hettinga de Hol landers ^le zege wel gegund: „Ze waren vooral op tactisch gebied duidelijk de sterksten. Toen de wind een beetje ging helpen, toonden de Hollanders zich als ploeg duidelijk beter op elkaar ingespeeld dan wij. Maar er zijn natuurlijk nog twee dagen te gaan. Dus van een eindoverwinning mogen ze echt nog niet uitgaan." TJEERD SCHEFFER De ..What's in a name" zei Goethe vroeger altijd. Oh. was het ShakespeareNou ja. what 's in a name. Een naam zegt niet alles, maar op de Kager Plassen lijken enkele deelnemers aan de Kaagweek hun boten zeer toepasselijke namen te hebben gegeven. In de individuele klassen triomfeerden zaterdag o.a. het A-laserbootje ..Sjeezer". het Europese M- lasertje ..Keep Cool", het Cadetje ..Mazzel" en het Rand- mannetje „Ruimschoots". ToevalIn het Holland-Friesland treffen was de eerste team zege voor één van de vijf Regen bogen van de Hollanders. En welke boot won? Uiteraard niet ..De Brave Hendrik"(6e). En „Naatje" was echt naatje, en werd zevende. Bij toeval logenstrafte „13 Ongelukken" met een goede derde plaats zijn onfortuinlijke roepnaam. Het was de vurig betitelde Furyvan Luut de Groot en zijn twee bemanningsleden die als eerste terugkeerde bij de Kaagsociëteit. Bij het Friese team bevaart Jappie Hettinga .De Wilde Rakker" en dus liet een triomf voor deze stoer gedoopte Regenboog amper 24 uur op zich wachten. En de Regen boog van Jappie's teamleider Ulrik Jager kan dank zij het met een krijgshaftig penseeltje aangebrachte „Durk Duvel" moeiteloos getipt worden voor één van de twee resterende dagoverwinningen. Maar persoonlijk succes staat slechts in de schaduw van het team. meende de nuchtere Jappie Hettinga die met zijn opmerking „Je kunt dank zij de hulp en tactiek van je team wel als eerste aankomen en toch de slechtste zijn ge weest" duidelijk aangaf waarop het deze dagen aankomt: teamgeest. Voor hun Friese achterban is de Kaagweek en vervolgens de Sneekweek een uiterst belangrijke zaak, iets dat in het Noorden meer leeft dan hier in Warmond en omstreken. En men wil graag vasthouden aan de traditie dat per se op de Kaag wordt gezeild. Ulrik Jager merkte zonder Fries accent op:Kaagzeilen is vreselijk moeilijk en er is wel eens geopperd dat we naar andere, open plas sen zouden moeten gaan. Maar dat willen we absoluut niet. Dit spel. meestal driekwart half en voor de wind. moet ge speeld worden". En een spel is het. recreatie, geen fanatieke topsport. Want er was tot nog toe weinig getraind door de Friese heren, bij wie enkele toppers ontbraken omdat hun werk of gezinsle ven niet mag lijden onder de sport. Dat gisteren zelfs werd afgezien van een teambespreking, had een andere reden. Er stond zo weinig wind (kracht 0 tot 1). dat het in de race puur aankwam op een goede start en minder op een ploegentactiek. Met het letterlijk beken de naite-vingerwerk werd de broeiende atmosfeer afge zocht naar desnoods een streepdun vlaagje wind om de dobberende concurrentie toch nog te snel af te zijn. En zo kon het trage varen dank zij heel subtiele kunstjes toch nog voor de nodige opwinding zorgen bij de zeilers zelf. Minder opwinding was er echter bij de enkele meevarende bootjes, terwijl de toeschouwers die zich aan land bevon den helemaal geen glimp konden opvangen van hetfijne rezeilwerk. En ook bij hen ontbrak elk zuchtje wind, maar er klonken wel zuchtjes van de hitte. HERMAN JANSEN Laatste schermtitel naar Frankrijk WENEN Het laatste goud van de wereldtitelstrijd scher men in Wenen was voor Frankrijk. De Franse degen-e quipe won zaterdag in de laat ste finale van het herentoer- nooi met 9-7 van West-Duits- land Voor de Westduitsers be tekende dat de vijfde zilveren plak in het degentoernooi sinds 1974. Voor Frankrijk,, zestienvoudig wereldkampioen en regerend Olympisch kam pioen. besliste de 19-jarige Je- an-Michel Henry de finale in de laatste partij in Frans voor deel Het brons was voor Ita lië. N ieuwkomer wint open Westduitse golftitel KEULEN Corey Pavin heeft de 49e editie van het open Westduitse golfkampi- oenschap winnend afgesloten. De 23-jarige Amerikaan, een tot nu toe nog onbekende nieuwkomer in het internatio nale profcircuit, had 275 sla gen nodig, dertien onder het baangemiddelde over vier ron den. De Spaanse wereldtopper Severiano Ballesteros eindigde op de tweede plaats, die hij met 278 slagen deelde met Tony Johnstone uit Zimbab we. Teleurstellend was het op treden van de Westduitser Bernhard Langer, die het toer nooi de afgelopen twee jaar won. Hij had 283 slagen nodig en eindigde nu slechts als ze ventiende. FLORENCE De overheersing van Italië en Nederland in het Europese honkbal zal nog lang aanhouden. Anders kan de con clusie niet zijn, na een weekeinde waarin de Grote Twee een paar veredelde trainingen afwerkten met de landen die slechts spelen om de derde plaats. De uitslagen van het weekeinde ma ken duidelijk dat het gat tussen Nederland en Italië enerzijds en de overige vier ploegen anderzijds nog altijd immens groot is. Nederland won de ontmoeting, die de betiteling „wedstrijd" ei genlijk onwaardig was, tegen Spanje met 12-0. Verder bleek Frankrijk zelfs met 36-0 te zwak. Ook de Italianen boekten een forse overwinning. Zweden werd met 21-1 aan de kant gezet. België bood het gastland gisteravond aanzienlijk beter tegen stand: 7-0. Zweden versloeg Spanje met 23-13. De Nederlandse werper Jan Hijzelendoorn boekte tegen Spanje zelfs een no-hit-no-runzege. Hij gooide vijf innings waarna het werk op de heuvel werd overgenomen door Haitze de Vries. Volgens de officiële statistieken sloeg de Spanjaard Catalan op de werper van Haarlem Nicols weliswaar een honkslag, maar iedereen was er van overtuigd, dat een fout van derde-honkman Robert Knol genoteerd had moeten worden. Bill Groot genoot de eer de eerste speler van het toernooi te zijn die een homerun sloeg. Hij deed dat in zijn tweede beurt en had toen kennelijk de smaak zo te pakken, dat hij in de volgende inning de bal andermaal over de omheining legde. Ook Robert Knol kon een keer op zijn gemak een rondje langs de vier kus sens maken. Bill Groot krijgt de bal te laat in de handschoen om de Spaanse honkloper Felix Cano uit te vangen. MALMO José Bakker is za terdag in de kwartfinales van de Europese tafeltenniskampi oenschappen voor junioren uitgeschakeld. De Leidse, uit komend in de jongste catego rie. verloor van in de Zweedse havenstad Malmö van de Westduitse Ilka Böhning met 21-9 en 21-14. Bij de meisjes kadetten werd de Nederlandse combinatie Patricia de Groot- /Gerdie Keen in de kwartfi nales uitgeschakeld door het Roemeense duo Batsceu/Chel- ler: 21-16. 21-17. Bij de jongens junioren kwam Edwin Ange- nent met zijn Roemeense part ner Tiugan niet in de hal- ve-eindstrijd. Het duo verloor in twee games (21-14. 21-17) van de Polen Kabacinski en Pieronczyk. De Roemeense Olga Nemes bij de dames junioren en Jan-Ove Waldner (Zweden) bij de jon gens veroverden in Malmö de Europese titels door zeges op respectievelijk Raisa Disjenko uit de Sovjet-Unie (21-14. 18-21. 21-17) en de Brit Carl Prean (21-10. 21-18). Wereldtijd Koepovetsj op achtervolging MOSKOU Viktor Koepo vetsj heeft tijdens de Spartaki- ade in Moskou de finale van de wielerachtervolging gewon nen in 4 minuten 36,349 secon den. De negentienjarige Koe povetsj had deze week al een nieuw wereldrecord (4.37.687) gereden. De zege op de kilo meter tijdrit ging naar Kopy- lov met 1.05.101. Ook Chrab- zow (1.05.597) en Koerjasjov (1.05.923) gingen snel over de Olympische wielerbaan TAMPERE De Neder landse Kanobond heeft gegokt en verloren. De betrekkelijke zekerheid in de K2-1000 meter Gertjan Lebbink/Ron Stevens een Nederlandse deelnemer aan de Olympische Spelen van 1984 te hebben, werd opgeofferd aan een poging een K2 en een K4 naar Los Angeles te krijgen. Verwacht werd dat Leb bink en Stevens op de 1000 meter in Tampere de eindstrijd van de wereld kampioenschappen zou den halen. Uitzending naar de Spelen was dan voor de K2 verzekerd. Het „koningskoppel" werd voorts in de K4 geplaatst. Ge hoopt werd dat het tweetal, met Jan Nagelkerke en Fran co Toirkens. vervolgens in Finland een zodanige prestatie zou leveren, dat met het Ne derlands Olympisch Comité over uitzending van een K4-1000 meter naar Los Ange les viel te praten. Nagelkerke kwam tijdens een trainings kamp in Banolas bij een afda ling per racefiets zo ernstig ten val. dat hij voor de rest van het seizoen werd uitgescha keld. Desondanks werd op de kilometer zowel de K2 als de K4. waarin Rick Daman de plaats van Nagelkerke innam, ingeschreven voor Tampere. Dat wedden op twee boten werd de Kanobond noodlottig. Het NOC heeft als eis gesteld dat de roeiers en kanovaar ders. gezien het extreem korte seizoen 1984 voor deze water sporten, al dit jaar hun uitzen ding naar de wedstrijden op het meer van Casitas moeten afdwingen. Voor de kanoërs was daartoe een finaleplaats bij de wereldkampioenschap pen noodzakelijk. Stevens en Lebbink, winnaar in de serie, werden zaterdag in de Finse industriestad in de halve finales slechts zesde in de matige tijd van 3.30,59 se conde. Daardoor was de ploeg uitgeschakeld. Vermoeidheid van de gevaren K4-500-meter- race van de vorige dag werd mede aangevoerd als oorzaak van de matige prestatie. De, uitgebluste Lebbink en Ste vens moesten, een kleine twee uur later, met Daman en Toir kens starten in de halve fina les K4-1000 meter. Een zesde plaats, in een tijd die veruit de slechtste was van de drie hal ve eindstrijden, was het resul taat. De Nederlandse Kanobond, overigens door niet één be stuurslid in Tampere verte genwoordigd, kan natuurlijk desondanks bij het NOC kano vaarders voordragen voor uit zending naar de Spelen. Toon Geurts daarover: „Ik zie dat niet gebeuren na de resultaten die hier bereikt zijn". Maar all" dat wel het geval zal zijn. lijk0 het toch vrijwel zeker dat di" NKB voor het eerst in de vijf0 tig jaar dat de bond bestaaf niet bij de Olympische SpeleC vertegenwoordigd zal zijnf Veel kans dat Lebbink en Stel vens het voordeel van de twij£ fel krijgen, is er namelijk i Het enige positieve dat d|e bond kan aanvoeren is. dat df" K2 zijn serie won. zij het mei maar 0.01 seconde voorsprong op Hongarije. Daartegenover staat dat het tweetal in de hall ve eindstrijden slechts tot eei| elfde tijd reikte. De goede verrichtingen van df vijf Nederlandse boten in ries en herkansingen werde M in het geheel niet bevestigd ;f de halve finales. Geen Neder in lander bereikte één van d eerste drie plaatsen, die rech geven op deelneming aan eei >:i| eindstrijd. Zaterdag op de kilo meter was er naast de zesd plaatsen voor de K2 en de K een zelfde klassering voo Rick Daman in de KI. Gist ren op de 500 meter werde Stevens. Lebbink, Daman e Toirkens eveneens zesde in d opnieuw slechtste tijd halve eindstrijden. De 18-jari ge Dirk-Jan Nijkamp werd i de KI achtste. Rick Daman behaalde gistere in de afsluitende race ove tien kilometer, een niet-Olym pisch nummer, als troostpri de bronzen medaille.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12