m: Joop Zoetemelk berust niet Springruiters knap vierde AZ '67 finalist in Salzburg Honkbalprotest over volkslied KANOER NUKAMP VERRAST BU WK Zege Peter Winnen in Simpelveld sportuitslagen Nederlandse tennissers uit de strijd SPORT GeidóaQowuvnt ZATERDAG 30 JULI 1983 PAGINA 7 ■Nederlandse oetbalschool Sydney IJMEGEN Twee Neder- indse voetbaltrainers gaan en voetbalschool in Australië poten zetten. Het zijn Leo eerendonk, nu hulptrainer j de Nijmeegse eerste-divisie- lub NEC. en Frans van Bel- op dit moment werk- in Japan. Beide oefen- vertrekken aan het n dit seizoen naar ydney om daar, mede dank j de sponsoring van een rankengigant. een voetbal- hooi van de grond te krijgen. Gremio mag tegen HSV PORTO ALEGRE Pe- narol (Uru). houder van de wereldbeker voor clubs, is in Porto Alegre (Bra) door Gremio verslagen in de tweede finalewedstrijd van het toernooi om de Zuidamerikaanse voetbal beker. 2-1 De eerste wed strijd in Montevideo was geëindigd in een gelijkspel van 1-1. Gremio. in de Braziliaanse competitie tweede achter Flamengo. zal tegen HSV. de Europe se clubkampioen, spelen om de wereldbeker. Lazzarini gewond op Silverstone SILVERSTONE De voormalige tweevoudige wereldkam pioen bij de motorcoureurs, Eugenio Lazzarini, is gisteren na een valpartij in een ziekenhuis opgenomen met vermoedelijk een schedelbasisfractuur. De Italiaan kwam ten val tijdens de trai ning voor de Grote Prijs van Silverstone Lazzarini. die wereldkampioen was in de 50-cc en 125-cc klasse en gold als een uiterst ervaren rijder, kon in een poging een goe de trainingstijd te vestigen zijn Garelli niet onder controle hou den. De Italiaanse coureur, die in zijn veertienjarige loopbaan meer dan twintig wedstrijden voor het wereldkampioenschap won, stond in de rangschikking voor de wereldtitel in de 125-cc klasse op de tweede plaats achter Angel Nieto. De Amerikaan Kenny Roberts reed tijdens de eerste training de snelste ronde in de 500-cc klasse, waarnaar morgen de aandacht vooral zal uitgaan. Roberts liet 1 minuut 28,92 seconden voor zich afdrukken. Hij werd gevolgd door zijn landgenoten Freddy Spencer, die het klassement voor de wereldtitel aanvoert, en Randy Mamola. SIMPELVELD Peter Winnen heeft gisteren de zege tijdens de zogeheten „Nacht van Simpelveld" opgeëist. De Limburger verwees voor twintigduizend supporters Jan van Houwelingen naar de tweede en Piet van Katwijk naar de derde plaats. Behalve Winnen reed ook Zoetemelk, die als vierde eindigde, zeer aanvallend. Buitenlandse troeven als de Fransman Bazzo en de Belg Planckaert kwamen niet verder dan de zevende en achtste plaats. Winnen legde de 85 kilometer af in 2 uur 02 mi nuten en 10 seconden. Jos Schipper won de Ronde van Kwaden- damme voor de Westlander Leo van Vliet. Laurent Figon, de Franse winnaar van de Tour de France van dit jaar, zal dinsdag avond starten in het „Wonder van Obbicht", een criterium over 120 kilometer. De Fransma start vandaag ook in een wedstrijd in Venhuizen. )EN HAAG De strijd het herstel van eer en oede naam wordt onver- ninderd voortgezet. Joop loetemelk berust niet. Na •erst de leiding van de nour de France te hebben 'edagvaard gaat Zoete- nelk als logische conse- luentie van de uitspraak ran het Parijse Hof van ^ppel de UCI, de interna- ionale wielerunie, ter erantwoording roepen. )e positieve reactie na de lopingcontrole in de Tour le France wordt derhalve nzet van een duel tussen ?en eenling en een mach- ige organisatie. Zoete- nelk gelooft nog heilig lat het recht zal zegevie- en. De toekomst moet erst wel duidelijk maken )f de populaire Neder- andse topcoureur de ge- chiedenis zal ingaan als le man die verantwoorde- ijk is geweest voor een nternationale doorbraak >p het terrein van de do- )ingcontrole dan wel als jen Don Quichotte, die sijn geld beter op een an- lere manier had kunnen ianwenden. Voor Joop Zoetemelk is er voorlopig nog geen twijfel mo- ;elijk. „Ik ben echt gemoti veerd. Ik doe het voor mezelf. Dver de kosten maak ik me ;een zorgen. Dat zie ik later vel". De oud-Tourwinnaar aat de hele zaak trouwens •erder rustig over aan zijn ichtgenote Frangoise en de aangetrokken advocaat. Hij weet zich tevens moreel ge steund door de KNWU, de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie. Of dat allemaal voldoen de zal zijn om de president van de rechtbank tot de gewenste uitspraak te brengen, blijft voorlopig uiteraard de grote vraag. Ook is nog steeds niet duide lijk waarom de anders zo tam me Joop Zoetemelk, die alles wel goed vindt, nu ineens als een tijger voor zijn recht vecht. De kans om opnieuw als verliezer uit het strijdperk te komen, is niet denkbeeldig. Vooral omdat hij nu optrekt tegen de UCI en met name de medische commissie, waarin deskundigen zitten die al tal van stormen hebben over leefd. Mannen ook, die als ui terst star bekend staan. Zeker ten aanzien van het gebruik van doping. Nu wordt hen dat natuurlijk niet verweten. Het gaat er Joop Zoetemelk vooral om dat de huidige dopingcontrole niet voldoende waterdicht is om de belangen te waarborgen. Har ry Meeuwissen, de directeur van de KNWU vindt: „Zoals het nu gaat is het inderdaad niet goed. We hebben Joop overigens nooit geadviseerd om naar de rechter te stappen. Zijn echtgenote heeft ons ge beld. Officieel is door de KNWU echter geen standpunt ingenomen. Persoonlijk zie ik geen risico voor Joop, want rechters zijn zinnige mensen. En als ik van een deskundige als professor Van Rossum hoor, dat er inderdaad weten schappelijke twijfels bestaan, wie ben ik dan als leek om daarover anders te denken". En zo denkt KNWU-official Verbruggen er kennelijk ook over, anders is het moeilijk te verklaren waarom hij zich in Alpe d'Huez zo positief heeft uitgelaten over het eventueel beginnen van een gerechtelij ke procedure. Het .door Zoetemelk aange spannen proces sluit overigens aan bij een al in januari door de KNWU ondernomen actie om de dopingproblematiek an ders te benaderen. Er is zelfs een lijst van 1042 produkten samengesteld om aan te tonen waartoe de huidige aanpak al lemaal heeft geleid. Een van de produkten die door wiel renners bijvoorbeeld niet kan worden gebruikt, is abdijsi roop. Meeuwissen: „We willen een aantal zaken verbeteren. Hoe wel verschillende leden stellen dat de controle helemaal moet worden afgeschaft, denkt de KNWU daar anders over. De controle op amfetamine-ach- tige produkten moet doorgaan, maar het, gebruik van steroï- den moet zorgvuldiger en we tenschappelijk kunnen worden beoordeeld". Op alle gestuurde brieven, telexen en telegram men is nog niet gereageerd! Directeur Meeuwissen maakt zich daarover geen zorgen. Toch stelt hij wel: „Het is ui terst moeilijk om het interna tionale apparaat in beweging te krijgen. Het is nu of nooit" Deze uiterst zware opgave is op het bordje van Zoetemelk geschoven, de man die in het verleden wel is opgevallen door fantastische prestaties op de fiets, maar niet door spran kelende teksten. Hoewel Joop zelf beweert alles uit volle overtuiging te doen, lijkt het reëel om aan te nemen, dat hij niet altijd even enthousiast op de gedachte aan een proces heeft gereageerd. Wellicht gaat hij er nu echter vanuit niets meer te verliezen te heb ben. Hij is immers in de herfst van zijn loopbaan. Niets verwijten Wel beschouwd heeft hij zich zelf weinig of niets te verwij ten. Waarom zal hij wel moe ten worden bestraft en kan ie- Het gaat er Joop Zoetemelk vooral om dat de huidige dopingcontrole niet voldoende waterdicht is om de be langen te waarborgen. mand die zich ontwikkelt tot een erkend alcholist buiten schot blijven. Het lijkt een kwestie van meten met twee maten. Ook de opmerking dat dopinggebruik in de sport moet worden verboden, omdat de competitie anders oneerlijk wordt, snijdt weinig hout. In de maatschappij en zeker in de sportwereld is alles oneerlijk. Het begint al bij de geboorte waar de een meer kwaliteiten meekrijgt dan de ander. De omstandigheden zijn daarna tevens bepalend voor de toe komst. Dat is ook van toepas sing op de wielersport. In de Tour verschijnen renners die helemaal naar het grote ge beuren hebben kunnen toele ven, terwijl anderen bepaald niet okselfris aan de start ver schijnen, omdat zij, gedwongen door commerciële belangen, eerst vele andere ronden heb ben moeten rijden. Bovendien hebben sommigen dan weer veel dieper in hun reserves moeten tasten om de finan cieel sterker betalende rivalen behoorlijk tegenstand te kun nen bieden. Tegen die achtergrond is er beslist iets voor te zeggen, dat de KNWU pleit voor een an dere aanpak. Renners die een zwaar programma afwerken zouden derhalve in staat moe ten worden gesteld op verant woorde manier gebruik te ma ken van anabolen. Alleen om coureurs gewoon gezond te houden, zodat ze naar behoren hun werk kunnen doen. Daar voor worden ze betaald. Het is echter moeilijk aan te geven welke hoeveelheid van een bepaald middel nu wel als ver sterkend en normaal mag wor den beschouwd dan wel wan neer er sprake is van doping. Het lijkt dan ook wat naïef om te veronderstellen dat de grote doorbraak ten aanzien van de regulering van het doping- vraagstuk voor de deur staat. Als het zo eenvoudig zou zijn, zou zelfs de medische commis sie van de UCI al lang met voorstellen zijn gekomen. De impasse is nog lang niet door broken. Zelfs moet worden ge vreesd dat Joop Zoetemelk on danks al zijn goede bedoelin gen voorlopig alleen blijft staan. Alleen doordat hij zich altijd goed heeft verzorgd en niet meer heeft gedaan dan strikt noodzakelijk is om ge zond te blijven, blijkt hij ge straft. Zijn Tour is verloren. En wat zijn goede naam aan gaat: een bezoek aan een crite rium maakt duidelijk dat „Jo- pie" populairder is dan ooit te- PETER VAN PUTTEN HICKSTEAD Zwitserland heeft de Europese titel voor springruiters veroverd. Het viertal Walter Gabat- huler (Beethoven), Heidi Robbiani (Jessica), Willy Mel- liger (Van Gogh) en Thomas Fuchs (Swiss) kreeg bij de twee manches van de tweede dag slechts acht strafpun- ten (beste drie deelnemers per ploeg tellen) en behield daarmee de ruime voorsprong op Groot-Brittanie. Ti telhouder West-Duitsland moest genoegen nemen de bronzen medaille. De Nederlandse ploeg steeg nog een plaats in het algemeen klas sement en werd vierde. In de eerste manche kreeg de Oranje-e quipe. gevormd door Anton Ebben (Jumbo Design), Willy van der Ham (Feinschnitt Z), Rob Ehrens (Surprice) en Ton Klum- pers (Old Man N) zestien strafpunten toebedeeld en leek een hoge klassering ver weg. In de tweede rondgang bleven de beste drie ruiters (Van der Ham, Ebben en Ehrens) echter foutloos. Vooral Ehrens mag terugzien op een uitstekende prestatie. Met Surprice bleef hij twee keer foutloos en klom in het individuele klassement, waarvoor zondag nog twee manches worden gere den, naar de tiende plaats. In het individueel klassement heeft de Westduitser Paul Schoc- kemöhle de beste uitzichten op de Europese titel, die hij verde digt. Hij bleef foutloos en nam de leiding over van de Zwitser Gabathuler (vier strafpunten). Rob Ehrens maakte grote indruk. Met de negenjarige Surprice (Ehrens: „Een 2-cilinder tussen de 4- en 6-cilinders hier") evenaarde hij de prestatie van Schocke- möhle. Alleen nog een andere Westduitser, Michael Rtiping, bleef gisteren eveneens op nul staan. SALZBURG AZ '67 heeft gisteren op de eerste dag van een internationaal voetbaltoernooi in Salzburg met 2-0 gewonnen de thuisclub, Austria. Bij rust was het nog 0-0. Het technisch betere AZ had vrijwel de gehele wedstrijd onder controle, maar deed niet meer dan strikt nodig was. Beste spelers bij AZ waren Tiktak, Steinmann en Loggie. In de finale van het toernooi ko men de Alkmaarders uit tegen Rapid Wien, dat in het openingsduel met 2-1 van Borussia Mönchengladbach had gewonnen. Rapid speelde zonder Hans Krankl. Ajax speelde gisteren in een vriendschappelijke wedstrijd tegen met FC Saarbrücken gelijk: 1-1 Koeman scoorde voor de lands kampioen. Er waren in Saarbrücken zevenduizend toeschou wers. De nieuwe eredivisieclub FC Den Bosch verloor in Sta dion De Vliert voor 1500 kijkers met 1-0 van RWDM (Bel). Toi- ne van Mierlo scoorde acht minuten voor rust. FC Utrecht oefende in Uithuizen tegen de zaterdag vierde-klas- ser De Herakliden: 4-1 (2-1). PEC Zwolle schoot in Grijpskerk tien keer raak. Van Kooten (3). Visser (2). Kamstra (2), Rep. Van Roon en Pelleboer verzorg de Nederlandse vertegenwoordiger in het toernooi om de Euro pese beker voor bekerhouders, met 6-0 (4-0) van Juliana. De FC Utrecht zal vandaag in een oefenwedstrijd tegen PEC Zwolle de Engelse spits Floyd Street testen. Street staat nog on- bij Cambridge United. FLORENCE De voorzitter de KNBSB. Guus van der ieijden. heeft bij de organisa- i het i het Europese honkbalkampioen- ichap een officieel protest in gediend. Voor aanvang van de ipeningswedstrijd. donderdag in Florence, werd wel het Ita- niet het Neder landse volkslied gespeeld. Van der Heijden was hevig verbol gen over deze „onbeleefd heid". Volgens de Italiaanse organisatoren heeft het Wil helmus in Florence wel ge klonken. Het luidruchtige pu bliek zou de hymne hebben overstemd. De Nederlandse ploegleiding liet weten geen genoegen met deze „verkla ring" te nemen. Spanje heeft gisteravond met 7-3 gewonnen van Frankrijk. De wedstrijd werd gespeeld in Lucca. De Nederlander Chris Pieters fungeerde als hoofd- scheidsrechter. Verder won België met 5-0 van Zweden TAMPERE Na de drie Ne derlandse inschrijvingen op de K 1000-meter nummers heb ben zich gisteren ook beide K >00- meter boten geplaatst voor de halve finales van de ereldkampioenschappen ka- ovaren. De K4 Gertjan Leb bink/Rick Daman/Ron Ste- Franco Toirkens nog wel door een zege in de herkan sing: Dirk Jan Nijkamp bij de KI door een vierde plaats. Toch zorgde vooral de verrich- 'an Nijkamp voor vreug de in het Nederlandse kamp. De pas achttienjarige debutant op de wereldkampioenschap pen liet op een vijfde plaats in de series een vierde in de her kansingen volgen. Niet zozeer het feit. dat de scholier uit Twello niet behoorde tot de vijf van de 29 Kl-vaarders, die werden uitgeschakeld, was oorzaak van die vreugde. Eer der was dat de omstandigheid dat de DKV-er in Tampere aantoonde dat Nederland naast Jan Nagelkerke een tweede zeer jeugdige kanovaarder grote mogelijkhe- „Het komt maar sporadisch voor dat wij wedstrijdvaarders hebben, die op zo'n jeugdige leeftijd al ervaring kunnen op doe^ bij wereldkampioen schappen. Dat is eigenlijk een noodzaak als je ver wilt ko men". benadrukte interim- -bondscoach Bernard Cornelis- sen, „en iemand met de ambi tie en de ijver van Nijkamp moet het ver kunnen bren gen". SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER Nostalgie op Zandvoort Prins Birabong- se van Thai land, de win naar van de eerste Grand- Prix op Zand voort, is even terug in Neder land. Met oud formule "I-cou reur Gijs van Lennep bekijkt hij onder meer een ERA. het merk waarmee hij in 1948 won. Beide coureurs doen morgen in Zandvoort mee aan een race voor historische wagens ter ge legenheid van het jubileum- weekeinde van het circuit (35 jaar) en de KNAC. Sportwereld DEN HAAG De NCRV heeft Bob Dammers uit Vlaar- dingen uitgeroepen tot de amateurscheidsrechter van het jaar. Met ruime voorsprong op zijn concurrenten eindigde Dammers als eerste. WENEN De Sovjet-Unie is in Wenen voor de veertiende maal wereldkampioen sabel voor ploegen geworden. De Russen wonnen in de finale met 9-6 van titelhouder Hon garije. De derde plaats was voor Italië. CAIRO Het bestuur van de internationale gewichthef-fe deratie (IWF) heeft krachtig geprotesteerd tegen de weige ring van de Egyptische autori teiten een inreisvisum te ver strekken aan de ploeg van de Sovjet-Unie. Die afvaardiging landde vorige week op het vliegveld van Cairo om deel te nemen aan de wereldkampi oenschappen gewichtheffen voor junioren, maar kwam niet voorbij de douane. ALKMAAR België heeft op de wielerbaan van Alkmaar -j tegen Nederland ..._t 8-7 gewonnen. Een afval race leverde een zege op voor de Belg Michel Vaarten. René Kos (Ned), Stevens Rooks (Ned) en René Costerman (Bel) vielen eerder af. Neder land won de koppelkoers (6.24.86 tegen 6.25.58), maar de één kilometer was voor Belgie (1.08,75 tegen 1.10,53). HONKBAL EK In Florence/Lucca Eerste ronde: Spanje-Frankrijk 7-3; ;n, 85 km in 2.02.10; 2. Jan van Houwelingen; 3. Piet van Katwijk; 4. Joop Zoetemelk; 4 Ge rard Veldscholten; 5. Hennie Kuiper, op vijftig seconden; 7. Pierre Bazzo (Fra); 8. Eddy Planckaert (Bel); 9 Henk Lubberding; 10. Bert Ooster bosch. Ronde van Kwadendamme: 1 Jos Schipper. 100 km in 2.20.37; 2. Leo van Vliet. 3. Heddie Nieuwdorp. s)-Alain Bruchant (Bel) 2-6. 6-3. 6-2; Igor Vlego (Joe)-Alvaro Filiol (Chi) 6-1. 6-4. Furente Rocchi (Ita)-Frits Don (Ned) 7-5. 6-1; Dany Leal (Vst)- Eric Wilborts (Ned) 6-2, 6-2. PAARDESPORT d landen). jes aantal deelnemers op de tweede dag); 1 Zwitserland 12.19 (4 4); 2. Groot- -Brittanie 21.89 (4 4); 3. West- -Duitsland 24.31 (8 0); 4 Nederland 40.14 (16 0); Anton Ebben met Jumbo Design 8 0; Ton Klumpers 5 Frankrijk: 6. Oostenrijk; 7. Italië; 8. 9. Zweden.10 Polen; 11 Sovjet-Unie. Individueel klassement (na drie Gabathuler (Zwi) 4.00; 3. Willy Melliger (Zwi) met Van Gogh 4,57; 4. Thomas Fuchs (Zwi) met Swiss 7.62; 5. Michael Rüping (Wdl) met Caletto 8.00; 6. Hugo Si mon (Oos) met Gladstone 8.28; 10. Rob Ehrens (Ned) met Surprice 11.24; i der Ham (Ned) i Ton Klumpers (Ned) met Old Man N BASKETBAL WK dames in Sao Paolo Eindronde: Verenigde Staten-China BRIDGE EK in Wiesbaden Stand, dames (na 10 ronden): Ne derland en Frankrijk 133 punten. 3 Engeland 118. 4 Spanje 110. 5. Zwe- Rob Ehrens 1 Sun ZEILEN EK Laser-klasse in Mandal Stand: 1 en Europees kampioen Or- tolona (Gn); 2 Hummel (Ned); 3 Kongshaug (Noo); 9 Paulich (Ned). 15 Peet (Ned) NEU-ULM De Nederlandse tennisser Michiel Schapers is gisteren in de kwartfinales van het internationale toer nooi in Neu-Ulm (Wdl) uitge schakeld door de Tsjechoslo- waak Jaro Navratil. Schapers won wel de eerste set met 6-3. maar moest in de volgende twee toch zijn meerdere er kennen in Navratil: 2-6, 3-6. Frits Don en Eric Wilborts zijn in de kwartfinales van het Masterstoernooi in Amersfoort uitgeschakeld. De Italiaan Fu rente Rocchi elimineerde Don. de Amerikaan Dany Leal was te sterk voor Wilborts. Naast dit tweetal bereikten de Joego slaaf Igor Vlego en de Austra liër Peter Doohan de laatste vier. Deze halve-finalisten wonnen de voorgaande toer nooien in het kader van het satellietcircuit De Nederlan ders Marc Albert. Robert-Jan Bierens en Menno Oosting kwamen niet verder dan de eerste ronde. De Amerikaanse amateur Eric Korita heeft de halve finales gehaald van het tennistoernooi in South Orange, waar voor de spelers 370.000 gulden aan prijzen te verdelen is. Korita sloeg drie van zijn twaalf „aces" in de tie-breakers en won in de kwartfinales van Michael Westphal (Wdl), die het toernooi had ingezet met een overwinning op de als eer ste geplaatste Amerikaan Bri an Gottfried. José Bakker kwartfinaliste EK MALMÖ Ellen Bakker en Mirjam Kloppenburg hebben zich niet geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese jeugdkampioenschap pen tafeltennis in Malmö. Bakker verloor met 21-18, 21-16 van Diasjenko (Sov). Kloppenburg-Witsche (Oos) werd 9-21, 21-10, 16-21. José Bakker bereik te de laatste acht in de jongste categorie wel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7