Nederlands zaaizaad topper op wereldmarkt STIJGING EXPORT IN EERSTE KWARTAAL '83 SIJTHOFF PERS Weinig kleine ondernemers zijn ook „dynamisch 7 Beurs van Amsterdam ECONOMIE QaidoaOowumt ZATERDAG 30 JUL! 1983 PAGINA 6 Boskalis bouwt nieuw hoofdkantoor Amro Bank SLIEDRECHT Boskalis Westminster Construction heeft van de Amro Bank opdracht ontvangen voor de bouw van een nieuw hoofdkantoor in de Amster damse Bijlermeer. Met de order is 95 miljoen gemoeid, zo heeft Boskalis be kendgemaakt. Het totale vloeroppervlak van het gebouw, dat zal beschikken over ondergrondse parkeergarages, bedraagt ca. 69 000 vierkante meter. Het is ont worpen door ir. J. Boot. De werkzaam heden. waarmee dit najaar wordt begon nen. zullen drie jaar in beslag nemen. Het project wordt uitgevoerd door Inter nationale Gewapendbeton Bouw. een werkmaatschappij van Boskalis. Telefoon rekening van 60 mille Daniella Draper uit Sa cramento heeft een tele foonrekening ontvangen van bijna 60.000 gulden. Ze vertelde de Ameri kaanse PTT dat ze tij dens een reis van Bos ton naar New York en kele telefoongesprekken hebben welk banknum mer ze aan de telefonis te opgaf. Op de reke ning staan gesprekken die in New York zijn ge- DEN HAAG De goedere nexport heeft in het eerste kwartaal van dit jaar onge veer 46,6 miljard gulden be dragen. wat 0,2 procent meer is dan in het eerste kwartaal van 1982. Als aardolie, aard- olieprodukten, vliegtuigen en schepen, waarvan de leve ranties nogal eens kunnen schommelen, niet worden meegeteld dan was de export zelfs 2.3 procent meer. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die de Economische Voor lichtingsdienst (EVD) giste ren heeft bekendgemaakt. De export van landbouw- en visserijprodukten nam met 3,2 procent toe. Het gaat om een stijging in volume (5,9 procent), want de exportprijs daalde met 2,6 procent. De uitvoer van zuivelprodukten naar het Midden-Oosten steeg met 20 procent. De uitvoer naar Frankrijk. België en Luxemburg is min der gegroeid dan in voor gaande jaren en naar Duits land. Engeland en Italië is zelfs minder geëxporteerd. Dat komt vooral door de ver minderde exportopbrengst van aardgas en oliederivaten. De export naar Turkije, De nemarken en Oostenrijk groeide met percentages van 6,5 tot 18. Vooral Egypte en Libië waren landen die meer Nederlandse produkten kochten. De export naar La- tijns-Amerika kreeg het moeilijk door de invoerbe- perkende maatregelen van veel landen daar. Naar Azië worden steeds meer Neder landse produkten uitgevoerd. UTRECHT Zaad is al sinds mensenheugenis de kiem van het belangrijk ste voedsel ter wereld. In het Westen is dat graan, in Azië rijst en in Afrika maïs en bonen. In de ove rigens nog jonge interna tionale zaaizaadindustrie krijgen multinationals een steeds grotere vinger in de pap. Veel zaaizaadbedrij- ven varen daar wel bij, maar boeren in de Derde wereldlanden raken met handen en voeten gebon den aan die grote westerse bedrijven. Op verzoek van de Voe dingsbond FNV hebben drs. A. Groosman en drs. J. van den Meerendonk, onderzoekers van het In stituut Voor Ontwikke lingsvraagstukken (IVO) in Tilburg, de Nederland se zaaizaadindustrie door gelicht. Hun rapport, „De Nederlandse zaaizaadsec tor, concentratie, interna tionalisatie en relatie met de Derde Wereld", heb ben zij gistermiddag in Utrecht gepresenteerd. Door de eeuwen heen hebben boeren gezaaid met een deel van de oogst van het jaar daar voor. Na verloop van tijd de genereerde het zaad echter en werden de opbrengsten steeds kleiner. De tegenwoordige multinationals in de zaaizaad industrie zoals Nickerson Plant Breeders (Shell), Zaadu nie (Sandoz) en Hendrix (BP), zijn er dank zij intensief, geld verslindend en tijdrovend on derzoek in geslaagd door be stuiven en intelen kunstmatige zaden te ontwikkelen die mits onder de goede voorwaar den verbouwd voor een ho gere oogst zorgen. Deze kunst matig ontwikkelde zaden, „hy briden". vinden vanwege hun hoge opbrengst steeds meer af trek in de Derde-wereldlan den. Toch verdringen de hy briden de bestaande rassen, hoewel ze extra ziektegevoelig zijn en vooral het nadeel heb ben, dat ze zich niet voortplan ten; na één jaar is de fut er al uit. Na eenmaal oogsten moe ten de boeren in Afrika, Azië en Zuid-Amerika dus weer aankloppen bij de Westerse onderneming. Glastuinbouw De onderzoekers van het IVO beschrijven in hun rapport hoe de zaaizaadindustrie in Neder land zo'n honderd jaar geleden ontstaan is met de opkomst van kleine tuinbouwzaadbe- drijven, meestal gesitueerd in ««Pi, WiA'pïnï'A jm - De graanboeren in de ontwikkelingslanden moeten elk jaar weer bij de Westerse multinationale ondernemingen aankloppen voor nieuwe ..hybriden". Dat is kunstzaad dat een grote oogst waar borgt. Deze graansoorten degenereren echter zo snel, dat de oogst onbruikbaar om opnieuw mee te zaaien. de kop van Noord-Holland. Tuinbouwzaad wordt pas wer kelijk belangrijk met de door braak van de glastuinbouw. Na 1967 krijgen de landbouw- zaden veel belangstelling van ondernemers, omdat in dat jaar de „Zaaizaad en Plant- goedwet" tot stand kwam die het eigendomsrecht (patent) voor zaden regelt. In de jaren '70 doen de zaai- zaadbedrijven, die flink in aantal toenemen, hun grote stap voorwaarts. Omdat in veel gevallen de investeringen boven de omzet uitgroeiden, onstonden door fusies groot schalige zaaizaadondernemin gen, die financieel een stootje konden verdragen. Export De omzet van de Nederlandse land- en tuinbouwzadenindus- trie voor binnenlandse pro dukten steeg in die jaren van 485 tot 1170 miljoen gulden, een jaarlijkse groei van ruim 8 procent. Die omzet is behaald door negen Nederlandse tuin- bouwzadenbedrijven en zes bedrijven in de landbouwza- densector. Deze zes bedrijven zijn verenigd in de Suikerunie, Cebeco en Barenburg-Holding. Van der Have (100 procent Suikerunie) is veruit de groot ste. In dit decennium steeg de ex portwaarde van een kwart tot drie kwart miljard gulden, een jaarlijkse stijging van bijna 11 procent. De EG is de belang rijkste afzetmarkt (60 procent), daarnaast importeren veel Oostbloklanden en ontwikke lingslanden Nederlands zaai en pootgoed. Momenteel telt de zaaizaadindustrie 2500 werknemers in de vaste dienst en 500 „los"-medewerkers. Ook ontwikkelingslanden vor men een groeiende markt, maar deze markt is pas de laatste jaren bekend bij de Ne derlandse zaaizaadbedrijven. In de tuinbouwzaden en poot- aardappelensector vindt mo menteel min of meer gestruc tureerde export naar ontwik kelingslanden plaats. Kwaliteit De zaaizaadsector is een tech nologie- en kennis-intensieve sector geworden. Een op de vier werknemers is bij de hoogwaardige produktie (ont wikkeling nieuwe zaden) be trokken, meestal in Neder land. De overigen werken in de produktiesfeer: arbeidsin tensieve activiteiten voor de vermeerdering en het ver koop-gereedmaken van zaai zaad. Dat heeft plaats in lan den met lage arbeidskosten en kwalitatief betere grond (Mid- denlandse-zeegebied, Oost blok- en ontwikkelingslan den). Hoewel de Nederlandse sector nu zeer internationaal gericht is en opgaat in het wereldwij de produktie- en distributie netwerk, levert Nederland nog geen half miljard gulden van de 50 miljard gulden die de huidige wereldproduktie van zaaizaden vertegenwoordigt. Het is echter niet de hoeveel heid, maar de kwaliteit die Nederland tot een van de kop lopers in de „zaai zaad wereld" heeft gemaakt. Vanwege de vakkennis in de Nederlandse zaaizaadbedrijven en het uit gebreide assortiment aan za den, zijn in de jaren zeventig dan ook heel wat Nederlandse bedrijven door multinationale ondernemingen (met name Shell en Sandoz) opgekocht. Momenteel staat ruim de helft van de tuinbouwzadensector onder controle van drie multi nationale ondernemingen. In ternationaal gezien is het vrij wel alleen Shell die de land- bouwzaden exploiteert. Zoals eerst op nationaal niveau heeft plaats gevonden, is nu ook op internationaal niveau het fu sieproces gaande. Hoe groter de onderneming, hoe sterker de financiële positie, hoe meer mogelijkheden om internatio naal te handelen en hoe groter de mogelijkheid van afzet op nieuwe markten. Haifmateriaal De directe investeringen van de Nederlandse zaaizaadindus trie in ontwikkelingslanden zijn gering. Volgens de onder zoekers wordt verwacht dat die invloed in de komende ja ren fors zal toenemen, onder meer door verbetering van de researchcapaciteit in de ont wikkelingslanden. Dat zal de vraag doen toenemen. De ontwikkelingslanden trachten hun zaaizaadsector in snel tempo te innoveren, via nationale en internationale programma's. De hiervoor be nodigde investeringen zijn echter zeer hoog, terwijl over heden in ontwikkelingslanden vaak niet over de ontwikke- lings- en onderzoekscapaciteit beschikken om zelfstandig de nieuwe of verbeterde rassen te telen en bij de boer te introdu ceren. Door onder meer Ne derlandse ontwikkelingshulp wordt de zaaizaadsector in ontwikkelingslanden welis waar verbeterd, maar dat be tekent niet dat de Derde we reld-landen op eigen benen staan. Zij zijn aangewezen op „haifmateriaal" van gespecia liseerde ondernemingen in het Westen. Omdat zij elk jaar op nieuw de „superzaden" moe ten kopen, hebben de westerse bedrijven zich een continue markt geschapen. Invloed Aan de hand van het rapport wil de Voedingsbond FNV de werknemers in de Nederland se zaaizaadbedrijven informe ren over de machtsverhoudin gen in deze industrie in de hoop dat zij dan meer invloed kunnen gaan uitoefenen op het doen en laten van de mul tinationale ondernemingen. De onderzoekers Groosman en Van den Meerendonk willen in een apart rapport dieper in gaan op de verhoudingen van de internationale zaaizaadin dustrie met de Derde Wereld. goud en zilver koop: 42 640 (42.530). Zilver on bewerkt: 1135-1205(1135-1205). Bewerkt verkoop: 1270 (1270). buitenlands geld Winstnemingen drukken koerspeil AMSTERDAM Dc voort- gaande daling op de Ameri kaanse beurs en het naderende weekeinde hebben gisteren hun stempel gedrukt op de koersvorming aan het Dam rak. Hierdoor konden wins tnemingen veel minder vlot verwerkt worden. In de loop van de dag leek de handel als een nachtkaars uit te gaan en er gebeurde hoegenaamd niets Akzo en KLM die gistermid dag verder stegen, moesten te rug en ook fondsen als Else vier. Ahold en Philips werden flink aangetast. Akzo, gister ochtend nog doorgestapt naar ƒ74 werd teruglopend verhan deld tot 72.50, wat 1 verlies inhield. KLM verloor ruim anderhalve gulden. Koninklij ke Olie ongeveer een gulden, evenals Unilever. Ook Philips moest terug en wel ruim twee gulden. Hoogovens krabbelde een paar dubbeltjes terug. Van de uitgevers was Elsevier gis terochtend 9 in reactie op 378. VNU was toen prijshou dend. In de financiële sector waren de verschuivingen maar klein en ook de bouwers bleven op hun plaatsen. Daarentegen trok Ahold zich enkele gul dens terug, Nedlloyd even eens. maar wat minder. Op de parallelmarkt lag Kempen en Co onveranderd op 56 on danks de bekendgemaakte winstexplosie in het eerste halfjaar. Voor deze bekendma king was de koers echter al dagenlang sterk gestegen, zo dat nu werd geconsolideerd. RUITENHEER 8 Groot overschot op handelsbalans Japan TOKIO De Japanse han delsbalans geeft over de maand juni een overschot voor 2,77 miljard dollar te zien. Daarmee is het totale over schot over de eerste helft van het jaar op 12,74 miljard dollar gekomen tegen „slechts" 7,75 miljard over het eerste half jaar van 1982. Deskundigen verwachten dat de handelsba lans over heel 1983 een batig recordsaldo van zo'n 30 mil jard dollar te zien zal geven. In 1982 leverde de uitvoer 18 miljard dollar meer op dan de invoer kostte. De cijfers zullen zeker leiden tot nieuwe span ningen tussen Japan enerzijds en de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap ander zijds. Die willen dat de Japan se markt beter toegankelijk voor hun produkten wordt ge maakt, maar Japan vindt dat andere landen meer hun best moeten doen om afzet in Ja pan te vinden. ADVERTENTIE Ketel tapijt Samen met U4v k 7-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR NOORWEGEN EN ZWEDEN st te Göteborg via de prachtige Zweedse merenprovincie Dalsland. alwi - - - "gende dag ingetogen pracht volgende dag wordt naar ;n pracht en weerspiegelend. 1 gezellige plaatsje a hoofdstad Oslo gere- r gezellig. d aan schepen, het oude centrum mi z'n steile straten en brede winkelpromenades en z'n vele restaurants, wai naar ieders beurs uitstekend gegeten kan worden, hebben een bijzondei bekoring. Tijdens Uw verblijf in Oslo kan worden deelgenomen aan et aantal prachtige excursies naar de bezienswaardigheden van de stad t haar omgeving. Zondagmiddag wordt naar Göteborg terug gereden. Maai dagmorgen is beschikbaar voor winkelen, sight-seeinq of museumbezoe 's-Middags vertrek voor een 7 uur durende imposante fjordentour. waarbi onderweg een origineel „Smörgasbord '-diner wordt aangeboden. Het reisprogramma in Mn oogopslag sterdam: woensdag 31 augustus. 11.00 uur. Göteborg: donderdag 1 septe 0 e hotels of onderweg inbegrepen. maaltijden en dranken aan boord niet inbegrepen. bezichtiging Dalsland Kanaal, Fram- en Kon-Tiki museum, alsmede het Vigeland Park. fjordentour scherenarchipel westkust Göteborg alsmede shoppingtour 995.- luleringsverzekerlng urantiebelasting. Gecombineerde reisverzekering f 1 .- poliskosten en assurantiebelasting, inbegrepen overnachtingen en volledige verzorging tijdei wegen en Zweden, alsmede touringcarvervoer vanaf Rotterdam/Den Haag- trek Göteborg: maandag 5 september. 22.0 ïkomst Amsterdam: dinsdag 6 september. 2 js voor deze bijzonder fraaie 2-landen tour I ïrsoon op basis van een 2-persoons luxe I Amsterdam v.v. en tijdens de reis door Scandinavië. Exclusief maaltijden en dranken aan boord. ïïïdag n boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag - - - jur) of persoonlijk in onze vestiging Spulstraat 71 Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 (t.o. Stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR DEN HAAG Slechts een op de vijf ondernemers in de kleine en middelgrote industrie is geïnteresseerd in informatie van buitenaf die voor het bedrijf van nut kan zijn. Deze „dynamische ondernemer" onderscheidt zich door een goed analytisch vermogen, een democra tische sociale instelling in het bedrijf en oog voor het beleid op lange termijn. Deze conclusie trekt een stuur groep van het Nederlands orgaan voor de bevordering van de informatieverzorging (Nobin) in een rapport over informatievoorziening aan het bedrijfsleven. Mi nister Van Aardenne heeft het rapport naar de Tweede Kamer gestuurd. De projectgroep van de Nobin heeft de kleine en middelgrote industrie anderhalf jaar lang onderzocht op informatiebehoefte. De overige ondernemers zijn volgens de rapporteurs te onder scheiden in twee vrijwel even grote groepen: de ondernemers met beslist uitmuntende kwaliteiten op een beperkt gebied van het ondernemerschap (maar met duidelijke hiaten in kennis en ervaring) en de ondernemers „bij wie een zeer laag absorptie vermogen voor externe informatie verondersteld moet worden". „In deze restgroep zitten veel bedrijven met een sterk hiërarchi sche structuur en bedrijven die in een financiële crisis zitten, waarvoor alleen snelle, praktische hulp nog kan helpen". De directeur is vrijwel de enige in de onderneming die belang rijke beslissingen neemt en daarvoor informatie van buiten ver zamelt en gebruikt. Hij is vooral geïnteresseerd in informatie over produkt- en marktontwikkeling. Beduidend minder be hoefte heeft hij aan informatie van buitenaf bij het oplossen van problemen in de dagelijkse bedrijfsvoering, zo constateert de stuurgroep. Van systematisch zoeken naar informatie is nauwelijks sprake. De ondernemers zoeken niet naar de beste informatiekanalen die bij de oplossing van een probleem zouden kunnen helpen, maar gebruiken bronnen die min of meer toevallig voorhanden zijn. Het kleine en middelgrote industriële bedrijf wordt gekenmerkt door een sterk hiërarchische structuur. De directeur vreest dan ook dat het naar buiten stappen met een vraag opgevat zal wor den als een teken van zwakte. Daarom zal hij liever gebruik ma ken van vertrouwde bronnen, mensen met minstens dezelfde status als hijzelf, dan zich te bekommeren om een zo goed moge lijke „informatie-mix". Pas als het probleem niet intern opgelost kan worden en ook de vertrouwde informatiekanalen geen raad kunnen geven zal hij vaak te laat naar instellingen gaan die dat wel kunnen. Overigens zijn ondernemers daar ook wel uit teleurstelling mee opgehouden, omdat zij informatie maar heel moeizaam konden krijgen. Die informatie was dan vaak ook nog in slecht begrijp bare taal gesteld of verouderd. De stuurgroep „Project Bevorde ring Informatievoorziening Bedrijfsleven" adviseert de oprich ting van regionale documentatiecentra waar de kleine onderne mers terecht kunnen voor informatie die de concurrentie niet kan vervalsen en waar bank, accountant en leverancier niet voor zorgen. Het gaat dan om overheidsmaatregelen, weten schappelijk nieuws en marktgegevens. hoofdfondsen overige aandelen Asd Rijt. ?85 00b 190 0( Batenburg 38Z00 38Z0I Beek, van 112.00 111.91 Begernann 72.00 72.01 Belindo 381.00e 384.61 Berkel P 27.00e 27.0i Blydenst C 1S03o Brêelat?"* 20s!00 206]oi ld eorl 205.00 206.0 Caland Hold 35,10 35.0 I. Springsl. 3910,01 Beleggingsfondsen ABN. aand. fonds. 207,01 Old Court Dlr Scl Tech Sumabel Technology F obligaties beurs van New York Boeing Canadian Paclf Chrysler Cona. Edison General Electric 28 5/8 28 1, 22 3/4 22 5! 48 3/4 48 36 1/4 35 3! 60 5/8 60 3 29 3/4 28 5 46 45 121 5/8 120 Sears Roe Shell Oil

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6