Moord op rechter schokt inwoners Palermo Satelliet Iras neemt een „onzichtbare" komeetstaart waar Gouden vingerhoed voor Bal main Duits onderzoek naar activiteiten van drugsagenten in Nederland uropa en IS niet eens ver eperking ernwapens Typhus op Grieks vakantie-eiland WESTDUITS SCHIP MET DIOXINE LAG IN HAVEN VAN VLISSINGEN Zondag, Duindigt goed idee! INNENLAND/BUITENL AND" £eid&i<2owiMit ZATERDAG 30JULI 1983 PAGINA 5 IUSSEL Een twee- agse NAVO-vergade- ng over de beperking n het aantal nucleaire apens in Europa, is giste- n geëindigd zonder dat Europese en Ameri- lanse afgevaardigden it eens konden worden, Europeanen willen reemaal zoveel kernwa- :ns voor de korte afstand schaffen als de Ameri- inën. Amerikaanse onderminis- van defensie, Perle, stelde or het aantal kernwapens te rminderen met 1500. Maar lgens welingelichte bronnen ng dit voorstel de Europea- n niet ver genoeg. Zij zou- n het huidige arsenaal wil- halveren 2750. Brussel vergad erde de af lopen twee dagen de zoge- lamde „High Level Group". ;ze bestudeert hoeveel kern- apens voor de korte afstand innen worden afgeschaft in iropa. De NAVO heeft sinds 179 al 1000 van deze wapens rwijderd, omdat ze verou- :rd zijn en omdat er veilig- •idsrisico's zijn verbonden n het opslaan ervan. Boven- en komen er vanaf eind 1983 2 moderne middellange-afs- ndsraketten in West-Europa s de Geneefse wapenonder- indelingen geen resultaat op- «alangisten villen Lazernes niet erlaten EIROET De rechtse chris- 'lijke milities in Libanon, de ..ibanese strijdkrachten", ebben besloten geen gehoor geven aan het Israëlische irzoek om twee kazernes in et zuiden van het land te erlaten. Dat heeft een woord- oerder van de „Libanese rijkrachten" gisteren meege- et Israëlische leger is van eze beslissing op de hoogte ebracht, aldus de woordvoer en Volgens de rechtse chris- ilijke „Libanese strijdkrach- die worden gedomineerd oor de Falangisten, gaf het iraëlische leger woensdag op- racht twee kazernes in Zuid- jibanon te ontruimen. Vol- ens een Israëlische militaire 'oordvoerder gaat het om een ïgerplaats. Iet Israëlische leger liet we- in dat tot de maatregel was esloten „wegens inbreuk op e samenwerking met het Is- aëlische bevel". In Zuid-Liba- on gingen donderdag duizen- en christenen de straat op om protesteren tegen de door iraël gelaste sluiting van een .antal Falangistische kantoren n kazernes. Israël wil met de laatregel zijn controle ver erken over het gebied ten uiden van de Awali-rivier, oordat wordt begonnen met e gedeeltelijke terugtrekking aar Zuid-Libanon. „Armeniër ontkent aanslag op Orly te hebben gepleegd" PARIJS De 29-jarige Armeniër Garabidjian heeft zijn bekentenis herroepen, dat hij op de bomaan slag op de Parijse luchthaven Orly zou hebben gepleegd, waarbij zeven doden en 55 gewonden vielen. Dit verklaarde gisteren zijn advocaat Leclerc. Volgens Leclerc had Gara bidjian met zijn bekentenis slechts de Armeense gemeenschap in Pa rijs willen beschermen en de vrijla ting willen mogelijk maken van de 56 Armeniërs, die na de aanslag waren opgepakt. VS eisen vrijlating Poolse gevangenen WASHINGTON Voor er met Polen kan worden onderhandeld over een nieuw schema voor de af lossing van schulden, moeten eerst de meeste politieke gevangenen zijn vrijgelaten. Dit hebben Ameri kaanse functionarissen gisteren la ten weten. Eerder op de dag was in Parijs bekend gemaakt, dat de wes terse schuldeisers van Polen bereid waren om te praten over een nieu we aflossingsregeling. Een Ameri kaanse functionaris zei dat „het om een principe-akkoord gaat, maar dat de Poolse machthebbers eerst nog andere dingen moeten doen". Hij doelde hiermee op de vrijlating van politieke gevangenen. Lijk vtouw gevonden in boekhandel TILBURG In een filiaal van kantoorboekhandel Gia- notten in Tilburg is gisteren het ontzielde lichaam aange troffen van een 25-jarige me dewerkster, J. de Graaff- -Schellekens uit Goirle. Zij werd kort na negen uur ba dend in het bloed gevonden tussen de boekenrekken. Haar lichaam vertoonde steek- en snijwonden aan de hals. Waar mee de verwondingen zijn toe gebracht is onbekend. Naar de dader(s) is een grote speur tocht in gang gezet. Vermist jongetje dood ARCEN De 8-ja- rige Patrick Vallen uit Venlo, die sinds woensdagavond sa men met zijn over spannen vader ver mist werd, is don derdagavond dood gevonden in de auto van zijn vader in de bossen bij Ar- cen. Bij de auto be vond zich ook de vader. Sectie moet uitwijzen hoe de jongen om het le ven is gebracht. Benzine duurder ROTTERDAM De grote oliemaatschappijen en de vrije pomphouders verhogen maan dag de benzineprijzen met 1 cent en de prijs van dieselolie met 1,2 cent. Aan de zelfbedie- ningspomp moet dan gemid deld 1,85 gulden voor een liter superbenzine, 1,79 voor een li ter normale benzine en 1,13 voor een liter dieselolie wor den betaald. De prijsverhogin gen houden verband met de sterk stijgende koers van de Amerikaanse dollar. MAFFIA GEBRUIKT VOOR HET EERST AUTOBOM (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De maffia op Si cilië heeft opnieuw ver nietigend uitgehaald naar de justitie. De moordaan slag gisteren op rechter Chinnici heeft de inwo ners van Palermo diep ge schokt. Behalve Chinnici kwamen ook twee van zijn lijfwachten en een conciërge om het leven. Vier andere lijfwachten werden zwaar gewond. Van de daders ontbreekt nog elk spoor, maar ge zien de doeltreffendheid waarmee de aanslag is uit gevoerd en gezien de posi tie van Chinnici leidt het geen twijfel dat het hier gaat om een maffia-aan slag. Chinnici (58) werd gisteroch tend even na acht uur gedood, toen hij in gezelschap van acht lijfwachten zijn flatgebouw uitliep om zich op weg te bege ven naar zijn kantoor. Voor het flatgebouw stond een klei ne Fiat geparkeerd, waarin een grote lading springstof zat. Toen Chinnici passeerde, werd de auto tot ontploffing ge bracht. De uitwerking van de explosie was verschrikkelijk. Van Chinnici bleef nauwelijks iets over. Het flatgebouw raakte zwaar beschadigd en bij ande re flatgebouwen, tot op een af stand van een halve kilometer in de omtrek werden gevels, ruiten en balkons vernield. Nog eens acht personen liepen daarbij ernstige verwondingen op. Zo'n twintig in de straat geparkeerde auto's werden ge heel vernield. Het is de eerste keer dat de maffia zich bediend heeft van een autobom, die op afstand tot ontploffing werd gebracht. Nu is gebleken dat de maffia deze (in Libanon veelvuldig toegepaste) techniek onder de knie heeft, moet het ergste worden gevreesd voor de na bije toekomst. Voor dit soort aanslagen is niemand en niets veilig, want pantserauto's en gewapende escortes bieden hier geen uitkomst meer. Het is vooral dit besef dat de justi tiële wereld op Sicilië.in grote opschudding heeft gebracht. Chinnici behoorde tot de best beschermde rechters van het eiland. De mafia heeft Chinnici uit de weg geruimd omdat hij voor de georganiseerde misdaad een grote bedreiging vormde. Om dezelfde reden zijn de laatste drie jaar al drie rechters in Pa lermo vermoord. Chinnici leidde het onderzoek naar de maffiahandel in verdovende middelen en in verband daar mee had hij eerder deze week juist enige medewerkers naar Thailand gestuurd om uit te zoeken, hoe de drugs vanuit dat land in Sicilië terecht kwa men. De ontsteltenis in Palermo over dit nieuwe bloedbad is groot. De burgemeester van de stad, mevrouw Pucci, heeft voor de komende dagen de plaatselijke rouw afgekondigd. In aanplakbiljetten, die zij in de hele stad heeft laten ver spreiden, wijst ze de Italiaanse regering opnieuw op de ernst van de situatie in de stad. Ze wil de instelling van een soort uitzonderingstoestand om de georganiseerde misdaad beter te kunnen bestrijden. De ravage die een autobom gisteren aanrichtte in Palermo was groot. Behalve enkele gebouwen werden ook diverse auto's zwaar beschadigd. Neo-fascisten herdenken Musolini Rond het graf van de Musolini brengen neo-fascisten in het dorpje Predappio de fascistengroet. Gisteren werd het feit her dacht, dat honderd jaar geleden Musolini werd geboren. Duizen den neo-fascisten waren bij de herdenking aanwezig. LONDEN Op het Griekse eiland Kos is de infectie ziekte typhus uitgebroken. Vijf Britse vakantiegangers zijn al ziek in hun land teruggekeerd. Het Nederlandse ministerie van volksgezondheid adviseert nu toeristen die hun vakantie op het eiland Kos door willen bren gen, zich tegen typhus te laten inenten. De aanbeveling geldt overigens niet voor de andere Griekse eilanden, waar nog geen gevallen van typhus geconstateerd zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie is op het eiland Kos inmiddels vaccin voorradig, opdat de toeristen zich ter plaatse kunnen laten inenten. De vereiste tweede inenting kan na terugkomst in Nederland worden gehaald. Het ministerie ziet geen aanleiding tot grote ongerustheid. Een typhus-injectie wordt dan ook voor Griekenland niet verplicht gesteld. Het Britse ministerie van volksgezondheid heeft alle Britten die een vakantie hebben geboekt in Griekenland dringend aangera den na te gaan of ze zijn ingeënt tegen typhus. De vijf zieke Britse toeristen verbleven allemaal in Hotel Ramira Beach. De 400 Engelsen die op het moment in dit hotel hun vakantie door brengen worden door een speciaal artsenteam tegen typhus in geënt. Ook is het hotelpersoneel onderzocht. Typhus wordt meestal via het voedsel overgebracht. Italië sluit grenzen voor Nederlandse varkens DEN HAAG/ROME Italië heeft zijn grenzen gesloten voor de invoer van levende varkens uit de Nederlandse provincies Zuid- -Holland, Noord-Brabant en Gelderland. Reden hiervoor is dat op een aantal varkenshouderijen in deze provincies varkenspest voorkomt. Ons land heeft stappen ondernomen bij de Europese Commissie in Brussel, omdat Italië eenzijdig tot sluiting van de grenzen is overgegaan. Normaal komen dergelijke zaken eerst in het overleg van het Permanent Veterinair Comité. De totale uit voer van Nederlandse levende slachtvarkens en biggen naar Ita lië in het eerste halfjaar van 1983 wordt geschat op ruim 200.000 dieren. Over heel 1982 bedroeg de uitvoer ruim 400.000 dieren, die een waarde vertegenwoordigden van 158 miljoen gulden. BONN/DEN HAAG Klachten van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) in Den Haag over ongeoorloofde activi teiten van Duitse politie functionarissen in Neder land worden door het Bundeskriminalamt on derzocht. Dit heeft het Westduitse mi nisterie van binnenlandse za ken gisteren in Bonn ver klaard. Het ministerie zegt dat het vanzelfsprekend is dat Duitse politiefunctionarissen in Nederland alleen in nauwe samenwerking met de Neder landse politie activiteiten kun nen ontplooien. Onlangs probeerden Duitse drugs-agenten in Nederland drugs te kopen tegen hogere prijzen dan de in Nederland gangbare. Voorwaarde was, dat de verboden waar werd geleverd in Duitsland, waar de politie dan beslag kon leggen op de drugs en waar de hande laren gearresteerd zouden kunnen worden. Door zo te proberen drugs in Nederland te bemachtigen maakten de politiefunctiona rissen zich schuldig aan uitlok king tot een misdrijf. De CRI beklaagde zich over die activi teiten en wees op een afspraak tussen CRI en BKA over het beëindigen van de activiteiten van Duitse politiemensen in Nederland op drugsgebied. Het BKA weerspreekt overi gens dat drugsagenten van het BKA zonder medeweten van de Nederlandse politie in ons land hebben geopereerd. Een BKA-agent die door de Neder landse televisie tijdens onder handelingen met handelaren in verdovende middelen werd gefilmd, heeft verklaard dat hij „onder valse voorwendse len naar Nederland is gelokt en in de val is gelopen". AMSTERDAM De in frarood astronomische sa telliet Iras heeft een 30 miljoen kilometer lange staart ontdekt van de ko meet Tempel 2. Van deze regelmatig terugkerende komeet was nog niet eer der een staart waargeno men, waarschijnlijk omdat die in het zichtbare licht te zwak straalt. Toen Iras een groot aantal be wegende objecten leek waar te nemen, kwamen de astrono men op het grondstation in Engeland al snel tot de conclu sie dat er een relatie moest zijn met Tempel 2. Dit werd bevestigd toen Iras enkele dagen later de komeet zelf „zag". Analyse van de Iras-gegevens wees uit dat de staart niet, zoals eerst was aan genomen, uit losse objecten be staat Het gaat om een erg lange, maar zeer dunne staart die wordt gevormd door van de komeet afkomstige stof, die net voldoende door de zon verwarmd wordt om in het in frarood te stralen. De breedte van de staart bedraagt nog niet 1% van zijn lengte. Tempel 2 behoort tot de meest bekende kometen. Iedere 514 jaar verschijnt zij binnen de baan van Mars. Haar kern heeft een diameter van maar enkele kilometers. Dit soort kometen vertoont meestal geen zichtbare staart, omdat bij elke passage van de zon een deel verloren gaat en de staart dus geleidelijk aan dooft. Aangezien de gevoelige Iras- telescoop infraroodstraling meet, verkrijgt men een ander beeld van de hemel dan met het blote oog of optische tele scopen. De astronomen ver moeden nu, dat alle kometen, zelfs uitgedoofde, staarten kunnen hebben die in het in frarood zichtbaar worden. Ras Zuidafrikaanse baby nog niet vastgesteld PRETORIA Voor het vast stellen van het ras van een Zuidafrikaan worden geen medische of laboratoriumproe ven gedaan. Onderzoek van de politie waaruit zou blijken dat een drie weken oude vonde ling kleurling is, verdraagt zich niet met de wet. Dit heeft de Zuidafrikaanse regering verklaard. Eerder had de politie meege deeld dat een drie weken oud meisje, dat als vondeling in een vuilnisbak was aangetrof fen, blijkens haarproeven een kleurling is. Maar een politie woordvoerder heeft gisteren gezegd, dat de laboratorium proeven uitsluitend gedaan zijn om het opsporen van de ouders van de baby te verge makkelijken. De apartheids wetgeving in Zuid-Afrika ver eist dat elke baby wordt als Ulank, neger of kleurling wordt geclassificeerd. LISSINGEN Het Neder- canus II, dat is geladen met indse loodswezen in Vlissin- het uiterst giftige dioxine en en stelt een onderzoek in enige tijd in de Antwerpse ha- aar het gedrag van het West- ven heeft gelegen, uitse verbrandingsschip Vul- Het schip verliet gisteravond rak herovert strategische berg fICOSIA Iraakse troepen hebben gisteren de strategische erg Kardemand in Koerdistan op Iran heroverd. De gevechten m de belangrijke berg duurden 24 uur. Dit heeft het Iraakse srsbureau gisteren bekend gemaakt. e berg Kardemand is voor Irak van grote betekenis, omdat het introle over de oliepijpleiding van Kirkoek mogelijk maakt. _et vorige week gelanceerde Iraanse offensief in Noord-Irak 'orden de iraakse olievelden bedreigd. De herovering van de 'érg Kardemand heeft deze bedreiging voorlopig weggenomen. ADVERTENTIE onverwacht de haven van Antwerpen, nadat het de la ding gif dioxine had ingeno men. De Vulcanus II is ging enkele uren later op de rede van Vlissingen voor anker om enkele, zoals de kapitein later aan het loodswezen heeft mee deelde, kleine reparaties uit te voeren. Volgens een woord voerder van het loodswezen was het schip met die gevaar lijke lading aan boord daarmee in overtreding. Een schip met een dergelijk zwaar vergif boord mag niet op de rede van Vlissingen voor anker gaan. Het loodswezen vind het bo vendien vreemd, dat het schip met een dergelijk gevaarlijke lading niet door de Belgische autoriteiten aan het Neder landse loodswezen is gemeld. De Vulcanus II heeft gister avond laat het anker opge haald en is naar zee vertrok ken waar het dioxine zal wor den verbrand. PARIJS De jonge Eric" heeft dus een beloning gekre gen, alvast een aanmoediging om de geest van Balmain ver der te gedenken. Eric Morten - sen, geboren te Kopenhagen en leerling van de grote Deense couturier Hol ge r Blom, trok in 1948 naar Parijs en ging daar, heel bedeesd, zijn eerste schetsen tonen aan Pierre Balmain. Die hem da delijk aanwierf en drie jaar later tot eerste assistent be noemde. Vivien Leigh („Ge jaagd door de wind") en Ed- wige Feuillere waren klanten. Toen Balmain in juni 1982 overleed, volgde Mortensen hem bijna vanzelfsprekend op. Van zijn laatste kollektie herinneren wij ons vooral de vliegeniersvrouwen met het typische leer-en-tweed kapje. Hanea Mori draagt in Tokio de bijnaam Napoleon. En dat heeft ze verdiend ook. Ze was trouwens allang beroemd in Japan. Zes jaar geleden reeds trok ze naar China op uit nodiging van de Chinese re gering en ze laat heel wat van haar kleding daar produ ceren, vooral het borduur werk. „Voor de helft van de prijs", vertelt ze. Maar die kleding mag ze niet in Europa (de EEG) verkopen, vanwege de beschermende maatregelen voor de textielsektor. Op en top een zakenvrouw, dus ze toont weer veel zwart, feilloze mantelpakken, gedrapeerde kokerjurken. Maar Hanae Mori is op haar best wanneer ze oost en west door elkaar kan hutselen, bv dóódsimpele zuilen van zwarte zijde met geborduurde vlinders (haar lievelingsmotief) draken, kry- santen enz. veel parels en fij ne lovertjes, soms spectacu lair, maar nooit schril. Ook Givenchy is net terug uit Japan. Waar hij zijn dertigste couture verjaardag is gaan vieren - die heeft hij verleden jaar al in Parijs gevierd, hij blijft maar door-vieren, voor 30.000 toeschouwers. En Audrey Hepburn. Tja, dat mooie kind is intussen al ook halverwege de vijftig. Viole- tjes zijn weer op het appèl, rokken van bronsleer, kort zoals bij Saint Laurent. Onder jasjes van maraboe of grijzige astrakan. Ik zeg maar niets, Givenchy is ooit in woede ontstoken omdat een kollega had durven schrijven: Hij is voor rijke, rijpe dames. „Hoe durf je zoiets te schrijven", riep Givenchy woedend. „Kijk eens naar jezelf. Hoe je d'r bijloopt. En dat durft kri tiek te hebben op mijn mode". Vreselijk lang Per Spook brengt zo ongeveer de enige ralistische kollektie van het seizoen: sportief, jeug dig en sober. Het is allemaal trench-coat, blouson en over jas, of trui en rok wat de klok slaat. Alleen is het zo vreselijk lang. Jassen slepen bijna over de grond. Schoenen en laar zen zijn plat en stevig, er wor den zelfs dikke sokken in ge dragen. Dat betekent niet dat er geen luxe bij is: maar de lijn is gemakkelijk, het coutu- re-dure element zit bijna uit sluitend in de materialen. Overigens zijn er ook gewone stoffen als ribfluweel, gabar dine en flanel gebruikt. Voor 's avonds gemakkelijke vloei bare lijnen (is een t-shirt op een rechte rok) maar van zij de, bezaaid met lovertjes. Overdag veel leren biesjes. Als laatste komt mevrouw Gres, traditoneel de rode lan taarndrager van de couture- week. Ik hoop maar dat het geen symbool is, maar bij het binnenkomen zag ik een mot buitenvliegen. Gres kan meesterlijk draperen, al zijn haar kleren dit seizoen een beetje matter dan anders. Het blijft mooi, en in de beste ge vallen een Spartaanse sober heid. Leerlingen van de kunstakademie vechten om een uitnodiging, terecht. Gres blijft werken om haar atelier aan het werk te hou den, zegt men. Wat toch wel sympathiek is, want op haar gevorderde leeftijd moet het niet gemakkelijk zijn om. zo als zij dat doet, alle modellen persoonlijk onder handen te nemen. Gelukkig schijnt ook hier de beroemde parfumerie- sektor voor enig kassa-gerin- kei te zorgen. Tussen de bedrijven door zet ten de kollega's een boompje over het onderwerpKan en mag een sociaalvoelend we zen zich vandaag de dag ei genlijk wel interesseren voor zo'n frivool, duur gedoe als de mode? Is dat wel verantwoord in deze crisistijd? (Let wel: we hebben het over de haute cou ture, dat wereldvreemde re servaat, en niet over de tex tielindustrie). Hebben de arme Chineesjes minder hon ger omdat wij ons bord niet leegeten? Moeten we het ju- weliersgild uitroeien omdat Ms niet iedereen juwelen kan ko- pen? Conclusie (20 shows la ter): je kan beter van mode le ven, dan van wapenhandel. De korte, strakke maar dure rok is weer in bij Yves Saint- „,rE,_ __r, Laurent AGNES ADRIAENSSEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5