Paalzitters worden moe, maar geven niet op Steeds meer patiënten zijn liever thuis ziek :JA. Net te laag Gratis parkeren verleden tijd Uitstel Haffakker-project en inkrimping personeel Alle goede dingen bestaan in drieën. mlr Ccïdóc Qowicvnt 1 lINJi .EIDEN CcidócSoivumt ZATERDAG 30 JULI 1983 PAGINA 3 iBromfiets- W dieven betrapt KATWIJK De Katwijkse politie heeft gisternacht twee 19-jarige jongens uit War mond aangehouden. Het d tweetal werd op heterdaad ebetrapt bij een poging tot „diefstal van een bromfiets. Zij wilden bij het winkelcen trum in de Hoornes juist met colleen pnorme schaar het ket- 'tingslot van de brommer los- i< knippen, toen de politie elopi langs kwam. KATWIJK Net te laag. dat constateerde een 46-jarige vrachtwagenchauffeur uit Den Helder gistermiddag onder het viaduct van de snelweg Noordwijk-Wassenaar. De man dacht al rijdens over de Nieuwe Duinweg net er onder door te kunnen, maar dat bleek echt niet te gaan. De politie kon de man te hulp komen. Door de lucht uit de banden van de vrachtwagen te laten lopen, werd het vervoermiddel net laag genoeg om er wel onder door te komen. Vrachtwagen en via duct werd niet noemenswaard beschadigd. Weer Ierse kinderen naar Hazerswoude HAZERSWOUDE Het is niet uitgesloten dat in de zomer van 1984 of 1985 een groep kinderen uit Noord-Ierland een vakantie van enkele weken in Hazerswoude en Kou dekerk aan den Rijn komt doorbrengen. De leden van de werkgroep Hulp aan Noord- Ierland (HUNI) uit beide dorpen aan de Oude Rijn komen op gezette tijden bijeen en bezien dan of de organsatie van zo'n sa menlevingsproject nog eens op touw kan worden gezet. Zoals bekend waren Hazers woude en Koudekerk al enkele keren eer der „gastheer" van jongeren uit de Noord- ierse stad Belfast. Een aantal gastouders uit de twee gemeenten heeft nog steeds schrif telijk contact met hun pleegkinderen uit het door burgeroorlog geplaagde land. Film in museum LEIDEN In het Rijksmuseum aan de Steenstraat 1 wordt morgenmid dag de film „Mo derne Chinese Kunstnijverheid" gedraaid. De con servator van de af deling China van het museum zal de film van een inlei ding is een film Provincie keurt huis van bejaarde Hazerswoudse af HAZERSWOUDE Ook Gedeputeerde Staten vinden net als B en W van Hazerswoude dat de woning aan het Westeinde 9 onbe woonbaar moet worden verklaard. In het huis woont een 95-jarige vrouw met haar zoon. die wormen kweekt achter de woning. De bewoners waren bij GS in beroep gegaan om hun huisje te redden van de slopershamer. Maar ook de provincie vindt dat het huis in een te slechte staat verkeert om het nog op te knappen. Overigens is het wel zo dat de gemeente de bewoners niet meteen op straat zal zetten. Ze wil eerst afwachten hoe de gezondheid van de bejaarde bewoonster zich ont- wikelt. Een Hazerswoudse arts had al in het beroepschrift tegen de onbewoonbaar verklaring geschreven dat een eventuele verhuizing voor de vrouw „onverantwoord" is. Alleen als de vrouw vrijwillig weg gaat, wordt het huis ontruimd. „De onbewoonbaar verklaring in dit geval dient alleen om te voorkomen dat er straks nier"'" mensen in het huis kunnen trekken", aldus een woorvoerder de gemeente. Toontje Lager naar Oegstgeest OEGSTGEEST De bekende Neder landstalige popgroep Toontje Lager komt zaterdag 3 september op uitno diging van de johgerensociëteit De Fuik naar Oegstgeest. De groep zal die avond van negen tot twaalf uur een optreden verzorgen in een grote tent op het marktterrein aan de Lange Voort. De toegangskaarten voor dit popfestijn kosten tien gulden, reser veert men van te voren, dan komt daar een gulden bij. Kaarten zijn nu al verkrijgbaar bij Taberna aan de Ju- lianalaan 1 in Oegstgeest, John Han- kart aan de Lange Voort 33 in Oegst geest en het VVV-kantoor aan het Stationsplein in Leiden. GISTEREN SLECHTS TWEE AFHAKERS NOORDWIJKERHOUT Langzamerhand wor den de paalzitters boven het Oosterduinsemeer toch moe van het zitten. Vannacht telden nog zes tien palen een „eigenaar". Af en toe begint er een af dojte stappen. Leo van Den- hield het, zoals be kend, na meer dan 48 uur voor gezien. Zijn conditie was nog goed maar hij had gewoon slaap. Slaap teisterde gisteren de hele m .dag ook de 29-jarige j^lNoordwijkse verpleegkun- zakè-dige Rob Westen. Uren lang had hij er tegen ge- vochten. Toen hij weer eens helemaal naar voren ;cho ging zitten, zei iemand van het medisch team: „Joh, ga er maar af". Om negen minuten voor ne gen gisteravond heeft hij die raad opgevolgd. Ove rigens is het opvallend te noemen dat de vier vrou welijke deelnemers het al lemaal nog goed doen. 'logf Zin om wat te zeggen had Rob Westen na zijn afstappen niet. Hij was het zat. Hij had 58 uur en 49 minuten gezeten. De an deren weten echter niet van ophouden. Ze doen al dagen en nachten lang niets. Een beetje praten en om vijf uur zitten ze de kranten te spellen. „M'n krantenwijk", heeft een medisch begeleider de palenrij al genoemd. Maar sommigen hebben af en toe wel een black-out. Dan zien ze dingen die niemand verder ziet. Of ze weten niet meer precies wan neer ze op de palen zijn ge gaan. Lang duren die ogenblikken niet. Juist op die momenten zijn hele kleine gebeurtenissen beslissend voor het al of niet afstappen van de paal. Komt er dan iemand „op bezoek" in het water of gebeurt er net iets op het strand, dan is de aan dacht even afgeleid en het zwakke ogenblik gaat weer voobij. Zo hebben bijna alle paalzitter wel een eigen ver haal. Alleen Nico Meeuwe noord niet. Hij is de saaiste van alle deelnmeres. Als hem gevraagd wordt hoe het gaat, hoor je hem alleen maar zeg- De eerste afstappen Leo van Denzen. gen: „Prima". Toen zijn schoonmoeder hem vroeg wanneer hij weer „een bakkie kwam doen", zei hij laconiek: „Zondagmiddag om zes uur". Maar er zij er meer die vol vertrouwen de laatste dag te gemoet zien. Toch- is de alge mene verwachting dat in de loop van het weekeinde een aantal deelnemers van de zit- Rob Westen: „moe". De laatste dag van het paalzit- ten wordt het zwaarst ge noemd. Kees Ouwehand, de broer van paalzitter Bas, zegt het zo: „De laatste avond wor den ze allemaal gesestelijke wat minder, en de bewegingen worden trager. Vorig jaar lie ten we Bas tien keer zijn jas aan en uit trekken, want hij zat maar zo stil te suffen. Dat weet hij niet eens meer. Het is ook goed dat er geen ladders meer tegen de palen staan, want als er iemand opstaat, moeten de paalzitters naar be neden kijken en dan vallen de ogen dicht. Bas zegt dan ook tegen iedereen dat men voor de hekken moet blijven Het ziet er zo langzamerhand naar uit, als er tenminste geen onverwachte ontwikkelingen zich voordoen, dat zondaga vond bijna iedere plaats uit de streek zijn eigen kampioen kan verwelkomen. De zitter weten namelijk niet van op houden en worden door ge ringschattende opmerkingen van sommige toeschouwers ge stimuleerd in hun pogingen het wereldrecord van 102 uur en een kwartier te verbreken. Zondagmiddag tussen half vier en vier uur wordt die tijd be reikt. De dames mogen overi gens eerder ophouden. Hun wereldrecord staat op ruim 89 elij Leidschendamse XTbedden enkele reis Madagascar LEIDSCHENDAM De Rotary-club in Voorburg is bezig zo'n zestig zieken huisbedden uit elkaar te schroeven en klaar te ma- 't-wl ken voor verscheping naar Madagascar. De bed den komen uit ziekenhuis St. Antoniushove in Leid- schendam, dat binnen en kele weken zo'n honderd vijftig nieuwe bedden ver wacht. De huidige, al iets verouderde bedden, be gonnen zoveel manke menten te vertonen dat de onderhoudsdienst van het .iekenhuis het niet meer bij kon houden. In het ontwikkelingsland Ma- iscar, een eiland ten oosten Zuid-Afrika, liggen de zie kenhuispatiënten meestal op de grond, zo weet een lid van de technische dienst van het iekenhuis te melden. „De :dden zijn door de mensen daar nog heel goed te gebrui- er mankeert verder niets Alleen werd het onder houd voor ons te duur. Daar zijn de arbeidskrachten wat goedkoper en kari er mis schien wat meer tijd aan be steed worden. Als ze niet naar Madagascar gaan, komen ze hier bij de schroothandel". ndei-De verscheping gaat in drie containers, die gratis ter he rschikking zijn gesteld door een i bedrijf in Rotterdam. Ook het vervoer over zee zelf is koste- i loos. De reders die op Mada- i gascar varen hebben zich be- rreid verklaard de bedden gra- De hrekvan de drie containers werd tid|u gistermorgen ingeladen, de sehi laatste zal vermoedelijk eind J i augustus op de boot worden gezet, als alle nieuwe bedden erk.dn St. Antoniushove zijn gear riveerd. Vanaf volgende week don derdag is het afgelopen. Dan kan er niet langer gratis ge parkeerd worden op het par keerterrein op de Lammer markt en het terreintje aan de weg om Molen de Valk in Leiden heen. Naast deze weg, de Molenwerf, is ook nog ruimte voor enkele tien tallen auto's. Op beide terrei nen komt één centrale par keerautomaat, elke parkeer plaats wordt genummerd en op de automaat zijn ook nummers aangebracht. Voor de parkeercontroleurs is zo eenvoudig af te lezen of iede re automobilist heeft betaald. Op deze parkeerterreinen mag maximaal twee uur wor den geparkeerd tegen een tarief van anderhalve gulden per uur. De gemeente plaatst dergelijke automaten om het langparkeren in de binnen stad tegen te gaan. De hele dag de auto op het terrein bij Molen de Valk neerzetten zonder de mogelijkheid dat er bij terugkomst een bon op zit, kan voorlopig nog wel. De gemeente moet nog beslis sen welke regels ten aanzien van dit terrein worden inge voerd. Luchtfoto Wim van Noort. Door de bouwstop mag de Bavo dit paviljoen niet slopen. De bewoners zijn inmiddels verhuisd naar het project „Beschut Wonen". BOUWSTOP TREFT ST. BAVO NOORDWIJKERHOUT De door het ministerie afgekondigde bouwstop voor nieuwbouwprojecten in psychiatrische inrich tingen kan zowel voor het Hafakkerproject van Sint Bavo als voor de werkge legenheid in Noordwijker- hout gevolgen hebben. Omdat in verband met de bezuinigingen de nood zaak van alle nieuwbouw moet worden heroverwo gen, is er voor het experi ment Hafakker nog geen bouwvergunning. Maar ook de verhuizing van een deel van de inrichting Sint Bavo naar Capelle wordt in ieder geval weer uitgesteld omdat ook de bouw van de nieuwe in richting bij Rotterdam on der de bouwstop valt. On danks dat zal de Bavo toch moeten inkrimpen, omdat de inrichting vol gens de normen teveel bedden telt. Het projekt Hafakker is een van de twee experimenten die binnen de St. Bavo plaats vin den. Het eerste experiment, het „beschut wonen" is inmid dels gereed. Patiënten leven nu in een eigen wijk en in ei gen woningen. De bewoners zijn afkomstig uit de paviljoens Anthonius en Vincentius. Daarover kan de directeur de heer Koenen kort zijn: „Be schut wonen is vervangende nieuwbouw voor de paviljoe nen. Dat zijn gebouwen uit 1914 en niet meer geschikt voor deze tijd. Dat betekent gewoon dat die oude gebou wen worden gesloopt. Maar sloopt valt ook onder de bouw stop en daarom wachten we nog op vergunningen daar- Bafakker is het tweede project van St. Bavo. Er moet een wijk komen waarin zowel pa tiënten als mensen van buiten de inrichting komen te wonen. In de eerste fase zou huisves ting moeten komen voor 56 patiënten en 53 personeelsle den. Ook dit experiment valt onder de heroverwegingen van het ministerie. De gezond heidszorg wil wel de woningen voor de zwakzinnigen bekosti gen, maar niet de zogenoemde „verdunningswoningen", de huizen voor mensen die van buiten de inrichting komen. De heer Koenen: „Men bekijkt of men er wel of niet mee door wil gaan. Ik denk dat de staatssecretaris dergelijke pro jecten wil uitsmeren over een langer termijn, bijvoorbeeld Over de verdunningswonin gen zegt hij: „In die huizen hebben we liever geen mensen, die hier werken. Bij de gega digden waren een politieagent en mensen die zelf zwakzinni gen kinderen hadden. Wat be treft het geld voor de bouw ben ik nu bezig om te kijken of we die woningen kosten dekkend kunnen bouwen. Oorspronkelijk waren het los staande woningen van forse makelij. Nu probeert men dui delijk te maken dat je via een woningwetsysteem zoiets moet kunnen realiseren. Een voor deel is dat de grond ons vrij wel niets gekost heeft. Maar het is zo dat het ministerie wel het experiment maar niet de kosten wil. Een aantal mede werkers heeft een manifestatie gehouden en ook wij oefenen druk uit omdat we het een be langrijk project vinden." Werkgelegenheid Ook voor veel Noordwijker- houters kan de bouwstop ge volgen hebben. In de toekomst was een verhuizing van een deel van de Bavo gepland naar Capelle. Maar ook dat nieuw bouwproject valt onder de bouwstop. Blijft Sint Bavo dan gewoon helemaal in Noordwij- kerhout? De heer Koenen: „De staatssecretaris wil alle nieuw bouwprojecten heroverwegen, dus ook die verhuizing naar Capelle. Maar we zouden hier in elk geval nog een aantal ja ren blijven, want zelfs als de plannen daar gerealiseerd zijn, duurt het nog wel even voor dat de patiënten zijn verhuisd. Maar daarna hebben we hier teveel gebouwen. En het is duidelijk dat inkrimping ook werkgelegenheid kost. Globaal kun je zeggen dat we een me dewerker hebben per opgeno men patiënt. Meer dan de helft daarvan komt uit Noordwij- kerhout, dat zijn ruim vier honderd mensen. Wij zijn de grootste werkgever. Boven dien leveren veel Noordwij- kerhoutse bedrijven allerlei artikelen aan de Bavo". De verhuizing naar Capelle zou in ieder geval veel ar beidsplaatsen kosten, maar ook als dat deel van de Bavo niet verhuist, moet er in Noordwijkerhout worden in gekrompen. „Hier in de streek zijn te veel psychiatrische bed den en dat aantal moet dus worden verminderd in het ka der van de landelijke sprei ding. Je kunt het vergelijken met een bakker. Als hij hier geen brood verkoopt omdat er teveel bakkers zijn en hij ziet dat er in Rotterdam juist wei nig zijn, dan kan hij beter daarheen gaan", aldus Koe- JAARVERSLAG ALPHENSE KRUISVERENIGING: ALPHEN AAN DEN RIJN Steeds vaker moeten verpleegkundigen zieke mensen thuis bezoe ken en verzorgen omdat 'de patiënten liever thuis, in hun eigen bed, blijven. Voor de Alphense Kruis vereniging betekent dit steeds meer werk, zo staat te lezen in het jaarverslag van de vereniging. Het bestuur schrijft dat er vo rig jaar 19.000 huisbezoeken werden afgelegd door de ver pleegkundigen Behalve dat meer mensen liever thuis ziek willen zijn, is de stijging van het aantal huisbezoeken ook te wijten aan het steeds ouder worden van de bevolking. Ook verzorgen familie of kennissen de zieken thuis steeds minder waardoor steeds meer beroeps krachten moeten worden inge schakeld. Behalve bij het verzorgen van zieken, spelen de verpleeg kundigen ook een rol bij het voorlichten van mensen over bepaalde leefregels. Dat kan variëren van het nadruk leg gen op gezonde voeding bij al leenwonende bejaarden tot het strikt opvolgen van diëten en het innemen van medicijnen bij bijvoorbeeld suiker- en reu mapatiënten. Daarnaast geeft de Alphense Kruisvereniging nazorg aan mensen die hun partner hebben verloren en helpt men patiënten bij hun herstel nadat ze in het zieken huis een zware operatie heb ben moeten ondergaan. Andere activiteiten in 1982 waren de zwangerschapsgym- nastiek, postnatale gymnas tiek, het dieetspreekuur, cur sussen, gespreksgroepen, hulp aan de zelfhulpgroepen voor vrouwen zonder baarmoeder en vrouwen na borstamputatie en het uitlenen van zaken zo als rolstoelen, krukken, baby weegschalen en bed- en toilet- verhogers. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. I Naam Postcode/Plaats Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving v bank/girorekening.nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres Postcode/PlaatsTelefoon I Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar I - Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3