ffiet zilte nat 1 Jinale Nederland eet zich ongans aan anti-hongerkoekjes AFSLANK-INDUSTRIE DIJDT STEEDS VERDER UIT: ZATERDAG 30 RJU 1983 Ir is een theorie die zegt dat het door de iensen nagestreefde ideale lichaamsge- icht omgekeerd evenredig is aan het [ewicht van hun portemonnee. In tijden aarin men weinig te verteren had, zo- in de periode voor de Tweede We reldoorlog, kon je nog eer inleggen met een Rubensiaans postuur. Daarna werd de „ideale vrouw' steeds slanker, totdat uiteindelijk in de welvarende jaren zes tig bij het fotomodel Twiggy (twijgje) de campi ribben te tellen waren. «n ma Historici die bovenstaande theorie aan- p 0; hangen, zitten nu met spanning te wach- Iten op een kentering. Het gaat tenslotte al zo n tien jaar lang steeds een beetje t °p «minder goed met de economie. Fotomo- ik.comyel „Mollie" kom je echter nog niet in de '(Pagpodebladen tegen. Vorig jaar werden in (Nederland zelfs tweemaal zoveel af- klankmiddelfjes verkocht als in 1981. Nederlanders zijn mo- „op dieet", bleek onlangs uit onderzoek. In deze „markt" boekte Engels anti-hongerkoekje een succes. Ineke van der Oudernaa:„Af en toe denk ik wel eens: zijn we niet te paranoia?". gegrepen door de zoutwatervisserij, dat ze zelden of nooit meer anders doen. Ik ken ook veel zoetwater vissers met name i het fijne werk die de 1 ophalen voor vissen in zee en gaten: „Mij te grof". Toegegeven: het materiaal is totaal anders. Nylon van 30-00 of i lood van 75 tot (bij felle stroom) 250 gram, soms hengels als poken, met een top zo dik als een kinderduim. 't Is een verschil als tussen volley bal en voetbal, zeg maar: je doet het allebei met een bal maar daar houdt de overeenkomst wel op. Voor wie met zout water kennis wil maken raad ik een dagje van Tholen uit ten zeerste aan. Om vele redenen: Tholen is een allerbekoorlijkst oud Zeeuws stadje met goede hore ca voor daarna; de wateren in de Zak van de Oosterschelde (het oostelijk deel van die geduchte zee-arm dus) schoon en helder en er zit goed vi het landschap (of heet zoiets waterschap?) is van een uitzonder lijke bekoring, zeker bij eb als hier enorme slikken en schorren droog vallen en een mens daar prinsheer lijk tussen ligt te vissen in smalle, diepe geulen; de heren Piet Moerland en Piet oude werkgever en liep over naar de andere partij: de afslank-indus- trie. Ze werd daar in korte tijd een succesvol zakenvrouw en pikte nog een leuk voordeeltje mee: de zout jes verdwenen van het bureau en de buikriem kon een paar gaatjes worden aangehaald. Paranoia Ineke, met 33 lentes een van de jongste vrouwelijke divisie-mana gers in Nederland, bekent: „Het is een rare markt, waar wij in opere ren. Het afslanken is in onze maat schappij enorm belangrijk. In de reclame wordt dat ook sterk bena drukt. Af en toe denk ik wel eens: moet dat nou. zijn we niet tè para noia?". Bovenvermeld citaat uit de Story is daar volgens Ineke een goed voorbeeld van. Er wordt, met zoveel woorden, gezegd dat te dik zijn reden geeft tot zelfmoord. De cynische realiteit wil dat hetzelfde doel. namelijk de dood, soms be reikt wordt met al te rigoureuze af- slankdiëten. Eiwitriike afslank- drankjes en -pillen kwamen door berichten over dergelijke tragische voorvallen in een kwaad daglicht te staan. „Wij kiezen daarom voor een wat rustiger aanpak", zegt Ineke. „Wil je in een paar weken dertig kilo af vallen. dan moet je niet bij ons zijn. Ons koekje is meer bedoeld voor het merendeel Can de afslankers dat een paar pondjes kwijt wil, maar niet echt een medisch ge wichtsprobleem heeft. Al kan ons produkt voor die laatste groep best een leuke aanvulling zijn". Geen berichten dus in de kranten over miraculeuze resultaten. Het knabbelkoekje van Ineke is be doeld als calorie-arm alternatief voor het ontbijt en de lunch. Het diner blijft gewoon gehandhaafd, al geeft Boots (de fabrikant) in een bijsluiter wel tips voor een „bewus ter" avondmaal. In één week kan men zo anderhalf tot twee kilo af vallen. Afslank-seizoenen Ineke: „Voordat wij de markt be gonnen te bewerken, dat is nu zo'n drie maanden geleden, hebben we onderzoek gedaan naar de afslank- industrie. Daaruit bleek dat de grootste groep mensen die aan de lijn doen. tóch steeds weer de ki lootjes erbij eten en vervolgens op nieuw proberen af te vallen". Er zijn, zo blijkt uit een recent marktonderzoek, drie afslank-sei zoenen in Nederland. Het absolute piek-seizoen is de periode mei/juni, als de bikini's uit de kast worden gehaald en men met een goed fi guur op het strand wil verschijnen. De verkoop van afslankprodukten is in die periode meer dan twee maal zo groot als in de andere twee seizoenen. Ineke: „Dan heb je het seizoen maart/april. In de vakantie wordt altijd lekker gegeten en de extra pondjes die er zo bij zijn gekomen willen veel mensen in deze maan den weer kwijtraken. Tenslotte is er het seizoen januari/februari, de periode na de feestdagen, waarin stevig gezondigd is met marsepein, chocolade en pepernoten". voorjaar soms zeer veel wordt ge vangen, is een der meest onder schatte kwaliteitsvissen in ons land. („Het onkruid der zee", zeggen vis- serlui. maar kijk eens wat je ervoor betaalt op Franse markten En wie versmaadt aal en tong? Maar de hoofdzaak is toch het dag je op het wijde water. Het weerga loze landschap. De trilling of ruk aan de top van de hengel die de aanbeet verraadt (want men vist zonder dobber op zee). Wie het nooit heeft gedaan krijgt van de schipper hulp en instructie bin nen vijf minuten kneist een mens de beginselen. In de diepe gaten vissend, in het Tolense gat voor Strijenham (waar over de eb twaalf meter water staat) of het Marollegat en de Zil- verput, nog wat dieper, dan wel het Lodijksegat. worden in de zomer soms zeer dikke alen gevangen. En steenbolk. Daar is het nu de tijd voor. (Dit jaar waren ze trouwens vroeg.) Steenbolk is familie van ka beljauw en schelvis, maar blijft veel kleiner, tot dertig centimeter. In ons land worden ze eigenlijk al leen in de Oosterschelde en op de Waddenzee gepakt, 't Is een leuke, felle sportvis en nog lekker ook. En met name de leerling-op-het-zilte- nat, de noviet, kan er in deze we ken zijn hart aan ophalen. En als er een aal van een pondje tussendoor loopt, of een knappe tong. dan is er kans dat u voorgoed aan de visserij in het zilte nat verslingerd bent. A. C. W. VAN DER VET VIANEN „Wonderdieet weer hield me van zelfmoord". In het vrouwenweekblad Story vertelt huisvrouw Marian Beukers uit Em- men hoe ze dank zij een eiwit- drankje in enkele maanden 35 kilo verloor en haar zelfvertrouwen herwon. Van zelfmoord vanwege haar „belachelijke figuur" zag ze af. „Zo'n vorm van sluikreclame vind ik niet netjes", zegt Ineke van der Oudernaa. „Een wonderdieet be staat gewoon niet". Ineke slaagde er niettemin in binnen drie maanden marktleider te worden met een nieuw afslank-hulpmiddel: het dieetkoekje Crunch en Slim. Een uniek feit in de afslank-industrie, die verbetener dan ooit lijkt te vechten om de gunst van de over tollige pondjes. Een paar jaar geleden verzorgde Ineke nog de marketing (het „op de markt brengen") van Calvé-zoutjes. Ze zegt over die periode uit haar carrière: „Er stond altijd wel een doosje wokkels, zoutstengels of pin da's op m'n bureau. Ik zat de nele dag te snoepen en begon er steeds meer pondjes bij te krijgen". Een beetje zwaarlijvig en krap in het rokje deserteerde Ineke bij haar Zo'n 3.5 miljoen Nederlanders „doen aan de lijn". Dit meisje toont een wel erg verbluffend resultaat. Ze poseert trots naast een levensgrote foto die een jaar geleden haar werd genomen. Het zijn vrijwel altijd vrouwen, in de leeftijdsgroep van 25 tot 40 jaar, die in deze drie seizoenen een be roep doen op de afslankmiddeltjes, teneinde hun postuur weer enigs zins in overeenstemming te bren gen met de „slanke den" die steeds weer in de reclame opdoemt. Man* nen generen zich een beetje om „middeltjes" te gebruiken ter be strijding van het overtollig vet, weet Ineke. „Een man voelt zich nog steeds een beetje belachelijk als hij zegt dat hij afslankmiddeltjes neemt. Hij vindt, dat hij die disci pline zelf op moet kunnen brengen. Als hij toch naar de middeltjes grijpt. Iaat hij zijn vrouw het spul inkopen". Discipline Het gebrek aan die discipline, stelt de manager, is nu juist de clou bij de verkoop van afslankprodukten. Ineke: „Als je zo'n doos pillen, poe ders of koekjes aanschaft, dan koop je in feite een portie discipline. Je hebt nu eenmaal een paar tientjes voor die middeltjes neergeteld, zo redeneert men. Nou, dan wil men zich er ook aan houden, anders is het toch zonde van het geld? Bo vendien zijn veel mensen het beu om steeds maar calorietjes en vita- mientjes te tellen". Astronautenvoer Van het ministerie van volksge zondheid heeft de fabrikant Boots toestemming gekregen om vitami nes aan de koekjes toe te voegen en op de verpakking te melden dat het produkt een volwaardige vervan ging is van de lunch en het ontbijt In de koekjes zijn verder alleen na tuurlijke produkten verwerkt, waarmee volgens Ineke de angst voor het „chemische astronauten- voer" ondervangen is. Een voor deel van het Boots-koekje is ver der, zo meent Ineke, dat het de af- slank-kandidaat toch nog iets geeft om op te kauwen. Ineke: „Zo'n poedertje als ontbijt is toch onbe vredigend". Ze spreekt uit eigen ervaring. De afgelopen maanden heeft de divi sie-manager zelf vrijwel alle pro dukten van de concurrentie uitge probeerd. Pillen, poeders, drankjes: Ineke weet er alles van. „Ik ben tien kilo afgevallen. In gesprekken op verjaardagen komt dat onder werp afslanken ook steeds weer naar boven. Er wordt onder vrou wen enorm veel over gebabbeld. Uit die gesprekken leer je ook weer. Wat dat betreft is het wel een voordeel dat ik als divisie-ma nager bij Boots een vrouw ben. Die eigen ervaring heb ik toch kunnen gebruiken". In de advertentiecampagne van Boots Nederland is gekozen voor een „vrouwelijke" benadering. Geen vergelijkende foto's van dik ke ongelukkige en dunne gelukkig glimlachende dames. „Zo wil ik als vrouw niet aangesproken worden", zegt Ineke beslist. „Ik wil niet in een advertentie lezen dat ik dik ben en me daarom maar moet scha men". De dieetkoekjes worden dan ook aangeprezen door een slank li chaamsdeel van een aerobic-danse res, dat de koekverpakking toont in een rustiek kleurtje. Foto's van „voor en na de behandeling" ont breken. Het koekje is nog lekker ook, wordt gesuggereerd. Deze aanpak is niet zonder resulta ten gebleven. De firma Boots had er op gerekend dit jaar 100.000 pak ken koekjes te verkopen. Binnen drie maanden gingen al 175.000 pakken als warme broodjes over de toonbank. Crunch en Slim is nu het meest verkochte afslankprodukt in Nederland. Ook in het „thuisland" Engeland eet men zich ongans aan het anti-hongerkoekje. Daar is Boots al twee jaar marktleider. Overrompeld „We zijn zelf door ons succes over rompeld". vertelt Ineke. „Normaal duurt het een jaar voordat een nieuw produkt een beetje aan slaat". Maar ze relativeert meteen: „Natuurlijk moet je in deze markt wel op blijven passen. Er zijn pro dukten die het helemaal maken en een jaar later hoor je er ineens niets meer van. De mensen hebben het dan uitgeprobeerd en als ze la ter opnieuw af willen slanken, stappen ze over op een ander mid del". De vraag blijft of Ineke met haar koekje wel een nuttig produkt op de Nederlandse markt heeft ge bracht. „Gewoon minder eten", zo stellen de consumentenorganisaties herhaaldelijk, „is nog altijd de beste manier om af te vallen". De meeste afslankprodukten zijn bovendien vrij prijzig. Wordt de corpulente consument niet een loer gedraaid via misleidende reclame? Ineke: „Als je het voor elkaar krijgt af te slanken door 's och tends en 's middags alleen een bo terham met kaas te eten. dan moet je dat zeker doen. Natuurlijk kun je ook prima afslanken zonder hulp middeltjes. Dat is ook veel goedko per. Maar veel mensen kunnen toch die discipline niet opbrengen. Dan is een hulpmiddel zoals ons koekje een handige stok achter de deur". PAUL KOOPMAN Mannen grijpen in het algemeen niet zo snel naar de afslankmiddel tjes. In winter en voorzomer wordt In de van der Velde, die al vele jaren van Tholen uit met sportvissers de Oosterschelde bevaren, hebben goede boten (de Zwerver I, III en IV) en hun voorkomende echt vriendinnen zorgen in de onder- dekse. leuk ingerichte ruimten goed voor de inwendige mens. De Zak van de Oosterschelde, dat is ruwweg het deel van onze groot ste zee-arm oostelijk van de lijn Yerseke-Gorishoek. Daar liggen, naast gaten tot diepten van 21 me ter, veel schorren en slikken als de osterschelde prima platvis gevangen. Speelmansplaten, de Hooge Kraaij- er. de Plattebank, de Vogelaar. En als die bij eb droogvallen, dan zit ten daar duizenden vogels en dan blinkt de zon zo lieflijk op schor en slik. En op dat slik spitten lieden het aas waarmee u vist: zeepier en zager. Bij haast elke wind is het water hier bevaarbaar, zo goed als altijd is het zo vlak dat men eigenlijk nau welijks zeeziek worden kan. (Hoe wel: ik ken een dame die al zeeziek wordt als ze in Amsterdam met de pont het IJ oversteektSommige lui zijn er hypergevoelig voor). En mocht het bij hoog water woelig zijn, dan komt er, gelijk al eeuwen en eeuwen lang, toch altijd weer een eb, waarbij het schip achter het oppertje van schor of zandplaat ligt. In winter en voorzomer wordt hier prima platvis gevangen, in najaar en voorwinter wijting en soms gul, in de zomer wat platvis (maar niet veel), wat aal (zelden overdadig, dan zitten er wel maar er drijft veel groen) en een enkele tong. In de zomer wordt er veel op diep wa ter gevist, vanwege alle zeesla en andere groene flap die op ondiep het vissen kunnen bemoeilijken. Ook avondvissen wordt nogal eens gedaan; van 14.00 uur tot midder nacht. Goed idee vind ik dat. Het échte nachtvissen, dus het doorha len gedurende heel de nacht, is vaak wat teleurstellend, omdat tus sen middernacht en het ochtend krieken de vangsten bijna altijd schamel zijn. Maar in de voora vond. tot in het donker, zijn (voor wie de stekken weet, daar komt zeer veel op aan; het luistert echt nauw, dus men kan niet buiten een ervaren schipper) leuke vangsten aan tong en aal te maken. Voor heel veel mensen is een der aantrekkelijkheden van het vissen in zout water, dat de vangst zo lek ker is. Thoolse bot geniet faam on der lekkerbekken (hoewel over het algemeen bot een weinig gewaar deerde vis is: „Ik eet bot alleen als 't mot", zeggen ze in Bruinisse). Schar, die hier in de winter en het 8n' JjLiefhebbers van d'aloude hengel- 'sport. die slechts het zoete water kennen, maar hun fortuin ook eens vl willen zoeken op het zilte nat, kan 1 pap^ik als opkomertje 't beste een dagje *26, HWaddenzee dan wel een visdag in de Zak van de Oosterschelde aan- bevelen. 'ke dl-Toegegevenin de zomerweken zijn 2-4uJ>;de kansen op veel buit in zout wa- van «6ter? vooral gelegen in de makrelen- neg otvangst. maar dan moet je met een Leidel zeegaand schip (uit nogal wat kust- plaatsen vertrekkend) zeer lang va- r te klren en n'et >eJereen vindt dat ge- )meiei-'w'eëe' dat snel in gejonas kan rwouoivergaan als de wind goed door zet even aangenaam. Wie op Wadden of Oosterschelde gaat vis sen behoeft, normaliter, niet de .gpar^pacht tevoren zijn/haar angst voor SitteJ^Peziekte in slapeloosheid meester te worden, lovendien: voor wie in zout water il leren vissen (iedereen beseft dat het een heel andere techniek eri Heel ander materiaal vraagt dan elke vorm van binnenvisserij) bie- i)den Waddenzee en de Zak van de H Oosterschelde veel voordelen. Bo- 9jten vertrekken uit veel plaatsen: |Vöof de Waddenzee uit Harlingen, ^Holwerd. Den Helder, Makkum, JUfeezanddijk, Kornwerderzand, j Lauwersoog, Den Oever, Oude- schild op Texel. Voor de Zak van de Oosterschelde kan men terecht in Bergen op Zoom, Sint-Annaland, Tholen en Yerseke. U ziet: keus te over dus. Maar over het algemeen is de belangstelling ook pittig en met name voor weekeinden is te voren boeken raadzaam. Als u nooit op zeevis bent wezen vissen en er ook geen spullen voor hebt. begin dan metniks te ko pen. Zo goed als alle schepen die hengelaars meenemen hebben huurmateriaal aan boord. Voordat u zich in een aanschaf van vele tientjes stort, moet u eerst maar eens ervaren of het u bevalt. Er zijn mensen die, na vele jaren „zoet" te hebben gevist, zo werden

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15