male Zwart-lessers met een „elletje" doodsteek voor beroepsrijscholen Wj Joke Forceville wil jongeren niet met geloofsbelijdenis lastig vallen C. G. M. Mattijssen van de FAM ziet het niet meer zi tten FIOD stuit ZATERDAG 30 JULI 1983 Federatie van Autorij- afel sichool Managers (FAM) is niet raadje enige belangenbehartiger Dieiran de rijscholen in ons land Zuid}n °°k n*e* 6rootste- Veel Hlijkfaschoolhouders zijn aangeslo ten bij de BOVAG, de werk- n. D®eversorganisatie in het perso- htjg henvervoer FNOP, de Federa- lie van Belangenverenigingen nJJ'1^Autorijscholen Nederland tijlFBAN) en de Algemene "ond van Autorijscholen in ederland (ABAN). g Stfoch vertegenwoordigt de t eenj^^j zo'n zeshonderd leswa- 5ars6|ens- komt omdat vooral er bu| yeur,; de grote verkeersscholen in de FAM verenigd zijn. De fe deratie heeft misschien wei daardoor nogal wat in de melk te brokkelen, maar niet in de laatste plaats ook door de activiteiten van haar voor zitter Chris G. M. Mattijssen uit Delft. Een man, die mede-oprichter was van de federatie en die al lang daarvoor soms in z'n een tje strijd voerde om de rijscho len als bedrijfstak wettelijk erkend én beschermd te krij gen. Nu nog knokt hij voor de branche, maar de lol is er voor hem wel bijna af. Hij Nederland meer over. kondigt dan ook aan er per 1 Bij de FAM zijn de mensen januari volgend jaar mee te van het eerste uur aangeslo- stoppen. ten. Beroepsrijscholen, die in Een beslissing, die hem aan het hart gaat, maar die hij heeft genomen omdat de strijd naar zijn mening verloren is. Het circuit van zwart-werken- de instructeurs vernietigt de branche en als er niet binnen zes maanden afdoende maat regelen worden genomen om dat tegen te gaan is er naar zijn mening op 31 december geen fatsoenlijke rijschool in de jaren vijftig met het opzet ten van professionele rij-oplei- dingen begonnen onder de vlag van de ANWB. Maar toen de ANWB geen zitting nam in de Commissie Overleg Auto rijscholen en dus ook niet meepraatte over belangenbe hartiging van de branche, voelden de ANWB-rijscholen zich in de steek gelaten. Mattijssen: „We hadden als eersten een professionele aan pak vorm gegeven en de ANWB liet dat los. Dat stak ontzettend". Toen de vaderlandse rij- 3ill v niet ïtkani zijn J van t) gebot bedr| wd bint de Zij mge i met alleen een •..elletje" erop; zwart-werkers ■■Idus die hun pl_ naam niet op tboJde aut0 jvjdurven te daaiv ,,en" I^ELFT De professionele rij ksscholen in Nederland staan aan de 'de «an<* van c'e afgron(l. Nog even en a bog)et 's met ^en afgelopen. De oor- tienfaa^: almaar groter wordende leej/zwarte circuit in deze branche, dat 0Ok'.door ver beneden de prijs te wer ken steeds meer aspirant-automobi listen naar zich toe zuigt. „Als er. maatregelen worden geno- zegt voorzitter Chris G. M. attijssen van de Federatie Auto- j'ijl^Jrijschool Managers (FAM), „dan is noeri^et over e^n half jaar afgelopen divumet de beroepsrijscholen. De toko besluiten of ook zwart gaan lessen, is fejjjdan de keuze waarvoor ze komen ge schoolwereld zich splitste in twee kampen degenen die beroeps- en bedrijfsmatig werken en een grote groep die het rijlessen geven ziet als de uitoefening van een vrij be roep ontstond de Federatie van Autorijschool Managers. Dat was nadat in 1974 de Wet Rij-onderricht Motorrijtuigen tot stand kwam, op grond waarvan instructeurs een di ploma moeten hebben vóór ze de weg op mogen gaan met leerlingen. Rijscholen die in FAM-ver band verkeersscholen willen worden krijgen bij wijze van ballotage bezoek van een ac countant. Die controleert of er sprake is van een lesgelden en leerlingenadministratie, of de school een keurige receptie heeft en of de theorielessen (kunnen) worden gegeven in een speciaal instructielokaal. De pogingen om op die ma nier de kwaliteit van de rij opleiding in ons land te ver hogen hebben niet veel uitge haald. Als Mattijssen gelijk krijgt haalt de FAM het twee de lustrum niet eens. Chris G. M. Mattijssen: „Als er geen maatregelen worden genomen, is het een half jaar afgelopen met de beroepsrijscholen". »,te staan". rij-opleidingsinstituten en het [Centraal Bureau Rijvaardigheids- J^e^bewijzen (CBR) maken samen per kte ijaar een omzet van gemiddeld 1,25 nsj^Itniljard gulden. Tientallen miljoe-- ,nen guldens daarvan zijn volgens ,Mattijssen echter in de boeken niet _ierug te vinden. Het geld verdwijnt viinèF van mensen, die wei swaar gediplomeerd maar niet uit loofde van hun beroep in de 'avonduren en gedurende weekein den rijlessen geven en die deze (bij)verdiensten voor de fiscus ver zwijgen. De FAM heeft deze maand de kat Ie bel aangebonden en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst (FIOD) gevraagd alle controlemo gelijkheden die er zijn aan te wen den om dit zwarte geld boven wa- eg,*ter te halen. Tot nog toe heeft de FIOD enkele FAM-leden gecontro- leerd en er alles in orde bevonden. 'ai Verder onderzoek bij vooral de [{[kleine rijscholen strandde, omdat het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen, gewestelijke ar- twaf beidsbureaus, sociale diensten sten de Rijksdienst het Wegver keer (die over de kentekens gaat) medewerking weigerden. Op ver schillende gronden weliswaar, maar volgens Mattijssen komt het erop neer dat ze aan cliëntenbe scherming doen. „Ik snap dat niet", zegt hij. „De overheid klaagt dat ze geen geld heeft; de hele onderwijswereld wordt op z'n kop gezet voor enkele tientallen miljoenen guldens, ter wijl dat geld zo in deze branche is te halen. We hebben tweeduizend foto's gemaakt van leswagens met alleen een „elletje" erop zwart werkers dus die hun naam niet op de auto durven te zetten en die aan de FIOD laten zien. Maar er wordt niks mee gedaan, terwijl in Veendam en Apeldoorn zo is na te gaan van wie die auto's zijn en daarna bij de arbeidsbureaus en de sociale diensten of die uitkering krijgen". Gesjoemel Als deze overheidsdiensten wel loyaal de FIOD terwille zouden zijn was volgens de FAM-voorzitter het kaf snel van het koren te schei den. Nu dat niet gebeurt wordt er naar zijn mening een stuk rechts ongelijkheid in stand gehouden, waaraan de rijschoolwereld ten on der dreigt te gaan. „De beroepsrij scholen gaan kapot door het gesjoe mel van de kleintjes en de regering kijkt toe zonder iets te doen. Een onverteerbare zaak", aldus Mattijs- Dat een toenemend aantal zwart- lessers het gras voor de voeten van de professionele rijscholen weg maait bleek ook al uit de resultaten van een branche-onderzoek, dat in 1979 is gehouden. Het eindrapport vermeldde in totaal 17.500 instruc teurs en zevenduizend rijscholen in den lande. Mattijssen: „Een rijschool werkt ge middeld met twee instructeurs, dus ga maar na. Toen al bleek dat er twee keer zoveel instructeurs wa ren als nodig is. De behoefte, die uit dat onderzoek bleek, was vier duizend rijscholen met 8500 in structeurs". De enige oplossing is volgens hem dat het aantal rij-opleidingen dras tisch wordt teruggebracht: tot on geveer duizend grote rijscholen verspreid over het land. Dat er al jaren sprake is van een scheef gegroeide situatie komt vol gens de voorzitter van de FAM door de zwevende positie van de rijscholen. Iets, waarover meer mensen in de branche klagen. Door de belastingen worden ze als on dernemingen aangemerkt (dus: de hoge btw-tarieven en bijzondere verbruiksbelasting op de leswa gens), maar wat hun rechten aan gaat ziet de overheid hen als onder wijsinstituten. Onderwijs in Neder land is vrij en iedereen die in het bezit is van een instructeursbewijs mag rijles geven. Sinds in 1974 dit diploma verplicht werd is de markt volgens Mattijs sen overspoeld door „mensen, die op een andere wijze een inkomen hebben en daardoor tegen lagere tarieven kunnen sturen". Hij zegt dat het gedeelte van de rijschool- wereld, dat al jaren knokt voor be scherming van de bedrijfstak en er kenning als ondernemer zich hier door gepakt voelt: ook al omdat dit deel door de overheid wel wordt gecontroleerd en de zwartlessers niet. Mattijssen: „Dertig jaar geleden al, toen er gesproken werd over eisen die aan rijscholen gesteld zouden moeten worden, heb ik en met mij anderen gepleit voor eisen onderzoek op gesloten deuren op het gebied van vakbekwaam heid, handelsbekwaamheid en kre dietwaardigheid. Dat was nog niet geregeld toen in '74 het instruc teursbewijs werd ingevoerd. De Commissie Overleg Autorijscholen, waarin vooral de kleine rijschool houders waren vertegenwoordigd, zagen dit niet zitten. Ze vreesden ook voor hun eigen hachje en zo kon het gebeuren dat alleen de eis op het gebied van de vakbekwaam heid gekoppeld werd aan het in structeursbewijs". Wildgroei Dat leidde, zegt hij, tot een comple te wildgroei in de rijschoolwereld. Omdat instructeurs opeens een di ploma moesten hebben ontstond er een tekort aan deze mensen. Ge vestigde rijschoolhouders hadden niet veel tijd om het papiertje te halen en op dat moment stak het zwart-lessen de kop op. Werkloosheid was er ook toen al. Arbeidsbureaus gingen er toe over mensen zonder werk te bewegen via een omscholingscursus rij-in- structeur te worden. Aan die cursus was een stageperiode gekoppeld waarin de man of vrouw daadwer kelijk met leerlingen de weg op mocht. Mattijssen: „Toen is het gedonder begonnen. Die mensen gingen al in hun stageperiode zwart les geven voor pak-weg een tientje per uur. Ze reden zich het schompes, want ze hadden omdat ze werkloos wa ren toch tijd zat. Er ontstonden zelfs rijschooltjes met alleen dit soort instructeurs. Het was een nieuwe stroming in de rijschoolwe reld en die zorgde er voor dat we binnenkort naar de knoppen gaan". Dat hier nog steeds niet tegen wordt opgetreden steekt de FAM- voorzitter. „We hebben een FIOD, een Economische Controle Dienst, rijksaccountants. Waarom wordt het hun niet mogelijk gemaakt te snuffelen in de boeken van mensen die hun naam niet op de leswagen durven te zetten?" „Als zo'n controleur één middag bij het CBR in Rijswijk gaat kijken dan kan hij het volgende zien: een gewcne personenauto die op de plaats van een leswagen gaat staan, een man of vrouw die een L-bordje op het dak schroeft en met de kan didaat naar binnen gaat, even later het vertrek voor een examenrit en als dat achter de rug is het heen gaan met of zonder kandidaat na eerst het bordje in de kofferbak te hebben teruggedaan. Duidelijk een zwart-lesser. Dit gebeurt niet af en toe, maar dagelijks. Het bewijs ligt inderdaad op straat". Mattijssen beschuldigt met zoveel woorden de controlediensten van het voeren van een apartheidspoli tiek. Corruptie „Een argument dat ik van de FIOD hoorde is, dat die kleintjes niet ge noeg opleveren om er achteraan te zitten. Daaruit moet ik wel conclu deren dat de bestrijding van steun- fraude kennelijk op het profijtbe ginsel is gebaseerd. Als het wat op levert pakken we een groep aan denk aan de actie Schuimkraag in de horeca maar als het niet lijkt te lonen laat men zwart-werkers hun gang gaan. Dat is natuurlijk le vensgevaarlijk, want een dergelijke houding werkt wel de corruptie in de hand". De overheid moet consequent zijn en het geld halen waar het zit, vindt Matttijssen. Dus ook bij de zwart-lessers. „Den Haag zegt dat die groep niet is te controleren. Ik waag dat te betwijfelen, want veel gegevens zijn via het CBR te ver krijgen". „Onzin" Dat de deur daar voor de FIOD dicht blijft vindt hij onbegrijpelijk. „Het CBR zegt de belangen van de rijscholen te beschermen en be roept zich hierop bij de weigering gegevens aan de FIOD te verstrek ken. Ook zou inzage in het compu terbestand het vertrouwen van de rijscholen in het CBR kunnen scha den, zegt men". „Dat is onzin. Als het de mensen bij het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen werkelijk om de be langen van de rijscholen te doen is, dan moeten ze vandaag nog van harte met de FIOD samenwerken om de misstanden in deze branche aan te pakken". Mattijssen concludeert, bitter ge stemd en moegestreden, dat de overheid eigenlijk weigert aan de praktijken van zwart-lessers een eind te maken. Hij voorspelt met zekere stelligheid dat de meeste professionele rijscholen in het land voor 1 januari 1984 zullen zijn ver dwenen. Opgegaan in het zwarte circuit of voorgoed gesloten. Eind in zicht Voor hem zelf is het einde van de knokpartij ook in zicht. „Ik heb ge zegd dat ik nog tot en met 31 de cember van dit jaar zal ijveren voor deze bedrijfstak. Ook al kost het niet los. Al zo'n dertig jaar spring ik in de bres voor de beroepsrij scholen, maar onderhand is het welletjes. Ik kap ermee". De op 7 juli benoemde Commissie de toko sluiten of ook zwart gaan lessen? Ontwikkeling Erkenningsregeling Autorijscholen, die onder verant woordelijkheid van de staatssecre tarissen van Verkeer en Water staat, Financiën, Sociale Zaken en Economische Zaken en onder lei ding van het oud-liberale kamerlid J. M. van der Ven aan de slag gaat om het tij ten goede te keren, komt in de visie van Mattijssen als mos terd na de maaltijd. „Ik ben blij, dat er nu een redelijke kans is ontstaan om orde op zaken te stellen", zegt hij, „maar ik ben bang dat dit instrument te laat is gekomen. Het is al twee minuten over twaalf". Reactie CBR Bij het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen in Rijswijk ligt men niet wakker van de beschuldiging van Mattijssen, dat het CBR door bepaalde gegevens niet openbaar te maken het zwarte circuit in de rij schoolwereld in stand houdt. Secretaris H. Verhoef zegt in een reactie dat geen haar op zijn hoofd er aan denkt op de voorstellen van Mattijssen in te gaan. „Wij hebben met de rijscholen afgesproken dat we gegevens over hen niet gebrui ken ten behoeve van derden. Dat betekent, dat ook de FIOD ze niet krijgt, net zo min als Jantje of Piet je informatie krijgt over de positie van een concurrent". Hij wijst elke verantwoordelijkheid voor het zwart-lessen resoluut van de hand. „Het CBR neemt examens af. Dat is onze taak, en eerlijk ge zegd zal het ons een zorg zijn of de kandidaat is opgeleid door een er kende rijschool of door iemand die zwart les geeft. Wij beoordelen de kennis van die kandidaat. En hij of zij moet zelf weten van wie hij rij-onderricht wil hebben". KLAAS SNIJDER Tastende omgangmet levensvragen in „Alsje het mij vraagt" BERGEN Ook héér kinderen niet meer naar de kerk. Nachten heeft ze ervan wakker gelegen. Was ze als ouder te kort gescho ten? Was de kerk te kort gescho ten? Inmiddels is de gemoedsrust teruggekeerd en nu zegt Joke For ceville - van Rossum (55): „Het is eigenlijk heel begrijpelijk dat de godsdienstige beleving van vroe ger niet meer aansluit op de we reld van nu. Die wereld is in zó korte tijd zó sterk veranderd. Neem alleen maar de stroomver snelling die de communicatie heeft doorgemaakt. Honger in de Sahel krijgen we rechtstreeks op de buis. Direct daarop een ruimtewande ling van Amerikaanse astronauten. En met vakantie gaan we naar het andere eind van de wereld alsof het niets is. Dan de dreiging van een kernoorlog, de werkloosheid, de medische techniek met haar harttransplantaties en diepvriesba by's In krap een kwart eeuw heeft onze wereld een totaal ander gezicht gekregen. Hoe kun je dan van jongeren eisen dat ze in hun godsdienstig omgaan met die we reld vasthouden aan de vormen van het verleden?" Joke Forceville - van Rossum is de schrijfster van een reeks van le vensbeschouwelijk getinte boeken. De bekendste daarvan zijn „Dagen van nabestaan" en „Oud Blauw", die beide handelen over de verwer king van de dood van haar man, nu zeven en een half jaar geleden. Deze maand heeft ze, onder de titel „Als je het mij vraagt" een boek gepubliceerd dat bedoeld is voor jongeren en dat in 400 teksten een tastende benadering biedt van de grote levensvragen. De auteurs van de teksten (proza en poëzie) lopen uiteen van Ria Beckers tot Leo Tol stoi, van Til Gardeniers tot Jan Wolkers, van Toon Hermans tot Dorothée Sölle. Daar tussendoor ci taten van scholieren en een enkel bijbelfragment. Om een indruk te geven van de toon van het boek, dat in acht hoofdstukken evenzo- vele levensgebieden bestrijkt, een citaat van de in 1961 om het leven gekomen Dag Hammarskjöld: „Ik weet niet ik weet niet werd. Ik herinner me niet dat ik ant woordde. Maar eens zei ik ja, tegen iemand of iets. Vanaf dat moment heb ik de zeker heid dat het leven zinvol is". Joke Forceville, katholiek en ook in organisatorische functies betrok ken bij de kerk, wilde aanvankelijk een gebedenboek maken. Eerder maakte ze bewerkingen van Duitse gebedenboeken en stuitte daarbij op (bijbel)teksten die haar bij uit stek geschikt leken voor jongeren. Een informele consumentenpeiling, via enkele katecheten, naar de be hoefte aan een dergelijk gebeden boek, maakte echter binnen de kortste keren duidelijk dat dit het laatste was waarop men zat te wachten. Bidden? Hè getver, met kaarsjes zeker? Niet verrast door deze reactie, liet Joke Forceville haar oorspronkelijk plan direct val len en stelde een bundel samen waarin naar God en godsdienst slechts met grote behoedzaamheid wordt verwezen. Zelf zoeken Joke Forceville: „In mijn jeugd werd je verondersteld het geloof Joke Forceville: voetstoots te aanvaarden. Zo rond je achttiende had je het dan wel i je zak. Bij de jóngeren van nu is t. geen sprake van blind geloven. Ze willen zelf zoeken en oordelen, zelf aanvaarden óf verwerpen. Ik denk dat je dat moet eerbiedigen en daarom heb ik geen boek willen maken waaruit een geloofsbelijde nis naar voren komt. Geen ant- woordenboek. maar integendeel een vragenboek". Dat de zoekers ook wel eens ver dwalen, is duidelijk. Daarbij denkt mevrouw Forceville bijvoorbeeld aan de woestijnen van materialis- gedicht is niet efficiënt en de werkelijkheid die het oproept niet meetbaar me en pragmatisme. Waar alleen bestaat wat meetbaar is en doelma tigheid als de hoogste waarde geldt. „Een gedicht is niet efficiënt en de werkelijkheid die het oproept is niet meetbaar. Toch bestaat die werkelijkheid. Ook dat wil ik de jongeren helpen ontdekken. Ik wil ze helpen het Wonder te ervaren". WILLEM SCHEER Foto: CEES VERKERK N.a.v. „Als je het mij vraagt". Auteur: Joke Forceville - van Rossum. Uitgeverij: J. H. Gott- mer. Prijs: 19,50.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13