lë In Delft herhaalt zich de historie met Willem van Oranje £eidóc6otucmt ma (lleen Jeroen Krabbé, want die ;elt Willem van Oranje in VRO-tv-serie in de maak, kan de mart verwoorden, die deze Oranje oen te dragen kreeg: „Je mag niet ne weggaan". De verstikte rilling in die stem hoorden we r, toen zijn eerste vrouw, Anna n Buren (Liz Snoyink), overleed, de Hilversumse studio, want ook laar stond een requisietensponde, agen we bij het terugzien van de firder opgenomen scènes vochtige igen bij het volk, verzameld rond le monitor. - IVat op 4 en 5 augustus in Delft ;ich aan historie gaat herhalen noet allemaal nog op de video- - >and. In tien delen van vijftig mi- luten-komt begin volgend jaar het iele verhaal op de buis. legisseur Walter v.d. Kamp ope- eerde.in mei ook al in Delft, toen 3ar de sluipmoordenaar Balthasar üprards (Sjoerd Pleysier) het »untte op het leven van Willem, ri zijn dagen trok deze Oranje le- io moordenaars aan. De koning an Spanje, die onderwerping 1 fze vrijheidsrebel aan het Spaanse egime eiste, had een grote som gids op zijn hoofd gezet. Boven- ien zou een succesvolle aanslag ehonoreerd worden met verhef ing in de adelstand. Die vielen lalthasar toe, toen zijn kogels do- (glijk doel troffen, maar gingen an zijn neus voorbij, omdat hij ter ïekke werd gepakt door Willems jfwacht. Valter v.d. Kamp: „Voor die opna men in het museum „Prinsenhof" neb ik bewust een stille dag in i jekozen. Zo'n museum sluit niet, jmdat ik er aan kom met artiesten, ■riedewerkers en een technische rein. De museumbezoekers op die lag hebben wel even raar opgeke ken. Ze zagen daar Willem i Jranje rondlopen, alsof hij zo ?èn schilderijlijst was gestapt. Kort laarop bleek hij dood op de trap te iggen en nog geen half uur later troffen zij hem, Jeroen dus, aar de telefooncel om zijn vrouw msterdam te bellen. Op de plaats, waar Willem werd vermoord, in de muur langs die trap in het „Prinsenhof", zitten al n de kogelgaten. Het terug draaien van de geschiedenis maak te het nodig die te verwijderen, want ik begin te filmen vóór het fatale moment. De requisiteurs van de afdeling decor hebben daar een plaatje overheen geplakt en vervol gens een stukje truc-muur gestuka doord. Na de dodelijke schoten zet te ik de opnamen even stil om de requisiteurs gelegenheid te geven hun fragment namaakmuur te ver wijderen. Ik en later de kijker krij gen dan het stuk geschonden steen beeld". Leidens ontzet -i Het spijt Walter, dat hij niet ter plaatse in Leiden het ontzet van deze stad destijds heeft kunnen op nemen. Hij had het graag gedaan. Hij is er wezen kijken. Walter: „Hoe krijg ik al die auto's van de grachten? De reclame ver wijderd en de atmosfeer geschoond modern lawaai? Straaljagers, mers, de hitparade op de ra- ■Jl dio. het duurt voort. Als regisseur staat je niets anders te doen dan te wachten tot het voorbij is". Dat ontzet van Leiden krijgt de kij ker straks aangereikt met beelden uit Delft en uit het slot Loevestein, r Willem van Oranje samen Walter in de tweede helft van augustus verblijft. In de Oude Kerk van Delft zal op zeker moment Willems vriend en juridisch raadsman Palus Buys (Henk Rigters) komen binnensnel len én hem het ontzet melden. Gro te vreugde bij het volk en bij de Watergeuzen vooral. Maar die laat- sten worden in de personages van figuranten half augustus op Loe vestein verwacht om daar de vro- "I ^jkheid over de behaalde overwin- ning te vieren, wat in het Leiden van nu niet tot de authentieke mo gelijkheden behoorde. Voor de kij ker Te zien in aflevering 10 op 8 maart. Dan kunnen de Leidenaren kennis van nemen hoe Leiden Trit had" moeten zien als Walter v.d. Kamp de opnamen daar wel had willen maken. Ook in de Oude Kerk waart de dood rond op 4 augustus. Daar sluipt ene Jean Jaurequy (de Belgi scheacteur Karei Vingerhoets) rond de in zijn persoonlijk en poli- -jttjtiek leven toch al ernstig belaagde vfW Willem. Die Jean komt daar bin- Ajjrt nen .als berouwvolle biechteling, $rijmaar niet zodra geraakt hij in de toegewezen. Die man wijkt geen minuut van zijn zijde. Die loopt ook met drie foto's in zijn zak. Aan de hand van die foto's zorgt hij steeds voor de goede kop. Speciaal het ou der maken is een hele klus. Dan wordt Jeroens gezicht met een plastic laagje bespoten. Nat zit dat er glad op. Wanneer het spul droogt, krimpt het in en trekt dan de huid van Jeroen samen. Tot de broddels erbij hangen. De opnamen moeten dan snel worden gemaakt, want dat plastic sluit de huid hele maal af en dat is vrij ongezond. Daarna moet het er weer snel af. Dan laat Jeroens gezicht met een chemisch middel inspuiten, waar mee de plasticlaag weer wordt af gebroken". Jeroen ondergaat het allemaal ge laten. Geen woord van verweer. Vertelt men over hem op de set: „Op lokatie gaat de keuken mee. Hoe goed je dat ook verzorgt, je krijgt het nooit honderd procent. Daar hoor je wel eens een klacht over. Van de mindere goden voor al. De enige die we daar nooit over horen is Jeroen". Jeroen zelf schijnt sinds het begin van de opnamen vergeten te zijn, dat hij een Krabbé is. Zozeer heeft hij zich in Willem ingeleefd, dat hij zelfs diens bijnaam van „Willem de Zwijger" waarmaakt. Over andere zaken dan zijn rol is hij hoege naamd niet aanspreekbaar. Hij dis cussieert daar ook niet over. Hij zwijgt en gaat zijn gang. Leest thuis historisch werk over Willem. Wel zegt hij: „Willem is wel mijn rol, maar een gezamenlijke creatie van Walter en mij. Als eind augus tus de opnamen afgelopen zijn, zal ik huilen van ellende. Willem werd helemaal mijn geestelijk eigendom. Die moet er dan weer uit. En al die mensen een half jaar om me heen zal ik ook verschrikkelijk missen". Voor Walter liggen de zaken we zenlijk niet anders. Hij begon enige jaren geleden aan het schrijven van het script, na uitgebreid historische literatuur tot zich te hebben geno men. Hij vroeg ook om de Belgi sche visie op die historische figuur, want het ging om een co-produktie met de BRT. Die steekt er geld en mensen in, alsmede een vinger in de pap van het spel. Door de BRT geraadpleegde Belgische historici wezen het script van de hand. Prof. J. Juliaan Woltjer, tot ver buiten Leiden bekend als een Oranje-specialist, de Belgische pro fessor Robert van Roosbroeck, de BRT-man dr. Edward de Maes- schalck en dr. Gustaaf Janssens van de katholieke universiteit van Leuven namen Walter stevig onder handen en stuurden hem met pak ken vol huiswerk terug naar zijn woonstede in Huizen. Walter opnieuw aan het werk, ge voed door het inzicht, dat de Bel gen een andere kijk op Willem hebben dan de noordelijke Neder landers. Alle hooggeleerd materiaal hieromtrent, dat hij in zijn teksten moest verwerken, omschrijft hij nu als „een gruwelijk stuk huisvlijt, bijzonder geschikt voor onderwijs televisie". Maar hij worstelde zich er doorheen en kreeg tenslotte niet alleen wetenschappelijk fiat, maar bovendien hooggeleerde lof voor zijn werk. Diezelfde gedoctoreerde muggezif- ters zijn intussen wezen kijken in Hilversum en op lokaties. Zij zei den daar met verbijstering geslagen te zijn door de wetenschappelijk verantwoorde en menselijk diepge troffen vertolking van Willem. Eigen oorlog Om tot dit resultaat te komen, zo lieten achteraf de BRT-historici weten, heeft Walter v.d. Kamp zo wat een eigen 80-jarige oorlog moe ten voeren. Hij heeft hem niet al leen opgeroepen uit zijn graf, maar hem in levenden lijve voor ons neergezet, zeiden die Belgen. Niet als een duffe figuur uit een school boek, ook niet als een mythe of een heilige, maar als een mens van vlees en bloed. Voor haast elk woord en voor haast elk gebaar heeft Walter v.d. Kamp een histo rische bron achter de hand. Zeggen die Belgische historici ook nog: „Samen met hem hebben we geput uit Spaanse archieven. Er zijn Bel gen genoeg die niets van Wilem van Oranje moeten hebben. Die Lutheraan van huis uit, later als onderhorige van de Spaanse ko ning katholiek geworden, vechtend aan de kant van de Watergeuzen, noemen zij „de pest van het chris tendom". En bovendien, die Spaan se koning Filips en zijn landvoog den, vergeet Alva niet, worden door veel Belgen doortastende re geerders gevonden. Die Spanjaar den streefden een hooggestemd ideaal na". Die zaken hebben de Belgen lang met Walter doorgepraat. Willem moet uiteindelijk ook op de Belgi sche buis. Tenslotte hebben BRT en V.d.Kamp elkaar gevonden in we derzijds begrip en verdraagzaam heid, tolerantie, zaken waarvoor juist Willem van Oranje zich heeft moegestreden. Daardoor werd zijn leven een diepmenselijke tragedie. Hij gaf leiding in een verscheurde eeuw aan een verscheurd volk. Zelf was hij zich daarvan ten diep ste bewust. Toen hij in Delft stierf aan de kogels van Balthasar. waren zijn laatste woorden: „Mijn God, heb meelij met mij en met dit arme volk". Hij heeft nooit de moed op gegeven om de Nederlanden vere nigd te houden en een godsdienst vrede tot stand te brengen, hoe groot zijn twijfels vaak ook moeten zijn geweest. Hij bleef onverzette lijk. Hij nam het helemaal alleen op tegen het toenmalige Spaanse we reldrijk, dat reikte tot in Amerika. De Spaanse koning beschikte over de beste strategen van die tijd, Alva en Parma. Filips II omschreef Wil lem van Oranje als „hoofd, beroer der en bederver van de Nederlan den, de voornaamste onruststoker van onze staat, verrader en kwaad aardigste vijand van het Spaanse Daar kon Willem van Oranje het mee doen. En vier eeuwen later ook Walter v.d. Kamp. Zonder Oranje zou Nederland Spaans ge bleven zijn onder een streng be wind. Die drie en een half miljoen, die de AVRO, de BRT en later ook de VOO aan deze serie te besteden hadden, mogen borg staan voor een oprecht beeld, niet alleen van een mens, maar ook van een tijdperk waarin de Nederlanden zelfstandig werden. In Noord en Zuid moest men kunnen zeggen: Zo kennen we Willem nog beter dan uit een boek je- Kostumering Lukt dit laatste, dan zal nog een andere Belg daar niet minder toe bijgedragen hebben, de costumier Yan Tax van de BRT. Voor de meer dan zestig beroepsacteurs en honderden figuranten ontwierp en beheert hij meer dan 3.000 kos tuums naar de dracht van die tijd. NOS-decorbouw trok een binnen huis met de afmetingen van een grootwinkelbedrijf op, waar dit al les in rekken hangt. Gecatalogi seerd en wel, met de namen er op van de acteurs en de data waarop zij het moeten dragen. Om zeven uur 's morgens komen de eersten al weer binnen. Om tien uur ver schijnen de laatsten op de set. Jeroen en zijn vrouwen kregen hun kleding op maat aangemeten door de Londense firma met we reldreputatie op dit gebied. Ber- mans and Nethan. Zij reisden op en neer om de maat te laten nemen, waarna de coupeurs van deze firma naar Amsterdam kwamen voor de eerste pas. Zij zijn het gewend en leggen menigmaal het traject Hol lywood of New York af om daar bij te dragen aan de historische juist heid van films. Na de opnamen in Brussel, begin dit jaar, was Yan Tax een week met tien man in de weer om alle kostuums in Hilver sum te rangschikken. Wordt er op lokatie gewerkt, dan stuurt hij in een vrachtwagen de benodigde kle ding achter de acteurs aan, acteurs, van wie hij zelfs de schoenmaat moet weten, anders lopen ze in hun zestiende eeuwse schoeisel de hele dag op zere voeten rond. En dan moet Yan Tax ook weten in welk land een scène speelt, ook al wordt die in onze dreven opgenomen. Want in de Saksische kostuums overweegt het rood, in de Neder landse bruin en groen, in de Franse blauw en grijs en in de Spaanse zwart Dat luistert zeer nauw als Willem ten overstaan van 65 ede len in de Staten-Generaal zijn ver weerschrift voorleest, een lap tekst waarin zelfs Jeroen zijn tong schrap moest zetten tegen zijn tan den. Dit moet er uit komen als een vu rig betoog over verdraagzaamheid en vrijheid van godsdienst. Daar mee kreeg Willem het volk op zijn hand. Walter richt zich tot het kijk- volk met massascènes, aanslagen, tragiek, erotiek, smart en vreugde. Een tv-serie als een herhaling van het voorafgaande. TON OLIEMULLER Beelden van Leidens ontzet komen uit slot Loevestein ELFT De geschiedenis herhaalt ch. Met name in Delft waar in de ko tende week Willem van Oranje 400 jaar jter opnieuw voor de leeuwen wordt ?worpen. In de Oude Kerk aldaar zal eze door de Spaanse koning Filips II pgelvrij verklaarde Vader des Vader- mds weerom het doelwit worden van èn aanslag op zijn leven. Hij zal er ziel- >gend worstelen met de dood, nadat en kogel zijn wang heeft doorboord. De loeilijk te stelpen bloeding wordt op ledisch advies dichtgedrukt met een lo- en balletje. Aangezien de pleister in die agen nog uitgevonden moest worden, iende een naaststaande met de duim onstant druk te blijven uitoefenen, [iervoor week dagen aaneen zijn derde rouw, Charlotte de Bourbon, niet van ijn bed. Willem overleefde, maar Char- >tte (de Belgische actrice Nele Vanden- riessche) stierf aan uitputting en door- taan leed. Zij gaf de geest in het bed, vaar Willem de dood had moeten vin- buurt van de prins of hij schiet zijn pistool op hem leeg. De schamp schoten leiden niet tot de adelstand en een zak vol geld. Het leven zit vol afwisseling, niet alleen voor Willem, ook voor Wal ter. Nog dezelfde dag in de Oude Kerk wordt Willems huwelijk in gezegend met Charlotte van Bour bon. Vijftig man figuratie uit Delft en naaste omgeving zorgen hierbij voor een feestelijke sfeer, hoezeer ook sober. De prins heeft al zoveel geld gestoken in zijn strijd tegen de Spaanse overheerser, dat de bo dems van de schatkist en van zijn particuliere buidel zichtbaar zijn. De volgende dag, 5 augustus, weer- Nieuwe Kerk. De doop van Frede- rik Hendrik, een zoon uit zijn vier de huwelijk met Louise de Coligny (de Belgische actrice Machteld Ra- moudt), brengt/ook weer een boel volk op de been. Het zijn dan op nieuw toneelamateurs uit het Delftse, die als figuranten in de kerk te hoop lopen. AVRO-producent Wim Leeuwen kamp, van wie wordt verwacht dat hij Walter in alle opzichten terwille staat: „Maijanne van Wijnkoop van de AVRO heeft als assistente van de regie de figuranten onder haar hoede. Overal waar wij opnamen maakten stroopte zij de streek af op zoek naar talent bij de plaatselijke toneelverenigingen. De uitverkore nen werden naar Hilversum ge haald om zich een kostuum aan te laten meten en de grimeurs een kijkje te gunnen op de koppen en wat daar met schmink nog aan zou. kunnen worden bijgepoetst. Boven dien had Willem uit vier huwelij ken nogal wat kinderen. Voorzover die in de tv-serie gedoopt worden, moeten er baby's voorhanden zijn. Zij loopt al een half jaar achter fa milie en vriendinnen aan bij wie zij zwangerschap vermoedt. Wordt zulk een kind op een gunstig tijd stip geboren, beoordeeld dan naar het werkschema van Walter, dan wordt dit direct naar de lokatie vervoerd". Marjanne van Wijnkoop: „Maar dan wel graag een paar uur voor de opname. Zo'n kind moet ook een beetje aan de sfeer wennen". Met Jeroen pakte dit gunstig uit bij het begin van de opnamen in fe bruari van dit jaar in Brussel. Hem was toen juist een zoon geboren. Het kind werd prompt gedoopt in de O.L.V. ten Zavelkerk. Tussen de opnamen door liep zijn vrouw ach ter de kinderwagen over de kassei en in die stad om het kind ook nog wat winterzon te laten vangen. Oude Willem Wim Leeuwenkamp: „Alleen Je roen heeft zijn eigen grimeur. Dat is geen weelde. Efficiënt werken maakt het nodig scènes door elkaar heen op te nemen. Dan gebeurt het, dat Jeroen 's morgens de oude Wil lem is, 's middags de jonge en te gen het eind van de dag de middel bare. Drie keer per dag moet dat gezicht van aanschijn veranderd worden. Hij kreeg als zijn persoon lijke grimeur Henk van de Putten ZATERDAG 30 JULI 1983 Jeroen Krabbé: „Aan het einde van de opnamen zal ik huilen van ellende. Willem nam helemaal bezit van mij en die moet er dan weer uit.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11