Oorlog plundert Iraakse schatkist E* Franse „volksverhuizing" minder massaal dan voorgaande jaren Yves Saint Laurent: in kleding en parfum Rechtse christenen protesteren tegen Israëlische bezetting BUITENLAND CeicLe Somant VRIJDAG 29 JULI 1983 PAGINA 9 leagan wil ;eorganiseerde lisdaad krachtig lanpakken WASHINGTON Presi dent Reagan heeft een juri dische commissie ingesteld !sdie de georganiseerde mis- aad moet bestuderen en lelpen bij het breken van ■Hhaar macht in Amerika. Reagan zei letterlijk dat alles 2 gedaan moet worden om „de georganiseerde misdaad, die in Amerika te lang haar L'oi gang heeft kunnen gaan" te gronde te kunnen richten. Op een persconfe rentie in New York werden gisteren wa pens getoond, die deel uitmaken van een vangst die de politiemannen de den nadat zij zich hadden voorgedaan als vertegenwoordi gers van de Iraanse overheid. Op deze manier is de politie in New York op het spoor gekomen van een grote groep wa penhandelaren die voor miljarden gul dens oorlogsmate- rieel aan Iran wilden leveren. Nederlander in Engeland opgepakt met 150 kilo hasj DEN HAAG Een 40-ja- rige man uit Den Bosch is eerder deze week in de buurt van het Engelse Manchester gearresteerd, nadat de Engelse politie ruim 150 kilo hasj in zijn bestelwagen had aange troffen. De Bosschenaar reed regelmatig op Enge land, waar hij oudere meubelen kocht en deze naar Nederland impor teerde. Engeland wil Britse anti-radarraketten LONDEN Engeland geeft de voorkeur aan Britse raketten voor acties tegen radarinstalla ties boven dergelijke wapens van Amerikaanse makelij, hoewel die goedkoper zijn. Minister van defensie Michael Heseltine zal voor een bedrag van 1,35 miljard gulden de Britse luchtmacht uit rusten met raketten van het type ALARM (Air-Launched Anti- -Radiation). De ALARM is een „denkende" raket die, afgescho ten door toestellen van het type Tornado, tot 13.000 meter hoogte vliegt en via radarstralen haar doel opspoort. Apen houden huis op Spaans landgoed MADRID Ongeveer 80 mens apen hebben zich gevestigd op een landgoed bij San Roque in Andalusië in Spanje en laten dat ook goed aan de omgeving we ten. De dieren zijn nakomelin gen van een groep van 20 apen, die niet kon worden gevangen toen een op het landgoed aanwe zig safaripark werd gesloten. Vooral de drie leiders van de apen bende zijn zeer agressief. Overigens heeft de bank die het landgoed bezit gevraagd of de overheid de apen wil bescher men omdat zij het eerste recht op het landgoed hebben Armeniërs kondigen wraakactie aan LISSABON Twee Armeense com mando-eenheden zijn in Portugal aange komen om „onze broeders te wreken <ii£ woensdag de dood hebben gevonden in de fascistische ambassade van Turkije".* Dit heeft het Armeense Republikeinse leger (ARA) in een telefoontje aan het Franse persbureau AFP in Lissabon ge zegd. „Wij zijn vandaag aangekomen en berei den een grote actie voor", zo verklaarde een man die zei namens het ARA te spreken. De man, die gebrekkig Portu gees sprak, stelde onder meer de Portu gese regering en de Portugese politie verantwoordelijk voor de dood van de Armeniërs bij hun actie tegen de Turkse ambassade in Lissabon. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Jacques Chirac, leider van de neo-gaullistische beweging en burgemeester van Parijs, heeft de tropische komkommertijd in Frankrijk ietwat verstoord door nadruk kelijk het ontslag van de vier communistische ministers te eisen. Dit gedaan hebbend is hij, zoals het alle Fransen be taamt, met vakantie gegaan. Want ondanks de strenge be stedingsbeperking, het verso beringsprogramma, de inflatie, het omlaag tuimelen van de koopkracht en de groei van het leger werklozen is Frank rijk in vakantiestemming. Al was het maar als gevolg van het uitzonderlijk warme en het onweerachtige zomerweer, en ook omdat het na de weken van spanning rond de Tour traditie is uit te blazen, waar en hoe dan ook. Niettemin zijn er dit jaar veel minder Fransen die met va kantie gaan. Het buitenland is als gevolg van de strenge de- viezenbeperkingen die de re gering opgelegd heeft nage noeg onbereikbaar. Maar de verwachting dat de Franse va kantieoorden dientengevolge overbevolkt zouden raken blijkt een illusie. Niettemin lijkt het in augustus drukker te zullen worden dan in juli, toen nog nagenoeg overal een onderkomen of kampeergele genheid te vinden was. Dit weekeinde grijpt de „grote migratie" plaats: drieëneenhalf miljoen automobilisten komen van vakantie terug naar hun woonplaatsen en tegelijkertijd vertrekken vijf miljoen „au- gustelingen" per auto naar de stranden, bergen en bossen, mede om het slechte nieuws te vergeten want per 1 augustus worden tal van tarieven ver hoogd, onder meer die van het Parijse openbaar vervoer en de voorstadtreinen. Daar komt bij: het brood wordt weer duurder, de extra belasting moet dezer dagen betaald wor den, en voor volgend jaar is een nieuwe belastingverho ging in het vooruitzicht ge steld. Een belastingverhoging voor iedereen, rijk of arm, werkend of werkloos, ziek of gepensioneerd. Prettige vakantie Prinses Antoinette van Monaco hertrouwd Prinses Antoinet te, de oudere zuster van prins Rainier van Mo naco, is in Monte Carlo in het hu welijk getreden met de Britse ex- -danser en cho reograaf John Gilpin. Het is haar derde en Gilpins tweede huwelijk. Alle le den van de Mo negaskische re gerende familie bevonden zich onder de 50 gas ten op de korte, besloten plech tigheid in de Spiegelsalon van het paleis. Bont komt terug. Hubert de Given- chi koos voor een combinatie van bont en leer. Dit jasje is van don kergrijs leer bedrukt met bloemen in een lichtere tint grijs. De mou wen zijn afgezet met warm bont dat terugkeert in de muts. Het klapstuk van de show van Laurent. Een bruid als Een nauwsluitend avondtoilet van levensgroot kuiken die het nieuwe parfum torst alsof zwart fluweel van Yves Saint Lau- het de ko-hi-noor is. rent met om het middel een satij nen strik. De bijbehorende mantel is van goudgeel satijn. Yves Saint Laurent heeft, be halve zijn nieuwe collecties, een nieuw parfum, het ruikt naar rozen. Dat hadden we kunnen verwachten, na dat boeket van gisteren. „Paris" staat bij Yves ook voor een nieuwe kleur, het zachtrose van een Sonia-roos, dat soms wat feller bloost en naar zalmkleurig zweemt. Roze, kortom. Saint Laurent zet de weg naar de versobering, die hij reeds het vorige seizoen was ingeslagen, resoluut voort. De rokken zijn uitgesproken kort, maar nooit mini: alleen de knieschijf mag gezien worden. Mini heet hier goed koop zijn, en nu mag je van Laurent zeggen wat je wil, maar dat hij goedkoop is nee dat nooit. Verder nieuws: een kombi- natie van blouson en jasje. De laag-aangestikte ceintuur is niet aangerimpeld. Op de rug is het jasje wel bol gerimpeld boven de ceintuur, maar daaronder strak zoals bij een Veel rechte of rolkragen, simpele rechte jurken van jersey met slechts een dwarse naad op de heup, daaronder steekzakken. Smalle, rechte rokken, lange rechte panta lons met een kleine omslag. Enorme, wijde regenjassen van donkergrijs materiaal. Soort plastic met taftzijde in camouflagetinten: grote rode of felblauwe vlekken op don kergrijs en zwart. Brede schouders met epauletten. Veel grijs en zwart en vrij sombere kleurencombinaties zoals donkergrijs met don kerblauw, bordeaux met paars, scharlakenrood met paars en zalm...Ierse truien van zwarte zijde vol flonke rende lovertjes, een „bruid" als een reuzegroot kuiken met niets dan veren, maar een fles parfum torsend alsof het de ko-hi-noor was. Na de show komt de hele hofhouding St. Laurent ge lukwensen: Duizenden rozen sneuvelen heel elegant op de marmeren trappen van het Intercontinental (hotel). En als contrast, aan de linkerzij de van Yves' donkere Palo ma Piccasso, beladen met ju welen van eigen makelij. Louis Feraud was circa W7U de koning, ja de uitvinder van de folkloremode. Samen met Jacques Esterel heeft hij toen de couture nieuw leven ingeblazen en haar gered van een dreigende verzuiling. Es terel is verdwenen, Feraud blijft voortborduren op exoti sche motieven en prachtige dessins. Dit jaar in warme tinten van bruin, rood, zwart. Veel driekwart lange tunie ken op plooirokken of spli- trokken. Rechte avondjurken met Mao-kragen van dunne zijde met schitterend bor duurwerk, als een kristallen waterval van de schouders tot op de heupen. Rechte mantelpakken met wijde schouders van zwart fluweel met dubbele, half gouden knopen rij. Een van de weinige huizen waar ik violetjes, noch flanel heb gezien. Wel een originele oplossing om ons te verfris sen: grote bakken vol ijsblok ken, waarover we om beur ten de handen en voeten mochten strijken. Weinig hy giënisch, maar de aanwezig heid van die ijsbergen wordt verondersteld de tempera tuur in de zaal te verlagen. Van ijsbergen gesproken: er is ook heel wat nieuw bont. Zilvervos is niet nieuw, maar wel erg modieus voor drie kwart jasjes: Chinchilla is nieuw voor wie het kan beta len. En echt nieuw is veulen: een gladde en soepele huid, die nu eens als satijn bedrukt wordt voor rokken, jassen, zelfs voeringen, dan weer verschijnt met allerlei fanta- cie-motieven zoals zebra, okapi enzovoort. Heel origi neel bij Scherrer, die er bont jassen met ruiten en wolken 3agnes adriaenssen Conferentie zoekt naar vrede in Midden- Amerika (Vervolg van de voorpagina) PANAMA/MANAGUA In Panama zijn gister avond de ministers van buitenlandse zaken van de Contadora-groep (Ve nezuela, Mexico, Colom bia, Panama) en van Gua temala, Honduras, El Sal vador, Costa Rica en Nica ragua bijeengekomen om te praten over de crisis in Midden-Amerika. De ne gen ministers zullen zich met name buigen over de vredesvoorstellen van de Contadora-groép en van Nicaragua. Nicaragua wil de Contadora- -groep vragen de aanwezig heid van Amerikaanse oor logsschepen in de territoriale wateren van Midden-Amerika te veroordelen. Dit zei de Ni- caragauaanse minister van buitenlandse zaken, D'Escoto. gisteren in Managua voor zijn vertrek naar Panama. De Ni caraguaanse onderminister van buitenlandse zaken, Tino- co, wees een Amerikaans voorstel van de hand om de OAS (Organisatie van Ameri kaanse Staten) te betrekken in de pogingen vrede te brengen in Midden-Amerika. Tinoco noemde dit voorstel een ma noeuvre van president Reagan om buiten de Verenigde Naties om te werken, die steun heb ben gegegeven aan de vrede sinspanningen van de Conta dora-groep. De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft in mei de Contadora-groep een mandaat gegeven om te stre ven naar vrede in Midden-A merika. SIDON In Zuid-Libanon zijn gisteren duizenden christenen de straat opgegaan om te protesteren tegen de door Israël gelast te sluiting van een aantal Falangistische kantoren en kazernes. Het was de eerste keer dat Libanese christenen protesteerden tegen de Israëlische bezetting. De Israelite eisten woensdagavond dat de rechtse Falange-partij, die een grote aanhang heeft onder de christelijke minderheid in Zuid-Libanon, binnen 24 uur al haar kantoren en kazernes zou sluiten ten zuiden van de Awali-rivier. Dat is de lijn net te noor den van Sidon waarachter de Israëlische troepen zich willen te rugtrekken. Volgens inwoners van Sidon wil Israël met de maatregel zijn controle versterken over Zuid-Libanon en over de daar opere rende gewapende groeperingen, voordat wordt begonnen met de gedeeltelijke terugtrekking. De christenen die demonstreerden tegen het Israëlische sluitingsbevel verbrandden banden, blok keerden wegen en luidden kerkklokken. Woordvoerders van de Falange-partij zeiden dat Israël leden van de door de Falangis- ten gedomineerde „Libanese strijdkrachten" onder wil brengen •Vlij de troepen van majoor Haddad. Gedurende de eerste maan- len van de oorlog was er wel iprake van enige spanning rnder de Iraakse bevolking, naar algauw ging het. leven rijn gewone gang en was er >nder de burgers weinig te nerken van de strijd aan het front. Een in Irak wonende ngenieur merkte onlangs op, dat de bouwactiviteit on danks enige vertraging ge woon doorgaat, de levensom- ;tandigheden goed zijn en Dok de goederenvoorziening redelijk op peil is. SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER en het gebouw van de natio nale assemblee. De grote vraag is wat Irak gaat doen met de opbrengst van de col lectie. President Hoessein zei kortgeleden tegen Manal Yoenis, voorzitster van de vrouwenorganisatie die het idee van de collecte opperde, dat de regering een gouden gedenkteken wilde oprichten om wat hij noemde de opof feringen van de Iraakse vrouwen te eren, die de „eer zame strijd tegen de Iraanse agressors" ondersteunen. Maar waarnemers menen dat de ingezamelde fondsen ge bruikt worden om het ver trouwen van buitenlandse ondernemingen en banken terug te winnen. Een tweede doel zou zijn om de devalua tie van de Iraakse dinar te gen te gaan. Hoessein probeert ook op an dere manieren het dreigende gevaar van een bankroet te bezweren. Teneinde de Iraakse economie weer een gezonde basis te geven, voert het régime in Bagdad een strak bezuinigingsbeleid en wordt de burgers tot grotere arbeidsprestaties aange spoord. De eersten die moesten inle veren waren de familieleden van gesneuvelde militairen. In het begin van de oorlog kreeg een nabestaande een auto, een stuk land en een handvol geld. Maar die tijd is voorbij. Nu wordt het gezin van een oorlogsslachtoffer beloond op een wijze die in overeenstemming is met de benarde financiële positie van Irak. Vrouwen en buiten landse arbeiders Toch eist de oorlog zijn tol. Vrijwel elke familie heeft wel een invalide, gewonde of dode te betreuren. Doordat zoveel mannen aan het ar- oeidsproces werden ontrok ken, zag de regering zich ge noodzaakt meer Iraakse vrouwen en buitenlandse ar beiders (Pakistanen, Chine zen en Egyptenaren) in te schakelen teneinde om de economie draaiende te hou- President Hoessein bedankt Iraakse vrouwen die hun juwelen en gouden sieraden hebben af- den. gestaan om de schatkist weer enigszins te vullen. DEN HAAG De Iraakse president Hoes sein, die over meer macht beschikt dan een kalief van Bagdad ooit heeft gehad, heeft eens gezegd: „Het is om het even hoe krijgshaftig een soldaat is, want hij kan zijn geweer niet altijd in de aanslag houden. Er komt een moment dat een soldaat oorlogsmoe wordt en hij zijn geweer zal neerleggen". Saddam Hoessein (46) wil niets liever dan een beëindi ging van de oorlog tegen buurland Iran. Een oorlog die hij in september 1980 zelf was begonnen met het doel ie Iraakse souvereiniteit jver de grensrivier de Sjatt- ;1-Arab te herstellen. Tevens riste Irak de teruggave van )24 vierkante kilometer jrensgebied en de teruggave /an drie kleine eilandjes in le Perzische Golf, die sinds iet begin van de jaren zeven- ig door Iran worden bezet, /oor een stopzetting van de >orlog heeft Hoessein heel /eel over. Hij is zelfs bereid ot een onvoorwaardelijk taakt-het-vuren, zonder dat ;r ook maar met een woord vordt gerept over de drie >orlogsdoelstellingen. Het riet er echter niet naar uit lat het Iraakse leger zijn wa- >ens spoedig zal kunnen la- en rusten. Alles wijst er op lat het land probeert te le zen met de uitzichtloze oor- og, die al meer dan een jaar n een patstelling verkeert. Daarnaast heeft de Iraakse president op pijnlijke wijze moeten ervaren, dat oorlog voeren een bijzonder dure zaak is. De oorlog kost Irak per maand minstens 1 mil jard dollar. Daar komt bij dat de olieproduktie, als gevolg van de gevechtshandelingen en het afsluiten door Syrië van de oliepijpleidingen door dat land, gedaald is van 3,5 miljoen vaten per dag voor de oorlog tot 1,2 miljoen va- Ondanks de enkele tientallen miljarden dollars die rijke olielanden, met name Saoedi- Arabië en Koeweit, in de Iraakse schatkist hebben ge pompt, blijkt Irak al enige tijd min of meer failliet te zijn. Een opmerkelijk gege ven voor een land dat no^ geen drie jaar geleden tot een van de grootste olie-expor teurs behoorde en de afgelo pen twintig jaar een sterke economie had opgebouwd. „De liquiditeitsproblemen van de Iraakse overheid da teren niet van vandaag of gisteren", aldus een woord voerder van de Nederlandse Crediet Verzekeringsmaat schappij (NCM). „Al kort na het begin van de oorlog was het duidelijk dat Bagdad moeilijkheden ondervond bij het nakomen van zijn beta lingsverplichtingen. De rege ring heeft buitenlandse be drijven verzocht de beta lingstermijn te verlengen en bij nieuwe projecten zelf voor de financiering te zorgen. Gedurende de afgelopen maanden wordt zelfs de eis gesteld, dat zowel banken in Nederland als in Irak garant staan voor de betaling", zo zei de woordvoerder van de NCM. Bij de afdeling buitenlandse economische betrekkingen (BEB) van het ministerie van economische zaken in Den Haag bevestigde men dat ook Nederlandse bedrijven, die in Irak werkzaam zijn, proble men hebben bij het innen van betalingen voor gelever de goederen en diensten. De Nederlandse ambassadeur in Bagdad, D. M. Schorer en zijn staf treden weliswaar als bemiddelenaar op, maar het is „een klus die veel tijd kost". Geld-inzamelen De financiële nood is de afge lopen maanden nog nijpen der geworden. Enkele weken geleden is er zelfs een cam pagne gestart om goud, siera den, juwelen en contant geld in te zamelen. Duizenden Irakezen hebben al gehoor gegeven aan de oproep. „Pre sident Hoessein verschijnt bijna dagelijks voor de televi sie om het initiatief van de Iraakse vrouwenorganisatie te ondersteunen en in de kranten staan lange lijsten van donateurs, variërend van leden van de presidentiële familie en politici tot gewone burgers. Elke dag staan er volgens het Engelstalige dagblad, de „Bagdad Observer", lange rij en voor de inzamelingenbu reaus, waaronder het presi dentieel paleis, het hoofd kwartier van de Ba'ath-partij

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9