Mijninstructie moet veiliger Geboorteregeling per computer lINNENLAND MINISTER NEEMT SPOEDMAATREGELEN oningcorporaties .moeten schade jetonrot betalen Aanvullende cursus voor leraren aerobic dancing Explosie botulisme dreigt in Zuid-Holand Na weekeind minder druk aan de kust TLI 1< CeidócSomfmt VRIJDAG 29 JULI 1983 PAGINA 7 [>orrang: ebroken een felDSCHENDAM Een 65- fige Hagenaar is gistermid- gewond geraakt bij een nrijding op de kruising ordsingel-Prinsensingel. De jan verleende geen voorrang i een 22-jarige automobilist Voorschoten, die op de ordsingel reed. De Hage- lar is met een gebroken on- Érbeen opgenomen in het zie- enhuis Antoniushove. TWEE VLIEGTUIGEN VS NEERGESTORT STADSKANAAL Twee pantserbestrijdings- vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn gistermiddag kort na elkaar neergestort in Duits land, dicht bij de grens met Groningen. In de mo toren was brand uitgebroken. De piloten konden zich tijdig met de schietstoel in veiligheid bren gen. Aanvankelijk had de politie in Stadskanaal het bericht gekregen dat een van de twee vliegtui gen van het type A-10 Thunderbolt 2, was neerge stort op het Groningse plaatsje Omstwedde. Dit bericht berustte echter op een misverstand, de uit gerukte politie kon halverwege terugkeren. Gisteren zijn acht mensen uit Borkum begraven die afgelopen zaterdag om het leven kwamen toen hun vliegtuig op het wad bij Duitsland neerstortte. Het ongeluk gebeurde bij na een vliegfeest van de Aeroclub Borkum. De oorzaak is nog steeds onbe kend. Man gestikt bij klaarmaken maaltijd APPINGEDAM De 39-jarige Gerrit Lenting uit Appingedam is in de nacht van woensdag op don derdag bij het klaarmaken van hamburgers in zijn woning door verstikking om het leven gekomen. Pas gisteravond is het lijk ontdekt door zijn vriendin. Politie-onder- zoek heeft uitgewezen, dat de man woensdagnacht zeer laat thuis kwam. Hij is vermoedelijk in slaap gesukkeld, terwijl hij zijn maaltijd bereidde. De man is waarschijnlijk nog wel gewekt door rook in het huis en zag zelfs nog kans het gas uit te draaien, maar werd volgens de politie toch bevangen door rook en daarop volgend zuurstofgebrek. NS-knelpunt Lage Zwaluwe verdwijnt DEN HAAG Eén van de knelpunten in het spoorwegnet, het knooppunt bij Lage Zwaluwe in het treinverkeer tussen de Randstad en Brabant, gaat tot het verle den behoren. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft fiat gegeven voor de aanleg van een vrije spoorkrui- sing bij het station Lage Zwaluwe. Het project is, als alles volgens plan verloopt, in 1987 gereed en zal 50,9 miljoen gulden kosten. Dit heeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat vrijdag bekend ge maakt. Hoewel de treindienst Eindhoven richting Randstad niet op het landelijk peil ligt (slechts één intercity- en één se- mi-intercitydienst per uur) ontstaan op het traject regelmatig vertragingen door kruisende treinen, die op elkaar moeten wachten. Rijscholen gaan demonstreren tegen broodroof (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Federatie Autorijscholen Ma nagers (FAM) zal op 30 augustus op het Binnenhof een grote manifestatie houden als protest tegen het steeds groter wordende aantal rijscholen, dat ge heel of gedeeltelijk illegaal werkt. In een petitie zal de regering worden gevraagd om wettelijke maatregelen, die de illegale autorijscholen tegen moeten gaan. Volgens de FAM beoefenen op dit moment 3.500 van de 7.000 rijscholen hun werk zaamheden helemaal of gedeeltelijk illegaal. In dien daartegen geen maatregelen worden genomen zullen de goede rijscholen genoodzaakt zijn voor het eind van dit jaar 3.000 mensen te ontslaan, al dus de FAM. Morgen wordt in deze krant op een finale-pagina uitvoerig op deze zaak ingegaan. Rechter: Uitzetting Poolse zigeuners was onrechtmatig AMSTERDAM De groep van 16 Poolse zigeuners, die momenteel in Amsterdam verblijft, mag niet over de grens gezet worden voordat er een beslissing geno men is over hun beroep tegen die uitzet ting. Volgens de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. R.C. Gisolf, heeft staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie onrechtmatig gehandeld door die uitzetting te bevelen, omdat er reden is aan te nemen dat de zigeuners zich in een vluchtsituatie bevinden. Gisolf heeft dit gisteren bepaald bij uitspraak in het kort geding dat de zigeuners tegen de staat hadden aangspannen. De groep Ro- ma-zigeuners is op 1 juni in Nederland aangekomen uit Polen. De Poolse bevol king staat vijandig tegenover hen. )uits. ïdresi (Van onze parlementaire n. Scj redactie) Driej DEN HAAG Het ont- ®st1 ploffen van een mijn in de legerplaats 't Harde I op 18 juli, wat aan zeven militairen het leven I kostte, heeft minister De Ruiter (Defensie) doen besluiten „met de groot- d pap ste spoed" een aantal 54261 maatregelen te nemen. De belangrijkste van die maatregelen zijn: - het bekijken van de moge lijkheden om scherpe mijnen beter te onderscheiden van onschadelijke exemplaren, 1 - het verbeteren van de vei- I ligheid(scontrole) bij instruc- I ties, i van Q - onderzoeken of instructie prijs j ook gegeven kan worden met >661 i behulp van tekeningen of dia s. J60 k' Dit staat in het rapport, dat De Ruiter heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. Het onge luk in 't Harde blijkt het ge volg geweest te zijn van een lange reeks slordigheden en fouten gedurende negen iaar. Wie er nu precies schuld heeft gehad, is nog niet vast gesteld. Het proces-verbaal van de Koninklijke Mare chaussee zal worden overge dragen aan de justitiële auto- ib riteiten van de Koninklijke Landmacht Uit de maatregelen die mi nister De Ruiter nu heeft ge- Minlster De Ruiter (midden) vertelt hoe hij denkt met een aantal spoedmaatregelen de mljnin- structles veiliger te kunnen maken. Naast hem luisteren G. Pijnenburg, secretaris-generaal van het ministerie van defensie (links) en majoor D. Fabius van de Koninklijke Marechaussee aan dachtig mee. nomen, kan in elk geval wor den afgeleid dat er te weinig zichtbaar verschil is tussen scherpe en niet-scherpe mij nen. Weliswaar is er een ver schil in kleur tussen een scherpe mijn (olijfgroen) en een oefenmijn (blauw), die gebruikt wordt bij manoeu vres, maar er is geen verschil tussen een scherp en een exercitie- of instructie-exem plaar. Deze laatste, die ge bruikt worden bij oefeningen of als lesmateriaal, zijn ook olijfgroen. Ze onderscheiden zich alleen doordat ze gele opschriften hebben en en voorzien zijn van een rode, ingeponste „O". Het nu gepubliceerde rapport wil slechts een antwoord ge ven op de vraag: hoe konden twee scherpe mijnen belan den in het leslokaal van het Artillerie Schietkamp van 't Harde? De geschiedenis blijkt in 1974 begonnen te zijn bij de Munitie Renovatie Com pagnie in Fort Honswijk (Utrecht). Daar wordt op ver zoek scherpe munitie omge bouwd tot exercitie- of in structiemunitie. Bij deze Compagnie kwamen negen jaar geleden twee scherpe mijnen van het type AP NR 23 binnen. De mijnen werden om de een of andere reden niet inge boekt in de administratie. Ook is niet duidelijk waarom deze mijnen niet, zoals ge bruikelijk, naar de Explosie ven Opruimingsdienst wer den doorgestuurd om de tro tyl eruit te laten halen. De mijnen bleven in een speciale opslagplaats tot 1981, toen een munitietechnicus ze om alweer onopgehelderde reden overbracht naar een werk plaats. Ook die handeling werd niet geadministreerd. Op 17 september 1977 kwa men er bij de RMC drie on schadelijke oefenmijnen bin nen, om omgebouwd te wor den tot opengewerkt model en instructiemodel. Die mij nen werden wel ingeboekt, maar niet afgeboekt nadat zij waren omgebouwd en ver stuurd. Dat leidde ertoe dat rond 1 juni van dit jaar de voorraadadministrateur con cludeerde dat hij drie oefen- mortiermijnen over had. In 't Harde bleek daar wel belang stelling voor te bestaan. Toen is de belangrijkste fout gemaakt. Een munitietechni cus pakte een kistje, waarin zich de twee scherpe mijnen uit 1974 bevonden. Hij heeft verklaard dat zich in het kis-t tje een briefje bevond met de vermelding „instructiemodel len". Hij voegde er een oe fenmodel aan toe en verze gelde alles. Op het kistje wer den opschriften geplakt: „In structiemodellen, 3 Daaruit verklaart minister De Ruiter het dat de instruc teur in 't Harde ervan „over tuigd geweest moet zijn dat hij onschadelijke modellen aan het demonstreren was". Zelfs is er met de leerlingen nog enige discussie geweest over de vraag hoe te zien of de munitie echt onschadelijk was. De bewindsman kon niet verklaren, waarom de instructeur over het hoofd had gezien dat er geen rode „O" (Onschadelijk) in de fa tale mijn was geponst. Een mogelijke verklaring is dat hij nog nooit eerder dit soort mijnen in zijn lessen had ge bruikt. Rookbommen Krakers gebruikten gisteren voor het stadhuis in Den Bosch rookbommen om een protest kracht bij te zetten. De politie greep in en arresteerde één kraker wegens openbare geweldple ging. De krakers en hun sympathisanten vinden dat het gebouw van de pedagosiche academie in Den Bosch niet afgebroken hoeft te worden. r 36S antia kLMERE In opdracht van het ministerie van volks- [uisvesting is een onderzoek gestart naar de proble- nen rond betonrot. Het onderzoek richt zich vooral op Jorzaken van betonrot en de kosten die herstel met rich meebrengt. \)e herstelkosten van de betonrot moeten worden be taald uit de reserves van de woningcorporaties. Vol gens directeur Van Velzen van de Nationale Woning raad gaat het soms om hoge kosten, omdat de schade )an de hoogbouw, bijvoorbeeld trappenhuizen, vaak moeilijk is te herstellen. Bovendien is het arbeidsinten sief werk. Het is moeilijk te zeggen hoeveel de schade bedraagt, omdat (lit sterk afhankelijk is van de hoeveelheid verwerkte beton, i/an Velzen: „Sommige flats hebben geheel betonnen gevels, jindere hebben een betonnen onderbouw. Als de kosten de reserves van de woningcorporaties te boven gaan, zal het rijk ivellicht moeten bijspringen". pver het verhalen van de schade op de betonleverancier of Öe aannemer is Van Velzen somber gestemd. Er moet sprake tijn van verwijtbare schuld en met zure regen als mogelijke borzaak wordt dat volgens hem erg moeilijk. Bovendien is ten aannemer niet „eeuwig aansprakelijk". (.Uit de problemen zijn twee lessen te trekken. In de eerste plaats moet veel kritischer worden gelet op de toepassing pan beton. In de tweede plaats is het de vraag of nog langer chemische middelen aan het beton kunnen worden toege voegd. Een aantal van die middelen is wellicht verantwoor delijk voor de problemen". De vraag of het rijk in het verleden niet genoeg controle neeft uitgeoefend beantwoordt een woordvoerder van het ministerie ontkennend. Van betonrot bij waterstaatkundige werken (viaducten en bruggen) zou geen sprake zijn. Een i scherpe controle op het gebruikte beton sluit problemen vol gens hem uit BOEKHANDELA.HOUTSCHILD Voor nCüfraaie-,interessante envoo<{z<ilic(gtic iïoclïctf DEN HAAG Gediplomeerde sportleraren kunnen binnenkort een aanvullende cursus aerobic dancing volgen bij het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Dit heeft de staatssecretaris van volksgezondheid, J. van der Reijden, per brief aan de gemeentebesturen meegedeeld. Het mi nisterie van WVC zal in de toekomst alleen aerobic dancing-o pleidingen erkennen als de leraar de aanvullende cursus heeft gevolgd. Van der Reijden stelt vast dat Nederland de laatste maanden overspoeld is met de aerobic dancing-rage, ritmische gymnastiek op discomuziek. In een aantal gevallen zet hij vraagtekens bij de deskundigheid van de leraren die aerobic-les geven, j Het met goed resultaat volgen van deze cursus levert de sportle- j raar een ministeriële erkenning op. Volgens een woordvoerder Ivan het ministerie is het niet de bedoeling en ook niet mogelijk om hiermee een einde te maken aan de explosieve (wild) groei van aerobic dancing-scholen, j Wel hoopt de staatssecretaris dat de consument zich beter be- j wust wordt van de gevaren die aan deze vorm van gymnastiek zijn verbonden en daarom kiest voor een erkende opleiding, al dus de woordvoerder. AMSTERDAM Met de introductie van de „Ovu- test *77" of „Babycompu ter" eind volgende week in ons land, komt een nieuwe methode van ge boorteregeling op de markt voorhanden. Het apparaat, dat gisteren in Amsterdam geïntrodu ceerd is, maakt het moge lijk de kans op zwanger schap te verkleinen of te vergroten. Het apparaat kan exact vaststellen of een vrouw al of niet in een vruchtbare periode verkeert, aldus de impor teur gisteren. De „Babycomputer", een vin ding van de Westduitse medi cus en elektronisch ingenieur dr. Heinz Krohn, is sinds vorig jaar in West-Duitsland ver krijgbaar. Tot dusver werden er aan onze oosterburen 200.000 exemplaren van het apparaat verkocht, in Azië vonden 100.000 instrumenten aftrek. Het instrument registreert de aanwezigheid van een nog maar pas ontdekte stof, utero- globine (een soort eiwit) in de baarmoeder. Deze stof bevindt zich daar alleen maar als de vrouw in een vruchtbare pe riode verkeert. De vrouw kan de aanwezigheid van uteroglo bin zelf meten door een son de, een ronde staaf, in de sche de in te brengen. De wijzer op de meetschaal geeft dan aan of De Ovu Test '77, of „Babycomputer" niet. Bij de introductie werd ook aangevoerd dat het gebruik van de Babycomputer ook de mogelijkheid vergroot om het geslacht van het kind te kie zen. Afhankelijk van de een of andere stand van de naald in de rode zone zou de kans op het krijgen van een meisje of jongen bij de bevruchting het grootst zijn. Vrouwen die de pil gebruiken hebben niets aan het appa raat. Volgens de importeur van de Babycomputer zal in de recla me voor het instrument de na druk worden gelegd op de mo gelijkheid van het stimuleren van zwangerschap. In een reactie heeft de Haagse gynaecoloog dr. M. MacKenzie laten weten dat er bij de spe cialist veel vrouwen komen die er over klagen geen kinde ren te kunnen krijgen maar bij wie geen afwijkingen kunnen worden vastgesteld. Vooral voor deze groep zou de baby computer een goed hulpmiddel kunnen zijn. Door regelmatige metingen kan volgens de im porteur zeer precies het tijd stip worden bepaald, waarop de kans op zwangerschap het grootst is. NVSH De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, (NVSH)) acht de bruikbaar heid van het apparaat als voorbehoedmiddel nog niet bewezen. Hoewel de importeur zegt dat dierproeven gebleken is dat uteroglobine altijd aan wezig bij een bevruchtbaar eit je, is daarvoor het wetenschap pelijke bewijs niet geleverd, aldus de vereniging. „Er was geen duidelijkheid of aanwe zigheid van uteroglobinne de rijping van een eicel tijdig aankondigt dan wel de innes teling van een bevruchte eicel voorkomt. In beide gevallen zou het trouwens gaan om vol komen nieuwe effecten, die nooit eerder zijn beschreven". De babycomputer kost 395 en is vanaf volgend eweek don derdag bij apotheek of gynae coloog te koop. In West-Duits land kost de computer onge veer 320.281543 jul 83 ABP-rapport Gruijters alleen naar de voorzitter DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) wil het rapport Gruijters over de handel en wandel van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) alleen aan de voorzitter van de Raad van Toezicht van het ABP, W. Wieringa ter inzage geven. J. Anneveld, namens de CNV-ambtenarenbond CFO lid van de Raad van Toezicht, heeft dat bevestigd. De Raad van Toezicht van het ABP heeft vorige week van minister Rietkerk, die op het moment met vakantie is, geëist dat hij voor de raad komt toelichten waarom hij justitie gevraagd heeft een onderzoek in te stellen bij het ABP. Kennelijk weet de minister dingen die wij niet weten", aldus Wieringa. De FN V-ambtenarenbond Abva- /Kabo heeft al laten weten het volstrekt onvoldoende te vinden als alleen voorzitter Wieringa de beschikking krijgt over het rapport Gruijters. DEN HAAG Vooral in Zuid-Holland, Zeeland en op de Veluwe dreigt een enorme explosie van botulisme. Omdat Zuid-Holland rijk is aan rela tief veel ondiep en stilstaand water, sterven daar veel meer watervogels (vooral eenden) en vissen aan de ziekte dan in andere waterrijke provincies als Noord-Holland, Utrecht en Friesland. Tot nu toe zijn er als gevolg van de epidemie in het hele land naar schatting Openbaar vervoer Zeeuws-Vlaanderen 2 dagen plat AXEL Het Zeeuwsvlaams openbaar vervoer gaat op 1 en 2 augustus toch volledig plat. Dat heeft de meerderheid van de buschauffeurs bij het streekvervoer Zuid-West-Ne derland (ZWN) in Zeeuws- - Vlaanderen, aangesloten bij de Vervoersbond FNV, giste ren besloten. De staking is een protest tegen invoering van het' taxi-experiment op de on rendabele lijn Hulst-Lams- waarde per 1 augustus aan staande. De Vervoersbond vreest dat als het experiment slaagt en dergelijke taxi-voor zieningen in het hele land worden ingevoerd dit ten kos te gaat van 250 arbeidsplaatsen bij het openbaar vervoer. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Na het ko mend weekeinde komt er aan de nu nog overvolle Noordzee kust en op de Wadden waar schijnlijk wat meer ruimte voor met name de kampeer ders. Dat komt doordat de eerste grote groep Duitse vakantie gangers na drie weken zonnen en baden naar huis terugkeert. Ook de hptels en pensions in de badplaatsen zullen wat meer nieuwe gasten kunnen opnemen, zo is de verwachting van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). Langs de kust en bij de water- sportgebieden blijft het deson danks het drukst, voorname lijk door het weliswaar iets minder hete, maar toch nog aanhoudende zomerse weer. Het NBT heeft de bezettings graad van kampeerterreinen en bungalows van dit jaar ver geleken met die over dezelfde periode van 1982. Daaruit blijkt, dat er dit jaar veel min der belangstelling is voor bos en heide. Die tendens is vooral merkbaar in de kampeersec- tor. Het NBT heeft een overzicht gemaakt van de verwachte be schikbare kampeer- en bunga lowcapaciteit het komend weekeinde. In de badplaatsen (inclusief die op de Waddenei landen) is minder dan 10% van de beschikbare ruimte nog vr$: Dat geldt ook voor West en Midden-Brabant. In de noordelijke provincies, de IJsselmeerkust, net Delta gebied, de Utrechtse heuvel rug, het Gooi, de Achterhoek, de rest van Brabant, Zuid- •Limburg en Twente is de si tuatie wat beter. Op de Velu we, in Amsterdam en het Gel ders rivierengebied is de situa tie relatief het gunstigst om nog een kampeerplaats of bun galow te vinden, aldus het NBT 10.000 dieren gedood. In het rampjaar 1976 liep dat aantal op tot 60.000. Provinciale Wa terstaten in Zuid-Holland en Zeeland hebben beheerders van recreatiepiassen gemaand tot grotere waakzaamheid en het snel opruimen van de dode dieren. In dode vissen in de Oude Rijn bij Bodegraven zijn sporen van het ook voor mensen gevaar lijke E-toxine aangetroffen. Normaal is botulisme niet ge vaarlijk voor de mens. Het is een besmettelijke bacterieziek te die voornamelijk onder wa tervogels voorkomt en waarte gen nog geen remedie is ge vonden. De ziekte, die in het bodemslib sluimert, openbaart zich voornamelijk als de tem peratuur enige tijd boven de 20 graden blijft en er weinig of geen zuurstof in het water is opgelost. Jaarlijks 25.000 ongelukken met „hobbyladders" AMSTERDAM Per jaar gebeuren er naar schatting 25.000 grote en kleinere ongelukken met de in opmars zijnde „hobbyladder". Gemid deld 15 slachtoffers per jaar overleven een derge lijke valpartij niet. Vol gens de Stichting Consu ment en Veiligheid, die deze cijfers bekend maakt, ligt de oorzaak van al die ongelukken vooral in het feit dat de hobbyladder, die lijkt op de professionele ladder, in feite ondeugdelijk en onveilig is. De hobby lad der raakt steeds meer in trek, omdat veel mensen als gevolg van het afne mend besteedbare inko men, zelf ouderhoud- en reparatiewerk aan hun huis verrichten. Deze ladders, zowel in houten als aluminium uitvoering bezwijken volgens de stichting bij de minste extra belasting: ze buigen krom of breken gewoon in stukken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7