Het wordt alles sport wat de klok slaat ZOMERBLOEMENPRACHTIN NOORDWIJK SE VISSERSKAPEL Alphen krijgt filmclub OP 6A UG USTUS TREK THET RIJNSBURGS CORSO OPNIEUW UIT "LEIDEN/REGIO CeidóeSoivumt VRIJDAG 29IULI1983 PAGINA 5 os-be i mor ezette er de i viet r t een e), 13 iet 18 uur zijn. "soon, t par- ir in fees- anat dag' aar- men vone ur is Uien lisje lens- taps- Morgen over een week sukkelt het Rijnsburgs bloemencorso weer door de agglomeratie. Het wordt opnieuw hollen of stilstaan, maar de be wondering, van de vele duizenden langs de rou te, voor kleuren en vormgeving zal er niet minder om zijn. Twaalf praalwagens, ontsproten aan het inventieve brein van hun ontwerpster, Marion Roedoe-Visser, hebben inmiddels het verwachte uiterlijk ge kregen en staan nu in Rijnsburg doodstil te wachten op de bloem schikkers en andere le vendige aankleders. De rijdende gevaarten wer den in elkaar gezet door zes corsobouwers, met aan het hoofd nimmer rustende Herman Roe- doe, met zijn vrouw Ma rion eigenaar van Joop Visser Reklameburo". Het team, dat de dagen en de „heilige hal" van Herman aan de Leider- dorpse Zijldijk vult, telt twee man minder dan vroeger: „Maar overal moet een stapje terug ge daan worden. We heb ben er hard aan moeten trekken, maar het is pri ma gegaan", aldus Her man Roedoe. Nu de praalwagens in statu nascendi de deur uit zijn, lijkt het rustiger geworden in de hal. De hoogspanning is even teruggebracht tot een wat kalmer kracht stroom, maar achterin staan er een paar man weer te meten, te zagen, te kwasten en bij te werken. Andere opdrachten dienen zich aan in de hal die opnieuw hele corso- en decorlawines en borden op zich af ziet ko men: 22ste Leidato en 3 ok- toberoptocht („Voor het eerst sinds vier jaar hebben wij die optocht weer in ei gen handen"). Aan de kan ten, zover het oog reikt, op slag van oud materiaal dat zo weer nieuw kan worden als het opportuun mocht blijken. Illusies in hout, karton en tempex; fanta sieën in piepschuim. Oogkleppen Het gaat niet gek met „JV", een jaar of wat terug nog het troetelkind van vader Joop, die je nog steeds, met de oogkleppen op, door Lei den kunt zien zich voortbe wegen op een snorfiets zon der dat hij zelf iets ziet. „Ja", zegt Roedoe, met nau welijks verhulde schroom: „Schoonpa is altijd maar met z'n gedachten ergens anders; die had nooit achter het stuur van een auto kun nen zitten". Maar terzake: Roedoe van JV mag niet mopperen, ze ker niet nu hij „aankleder" is geworden van exposities van Europese satellieten moloch Estec in Noordwijk. Die inrichting bestaat in '84 twintig jaar, wat ook uitge drukt wordt in een tentoon stelling die Herman en de zijnen gestalte gaan geven, in mei. JV diende Estec al eerder in de Pieterskerk in Leiden en deed iets derge lijks, onlangs nog, op verhe ven voetstukken, in Gent. „Volgend jaar ook zetten we een Estec-expositie in elkaar in Drunen" wat voor mij iets met een zand verstuiving te maken heeft in de „Autotron" en hoogstwaarschijnlijk doen we hetzelfde in het Deense Jutlandse Billund, in Lego- land dus, waar ook de ruimtevaart in beeld komt". Als Herman niet verdraaid goed uitkijkt, wordt hij als nog uitgenodigd om een Nederlandse „Expo" neer te zetten tussen de internatio nale vestigingen in een nieuw miljarden-„park" van Walt Disney World, bij Orlando in Florida, USA. Wild Amerikaans Voorlopig is de brigade van Roedoe al blij met de 3 ok- tober-bestelling. Dat moet iets wild Amerikaans gaan worden, begrijp ik uit Her mans uitlatingen. Iets over show-business, dranksmok kel en andere kapsonesza- ken in Al Capone-stijl. Het wordt steeds moeilijker om thema's in elkaar te flan sen. En het lijkt allemaal zo verschrikkelijk veel op el kaar, elk jaar, met diezelfde De voetbal-wagen. giechelende edelvrouwen en ander obstinaat voet- en paardevolk; wat voor on derwerp er ook gekozen is. Het is nog lang niet afge schreven, dat bezit van de 3 October Vereeniging. Voor Roedoe was het aan vankelijk een kwestie van berekenen, samen met de opdrachtgevers, die elk jaar weer staan voor „kosten van heb ik jou daar". Steeds weer wordt er getwijfeld aan een haalbaar resultaat, zowel in Rijnsburg als in Leiden. Maar ook steeds weet men toch weer de eindjes aan elkaar te kno pen en komt er voor de zo veelste keer een prachtig opgesmukte slang door stra ten en over wegen kruipen. Herman Roedoe: „Ik denk, dat dit Rijnsburgs corso '83 het publiek best zal aan spreken, in deze tijd van populaire sporten en trim men en jogging". Brood en spelen Allemaal gezondheidsfeno menen. of liggend in de sfeer van brood en spelen. Nee, dat zit wel goed, met het zomers bloemencorso dit jaar.- Alles sport, wat de Flora-klok slaat. Twaalf wagens aan de sponsorende man brengen. Dat was, evenwel, niet mis en lang niet eenvoudig, maar het is weer, na veel depressies en wanhoop, gelukt. Zo rollen, als het een beetje meezit, straks aan u voorbij, in alle praal van bloemen en be klede staketsels, en met kostbare artikelen aan boord: een openingswagen „in het genre der Olympi sche Spelen", en wagens aangaande het Wielrennen, de Race-sport, Tennis (al thans racketsporten; met een tennisracket van 7,5 meter), de Hippische sport, Atletiek, Sporttrofeeën (in verband met Siegen „overwinnen" het Duitse lid van een uitstekend part nership met Rijnsburg), Voetballen (met voetballer tjes van V.V.Leiden op de kar). Watersport, Winter sport, Boogschieten en darts, en Gewichtheffen. Zijn het er twaalf? OK. Ik weet niet, of Herman en Marion zelf naar het corso komen kijken, of dat ze lie- De darts-wagen. ver lekker op de camping nabij Noordwijkerhout op hun rug blijven liggen. Rubriek op vakantie Zelf zal ik er niet bij zijn. Tegen die tijd hoop ik de kater uit de pijnboom te kij ken, en te lijden onder de warme „Föhn", met ver troebeld uitzicht op de me diterrane baai waarachter Cannes, met een opklim mend achterland, aan de azuren kust van Couperus (of was het van 't Reve? Kom nou. natuurlijk niet; al zijn ze verre „neven") in dit formidabele seizoen voor pampus pleegt te liggen. Maar in Cannes hebben ze elke week weer een erg mooi vuurwerk, heb ik ge hoord. In elk geval: ik stop drie weken met deze ru briek. Om tot vermoeiens toe zien bij te komen. Waarvan acte. Herman Roedoe heeft het laatste woord. „Over een jaar loopt mijn 5-jarig con tract met deze hal af. Dan ben ik uitgehuurd. Maar te gen die tijd hoop ik in een eigen pand van 1000 vier kante meter te zitten; met aparte stofvrije ruimten voor het ontwerpen. Dat is hier, in deze hal, alles ge lijkvloers, niet zo best. Re gelmatig worden tekenin gen, die gereed zijn, onder- gestoven, als er plotseling gezaagd moet worden". Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ALPHEN AAN DEN RIJN „Oscar" is de naam van een club die binnenkort elke maan dagavond in de Alphense Eurocinema films gaat draaien. „Geen films uit het alternatieve circuit, maar ook geen grote com merciële produkties", zegt bestuurslid Jan van de Beek van de nieuwe film club. Volgens hem blijven er dan nog genoeg films over om te draaien. „Het hing eigenlijk al een paar jaar in de lucht", zegt Van de Beek. „Veel andere gemeenten hebben al lange tijd zo'n club die met succes draait." De Al phense regio is wat alternatie ve films betreft eigenlijk nooit aan zijn trekken gekomen. Voor een „goede" film moest altijd naar Leiden worden ge reisd. Het is de bedoeling films te vertonen die volgens de club een groot publiek verdienen, maar nooit volle zalen hebben getrokken. Zoals rolprenten uit de Duitse, Franse en Ita liaanse filmindustrie. De be doeling is de Alphenaren te interesseren voor de „betere" film. Daarbij mag de bezoeker niet gestoord worden door re clame. Dat is dan ook weggela ten zodat de opmerking na de film: „De reclames waren be ter" verleden tijd zal zijn. Naast deze films moeten er volgens Van de Beek ook oude kassuccessen weer op het Al phens doek verschijnen zoals „Nightporter" en „The fearless vampire killers" van Roman Polanski. Deze fijms zijn over het algemeen ook bij videothe ken verkrijgbaar zodat het vraag blijft of er wel genoeg publiek naartoe zal komen. Vooral nu de videotheken als paddestoelen uit de grond schieten en de videorecorders ondanks de recessie als warme broodjes over de toonbank gaan. „Het blijft natuurlijk al tijd een gok" zegt Van de Beek. Leden van de op te richten filmclub kunnen de films gaan zien voor de toegangsprijs van drie rijksdaalders. Daarvoor moet je wel eerst donateur worden voor vijftien gulden per jaar. Maar ook voor niet- leden zijn de films toeganke lijk. Zij betalen tien gulden en een kwartje per film. Houders van een Pas-65+ betalen slechts vijf gulden entree. Ge- interesseerden kunnen zich opgeven bij Eurocinema (01720-20800) of na vijf uur 01727-2387. De eerste film draait op 5 september. En dat is de volwassen tekenfilm He avy Metal uit '81. Op 12 sep tember draait Blazing Saddles, een komische westernpersifla ge uit '74. een week later ver schijnt Night Porter op het witte doek, op 26 september vertoont de club The Verdict met Paul Newman die in een wanhopige rechtszaak is ver wikkeld. 3 oktober het Olym pische hardlopen in 1924 in Chariots of Fire uit '81, een week later La Banquière met Romy Schneider uit '80, 17 ok tober slaat de club over en 24 oktober zijn ze terug met Yves Montand in La Ménace uit '77, en 31 oktober draait Hardcore over een man die dochter zoekt in de sloppen van een Amerikaanse stad, gemaakt in '79. rfïf 1 11 SIX Is i»j»n - J §#It gff IJüOjL»^b 111i18 81 1 NOORDWIJK De oude Visserskapel aan de Hoofd straat ziet er uit als een sprookje. Vakmensen hebben de gewijde ruimte herschapen in een bloemhof, vol arrange- N-f-menten van zomerbloemen. 'Een lust voor het oog. Rose, witte, gele en blauwe kleuren gaan vloeiend in elkaar over. Elke kleur heeft een eigen hoek. maar de combinaties zijn I-zo gekozen, dat de expositie tot een stralend en harmonieus geheel is geworden. Blikvangers zijn het centrum- stuk in gele tinten, de fonke lende pracht van rode rozen en blauwe distel en de exoti sche waardigheid van orchi deeën in een opvallende hoek- positie. Een schat aan zomer bloemen in een rijke verschei denheid van kleuren en bloei- wijzen zijn in de arrangemen ten verwerkt. Het Bloemencomite Noordwijk heeft met de organisatie van deze tentoonstelling een goede greep gedaan. Als opmerkelijk feit dient te worden vermeld, dat vijf Noordwijkse bloemis ten en tuincentra de totale in richting van deze bloemenex- positie verzorgen. Het zijn de firma's Gebroeders van Abs- woude, Arie van der Lippe, Wim Siemerink, tuincentrum Caspers Noordwijkerhoek) en tuincentrum Peschier. die in onderlinge samenwerking de pre jan Rietmeijer, voorzitter van het Bloemencomité Noordwijk, noemde gisteravond in z'n welkomstwoord de kleuren pracht in de Kapel een formi dabele bloemenpresentatie van de badplaats Noordwijk. Wet houder Warmerdam, die na mens het gemeentebestuur, de opening verrichtte, zinspeelde er in zijn toespraak op, dat deze bloemenexpositie een voorproef zou kunnen worden van een Zomerflora in Noord wijk. Veelbetekenend kon in dit'geval zijn. dat voorzitter W. van Nobelen van de veiling flora te Rijnsburg als genodig de de opening van de expositie bijwoonde. In zijn speech stelde de wet houder vast, dat de slogan „Zeg het met bloemen" door de consumenten wel ter harte was genomen. De omzetcijfers spreken wat dat betreft duide lijke taal. In 1962 bedroeg de omzet in sierteeltproducten 130 miljoen gulden, in 1972 liep dit op tot 660 miljoen, en nog eens tien jaar later (in 1982) verviervoudigd tot 2,5 miljard gulden. Vijf en zeven tig procent van deze omzet gaat naar het buitenland. War merdam noemde deze ontwik keling een gigantische presta tie. Daar achter staat de durf De wethouder ging vervolgens in op een aantal factoren, die van belang zijn om de greep op de markt te houden. Zo is kwaliteit van het grootste be lang. De bloemen zullen vrij moeten zijn van parasieten, zij zullen geen groeiafwijkingen mogen vertonen en tegen een betaalbare prijs voor de consu ment beschikbaar moeten zijn. In dit verband attendeerde Warmerdam op het streven naar een verhoging van de houdbaarheid van bloemen. Deze houdbaarheid maakt dat bloemen over grotere afstand vervoerd kunnen worden, het geen een uitbreiding van het afzetgebied kan betekenen. De zomerbloemen-expositie is vandaag, morgen en zondag voor het publiek open van twee tot tien uur. De toegang is gratis. Bibliotheek Leidschendam gaat over twee weken open De nieuwe centrale bibliotheek tegenover het sport complex „De Fluit" In de Leldschendamse Amstel- wijk wordt maandag 8 augustus In gebruik geno men. Directeur Hardong Is met de medewerkers van de reeds gesloten filialen aan de Van Ruysdael- laan en de Prins Frederlklaan deze week aan het werk gegaan om het gebouw In te richten. De totale kosten van het uitgevoerde bouwwerk bedraagt cir ca vier miljoen gulden. In de bibliotheek Is een ex tra-ruimte van 450 vierkante meter voorlopig be stemd voor de Vrije Akademle Vlietstreek. Het ter rein rond bibliotheek en sportcomplex wordt gron dig gereconstrueerd. De kosten hiervan bedragen bijna 1 miljoen gulden. In verband met de 1%-rege- ling voor kunstwerken bij openbare gebouwen wordt voor bijna 30.000 gulden in de voetpaden een doorlopende band met prefab betonplaten met ge glazuurde verschillend gekleurde tegels aange bracht. Het ontwerp Is van de kunstenaar Ossip Snoeck. Betonrot in Alphense flats ALPHEN AAN DEN 1 RIJN Van de duizen den flats in Nederland die volgens de Nationale Wo ningraad door betonrot zijn aangetast, maken ook flats aan de Diamantlaan in Alphen deel uit. Eige naar van deze flats is de Alphense Woningbouw vereniging. Voorzitter de heer Engelen: „Er is net door de ledenraad besloten enkele tonnen be schikbaar te stellen om de rottingsverschijnselen aan de flats te onderdrukken door ze met epoxiehars te behan delen". Op de vraag of er in Alphen nog meer flats zijn met dezelfde problemen zegt hij dat dat nog niet te voor zien is. „Zoiets merk je pas als je de rotting kan constate ren". Volgens hem zijn er in Alphen veel voorbeelden te zien van betonrot. „In de wijk waar ik woon. de com- ponistenbuurt, zie je al bij een heleboel huizen dat de balkons aan het rotten zijn. Je ziet soms de wapening erin gewoon blootliggen. Als die eenmaal gaat rotten kan het snel gevaarlijk worden. Ik vind het ook onbegrijpe lijk dat zoveel mensen daar niets aan doen. Zelf heb ik ook een tijdje geleden beton rot bij mijn balkon geconsta teerd. Dat heb ik wel snel la ten verhelpen op een des kundige manier". INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5