Verzakkingen Meren wijk zijn niet te voorkomen Bioscoopbezoek stabiliseert op dieptepunt CcidócOotvumt EVENTUEEL WAARSCHUWINGSBORDEN PLAATSEN' LEIDSE FILM-THEATERS ZIJN NIET ONTEVREDEN if Inventarisatie gemeentelijke reserves is onnodig Gemeente Delft: Reservefonds moet kosten onderzoek cafémoord dekken ■GINiEIDEN VRIJDAG 29 JULI 1983 PAGINA 3 .500 Gulden it woning weggehaald |en k in ïgen ian t Dffer ïnselij jj erp cc[m 'olg eid o' jpdrat srd, o verse i het kern een iscipli ,EIDEN Uit een wo- ing aan de Tasmanstraat gistermiddag 1.500 gul- i gestolen. Door het penstaande raampje in de eur van de woning, was 1 et geen probleem om bin- I en te komen, it het Sylviuslaboratori- is gisteren uit een tas portemonnee met 50 .gulden erin en onder meer en giropasje gestolen. Buschauffeur krijgt klappen LEIDEN Een 22-jarige Lei- denaar is gisteravond op de. Hoge Rijndijk aangehouden wegens mishandeling van een 50-jarige buschauffeur. De bus reed over de Oude Heren gracht en de Leidenaar kwam hem tegemoet. De man over trad daarbij het op de Oude Herengracht ingestelde een richtingsverkeer. De bus chauffeur stapte uit om hem daarop attent te maken met als gevolg, dat hij werd geslagen en getrapt. Tegen de Leide naar is proces verbaal opge maakt wegens mishandeling. Tevens kreeg hij een rijverbod opgelegd. Dronken Leidenaar raakt auto kwijt LEIDEN De politie heeft gisten avond de auto van een 21-jarige Lei denaar in beslag genomen wegens rijden onder invloed. De man werd aangehouden maar na het gebruik van de blaaspijpje, weigerde hij de bloedproef te ondergaan. Ook toen een hulpofficier van justitie hem daartoe het bevel gaf, weigerde hij aan de bloedproef mee te werken. Toen bleek dat de man drie weken geleden zijn rijbewijs in Naarden kwijt was geraakt wegens rijden on der invloed en hij de Leidse politie liet weten ook in de toekomst ge woon door te blijven rijden, werd be sloten tot in beslagneming van de auto. Politieauto beschadigd LEIDEN Een politieauto is gisterer.' door een onfortuinlijke Leidenaar flink beschadigd. De 49-jarige man reed over de Lange Mare met zijn auto tegen het verkeer in naar de Haarlemmerstraat. Hij had de pech een politieauto tegen te komen en de bemanning van die auto wees hem erop dat hij het daar inge stelde eenrichtingsverkeer negeerde. Toen de Leidenaar achteruit wilde rij den, reed hij met zijn auto tegen de po litieauto aan. De zijkant van de politie wagen werd geraakt. Tegen de Leide naar is proces verbaal opgemaakt we gens het overtreden van verbod om de Lange Mare op te rijden. Brand dakgoot LEIDEN In de dakgoot van een woning aan de Da Costastraat is giste ren tijdens werk zaamheden brand uitgebroken. De brandweer moest eraan te pas komen om de brand te blussen. Alleen aan de dakgoot en het dak van de woning ontstond wat scha de. Koeie-oren gevonden LEIDEN Op het Gangetje zijn gisteren enkele koeie-oren en een stuk huid van een koe gevonden. Het is de politie een raadsel hoe het spul daar is te recht gekomen. Moge lijk dat een hond de oren uit het slachthuis mee heeft genomen. Nadat de melding dat er oren op de straat la gen, binnenkwam, werd met de nodige twijfel naar het Gan getje gereden maar toen bleek dat het ver haal inderdaad klopte. J5IDEN Het verzak- ook de funderingen zichtbaar n ten van straten en oprit- r Merenwijk is niet te voor ns hi tomen. Repareren zal al- ;er w een gebeuren indien dat lijk verzakt", aldus het CDA. perio n verband met de ver- Wegen in de Velden- en Vlin ighew teersveiligheid noodzake- ijk is en voor zover daar KÏ5ÏÏÏ? ;eld voor is. Mogelijk nauwelij_0 cunnen waarschuwings- Zijn. De verzakkingen lorden worden geplaatst, achter verkeersdrempels in de ■F™! >at schrijft het college Vlinderwijk zouden zo erg jen ran B en W als antwoord z9rï' dat er bij de gemeente al claims zijn ingediend door Me- onwel>p schriftelijke vragen renwijkers die door de grote /an de CDA-gemeente- hoogteverschillen schade -aadsfractie. CDA-fractie heeft de laat- te maanden op de fiets bezoe- cen gebracht aan een aantal ^eidse wijken. Die bezoeken worden gebruikt om misstan- len en gebreken aan de kaak n en het college te vra gen er wat aan te doen. Eind ipril was de Merenwijk daar werden de chris- en-democraten geconfron- eerd met verzakkingen. Van ië, Jofcen aantal woningen zouden 1: Zo ka „Op vele plaatsen in de Mere- wijk is de grond vaak i derwijk zijn op een aantal plaatsen dermate verzakt, dat garages niet of welijks nog te gebruiken hun auto hebben opgelopen. Volgens het CDA heeft de ge meente één schadeclaim in zo verre terecht geacht, dat er wel werd uitbetaald, maar dat de gemeente ook schuldig zou zijn, wordt ontkend. Verplicht Het CDA vroeg zich naar aan leiding van de problemen in de Merenwijk af in hoeverre de verantwoordelijk aanne mers en projectontwikkelaar De oprit naar deze garage aan het Libelleveld is flink verzakt. verplicht kunnen worden de schade te herstellen. Volgens het college is dat niet mogelijk. Het onderhoud van de straten is een jaar na de aanleg over gedragen aan de gemeente, na dat bekeken was of alles op een goede manier was aange legd. Dat zou toen het geval zijn geweest. „Het is de taak en de verant woordelijkheid van de ge meente om wegen en plantsoe nen te onderhouden en de ver hardingen op de gewenste hoogte te brengen", schrijven B en W, „maar het op hoogte houden van particuliere erven is een taak van de eigenaar". Verzakkingen van tuinen waardoor fundamenten komen bloot te liggen, moeten dus door de huiseigenaren zelf worden opgelost. Het college is van mening dat er weinig is te doen aan de verzakkingen. Omdat de wo ningen op palen zijn gebouwd verzakken die niet. maar door de stuctuur van de grond zou het verzakken van tuinen en van straten rond verkeers drempels niet te voorkomen zijn. LEIDEN De daling van het bioscoopbezoek lijkt voorlopig tot staan te zijn gebracht. In de eerste vijf maanden van dit jaar kwamen er even veel bezoekers naar de bioscopen als in de eerste vijf maanden van 1982. Dit blijkt uit cijfers van de Nederlandse Bio scoopbond. In steden als Leiden is het bioscoopbe zoek zelfs licht gestegen. Ten opzichte van vorig jaar werd over de eerste vijf maanden een winst van 1,1 procent geboekt. De Leidse bioscoophou ders zijn goed te spreken over hun omzetcijfers. De theaters worden, on danks het warme zomer weer, volgens hen mo menteel goed bezocht. 1982 was een rampjaar voor de Nederlandse bioscopen. In vergelijking met 1981 daalde het bezoek toen met maar liefst 17,5 procent. Dit absolu te dieptepunt werd mede veroorzaakt door de lange, warme zomer. Omdat er ook dit jaar sprake is van een mooie zomer lijkt de conclu sie gerechtvaardigd, dat het bioscoopbezoek in 1983 niet of nauwelijks zal stijgen. De Nederlandse Bioscoop bond verstrekt geen gege vens per stad. Men verdeelt de plaatsen in Nederland in vier categorieën: A (Amster dam, Rotterdam en Den Haag), B (middelgrote pro vinciesteden) C (kleinere plaatsen) en D (zeer kleine plaatsen). Het bioscoopbezoek wordt berekend op basis van de omzet. In de categorieën A (3 procent) en B (1,1 pro cent) werd winst geboekt, C en D gaven een lichte daling te zien. Naar aanleiding van deze Cijfers kan worden ge concludeerd dat het bioscoop bezoek in de eerste vijf maanden niet is gestegen, maar ook niet is gedaald. De bioscopen hebben er de afgelopen jaren van alles aan gedaan om het bezoek weer wat op peil te brengen. Voor al in de grote steden werden grote bioscopen opgeheven en omgebouwd tot een aantal kleinere in een poging het aanbod van films te vergro ten. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om het comfort te verbeteren. Al nam (onder meer door een bezuiniging op de personeels kosten) het aantal klachten over de kwaliteit van de pro jectie en geluid toe. Het zo veel mogelijk automatiseren in de theaters bleek niet overal even soepel te verlo pen. Klagen De theaters Lido en Studio aan de Steenstraat blijken weinig te klagen te hebben over het bezoekersaantal. „Natuurlijk speelt het een rol mer hebben, daardoor is het wel minder, maar slecht is het zeker niet. In onze thea ters draaien over het alge meen films, die erg populair zijn zoals de nieuwe James Bond en als je erin slaagt dat soort films in huis te halen, is dat natuurlijk goed voor de omzet", zegt directeur Van Praag. De heer Van den Ende, be drijfsleider van bioscoop Luxor aan de Stationsweg, zegt dat hij niet te klagen heeft. „In mei en juni, toen het mooi weer werd, liep het slecht. Maar op dit moment gaat het goed, we zijn tevre den over het bezoek aan onze bioscoop". Concrete cijfers wil hij niet geven. Die zijn volgens hem „Top secret". Op de vraag of zijn bioscoop hinder ondervindt van de verhuur van illegale films, antwoordt Van den Ende be vestigend. „Volgens mij doen die illegale films een hoop kwaad. Laatst draaiden wij Fire Fox, die film was twee maanden eerder al te huur. Het bezoekersaantal bleef dan ook ver onder de ver wachting". In Leiden zijn tien zoge naamde videotheken. Vol gens een woordvoerder van de Kamer van Koophandel is er geen enkele vergunning nodig om een videotheek te beginnen en films te gaan verhuren. Een keldertje, dat leeg staat of een oude rom melzolder, alles is wat dit be treft toegestaan. Vestigings vergunningen of een mid denstandsdiploma, niets van dit alles is vereist. „Dit is één van de weinige branches waar dit nog het geval is", wordt bij de Kamer gezegd. Het verloop onder de video theken zou erg groot zijn. „Ze Het Lido- en Studiotheater aan de Steenstraat. worden net zo makkelijk ge vestigd als weer opgeheven". Eén van de opmerkelijke kanten aan de videoverhuur is dat de bedrijven die zich daarin specialiseren vaak op tijden geopend zijn waarop de rest van de middenstand allang thuis zit. Sommige vi deotheken zijn ook op zondag open. Dit heeft te maken met bepalingen in de winkelslui tingswet. Daar worden voor schriften gesteld voor de ope ningstijden voor winkels die goederen verkopen. Zolang videotheken geen films ver kopen, behoeft geen reke ning gehouden te worden met de bepalingen in deze wet. In Leiden zijn nog nooit ille gale films op video in beslag genomen. Volgens de politie is daar „tot dusver geen aan leiding voor geweest." Video Veilig Door verschillende betrok ken instanties wordt gepro beerd het illegaal kopiëren en verhuren van films tegen te gaan. Uiteindelijk vond men elkaar in de Stichting Video Veilig. Deze stichting, gevestigd in Amsterdam, is een samenwerkingsverband tussen onder meer de Neder landse Bioscoopbond, de NOS en de auteursrechtenorgani satie Buma/Stemra. De stich ting vecht verbeten tegen de illegale video-handel. Zo nu en dan boekt men in samen werking met de politie succes en worden duizenden illegale banden in beslag genomen Volgens de heer H.J.A. Thijs- sen, secretaris van de stich ting, (en ook van de Bio scoopbond) is er nog nooit een gedegen onderzoek ge daan naar de invloed van de illegale films op het bezoek aan de bioscopen. „Dat on derzoek zou wel gehouden moeten worden, want nu is het onmogelijk om harde uit spraken te doen over het ef fect. Het enige onderzoek dat mij bekend is, is dat van een aantal HEAO-studenten, dat een enquête gehouden heeft. Daaruit zou gebleken zijn, dat personen die een videore corder hebben en films hu ren, juist geprikkeld worden om ook weer eens naar de bioscoop te gaan". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Cirque de Trottoir De laatste aflevering voor dit jaar van het Leids Plein' festijn staat voor morgen op het programma. Dan treedt de uit België afkomstige groep „Cirque de Trot toir" op met vier verschillende shows. De shows op het Stadhuisplein beginnen om één uur, twee uur, drie uur en vier uur. Cirque de Trottoir brengt een mengeling van muziek en circus-achtig variété. Cirque de Trottoir, morgen op het Stadhuisplein. Opera (1) In het K&O-programma zijn voor het komend seizoen twee operaseries opgenomen. De voorstellingen worden ge geven in het Circustheater in Scheveningen. De inschrij ving in de eerste serie is nog tot 1 augustus mogelijk. Het gaat hier om de serie waarin de opera's Lohengrin van Wagner, Idomeneo van Mozart, La Vie Parisienne van Of fenbach en I Puritani van Bellini zijn opgenomen. Wag ners Lohengrin wordt op 9 september opgevoerd. Aan deze uitvoering werken het Nederlands Operakoor en het Rot terdams Philharmonisch Orkest mee met dirigent Hans Vonk. Opera (2) Op 18 november volgt Idomeneo met het Nederlands Kamerorkest en het Nederlands Operakoor met Kees Bakels als dirigent. La Vie Parisienne wordt op 29 ja nuari voor het voetlicht gebracht Het Promenade Or kest onder leiding van Jan Stulen en het Nederlands Operakoor staan zangsolisten als Anne Marie Dur, Marco Bakker en John Vierkens terzijde in deze op voering. I Puritani van Bellini kan men op 17 maart zien en beluisteren. Ook aan deze uitvoering werken solisten van wereldklasse mee zoals Christina Deute- kom, Vittorio Terranowa. Het Omroeporkest staat on der leiding van Kees Bakels en wederom werkt het Nederlands Operakor mee. Opera (3) Bij voldoende belangstelling wordt een gereserveerde bus voor het vervoer van Leiden naar Scheveningen en terug, ingezet. Men kan een abonnement op de seriefs) kopen op het K&O-bureau aan de Oude Vest 45 in Leiden, telefoon nummer 141141. Het bureau is dagelijks tussen negen en LEIDEN Alle reserves waarover de gemeente be schikt zijn bekend en in de begroting terug te vin den. Deze reserves zijn niet te gebruiken om de bezuinigingen bij de ge meente wat minder fors te maken. Dat zou de vermo genspositie van de ge meente op een onverant woordelijk manier aantas ten. Dit antwoordt het college van B en W op schriftelijke vragen van het PSP-raadslid H. de la Mar en het PPR- raadslid R. van Lint. De raadsleden hadden het colle ge gevraagd om een precieze inventarisatie van de ge meentelijke reserves. Met name zouden in de inventa risatie alle reserves van de gemeentelijke afdelingen en bedrijven opgenomen moe ten worden. Wellicht zouden daar nog mogelijkheden zijn om het korten van subsidies, het verhogen van belastin gen en het opheffen van van banen bij de gemeente tegen te gaan, aldus de verwach ting van de raadsleden. Uit het antwoord blijkt dat daar volgens B en W geen kans op is. Alle reserves zijn terug te vinden in de ge meentelijke begroting, aldus het college. Verder wijst het college, erop dat een inven- taristie van gelden die in het verleden opzij gelegd waren, maar uiteindelijk toch niet gebruikt zijn, al heeft plaats gevonden. In 1982 en ook dit jaar heeft de gemeenteraad een andere bestemming ge geven aan een aantal van deze potjes. Het college wijst er verder op dat reserves niet zomaar gebruikt kunnen worden om gaten in de be groting te dichten. Dergelijke reserves zijn gevormd om in de toekomst aan allerlei za ken te besteden en momen teel geven de reserves weer inkomsten door rente. Het opsoeperen van die bedragen zou dus nieuwe gaten in de begroting slaan en de proble men naar de toekomst ver schuiven, aldus het college. DELFT De kosten die door de gemeente Delft zijn gemaakt in verband met het onderzoek naar de zes voudige moord in het cafe Koetsiertje in april van dit jaar, zullen uit een nog in te stellen reservefonds voor de politie moeten komen. Het voorstel van B en W van Delft om de 58.000 gulden waar het om gaat, op de post onvoorziene uitgaven van de gemeentebegroting te zet ten, werd donderdagavond door de raad met 18 tegen 11 stemmen verworpen, aldus een woordvoerder van de gemeente Delft. Tijdens de gemeenteraadsvergadering werd vervolgens een amendement ingediend, dat voorzag in de instelling van een re servefonds met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar. Dit voorstel werd met 18 tegen 11 stemmen aangenomen. De totale kosten van het onderzoek bedragen ruim 97.000 gul den. De reconstructie die 18.500 gulden heeft gekost, wordt door Justitie gedragen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken neemt 20.000 gulden voor zijn rekening. De resterende 58.500 gulden moet de gemeente Delft betalen. De politie in Delft is er boos over, dat zij zelf - middels de vor ming van een reservefonds - moet opdraaien voor de extra kos ten naar aanleiding van de zesvoudige moord in café Koetsiertje in april van dit jaar. Voor ons betekent dit in feite een extra bezuinigingsmaatregel, aldus een woordvoerder.De Delftse poli tie vindt, dat de gemeente moet opdraaien voor de resterende ruim 58.000 gulden extra kosten. De gemeente prijst ons eerst voor de wijze, waarop wij de zaak hebben afgehandeld, maar zo dra het op betalen aankomt, laat de raad het afweten, aldus de politiewoordvoerder. BURGERLIJKE /STAND José, z.v. H. F. Spiering en Y. Wegman en M Polane; Adam Michael, z.v. J J. J. M. Posthuma en A. J. Wamink; Aurélie, d v G T Vedder en M. J. T B Chaillou; Ro bert, z.v. G. J. van Es en C. Hoppers; Maurits Theodorus Jacob, z.v. C. Bol en J. E. M. Eikenbrock; Ka Jan. d v. F. S. Ng en L. K. Lee; Anna Maria, d.v. P. H van Erp en J. C. M Jacobs; tee en L. Koopmans. Overleden: C. E. Bergink, geb. 21-5- 1908, vrl. echtg. van J A C Tillema; W van der Meij. geb 3-9-1895, man; W A. P. Bakker, geb. 17-9-1913, man; P van Leeuwen, geb. 24-1-1904, vrl. geh. gew. met N. van Helden. C. P. de Vink. geb 21-1-1892, vrl geh gew. met F Redel; H W. Hermsen. geb. 7-3-1901. man; W. L van der Krogt, geb. 4-5-1899, man; J. Ben- ning, geb. 7-5-1898. man; J. Bink. MÉADuijn. ang.frt—wpm jeb. 24-9-1899, man; G. geb. 18-4-1897, man

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3