Ccidóci iMintH „Operatie Nicaragua weggestemd Te weinig vakantiegeld door foute berekeningen Onder druk BON Duikvlucht Proef met windmolens op hoogbouw in Gouda Wateringen weer wielergek Anti-Maffia wetten tegen Sardi jnse brandstichters Veel boze telefoontjes over doodvonnis hond 7 9.91 As Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f'0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitskaul.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 80 Vrijdag 29 juli 1983, 74e jaargang no. 22640 Pippi Langkous is er weer op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.05 uur speelfilm „De ironie van het lot". Op Ned. II om 19.25 uur muzi kaal zwemprogramma „Neder land-kikkerland". Om 23.15 uur nachtfilm „The sheep man". Op België 1 om 20.15 uur rock film „Stardust" met Orbison. HET WEER Droog en perioden met zon. Enkele wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur van 19 graden vlak aan zee tot 25 graden in het binnenland. Zwakke tot matige wind. Zon op: 05.57; onder: 21.34. Schev. hoog water: 6.56 en 19.30; laag water: 3.04 en 15.08 uur. EK tol Maffia doodt opnieuw rechter PALERMO Een rechter in ermo en zijn twee lijwach- en een conciërge zijn van ochtend gedood toen een auto bom ontplofte. De politie in Palermo verklaarde dat de ■3, aanslag waarschijnlijk het frerk is geweest van de maffia. De bom, die kennelijk van af stand tot ontploffing werd ge bracht, explodeerde toen de •echter, Chinnici, in zijn lienstauto wilde stappen. Chniqici leidde een onderzoek laar de maffiapraktijken op iardinië. Zijn voorganger verd in 1979 vanuit een hin derlaag doodgeschoten. Twee oude dames in het Westduitse Wert- heim hoorden hoe er 's nachts op de deur werd geklopt. Begrijpe lijkerwijs deden ze van wege het late uur niet open. Des ochtends bleek dat het nachtelijk klopje afkomstig was van een auto die op zijn eentje uit rijden was gegaan en via het trap je tegen de voordeur tot stilstand was geko men. De eigenaar had (na cafébezoek) ver zuimd zijn vehikel op de rem te zetten. Van Aardenne: We zijn nog niet uit het dal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vice-premier Van Aardenne meent niet dat er reden is voor overdreven optimisme, nu blijkt dat de industriële inves teringen dit jaar (met negen procent) zullen toenemen. „Er is sprake van enige opleving, maar we zijn zeker nog niet uit het dal," al dus Van Aardenne gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij noemde de ne gen procent „plus", die door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt voorspeld in overeenstemming met de verwachtingen. Hij voegde daar aan toe dat er dan ook alle re den is door te gaan met het overheidsbeleid, dat erop gericht is het bedrijfsleven in staat te stellen te profiteren van de (sterke) ople ving van de economie in met name de Vere nigde Staten en West-Duitsland. Britse onderwijzers mogen blijven slaan LONDEN De Britse regering zal de lijfstraf op de openbare scholen niet afschaffen maar, aldus de minister van onderwijs sir Keith Joseph, in een wet het recht van de ouders vastleggen om hun kinderen desgewenst van de har de hand verschoond te laten blijven. Keith Joseph gaf als reden voor het niet-afschaffen op: De meeste ouders en onderwijzers zijn vóór lijfstraffen. Per slot van rekening is het rietje vol gens hem een/ belangrijk argument voor het bijbrengen van de leerstof. De talrijke particuliere scholen in Groot- -Brittannië vallen buiten de wet. Zij worden juist door veel ouders voor hun kinderen gekozen omdat daar „hardhandig" wordt onderwezen. INDONESISCH LEGER BEKENT MASSALE MOORDPARTIJEN JAKARTA De honderden misdadigers die sinds april van dit jaar in Indonesië zijn ver moord, zijn vrijwel allen door het leger dood geschoten. Dit heeft generaal Moertopo, een belangrijk adviseur van president Soeharto, gisteren verklaards. Het is het voor het eerst dat de Indonesische autoriteiten toegeven dat de standrechtelijke executies, volgens kran ten meer dan 500, het werk zijn geweest van veiligheidstroepen. Volgens Moertopo zijn de richtlijnen voor de moorden, „waarvoor vol ledig verantwoording kan worden afgelegd", uitgegaan van het ministerie van defensie en veiligheid. Men besloot hiertoe omdat de con ventionele misdaadbestrijding niet geschikt was voor Indonesië. NEDERLAAG REAGAN IN HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN WASHINGTON Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich gisteravond uitgespro ken voor het stopzetten van de ge heime Amerikaanse steun aan Ni caraguaanse opstandelingen, die de Sandinistische regering ten val willen brengen. Na een uiterst fel debat van twee dagen werd een voorstel van deze strekking aange nomen met 228 stemmen voor en 195 tegen. De uitspraak van het door de Demo craten gedomineerde Huis van Afge vaardigden betekent een nederlaag voor president Reagan. Er bestaat ech ter weinig kans dat ook de Senaat, waar de Republikeinen over een meerderheid beschikken, zich zal uit spreken voor een stopzetting van de steun aan de Nicaraguaanse rebellen. Alle leden van de Republikeinse Partij in het Huis van Afgevaardigden stem den gisteravond tegen de stopzetting van de VS hulp. Het door de Democraten Partij inge diende voorstel eist naast het stopzet ten van de geheime steun aan de Nica raguaanse rebellen, ook het beëindigen van financiële hulp van 80 miljoen dollar aan bevriende Middenameri- kaanse regeringen,die met dat geld verzetsbewegingen willen bestrijden. Tijdens het debat zeiden voorstanders van het voorstel dat para-militaire operaties van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA in Nicaragua illegaal zijn en de stabiliteit in het gebied be dreigen. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, O'Neill, ver klaarde dat de stemming in het Huis het antwoord vormt op „de wil van het Amerikaanse volk". DEN HAAG Onderzoek pioet uitwijzen of het mogelijk is windmolens met een wiek- diameter van 15 tot 30 meter ^e plaatsen op hoge flat- en kantoorgebouwen. Een eerste mderzoek in deze richting be reft een gemaal van de Goud se Waterleiding Maatschappij van ongeveer negentien meter hoog. Het onderzoek richt zich óp de technische en economi- iche aspecten. De Goudse Wa- erleiding Maatschappij heeft al laten weten de molen ook werkelijk te willen bouwen, hls het onderzoek positief uit valt. Windmolens van een dergelij ke grootte kunnen niet in de buurt van hoge woon- of kan toorgebouwen worden opge steld, omdat de wind te veel wordt verstoord door die ge bouwen. Een langere mast biedt in deze gevallen veelal een oplossing, maar die vraagt wel grote investeringen. Een andere mogelijkheid is het plaatsen van de molens op de hoogbouw. De opbrengst zal hierdoor waarschijnlijk zelfs toenemen, maar bestaande ge-, bouwen zijn waarschijnlijk niet bestand tegen de krachten en trillingen van de molens. Het onderzoek moet uitwijzen in hoevere die problemen zijn op te lossen. Ml Het Motorhuis Vondeiiaan80^ei^^ gner „live" naar de Verenigde Staten BAYREUTH Als eerste op het „oude continent" zendt de Bayerische Rundfunk morgen Richard Wagners „Götterdam- inerung" uit Bayreuth .live' via een atlantische satelliet uit haar de Verenigde Staten. Deze digitaaltransmissie van uit het Festspielhaus is volgens een mededeling van de Baye rische Rundfunk een „techni-, Sche wereldpremière". Ont vangststation is een studio in Chicago, van waaruit de opera via een interamerikaanse sa telliet wordt verdergeleid naar 132 zenders. VS en Sovjet- Unie sluiten graanakkoord WENEN De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben gisteren een prin cipe-akkoord bereikt over de leverantie van Ameri kaans graan aan Moskou. De overeenkomst geldt voor vijf jaar. De Sovjet- Unie zal minimaal 9 mil joen ton graan en maxi maal 12 miljoen ton afne men. President Carter kondigde in januari 1981 een graanembar- go tegen de Sovjet-Unie af, wegens de Russische invasie in Afghanistan. Moskou betrok vervolgens graan uit andere landen, onder andere uit Ar gentinië. Het embargo werd in april 1981 door president Reagan opgeheven. Volgens de Amerikaanse minister van landbouw, Block, heeft het graanakkoord niets te maken met de politieke geschillen tussen Oost en West. Het was gisteren tijdens de Wateringse wielerdag weer een drukte van belang. Hoogtepunt was natuurlijk de strijd bij de profs. Maar liefst 40.000 toeschouwers trokken naar het Westlandse dorp om de vedetten van de Tour de France te zien. De verrassende winnaar heette Henk Lubberding, die woensdag in Chaam ook al als eerste over de streep kwam. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ook Corsica wordt geteisterd door bosbranden. De Franse rege ring heeft blusvliegtuigen ingezet en het zuidelijk deel van het eiland tot rampgebied verklaard. In een dorp bij Ajaccio moeten de bewoners worden geëvacueerd, (foto). CAGLIARI De autoriteiten op het Italiaanse eiland Sardinië willen de anti-Maffiawetten gebruiken tegen de plaatselijke boe ren die met opzet de bosbranden van de afgelopen dagen zouden hebben gesticht. Deze branden hebben tot dusverre aan zes vrij willige brandweerlieden het leven gekost en hebben ongeveer 20.000 hectare land verwoest. Deze week zijn negen personen gearresteerd op verdenking van brandstichting. Volgens de autoriteiten is gebleken dat een aan tal van hen voor de Maffia werkt. Deze zou er op uit zijn de contracten voor de herbebossing van de verbrande stukken land te krijgen. De overige arrestanten waren schaapherders die stukken bos en struikgewas in brand staken om de weidegron den van hun kudden uit te breiden. Door de anti-Maffiawetten van kracht te verklaren hopen de Sardijnse autoriteiten effectie ver te kunnen optreden tegen de mensen die achter de brand stichting zitten. De wetten werden vorig jaar in Italië aangeno men om de georganiseerde misdaad beter te kunnen aanpakken. De bosbranden in Italië zijn een jaarlijks terugkerend verschijn sel. Maar deze zomer zijn de branden erger dan ooit door de ex treme hitte. Het is de heeste julimaand in 100 jaar met tempera turen rond de 40 graden Celsius. DEN HAAG De orga nisaties van werkgevers in het midden- en kleinbe drijf, KNOV en NCOV, zijn geenszins verbaasd over de foute berekenin gen van het vakantiegeld, die in tientallen kleine ondernemingen zijn ge maakt. „Dat is een logisch gevolg van de steeds ge compliceerder wordende belastingregelingen. De kleine ondernemers die alles nog zonder computer moeten berekenen kun nen dat gewoon niet meer aan". Uit een onderzoek van de dienstenbond FNV is gebleken dat duizenden werknemers in het midden- en kleinbedrijf 150 tot 350 te weinig vakan tiegeld hebben gekregen. In veel gevallen is de rekenfout gebaseerd op een te grote in houding van belasting over het vakantiegeld. Volgens een onlangs van> kracht geworden regeling moet van de bruto-vakantie- toeslag eerst een aantal sociale premies worden afgetrokken. Over het resterende bedrag moet dan pas loonbelasting worden geheven. Veel onder nemers hebben de belasting echter ingehouden op basis van het totale bruto-vakantie- geld. Bij het KNOV en het NCOV is de afgelopen maanden een stortvloed van protesten bin nengekomen van kleine on dernemers die de nieuwe va kantiegeld-berekeningen te omslachtig vonden. Deze orga nisaties zijn het met de diens tenbond van de FNV eens, dat de werknemers in het mid den- en kleinbedrijf, die te weinig vakantiegeld hebben gehad snel het hun toekomen de restant moeten ontvangen. SCHIPHOL Vele Nederlanders hebben gisteren verontwaardigd gereageerd op het bericht over de ter doodveroordeling van de hond Rocky in Washington. Bij het ministerie van buitenlandse zaken zijn tienj^illen tele foontjes binnengekomen van mensen die vinden dat minister Van den Broek er alles aan moet doen om het leven van Rocky te redden. Rocky werd in de dodencel gestopt, omdat hij samen met zijn baas heeft deelgenomen aan een gewapende overval. Ook bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag stond gisteren de telefoon roodgloeiend. Het ministerie heeft de opbellende Ne derlanders geaviseerd zelf brandbrieven te schrijven aan de be trokken instanties in Washington. „Dit is een lokale aangelegen heid, waar wij niets aan kunnen doen", aldus een woordvoer ster. Het Canadese ministerie van defensie wil nog voor het einde van deze maand twintig honden aan hoge stralingsdoses bloot stellen, teneinde de daaruit voortvloeiende ziektes als misselijk heid en braken te kunnen bestuderen. Het doel is een middel te ontwikkelen waardoor aan straling blootgestelde militairen niet misselijk worden. Bij een sommige honden wordt een deel van de hersens verwijderd. Na de proef worden de 20 speciaal gefok te honden afgemaakt. Omzet veilinghuis Christie's eenderde groter LONDEN Het Britse veilinghuis Christie's heeft in het boekjaar 1982-83 (juli tot en met juni) een omzet behaald van 229,4 miljoen pond sterling (ruim een miljard gulden). Dat is eenderde meer dan in het voorgaande jaar, zo heeft de directeur van Christie's, John Loyd,, verklaard. De omzet nam toe on danks een vermindering van het aantal veilingen van 1730 tot 1362. Hoge prijzen werden er het afgelopen seizoen geboden voor moderne schilde rijen. Zo ging er een Mondriaan weg voor anderhalf miljoen pond (6,6 miljoen gulden). John Loyd ziet de toekomst van Christie's met optimisme tegemoet. Tweede slachtoffer schuttersfeest overleden MONTFORT De wind hoos op zendag 17 juli tij dens het schuttersfeest in het Middenlimburgse Montfort heeft een tweede dode geëist. In het zieken huis van Roermond is vanmorgen de 31 jarige P. Knippenberg uit Bruns-, sum overleden. Ook het eerste slachtoffer, de 39-ja- rige J. Scheeren hij overleed nog tijdens het noodweer kwam uit Brunssum. Ruim 60 bezoe kers van het dramatisch geëindigde schuttersfeest werden gewond, van wie 20 ernstig. Deze gewonden zijn volgens de rijkspolitie nu buiten levensgevaar. Wie bloemen wil kopen moet dat vooral nü doen. Voor weinig geld een mooie ruiker zomerbloemen. De prijzen van bloemen en planten staan, om het maar in markttermen te zeggen, onder zware druk. De kooplieden bij de veilingen laten dan ook weinig optimistische geluiden horen, hetgeen voor de consument uiteraard het tegenovergestelde betekent. De bloemen- en plantenliefhebbers kunnen dus volop profiteren van het feit, dat op enkele uitzonderingen na, de gemiddelde prijzen van bloemen beneden die van vorig jaar lagen. En hoe dat allemaal komt kunnen ze lezen in de Leidse Courantrubriek „In en Om de Kas" i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Ineenop< Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. w^CeidócSouaant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1