Hoofdgeluidstechnicus als postbode van het geluid Banneling in Italië anno 1935 gezien door de ogen van Franeesco Rosi Nederlandse programma's PROGRAMMA-OVERZICHT Buitenlandse programma's jRADIO/TELEVISIE CcidAcSouaant VRIJDAG 29 JULI 1983 PAGINA 13 .ord als Gaius 3e Britse Lord Lau- ence Olivier speelt je rol van de Romein se hoofdman Gaius in Je tv-serie, die mo- nenteel gemaakt wordt over de onder- jang van Pompei'. Het wordt een serie in ze- ren delen, die volgend aar op de buis moet. Jehalve ter plekke worden er ook opna- ■nen gemaakt in de 'inewood Studio's in .onden. Proces tegen makers illegale videobanden ARNHEM - Tot vernietiging van in beslag genomen illegaal videomateriaal en een dwang som van tienduizend gulden per overtreding heeft de presi dent van de Arnhemse recht bank besloten in een kort ge ding tegen negen Gelderse be drijven, die videobanden ver vaardigden en illegaal in de handel brachten. Deze zaak was aangespannen door de stichting „Video Veilig", een samenwerkingsorgaan van beeldproducerende bedrijven. Op duizenden illegale banden werd bij politie-acties de hand Films op tv vooral bekeken door mensen die bioscoop mijden HILVERSUM Uit een onderzoek naar de publieksbehoefte in het omroepbeleid over het vertonen van speelfilms op televisie blijkt dat er vooral naar bioscoopfilms op tv wordt gekeken door mensen die nooit naar de bioscoop gaan en nooit filmrecensies in de kranten lezen. Het onderzoek werd in 1980 gedaan door Marjolein Hekket, tij dens een stage bij de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS nodig voor haar studie massacommunicatie aan de univer siteit van Amsterdam. Het zijn vooral de jongeren die de afspraak met de Nederlandse Bioscoop Bond betreuren om alleen films op televisie te verto nen die drie jaar oud zijn. Betaal-televisie wordt door ruim de helft van de ondervraagden een aantrekkelijk systeem gevon den. Marjolein Hekket concludeert dat het met het speelfilmbe- leid van de omroepen droevig is gesteld. Een duidelijke doelstel ling ten aanzien van het uitzenden van speelfilms ontbreekt. Uitzonderingen hierop vormen de VPRO en de NOS. HILVERSUM Alleen heel fanatieke hobbyisten houden het als geluidstechnicus vol bij de tv. Want wat er van al dat prachtige studiogeluid uit de armetierige huiskamer- luidsprekertjes van tv-ont- vangers komt, is nul komma nul. Om te huilen. Terwijl ste reo-geluid bij televisie althans voor Nederland nog toe komstmuziek is. In Duitsland wordt al wel stereo-tv-geluid geleverd. Carel Sarton is zo'n bezeten hobbyist. Hij is hoofdgeluid stechnicus bij de NOS. Hobby ist van huis uit, altijd ge knoeid met geluid en geluids apparatuur. Hij weet wat er van zijn mooie studiogeluid overblijft. Hij zegt: „Wij maken ons in de studio's druk om zaken waar de kijkers nooit last van zullen hebben. Maar het is je eer te na om slecht geluid af te leveren. Overigens is na de Firato van '80 of '81 het huis kamergeluid van veel toestel len verbeterd door de toepas sing van hifi-luidsprekers. Ook in eigen huis (in de stu dio's dus) is tv-geluid jaren lang stiefkind geweest". Carel Sarton werkte veel voor het programma van Sonja Ba rend. Aan de hand van een „Sonja-dag" laten we daarom zien, wat het werk van een geluidstechnicus bij de tv in houdt. De Sonja-uitzendingen komen vanuit De Meervaart in Amsterdam; een cultureel centrum in één van de weste lijke nieuwbouwwijken van de hoofdstad. Sarton: „Om ongeveer half een 's middags vertrekken we vanuit Hilversum naar Am sterdam met een geluidswa gen". (De cameraploeg is een- bedrijf apart, waar we het in dit verhaal niet over hebben.) „Vooraf is er contact geweest met de regisseur over orkes ten, meewerkende artiesten en zangers. Je moet als ge luidsman namelijk weten wat voor soort instrumenten er bespeeld gaan worden. Want elk instrument vergt weer an dere opnametechnieken en andere microfoons. Met drie man wordt er in De Meer vaart opgebouwd: uitstallen van de verschillende micro foons voor Sonja, handhengels voor de publieksinterviews en leggen van draden. Zaalver sterking is nodig om het pu bliek te laten horen, wat de kijkers ook te horen krijgen". „Óm ongeveer drie uur is er een regiebespreking. De op bouw is dan klaar. Rond half vier is er een snelle doorloop zonder publiek en zonder ar tiesten, maar mét Sonja. Be paald wordt, op welke plaat- sen sprekende personen ko men te zitten. Om zeven uur 's avonds zijn er muzikale re petities, maar nog zonder ca mera's. Sonja is één van de weinige programma's waarbij dit zo gebeurt. Half acht is er een generale camerarepetitie; nog steeds zonder gasten en publiek. Wel met muziek". „Om half negen doet Sonja de aankondiging van wat de kij kers tijdens de uitzending van de show later op de avond mogen verwachten. Net als het hele programma, gebeurt ook die aankondiging live". Werkdag van veertien uur „Om half tien is er dan een korte repetitie en tien voor elf gaat het programma de zen der op. Tot tien voor twaalf. Daartoe komen om 22.30 uur de „lijnen" van de PTT bin nen, die dan gechequed wor den op hun kwaliteit. Na de uitzending: alles afbreken en inpakken. Rond half twee 's nachts zijn we dan terug in Hilversum". Dat zijn werkdagen van veer tien uur. Met drie van zulke programma's is een studio- werkweek dus al goed gevuld. Carel Sarton: „Als de kijker het programma op de buis krijgt, hebben wij er al een forse dagtaak opzitten, met veel gesjouw en getranspireer. Je moet er in dit vak voor op passen dat je op het moment dat de eigenlijke uitzending begint, nog voldoende energie over hebt. Want na een uur of acht in touw zijn, krijg je echt wel even een inzinking". Altijd geluid Als opleiding deed Carel Sar ton de middelbare radioschool Rens Rens in Hilversum. Ook thuis is hij nog met ge luid bezig, want hij speelt gi taar en orgel. En behalve de liefde voor zijn medemens, is hem de liefde voor het geluid aangeboren. Er werden in totaal tien hoofdgeluidstechnici bij de NOS en 54 geluidstechnici. Tot de taak van deze afdeling behoort ook de nasynchroni- satie van buitenlandse films, de geluidstechnische bewer king van dramaprodukties en de nabewerking op het filc- mentrum van filmgedeelten die in tv-programma's mee draaien. Hij vestigt de aandacht op Eu rovisie-uitzendingen. „Bij die uitzendingen gaat er naar alle landen eenzelfde beeldsignaal, maar naar elk land afzonder lijk moet een apart geluidssig naal in de eigen taal worden uitgestuurd. En hoewel de techniek voor niets staat, is dat toch een ingewikkelde aangelegenheid". Geluidssoorten Tenslotte is er een groot ver schil tussen tv-geluid, radio- geluid en platengeluid. Sarton: „Let er maar eens op bij tv-concerten i luid op de radio. Ook al de luidsprekers aan weers kanten van het tv-toestel, toch klopt er iets niet. Dat komt omdat radiogeluid in de huiskamer een ruimte schept, die er niet echt is. Kijk je daarbij naar het orkest op de tv-buis, dan heb je te maken met een groot orkest dat op een beeldscherm van pakweg 60 centimeter doorsnee ge perst is en zowat bij je op schoot zit. Dat wringt met el kaar: de radio die de oren van de luisteraar een geweldige ruimte met stereogeluid sug gereert, terwijl de ogen een orkest op een klein tv-beeld waarnemen. Daarom krijgen kijkers-luisteraars naar dat soort programma's het onbe haaglijke gevoel, dat er iets niet klopt tussen beeld en ge luid". GE TOL Don Carlo Gian Maria Volonte in gesprek met de dorpsbarbier in Franceso Rosi's „Christo si e fermato a Eboli De Italiaanse regisseur Francesco Rosi heeft inmiddels een zeke re reputatie opgebouwd als maker van bijna documentaire films, opgebouwd als zuiver beschouwende registraties van het leven in eigen land. In de voor televisie gemaakte Frans-Italiaanse co- produktie „Christo si e fermato a Eboli" zondagavond bijna twee en een half uur op het scherm heeft hij zich helemaal kunnen uitleven. Hij neemt alle tijd om een situatie te schetsen, waardoor de zich vaak in het donker afspelende vertelling mis schien nogal traag overkomt, maar zijn haarscherpe observatie komt indrukwekkend over, wanneer je er de tijd voor neemt. „Christus ging aan Eboli voorbij" zoals de niet geheel juist ver taalde Nederlandse titel luidt, is het autobiografische verhaal van Carlo Levi, een erudiet mens, die vanwege zijn politieke op vattingen door het regime Mussolini in 1935 wordt verbannen naar het einde van de Italiaanse wereld, een gehucht in het ui terste zuiden, waar bijgeloof hoogtij viert en men eigenlijk niets met politiek te maken wil hebben. Rome is de grote boosdoener, die belasting heft op het houden van schapen, die ze dan maar liever slachten. Emigratie naar de Verenigde Staten is de grote droom, maar weinig van de broodarme dorpelingen kunnen zich dat veroorloven. Carlo Levi een knappe, beschouwende rol van Gian Maria Volonte heeft medicijnen gestudeerd en hoe wel hij nooit praktijk heeft uitgeoefend, wordt hij door de bevol king al spoedig op handen gedragen omdat hij als einige zich werkelijk bekommert om hun uitzichtloze lot. Rosi weet weer razend knap met zeer bescheiden middelen en voortreffe lijke beeldcompositie sfeer te/scheppen. Carlo Levi verloren in een gemeenschap van droevig in zwart gekede vrouwtjes, die maar wat rondscharrelen in een troosteloos geheel wordt al spoedig de held. De fascistische burgemeester (Paolo Bonacelli) staat ver van de bevolking, die de hele door Mussolini gepropa geerde oorlog in Abessinië koud laat en liever beter sociale voorzieningen had gehad. De Franse inbreng Alain Cuny komt in een donkere scène nau welijks uit de verf als een plaatselijke aristocraat, in tegenstel ling tot de formidabele rol van de Griekse Irene Papas, die een zeer primitief, maar wel werelds wijf als huishoudster neerzet. Dat laatste geldt ook voor Francois Simon als de dronken pas toor, die zich dapper door de Kerstmis heenslaat. Lea Massari heeft een betrekkelijk onbeduidend rolletje als Don Carlo's zus ter, die hem in ballingschap aanspoort om iets te gaan onderne men en zich niet neer te leggen bij het „zalig nietsdoen". „Christo si e fermato a Eboli" is beslist geen film om voor het verhaal te zien. Wel een perfecte sfeertekening van een primi tief levende kleine gemeenschap, die hun eigen politiek (met alle roddels) belangrijker vindt dan het nationaal gebeuren en de glorie, die misschien uit een oorlog in Abessinië te behalen is. Jammer, dat de ondertitels zo vaak te kort schieten. Zoals in het ongetwijfeld onbelangrijke gesprek van Don Carlo met zijn hond. En de ondertitel „Het geluid van de Duce is op" terwijl ongetwijfeld „Het geduld" werd bedoeld. Zondagavond Ned. 1, 20.45 uur. MILO NEDERLAND 1 22.05 Film thui9. De Franse regisseur Edouard Molinaro verfilmde de psychologische oorlogsroman van Paul Gui- mard „De ironie van het lot", waarin het thema wordt uitge werkt, hoe het in iemands le ven vergaan zou zijn als be paalde dingen wel of niet ge beurd waren. In het Franse Nantes van 1943 zijn de twee vrienden Antoine en Jean lid van de verzetsbeweging. Ze zijn beiden verliefd op hetzelf de meisje, Anne. Wanneer een Duits officier achter hun activi teiten komt, moet Antoine hem uit de weg ruimen. In de eerste versie zal Antoine zich van zijn taak kwijten, maar gegrepen en gefusilleerd worden, zodat Jean met Anne kan trouwen. In de tweede versie slaagt de Duitse officier erin de verzets groep op te rollen. NEDERLAND 2 19.25 Nederland Kikkerland. De spelletjesomroep NCRV heeft voor de zomermaanden een serie van vijf spelprogram- ma's bedacht, die in het teken -Staan van de zwembadrecrea- ■he. In iedere aflevering zullen -de teams van vijf scholen - in totaal twintig -, die uit een aan tal voorronden te voorschijn zijn gekomen, op diverse spel- onderdelen tegen elkaar uitko mmen. In de eerste aflevering komen de teams bijeen in het De zanger Albert West komt het zwemfeest „Nederland kikkerland" opluisteren op Ned. II om 19.25 uur. zwembad van Wageningen, waar NZC '21 uit Nijmegen als intermezzo een demonstratie kunstzwemmen zal geven. Fruitcake en Albert West zor gen voor de muzikale afwisse ling. 23.25 The Sheepman. In de komische western „The Sheepman" is de bevolking van Powder Valley absoluut niet blij, als Jason Sweet (Glenn Ford) met een kudde schapen in het stadje neer strijkt. Hij wordt vijandig ont vangen, omdat de ranchers bang zijn, dat de schapen hun weidegronden zullen verpes ten. De enige die op den duur een beetje begrip toont is de charmante Dell Payton (Shirley MacLaine). in* Brigitte Fossey is te zien in de film „De i Ned. I om 22.05 uur. Televisie vandaag NEDERLAND 1 VARA 18.55 Popeye. Tekenfilm. 19.01 Pippi Langkous. Zweedse jeugdserie. Afl.: Pippi bevrijdt haar vader. 19.26 Het koraaleiland. Jeugdserie naar het boek van R.M. Ballanty- ne. Afl.: Schip in zicht. 20.00 Journaal. 20.28 De avonturen van Pi- nokkio. Italiaanse tv-se rie. Vijfde deel. 21.28 Achter het nieuws. Ac tualiteiten. 22.00 VARA-tv deze zomer: augustus. Voorproefjes van tv-programma's. 22.05 Film thuis: De ironie van het lot. Franse film van Edouard Molinaro (1973). NOS 23.40 Journaal. Met; Nieuws voor doven en slechtho renden. NEDERLAND 2 Studio sport extra. EK voor springruiters. Nieuws voor doven en slechthorenden. Sesamstraat. Journaal. De uitvinder. Poolse te kenfilmserie. Nederland Kikkerland. Spelprogramma rond een zwembad. Zo vader, zo dochter. Spelprogramma. Stiefbeen en Zoon. Herhaling van 20 jaar geleden. Vierde afl.: Ja rig vandaag. 21.30 NCRV-Sport. Met: da mesvoetbal en stayers wedstrijd. 22.15 Meditatie. Door ds. J. Noltes uit Utrecht. NOS 22.30 Journaal. IKON 22.45 18.40 19.00 NCRV 19.12 20.30 20.55 NCRV 23.25 The Sheepman. Ameri kaanse western van George Marshall (1958). DUITSLAND 1 17.50 Journaal. 18.00 Actualiteitan. nieuws. 22.30 Achtergrondinforma tie. 23.00 Het sterke geslacht. Duits tv-spel naar Marieluise Fleisser. 00.45 DUITSLAND 2 Enorm in vorm. Aerobic-oefeningen. ZDF-Uw programma. 19.00 Journaal. 19.30 Buitenlands journaal. 20.15 Gevaarlijke erfenis. Franse Tom en Jerry. 22.00 Actualiteiten. dag. Met: Atletiek 23.35 De gebroken lans. DUITSLAND 3 Live-programma. 23.45 Jour- BELGIE BRT 1 8.00 Apple. Tekenfilmserie voor de 18.20 Rode Zora (12). Duitse jeugd- 18.45 Harold Uoyd. Komische 19.40 Mededelingen en programma- -ovenicht. 19.45 Journaal en sport- chael Apted (1974). 22.05 De wereld van „Dark Crystal". Documentaire. 23.05 Journaal. Aansluitend: Coda (poezie). BELGIE BRT 2 Zie België BRT 1 BELGIE FRANS 1 17.10 ONEM. zoekenden. 17.25 Cine-vacances. Vakantieprogramma voor de jeugd. ".15 Lollipop. Kinderprogramma. BELGIE FRANS 2 17.10 Zie Belgie Frans 1. 19.30 ENGELAND BBC 1 17.20 Play school. 17.45 Jigsaw. 18.10 Hunter's gold. Jeugdserie. 18.35 Jeugdprogramma. 18.40 Jour naal. 19.00 Nationwide. 19.50 Bugs about. 22.00 Journaal. 22.25 Shan non. 23.15 Seconds out. 23.46 Jour naal. 23.50 The last train. Film. ENGELAND BBC 2 ne. Met Richard Feynman. 20.45 Ci vilisation. Serie van Kenneth Clark. 21.35 Gardener's world. Tuinrubriek. 22.00 My music. Muzikale kwis. 22.25 ENGELAND ITV 17.50 Freetime. 18.15 One of th boys. 18.45 Nieuws. 19.00 About An- glia. 20.00 Winner takes all. 20.30 The A-team. 21.30 Cabbage patch. Members only. 00.30 Topsecret, Televisie morgen NEDERLAND 1 DUITSLAND 1 htergrondinfor- ok haling. 11.55 Umschau. DUITSLAND 2 11.50 ZDF-Uw programma. BELGIE FRANS 2 09.00 Talstekst. ENGELAND BBC 1 bericht 11.45 Grandstand. ENGELAND BBC 2 07.25 Tv-cursussen. ENGELAND ITV Metst Mickey. 11.30 Nr. 73. Radio vandaag iventlg (1>- 18.06 18.16 Punt uit - 19.30 Nouhoorjehe- - 19.00 Folk. Opna men van het Lelds Folkfestlval 1982 - 20.03 Provinciale zaken: Vaals - 21.00 Vrije tijd, blije tijd - 21.40 (NOS) NOS-service: spreekuur voor Pakista ni - 22.10 Radiovolksuniversiteit - 22.40 (NOS) Oost-West - 23.00 (VARA) Het zout in de pap en Willem (NOS) De vakantiesplts - Bart en De Zwart - 22.02 Countdown- - 22.30 NOS-cultuur: Radio morgen Toeraktua - 9.05 Gymnastiek v t - 9.15 (NOS) Voor blinden t 9.33 (TROS) Bosboom en Bekooy programma - 9.00 i 1 elk heel uur, 24 uur per dag. Op Hil versum 2 op elk half uur van 7.30 uur tot 17.30 uur, voorts om 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 22,30 en 23.55 3 op elk heel DUITSLAND 1 20.15 Wat deze vrouw alle maal uithaalt. In de filmkome die „The thrill of it all" uit 1962, waarin Norman Jewison de draak steekt met de Ameri kaanse tv-reclame, spelen Do- ris Day en James Garner de hoofdrollen. Het verhaal is als volgt: Wanneer de jonge Newy- orkse doktersvrouw Beverley Boyer als model door een zeepfabgikant ontdekt wordt, zien haar familieleden haar spoedig meer op het beeld scherm dan thuis. Ook gebeu ren er nog andere dingen, die de echtelijke vrede niet bevor deren. Helemaal spannend wordt het, als dokter Boyer op zijn eigen wijze de strijd aan bindt om de verstoorde fami lie-idylle weer te repareren. 23.00 Het sterke geslacht. Za delmaker Leonhardt Bitterwolf heeft in het volksstuk van Ma rieluise Fleisser „Het sterke geslacht" zojuist zijn vrouw verloren. De vader van zijn jon ge meid Annerl, vindt het niet gepast, dat zijn dochter bij een man alleen in dienst is. Maar Bitterwolf kan de bezorgde va der ervan overtuigen, dat het meisje niets zal overkomen. Hij heeft Annerl nodig om zijn ba zige schoonzus in bedwang te houden, die in zijn huis de za ken wil regeleno en op de erfe nis uit is. DUITSLAND 2 23.35 De gebroken lans. De Amerikaanse film „Broken lan ce" speelt in 1880 in het zuid westen van de Verenigde Sta ten. Het verhaal draait om de tirannieke vaderfiguur Matt Devereaux (Spencer Tracy), die als een koning over zijn ranch en familie regeert. Hij wordt David Essex speelt de rockster die ten onder gaat in de film „Stardust" op België 1 om 20.15 uur. omringd door vier zonen van twee verschillende moeders, die met elkaar bakkeleien om de erfenis. Als het giftige water van een kopermijn een vees- terfte veroorzaakt, raakt Matt in de problemen. Een wilde schietpartij met de mijnwer kers beslist Matt op zijn eigen wijze in zijn voordeel. Om hem voor de gevangenis te behoe den, neemt zoon Joe (Robert Wagner) de schuld op zich. Matt, die zijn bezittingen aan zijn zonen vermaakt had, moet toezien hoe de landerijen aan de kopermijn verkocht worden. Een hartaanval maakt een ein de aan zijn leven. BELGIE BRT 1 20.15 Stardust. In de rockfilm „Stardust" schetst regisseur Michael Apted de opkomst en de ondergang van de rockzan ger Jim MacLaine (popster Da vid Essex), welke film een ver volg is op „That'll be the Day" van Claude Watham. Het eer ste deel werd afgebroken bij het vertrek van de Engelse popster, die zijn vrouw en kind in de steek laat om zich geheel aan de muziek te wijden. Het levensverhaal van Jim komt overeen met de geschiedenis sen van zovele andere pop sterren. Hij weet met de door hem opgerichte groep „The Stray Cats" tot de top door tendgingen: Maar vrouwen, drank en drugs leiden tot de ondergang van de groep. Jim sterft eenzaam in Spanje aan een overdosis verdovende middelen. Behalve David Essex speelt ook Adam Faith in deze film als Jims manager en Larry Hagman in een toen al typi sche J.R.-rol, die van de kei harde Amerikaanse manager Porter Lee Austin.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13