Vulcano: „Optredens op braderieën zijn Protestant-Nederland heeft weer een eigen literair tijdschrift Veilingomzet in de lift Vij vers Cursus tuinplanten KUNST QeidoaQowuvnt VRIJDAG 29 JULI 1983 PAGINA AMERSFOORT Vanaf de eeuwwisseling heeft de protestants-christelijke li teratuur zich gemanifes teerd in opeenvolgende li teraire bladen als Ons Tijdschrift, Stemmen des Tijds, Opgang, Opwaart- sche Wegen en Ontmoe ting. Met het ter ziele gaan van Ontmoeting in 1964 is er sindsdien geen eigen periodiek meer ver schenen, die als kern fun geerde voor protestantse dichters en schrijvers. De ongeveer zestig leden tel lende letterkundige vereniging ..Sehrijvenderwijs" heeft in juni het eerste nummer van het kwartaal-tijdschrift ..Woordwerk" uitgegeven. Het blad kent als grondslag „het geïnspireerde Woord van God, dat in zijn totale omvang god delijk gezag heeft". De redaktie wordt gevormd door Hans Werkman, Tineke Kok-Fens en Anne Schippers. Het redactie-adres: Willem van Mechelenstraat 5, 3817 BB in Amersfoort is tevens het huisadres van Hans Werkman. Een van de beweegredenen om het tijdschrift op te richten is naar zijn zeggen, dat een schrijversvereniging een blad nodig heeft om regelmatig ei gen werk te kunnen publice- Springplank Daarnaast wil „Woordwerk" als springplank fungeren voor debutanten. „Als je in een lite rair tijdschrift voorgestoomd bent, krijg je sneller voet aan de grond bij uitgevers. „Maat staf" heeft verscheidene nieu we schrijvers opgeleverd. Ik zelf publiceer ook wel eens in „Maatstaf". Behalve de mogelijkheid tot fondsvorming kan het blad ook historische waarde krij gen. Bijvoorbeeld in het jaar 2000 zouden geïnteresseerden kunnen terugvinden, wat voor christelijke literatuur er is ge weest in de periode vanaf" 1983. Een dergelijk tijdsdocu ment heeft na het verdwijnen van „Ontmoeting" ontbroken. Hans Werkman is leraar Ne derlands op het Johannes Fon tanus College in Barneveld. Het is een deeltijdbaan. De rest van de dag besteedt hij hoofdzakelijk aan de litera tuur. Voor het Nederlands Dagblad schrijft hij boekrecen sies. In verscheidene periodie ken zijn artikelen van hem op genomen. Diverse publikaties van zijn hand. waaronder een studie over Maarten 't Hart, verschenen in boekvorm. Bin nenkort wordt het door hem geschreven „De wereld van Willem de Mérode" bij de Ar beiderspers in een herziene herdruk uitgegeven. Signatuur Op de vraag, of er in deze tijd nog wel plaats is voor een spe cifiek christelijk literair tijd schrift. antwoordt Hans Werk man, dat hij aanvankelijk ook enigszins aarzelend tegenover het idee stond. Hij verwijst naar een artikel in het eerste nummer van „Woordwerk", waarin de dichter en voorzit ter van deze schrijversvereni ging, E. Hofman, ingaat op het vraagstuk, wat er heden ten dage onder christelijke letter kunde verstaan moet worden. Hofman komt onder meer tot deze uitspraak: „Er zijn wat de christelijke signatuur van ons werk betreft natuurlijk ver schillende schakeringen moge lijk. Er is literatuur, die dicht tegen het hart van het chris tendom aanligt, die met name over God spreekt en de zaken, van het geloof. Er is andere en ze kan van één en dezelfde schrijver of dichter afkomstig zijn waarin het christelijk uitgangspunt niet duidelijk op valt". „De Naam van de Here God komt er niet in voor, maar ze heeft wel betrekking op de dingen in Zijn schepping. Er moet ruimte zijn voor een nau we binding aan de Schrift, zo wel als voor alles wat er in Gods schepping glinstert en straalt of wat daarvoor een be dreiging vormt". En even verder: „Onze vereni ging en ons blad kunnen dan een gemeenschappelijk ver trekpunt worden naar nieuwe creativiteit. Dal is mogelijk. Terugtrekken op het Woord betekent de deur voor verras singen open houden. Wat heeft de Schrift al met aan verrassingen, aan inspiratie opgeleverd". Open tijdschrift Hans Werkman bestempelt „Woordwerk" als een open tijdschrift. „Het gaat ons be slist niet alleen om vrome versjes". Andersdenkenden kunnen eveneens werk opstu ren, mits het niet strijdig is met de christelijke beginselen. Hoewel er literaire maatstaven worden gehanteerd, mag voor al in het begin de drempel niet al te hoog zijn om debutanten een redelijke kans te geven. Het eerste nummer bevat poë zie van vijf beginnende dich ters. Verder zijn er gedichten van Annie Pansier. Anne Schipper, Wim de Gelder en Klaas van Elsacker. In proza zijn er onder meer bijdragen van Hans Werkman, Tineke Kok-Fens en Cornelis Lam- bregtse. Van Evert Kuijt is een fragment afgedrukt van zijn nog onvoltooide roman. Bij Hans Werkman thuis stroomt de (ongevraagde) kopij reeds gestadig binnen. „Net als bij de andere literaire bladen wordt ongeveer zeventig pro cent weer teruggestuurd. Er is minder proza bij". Literaire tijdschriften hebben het steeds, maar vooral in deze magere ja-' ren, heel moeilijk om te kun nen blijven voortbestaan. Re cent wil de Bezige Bij de uitga ve van New Found Land sta ken. De redacteuren Hans Keller en Barber van de Pol hebben aansluiting gezocht bij de Revisor. Levensvatbaar „Woordwerk" is begonnen met een oplage van duizend exemplaren. De helft is afge nomen door abonnees, het res terende wordt in diverse plaatsen in den lande in de boekhandel te koop aangebo- .01 )e de ne „Je kunt het geloven of niet, maar we hebben heel lang geen Neder lands durven zingen. Ga maar na, onze eerste vier singles waren allemaal in het Engels. Niet omdat we vonden, zoals je wel: eens hoort, dat Neder lands voor popmuziek geen geschikte taal is, dat zul je van ons niet horen. Maar we waren gewoon benauwd dat de ménsen zouden zeggen: kijk hen eens. i nodig i Die moeten ook het Nederlands"... Hans. de bebrilde helft van het mannelijk gedeelte van Vulcano, vindt het achteraf gezien zelf onbegrijpelijk dat de groep zo lang heeft geaar zeld om van het Engels over te stappen op de eigen moer staal. Maar, haasten hij en zijn blonde collega Jos zich te verklaren. Vulcano heeft er achteraf geen moment spijt van gehad, het uiteindelijk toch te hebben gedaan. Geen wonder, gezien het suc ces dat de twee laatste singles (Een beetje van dit, een beet je van dat en Als je haar maar goed zit) hebben gehad. Voor het blok „Eigenlijk werden we een beetje voor het blok gezet, toen we gingen meedoen aan het Songfestival", vertelt Hans. „Toen moesten we opeens in het Nederlands. Dat was toen best een beetje vreemd hoor, 't was echt even wennen. Maar het pu bliek reageerde er prima op, dus was het helemaal geen vraag meer, of we de opvol ger van Een beetje van dit... ook in het Nederlands zou den doen. Trouwens, onze Vulcano heeft geen moment spijt voor het zingen In het Nederlands te hebben gekozen volgende single wordt ook weer Nederlandstalig. Als je doet wat je wilt, gaat die he- Op die volgende single zullen we overigens nog even moe ten wachten. Eind september komt-ie uit. Maar Vulcano wil wel alvast verklappen dat het weer „een prima plaat" wordt. Een lekkere meezinger, net als de twee vorige singles, maar qua mu ziek toch heel anders. „Een beetje reggae-achtig", aldus Hans, „met op de B- kant een Engels Nee.„niet omdat we weer te rug willen naar Engelstalig plaatwerk. Dat moet je er niet achter zoeken. Maar we vinden Engels nu eenmaal ook een lekkere taal om in te zingen. Net zo goed als Ne derlands". „Dat zul je ook merken bij onze optredens. Daar zingen we ongeveer net zoveel En gels als Nederlands werk. En we zitten momenteel ook te. denken aan een elpee, waar op we dan één kant in het Nederlands, en de andere in het Engels willen doen". Over optredens gesproken: de groep heeft er momenteel heel wat, dankzij de hitsuccessen. In binnen-, wel als in buitenland. Volle agenda „Ja over werk hebben we niet te klagen", aldus Jos. „We hebben momenteel echt een overvolle agenda. We zit ten overal. Veel op braderie ën en volksfeesten, trou- Blonde Suzanne: „Maar dat zijn ook de optredens die 1 het liefst doen. Zo'n eenvc dig podium buiten, dan heb je het beste contact mei publiek". Donkere Deedee: „Ja, i het kan ook te gek worden. Vaak is de afzetting voor podium heel slecht verzorgd. Als ze dan in hun enthousias me gaan dringen, komen soms kinderen klem te zitten tegen het podium aan. En dat vind ik wel erg, hoor. D'r zouden de ergste ongelukken mee kunnen gebeuren!" JAN BUTER den. Met zo'n duizend abon nees denkt Hans Werkman, dat het blad levensvatbaar blijft. Er is geen subsidie, maar de redactieleden verlenen pro deo hun medewerking. „We hebben uitgeverij Kok in Kampen benaderd om de uit gave te steunen, maar die hield de boot af. Men was daar heel sceptisch over gestemd. Er zou geen kwaliteit genoeg zijn en commercieel zouden we het niet voor mekaar krij gen. Dat is me allemaal mee gevallen. Commercieel redden we het, doordat we het zelf doen. De vereniging „Sehrij venderwijs" is de uitgever". Er is nog niemand van de ge vestigde protestantse auteurs, zoals Guillaume van der Graft en Ad den Besten, benaderd om een bijdrage aan het blad te leveren. Zonder te veel con cessies te doen aan de kwali teitseisen heeft Hans Werk man er het volste vertrouwen in. dat er voldoende protes tants-christelijke literatuur' voor handen is. Hij is van mening, dat van „Woordwerk" een emancipa torische werking kan uitgaan, omdat „in bepaalde christelij ke kringen kunst tot op heden heel weinig kans heeft gekre gen. Hoewel het blijkt, dat kunst ook heel belangrijk is in de bijbel". De tijd zal het leren of „Woordwerk" een vierde Réveil bij de protestanten kan bewerkstelligen. MAX SMITH Woordwerk, christelijk lite rair tijdschrift. Verschijnt vier keer per jaar. Jaarabon nement 27,50. Studenten abonnement 19,50. Prijzen bloemen en planten door vakantie onder druk De prijzen van bloemen en planten staan zoals gewoonlijk ge durende de vakantieweken onder zware druk. Er zijn dan ook geen optimistische geluiden in de koopliedenbanken van de veilingen. Met de potplanten gaat het niet al te best, zodat over vrijwel de hele linie de handel nogal in de knoop zit. Gelukkig was er afgelopen week een behoorlijke export naar Amerika, vooral wat betreft de nieuwe soorten. De vraag naar potplanten was in de afgelopen week zeer matig en dat was van invloed op de prijzen. Op enkele uitzonderingen na, lagen de gemiddelde prijzen van de bloemen beneden die van vorig jaar deze tijd. Het feit dat ook tal van kooplieden met vakantie zijn was ook van in vloed op de gang van zaken. Wel viel het op dat er zo hier en daar nogal wat „los" werd verkocht, dat wil zeggen gelegen heidshandelaren, die kans zagen op drukke verkeerspunten of in campings bloemen te „slijten". En dat vulde dan het te kort aan kooplieden wat aan. In de snijbloemen deed de gerbera het niet zo best als gevolg van kritiek op de kwaliteit van het artikel. Bloemenveiling Westland had bijna 3 miljoen aanvoer van freesia en dat was 1 miljoen meer dan vorig jaar. Maar de gemiddelde prijs lag een stuk lager, 12 cent nu tegen 17 vorig jaar. Er was een aanvoer van ruim 800.000 potplanten, ongeveer 100.000 meer dan vorig jaar. Zo was het ook aan de meeste bloemenveilin gen in ons land. De grote aanvoer van lelietakken en van gla diolen deed de prijs inzakken. De gang van zaken is wel in sterke mate afhankelijk van de weersomstandigheden, warme dagen remmen de handel af en dat is weer van invloed op de prijsvorming. De Bloemenvei ling Westland had afgelopen week een omzet van bijna 9 mil joen gulden en dat is ongeveer 1 miljoen minder dan vorig jaar. Tot nu toe lag het totale omzetcijfer over dit jaar hoger dan vorig jaar. Reden tot ontevredenheid is er dus nog niet. De importbloemen bleven beneden de cijfers van vorig jaar, gevolg van de remmende bepalingen. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 23 (26), amarillys 9 (20), Am. anjers 18 (21), trosanjers 19 (18), anthurium 111 (118), asp. plumoses 14 (13), bouvardia 18 (24), chrysanten geplozen jc. 46 (50), idem geplozen mc 70 (72), freesia 12 (17), gerbera 38 (39), gladiolen off. 13 (13), idem colfnam 9 (8), irissen 7 (9), leliekelk 44 (38), idem takken 23 (43), herine 67 (77), cymbidium groot 57 (52), idem kleine tak 204 (322), grote rozen 15 (17), idem klein 14 (13), gypsophilia 17 (28), streletzia 170 (390), tulpen 7 (10). De totale aanvoer bedroeg in de afgelopen week 38.266.705 bos of stuks en om zet van 8.849.786,51 tegen vorig jaar aanvoer van 36.072.745 bos of stuks en bedrag van 9.207.571,36. Afgelopen week was er een aardige export naar Amerika. Af gelopen week bracht een groep van twintig Amerikaanse handelaren een bezoek aan de Nederlandse bloemenveilin gen. Er zijn besprekingen gaande om meer bloemen per schip naar Amerika te verzenden. De Bloemenveiling Westland houdt in de eerste week van augustus in Stellendam een ten toonstelling van zomerbloemen, omdat uit die omgeving toe nemende belangstelling bestaat voor de bloementeelt, bijzon der wat de gladiolen betreft. Binnenkort brengen vijftig Landbouwattache's een bezoek ook aan de Westlandse vei ling, teneinde voorlichting te ontvangen over de Nederlandse bloemen en de mogelijkheden voor de export. Het is dus niet een rustig afwachten hoe de zaken in de toe komst zullen verlopen, maar gezamenlijk wordt getracht de afzetmogelijkheden te verruimen, hetgeen gezien de zich nog steeds uitbreidende bloemen- en plantenstroom in ons land niet overbodig is. i De omzet van de meeste vei lingen steekt wekelijks veel gunstiger af bij de omzet van vorig jaar. In veel gevallen kan dit op rekening van de tomaat worden geschreven. De prijzen voor dit gewas lig gen op een veel hoger niveau dan vorig jaar in de zomerpe riode. Toch is een vergelijking met de veilingomzet van vo rig seizoen niet helemaal cor rect, omdat het jaar 1982 een omzetdaling te zien gaf in vergelijking met 1981. Zo geeft een vergelijking met 1981 een reëler beeld van een werkelijke stijging. Zo blijkt de omzet van Veiling West land Zuid over het eerste half jaar 14,4 miljoen groter dan in 1982. Maar als er met 1981 vergeleken wordt, dan is de omzet op dat moment slechts 2,4 miljoen groter. Zo blijkt uit het statistisch overzicht over het eerste half jaar, van het Produktschap voor Groenten en Fruit, dat de lan delijke veilingomzet 51 mil joen groter was dan vorig sei zoen. Als de vergelijking met 1981 gemaakt wordt, dan blijkt de landelijke omzet 1 miljoen achter te blijven. Vooral de afgelopen weken in juli hebben de omzetten flink doen toenemen. Zo blijkt de omzet voor Veiling Westland- Zuid in de afgelopen drie we ken 8,6 miljoen groter uit te vallen dan vorig seizoen. Zo als de zaken er nu voor staan lijkt 1983 zich weer te ontwik kelen als een bevredigend jaar, waarin er weer sprake is van een omzetgroei. De daling van 1982 zal hiermee spoedig tot het verleden behoren. Glasgroenten De resultaten op de tomaten- markt bleven zich ook in de afgelopen week gunstig ont wikkelen. Bij de ronde toma ten werd er op donderdag 28 juli voor de A-export gemid deld 1,75 per kilo betaald. Deze prijs ligt zo'n drie kwar tjes boven de middenprijs van vorig seizoen. De tomatenaan- voer was in het eerste half jaar 12,1 miljoen kilo kleiner dan vorig seizoen. De gemid delde prijs ligt in dit deel van het seizoen 16 cent per kilo hoger dan vorig jaar. Ten op zichte van 1981 werd er 17,9 miljoen kilo meer aange voerd. De gemiddelde prijs steekt in vergelijking met dat jaar ongunstig af, en wel met De consument vindt vleestomaten niet te versmaden. Dat blijkt uit de jaarlijks toenemende aanvoer van deze grote, vlezige broer van de tomaat. twintig cent per kilo. Bij de vleestomaten wist de prijs in de afgelopen week goed stand te houden, gemiddeld werd er 2,45 per kilo betaald. Bij de vleestomaten is de aanvoer in de afgelopen jaren steeds ver der gegroeid. In 1981 was er in het eerste half jaar een aanvoer van ruim 17,2 mil joen kilo. In het eerste half jaar van 1983 was dit ruim 28,5 miljoen kilo. De gemid delde prijs bedroeg in 1981 2,71 per kilo en in 1983 was dit 2,62. De concurrentie op de Westduitse markt is op het ogenblik groot. In de derde week van juli leverden de concurrenten maar liefst 4,5 miljoen kilo (tegen 2,6 miljoen kilo in 1982). De belangrijkste concurrenten zijn België, Ita lië en Roemenië. Vooral dit laatste land is in de afgelopen weken opvallend actief (leve ranties van 1 miljoen kilo per week) vooral ook omdat dit land vorig jaar nauwelijks ex porteerde naar West-Duits- land. Een gunstiger ontwik keling op dit moment is de groeiende export naar Enge land. Zo verdubbelde de ex port naar dit land in de twee de week van juli in vergelij king met de export van vorig (van 3 naar 6 miljoen kilo). Het totaalaanbod van tomaten wort kleiner, toch moet er met een prijsdaling rekening worden gehouden in verband met de oogst van na- tuurtomaten. Een factor die nog wel eens een rol kan gaan spelen is de grote hitte van de afgelopen weken die Zuid-Eu ropa heeft geteisterd. Het is niet uitgesloten dat dit nog nadelige invloeden zal hebben op de oogst van de natuurto- maten. Op de paprikamarkt daalden de prijzen voor zowel rood als groen. Rood daalde het sterkst, namelijk naar 2,80 per kilo en groen naar 1,55. Het aanbod van beide kleuren blijft ruim en gezien de op het ogenblik grote con currentie, lijkt er weinig ruimte voor herstel. De kom- kommerprijzen daalden in de afgelopen week. Dit was vooral het geval bij de zwaar dere sorteringen. De prijs va rieerde van 24 tot 35 cent per stuk. Door een kleiner wor dend aanbod wordt er voor de komende week weer op een prijsherstel gerekend. Voor courgettes veranderde de prijs nauwelijks, er werd 28 cent per stuk betaald. Ook voor de komende week wordt er op een prijs gerekend, die tussen de 25 en 30 cent per stuk zal liggen. De druk op de prijzen bij de aubergines bleef ook in de afgelopen week bestaan. Er werd gemiddeld 1,35 per kilo betaald. De aanvoer wordt kleiner en dit kan ho gere prijzen tot gevolg heb ben. De zeer hoge prijzen, die er voor radijs betaald werden konden geen stand houden. De prijs daalde naar 41 cent per bos. Bij een kleiner wor dend aanbod lijkt een verdere prijsdaling onwaarschijnlijk. De aanvoer van rettich neemt wekelijks verder af. De prijs trok in de afgelopen week aan naar 56 cent per stuk. Er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. Vollegrondsgroenten Omdat er nogal wat export is van prei bleef een verdere da ling in prijs uit. Gemiddeld werd er 1,10 per kilo be taald. Het aanbod blijft gelijk of wordt nog wat groter, er wordt op lagere prijzen gere kend. Spitskool bracht 34 cent per kilo op, er wordt weinig verandering in aanvoer en prijs verwacht. De belangstelling voor Chine se kool was in de afgelopen week groter, de prijs liep op naar 80 cent per kilo. Deze prijs zal echter geen stand we ten te houden. Voor sla ver anderde er in de situatie niets ten goede. De slechte prijzen bleven onveranderd van kracht, de gemiddelde prijs daalde zelfs nog iets en wel naar 15 cent per stuk. Veel verbetering lijkt er voor de komende week nog niet in te zitten. Andijvie bracht 34 cent per kilo op, voor dit gewas zal er in prijs niet veel verande ren. Spinazie wordt de ko mende weken weer goedko per, in de afgelopen week daalde de prijs naar 61 cent per kilo. Bloemkool werd een stuk goedkoper, de „zessen" daalden naar 1,39 per stuk (de week ervoor 2,54). Het aanbod neemt verder toe en de prijs daalt. De aanvoer van bospeen wordt alweer kleiner, de prijs ligt op 1,23 per bos. De prijs lijkt weinig te veran deren. Sperziebonen en snij bonen daalden flink in prijs, er werd respectievelijk 1,20 en 2,70 per kilo betaald. De oogst van de natuurbonen komt nu goed op gang, de prijzen zullen verder dalen. .Het was in het afgelopen voorjaar, dat een buurtgenote ons me een onthutst gezicht het droeve bericht kwam brengen: „Al miji kikkertjes zijn doodgevroren...". In haar tuin heeft ze een vijver solide gemaakt van beton. Haar vijver is echter hooguit zoT veertig centimeter diep en daarin zit de reden van de ellende. Ir ons land gaat in wat strengere winters de vorst makkelijk tol veertig centimeter diepte en in ondiepe vijvertjes vallen er dar slachtoffers. Regel één dus, als we een vijvertje in onze tuin aanleggen: wil len we de levende have ook goed door de winter brengen, dan moet zo'n vijver zestig, liever nog vijfenzeventig centimeter diep worden. Wordt deze diepte maar krap aan verkregen, dan ten we regelmatig een kleine bijt in het ijs hakken, zodat er ge gassen-uitwisseling kan blijven plaatsvinden. Eigenlijk is het maar gelukkig, dat koudbloedige dieren, zoals b.v. vissen, aanzienlijk minder zuurstof uit het water opnemen, naarmate de temperatuur zakt. Het is mede daardoor, dat i vrije natuur gelukkig nog zoveel vissen een strenge winter leven. Vijvers zijn er tegenwoordig te kust en te keur te krijgen. Een heel eenvoudige vorm is het vogelbadje, de waterdiepte hoeft dan niet meer dan een centimeter of drie, vier te zijn en dat wil in hete zomers vaak zeggen: dagelijks bijvullen, want ér verdampt nogal wat. Diepere vijvers zijn ook te krijgen in kunststofuitvoering, tot vrij grote „sloten" toe. Ze zijn tamelijk prijzig, maar ze hebben heel wat voordelen. Het grootste voordeel is waarschijnlijk wel, dat ze vorstbestendig zijn. Dat is ook het geval met de vijvertjes, die gemaakt zijn van kunststof-folie. Speciale vijverfolie is schier alle afmetingen te koop. Het recept: graaf ergens in tuin een gat, liefst met flauw glooiende wanden. Stamp de bo dem goed aan en verwijder nauwlettend elk steentje stronkje of scherfje. Spreidt de folie in de kuil uit met een ruime overslag aan de randen en vul het geheel met water. De randen kunnen we afwerken met bijvoorbeeld een rij tegels. In de vijver kunnen we waterplanten uitzetten in voor dat doel bestemde pootmandjes met aarde. Ook bijvoorbeeld waterlelies, maar...wees niet te royaal met waterlelies, de meeste vijvers zijn amper groot genoeg voor één exemplaar. Rondom de vijver kunnen we moerasplanten zetten, zoals b.v. de gele lis (weet u, dat die overigens haast overal uitbundig wjl groeien), de lisdodde, de egelskop, de waterweegbree of het pijl blad. Ook sommige bodemplaten, zoals b.v. de kattestaart, doen het prima bj het vijvertje. En wat de echte waterplanten betreft: in de vrije natuur is wel wat te vinden: waterpest, hoornblad, waterviolier, water" rankonkel. blaasjeskruid. De zwanebloem laten we mooi staan, want die is beschermd. Ook de gele watergentiaan is soms wel te bermachtigen; daarvan moeten we een stukje van de wortelstok of knol opvissen uit de modder. Mensen, die het heel fraai maken, installeren bovendien nog een fontein. Er zijn tegenwoordig elektrische dompelpompen in de handel, die we zonder meer in de vijver kunnen laten zaken, Zo'n klaterend fonteintje brengt op warme dagen bij het horen en zien ervan al heel wat verkoeling in de tuin. Voor inkopers en verkopers van exporteurs, die te maken heb ben of krijgen met de produktgroep tuinbplanten is het Bemid delingsbureau van de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) bezig met het opzetten van een korte cursus tuinplanten. Deze cursus, die op 25 augustus begint, omvat in principe drie bijeenkomsten op donderdagmiddagen. De cursus heeft tot doel die mensen die werken met in- of verkoop van tuinplanten vertrouwd te ma ken met de belangrijkse begrippen en kenmerken van het tuin plantenassortiment. Deskundigen op dit gebied behandelen tij dens de curusmiddagen verder onderwerpen als de structuur van de handel in tuinplanten en de phytosanitaire aspecten, (ini VBA-afdeling public relations, tel. 02977-34567). m

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12