Lubberding verbaasde winnaar in Wateringen Kanovaarders peddelen voort jEis Zoetemelk afgewezen Applaus zonder biefstuk voor Wout van der Berg p Honkbalteam start slecht tegen Italië Tips voor Duindigt ^SIJTHOFFPERS iPORTf CcidócSoivimit VRIJDAG 29 JULI 1983 PAGINA 11 ARIJS De president van het Parijse gerechtshof heeft e eis van de Nederlandse wielrenner Joop Zoetemelk m twee nieuw deskundigen aan te wijzen in de doping- jak afgewezen. Jean-Michel Guth oordeelde dat de or- anisatie van de Tour de France valt onder de reglemen- in van de Franse wielerfederatie (FFC), die is aangeslo- ►n bij de internationale wielerunie (UCI). „Als Zoete- ïelk, al dan niet terecht, het resultaat van het urine-on- erzoek aanvecht", zo luidde de uitspraak van de presi- ent, „dan moet hij de voor de dopingvoorschriften ver- ntwoordlijke mensen voor het gerecht dagen en niet de >ocieté", die dan ook moet worden ontslagen van jchtsvervolging". De president is derhalve van mening at Zoetemelk niet de vennootschap „Tour de France", jaar de UCI dan wel de Franse wielerunie had moeten agen. PETER KLOMP NOG IN COMA NIJMEGEN De toestand van Peter Klomp is gisteren in het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis gestabiliseerd. De mo torcrosser is nog buiten kennis. Klomp kwam woensdagavond tijdens de 500cc cross in Volkel bij het nemen van een schans ten val en raakte zwaar gewond. Hij kwam met het hoofd recht op de grond terecht en kreeg vervolgens de motor bovenop zich. Onderzoek heeft gisteren aangetoond dat Klomp een her- senkneuzing heeft opgelopen en een ge broken kaak. De schedelbasis en de wervels zijn niet gebroken. Klomp moet worden beademd, maar is buiten le vensgevaar. De artsen verwachten het gebruik van hulpapparatuur spoedig te kunnen verminderen. Van Duimen op motor van Mamola HEINENOORD De Nederlandse motorcou reur Boet van Duimen zal. ondanks eerdere toezeggingen, niet de beschikking krijgen over de Suzuki-fabrieksmotoren van wereldkam pioen Franco Uncini. Het Japanse fabrieksteam heeft de beslissing genomen de speciale machi nes slechts beschikbaar te houden voor de 28-jarige Italiaan, die tijdens de TT-races in As sen eind juni zwaar gewond raakte, maar op 4 september weer gaat racen. Boet van Duimen onder contract bij de Nederlandse importeur j krijgt voor de Grote Prijzen van Engeland (zon dag op Silverstone) en Zweden (één week latei op Anderstorp) de beschikking over de reserve- -motoren van Randy Mamola. VATERINGEN Henk .ubberding moest er zélf ligenlijk best even spon- laan om lachen. „Het somt inderdaad niet vaak oor, twee keer achter el- ;aar", bekende Neerlands lopulairste boerenzoon ran deze weken. De ren- ïer van de ploeg van Pe ter Post doelde op zijn net irerworven overwinning n de Ronde van Waterin- ;en. Want haalde hij voensdag in Chaam al als erste de eindstreep, ook jisteren sloeg Lubberding luccesvol toe. In de eind- irint met Steven Rooks >nde hij zich nét iets apper. 'mdat Lubberding dus ook al i Chaam had gewonnen, iocht hij best een verrassende naar in Wateringen wor- genqemd. De hoofdprijzen orden door de renners in de eken na de Tour de France eestal redelijk eerlijk ver- leeld. En dat alles volgens het Inmiddels ook bij het grote pu- jliek bekende spelletje van de iriteria, met telkens een ande- laar die zich door de ilaatselijke bevolking mag la in toejuichen. in Wateringen was het na afloop „Henkie, Hen geblazen. Een ontwikke- ing die te danken was aan Steven Rooks. Want de ex-pu- [>il van Post besloot enkele ronden voor de finish de be lten te nemen', toen hij inzag Henk Lubberding klopt Steven Rooks met een fiets-lengte verschil in de laatste me ters. niet winnen, want onmiddel- Lubberding zag kans hem te lijk ging Lubberding mee in passeren Want al is de renner zijn wiel, om tenslotte in de met *angste haren van het laatste meters toe te slaan, peloton geen pure spurter, in de laatste meters is hij met Maar Rooks mócht blijkbaar Rooks trok de sprint aan en eenvoudig te kloppen. Vraag dat hij in het kopgroepje met erkende sprinters als Raas en Kelly toch kansloos voor de eindoverwinning zou zijn. dat maar aan de Fransman Laurent! Het wedstrijdgebeuren stelde zoals gewoonlijk niet al te veel voor. Het peloton bleek over de honderd Westlandse kilo meters een compact geheel. Uiteraard mochten alle Neder landse Tour-favorieten even voorop rijden, zodat de wieler fans enkele ronden het „Jopie, Jopie" en „Hennie, Hennie" ten gehore konden brengen. Het samenspel tussen peloton en publiek bleek weer perfect. En daar kan niets op tegen zijn. De renners krijgen in deze weken vooral dank zij de niet misselijke startgelden toch een beloning voor hun zware inspanningen tijdens de Tour. En het Nederlandse volk komt nu ook aan z'n trekken. Vraag dat maar aan de 40.000 lief hebbers, die gisteren in Wate- i prima avond middags de strijd bij de teurs. In een snel gereden koers kon hij met Louis van Wely uit Vught in de beslis sende fase knap ontsnappen. Waarbij Van Dalen zijn tegen stander door een snelle eind sprint naar de tweede plaats kon terugwijzen. Voor Jan van Dalen betekende het de eerste overwinning van het seizoen. „In de Ronde van 's-Graven- zande smeet ik onlangs te veel met mijn krachten, waardoor ik voortijdig moest afhaken. Nu heb ik de zaak wat beter kunnen verdelen", aldus de gelukkige winnaar. DENNIS MULKENS „Het Zwarte Gevaar" Wout van der Berg prefereert de staart van het peloton, onder 'het motto: „Als ik val dan gaan er in elk geval geen renners over me heen". Killmoreniet -j-naar Sparta f killmore zal het isch toen n'et uitkomen voor „De 5parta- Gistermiddag ketste 'ju. Ie transfer af vooral door de sch. ie hoge financiële eisen van te ICillmore, die in Engeland che voetbalde bij Grimsby Town. bij- De Zweedse voetbalinternatio- sch aal Glenn Hysen heeft een dus :ontract voor twee en een half nel aar getekend bij PSV. De 13-jarige Hysen zal dit najaar log het toernooi om de Europe- ust ie beker nog uitkomen voor tan tijn oude club, IFK Göteborg. l/óór 6 november, de dag dat in Zweden de nationale com petitie eindigt, kan Hysen al in Iflederland aan de slag, mits er ten arbeidsvergunning wordt Verstrekt. jlët wekenlange touwtrekken m de Zuidkoreaanse aanval- er Bum Kun Cha is eindelijk oorbij. Gisteren kwamen Ein- racht Frankfurt-en Bayer Le- erkusen tot overeenstemming ver een transfer. De vergoe- Bingssom ligt vermoedelijk fond de één miljoen gulden. Dragan Pantelic, de vroegere Poelman van het Joegoslavisch 'Hftal, heeft op 32-jarige leef tijd zijn voetballoopbaan be ëindigd. Pantelic, de laatste leizoenen actief voor Giron- öins Bordeaux, moet afhaken Wegens een hardnekkige bles- lure. Oefenduels fcredivisionist Excelsior heeft Zwijndrecht de plaatselijke htlg: Imateurclub met 11-0. Bij de 2a! Rotterdammers, zondagavond loos bp. bezoek in het Haagse Zui- J!®*1- flerpark, speelden de Engelsen 1 na "vans en Giles een proefwed- rijd. Zij scoorden respectieve lijk vier- en tweemaal. FC Groningen oefende in .Meppel tegen MSC. De Gro- hêèi fingers wonnen met 0-4 (0-3) doelpunten van Hiddink, >ien (2) en Ahmad. In Ap- ilscha versloeg FC Utrecht 'oststellingwerf met 3-1 (2-1). Roemeens Olympisch elf- uon in Bakkeveen met 5-2 ra,. SC Cambuur. PEC Zwolle was in Zuidlaren ua, met 7-2 (2-0) te sterk voor icjs Zuidlaren. :iuo Bparta won in Oisterwijk met J#a M (1-0) van Taxandria ^,'rSV versloeg in Gestel met :oiq iO-O Gestelse Boys. FLORENCE Door de eerste EK-wedstrijd tegen Italië met 9-5 te verliezen, heeft het Nederlandse honkbalteam zich in een bijzonder moeilijke positie gemanoeuvreerd. Eind volgende week zullen drie van de vier wedstrijden tegen Italië gewonnen moeten worden, wil Ne derland de Europese titel behouden. Het begin van Nederland was gisteravond laat uiterst moei zaam. De Italiaanse werper Dave Earina stuurde binnen de korste keren de Nederland se slagmensen terug naar de dug-out. Zijn Nederlandse col lega Bart Volkerijk gooide in de eerste slagbeurt liefst vier maal vier wijd. Dat zon begin slechts een Italiaans punt ople verde, mocht een klein won der heten. Gaandeweg kwam Volkerijk beter in vorm, maar de Neder landse slagploeg produceerde slechts één honklag (van Blac- quière) in de eerste drie in nings. In de vierde slagbeurt kwam Farina even in de pro blemen maar hij had geluk, toen een tik van Jenken recht in zijn handschoen kwam. Het bleek echter uitstel van execu tie, want in de vijfde inning moest Farina diep buigen voor de Nederlandse slagploeg. Hij kreeg honkslagen tegen van Blacquière, Hickinson, Bos en Groot, die goed waren voor twee punten. Ook Bos scoorde op een dubbelspel, waarbij Groot en Urbanus sneuvelden. Met Volkerijk ging het echter precies dezelfde kant op als Farina. Ook hij zag de honken vol stromen omdat de Azzurri de bal flink raakten. Drie pun ten maakten de Italianen en daarmee was de Nederlandse voorsprong weer weg: 4-3. Een fout van korte stop John Cor- tese in de zevende inning le verde echter weer de gelijk maker op. In de tweede helft van de ze vende inning besloot manager Jim Stoeckl werper Volkerijk te vervangen door Tromp, die moest beginnen met twee hon ken bezet. Dat leverde hem te veel problemen op. Bianchi kreeg vier wijd en de Italianen scoorden twee keer op een tik van Rovezzi. Tromp kon on middellijk weer vertrekken ten faveure van Jan Venema. Dat bleek geen oplossing. De Italianen bleven scoren en na de zevende inning was het 8-4. De thuisploeg liet zich die voorsprong niet meer ontne men. Nederland wisselde nog een keer van werper (Kruys voor Venema) maar dat haalde ook niets meer uit. De Italia nen roken de winst en grepen die met beide handen: 9-5. Details Eddy Tromp 2 speler Beste slagmensen van Nederlar Gerard Blacquiere 0,750 Bill Grc en Paul Smit beiden 0.500 Voor Italië: John Guggiani 0.600. TAMPERE De drie ingeschreven Nederlandse boten hebben ^ich op de openingsdag van de strijd om de wereldkampioen schappen kanovaren in Tampere geplaatst voor de halve finales van de 1000 meter. Gertjan Lebbink en Ron Stevens deden dat gisteren in Finlands grootste industriestad in de K2-klasse direct door een zege in de series. Kl-vaarder Rick Daman en de door het uitvallen van Jan Nagelkerke gehandicapte K4 plaatsten zich via de herkansingen. Vergaande conclusies mogen aan die succesjes in „voorhoedege vechten" overigens niet worden verbonden. Het veld van de Kl-vaarders werd door voorwedstrijden en herkansingen terug gebracht van 27 naar 24 boten. Dat van de K2-ploegen van 29 eveneens naar 24 deelnemers. Van de 21 ingeschreven K4-en werden er slechts vier geëlimineerd. Kaf en koren worden pas gescheiden als morgenochtend in de halve finales wordt gestre den om de negen plaatsen in de eindstrijd. Stevens en Lebbink, die ook met een derde plaats in de serie nog tot de halve finales hadden gereikt, namen geen enkel risi co. Door een eindsprint hielden ze de Hongaren Tibor Helyi en Kalman Petrovics juist van de zege af. Slechts een-honderdste seconde scheidde beide tweeën. Het was een zege in een sterk veld waarvan voorts de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Australië, Polen en Ierland deel uit maakten. Schapers in derde ronde Ie Neu-Ulm gemakkelijk de der de ronde bereikt. Schapers versloeg gisteren de Westduit ser Hans-Dieter Beutel in twee sets. 6-3, 6-1. Samen met Huub van Boeckel bereikte Schapers in het dub belspel van het Grand-Prix toernooi de tweede ronde. De Westduitse combinatie Reh- /Faul haalde tegen de Neder landers slechts vier games bin nen. 6-1, 6-3. Verder won Balasz Taroczy (Hon) met 7-6, 6-1 van Gusta vo Tiberti (Arg) en versloeg Tomas Smid (Tsj) Pavel Vojti- cek (Tsj) met 3-6, 6-4, 7-5. Hellas ter Riet (Apeldoorn) werd gisteren in de kwartfina les van het toernooi om het Europees jeugdkampioenschap tennis uitgeschakeld bij de meisjes kadetten. De Westduit se Regina Wieser bleek met 7-6 en 6-2 te sterk voor de Ne derlandse. WASSENAAR Drie en acht draverijen staan zon dagmiddag op het programma van de Wassenaarse baan Duindigt. De eerste start is om 13.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. USTA HANOVERPRIJS: Wiet G. Wajda Harekamp en Winning Girl. USURPATEUR K-PRIJS: Willem Junior, Wenroy Hekkenhof en Via- UNGMAR HANOVERPRIJS: Vino Buitenlust, Tara Fortuna en Violetta Weber UMBERTO K PRIJS: Upstar H, Wi- r Boszorg en United Pow GOLD CUP: Boxberger Beauty, Mio- ling): Detonation, Wallyfred en Sa- WA TERINGEN In het clubgebouw van VELO had Wout van der Berg even de tijd nodig om op adem te komen. Tijdens de Wateringse Wielerdag was de bijna vijftigjarige en daarmee tevens oudste Nederlandse beroepsren ner tot op de bodem ge gaan. De uit Wateringen afkomstige coureur was helemaal kapot. Maar wat had hij het publiek gea museerd. De 40.000 toe schouwers hadden voor hem net zoveel applaus over, zo niet meer, als voor de sterke winnaar Henk Lubberding. De po pulaire Wout van der Berg „het Zwarte Ge vaar" of zoals speaker Theo Moen hem noemde „de Beatle van het West- land", reed de Ronde van Wateringen helemaal uit en déér was het allemaal om begonnen. Wout van der Berg is in vorm en hoopt op aanbiedingen voor andere wedstrijden. Hij han teerde weer dezelfde tactiek als in andere jaren. In laatste positie blijven zitten en probe ren de overige renners niet achter je te krijgen. Wout van der Berg. gisteren niet spraak zaam na honderd kilometer fietsen, vertelde: „Ik probeer het wielrennen en werken te combineren. Daarom kies ik bewust bij de profs voor de laatste plaats. Als ik val dan gaan er in elk geval geen ren ners over me heen". En met deze formule heeft de „Zwarte Panter" succes. Gisteren waren er voor Wout van der Berg premies van de plaatselijke middenstand, al lieten de Wateringse slagers Woutje dit keer wel in de steek. De gebruikelijke kilo's biefstuk waren er dit keer niet bij. Maar Wout heeft er niet minder hard voor gefietst en was zijn startgeld volgens de organisatie iets minder dan honderd gulden echt wel waard. Maar toch niet slecht betaald voor een renner die in zijn loopbaan nog nooit heeft gewonnen en alleen heel vroe ger bij de jeugd weieens prijs heeft gereden. Mocht Wout van der Berg en kele handtekeningen plaatsen voornamelijk voor de klei ne Wateringse jeugd voor de grote renners uit de Tour de France vond een ware veldslag plaats om een krabbel op een stukje papier te krijgen. Al enkele uren voor de start stond men de renners in het clubgebouw van VELO op te wachten. Vooral voor Joop Zoetemelk en Peter Winnen was de belangstelling groot. Winnen - petjes De wagen waar men sou ve niers kon kopendeed ook goede zaken. Al was de ver koopster niet tevreden over de verkoop van de Peter Win- nen-petjes: Het gaat hier net als de dag tevoren in Chaam. nog zwieper De hoofddeksels van Zoete melk zijn meer in trek dan die van Winnen. Onbegrijpelijk, want Peter Winnen pakt toch een derde plaats in de Tour. De voorraad van de Winnen- petjes is groot en die van Zoe temelk nu klein. Ja. en wat moet je nu? Nieuwe petjes van Joop maken? Maar wat, als hij straks met de wielersport stopt, en dat zit er toch een beetje in, dan zit je met een groot overschot". Peter Winnen maakte voor de start zijn ongenoegen kenbaar ten aanzien van televisie-ver slaggever Mart Smeets en een deel van de Nederlandse pers: „Smeets doet altijd vreemd te genover mij. Hij wil weten wat ik verdien. Dat krijgt hij niet te horen Jan Raas deed daar na nog de uitspraak dat hij op een overwinning rekende en Henk Lubberding vertelde dat hij toch echt kon doen aan die beruch- de Tour de Fran- En Frits Pirard deed de mededeling dat hij bleef la chen. Eindelijk verdiende hij als beroepsrenner goed geld. Lachen deed de vriendin van Phil Anderson echter niet. De renners waren nauwelijks ver trokken of één van de ..heren zakkenrollers had haar tasje gestolen. Veel paniek, maar de plaatselijke politie bracht uit komst. Het tasje kwam terug, de zakkenroller werd opgeslo ten en het circus draaide door. Arie Theunisse, bekend van Radio Tour de France, kwam bij spieaker Theo Moen langs met de mededeling dat hij net uit de studio kwam waar zijn plaat was opgenomen. Links en rechts krijgt hij goede aan biedingen om winkels te ope nen en Miss-verkiezingen (o.a. Overbosch) te presenteren. In de finale van de profronde werd de spanning groot op de tribune, waar de vader van Leo van Vliet echter oprecht vertelde: „Ik hoop dat Leo niet wint vandaag. Dan moet je de mensen weer horen. Dat was vorig jaar ook het geval. Dan zeggen ze dat het een afge sproken strijd is". ARTHUR VAN RIJSWIJK sportuitslagen SCHAKEN Festival in Amsterdam Elfde ronde: Van der Sterren (Ned)-Chandler (Eng) 0-1; Ree (Ned)-S Henk Lubberding 100 km Profs: 1 in 2.18,13, 2. Steven Rooks,"3. Frank Hoste (Bel), 4 Sean Kelly (Ier) op 10 i Dongen. 9. Theo Smit, 10 Aad i Hex 11. i Vlir meren. 12. Johan Lammerts, 13. Wi- liam Tackaert, 14. Jan van Houwe- lingen, 15. Jos Schipper. 16. Gerne van Gerwen. 17. Johnny Broers, 18. Fons van Katwijk. 19. Piet van Kat wijk. 20. Ad Prinsen. 21. Jan Aling, 22. Eddy Planckaert. 23. Wil de Rui ter. 24. Heddy Nieuwdorp, 25. Henk Mut&aers. Amateurs: 1. Jan van Dalen (Den Haag). 2. L. van Wely (Vught), 3 J. Slendebroek (Geldrop), 4. H. de Boer (Hilversum), 5. L. den Hartogh (Oud- Beyerland), 6 G. Ratterman (Mij drecht), 7. J. Klerkx (Vlijmen), 8. T. van Vliet (Maasland). 9 P Kuijs (Vlijmen). 10 J van der Poel (Hoog- erheide), 11 A Versluis (Ameide), 12. R. den Boer (Vlaardingen). 13. W. van der Hoef (Baarn), 14. L. van Beusichem (Maasdijk). 15. F. Pirard (Breda), 16. A. Hermans (Den Haag), 17. C Koppert (Poeldijk), 18 T. Vro lijk (De Lier), 19. P Hogervorst (Pijnacker), 20. G. Solleveld (De Lier). Junioren: 1 Peter van der Klundert g (Ned)-Borm (Ned) 1/2-1/2; Lenyel (Hon)-Van Baarle (Ned) 1-0; Berg (Den)-Hresc (Joe) 1/2-1/2; De Roode (Ned)-Van Mil (Ned) 1-0; Van der Vliet (Ned)-Groo- 6 1/2; 8. Henley, van der Wiel. Ree. Seirawan, Lobron 6, 13. Franco. Su- nye Neto. Van Wijgerden, Langeweg, Heren: Stand na 20e ronde 1 Frank- Nieuwelingen: 1 B. de Met uw krant n Vertrek zaterdag 3 eeptember 1963 Onze standplaats is BEERFELDEN. gelegen aan van de rivier de Mumling. Het lig' wandelroutes uitgestippeld^die langs rijke I Gelogeerd wordt in Hotel Odenwald, rustig gelegen s ONS REISPROGRAMMA II HET KORT: tkkeiijke Sauerlandr AMÖRBACH en vervolgens langs de Main r BERG met fraaie vakwerkhuizen dagtocht via de romantische Strasse. Walldur terende Taut Op de terugweg nog SCHWABISCH, HALL en t ochtend vrij. middagtochi aan Ridderslot en roofvo volle dagtocht naar het rc kar maken die eindigfin N den vergeten dan de heenweg. Afscheidsdiner tc bedraagt slechts 46Sa n een 2-persoonskamer n dag. De toeslag a dag t Reisverzekering 14 - per persoon 5.- k afscheidsdiner op nnulenngsverzekenng Inlichtingen en boekingen: te t/m vrijdag van 9 tot 13 uur 71. Den Haag (op de hoek v t Spui) ol Cool singel t 92 (van maandag lingen Spuistraat Rotterdam (t.o. 'a-GRAVENHAGE TEL 070-190082 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11