Zoetemelk triomfeert n sfeerrijk Noordwijk Theo Koomen int nu de beloning voor drie weken afzien in de Tour %g Acht van Chaam voor Lubberding Wunderlich één jaar geschorst Kinshof er in Nederlandse skiploeg De keus van de K.N.L.T.B. Schapers ronde verder in Neu-Ulm ORT EeidaeSotvumt DONDERDAG 28 JULI 1983 PAGINA 9 oederstrijd IJsselmeer IMER Op het IJsselmeer bij imer had de achtste wedstrijddag het skütsjesilen gisteren een sensa- eel verloop. De kampioen van vorig het skutsje Tsje Emanuel van pper Jeen Zwaga (Eernewoude) le- ie veel strijd. Na in een recht- ;ks duel nog te hebben afgerekend „de Zwaan", het skütsje van zijn Lammert Zwaga (Langweer), p Jeen Zwaga de hoogste eer. Lam- t werd tweede en Keimpe van der len (Woudsend) derde. Algemeen sement: 1. Joop Mink, Grouw 16,7 2. Jeen Zwaga. Eernewoude 3. Jan van Akker, Sneek 32; 4. e Brouwer, Heerenveen 34; 5. Siete ter, Bolsward 35,9. FRANKFURT De Westduitse handbalbond (DHB) heeft gisteren de nationale sterspeler Erhard Wunder lich voor één jaar geschorst. De 26-jarige Wunderlich staat op het punt over te gaan naar Barcelona, waar hij voor vier jaar handbal 2,75 miljoen gulden kan incasse ren. De „reus uit Augsburg" (2.04 meter) mag tot 23 juni 1984 geen handbalwedstrijd op nationaal en internatio naal niveau spelen. Frank Birkefeld, de secretaris van de DHB, wenste de redenen van de schorsing niet uit een te zetten. „Dat is niet gebruikelijk en bovendien niet noodzakelijk." De schorsing van Wunderlich is het uitvloeisel van de weigering van zijn oude vereniging, Europa-Cupwinnaar Gummersbach, de topschutter toe stemming te geven voor vertrek naar Spanje. DEN HAAG In Christa Kinshofer heeft Nederland plotse ling een skitroef voor wedstrijden om de wereldbeker. De 22-jarige Kinshofer, die o.a. in 1981 de wereldbeker in de combinatie haalde, heeft omdat zij buiten de Westduitse selectie viel besloten haar loopbaan bij de Nederlandse Skifederatie voort te zetten. Christine Kinshofer blijft echter Westduitse en kan daardor voor Nederland niet uikomen op de Olympische Spelen van Serajevo. Ze mag wel deelnemen aan de weredlbekerwed strijden, waarbij zij tevens als begeleidster zal kunnen optre den van de Nederlandse skisters Katusha Esser en Carolien Drommel. Wielerprof (67) staakt recordpoging NEURENBERG De broeiende hitte op de wielrenbaan in Neurenberg heeft de 67-jarige Amerikaan Wally Summers er van weerhouden een Amerikaans uurre cord achter dernies neer te zetten. Sum mers, de oudste nog actief zijnde wieler prof, gaf echter op aandringen van zijn coach Wolfgang Gronen na ruim 50 kilo meter op. Op dat moment haalde hij nog een gemiddelde van 56 kilometer per uur Hij verbeterde ondertussen wel enkele re cords op kortere afstanden die al op zijn naam stonden. „Dit was mijn laatste wed strijd", zei Summers, die de dernie aan Gronen schonk. Zijn proflicentie zal hij zo spoedig mogelijk teruggeven aan de Ame rikaanse wielerbond. Fignon alleen in Venhuizen VENHUIZEN Tour winnaar Laurent Fig non is de topattractie van de zaterdag in Venhuizen te rijden Drieban Tour. Volgens mededelingen van de organisatie is Venhui zen het enige profcrite rium in Nederland, waar de 22-jarige Fransman aan de start verschijnt. r"hm»*»» CHAAM De Acht van Chaam voor beroepsrenners is gistermiddag gewonnen door Henk Lubberding. De etappewinnaar van de Tour de France '83 besliste de koers vier kilometer voor de finish. Zijn demarrage werd afgeschermd door Jan Raas en Jac. Ha- negraaf. Op de eindstreep restte Lubberding nog drie secon den op Frits Pirard, Raas en Joop Zoetemelk. Er waren 60.000 toeschouwers, onder wie Commissaris van de Konin gin, mr. Dries van Agt, en de oud-wielercoryfeeën Wout Wagtmans en Wim van Est. De Acht van Chaam voor amateurs was een prooi voor de Roosendaler Peter Hofland. Zijn tijd over de 96 kilometer was 2 uur, 20 minuten en 18 seconden. Tweede werd Jos Peels (Bergeijk), Frits Schur (Didam) eindigde als derde. Henk Lubberding start op de Wilhelmina Boulevard IDEN Zelden zal de ningin Wilhelminabou- ard in Noordwijk aan zo drukbevolkt zijn veest als gisteravond sen negen en tien uur, »n tien beroepsrenners titer demy's daar hun ndjes draaiden. Zo'n .000 mensen omzoom-, n het 1100 meter lange rcours, waar Joop Zoe- nelk uiteindelijk zou pmferen. oud-Ripper had de organi- e onder leiding van Joop thoven daarmee geen gro- plezier kunnen doen: hij d als (oud-)Swiftrenner de in eigen huis. De vooraf- ïde wedstrijd voor junio- was ook al door een „Leid- renner gewonnen. Richard Ippel bleek de snelste uit een kopgroep van vijf man. Aanvankelijk hield Zoetemelk zich erg rustig. Het waren in de beginfase vooral de wat minder bekende namen als Martin Havik en Theo Smit die hun neus aan het venster staken. Het voornaamste nieuws kwam de eerste koers- - helft van de gangmaker van- Peter Winnen, Maurice De- boevere, die een pedaal afbrak en ten val kwam. Zonder gangmaking moest Winnen de concurrentie laten gaan, maar luid aangemoedigd door de enorme massa wist hij later toch weer vooraan post te vat ten. Interessanter werd het, toen het trio Raas-Winnen-Zoete- melk ontsnapte. De drie grote publiektrekkers kregen de ruimte, al deed Theo Smit nog wel een poging het gat te dich ten. Lubberding, eerder die dag al winnaar van de Acht van Chaam, sloot attent aan en neutraliseerde de tegenaanval. In de achterhoede was het op vallend dat een specialist als René Kos zich nergens mee bemoeide, hoe luid gast-spea- ker Theo Koomen ook ver kondigde dat die wel even zou gaan winnen. Daarmee wak kerde hij het vuur nog eens extra aan bij het publiek, dat onder leiding van Joop Rie thoven natuurlijk partij koos voor Zoetemelk. En laatstgenoemde deed op de streep inderdaad alle Tourpe rikelen even vergeten door in de eindsprint de ploegmakkers Raas en Winnen het nakijken te geven. Niet veel later pakte Lubberding de vierde stek voor Theo Smit, en pas toen kwam René Kos over de streep. Langerijs, Havik, Stamsnijder en Priem maak ten het tiental compleet, en daarmee was het spektakel ge slaagd: volgend jaar zal er zon dermeer weer een profkoers komen in Noordwijk aan Zee. De beslissing bij de junioren viel na 20 van de 50 kilometer. Na een onstuimige beginfase kwamen vijf man op kop: de Swiftrenners Ippel en Koorn- stra, het duo Sengers en Poort vliet van De Spartaan en één ling Ralph Moorman. Ondanks diverse tegenaanvallen vanuit het peloton wist dit groepje voorop te blijven, waarna de eindspurt de beslissing bracht. Ippel bleek hierin de snelste voor Moorman, die hem al erg vroeg had aangetrokken. Koornstra werd derde, Poort vliet en Sengers volgden in zijn wiel. PIETER EVELEIN De „wielerliefhebbers" Wout Wagtmans (links), Dries van Agt en Wim van een gezellig onderonsje tijdens de Acht van Chaam. ADVERTENTIE NEU-ULM Michiel Schapers heeft giste ren de tweede ronde bereikt van een inter nationaal tennistoer nooi in het Westduitse Neu-Ulm. Schapers won in drie sets (3-6, 7-6, 6-3) van de Zweed Ronnie Bathman. Huub van Boeckel werd in de eerste ron de uitgeschakeld door de Tsjechoslowaak To- mas Smid, de winnaar van het toernooi op Het Melkhuisje in Hil versum. De cijfers wa ren: 6-2, 6-4. De Nederlandse speelster Simone Schilder heeft zich gisteren tijdens de Europese tenniskampi oenschappen voor junio ren in Genève geplaatst voor de halve finales. Schilder won in drie sets van de Francaise Natha lie Phan Tan: 7-6, 5-7 en 6-3. Bij de jongens be reikte Mark Koevermans de laatste vier niet. Koe vermans verloor in twee sets van Bruno Oresar uit Hongarije: 1-6, 1-6. De Westduitse teenager Michael Westphal zorgde in het Grand-Prix-ten- nistoernooi van South Orange (Vst) voor de verrassing van de dag. Westphal versloeg in de eerste ronde de als eerste geplaatste Amerikaan Brian Gottfried: 6-3, 7-6. Kunstlicht op Wimbledon Op Wimbledon, waar elk jaar de strijd om de open Engelse tennistitels wordt afgewerkt, zal vrijwel zeker het voor beeld van de open Ame rikaanse tenniskampi oenschappen worden ge volgd: wedstrijden onder kunstlicht. Het is de be doeling dat er een lich- tinstalatie wordt aange legd op het centre-court. De definitieve beslissing daarover wordt in okto ber verwacht. DRDWIJK In het zog van de rappe pe- iurs, die in het Tour- us het hooggeëerd pu- k wekenlang hebben acteerd op hun bloed- lende wieleract, is ook motorisch aangenaam oorde spreekstalmees- Theo Koomen in het erland teruggekeerd daar de rechtvaardige ming op te strijken r 22 dagen afzien op ipende cols en in ko- de ravijnen, smartelijk lijden op de adam en op de kassei- is het nu voor hem ssa" tijdens de omlo- rondom vrijwel alle shuizen en veehallen Nederland rijk is. middag nog trokken ze send de sprint aan in de t van Chaam. En nu, am- vier uur later, staan ze al- geducht ingevet op de evard in Noordwijk om el- tot aan het invallen van uisternis in een wilde ron- ins de vette premies af te pen. de rijwielen op het dak hun Mercedes Benzen, V's en zoevende Porsches ze naar Neerlands smalle gesneld: de dromerige :emelk eerst de dope, de ping bovenmeester de introverte piggelmee r Winnen en Zoef de Haas k Lubberding met zijn uit de klauw gelopen pagekop en met een derailleur onder zijn gehemelte, waaraan hier en daar een tandje ontbreekt. Helmgras Uiteraard is ook Koomen van de partij. Het publiek op de tribune en tussen het helmgras op de duintoppen scandeert in opperste verrukking zijn naam. Het „Theo, Theo" is niet van de lucht en drijft als lachgas op de lauwe wind langs het parcours, waar der tigduizend fans zijn bronstige volzinnen met huid en haar opvreten. Nee, deze avond kan niet meer kapot. Messenwerper Voor de verbale messenwer per Koomen zijn verrukkelij ke uren aangebroken. Hij danst en schreeuwt, dolt en ze vert en laat een hinnikende schaterlach voortdurend zon der aanwijsbare aanleiding te gen de gevels van de peperdu re flats schallen. Tussen die turbulente bedrijven door ont hult hij blijmoedig, dat een acute liesbreuk hem enige zor gen baart. „Maar", voegt hij er aan toe, „ik heb nu geen tijd om me te laten opereren. Dat komt later wel. Eerst moeten die criteria worden afgewerkt. En daar ben ik voorlopig de eerste drie weken zoet mee". „Wielrennen jongen, is mijn lust en mijn leven. Daar kan ikonaar niet genoeg van krij gen. Het klinkt mesjogge. Ik weet het. Maar ik ben er als vent van vierenvijftig nog steeds bezeten van". „Als ik van mijn motor zie, hoe Lubberding zijn ploegmaat Winnen naar de kopgroep loodst, word ik compleet gek en zit ik te wippen op mijn ge zondheidszadel. Lubberding, let op mijn woorden, gaat het in de komende jaren maken. Hij is de meest complete ren ner, die wij momenteel op stal hebben staan. Zo'n man rijdt zich uit de naad om Peter naar zijn comfortabele zetel vóór in het klassement te brengen. Ik zie die stampende benen en denk: een mooier spektakel is niet denkbaar". Als gekken „Neem nu die étappe in het zuiden van Frankrijk. Ergens in de buurt van Sint Etienne, als ik me goed herinner. Del- gado en Andersen springen weg uit het peloton en sjezen als gekken de berg op. Ze heb ben op een gegeven moment een voorsprong van vele mi nuten als ik zie, dat Veldschol- ten er achteraan gaat. „Rijden Raymond", roep ik, want zo'n vermetele aanval wil ik voor geen goud missen. En de goede Raymond trapt zijn machine op de staart en steigert over de flanken naar voren". „Een betere stuurman dan hij kan ik mezelf niet toewensen. Raymond is puur goud. Hij is een Belg uit één stuk, die zich nooit van de wijs laat brengen. Hij is een eenvoudige machi nebankwerker, die bij wieler wedstrijden in Vlaanderen de rugnummers doorgeeft. Maar laat meneer maar schuiven. Ik ken geen man, die zo'n gelijk matig humeur heeft als hij. Elke dag is het: „goeie morgen Theo" en elke avond: „Welte rusten mannen". Andere tek sten heeft hij niet in voorraad. Maar als er uit Hilversum ge roepen wordt: „Na het volgen de plaatje ben jij weer aan de beurt Theo", heeft Raymond zijn motor al naar de goeie plek gemanoeuvreerd. Dat hoef je hem echt niet te vra gen". Drama „Hij ging dus ook achter Veld- scholten aan en zorgde, dat ik het hele drama van dichtbij kon volgen. Ik zie die jongen langzaam maar zeker dichter bij kruipen. Nog honderd me ter. Toen vijftig. Dertig. Het gat was nog maar tien meter, toen het gebeurde. Op het mo ment, dat Veldschoten als een adelaar op de twee koplopers wilde neerstrijken keek An dersen om. En ik zag hem denken: wat heb ik nou weer aan mijn fiets hangen? Een vreemde vogel. En weg waren ze met zijn tweeën. In het grootste verzet. Zulke momen ten jongen, zijn schitterend. Dat is puur avontuur, waar geen detectiveschrijver aan kan tippen". „En nou de commentaren van de betweters. Van de knapen, die het zogenaamd door heb ben. Ze zien in de étappe naar Morzine, dat Winnen een enorme voorsprong heeft en roepen: „Dat is allemaal gere geld. Doorgestoken kaart. Die rit van vandaag is verkocht en Post strijkt de centjes op. Ty pisch Nederlands. En terwijl ze dat beweren wordt diezelf de Winnen grandioos terugge pakt en afgeschminkt. Dan denk ik op mijn beurt: uilebal- len zijn het, stuk voor stuk". „Goed, laten ze mij maar maf vinden. Maar ik wil er wél bij zijn. Ik moet tot aan mijn strot in het spektakel zitten. Want anders bak ik er niks van. Als je niks van de sfeer en de el lende proeft, kun je beter thuis vóór je televisietoestel blijven zitten". Stieren „En geloof me of niet. Maar zó werken de meeste Nederland se journalisten ook. In hun ogen ben ik een dwaas, een dolgedraaide stier, die achter een rooie lap aan dendert. Die gekke malle Koomen. denken ze, terwijl ze zelf in een drie sterren-restaurant achter de gebraden fazant zitten". „Weet jij hoeveel journalisten ik in die tweeëntwintig dagen onderweg ben tegengekomen? Zegge en schrijve één. Die was ook elke dag present en had de moed om mee te lijden en mee te knokken met de vedet ten en de waterdragers. De rest reed 's morgens om een uur of elf linea recta naar de warme hap en de roemers en'winnennde moment vóór de s,arl- K°°men in zijn element tussen de vedetten Zoetemelk, Raas wijn. En tegen een uur of vier gingen ze breeduit achter een televisietoestel zitten om met volle teugen te genieten van de beelden van de aankomst" Levend gekookt „Ik herinner me ook die rit naar Bordeaux. Dat was een dag lang gruwelijk afzien. Tweeëndertig graden celcius in de schaduw was het. Ik werd levend gekookt op mijn motorfietsje, terwijl de kara vaan kreunend en steunend voortkroop. Zelfs de aller grootsten waren stuk en wag gelden over de weg. Gejankt heb ik in die uren, dat mag je rustig weten". „Terwijl ik na afloop in een hoekje zat uit te blazen kwam er een journalist naar me toe. Zo'n academisch type in het losse hemd. En die durfde mij te vragen: „Zeker weer niks gebeurd Theo?". Ik keek hem aan fen heb geantwoord: „Nee Beulen Koomen gromt. Koomen lacht. Koomen roept met overslaan de stem: „En daar komen de helden weer aan, dames en he ren. Raas voorop. Daarachter Zoetemelk en Winnen. Is het geen prachtig gezicht om die beulen van de weg aan het werk te zien?". Als de vliegende storm weer voorbij is getrokken, kijkt hij je peinzend aan. „Die lies breuk", zegt hij aarzelend, „is een erfelijke kwestie. Daar had mijn vader ook voortdu rend last van. Ik zie deze dap pere groenteboer uit Wervers- hoof nog 's morgens in de voorkamer zijn breukband aansjorren. Dat zijn beelden, die je nooit meer kwijtraakt. Die man in zijn lange winte- ronderbroek met klep en het kruis tussen zijn dijen moet wat bfgeleden hebben" Na een kleine stilte voegt hij er aan toe: „Op de dertiende tourdag merkte ik, dat er wat mis was met mijn binnenvoe ring. Dat begon met een scheutje rechts en een pijntje links. En gaandeweg werd het erger" „Gelukkig heb ik een bere sterke rug van de goede God gekregen. En daarom heb ik het tot in Parijs kunnen vol houden". „Raymond gaf me trouwens geen andere keus. Ik heb hem ooit eens verteld, dat ik van huis uit een klager en een jan- ker ben, die in feite nooit wat mankeert". „Toen ik dan ook benauwd te gen hem zei: „Ik ben knap ziek Raymond. Ik geloof, dat ik het dit jaar niet volhoud", keek hij achterom en schreeuwde: „Weet ge wat ge moet doen Theo. Ge moet niet zo zeuren". „En aan dat wijze advies heb ik me toen maar gehouden" LEO THURING

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9