Sovjet-Unie overspoeld door £olf van arrestaties en processen Beschuldigende vinger laar Rotterdams bedrijf Palestijnse studenten slaags met Israëlische leger Toeristen kunnen in Rome beter niet ziek worden ARGENTIJNSE MILITAIREN IN GEVANGENIS WEGENS MISDADEN Ccidóc6oivuvnt GB VOERT ACTIES TEGEN DISSIDENTEN OP «sasmtrnSSKStffi *V Onderlinge Palestijnse gevechten gaan door BUITENLAND DONDERDAG 28IUU 1983 PAGINA 7 ieysson bekritiseert gjjnerikaanse oefeningen Aa Midden-Amerika ee£ IASILIA De Franse minister 1 krn buitenlandse zaken, Cheysson, ^"Teft gisteren in bedekte termen kri- .ee"|k geleverd op het sturen van Ame- ^ar< taanse oorlogsschepen naar Mid- 8ro< n-Amerika, waar binnenkort mili- 'asre oefeningen worden gehouden, vraag me af wat die schepen daar en. Het is duidelijk dat de vrede in gebied niet dichterbij wordt ge- "icht, zo zei Cheysson in Brazilië. door|) maakt momenteel een rondreis jr Latijns-Amerika. Cheysson her- alde dat Frankrijk de vredesin- lent inningen steunt van de zogenaam- 1 st Con tadora-groep (Venezuela, Co- ïnsu nbia, Mexico en Panama). ANGOLESE TREIN LOOPT OP MIJN: Tientallen doden LISSABON In de Angolese provincie Moxico zijn dinsdag 50 mensen gedood en meer dan 200 gewond, toen een trein op een mijn liep. Dit heeft het Angolese persbureau Angop gisteren gemeld. Vol gens Angop hadden door Zuid- -Afrika gesteunde guerrilla strijders. die de Angolese rege ring bestrijden, de mijn ge plaatst. De aanslag past in het destabiliseringsbeleid van Zuid-Afrika. aldus Angop. Opnieuw doden in Sri Lanka COLOMBO Op Sri Lanka zijn gisteren opnieuw doden ge vallen bij rellen tussen de Sin- galezen en de etnische minder heid der Tamils. Sinds zaterdag zijn zeker 71 mensen om het le ven gekomen. De regering van India heeft verklaard dat zij be grip heeft voor de moeilijkhe den in Sri Lanka en het heeft zijn buurland succes gewenst bij het zo snel mogelijk herstellen van de rust. De naar schatting honderd Nederlanders, die op het eiland Sri Lanka hun va kantie doorbrengen, hebben vol gens Buitenlandse Zaken geen last van de onlusten. Speuren naar wrak Titanic opgegeven HALIFAX Oliemiljonair Jack Grimm in Texas heeft zijn derde speurtocht naar het wrak van de ..Titanic" opgegeven. Zijn spe ciale schip, de Robert D. Conrad, is op de terugweg naar Halifax na moeilijkheden met technische apparatuur en stormachtige zee op het noorden van de Atlantische Oceaan. In een radiotelefonisch interview met de leider van de expeditie. Mike Har- ris. zei deze dat 11 meter hoge golven en windstoten van 50 knopen verder onder zoek onmogelijk hadden gemaakt. Miljonair Grimm, die zegt dat hij de enige is die weet waar de Titanic precies onderging, heeft tot nu toe ongeveer 2,5 miljoen dollar besteed aan zijn hobby, het zoeken naar het wrak van de Titanic. Modebewuste advocate LONDEN De modebewuste Engel se advocate Ann Mallalieu krijgt de kosten van de overwegend zwarte be- roepskledij die zij in de rechtszaal moet dragen, niet vergoed. Engelands hoogste gerechtelijke instantie was met 4 tegen 1 van mening dat de ambtskleding niet zo uitheems is, dat zij niet ook buiten de rechtszaal zou kunnen worden gedragen. Mevrouw Mallalieu had gezegd dat zij het gewaad privé „zelfs in mijn kist" nog niet aan zou willen hebben. Veel collega's hoopten dat zij zou winnen, omdat zij dan voortaan de kosten van hun beroepsgarderobe op de belas tingbetaler zouden kunnen verhalen. DNDEN Het Kremlin een grootscheepse cam- le begonnen tegen de ische beweging voor mensenrechten. Dit ijkt uit de stroom be- ïhten over arrestaties en ocessen die de laatste d het Westen bereikt. t Russische organisatie ior de mensenrechten lereert hierdoor nu hei- elijker dan in welke Be van zijn 15-jarig be- tan dan ook. sinds 1979 doen de Russi- se autoriteiten constante en deeltelijk succesvolle pogin- n om alle vormen van open- ar verzet te onderdrukken, onder Andropov is de -JPt Voerd. Een agent van de .JpB zei onlangs tegen een ,L""isident uit Moskou: „We zijn n nieuwe fase ingegaan. Er er£fcen grote campagne aan de 1 Pasng in Moskou. We zuiveren swaï- stad van aue schadelijke ^menten. misdadigers, drugs- se h verslaafden, homofielen en dissidenten". Zijn woorden worden beves tigd door de informatie die het Westen bereikt. Tevens blijkt hieruit dat de actie zich niet tot Moskou beperkt, maar uit strekt over het hele land. Voor zover valt na te gaan bedraagt het aantal politieke arrestaties dit jaar tussen de vijftien en twintig per maand. Daarnaast vinden er honderden onder vragingen en huiszoekingen plaats. Het aantal politieke processen per maand houdt ongeveer gelijke tred met het aantal arrestaties. In werkelijkheid liggen deze cijfers zeker hoger, want niet in alle delen van de Sovjet- Unie zijn de ondergrondse cel len zo goed georganiseerd dat ze informatie kunnen verza melen en naar het buitenland smokkelen. Maar dat een aan tal cellen zo goed functioneert terwijl andere, meer in het openbaar optredende verzets groepen wel met succes zijn onderdrukt, is de voornaamste reden dat de KGB haar acties tegen de ijveraars voor de Doelwit KGB Het bekendste orgaan van de organisatie voor de mensenr rechten, de in het geheim uit gegeven Kroniek voor Actuele Gebeurtenissen, is een belang rijk doelwit van de KGB. Al sinds 1968 verschijnt de kro niek in stencilvorm in Mos kou. Eenmaal aangekomen in het Westen wordt de tekst door Amnesty International in het Engelse vertaald. In het laatste nummer (63) wordt weer bericht over tientallen processen en arrestaties, over de omstandigheden in de ge vangenissen en over de samiz- dat-literatuur. In mei probeerde de KGB de redacteuren van de Kroniek te intimideren door een van hen. Alexei Smirnov, voor de rech ter te slepen en te veroordelen tot zes jaar strafkamp, gevolgd door vier jaar ballingschap. De 32-jarige Smirnov is een com puterdeskundige die vroeger werkte op een ministerie. Hij is tevens de kleinzoon van de schrijver Alexei Kosterin, die aan het eind van de jaren zes tig hielp de beweging voor mensenrechten in de Sovjet- Unie van de grond te krijgen. Tijdens zijn proces vertelde Smirnov dat hij in de acht maanden dat hij in voorarrest zat en geen contact mocht heb ben met de buitenwereld, in een cel zat met gewone misda digers die hem in opdracht van de autoriteiten meer dan dertig keer hadden afgeran seld. Met het geweld hoopten ze te bereiken dat hij zou be kennen dat hij schuldig was aan „anti-Sovjet agitatie en propaganda". Hij wist zich echter staande te houden en zei voor de rechtbank dat hij slechts de waarheid had ge schreven en niet schuldig was aan de aanklacht. Nieuwe aanklachten De KGB heeft tevens stappen ondernomen om te voorkomen dat de Kroniek versterking krijgt van redacteuren die in het verleden zijn veroordeeld en nu op het punt staan te worden vrijgelaten. Zo zijn er nieuwe aanklachten ingediend tegen Alexander Lavut die er bijna een straf van drie jaar op had zitten wegens het schrij ven van artikelen voor de Kroniek. In het kamp waar hij zat. vlakbij de Chinese grens, werd hij opnieuw gearres teerd. Zijn proces is nog niet geweest. Lavut is een 53-jarige wiskundige die vroeger werk te voor de centrale Russische organisatie voor geologisch on derzoek. De KGB is verder ook een ac tie begonnen tegen een ander tijdschrift dat banden onder houdt met de Kroniek en dat pas onlangs in het openbaar is verschenen. Dit eenmaal in de veertien dagen verschijnende blad luistert naar de naam Ex press Informatie en vervult ongeveer dezelfde taak als de Kroniek. Express Informatie heeft vele jaren slechts in ver trouwelijke kring gecirculeerd. Dit jaar liet Express Informa tie in zijn 94e nummer weten dat het in het openbaar zou gaan verschijnen. De over vloed aan materiaal in dit nummer van 73 pagina's is een bewijs van de vindingrijkheid van de over de hele Sovjet- Unie verspreide corresponden ten. De KGB reageerde snel door drie dissidenten te arresteren en hen te beschuldigen van betrokkenheid bij het uitgeven van Express Informatie. De volgende stap van de KGB was onder activisten voor mensenrechten het nieuws te verspreiden dat elk nummer van de Express Informatie dat nog zou verschijnen onmiddel lijk zou leiden tot de arrestatie van een dissident die werd verdacht van betrokkenheid erbij. Dit was waarschijnlijk geen loos dreigement. De KGB heeft dergelijke dreigementen al eerder geuit en uitgevoerd toen ze in 1972 tijdelijk pro beerde de Kroniek te onder drukken. In het Westen is in middels het bericht binennge- komen dat de redacteuren hierop hebben gereageerd door Express Informatie op te heffen „gezien de zeer moeilij ke omstandigheden". PETER REDDAWAY Copyright The Guardian ICOII terrein van de Antwerp Cleaning and Storage afvalverwerkingsfirma, waar het uiterst giftige dioxine aanwezig Ijkt te zijn. Antwerps gifschandaal eft i idslit, ronStTWERPEN Het ui- ieofst gevaarlijke gif, oor- nkelijk afkomstig van chemisch bedrijf in Oostenrijkse Linz, is tgesl Antwerpen terecht ge en vmen bij het afvalver- Vèrkingsbedrijf „Antwerp 'ervolg van de voorpagina) Cleaning and Storage". Het Antwerpse bedrijf heeft het spul ter verwerking aange boden gekregen van het Rot terdamse verbrand ingsbedrijf ..Ocean Combustion Service". Die maatschappij heeft hoogst waarschijnlijk geknoeid met de aanduiding van de samen stelling van het afval. Dat is een strafbare handeling en het is dan ook zo goed als zeker, zo werd gistermiddag vernomen, dat de justitie bij het onder zoek wordt betrokken. De afvalverwerkingmaat schappij ..Antwerp Cleaning and Storage" heeft inmiddels laten weten dat het geen op drachten meer van „Ocean Combustion Service" zal ac cepteren. Het Belgische bedrijf heeft zelf ontdekt dat het afval dioxine bevatte. De opgegeven samenstelling van het afval bleek niet overeen te stemmen met de werkelijkheid. Het be drijf heeft na de ontdekking zelf de Antwerpse havenauto riteiten op de hoogte gebracht van de aanwezigheid van het uiterst zware vergif. aam""" UITENHEER „Anti-zelfmoord monument" De politie in de Amerikaanse staat New York is niet erg gelukkig met dit „anti-zelfmoord monument". Het momument, een sprin gende man van een toren in Greens Park in Brooklyn, trekt veel bekijks. Veel mensen zien het monument voor echt aan en bellen in paniek de politie. Tot wanhoop van de politie wil de ontwerper nu het beeld, dat de naam „Spring niet. vlieg" kreeg, overbren gen naar de Brooklyn Brug. een plaats waar veel mensen zelf moord plegen. BIR ZEIT Woedende Palestijnse studenten van de Bir Zeit-Universiteit zijn gisteren slaags ge- (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De doorsnee toerist en pelgrim moet voor een voorspoedig verloop van zijn vakantie in Rome de nodige schietgebedjes doen. Bij voorbeeld dat de lucht verkeersleiders niet in staking zijn, dat de hotel reservering klopt, dat zakkenrollers andere slachtoffers uitkiezen en dat de restauranthouders die prijzen rekenen die op het menu staan; alle maal vervelende dingen die een vakantie kunnen bederven. Maar het ergste wat de toe rist in Rome kan overkomen is ziek worden of bij een on geval zodanig letsel oplopen, dat opname in een zieken huis gewenst is. Want in de meeste gevallen (vooral in de komende vakantieperiode) kan het wel eens heel lang duren voordat zich een dok ter meldt, of (in geval van een ongeluk) een ambulance voor vervoer naar het dichtst bijgelegen hospitaal zorg kan dragen. „We heten u welkom in onze mooie stad en wij zijn blij dat u er bent, maar we moeten u er helaas op wijzen dat u tij dens uw verblijf in deze stad een lot zult moeten delen van de Romeinen die het moeten doen zonder een goed EHBO- -systeem en een behoorlijke bloedtransfusiedienst. Toch wensen we u een aangenaam verblijf en vooral: buona for- tuna". Deze uitzonderlijke medede ling is van de week gedaan door de vakbond van over heidspersoneel De leden van deze bond, medisch en ander personeel van de Romeinse publieke ziekenhuizen, erge ren zich al jaren aan de slechte omstandigheden waaronder ze moeten wer ken en aan de volstrekt on voldoende service die ze hun patiënten, Romeinen en toe risten. kunnen bieden. Hun bezorgdheid hebben ze op pa pier gezet en zal worden ver taald zodat straks ook de bui tenlanders kunnen weten waar ze in Rome aan toe zijn. De vakbond haalt uit het klachtenboek de EHBO en de bloedtransfusiedienst, twee diensten die in Rome zo slecht functioneren dat die geregeld slachtoffers maken. Van de 48 ambulances waar over de EHBO beschikt, kun nen er 30 niet rijden vanwe ge mechanische oorzaken en personeelsgebrek. Gewonden liggen in de regel drie kwar tier op het Romeinse asfalt voordat er een ambulance komt opdagen. In drie kwart van de gevallen moeten dan ook passanten voor vervoer zorgen, met alle risico's van dien. De noodopname-afdeling van het Romeinse ziekenhuis heeft in de regel een goede naam. maar de mensen die er werken kunnen ook geen ij zer met handen smeden. Hun aantal wordt stelselmatig minder en hun motivatie voortdurend op de proef ge steld door zeer onregelmatige uitbetaling van loon en sala ris en door slechte werkom standigheden in het zieken huis. Wie in een Romeins zieken huis bloed nodig heeft kan dat het beste zelf meebren- f;en, als dat technisch moge- ijk zou zijn. Want in de meeste openbare ziekenhui zen is er niets voorhanden. Deze toestanden vindt het ziekenhuispersoneel onwaar dig voor een stad als Rome, dat zozeer in de frontlijn van het internationaal toerisme ligt. De schuldige, volgens de bond. is de overheid die als maar bezuinigt en daarbij ook de minimale voorzienin gen niet ontziet. Gewoonlijk is deze overheid stokdoof voor de klachten van het zie kenhuispersoneel, maar dat zou wel eens kunnen veran deren nu het buitenlands toe risme, de heilige koe van Rome. in het geding is ge bracht. BEIROET Voor- en te genstanders van PLO- -voorzitter Arafat hebben gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag hevige strijd geleverd. Het centrum van de gevechten ligt nabij de stad Shtaura aan de hoofdweg Beiroet- Damascus. Aan beide zij den vielen doden. Het radiostation van de rechtse christenen in Liba non meldde, dat Libische troepen uit Syrië naar de Be- kaa-vallei zijn getrokken om steun te verlenen aan de Palestijnse rebellen. Arafat is gisteren onverwacht in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado aangekomen. Hij werd ontvangen door het Joegoslavische staatshoofd Spiljak en de voorzitter van het parlement Vojo Srzentic. BUENOS AIRES Onge veer 200 Argentijnse mili tairen zitten in het geheim» een gevangenisstraf uit wegens misdaden die zij zouden hebben gepleegd tijdens de strijd tegen de guerrillabeweging in de jaren zeventig. Tiidens deze „smerige oorlog" zijn tussen de 6.000 tot 30.000 mensen verdwenen. Ver moed wordt dat de mees ten van de vermisten zijn vermoord door de veilig heidstroepen. De bekendmaking van het feit dat militairen wegens misda den gevangen zitten heeft alles te maken met pogingen van de militaire leiders, om het na de beloofde terugkeer naar de de mocratie onmogelijk te maken, dat, militairen worden ver volgd voor hun daden uit de jaren '76-79. Tegen deze plan nen is fel verzet gerezen van de marine, vooraanstaande po- .litici, kerkelijke leiders en groeperingen die opkomen voor de mensenrechten. raakt met Israëlische mili tairen. De studenten gooi den met stenen en de Is raëlische soldaten schoten met rubberkogels en vuurden traangasgranaten af. Tenminste vier studen ten raakten bij de ongere geldheden gewond. De studenten van Bir Zeit pro testeerden tegen de aanslag, die dinsdag in Hebron aan drie Palestijnse studenten het leven kostte. Het gebied van de uni versiteit werd door militairen afgegrendeld. In Oost-Jeruzalem bleven gis teren de meeste winkels uit protest tegen de aanslag in He- bron gesloten. Verder bleef het op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever vrij rustig. De militaire autoritei ten hadden gisteren het uit gaansverbod in Hebron enkele uren opgeheven om de bevol king de mogelijkheid te geven inkopen te doen. Het uitgaans verbod voor Nabloes en het vluchtelingenkamp Balata bleef van kracht. De Arabi sche staten hebben gister avond naar aanleiding van de aanslag in Hebron aangedron gen op een spoeddebat in de Veiligheidsraad, waarin de toestand op de westelijke Jor daanoever wordt besproken. Actie in Lissabon derde in droeve reeks (Vervolg van de voorpagina) LISSABON De actie in Lis sabon was derde in twee jaar tijd tegen een Turkse diploma tieke instelling in Europa. Op 24 september 1981 gijzelde een commandogroep van het .Ge heime Armeense leger voor de bevrijding van Armenie' (ASALA) 60 personen in het Turkse consulaat in Parijs. Daarbij werd een Turkse be waker doodgeschoten en de vi ce-consul ernstig gewond. Vijf tien uur later gaven de over vallers zich over. Op 3 novem ber 1982 werden bij een over val op het Turkse consulaat in Keulen 70 mensen door een groep van de uiterst linkse groepering .Devrimci Sol' in gijzeling genomen. In dit geval gaven de aanvallers zich over. nadat hun politiek asiel in de Bondsrepubliek was beloofd.In de afgelopen tien jaar zijn bij aanslagen 23 Turkse diploma ten gedood, onder wie vier ambassadeurs. Op 9 maart jl werd de ambassadeur in Bel grado vermoord en op 14 juli een Turkse diplomaat in Brus sel. De meeste aanslagen wa ren het werk van ondergrond se Armeense organisaties. Er is op het ogenblik geen Turkse ambassadeur in Lissa bon. De vorige was juist op 17 iuli naar Ankara terugge keerd. In een .communiqué' dat bij het kantoor van het Amerikaanse persbureau UPI in Lissabon werd bezorgd, meldde het .Armeense Revolu tionaire Leger' dat het tot ge weld was overgegaan omdat de Turkse autoriteiten „weige ren zich te bekommeren om de rechtmatige en vreedzame verlangens van het Armeense volk".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7