Nederlandse militairen lokten staatsgreep Bouterse uit Omgekomen instructeur treft geen blaam etebeSomcmt Duizenden flats door betonrot aangetast PVDA WIL OPHELDERING OVER GEHEIM RAPPORT Gemeenten houden boot af bij gifbestrijding Ook in België veel drukte Lange hetf dagen in S deParijse salons 4 Rietkerk zoekt kandidaten voor opvolging Geertsema Australisch jacht wint eerste race om Admiral's Cup BINNENLAND DONDERDAG 28IULI1983 PAGmJ ALMERE Duizenden huizen in Nederland, en vooral flats, blijken te zijn aangetast door betonrot. Het herstel van deze volstrekt onverwacht schadepost gaat vele miljoenen guldens kosten. De betonrot is voor de bewoners van de flats voorlopig overigens ongevaarlijk. Dit heeft directeur Van Velzen van de Nationale Woningraad meege deeld. De NWR, een organisatie waarbij zo'n 800 woningcorporaties zijn aangesloten, krijgt al enige tijd vragen van leden over betonschade. Het probleem doet zich vooral in de hoogbouw voor. Het beton laat los, wat tot onderhoudsproblemen leidt. Zonder degelijk onderhoud zijn de flats op de lange duur niet te handhaven. Jarenlang dacht men dat beton probleemloos tijden mee zou gaan. Het probleem, dat snel om zich heen grijpt, blijkt zich in het hele land voor te doen. Als mogelijke oorzaken noemt Van Velzen: De samenstelling van het indertijd gebruikte beton, die mogelijk twijfelachtig is geweest, de zure regen en het verkeerd gebruik van het materiaal. Novib geeft El Salvador voor 3,5 ton voedsel DEN HAAG De Neder- landse Organisatie voor In ternationale Ontwikkelings samenwerking (Novib) heeft 350.000 gulden beschikbaar gesteld voor humanitaire hulp in de door het verzet gecontroleerde gebieden in El Salvador. Het geld wordt besteed aan voedseldistribu tie onder slachtoffers van het oorlogsgeweld. Het CIAS, een instantie in El Salvador, die zich bezig houdt met hu manitaire hulpverlening, zal de besteding van het geld ka naliseren. Soldatenvakbonden gaan vredesbeweging steunen UTRECHT De vredesbeweging in West-Europa kan straks op actievere steun van de soldatenbonden rekenen. Vooral de Nederlandse VVDM en de bond in West-Duitsland willen meer gaan samenwerken met vredesgroe- peringen, om een verdere ontwikke ling van de kernwapenwedloop tussen oost en west tegen te gaan. In septem ber begint er een campagne en bij de grote vredesdemonstratie op 29 okto ber in Den Haag zullen soldaten uit verschillende landen in uniform aanwezig zijn. Dit is besloten tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de ECCO. de overkoepelende instantie van negen Westeuropese dienstplich tigen-organisaties. Onrechtmatig ontslagen werknemers in de knel UTRECHT Steeds meer ko- men onrechtmatig, op staande voet, ontslagen werknemers fi nancieel in de knel te zitten. Ze komen terecht tussen de wal van een gerechtelijke uitspraak en het schip, de houding van de be drijfsverenigingen. Uiteindelijk heeft dat tot gevolg dat ze het met de bijstand moeten stellen. Dat blijkt uit het jaarverslag over '82 van de rechtskundige dienst van de FNV. De FN V-juristen vochten vorig jaar 3388 zaken uit voor de rechter. Het ging voor 80% om arbeidszaken en om ge schillen over sociale uitkeringen. CONSUMENTENBOND: fcej Grote verschillen in stroomtarieveij"1® DEN HAAG Wie in Zaanstad Overigens wil minister Van Aaf woont betaalt voor zijn stroom al ne (Economische Zaken) meer gauw 30 tot 40% meer dan iemand in op de elektriciteitsbedrijven kr Nijmegen of Brabant. Verschillen Hij wil de hoogte en de opbou' van rond 200 per jaar zijn normaal, de tarieven landelijk op eei terwijl verschillen van 400 en meer brengen. Daarmee wil Van Aan al niet meer uitzonderlijk zijn. Dit vooral de tarieven van de gr< meldt de Consumentenbond in de bruikers (industrie) kunnen v; Consumentengids. In Den Haag lig gen de tarieven op een gemiddeld len". De bond is bang dat daaivra de belangen van de consumentLn veau, terwijl de mensen in Leiden en den opgeofferd aan die van de iu vooral in Delft vrij veel voor stroom trie. „Het zit er dik in dat de ij»chi moeten betalen. trie lagere tarieven krijgt doorjj Die verschillen worden veroorzaakt, kend, die door de consumenten aldus de bond. doordat elk elektrici- ten worden gecompenseerd teitsbedrijf zijn eigen tarieven mag Aardenne meent dat consumenten bepalen. Voor een deel ontstaan de het buitenland voor hun s verschillen omdat de bedrijven met duurder uit zijn, maar de Const verschillende brandstoffen werken, tenbond is het daar niet mee Cc (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Neder landse militairen kolonel H. Valk en kapitein A. Clements hebben in Suri name een belangrijke rol gespeeld bij de staatsgreep van Desi Bouterse op 25 februari 1980. Beide mili tairen waren indertijd verbonden aan de Neder landse militaire missie in Paramaribo. Valk, die aan het hoofd van het militai re gezantschap stond, moet zelfs worden be schouwd als de „geestelij ke vader" van Bouterse's machtsovername. Dit blijkt uit een tot nu toe zorgvuldig geheimgehouden rapport van de Contra- Inlich tingendienst (CID) van het mi nisterie van defensie, dat gis teren door het weekblad Vrij Nederland openbaar is ge maakt. Het rapport dateert van 7 december 1981. Eerdere geruchten dat kolonel Valk bij de staatsgreep van Bouterse behulpzaam zou zijn geweest heeft de Nederlandse regering tot nu toe krachtig tegenge sproken. Op vragen van PvdA-Kamer- leden ontkende minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) begin dit jaar mede na mens zijn collega De Ruiter van defensie „met nadruk dat enigerlei Nederlandse instan tie. militairen of wie dan ook betrokken is geweest bij de voorbereiding van de coup". Nu uit het CID-rapport het te gendeel blijkt, overweegt de PvdA de zaak opnieuw bij de regering aan te kaarten. Frac tieleider Den Uyl zei gister avond dat hij dit als een „hoogst belangrijke kwestie" opvat, waar opheldering in moet komen. Op het ministerie van defensie toonde men zich verbaasd over de onthullingen in Vrij Nederland. Een woordvoerder van het ministerie wilde het bestaan van het CID-rapport bevestigen noch ontkennen. Voorlopig houdt men vast aan de officiële lezing van minister Van den Broek, dat geen en kele Nederlander bemoeienis met de staatsgreep in Surina me heeft gehad. Vrij Neder land weet overigens te melden dat de huidige en voormalige ministers van defensie en bui tenlandse zaken het CID-rap port hoogstwaarschijnlijk nooit onder ogen hebben gehad en ook nooit zouden hebben ge weten van het bestaan ervan. Volgens het CID-rapport heeft kolonel Valk, die niet tevre den was over het politieke en militaire beleid van de toen malige Surinaamse regering- Arron, al in 1979 geprobeerd een aantal Surinaamse officie ren tot een staatsgreep te ver leiden. Toen die officieren daar niet op ingingen, vond hij bij de onderofficier Bouterse wèl een gewillig oor. In het rapport staat ook dat Bouterse eind 1980, bij het af scheid van kolonel Valk (die thans inlichtingenofficier bij de NAVO in Brussel is), heeft gezegd dat Valk voor hem van groot belang is geweest. In middels heeft de Surinaamse ex-minister Haakmat dit be vestigd. In Het Parool van gis teravond verklaarde Haakmat, dat Bouterse de Nederlandse kolonel heeft geprezen voor zijn verdiensten jegens Surina me. Volgens Haakmat is Valk „van onschatbare waarde ge weest" bij de totstandkoming van de staatsgreep. Groene baviaan neemt de tram ROTTERDAM Perso neel van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp heeft gisteren op het dak van een woning tegenover de dierentuin een vrouwtjes- baviaan gevangen, die eni ge tijd tevoren was ont snapt om op eigen houtje de omgeving een beetje te verkennen. Daarbij werd het dier gesignaleerd op het dak van een rijdende tram. De aap. een zogenoemde groene baviaan, was met het grootste gemak over de omheining van de apenrots in Blijdorp ge sprongen. De aap werd uiteindelijk gevangen met behulp van een verdovend schot. Gedurende deze .jacht" hield de politie de buurt voor alle verkeer af gesloten. Gratieverzoek voor 81-jarige verdachte oorlogsmisdaden LEEUWARDEN Advocaat J. Keuning uit Leeuwarden heeft gratie gevraagd voor zijn 81-jarige cliënt Pieter K., die wordt verdacht van oorlogs misdaden. De leeftijd van de verdachte houdt verband met dit gratieverzoek, aldus mr Keuning. Nadere bijzonderhe den wil hij desgevraagd niet kwijt. Pieter K. werd vorige week maandag in Ede gearres teerd. Op 3 mei 1949 is hij we gens hulp aan de Duitsers in de oorlog door de bijzondere strafkamer in Leeuwarden bij verstek veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De in Leeuwarden geboren K. woonde na jaren buitenlands verblijf sinds kort onder valse naam bij familie in Ede. Hij zit momenteel gevangen in Leeu warden. De koningin moet uit eindelijk beslissen over het gratieverzoek. De oceaan over Met een oude vrachtauto op drijvers gaan Fons Oerlemans, Kee Arens, hun zoon Robin en Kees Kremer op 11 augustus proberen de Atlantische Oceaan over te varen. Hier liggen ze nog in een sluis te wachten op doortocht naar Rotterdam. Daarvandaan worden ze met hun vaartuig naar New York gebracht en daarna kan het avontuur beginnen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het onderzoek zou voorts hebben aangetoond dat de instructeur in 't Harde, die zelf bij de explosie om kwam, geen blaam treft. Deze 22-jarige beroepssergeant J. de Bakker, die sinds een jaar in structies gaf aan dienstplichti gen, had zijn les „mijnen en valstrikken" goed voorbereid. Tussen zijn spullen zijn naar verluidt uitvoerige aanteke ningen gevonden voor de be treffende les. Vorig week werd er nog op gewezen dat de instructeur „waarschijnlijk een aantal za ken over het hoofd heeft ge zien". Toen werd meegedeeld dat een oefenmortiermijn dui delijke verschilt van een scherpe. Zo zou de kleur afwij kend zijn en zou de oefenmijn bovendien op vier plaatsen doorboord zijn. Naderhand werd in 't Harde een tweede „oefenmijn" ge vonden, die een scherpe mijn bleek te zijn. Onmiddelijk na de explosie in 't Harde vaar digde Defensie een verbod uit op verder gebruik van oefen- mijnen. Het onderzoek naar de ramp, dat in ongeveer een week is voltooid, heeft onder leiding gestaan van majoor D.C.J. Fa- bius, districtscommandant in Gelderland van de Koninklij ke Marechaussee. Fabius had al enige faam op dit gebied. Als commandant van de vre desmacht in de Sinaï-woestijn heeft hij ook eens zeer snel de oorzaak opgehelderd van een explosie, waarbij een Ameri kaanse luitenant een been had verloren. ANGST VOOR HOGE KOSTEN DEN HAAG Gemeenten zijn steeds voorzichter met het aanpakken van bodemveron treiniging. Veel gemeentebe sturen schuiven deze werk zaamheden op de lange baan uit angst voor de kosten. Bo vendien blijkt met de bestrij ding van bodemvervuiling erg veel tijd gemoeid door om slachtige procedurevoorschrif ten. Dit schrijft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) 'in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de VNG wordt de voortgang in de sanering van bodemvervuiling ernstig be lemmerd, nu de gemeenten tien procent van de oprui- mingskosten zelf moeten beta len. De VNG stelt dan ook voor deze bijdrage te schrap pen. De VNG meent verder, dat de bodemverontreiniging effectiever en sneller bestre den kan worden als de ge meenten meer eigen zeggen schap op dit punt krijgen. Mo menteel vergen voorbereiden de procedures gemiddeld twee jaar, zo heeft de VNG becij ferd. Tenslotte wijst de VNG er op dat er nog te weinig op slagmogelijkheden zijn voor de afgegraven vervuilde grond. (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Ook in Belgie wordt in het weekeinde zeer druk verkeer verwacht. De wegen in de richting van de kust en van de Ardennen zul len erg vol zijn op vrijdag van 15.00 uur tot 21.00 uur, op za terdag van 09.00 tot 13.00 uur en op zondag van 09.00 tot 13.00 uur. In de richting Brussel wordt de grootste drukte verwacht op zondag tussen 16.00 en 22.00 uur. Ook op maandag 1 augus tus verwacht de Belgische po- litieverkeerscentrale flinke verkeersdrukte in het hele land. Voor de Nederlandse wegen wordt in het komende week einde geen buitengewoon gro te drukte verwacht. Wel houdt men rekening met veel toeris ten uit Frankrijk West-Duits- land. Op de Duitse autowegen wordt druk verkeer verwacht, als ge volg van beginnende vakan ties in Noordrijn-Westfalen en het einde van de vakantiepe riode in Berlijn. Bremen en Nedersaksen. De grootste drukte wordt verwacht op vrijdag tussen 15.00 en 21.00 uur, op zaterdag tussen 09.00 en 14.00 uur en op zondag tus sen 15.00 en 21.00 uur. De Duitse politie is in verband met de drukte extra attent op verkeersovertredingen. Wie niet in staat is eventuele boe tes constant te betalen, loopt in Deuitsland de kans dat hij bij voorbeeld een horloge, een verrekijker, een fototoestel etc. als borg moet afstaan. ADVERTENTIE JONGE DUBBELE GRAANJENEVER ROZE ROZEN EN GRIJS FLANEL 3N Blij Een zwart-wit cocktailjurkje van Courrèges, afgezet met lovertjes. PARIJS Toen ik gister avond met een knalrode kop en bijpassend humeur terug in het hotel belandde na de laatste show (Courrèges, er ger dan een sauna, een mag netron-oven: piepklein, snik heet en heel modernwerd ik aangenaam verrast door de aanwezigheid van een enorme bos rozen. Héeen onbekende aanbidder? Niet bepaald: het kaartje droeg een zeer bekende naam. Yves Saint Laurent. Nu nog mooi er. We hebben niet eens zijn show gezien, laat staan be sproken. Vanwaar die uiting Een kattebelletje van de per sattaché brengt het ant woord: Yves Saint Laurent heeft een nieuw parfum en zal het ons morgenavond voorstellen. Om zeker te zijn dat we het niet vergeten vandaar die rozen. Intussen is het een lange hete dag ge weest (en een afgrijselijke onweersnacht) met shows van Chanel, Ungaro, Laro- che, Lanvin, Scherrer, Cour règes. Lagerfeld, die voor de twee de maal de Chanelcollecties heeft ontworpenhoudt niet van spoken (zegt hij) en daar om maakt hij korte metten met de traditionele lokatie van de Chanel-défilé's in het eerbiedwaardige huis aan de Rue Cambon. Hij heeft dit maal de kunstacademie ge huurd, langs de Seine-kaaien. Wie had gehoopt op een briesje, zo vlak bij de stroom komt bedrogen uit. En La- gerfeld doet weinig moeite om aan de weg te timmeren, waarom zou hij? Zolang Cha nel verkooptOok deze collectie is waarschijnlijk een grootscheepse promotiecam pagne voor de Chanel-par- fums en aanverwante pro- dukten. Nonchalanter dan de vorige collectie, maar veel rijker, de pakken sluiten los ser, zitten gemakkelijker. Vooral bij de avondjurken is er niet op een steentje geke ken. Ze druipen van het goud en de lovertjes. Lagerfeld sluit aan bij de barokke periode van Chanel, toen ze gek was op enorme sieraden. Verder zijn de borduursels afgeke ken van zware, met brons en koper versierde Boulle meu- bles, en van de beroemde Sa- vonanerie tapijten. Het pu bliek (800 waaiers) klapt en thousiast bij elk „typisch Chanel" model met de be kende biezen en knopen. Uungaro Ungaro schijnt de grote liefde te hebben ontdekt. Anouk Aimee heet ze. We hebben haar een poosje niet meer op het scherm gezien. Nu weet u ook waarom en ontwerpt hij voor haar, voor haar alleen, hypervrouwelijke en hyper ingewikkelde, korte jurken, jassen en pakken plus avond jurken in 1890-stijl, compleet met gedrapeerde sleep en cul de Paris. Schrille kleuren: parkietgroen, geel, paars, roze. Overdag altijd gecombi neerd met zwarte biezen. Mooi om naar te kijken maar absoluut ondraagbaar voor een doordeweekse vrouw, zo als altijd bij Ungaro. Nee, dan Laroche. Die denkt wel eens aan de werkende dame. Dat „werk"gebeurt op direktie-niveau, dat wel. Hij brengt prachtige, doodeen voudige mantelpakken met strepenjas, als een kimono of een vest gewoon overgesla gen op een effen zwarte, grij ze of bruine rok, al dan niet van leer. Heel veel leer, soms in een mat- en glimmende streep verwerkt. Donkergrijs en bruin zijn de modekleuren. Of donkergrijs met heel licht koel blauw. Een donkergrijze jurk heeft bijvoorbeeld brui ne, met trapjes ingezette ra- glanmouwen. Een donker grijze koker heeft een over slag in drie strepen licht tot donderbeige satijn of licht blauw, lichtgrijs en beige. Heel simpel maar mooi van lijn. Het simpele „zwartje" heeft een lange rij glimmen - n o de knopen in de rug, o^T rechts. Een aanzwellend vie en rose" onderstreept qc feit dat Laroche's bruid vrjg top tot teen in roze gehuld Lanvin r Bij Lanvin is het veel crg^ei diens bruid draagt een pa^g met violet en zwart gewais, dat de naam draagt „Vami can" (voor een Romeinse h du we?). Overal violetjes. Grijs flal en visgraattweed. Scheri heeft de wind in de zeiï- Hij levert nog altijd flink de Arabische schonen en houden nu eenmaal niet understatement. Loop niet naar binnen voor degelijke winterjas. Wel t weelderige gewaden, satiji^ jakjes, kortom, een cock té plunje. En Courrèges, waarvan de laatste seizoenen niet vL meer hoorden, is verrez{ Dank zij een stevige inje Japanse centen knoopt weer aan bij zijn glorierijÊ verleden en brengt de beka de korte sportieve jurken pasteltinten met veel platte laarsjes, kosmonautS pakken en andere futurisÊ sche fantasieën. Het is alweer zo lang gel den, dat het allemaal nj'eJ lijkt. Alleen de zaal.... Die niet alleen piepklein bloedheet, ze heeft een i fond van spiegelglas, het lieve kind dat ons binn laat iedereen de raad om buiten te blijven -daar] het frisser- en naar boven kijken. Resultaat: plusmin 250 gevallen van „torticoll te Parijs. Mooie Franse naq[ voor afgrijselijke pijn in iil nek. i Bij het naar buiten gai struikel ik over een mann quin, wier lange benen fooj. over de binnenplaats zijn ui gestald. Wat doen jullie to{ om er zo fris uit te ziel vraag ik haar en ze heft i eindeloze wimpers ten herr\. en zucht: „wij lijden AGNES ADRIAENSSÊ (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD heeft nog geen duidelijke kandidaat voor ogen voor de opvolging van mr. W. J. Geertsema als commissaris van de koningin in Gelderland. VVD-minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) zal begin augustus een aantal prominente partijgeno ten vragen of zij beschikbaar zijn voor het commissariaat en of zij bereid zijn te solliciteren In de VVD-top wordt de in Voorburg wonende oud-minis ter Ginjaar nog steeds als een serieuze kandidaat gezien voor de Gelderse bestuurspost. Sinds kort wordt ook de huidi ge burgemeester van Amstel veen, jhr. mr. Quarles van Uf- ford, tot de kanshebbers gere kend. In de VVD acht men het uitgesloten dat één van de huidige VVD-bewindsli«e naar Gelderland toe zou Het gerucht dat de Gronn' commissaris Vonhoff de ofs ger van Geertsema zou ft nen worden, wordt in de L partijgelederen als „waaii nig" bestempeld. Ook r men het zo goed als uitgesl dat AVRO-voorzitter (en VD malig staatssecretaris) Wl de Vries voor het commis aat in Gelderland in aanf king zou komen. FRIEMELS HMN lOM METE£N reisje CAfiiu sanenVWEM. IK HÉ» Her DWft NIET 2O CPi RJA, MISSCHIEN EEM IK WEL BEMROMpöJ- ho is -templotte f>j, o&tnew-. COWES De eerste zeil race voor de Admiral's Cup is gisteren gewonnen door het Australische jacht „Hitch Hiker". „Diva" uit Frankrijk ein digde als tweede, „Alma- gores" uit Italië werd derde. Tot bij de laatste boei leek het Amerikaanse jacht „Scarlett Ohara" op een zekere overwinning af te gaan. Voor de kust van het Zuidengelse plaatsje Cowes, waar de dertig zeemijl lange race werd gehouden, stond weinig wind. In de team wedstrijd neemt Neder land na de eerste dag de tweede plaats in. Italië leidt, de Verenigde Sta ten is derde. De Canadees Steve Alvey heeft de vierde race gewon nen van de wereldtitelstrijd in de Draken-klasse. In de al gemene rangschikking bezet de Canadese zeiler Robert Burgess de eerste plaats. De geboerders Tellier hebben de eerste dag van de wedstrijd plankzeilen in het kader van de week van Travemtinde be heerst. Marco Tellier won de eerste twee wedstrijden, in de derde was de zege voor Peter- -Paul Tellier. In de laatste race eindigde Marco als twee de, zijn broer was in de ope ningsraces als tweede en viér- de de streep gepasseerd. Bij de zeilers in de Fly -Dutchmanklasse finis1 Pieter en Paul Horsmeijeu teren als derde. De overf nig was voor de WestduiR Tony en Lutz Möller. B Westduitse duo Hütternj en Genschei was het snl bij de 470-ers. De Neder ders Drontman en Herrt werden tweede m

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6